:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,912
Активни 733
Страници 29,477
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Кога образованието се превърна от общо благо в частна инвестиция

Днес учебните програми се измерват според бъдещия доход на студента, а "качество на живота" означава само броя на колите и къщите, които можеш да си купиш
Снимка: ЕПА
Британските студенти протестираха дълго и ожесточено срещу реформата във висшето образование на Острова.
Наскоро на една конференция слушах реч на известен политически философ. Той разказваше на слушателите си, че нямаше да е пред тях сега, ако като дете на работническата класа в Англия не е бил бенефициент на правителствена политика да се осигури безплатно висше образование на всяко британско дете. Беше прекрачил прага на университета без никаква информация за великите текстове, които водят съвременната демокрация, и беше излязъл оттам експерт по именно тези текстове.

Няма нужда да се споменава, че в началото този философ не е имал и най-малка идея какво прави. Т.е. не си е казвал: "Искам да стана специалист по Лок, Хобс и Мил". Но е станал точно това - не по желание (поне в началото), а по възможност.

Тази възможност -



да прекрачиш прага на свят,



който иначе би бил недостъпен за теб поради произход и финансови ограничения, очевидно ще става все по-рядка в съвременния свят, не само в Англия. Особено като се имат предвид препоръките на доклада "Браун", горещо прегърнати от правителството (независим преглед на системата за финансиране на висшето образование във Великобритания под егидата на лорд Браун, върху който се основават промените, предизвикали масовите студентски протести - http://www.bis.gov.uk/assets/biscore/corporate/docs/s/10-1208-securing-sustainable-higher-education-browne-report.pdf).

Риториката в доклада е добронамерена на пръв поглед. Ключовата фраза тук е "избор на студента": "Нашите предложения поставят студентите в сърцето на системата". "Нашите препоръки... се основават на принципа да дадат възможност за информиран избор какво и къде да се учи". "Студентите най-добре знаят какво искат да получат от висшето образование".

Очевидният аргумент срещу тази последната декларация е: "Не, не знаят. Именно знанието се предполага да дойде в резултат на образованието. Ако студентите го притежават още в началото, няма да има смисъл от никакви курсове и програми". Този аргумент обаче е изцяло извън основната теза на доклада - че целта на висшето образование е да се извлекат пари. Идеята на лорд Браун е вместо сегашните блокови грантове към университетите (които след това могат да ги разпределят както преценят за добре) правителството да подкрепя висшето образование с директни парични суми към приетите студенти, а след това те



да дават с чека си вот за курса,



в който инвестират.

Да, "инвестират" е правилната дума, защото цената на курсовете ще се индексира с вероятността за финансови облаги нататък по веригата. Така "ключовото предимство" тук ще бъде дали определен курс гарантира "по-висок шанс за наемане на работа" и студентите ще са принудени "да плащат повече" за програми само "ако те водят доказано до по-високи доходи" (тук се получава едно ехо, несъмнено нетърсено, от липсващата стойност в доклада - стойността на висшето образование).

Резултатът - впрочем приветстван от авторите на доклада, ще бъде, че курсовете с високи шансове за реализация ще процъфтяват, докато другите ще изчезнат. Същото се отнася и до самите висши училища, които също или ще погинат, или ще се радват на разцвет според възможността си да се адаптират към търсенето на студентите потребители. "Институциите на висшето образование ще трябва да убедят студентите, че исканите такси ще имат възвръщаемост". (Адаптирай се или умри.)

Няма нужда да се казва, че при тази схема изкуствата и хуманитарните специалности (както и повечето социални науки) ще бъдат големите губещи: моделът на рационалния икономически избор (като противовес на образователния избор) не насърчава инвестицията в



средновековна алегория,



съвременна поезия или гръцка история.

Докладът "Браун" обаче не оставя нещата просто ей така, на случайността. Притеснени, че студентите може да изберат да инвестират погрешно и следователно да заплашат жизнеността на "приоритетните" програми на обучение - наука, технологии, клинична медицина и медицински грижи - докладът препоръчва "допълнителни, целенасочени инвестиции във въпросните програми".

Доверието в избора на потребителя като средство за идентифициране на стойност ще бъде заменено (човек даже би казал "отслабено") от държавна субсидия, която ще гарантира подкрепа за правилните ценности - технологични и научни, за сметка на ценности, асоциирани с изкуството, литературата, философията, историята, антропологията, политическите науки. Нещо повече, строг контрол ще следи университетите да инвестират там, където трябва, а не да харчат за "забавления".

Студентите не просто ще бъдат двигателите на новата система. Те ще платят за нея, но само след като са започнали да се радват на обещаните доходи: "Студентите трябва да плащат разходите по своето образование от момента, в който започнат да берат плодовете на това образование".

Тази логика е



логиката на приватизацията



Висшето образование вече не се възприема като обществено благо - благо, чиито последствия проникват навсякъде в обществото, а като частна облага. И като частна облага, то следва да се финансира от тези, които се ползват от нея. "Разумно е да се поиска от онези, които извличат частна полза от висшето образование, да помогнат за финансирането му вместо да се разчита на обществени средства, набрани чрез облагане с данъци на хората, които не участват във висшето образование". Т.е. никой, който не е ходил в университет, няма залог в здравето или оцеляването на системата.

Накрая на доклада авторите се поздравяват: "Никога не сме губили от поглед стойността на знанието за студентите, нито значителния принос на висшето образование за качеството на живота в цивилизованото общество". Тази декларация може да се приеме единствено за лъжа или за шега. В доклада няма нито дума за стойността на знанието, качеството е величина, която никъде не се споменава, а цивилизацията е оставена да се оправя както може.

На втори прочит това самохвалство трябва да бъде прието за чиста монета, като се има предвид как безмилостната меркантилизация на всичко в този доклад променя самото значение на думата "стойност" - тук тя означава "възвращаемост на инвестицията". "Качество на живота" днес означава колко коли и къщи можеш да си купиш. "Цивилизовано общество" е онова, в което материалните блага могат да се ползват от повече хора.

Не може да не признаем, че тази гледна точка към стойността и хубавия живот определено има чар. Тя ще се хареса не само в Англия. И според степента на това одобрение приватизацията на висшето образование ще напредва с пъргави стъпки, а времената, когато един англичанин от работническата класа или (в моя случай) имигрантски син можеше да навлезе в дебрите на академията и да излезе от тях като политически теоретик или специалист по Милтън, ще потънат в историята и легендите.

---

Стенли Фиш е един от най-известните академици и мислители на САЩ. Преподавал е литература и право в редица американски университети - "Бъркли", "Джон Хопкинс", "Дюк". Автор е на 11 книги, превеждан е включително и на български.
85
6246
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
85
 Видими 
20 Февруари 2011 19:23
Te този е не просто черпаклия, а архичерпаклия. Обикновените черпаклии да гледат и да се учат. Много поучително е и какви ги е вършил в Дюк:
THE DEPARTMENT THAT FELL TO EARTH

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
20 Февруари 2011 19:51
манрико
20 Февруари 2011 19:51
От този поглед към образованието ми се изправи косата. Дали вървим и ние нататък? Такава система ще създава много болно общество.
20 Февруари 2011 19:56
Te този е не просто черпаклия, а архичерпаклия.
Не - постмодернист!
20 Февруари 2011 20:03
Не се коси, когато предлаганата система "даде" плодове днешните генерации ще са в място злачно, място покойно... пък и индийците и пакистанците ще попълнят дупките направени от комисията на лорд незнам кой си.....
------------------------------- -----------
Тя и Желязната лейди либерализира енергетиката на Англия преди 30 години, та днес "тока" там е най скъп, ама кво? Свикнаха ингилизите.... ще свикнят и с образованието......
20 Февруари 2011 20:11
Да, Ди Хексе,
първият е доказателство. Натискането за приватизация на образованието подсказва, че на подобни типчета вече ще е лесно - плащат си и избиват комплекси.
--------------
Блогът на Генек
20 Февруари 2011 20:25
Навремето като въведоха в някои университети възможност за съвсем свободно избиране на курсове, бях много учудена. Как може да знаеш предварително какво ти трябва за избраната специалност? Няма как да го знаеш без да си завършил и работил в областта! Затова се предполага именно специалистите в областта да ти направят програмата (и чак в пети курс - няколко възможности за избор на спецкурсове). Сега в университетчета като нбу цялото образование е изградено на този принцип.
Освен слаботоо образование, това има и още един лош ефект - дава фалшиво самочувствие на притежателите на съответните дипломи, че имат някакво образование. И като станат министри - след тях остава пепелище!
20 Февруари 2011 20:49
Тъййй, значи преди да са се изказали всички wannabe черпаклии, да напомним все пак срещу какво реве архичерпаклията. Според доклада на лорд Браун:
Entitlement to Student Finance will be determined by a
minimum entry standard, based on aptitude. This will
ensure that the system is responding to demand from
those who are qualified to benefit from higher education.
All students who meet the standard will have an
entitlement to Student Finance and can take that
entitlement to any institution that decides to offer them
a place. Institutions will face no restrictions from the
Government on how many students they can admit. This
will allow relevant institutions to grow; and others will
need to raise their game to respond.

Значи, правителството дава пари за обучение на всички кандидат-студенти, които покриват някакво ниво, пък те самите решават какво и къде да учат. Разбира се, за феодалните старци, каквито очевидно и те си имат, това е лошо. За да налеем масълце в праведния огън на дискусията, да цитираме малко от биографията на самия лорд Браун, да се види кой предлага такива лоши неща:

He joined the Board of BP in 1992 and became its Group Chief Executive in 1995 until 2007. He has been the Chairman of the Advisory Board of Apax Partners LLC (2006-7), non-executive director of Intel (1997-2006), DaimlerChrysler AG (1996-2001), Goldman Sachs (1997-2007) and SmithKline Beecham (1996-1999). He was voted Most Admired CEO by Management Today from 1999 -2002. He was knighted in 1998 and made a life peer in 2001.
He is presently a Managing Director of Riverstone Holdings LLC, a company which invests in renewable and conventional energy. He is Chairman of the Board of Trustees of Tate, President of the Royal Academy of Engineering, the Lead Non-Executive Director for the Government, and Chairman or member of several advisory boards.


_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
20 Февруари 2011 21:12
Ди Хексе, "разтърсващите" идеи на И/г/натов за "реформи" във висшето образование и приоритетно развитие на определени направления почти дословно, макар и по-мъгляво и завоалирано, преповтарят горе-долу цитираното в статията. Интересно ми е (към Манерко) защо древните елини (с много по-нисък БВП и много по-неразвити технологии) са хрантутели едни хора, наречени философи, само заради удоволствието да задават въпроси или да се разхождат в градината (Академията, сиреч). При това, хайде, Аристотел и Платон нещо са понаписали, а Сократ - нито ред. Само задавал въпроси. Че и осигурявали на всеки атинянин безплатно да ходи на театър. Те какво, онези атиняни, по-глупави ли са били от днешните мракобесници? Или бол излишни пари са имали? Или?
20 Февруари 2011 21:22
Смешен плач.
Правителството направи единствено възможното за да задържи образованието на световно ниво и да го вкара в конкурираща се среда. Иначе там се беше напълнипо с млади пенсионери.
Както и храната, предстои да се разбере, че образованието е инвестиция и не е даденост както публичните тоалетни.
20 Февруари 2011 21:31
Ди Хексе за поста от 20:25:58. Студентът няма как да прецени сам без кои дисциплини просто не може да мине, за да стане наистина специалист в съответната област. Наименованията им нищо не могат да му кажат. Да не говорим, че става дума за системно и постъпателно овладяване на знания, защото дисциплините са взаимосвързани. Особено при сегашната подготовка, с която идват от училище. При първите студентски анкети останахме неприятно изненадани и от друго - най-високо оценени се оказаха онези, които разказват анекдоти и пикантерии на лекции, пишат шестици на поразия и изобщо си гледат работата през пръсти. Част от най-добрите, утвърдени учени и блестящи лектори, но взискателни и безкомпромисни, се оказаха с най-ниски оценки. И накъде вървим?
20 Февруари 2011 21:39
Германия, пишурко, става водеща в почти всички области на знанието от края на 18 в. чак до втората половина на 20 в. именно благодарение на относително достъпното и масово висше образование. И на добрата си образователна система, която ние сме заимствали междувпрочем, създавайки първия си университет. И именно нововъведените пазарни глупости, дето на студента ще гледаме като на клиент и източник на печалби, съсипаха висшето образование. Едно общество инвестира в своите деца и това е най-добрата му инвестиция. Печалбите и ползите идват впоследствие. И не са само задължително и единствено материални.
20 Февруари 2011 21:49
Уф, а това студентът да оценява преподавателя си е една история ... Наистина, имах няколко прекрасни преподавателя, в чиито лекции беше удоволствие. Но имах и други, които оцених няколко години след завършването си.
Права е СвСофия - доброто образование е градеж, в която всяка тухличка е поставена на мястото си, а не еклектика, механичен сбор от чопнати от тук- от там камъчета, които след това не можеш да сглобиш.
Образованието е инвестиция, но не на отделни лица, а на обществото като цяло. Независимо дали даден конкретен човек има висше образование или не, неговият живот зависи пряко от това дали живее в силно или слабо образовано общество. Това пишурковците и манриковците не могат да разберат.
20 Февруари 2011 21:53
И скучно, и грустно, ...
А нали уж живеем във времето на икономиката на знанието. Че то инженерите вече са кът май из цяла Европа и в щатско. Въобще дали не вървим към някакво средновековие. Макар че средновековието е родило едни от най-светлите умове и в науката, и в изкуството.
20 Февруари 2011 22:03
Манрико и други сини колеги са невинна жертва на лошото соц. образование по обществено-политически дисциплини.

Отношението към марксизма във висшите у-ща по наше време беше доволно несериозно, макар че като методология "истмата" и досега няма равен на себе си, разбира се, не да обяснява всичко, но като разбиране за общата логика на историята. Задълбочено знание за немарксистките схващания за политиката пък напълно липсваше дори и в нашите уж обществени факултети, да не говорим за техническите институти.

Така тия хора с претенции за средна класа и интелигентност си останаха в политическото си мислене само с наученото от в. Демокрация с гл. ред. Волен Сидеров, най-много да са прелистили и някоя от книгите с меки корици на Пол Джонсън, но това не им личи. Политическото им мислене е крайно примитивно, магическо. Реагират на познати дразнители по стереотипен начин. Менталната основа на това мислене, е, разбира се, възпитана навремето под крилото на ППО.

Що се отнася до съвременните икономически знания, те в Б-я и досега са общо взето табула раза и за икономистите по звание. Въпреки многократните си опити, така и не срещнах жив български "икономист", от С. Невдянков до А. Пръмов, който да е чел или поне чувал за водещите съвременни световни икономисти - какво са писали в последното десетилетие и нещо, което донесе такива икономически промени, какво са писали и в последните две години след финансовата катастрофа от 2008 г. Те продължават да боравят с лозунги от праисторията - и освен това явно никога не са изучавали системно икономика - учили са несериозно политикномия на капитализма преди 1989 г.
20 Февруари 2011 22:11
Не особено остроумно... И не, няма да изчезнат специалности които нямат покритие в материално изражение. Просто ще се комерсиализират някои специалности и ще се вбалончи и образованието...за съжаление с трагични последици за студентите.

Гледа днес студента, че оракула върви и давай да учим ИТ. Утре - няма работа, щото на пазара гъмжи от персонал. Горе долу по същото време цъка с език, че на минните инженери заплатите стават умопорачителни и си чука манерката, че не е учил минно инженерство...

Може да не ви се струва истина, но не е и лъжа. Който не вярва да провери сам заплатите за периода 1998-2008. Не виждам полезност в подобно поведение. Как ще прогнозира кандидат студента икономиката за 4 години напред? А лекарите, те колко напред да прогнозират? Излиза, че държавата елегантно се измъква от риска да прави политика и да прогнозира в образованието. Прехвърляне на риска върху хората - нищо повече. Естествено, че образователните хиени ще се възползват и ще гледат да усвоят колкото може повече пари на наивните студенти, а после потоп. Какво, не стана ли с имотите така? Или със заемите?

Не изглежда много смислено...
20 Февруари 2011 22:13
Недейте да чупите клавиатурите. БГ реалността е следната: Ако си отроче на мангизлии, няма значение какво учиш (може и да не учиш) - пак ще си директор пардон - мениджър, а по-умните от теб ще ти вършат работата. За всички останали - да учат IT, там криза нЕма (е поне докато е са на мода Фацебооке и форумите)
20 Февруари 2011 22:21
При това, хайде, Аристотел и Платон нещо са понаписали, а Сократ - нито ред. Само задавал въпроси.

ми, Манерку веднага ще ти отговори, че Сократ е бил осъден и отровен официално (това е описано в произведението на Платон "Федон" )
така, че не е много ясно за какво харантутене на Сократ питаш. Иначе елинските граждани са имали много права и са се харантутили основно за сметка на робите.

Редактирано от - softwind на 20/2/2011 г/ 22:21:44

20 Февруари 2011 22:25
Точ така, Фанта. Това е търгашество на дребно на университетите, но вредно на едро за обществото.

Вероятността човек да има дълга еднотипна кариера сега е много по-малка от преди 30 години. Пред очите ни преди две години се срутиха двата смятани дотогава за най-изгодни парично кариерни пътя - инвестиционното банкерство и правните фирми.

В момента white collar jobs се аутсорсват със същата скорост, с която преди 20 години се аутсорсваха blue collar jobs. В бъдеще, ако може да се каже нещо със сигурност, то е, че все по-голямо знанчение ще придобиват soft skills, които имат личностно измерение.

От друга страна, децата на бялата средна класа общо взето много по-малко се интересуват от "практични" deathlike професии примерно от гладните емигрантски деца от Азия.

Изключително голямо значение за обществената сплотеност и дееспособност има вертикалната социална мобилност. Висшето образование, достъпно за бедните и децата на необразовани семейства е сред най-важните фактори. Сега САЩ вече е по-малко вертикално мобилен от западна Европа. Това ражда обществен цинизъм и общо съзнание за упадък, като всички др. форми на задълбочаващо се икономическо неравенство, и е опасно и за демокрацията, и за пазарния капитализъм.
20 Февруари 2011 22:26
Да, обаче за "неграмотните в политическо отношение и недоучени" инженери и ИТ специалисти работа се намира както в развития свят, така и в България. На работодателите въобще не им дреме кой с какви политически убеждения е, тях ги интересува да си върши работата.
А може и Форумът да се води за професионална реализация за някои, знае ли човек на кого за какво му плащат.
20 Февруари 2011 22:42
Интересно ми е (към Манерко) защо древните елини (с много по-нисък БВП и много по-неразвити технологии) са хрантутели едни хора, наречени философи, само заради удоволствието да задават въпроси или да се разхождат в градината (Академията, сиреч).
Според общодостъпните източници при преброяването на Деметрий в 309г. пр.н.е. в Атина е имало 21000 граждани, 10000 метеки и 400000 безправни - роби, жени и деца. В такова общество свободните граждани може спокойно да се отдадат на военна служба, когато се налага и на удоволствия в останалото време. В Рим също всеки мързелив гражданин е получавал зърно от държавата и е можел да гледа на воля театър, гладиаторски борби, да политиканства на форума и да философства. Обаче тези времена са отминали, днешните общества имат ограничени ресурси, защото трябва да ги разпределят сред цялото население и не могат да ги разпиляват, а трябва да си дефинират приоритети.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
20 Февруари 2011 22:42
Ами не знам за това, с тебе, Кру, сме се виждали веднъж, ама кой знае защо черпих аз.

Никой в цивилизованите страни не говори така. Богатите (с работа) са предприемачи, банкери, доктори, адвокати, селебрити... Богати електроинженери в държавни железници не е много типичен сценарий.

Хората от средната класа в развитите страни са анджак средна класа, образовани в уважение към общата култура. Децата им много повече тежнеят към обществена служба и letters.

Светоусещането на Менрико и Круела е от времето на "хегемонията на работническата класа", само че вече изкарала техникума и МЕИ ‌Ленин.

Древните и средновековни философи до Картезий са били gentlemen at leasure или по-рядко клирици, и много рядко друго, като Спиноза. Някои са били придворни, но в ново време - най-вече са професори, от Хегел насам. Сега обаче професорството губи значение. "Най-влиятелният" "ляв от центъра" мислител в Европа, Пол Кругман, е влиятелен, защото пише колонка в НЙ Таймс, не защото е професор по икономика в Принстън. Там го слушат 100-200 студенти - хлапета по на 18-19 години - годишно, в Таймс го четат няколко милиона души от всички възрасти два пъти седмично. Моя скромност също смята, че ако си бях останал в БАН тогава, сега със сигурност щях да съм "професор" някъде и нямаше да имам една четвърт от възможностите, които имам сега. Тенденцията човек да си вади хляба с друго, а да се занимава с любимите си неща в свободното си време, също е много актуална в наше време и ще става все по-актуална в бъдеще.


Редактирано от - Чичо Фичо на 20/2/2011 г/ 22:56:44

20 Февруари 2011 22:45
Висшето образование, достъпно за бедните и децата на необразовани семейства е сред най-важните фактори.
Ако все пак погледнете доклада на лорд Браун, ще видите, че основната му цел е да осигури по-достъпно висше образование и за най-бедните. Достъпът на младежите до образование се разширява и улеснява. Достъпът на някои уманитари до неефективно държавно финансиране се намалява, защото се очаква, че младежите са достатъчно прагматични, че да си избират по-малко лаладжийство като професия.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
20 Февруари 2011 23:07
Манрико, нямаш представа за живота в развития свят, ходиш там на кратка разходка на чужди разноски.

Реално достъпът на бедните до висшето образование намалява всяка година. Синът ми завърши Карнеги Мелън в 2009 г. и това струваше 53 хил долара последната година. (Наистина сега има хубава работа.) Сега се съкращават стипендиите (намаляха ендаументите на частните колежи и орязаха бюджетите на държавата) и почти всичко се плаща от джоб. Медиците завършват със среден дълг 250 хил. Кредитът обаче ще се затяга. Стартовите заплати ще намаляват, вкл. в правните фирми, студентските заеми ще почнат да гърмят като ипотеките. А 80% от класа на сина ми от Карнеги за още без работа.

Това, заедно с другите фактори на кризата, ще кара милиони деца без много пари да не кандидатстват в колежи, но работа за тях пак няма да има, а и ножицата между заплатите на висшистите и среднистите расте.

Много е лесно да си завършил безплатно МЕИ Ленин и по случайност да имаш (все още) добра работа в IT consulting поради относителната евтиния на труда си, но това не ти дава обективен поглед как е по света. Особено при дефицитна политическа култура.

20 Февруари 2011 23:12
Статията и дискусиите под нея за пореден път илюстрират гения на Д. Донев и неговото пророческо послание "Умно село"
20 Февруари 2011 23:12
Ами не знам за това, с тебе сме се виждали веднъж, ама кой знае защо черпих аз.

Доколкото си спомням, поделихме си разходите. Но ако си черпил ти (може паметта ми да ми изневерява), моля да ми изпратиш банковтата си сметка за да ти възстановя разходите.
Не желая да ощетявам хората дори и за пет лева.
Никой в цивилизованите страни не говори така. Богатите (с работа) са предприемачи, банкери, доктори, адвокати, селебрити...

Никой не говори как? Аз не съм споменавала никакво богатство, само споменах, че и за такива като нас се намира работа, въпреки твоето очевидно презрение към техничарите. Какво богатство те гони?‌
Ако си забогатял, още по-добре за тебе. Дай, Боже, всекиму!
20 Февруари 2011 23:16
Дълго време бях убеден че най-вредното нещо за човечеството е трудолюбивият глупак. Напоследък започвам да подозирам че може би това е платежоспособният идиот - било то в качеството си на "потребител", или "инвеститор". Разбира се, не е изключено двете категории да имат значително припокриване..
20 Февруари 2011 23:28
В статията става дума за Великобритания. И достъпът до университетите не ще да е толкова затруднен след като много български деца отиват да учат там. Във всяка западноевропейска държава има развита система на стипендии, така че всички млади таланти получават възможност за образование. Примерно, преди записване в университет на кандидата се изпраща да попълни форма за кандидатстване за стипендия, ако доходът му е по-нисък от някакъв минимум.
После, всяка държава може да си дефинира приоритети в образованието според нуждите на обществото. Щом като обществото финансира образованието (изцяло или отчасти) се предполага, че с предимство ще се ползват най-нужните специалности и след това ще има възвращаемост на разходите. Това съвсем не значи, че някои специалности въобще няма да се изучават, а че обучаващите там ще бъдат по-малко. Това има пряка полза и за тях, защото ще се избегне пренасищането на трудовия пазар с по-рядко търсени специалности и завършващите ще си намерят по-лесно работа.
20 Февруари 2011 23:40
Щом като обществото финансира образованието

Да, обществото го финансира, но с финансите се разпореждат малък брой хора, които при определени обстоятелства лесно могат да бъдат склонени да решават не в полза на обществото като цяло, а в полза на някои негови прослойки.
21 Февруари 2011 01:00
Естествено, тенорите веднага са първа писта. Обаче ако е такава прелест унищожаването на публичното образование, защо студентите в Англия недоволстват? А в Щатите? По-идната седмица в САЩ има общонационални протести по същата тема.
Нооо... Друго си е с английския и TCP/IP протоколите.
21 Февруари 2011 01:12
В бъдеще, ако може да се каже нещо със сигурност, то е, че все по-голямо знанчение ще придобиват soft skills, които имат личностно измерение.

А пък именно тези умения не се развиват в специалности със съхтото име... Развиват се от хуманитарните и социалните дисциплини, които са в основата на доброто английско образование. Или поне бяха...
21 Февруари 2011 01:18
Виждам, че Фичо и фичоподобни отново развиват тезата за примата на политическите и социалните науки (предполагам, че тук се набляга на българската филология, като майка на знанието). Искам обаче, да обърна внимание, че ако някой все пак се котира на световния пазар на труда, това са инженерите made in БГ. Нека също напомним, кой можеше преди 20 г. да учи социология, политология и тем подобни. И да съобразим IQ-то на богоизбраните, с това на проЗдото студенче-инженерче. Да не забравяме, че логигата като наука, намира силно приложение в ИТ. Уви, и до сега формалната логига убягва на хуманитарите във форума. Ако не беше така, може би някой щеше да се замисли над проблема поставен в статията - пълната липса на яснота какъв искаш да станеш на 18 години, това добре ли е за теб и имаш ли възможност да го направиш.
По лични причини доста се информирах за въпросния доклад ( apropos, по правилно е да се преведе Брауни, а не Браун). Общо взето той се опитва да отсее зърното от плявата - по финансов начин, плащай за да учиш. Може би тогава някой ще си задат въпроса - аджеба като уча куклено майсторство или социология-анропология, как ще си платя? Обаче не отива достатъчно далеч и казва, че ще плащаш само ако си докараш добър доход, след като започнеш работа. Накрая, какво излиза? Учи си куклено майсторство на воля, все някой балък инженер или икономист ще ти плати образуванието.
Ух, уморих се, не бях писал толкова дълъг пост.
21 Февруари 2011 03:52
Дайте пък всички да станем инженери, счетоводители, кремиковчани, че да се продаваме по-лесно-
Айде аман от създаване на работническа класа, което ни се пробутва като правилен пазарен механизъм.
Кога микробиолозите станаха гений, а инженерите - стълбове на обществото.
Такава цивилизационна промивка и подмяна се случва пред очите ни и ние доброволно се съгласяваме.
21 Февруари 2011 03:58
Типично по уманитарската, черпаклиите си измислиха проблем и сега го громят и отбиват атаките на мръсните капиталисти с голи гърди (поне чичето де, за дамите не знам). Само че - лорда, драги ми черпаклии, не спира парите за образованието. Набийте си го в канчетата. Може би на вас, ако бачкахте в същата страна, за която той говори, това ще ги спре - ама то това му е идеята. Да отсее зърното от плявата.
21 Февруари 2011 04:21
Кру,
Аз не съм против инженерите, баща ми е инженер, брат ми и т.н. И съм за развитие на инженерните спациалности у нас.
Но е глупаво да ми се хвалиш, че си си намирала работа като инженер. Това е стандартна, масова професия. Инженерите са хиляди, работните места са хиляди.
Аз като човек с немасова професия е трябвало да си намирам немасова работа. Научен работник, дипломат, предприемач. Това е по-трудно.
В наши дни обаче стандартните професии намаляват, местата още повече. Нестандартните професии, дето сам трябва да си създадеш job description-a, растат.
Професиите, дето могат да се вършат от машини или от индийци в Индия, изчезват. Онзи ден тъкачките, сетне машинописките, сетне счетоводителите, сетне радиолозите, накрая инженерите. Инженерите в САЩ често си обучават смяната от Азия, преди да ги съкратят. Моя приятел от гимназията, американски пиейчди полупроводници, със стаж в Бел Лабс, три пъти го съкращават и три пъти се местят, с жена, къщи, деца, всичко. Всеки път отдела му заминава за Азия.
21 Февруари 2011 05:47
Докато образованието се решава от неуспели комплексари, а икономиката води от назначени полуумни - така ще е.
А ние не вървим към Атина, а към Спарта - създаваме милиционери и наемници, присмиваме се на философите.
И издигаме в култ празната манерка с голямото гърло...
------------------------------- -------------
Блогът на Генек
21 Февруари 2011 06:09
Всеки, който може да нарече Стенли Фиш "черпаклия" е просто невежа, който се гордее с невежството си.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
21 Февруари 2011 06:37
Друго си е с английския и TCP/IP протоколите
Грешка!
Сега е "Друго си е с китайския и TCP/IP протоколите" и уманитарите
напират ТАКА да остане - да се учат
паразитни глупотевини за "хубава заплата",
както е отбелязал "Чичо Фичо".
Седиш си в инвестиционната таквоз и пишеш глупотевини за много пари.
Като думне кризата - кой най-много рушвет даде - него го спасяват
ПАК с бюджетни пари.
21 Февруари 2011 08:22
Вижте, разбирачи-манерковци, обществото (всяко общество) се крепи на баланса между развитието на хуманитарното и природо-математическото познание. Развитието на технологиите се дължи на развитието на фундаменталните природо-математически науки, защото технологиите в крайна сметка са си занаятчийство. Няма общество, просперирало единствено въз основана занаятчийство, което не се опира на своя фундамент. Именно упадъкът и пенебрежението към хуманитарното обазование доведе до упадък в обществото - нравствен, духовен, всякакъв, където единствената ценност останаха печалбите - бързо, тук и сега, без оглед на средствата - "ценност", прокламирана и поддържана от ограничени, пишман-пазарни умове (вж. Малък Пицко). Нито едно общество не го чака добро, ако затрие хуманитарното познание и хуманитарните ценности, защото те са, които дават познание и смисъл за света и човека.

Редактирано от - SvSophia на 21/2/2011 г/ 08:42:59

21 Февруари 2011 08:44
Това ще бъде общество на лесно манипулируеми занаятчии-роботи. Плодовете на подобен тип мислене вече ги берем - в България и във форума.
ПП. Разбира се, в случай че не мислим обществото и държавата като средно голяма фирма за производство на копчета или на гащи.
21 Февруари 2011 09:07
Отначало ми стана смешно, но всъщност си е трагично. Обществото може да поеме ограничена част от хората на черпаклийска издръжка. Докато са малко, "гениите" като автора все ще съумеят да се изхранят от обществено състрадание. Истинската голяма трагедия ще е едно сериозно мнозинство образовано в области които са лесни и приятни, но не дават знания и умения за "производство" на неща търсени от другите. За сметка на това, закърмено с огромни претенции да получава материални блага най-малкото колкото другите които ги създават а и повече. Когато се разбере че това няма как да стане, фрустрацията е неописуема.
21 Февруари 2011 09:22
..да получава материални блага..

Ето в какво се заключава смисълът на епохата, в която живеем. Духовните блага не могат да бъдат измерени, претеглени, оценени на борсата - ерго, не съществуват. Право на съществуване (разбирай право на консумация) има само Homo faber, няма значение какво точно faber - важното е да може да се пипне и продаде.
21 Февруари 2011 09:24
Kакто много пъти съм казвал във форума, едно нещо не мога да разбера. Обикновено хуманитарите, а дори и уманитарите прокламират свободата като висша ценност. Но когато се предложи на младите талантливи хора да се даде свободата сами да решават какво и къде да учат и тази свобода дори се подкрепи с обществени средства, които да се дадат на тези млади и талантливи хора, за да платят за свободно избраното си образование, се надига вой до небето. Те тази контрадикция в дискурса не мога да разбера

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
21 Февруари 2011 09:43
не мога да разбера

Не е чудно Няма и да успееш, защото "воят" е за друго. Твоят вграден филтър обаче пропуска само "пари, материална продукция", другото го реже, затова не си разбрал.
21 Февруари 2011 10:03
А ние не вървим към Атина, а към Спарта - създаваме милиционери и наемници, присмиваме се на философите.
И издигаме в култ празната манерка с голямото гърло...

генек -
21 Февруари 2011 10:26
Няма общество, просперирало единствено въз основана занаятчийство, което не се опира на своя фундамент. Именно упадъкът и пенебрежението към хуманитарното обазование доведе до упадък в обществото - нравствен, духовен, всякакъв, където единствената ценност останаха печалбите - бързо, ...
Това твърдение определено не е вярно. Ако приемем, че преди 20 години сме били в подем, а сега сме в упадък и това се дължи на упадъка и пренебрежението на хуманитарното образование, би трябвало това да е свързано с намаление на броя на студентите с хуманитарни специалности и увеличение на студентите в техническите вузове. Както се вижда с просто око такова нещо няма. Дори е тъкмо обратното. Дори чисто технически ВУЗ се прекръстиха на университети и разкриха хуманитарни специалности, и бълват хуманитари в огромни количества. Докато техническите специалности не успяват да запълнят отпуснатите им бройки

Редактирано от - NENO на 21/2/2011 г/ 10:28:57

21 Февруари 2011 10:35
А ние не вървим към Атина, а към Спарта - създаваме милиционери и наемници, присмиваме се на философите.


никой не мрази философите. просто трябва да се придържаме към фактите и историческата истина, а не да извъртаме работата както ни изнася. Или ти искаш да се въведе робовладелска икономическа система, за да могат някои необезпокоявано да философстват по цял ден във форумите (каква забавна аналогия между античните форуми и интернет форумите).

Редактирано от - softwind на 21/2/2011 г/ 10:36:59

21 Февруари 2011 10:42
Ако се концентрираме върху британската система за висше образование, не може да не отбележим, че нещата никак не изглеждат зле. Студентските такси се плащат със студентски заеми, които стават дължими, когато доходът на ползвателя надхвърли минималния праг за облагане в кралството. В противен случай го разглеждайте като грант от държавата. Протестите бяха, защото таксите скачат двойно и тройно и това ще доведе до по-високи кредитни задължения в бъдеще. Последното си зависи и от възможността на държавата да субсидира ВУЗ-овете извън студентските такси.
Студентът си избира програмата (например финанси, математика, оптика, и пр.). И парите отиват с неговата такса в съответната програма. До скоро имаше унификация на таксите (макар че не бяха абсолютно еднакви), но е възможно в бъдеще да направят по-големи разликите. В рамките на програмата по-голямата част от изучаваните курсове са задължителни и не повече от 1/4 са избираеми. Така че, хората са помислили и за това, да няма хаотичност в ученето, а все пак да се получи нещо, което да се нарече специалист в дадена област.
Как се прави в България не знам. Дано да се прави така, че да е добро.
21 Февруари 2011 11:04
на вниманието на преводача: българската дума академик е различна от американската дума академик.
всичко което го пише е отдавна реализирано в съединените щати.
преподавателите имат задължението и да съветват студентите при избор на предмети.
оценка на преподавателя от страна на студентите си е от време оно в англосаксонските държави. също и оценяване от колегите. ако си под добър(30) хвърчиш навън автоматично.
а за 'ниските' заплати на инженерите просто нямам думи. желателно е преди да се пише да се проверяват фактите , а не да се уповава само на изрезки от вестници.
21 Февруари 2011 11:04
никой не мрази философите.
Философите си мислят, че като сме технократи, логиката я ядем с колците. Може да изяждаме по някой колец, но не винаги се хващаме на cum hoc ergo propter hoc Дори и "мразим" е силна дума, но дори и да мразим, мразим черпаклиите, не философите и не хуманитарите. Уманитарите ги мразим, защото дефинираме "уманитар" най-общо като хуманитар-черпаклия. А пък понеже много от черпаклиите са хуманитари, ерго уманитари, се опитват да ни изкарат, че мразим не уманитарите, а хуманитарите.
Както много пъти съм казвал, нямам нищо против хуманитаря, който си пише книгите, преподава си, има наплив от читатели за книгите му и студенти, на които да преподава. Ако обаче излиза с аргумента "аз съм учен и образован, прочел съм три вагона книги (поне три, щото с два се става само обикновен колумнист), следователно обществото е длъжно да ме издържа, за да се занимавам с каквото ми е кеф", се настройвам негативно (а той тази негативна настройка я нарича "омраза" - по същия начин, както се настройвам негативно към всички други черпаклии - например към циганите от ромски или друг етнос.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД