Брюкселският сериал от доклади за България и Румъния се поизноси като всяка сапунена опера. Но последните междинни доклади за двете страни освежиха интригата с очакването, че е назряло времето за нещо вълнуващо. Публиката, която вече се е хванала на въдицата да следи сюжета, иска да разбере какво ще стане накрая.
За да не се къса нишката, евроавторът напомня, че в предишния си доклад за България похвали правителството на Бойко Борисов за "силен устрем към реформи". В новия си доклад поддържа очакването "да се запази реформаторският устрем". Брюксел предусеща, че
напънът на ГЕРБ може да не произведе нищо,
но не бърза да сложи точка. След толкова дълго бабуване как да признае изведнъж, че се е заблуждавал? Дотук е навъртял 8 доклада и задаващият се девети през юли може би ще даде оценка и на самия него заедно с пациентката му България. Същото се отнася и до Румъния.
Какво отличава осмия доклад от предишните? Той се връща към стилистиката на първите, които се радваха дори само на законодателни промени. Следващите вече констатираха, че подобрените закони не се прилагат, което означаваше, че висшите среди все така се корумпират, а бандитите продължават да се радват на свободата си. Но сега се забелязва и нов нюанс. Приветства се появата на средства, чрез които да се прилагат законите и да се постигнат резултати (ефективни присъди срещу големци).
Такива инструменти според ЕК ще бъдат специалният съд, който ще громи мафията, и комисията "Кушлев" с разширените й пълномощия да иззема "необясними богатства". Всички възражения на юристи срещу правната издържаност на новите инструменти са парирани с уверението, че Европа ги одобрява (за убедителност е цитирано мнението на Венецианската комисия, която е в структурата на Съвета на Европа, а не на ЕС, но все пак също работи за Европа).
След като българската съдебна система упорито не ражда желаните резултати,
Брюксел вече допуска и употребата на щипци,
колкото и варварски да изглеждат. За да не се развали интригата, все още е рано за логичния извод, че самата природа на нашата Темида като придатък на мафията я прави ялова и че от нея няма какво да се очаква.
С какво му помага тази тактика? Печели време, което разсрочва неизбежните критики, че е безсилен и че неговият механизъм за сътрудничество и проверка също е стерилен. Като насочва надеждите към специалния съд, Брюксел си осигурява гарантирано спокойствие до лятната ваканция, защото българското правителство заяви, че ще го задейства най-рано от август. Така очакваният годишен доклад, който ще се появи през юли, вече е маркиран със "Следва продължение". Отсега се прави разсрочка поне до февруари идната година, когато теоретически за първи път ще може да се анализират резултати от новия съд. Само че тогава ще може да се приложи резервното обяснение, ползвано и в други случаи, че трябва да се даде достатъчно време на този съд, за да му се направи обективна оценка. Сапунката може да продължи да преминава от сезон в сезон, докато собствените й автори останат последни зрители.
По същия сценарий се пише и румънският сериал
В него всичко се върти около страдалната героиня АНИ, каквото е гальовното (съкратеното) название на Националната агенция за интегритет (честност). Раждането на тази хубавица бе едно от условията за влизането на Румъния в ЕС. Тя наистина се появи, но скоро започна невинно да наднича на срамни места (в джобовете на държавния елит), и затова парламентът и Конституционният съд дружно я поругаха точно преди юлския доклад през 2010 г. Те я закриха, но Брюксел веднага заклейми неморалното им поведение. Това бе един от редките случаи, когато Румъния се оказа по-критикувана от България.
След намесата на президента Траян Бъсеску АНИ се върна в сапунката. Само че парламентът я остави да мизерства под предлог, че сега е криза и трябва да се пестят бюджетните средства. Грозно беше да се гледа как харесваната от Брюксел принцеса е подритвана като просяче. И какво последва? В новия си доклад ЕК приветства завръщането на АНИ и призова да се подобри финансирането й. Толкоз. Букурещ навярно ще изрови до лятото от някой скрин по-прилична дрешка за АНИ и в следващия доклад на ЕК ще бъде похвален още повече. Така и по румънска линия Брюксел си гарантира спокойна лятна ваканция.
Колкото и да е странно, ЕК може въобще да не пострада от протакането. Липсата на резултати от европейския мониторинг вече служи като
оправдание за все по-твърдата политика към България и Румъния
от Франция, Германия, Холандия, Белгия и други държави, където националистическите сили увеличават натиска си за тяхното изтикване към периферията на ЕС. В този аспект ксенофобите напълно съчетават интересите си с българските и румънските мафиоти, които пред избора "ЕС или ние" биха се радвали двете държави да останат колкото може по-далеч от европейското ядро.
Сериалът за двете грешници засега не обещава щастлива развръзка. Протакането му действа изнервящо и може продуцентите да го пратят в негледаем часови пояс, където България и Румъния ще бъдат оставени да се любуват една на друга. Но те не бива да се сърдят, ако европейското шоу продължи и без тях в друг формат. Днес не ги вземат в Еврозоната и Шенген, утре - в други структури на засилено сътрудничество. Някой ден може да усетят, че ще трябва отново да кандидатстват за членство в придобилия различен вид Евросъюз.
|
|