:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,541
Активни 186
Страници 4,471
За един ден 1,302,066

БорКор ще е център за прикритие на тайни интереси *

Новият антикорупционен център е скъпоструващ прах в очите, който показва, че борбата срещу корупцията може да е доходен бизнес, също както самата корупция
Снимка: Велислав Николов
Реабилитацията на Петко Сертов от Бойко Борисов предизвика политически скандал и коментари, че е резултат на сделка с основния враг на Борисов - Ал.Петров. А германското вътрешно министерство опроверга твърдението на Борисов, че "Меркел дава парите". Вкарването на Германия в този сюжет може да бъде тълкувано като опит на премиера да представи назначението на Сертов едва ли не като германско изискване.
Едва ли вече някой може да каже колко са антикорупционните органи в България. Сега към неизброимите комисии, съвети и инспекторати се добавя и един чисто нов "Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност" със звучния прякор БорКор. Което затвърждава впечатлението, че институционалното размножаване в борбата срещу корупцията, може да се сравни по размах единствено със самата корупция.

Директорът на новия център го определя като "хоризонтална структура с мултиинституционален подход". Каквото и да се крие зад тази засукана дефиниция, тя също идеално приляга на самата корупция.

Поредната безсмислена идея!



Откриване на отдавна известното



"Това звено не дублира никакви функции", уверява премиерът. Какви точно обаче ще са функциите, които няма да се дублират, е трудно да се разбере. Според директора му например Центърът щял да анализира "корупционния риск", за да открие "тези слаби места", които могат да го повишат. Този анализ обаче вече е направен многократно и детайлно, "слабите места" са отдавна известни на всички, а корупционният риск, както и самата корупция са си все така повишени.

"Когато центърът е получил сигнал срещу ДАНС или МВР, те ще изчистват този сигнал, ще го проверяват и той веднага ще отива при прокурор", казва от своя страна премиерът. От което става ясно, че според него центърът ще има не толкова аналитични, колкото оперативни функции. И досега обаче много други органи проверяват и дават на прокурора много сигнали, от което не е произтекло нищо.



Скъпоструващ прах в очите



Опитът да се разбере повече от устройствения правилник на центъра води до още по-голямо объркване.

"Извършва анализи на риска по отношение на проектните рискове в отделните проекти". Колкото и пъти да повторите това изречение, няма да откриете никакъв смисъл. Както и в целия правилник, чийто прочит крие единствено рискове за здравето.

Какъв тогава е смисълът от новия център? Част от отговора е очевидна - поредна имитация на дейност за вътрешна и външнополитическа употреба. Скъпоструващ прах в очите, който показва, че борбата срещу корупцията може да е доходен бизнес също като самата корупция. В случая се предвижда 155 души за три години да изхарчат 16 милиона, символично настанени в центъра на София на мястото на някогашния символ на безсмислието - Министерството на бедствията и авариите.



Защита на "тайни интереси"



През седмицата обаче се оказа, че идеята може да послужи и за чисто практически цели. В търсене на примирие в скандала около СРС-тата премиерът назначи за заместник-директор на Центъра шефа на ДАНС от времето на тройната коалиция, чиято оставка някога бе приел лично. Човекът, когото после отзова от консулски пост и обвини персонално за деградацията на ДАНС и загубеното доверие на западните партньори. Някогашен съветник на Станишев, взел си после за свой съветник лоялния гражданин, обявен днес за глава на престъпния "Октопод".

"Господин Сертов ръководеше специалната служба за сигурност ДАНС по време на тройната коалиция. С една дума, НДСВ, БСП и ДПС са гласували своето доверие той да защитава техните тайни интереси", аргументира изненадващата реабилитация премиерът.

Което поражда съмнението, че освен "за превенция и противодействие на корупцията" се създава и център за прикритие на "тайни интереси". А това, както е показала практиката, често води до прикритие и на самата корупция.



--------

* Заглавието е на "Сега"
13
2980
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
21 Февруари 2011 20:28
Днеска нема йълдъръм хабер за намерени манерки.
Само фундаментални изследвания...
21 Февруари 2011 20:50
БорКор ми напомни нещо от соцвреме, но не можах веднага да се сетя за какво. След като се поразрових в нета открих, че имаше Комитет за държавен и народен контрол. Е, точно на него ми прилича Борисовата Корупция.
21 Февруари 2011 21:18
Шашма, това е БОРКОР-а БОРКО-в
21 Февруари 2011 22:43
Снимката е добра....чудя се къв гьонсурать требе да си, за да плюеш толкова по Сертов и след това да го назначиш...
Вече ми се привижда как честния гражданин Алексей Петров става вицепремиер и шеф на МВР.
21 Февруари 2011 23:10
Да се надяваме да не се превърне в СМЕРШ !!!


22 Февруари 2011 09:02
Новият антикорупционен център е скъпоструващ прах в очите, който показва, че прикриването на корупцията може да е доходен бизнес, също както самата корупция. Това е нормалното поведение на мафия С държава.
22 Февруари 2011 09:49
Ще откриват Америка! Ще правят анализи и Екшън планове....
Отдавна в ЕС има такива Анализи, методики и инструкции по този въпрос !
В всяко министерство могат за ви покажат такива! Дори Министерство на здравеопазването има СИСТЕМА ЗА ОЦЕНКА НА КОРУПЦИОННИЯ РИСК В СИСТЕМАТА НА ОБЩЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ,
КОМИСИЯ ПО ПРЕВЕНЦИЯ И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА КОРУПЦИЯТА, правят анкети и приемат сигнали. И това беше с Европейски пари. При Тройната далавара има подобно нещо/НИЩО/ в Министерския съвет....
Агенция ОСЕС има прекрасни материали, Дирекция "Вътрешен контрол в МФ, и т.н.
Сега ще ги прекопират /може и да съм ги подсетил от къде/ и ще отчитат възнаграждения и премии- докато не им цъфне г..за като на оная маймуна дето се качвала на дървото!
22 Февруари 2011 09:49
БОРКОР може да бъде оценяван в поне три аспекта. Политически. Управленски. Правоохранителен.
Политически той бе определен от "лоялната" опозиция като сделка. Аз съм склонен да интерпретирам съгласието, което се съдържа в него (без съгласие сделка няма) като ефект на тактиката на дозирания натиск. Спомняте си навярно образа, който използвах тук. Трите куршума на Ангел войвода - два изстреляни, един неизстрелян. Очевидно изстреляните флашки, а най-вече - неизстреляната, са изпълнили функцията си. Да моделират по подходящ начин поведението на Борисов.Така достигаме до управленския аспект.
Официално БОРКОР се промотира като структура на управление на интегритета и същевременно като структура за оценка и управление на риска. И двете области към момента са с очевадни управленски дефицити, които не тук е мястото и времето да коментирам. За съжаление, тези добри намерения просто маркират пътя към ада. БОРКОР е замислен и създаден като ... демпфер. С цел да поглъща тектоничните трептения във властовата структура, овладяна днес от ГЕРБ, като попречи чрез тях да се развият и освободят по разрушителен начин натрупаните в тази структура вътрешни напрежения. Номерът "Аз извиках Цецо и той се закле ..." вече не минава. Новият номер е "Анализът е възложен на БОРКОР. След като го получа, ще взема отношение по проблема". Така стигаме и до третия, правоохранителния аспект.
БОРКОР е структура (на управление?), която се вмества, да не кажа вклинява, между органи с нормативно, повтарям - нормативно, регламентирани права и задължения по отношение на противодействие и превенция на корупцията, включително и тази, свързана с измами, отнасящи се до средства от фондовете на ЕС. Това са, от една страна, органът или органите на изпълнителната власт, а от друга - тези на прокуратурата. Налице е изместване на акцент. И от Европейската комисия и от Прокуратурата многократно са апелирали за засилване на разследванията ex officio чрез контролните органи и функции на държавната администрация, подчинена и ръководено от едноличните органи на изпълнителната власт. Тук е необходимо отново да подчертаем, че тези функции са регламентирани нормативно - със специални закони. Вместо това, създава се орган с неясна и заради това слаба нормативна регламентация и регулация, който се поставя между органите, които трябва оперативно да се координират в борбата с корупцията. Неговата координираща функция, парадоксално, е най-слабо застъпена. Заместена е от аналитична, която аз не кредитирам и считам за отново за филтрираща. Под претекст на анализ на риска и организационния интегритет сигналите за корупция по високите етажи ще бъдат, ако не филтрирани, то преподреждани по приоритета си, така щото вместо да се откроят общите и мащабни престъпни схеми, те, вероятно, ще бъдат раздробени на частни случаи.
Необходимо е да отчетем и нещо друго. БОРКОР се появява в отговор на обективна необходимост. От една страна, това е дефицитът в управление на риска и интегритета в държавната администрация. От друга страна то е израз и на усещането, че ДАНС е претоварена с несвойствени функции, което споделям. ДАНС следва да се съсредоточи върху контраразузнавателната си функция. Виждаме какво се случва "по света и у нас" напоследък. Борбата с корупцията, измамите и организираната престъпност на "белите якички" следва да се възложи на обособено звено (агенция), която да работи в тясно взаимодействие с прокуратурата.
Българското ФБР не се състоя. Може би за добро. Но факт е, че в момент, когато контраразузнаването ни трябва да е в повишена готовност и на максимума на капацитета си, ДАНС понесе удар с последваща оставка на ръководството и кадрова криза отвътре - от страната, под натиска на вътрешни квазиполитически фактори. Дали това е целен ефект аз не знам, но много ми се иска нашите специални служби да са го проверили задълбочено.
Контраразузнаването, глупако, контраразузнаването.[/u]
22 Февруари 2011 11:17
Притоплянето на Петко Сертов е не просто лош ход.
Това е провал още преди да е започнала работата.
Политическите трупове не могат да възкръсват.
Бойко в случая се издъни.
Поради наивност, предполагам.

22 Февруари 2011 11:42
Политическата престъпност и нейните криминални креатури ще имат "точния си човек" в БорКор . Какво повече ? ...

Редактирано от - beagle на 22/2/2011 г/ 11:49:31

22 Февруари 2011 12:22
"Извършва анализи на риска по отношение на проектните рискове в отделните проекти"./???????????...../По-голяма глупост и безмислие може до си роди само в милиционирско-полицайските глави на тандема ББ/ЦЦ. Тези хора не можаха да разберат, че НОВ БАРДАК СЪС СТАРИ КУРВИ НЕ СТАВА

".... БорКор ще е център за прикритие на тайни интереси.... " на ББ/ЦЦ и компания ! ТОЧНО ЗА ТОВА СЕ СЪЗДАВА ,
22 Февруари 2011 12:24
Божидар Димитров може само да е благодарен, че не довърши мандата си, защото до 2 г. щеше да бъде употребен по още по-гаден начин от Борисов. Реставрацията на Сертов доказва, че Борисов няма никакви скрупули, няма и грам почтеност. Самият БОРКОР има само единичната функция да замести изтъркания вече израз "давам на прокурор".
22 Февруари 2011 12:40
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД