:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,731
Активни 627
Страници 4,661
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Фискалният борд на Дянков лъха на демагогия

Умните и отговорни управленци нямат нужда от финансови намордници, а при пакостливи правителства и конституцията няма да спре прахосването на държавни пари
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Ако иска да свърши съществена работа, Симеон Дянков трябва най-сетне да се заеме с въвеждането на бюджетиране, ориентирано към резултата.
Финансовият министър Симеон Дянков измисли с какво да занимава обществото поне до лятото - с енигмата "фискален борд". "Пактът за финансова стабилност е най-важната финансова тема за 2011 г. за България", гръмко обяви вицепремиерът в лекция пред студенти от Нов български университет. Може би с надеждата, че ще ги впечатли. Само че финансистът ни най-малко не сне отегчението в душите на младите хора, предизвикано от липсата на същина в думите му и от излишъка на изявите му по компаративистика. България била първа в ЕС по едно, пета по друго и аха да стане трета по четвърто в неизчерпаемите класации в главата на министъра.

Приказките "на едро" не могат да впечатлят никого, а точно в тази графа попада фискалният борд на Дянков. "Революционната" идея на министъра е конституцията да се допълни с няколко текста, които да пазят държавните финанси от залитания на бъдещите управленци. Запише ли се в основния закон, че бюджетният дефицит трябва да е под 3% от БВП, че преразпределението през бюджета не бива да надминава определен процент от БВП (възможно по-нисък) и че вдигането на данъците върху печалбата и върху личните доходи ще става трудно, благоденствието на България е гарантирано за десетилетия. Това е визията на Дянков по въпроса, на който той е готов да отдели най-много от енергията си през 2011 г.

Проблемът е, че липсата на финансов намордник в конституцията всъщност изобщо не е проблем, камо ли - "най-важната финансова тема на 2011 г."



Хроничната болест на родните публични финанси



е съвсем друга и тя се казва "неефективност на разходите". Преди броени дни икономисти излязоха с шокиращото разкритие, че всеки трети лев, даден на държавата, отива нахалост. За последните 12 години чиновниците са похарчили 24 млрд. лв. (от общо 63 млрд.), без от тези пари да е имало полза за обществото. И това не са политически или макроикономически манипулации - а факти и изводи от одитите на независимата Сметна палата. Излиза, че всяка година чиновници и ведомства разпределят и усвояват милиарди левове, независимо че не са свършили никаква съществена за обществото работа и са паразитирали на гърба на данъкоплатците. Нито ОДС, нито НДСВ, нито тройната коалиция имаха желание да се въведе т. нар. бюджетиране, ориентирано към резултата, нито пък ГЕРБ има каквото и да било намерение да се захваща с този горещ картоф. В неформален разговор за вечното отлагане на програмното бюджетиране опитен експерт от Министерство на финансите неотдавна сподели: "Как така! Ако това стане, обществото ще трябва да разбере истината за публичните финанси!". Очевидно и Дянков не е финансовият министър, който ще извади тази истина. На него му е много по-удобно, вместо да решава истинските проблеми в държавата, да вкарва обществото в странични и безполезни дебати.

Интересното е, че



фискален борд България и в момента има



Той е втъкан в чл. 126 от Договора за функционирането на ЕС, който България е ратифицирала и трябва да спазва. Там пише, че правителството е длъжно да поддържа бюджетен дефицит под 3% от БВП и дълг под 60% от БВП. Между другото този текст е по-трудно да бъде изменен, отколкото конституцията. Това не пречи обаче две поредни години самият стожер на правилата - Симеон Дянков, да ги нарушава - дефицитът за 2009 г. беше 4.7% от БВП, а за 2010 г. - 3.6%. Неслучайно Европейската комисия стартира процедура по свръхдефицит срещу София (както и срещу други от ЕС, но това не е извинение). Затова не е лошо финансовият министър първо да покаже, че може да изпълни собствените си предписания, а след това да се грижи за обуздаването на бъдещите си наследници на поста.

Ако на Дянков се налага (по примера на почти всичките си колеги в ЕС впрочем) да нарушава международен договор, допълнителни текстове в българската конституция също няма да помогнат. И съвсем не джентълменски вицепремиерът предлага новите мерки да влязат в сила чак през 2013 г. и



да дисциплинират не авторите им, а следващите правителства



Имат ли изобщо право Дянков и ГЕРБ да коват рамка за финансовото управление на държавата за десетилетия напред? Това дали държавата ще преразпределя през бюджета 35% или 40% от произведения продукт, е въпрос на философия и на политическа програма на избраните от народа негови представители. Същото важи и за размера на данък печалба и на налога върху личните доходи. Неслучайно чуждият опит сочи, че в основните закони на макар и много малко страни - Германия, САЩ и Швейцария, има текстове за нулев или нисък дефицит, но никъде не се е чуло чрез конституцията да се фиксира преразпределението през бюджета или да се правят опити за замразяване на данъци.

Нашата (и не само нашата) история е показала, че ако едно управление е алчно, популистко и безотговорно, няма закон, който да го спре да прахосва и краде държавните пари. И дори ако ГЕРБ все пак реши в края на мандата си да допълни конституцията с правила от типа "фискален борд", които да важат за след 2013 г., няма никакви гаранции, че някое следващо парламентарно мнозинство няма да реши да поправи основния закон и да свали финансовия намордник, защото му е неудобен. Това, което й трябва на България, е добра финансова политика на практика, не на теория. Отговорни политици, които изпълняват това, което са обещали, и не по-малко отговорни граждани, които мислят, когато гласуват.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Никой не търси сметка от чиновниците дали има някакъв полезен ефект от тяхната работа.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
За последните 12 години администрацията е изхарчила неефективно 24 млрд. лв., пресметнаха икономисти.
38
3219
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
21 Февруари 2011 20:03
Статията - добре.
Не, Дянков и ББ нямат право да коват финансова рамка за бъдещето на страната. Защото ще е пак тяхна - набързо скована, паянтова, ненужна и неадекватна.
Но - в момента се прави опит за отвличане на вниманието с всичко - дори с тъпи "идеи" за промяна на Конституцията и залагане на някакви финансови постулати в основния закон.
А на практика държавата се унищожава.
Цветанов е тъп, вреден, неморален тип.
Но Дянков е много, много, много по-опасен. Защото има по-добри кукловоди. И по-скрито подкопава държавата и бъдещето ни.
Обаче, нали няма шумни скандали...Освен, глупостта му да разшуми за мераците си за БАН. Но го укротиха и продължи йезуитски.
Единият явно никцвъка, другият потайно лилойолства.
------------------------------- ----
Блогът на Генек

21 Февруари 2011 20:27
Преди броени дни икономисти излязоха с шокиращото разкритие, че всеки трети лев, даден на държавата, отива нахалост. За последните 12 години чиновниците са похарчили 24 млрд. лв. (от общо 63 млрд.), без от тези пари да е имало полза за обществото. И това не са политически или макроикономически манипулации - а факти и изводи от одитите на независимата Сметна палата.

Вчера "икономистите" използваха името на Сметната палата, за да произведат един манипулативен доклад. Вестниците публикуваха изводите му без нито един критичен коментар. Днес вече се твърди, че докладът бил базиран на изводи от одитите на Сметна палата. Пак никой няма да провери дали в одите има такива изводи (например дали, Сметната палата прави извод, че Народния театър е прахосал 2 млн.лв.).
21 Февруари 2011 20:59
Гербер си наряза членската книжка

Варна утре
21 февруари

Един от създателите на ГЕРБ в Добрич и София си наряза членската книжка на среща на лидера на РЗС Яне Янев с гражданите на Добрич.

Кирил Костов, член на ръководството на ГЕРБ в община Добричка, демонстративно напусна партията на Бойко Борисов и стана областен координатор на РЗС-Добрич.

В декларация Костов обяснява мотивите за постъпката си. Той изтъква, че е "крайно разочарован от политиката на националното и регионално ръководство".

"В ГЕРБ има страх, интриги и натиск към всеки, който дръзне да каже това, което мисли.

"Напускам ГЕРБ и настоявам името ми да бъде заличено от всички списъци на тази тежко корумпирана партия. Цветан Цветанов е най-голямото недоразумение в българската политика" - пише в декларацията си Костов.
21 Февруари 2011 21:12
Браво! Чичи е намерил един анти-герберист от Варна.
Кои беа теа РЗС байдъвей?
21 Февруари 2011 21:21
Все някога и пощурковците ще схванат каква плитка измама е ГЕРБ. От смотаняк като командированото от СБ само шашкънии чакайте.
21 Февруари 2011 21:33
То, както е известно НБУ дава на страната "най- по добрите " икономисти, ама след лекциите на (Нев)Дянков, кочеството им ще стане "за не дава Господ"
21 Февруари 2011 21:40
Вълнуващо е откритието че за последните 12 години общо похарчените пари от държавата са 63 милиарда лева. Явно сериозно се набляга на журналистически специализации по света като цяло и из Тенеси в частност.
21 Февруари 2011 22:34
galia2
Два коментара върху статията:
1. Това недоразумение Дянков да дава акъл за фискална дисциплина е все едно да слушаме Сталин да говори за любов към ближния или Ванко 1 да ни поучава как трябва да се отнасяме към нежните си половинки.
дефицитът за 2009 г. беше 4.7% от БВП, а за 2010 г. - 3.6%.
Гьонсорат не, ами...Разбра се, че единственото разумно нещо което може да сторим като народ е да се опитаме да ограничим пагубните действия на Симеон Дянков, докато не им изтече времето на герб и не си го прибере тъст му отвъд океана.
2. За самата статия...благородна е идеята, ама сериозно...
Преди броени дни икономисти излязоха с шокиращото разкритие, че всеки трети лев, даден на държавата, отива нахалост. За последните 12 години чиновниците са похарчили 24 млрд. лв. (от общо 63 млрд.), без от тези пари да е имало полза за обществото.
Няма себе-уважаващи се икономисти които да кажат подобно нещо. Полза има дори ако се използват парите за коли, за пиене и купони. После рефрена се сменя с
последните 12 години администрацията е изхарчила неефективно 24 млрд. лв., пресметнаха икономисти.
Това вече е съвсем друга работа, но тук по-скоро новините са шокиращи от друга гледна точка. Според тези икономисти, нашата, българската държава е изхарчила 2/3 от парите ефективно. Е това заслужава първа страница
21 Февруари 2011 23:28
Това, че чел лекции - как да е, лошото е, че упражненията се правят върху нас

Редактирано от - Die Hexe на 21/2/2011 г/ 23:28:43

22 Февруари 2011 00:58
Vokil Dulov,
По тяхната "методология" ефективно изхарчените са по-малко, тъй като имат и група "неотнесени". Тази е най-смешната. Например, Сметната палата направила одит на НОИ за системата за превеждане на обезщетенията за безработни и открила незначителни проблеми. А ИПИ е отнесъл всичките 170 млн. обезщетения в групата на неутралните. Чудя се само как са пропуснали да оценят и ефективността на пенсиите.
22 Февруари 2011 03:46
Дянков се опитва да върне Чл.1-ви от старата тоталитарна конституция - да въведе официална идеология в държавата.
-
Това че тази идеология е "научна" (Чикагската школа), не променя факта, защото и старата идеология (комунистическата), беше също "научна".
-
В тоталитарните си напъни и простотия Дянков пропуска, че в днешната конституция има един Чл.11, който му забранява мераците да превърне изповядваната от него идеология в държавна:
Чл. 11.
(1) Политическият живот в Република България се основава върху принципа на политическия плурализъм.
-
(2) Нито една политическа партия или идеология не може да се обявява или утвърждава за държавна.
22 Февруари 2011 05:08
galia2, моля пратете отметка към ревизорния отчет на Сметната палата..ако е отпечатана някъде. Би трябвало да е забавно четиво.
А защо човек би си губил времето да чете врявата и безумството на фондацията "ипи", като може да прочете том 36 от събраните съчинения на др. Т. Живков? Освен ако не иска да прецени в кое от двете има по-големи идиотщини. Дребни душици, срам за семействата си- тъжна работа.
22 Февруари 2011 07:21
Явно се готвят за поредното дънене не бюджета щом са впрегнали от сега артилерията срещу лошото чиновничество дето харчи на вятъра. Ама че парламента го гласува закона за бюджета иминистъра го бюджетира и управлява .....Пък може и да е предизборна стратегия - гадните чиновници дето харчат и за нас няма ни пенсии ни помощи ни разплащане по поръчките- това вече е било в нова България. Герберите са учудващо нагли в тезите си - и лъжат на поразия но тове е норма вече у нас.

А иначе колкото по-рано неграмотните неолиберални талибани като Дянков отидат да вразумяват други племенни общности или поне спрат да пропагандират недоказаните си научно теории като проповедници на словото божие, и се поизчисти масовото съзнание от техните доминиращи глупости -толково по бързо ще дръпнем напред.
22 Февруари 2011 07:27
***

Каквото и разумно нещо да се опита да направи някой, винаги се намира друг, който да зададе идиотския въпрос "Сега това ли е най-важното? Има толкова други по-важни неща, дайте първо да оправим тях".

Според авторката излиза, че преди да сложим юзди на живота назаем, трябва да се научим да харчим разумно и ефективно. Дотогава може да харчим и два пъти повече, отколкото печелим. Да ви звучи логично? Според мен е точно обратното: докато не се научим да харчим ефективно, трябва да престанем да взимаме заеми, за да си купуваме близалки вместо хляб, и да престанем да даваме половината от спечелените от хората пари на чиновници, които да решават как да се харчат.
Според нея ангажиментът към ЕС за 3-процентов дефицит сам по себе си е достатъчен, и ако не се спазва, нищо друго няма смисъл да се прави. Дали наистина не разбира, че за да се спазва едно международно споразумение, за него трябва да има гаранции във вътрешното законодателство, за да има персонална отговорност за този, който допуска да се нарушава?

Това не значи, че не трябва да се опитваме да разберем кое е най-важното. То не е нито фискалният борд, нито неефективното харчене, нито даже престъпността и корупцията сами по себе си. Най-важното е БЕЗНАКАЗАНОСТТА. А тя се корени в Конституцията, циментирала липсата на съдебна власт.

Редактирано от - sybil на 22/2/2011 г/ 12:12:03

22 Февруари 2011 07:35
По-добре да се въведе текст в конституцията, който да премахне демагогията.
Член 1. "България се управлява алчно, популистки и безотговорно"
22 Февруари 2011 08:13
А защо човек би си губил времето да чете врявата и безумството на фондацията "ипи", като може да прочете том 36 от събраните съчинения на др. Т. Живков?

Проявявам интерес към методите на манипулиране на общественото мнение и се опитвам да ги сравня с използваните по времето на Живков. Във всеки случай сегашните се стараят повече и са по-ефективни. Много е важно чрез терминологията да се правят внушения – „държавата-прахосник”. Или преразпределение през бюджета, вместо държавни приходи, а всъщност по-голямата част от бюджета отива за заплащане на колективни блага и услуги - образование, здраве и пенсии, при които няма никакво преразпределение.
22 Февруари 2011 08:19
Дали наистина не разбира, че за да се спазва едно международно споразумение, за него трябва да има гаранции във вътрешното законодателство, за да има персонална отговорност за този, който допуска да се нарушава

Грешиш. Това международно споразумение е Лисабонският договор, който е над нашата Конституция. Той и Регламентите са задължителни, каквото и да пише в нашата Конституция и закони.
22 Февруари 2011 08:28
Особено интересно е внушението за деня на "освобождението" свързано с това докога се работи за данъците. Наистина се създава илюзия че даваш нещо "ей така" а не плащаш за образование, здравеопазване, сигурност...
Друг интересен подход е използването на номинални стойности на парите без отчитане на инфлацията за дълги периоди. Всъщност и за тези 24 милиарда се използва 12 годишен период в който държавните разходи са около 200 млрд. Сравнително евтини трикчета но за средния балък действат. Най-интересното е масираното медийно присъствие. Ако се оцени като рекламно време цената е много десетки милиони годишно. Даже и отстъпка за масовост и плащане под масата да се допусне, пак са доста милиони от някъде.
22 Февруари 2011 08:32
Но пък и класическият подход не пропускат. Пише се някаква манипулация, препечатва се на няколко места и след това препечатките се цитират като потвърждение на манипулацията. Фактически пишеш нещо и после го цитираш същото нещо като подкрепа на неговата вярност.
22 Февруари 2011 08:47
Запише ли се в основния закон, че бюджетният дефицит трябва да е под 3% от БВП, че преразпределението през бюджета не бива да надминава определен процент от БВП (възможно по-нисък) и че вдигането на данъците върху печалбата и върху личните доходи ще става трудно, благоденствието на България е гарантирано за десетилетия. Това


Те и в ЕС са на тоя акъл.

Нали имаше и там нянанкви такива рамки, сякаш икономиката се упралява от това от кефовете на дядо Коледа.
22 Февруари 2011 09:07
Ако и други не знаят що е то:

Значение на думата компаративистика

ж., само ед. Спец. Раздел от езикознанието, чийто предмет е сравнително-историческото изучаване на езици.
прил. компаративистичен, компаративистична, компаративистично, мн. компаративистични. [/b]
22 Февруари 2011 09:16
И още:
Плосък данък и нисък плосък данък вървят заедно, за да не си помисли някой, че е възможно да има висок плосък данък (използва се терминът 10% плосък данък)
Инфлацията е винаги хиперинфрлация
Държавите всеки момент могат да фалират
Държавния дълг винаги се споменава като огромен държавен дълг
22 Февруари 2011 09:27
После идват икономическите закони:
• Има едно правилно учение, което е доказало истинността си в практиката и от проучвания на привържениците му
• Има един правилен път, който няма алтернатива
• Високият икономическият растеж е висша цел, която изисква жертви и т.н
. Вдигането на данъците е лошо, а намаляването е добро за бизнеса и за всички останали
• Ниските данъци неизбежно водят до икономически растеж (но никога да не се дава за пример Африка)
. Минималната заплата намалява заетостта
22 Февруари 2011 09:31
Черпаклиите, както псолучливо ги нарича Манрико, могат да си излеят душата под тази статия
Сър Джон
22 Февруари 2011 09:42
генек, Чичо Фичо, Поморийски Brightman

Редактирано от - Centur на 22/2/2011 г/ 09:46:26

22 Февруари 2011 09:45
Статията за идеята на Дянков за фискален борд - добре, но самото позоваване на "икономистите" от ФОНДАЦИЯ "ИПИ" я прави малко несериозна. Това е разбираемо за вестник "СЕГА", чиято политика е пронеолиберастка.
Пасквилчето на ФОНДАЦИЯ "ИПИ" е от десетина странички, половината от които заети от графики и още толкова с примерчета. Четейки ги, дори и непредубеден човек ще установи, че авторите на "изследването" са по-добре се справят с графичното оформление на текст, отколкото със сериозен икономически анализ.
Който има време за губене, може да се запознае с манипулацията на ФОНДАЦИЯ "ИПИ":
http://ime.bg/var/images/Final_ FEB_15_2011.pdf
22 Февруари 2011 09:48
Интересно как един неграмотник като каже нещо, започва да се обсъжда без капка размисъл. Промяна на Конституцията в обикновено народно събрание се прави с 3/4 мнозинство което е закръглено 180 човека. При 117 депутата от ГЕРБ и 14 от синята коалиция се получава 131. 6 новозакупени играчи довеждат бройката до 137. Ако АТАКА реши да прави ритуално политическо самоубийство бройката стига до 157. Ако остатъците от РЗС се присъединят станаха 162. Или министър дянков няма никакви познания за конституцията на Република България или не може да смята такива сложни неща.
22 Февруари 2011 09:52
Болярче,
Благодаря, че ми напомни друго важно правило.:
"Който се съмнява в правилните икономически закони е икономически неграмотен, вреден, малоумен или просто черпаклия"
Черпаклие са и бедните, защото всеки , който иска, винаги може да намери работа.
22 Февруари 2011 10:09
За нищо, Галче. И аз научих от теб много важен икономически факт - че през бюджета на държавата няма никакво преразпределение
22 Февруари 2011 10:21
Черпаклиите, както псолучливо ги нарича Манрико, могат да си излеят душата под тази статия
За съжаление не съм аз авторът на този сполучлив израз. Тук във форума го видях, но не си спомням от кого. А черпаклиите могат да си излеят душата навсякъде - черпакът лее

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
22 Февруари 2011 10:40
И аз научих от теб много важен икономически факт - че през бюджета на държавата няма никакво преразпределение

А правиш ли разлика между "никакво" и "малка част".
Интересно каква ли е наистина частта от бюджета, която се взима от едни и се дава безвъзмездно на други.


22 Февруари 2011 11:16
Поръчкова статия от некомпетентен по темата журналист.
Каквото и разумно нещо да се опита да направи някой, винаги се намира друг, който да зададе идиотския въпрос "Сега това ли е най-важното? Има толкова други по-важни неща, дайте първо да оправим тях".

++++
22 Февруари 2011 11:55
Тези, които не подкрепят тази положителна идея, ще бъдат атакувани на изборите, като партии, които не мислят за бъдещето и просперитета на страната си.
Запомнете това!
Тази теза се пуска в публичното пространство сега, поради идеята БСП да издигнат Пл.Орешарски за президент.
22 Февруари 2011 14:18
Kротко, БирникЪ. Има напредък, до неотдавна статиите бяха в съвсем декларативен стил, внос от страната на оцъклените нарцистични мегалидери. Това което в момента разбират е че психомодела им е представителен само за част от хората, и че има още да се развиват преди да започнат да отличават икономика от идеология. А за такива като бавнозагряващия манерко съм приготвил четвъртит там където най ще ги заболи. Омръзна ми с полуразумни кресливци да се занимавам. Ти Бирник, гледай да не си трошиш нервите нахалост, манерковците такъв мощен им предстои да поемат че свят ще им се завие, да не говорим за разни манерковци по политически, международни и бизнес–организации.. Всичко с времето си. Ти мисли тия които още кълват на партийното просо как да свестиш. Щото като гледам какви анализи вадят страх ме хваща.
22 Февруари 2011 16:08
А фискалния борд върху двете трети /некрамнати/ от държавата пари ли ще бива ? Питам , да се ориентирам за Границите на бъдещото крадене ...

Редактирано от - beagle на 22/2/2011 г/ 16:11:26

22 Февруари 2011 16:14
Хубаво, но ако ще променяме конституцията относно преразпределението през бюджета, не трябва ли първо да решим, какъв тип държава ще бъдем? Комунистическа - тогава май всичко ще минава през бюджета, европейско-социалистическа - няма как, голям процент ще се преразпределя, американско-капиталистическа - по-малък процент преразпределение, латиноамериканска или африканска?

И като знаем каква държава ще сме, всеки да може да направи избора си. Защото различните държави предполагат различни начини за лечение примерно на спукан апендикс, но искам да знам предварително, какво да очаквам. А не - парите в бюджета (здравната каса, доброволните фондове) вчера свършиха, и днес затворихме всички болници. Така е по конституция, жертвата на заболелите до края на годината е задължителна.
22 Февруари 2011 16:52
Не мога да вдяна? Когато Яне иска да променя конституцията - луд / чува се от всякьде / ! Когато Дянков предлага да я "пренапишем" ...бива ! И що така , да питаме ???
22 Февруари 2011 18:27
А не - парите в бюджета (здравната каса, доброволните фондове) вчера свършиха, и днес затворихме всички болници. Така е по конституция, жертвата на заболелите до края на годината е задължителна.

Икономическият растеж иска жертви.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД