:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,483
Активни 781
Страници 5,413
За един ден 1,302,066
Анализ

Арабската демократична революция тепърва ще гори

Израел стигна до иронията да води фронта за това демокрацията никога да не се състои за арабите
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Бен Али, Али Абдула Салех, Муамар Кадафи и Хосни Мубарак на арабско-африканската среща в Сирт, Либия, през октомври м.г. Днес президентите на Тунис и Египет - Бен Али и Мубарак, вече не са на власт. Но останалите арабски диктатори, сред които Салех и Кадафи, са под народен натиск да се оттеглят.
Светът тепърва трябва да се спре на термин, за да назове величавите събития, развиващи се в Близкия изток. Бях в дълбоката френска провинция и успявах да следя новините на BBC World Service късно вечер или рано сутрин по време на вдъхновяващите египетски събития. Но скоро се убедих, че определението на Жил Кепел, експерта по ислямски фундаментализъм, в статия за "Монд" ще се окаже точно и обвързващо. Той ги нарече "арабска демократична революция".

Тя определено е напълно арабска. В момента, в който една арабска страна - Тунис, подпали фитила, той разпали пожар, за който всички араби се надяваха, че ще обхване "цялата арабска нация". Те всички разпознаха себе си в желанията на тунизийския народ и повечето, изглежда, повярваха, че ако един арабски народ може да постигне нещо, което лелее отдавна, значи и другите ще съумеят.



Очевидно тя е и демократична



Първо, до голяма степен събитията бяха предизвикани от социално-икономически фактори, но, от друга страна, е поразяваща липсата на идеологически лозунги. Наистина - така поразяваща, че някои казват, че възникването на тази демокрация като идеал и политически мобилизираща сила е един вид "трети път" в съвременната арабска история. Първият е национализмът, подхранван от опита от европейското колониално управление и всичките му дела, от първоначалното велико създаване на "арабска нация" до създаването на Израел и последвалата и продължаваща воля на Запада да доминира и оформя развитието на региона. Вторият, успял да постигне реална мощ единствено в неарабски Иран, е "политическият ислям", подхранен от провала на национализма.

Тя е и двойно революционна. Първо, заради начина на провеждането на революцията и креативността на образованите и до голяма степен аполитични младежи, които я подпалиха, въоръжени с интернет. И, второ, заради дълбочината, степента и внезапната трансформация на съществуващия ред, който, изглежда, е на път да бъде пометен.

Арабска - да, но не и в смисъл, че арабите вървят отново по свой път. Тъкмо обратното. Нито един геополитически комплекс не е успявал да задържи за толкова време такава колекция от динозаври, оцелели от по-ранна, тоталитарна епоха, не е отсъствал така осезаемо от "народната власт", помела съветската империя и деспотизма в Латинска Америка, Азия и Африка. Присъединяването най-сетне към тази вече универсална, но по същество западна ценност, наречена демокрация, те на практика се присъединяват отново към света, наваксват в историята, която ги бе подминала.

И ако Тунис бе страната, в която "арабската улица" за пръв път се раздвижи и съживи, страната, за която арабите се надяваха, че следва да се раздвижи, бе Египет. Това щеше да е своего рода гаранция, че евентуално един ден това ще се случи и на тях. Най-знаковата, най-населената и най-престижната от арабските страни - Египет, винаги е била модел, понякога значим фактор на промени за целия регион. По време на националистическата ера, след като президентът Насър събори монархията през 1952 г., Египет изигра тази роля най-ярко. Дългосрочно обаче той е и родоначалник - чрез създаването на "Мюсюлмански братя", на "политическия ислям", какъвто го знаем днес, включително на глобалния джихад и "Ал Кайда".

Тя е и най-ранният и най-влиятелен пример за същността на арабската демократична революция. Насър целеше "истинската демокрация", която според него олицетворяваше най-точно целите на неговата революция. Но въпреки всички демократични уловки тя бе водена от военна, макар и популистка, автокрация, с течение на времето тя премина през значими промени в идеологията, политиката и репутацията си, но винаги успяваше да запази основните си структури, стабилно дегенерира до изкривената, дълбоко потисническа и силно изкривена версия, управлявана от Хосни Мубарак. С местни вариации системата се мултиплицира в повечето арабски автокрации, особено в някога революционните, но и в по-старите, традиционни монархии.

В крайна сметка "египетската улица" реагира и по начин, който няма нищо общо с жестокостта на улицата, каквато сме свикнали да си я представяме. Като широко и автентично изражение на народната воля тя успя да завърши първия ключов етап на едно от най-цивилизованите и образцови въстания в историята. Египтяните се чувстват преродени, Арабският свят отново издига на пиедестал Египет - майката на света.

Аплодисментите раждат и основния въпрос - ако арабите сега се присъединят отново към света, какво означава това за света? Дали приемането на фундаменталната западна ценност означава да се приемат и западните политики или предписания? Вероятно не. И демокрацията, и арабското негодувание от западната подкрепа за стария, деспотичен режим ще се противопоставят на това.

Ако погледнем на практика, "третият път" за арабите означава само, че демокрацията, която сама по себе си е политически неутрална концепция, ще послужи като хоризонт за провеждането на собствената им политика. Това не означава потискане на първите два пътя. Ислямизмът ще си остане. За демократичния ред ще е невъзможно да стори онова, което стори Насър - да екзекутира някои от лидерите на "Мюсюлмански братя" и жестоко да потиска последователите им. Ще трябва да се спогажда с тях, открито и чрез избори да им отдаде полагащата им се тежест в арабските дела заедно с всички останали движения, които им съперничат.

Ключов елемент в американската близкоизточна стратегия, претърпяла сега горко поражение, винаги е бил арабско-израелският конфликт. С ислямизъм, национализъм, а да не говорим и за другите политически сили, които свободно се изразяват, египетската демокрация няма да може да продължава да играе ролята - според арабите открито предателска, която Мубарак играеше за САЩ и Израел. Доколко тази промяна в египетско-американските отношения ще е важна, предстои да разберем. Но повечето израелци вече я възприемат като бедствие и това води до иронията страната, самоопределяща се като "единствената демокрация в Близкия изток", да



води фронта за това демокрацията никога да не се състои за арабите



Но всичко това е поглед в бъдещето. Засега горещият въпрос е къде ще пламне следващата арабска демократична революция. Макар Европа от 1989 г. да е очевидният прецедент, кралете и президентите няма да падат като домино по подобие на хонекеровци и чаушесковци. За разлика от Бен Али и Мубарак другите може да не паднат така лесно и безболезнено. Това вече е ясно от двата последни и засега най-драматични епизода в несекващите продемократични вълнения в над половин дузина арабски страни. 200-годишната бахрейнска монархия може и да прави опит за диалог и помирение, но този стабилен режим на сунитското малцинство вече е показал колко твърд може да бъде пред шиитския бунт. Едва ли някой има съмнения, че в Либия полковник Кадафи - най-жестокият и чепат сред арабските диктатори, ще стори това, което винаги е казвал: че чака враговете на неговата 42-годишна Велика Социалистическа Народна Либийска Арабска Джамахирия - "ще ги нареже на парчета".

Но повечето от режимите са кандидати. След малкото вероятни изключения вероятно най-важното е Ливан. Защото въпреки всички неволи, драматични събития, податливост на последствията от действията на другите арабски страни Ливан винаги е бил някаква форма на демокрация.
 Момиче и войник се здрависват в центъра на Тунис. Младежите в страната първи подпалиха фитила на арабската революция.
138
6219
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
138
 Видими 
21 Февруари 2011 19:52
Разтягане ма мисали
21 Февруари 2011 20:03
Gaddafi's guards started shooting people in the second day and they shot two people only. We had on that day in Al Bayda city only 300 protesters. When they killed two people, we had more than 5, 000 at their funeral, and when they killed 15 people the next day, we had more than 50, 000 the following day.

Това казва либийски дипломат, който, като други либийски политици, се е присъединил към протестите, пред Ал Джазира.
Така се случи и в Тунис, и в Египет. С времето диктаторите оглупяват, това е медицински факт, както би се изразил товарищ Остап Бендер. Кадафи и сродните му лидери из арабския свят явно живеят на Марс. Съвсем са проспали какво се случва в "бащиниите" им и сега внезапно се будят по не най-приятен начин. Навсякъде допускат едни и същи грешки, просто отказват да приемат действителността.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
21 Февруари 2011 20:04
Арабска ДЕМОКРАТИЧНА революция???
П.П. МЕсали, не мИсали.
-----------------------------
Блогът на Генек

21 Февруари 2011 20:24
..Арабска ДЕМОКРАТИЧНА революция???..

Статията е обичайната попарка за англосакси, но щом селската интелигенция подскочи, явно съдържа някакъв неуловим подтекст...
21 Февруари 2011 20:28
Каква селска интелигенция? Не чете ли - село не остана?
П.П. Аз, впрочем, съм си селянче. И не харесвам селяндурите.
А за интелигент...Изобщо не претендирам.
------------------------------- ---------
Блогът на Генек

21 Февруари 2011 20:31
..Изобщо не претендирам..

Здрав разум? Браво, браво...
21 Февруари 2011 20:34
Здрав...Браво, браво!
21 Февруари 2011 20:36
И, впрочем, вместо да почваш празни наддумвания - където си майстор, безспорно! - защо не помислиш...Оппа, извинявай, това ще е насилие над личността ти.
Не влизам в нечии селяндурски кавги, до тук съм!

Редактирано от - генек на 21/2/2011 г/ 20:36:54

21 Февруари 2011 20:41
Тия сладки приказки ме заблудиха и мене в 2003 г., но поне имах оправданието, че бях още под въздействието на 11-ти.

Видяхме в Ирак провала на илюзиите за арабската демокрация. Голяма вина имаше и Буш, но явно "арабската улица" обективно не беше готова за нещо като в източна Европа в 1989-91.

Недоволството там е голямо (затова стана и 11-ти) и се излива с/у властта, няма срещу кой друг. Но няма реална "алтернатива" на старите режими освен ислямистката.

Ислямизмът отрича западната идея за националната държава, която се провали напълно в изтока. Отрича арабския военен социализъм по Насър, Асад, Арафат, Саддам и Кадафи. Отрича прозападните военни режими, западния империализъм, консумеризъм и "идолопоклонство". Всички форми на протест - икономически, социални, етнически, женски - се обличат с ислямистки одежди.

В САЩ сега най-реакционните кръгове имат сякаш най-реалистичен поглед, освен дето привиждат навсякъде в изтока левичарство. Но това пък е причина консервативните пандити да губят популярност. Глен Бек загуби 39% от зрителите си за един месец. (Хората се отдръпнаха и от Сара Пейлин след клането в Аризона.) Рон Пол (като мене!) призова за спиране амер. помощ за Египет.

Редактирано от - Чичо Фичо на 21/2/2011 г/ 23:10:50

21 Февруари 2011 20:53
Да, при едни радикални промени каква диктатура би трябвало да се очаква - ей това е ситуация патова? Да се отхвърли бившия тоталитарен и авторитарен режим или да се премине към другата крайност- ислямски фундаментализъм, за и без друго неосвестилите се, от дългогодишно подклаждане на омраза и отмъщение към външен враг.
За бедните прослойки ще си остане тъжната максима - петрол гази, гладен ходи. И за нас ще бъде безспорно актуална, когато зависимостта ни трайно се почувства в целия си блясък от единствените ни доставчици в Европа.
21 Февруари 2011 20:57
Тия дето ги крепиха толкова години сега са загрижили...без капка съжаление и извинение. Лицемери ниедни.
21 Февруари 2011 21:08
Дребната разлика между Ирак, от една страна, и бушуващите в момента революции, е че в Ирак дойдоха едни хора със самолети и бомби да "внасят" демокрация, а в Тунис, Египет, Бахрейн, Либия и т.н. народът сам излиза на улицата, за да катурне режимите.
По повод ислямизма, Фичо, наскоро Жижек доста уместно обърна внимание, че репресията на всякаква светска опозиция в арабските страни канализира недоволството именно в посока към ислямизма. Така че в интерес на всички, които не желаят могъщество на радикалния ислям, е въпросните репресивни режими да се разкарат най-сетне.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
21 Февруари 2011 21:12
Ама чичо, Рон Пол само за Египет ли иска спирането на помощите? Да не пропускаш някой друг също получаващ помощи? Защо кашляш?
21 Февруари 2011 21:14
Натиснете тук

Този нещо не е у ред. Каква демокрация, какъв Запад? Ислямистите взимат властта, това е. Следващата ще е в Саудитска Арабия, нож в сърцето на така наречените западни демокрации.
21 Февруари 2011 21:16
Корените на радикалния ислям са в Саудитска Арабия. Саудитите (засега) не се бунтуват. Макар, че им е време, с тоя нефелен долар...
21 Февруари 2011 21:16
Кадафито още не е ритнал бакъра, а почна да мирише.


ООН и САЩ поискаха сметка от Лондон за тайните бизнес споразумения с Либия, сключени от правителството на премиера Тони Блеър, пише Daily Mail.

Критиките към Великобритания за сътрудничеството с полковник Муамар Кадафи стават все по-сериозни.

Мона Ришмауи – правен съветник на Върховната комисия на ООН за защита на човешките права, дори прогнозира, че може Лондон да бъде признат за виновен в „съучастничество” в масовите убийства по либийските улици, тъй като голяма част от използваните срещу протестиращите оръжия са доставки от Острова.

Още по тематаИстинска война по улиците на ТриполиКадафи губи Либия?
От Daily Mail припомнят, че най-сериозните вълнения срещу властта на Кадафи от четири десетилетия идват 7 години, след като Тони Блеър сключи противоречивата „Сделка в пустинята”. Така тогавашният британски премиер извади Либия от изолацията в замяна на бизнес договори за милиарди лири.

Има и сериозни подозрения, че част от сделката е било и освобождаването на осъдения за взривяването на пътнически самолет над Локърби (най-кървавия атентат в британската история) либийски агент Абделбасет ал-Меграхи.

След вдигането на ембаргото през 2004 година, британските оръжейни фирми получиха огромни поръчки за снайпери, сълзотворен газ, гранатомети и амуниции за контрол на тълпи.

Тоест въоръжение за противодействие на всеки протест срещу авторитарния режим на Кадафи. И то идва не от контрабанда или други радикални режими, а от виден блюстител на демокрацията като Великобритания.

Така постепенно износът от Обединеното кралство към Либия стигна до впечатляващите 500 млн. лири годишно, а британското правителство съвсем доскоро приветстваше „бизнес възможностите в Либия”.

Най-малко 150 британски фирми действат на територията на Джамахирията. Само петролният гигант BP има дългогодишен договор за 1.3 млрд. лири плюс отделен проект за сондиране за 545 млн. лири.
21 Февруари 2011 21:32
Най-вероятно ще се установят ислямистки режими, защото ислямистите са най-организирани. Шансове за нещо друго практически няма.
Народите ще се насадят от трън та на глог, но такъв им е "матрялът".
21 Февруари 2011 21:39
До този момент историята познава два ислямистки режима: на аятоласите и на талибаните. И двата са в не-арабски държави.
Иначе, разбира се, заплахата на ислямизма е удобен предлог за съхраняване на диктатурите. И на Запада му харесва, защото е по-лесно да се оправяш с диктатори - познаваш си ги, не се сменят, знаеш кой вдига телефона и как трябва да разговаряш с него. А пък демокрацията е досадна работа: таман се разбереш с някого за цената на петрола и за тази на оръжието, вземат та дойдат избори и падне от власт...

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
21 Февруари 2011 21:45
Западът да му мисли , ако и арабската се проточи , колкото булгаристанската ...
21 Февруари 2011 22:12
Глупости но търкалета. В държави, където хората не правят разлика между националност, религия и политически убеждения, какво разумно очаквате да се случи? Ще се тепат до безкрай. Ако нямат враг, ще си го измислят, ако не е Запада, ще са китайците, или индусите. Ще се делят на сунити, шиити, уахабити, алиани и какви ли не и пак ще се тепат. Защото не могат да осъзнаят, че те самите са си най- големите врагове.Та те на митингите скандираха "Алла, алла", нещо, което никой не им оспорва... А вие , журналистите, поканете пак арабистите да осветлят въпроса. Като Чуков, например. Или някой от "Външно". Само че, забравяте, че те се издържат от своите коментари, така че много внимават какво казват.
21 Февруари 2011 22:19
И едни други не правеха разлика между националност и религия. Същите, които бомбардираха СФРЮ защото сърби се биели с мюсюлмани.
21 Февруари 2011 22:20
Змей
21 Февруари 2011 22:45
Ислямисти били. Ми нали хората там тва искат, нали уж тва е демокрацията? Я вижте кво си мислят арабите като идея за държава: Натиснете тук
21 Февруари 2011 23:02
.
21 Февруари 2011 23:23
Росенф,
За Израел няколко пъти предложих да стане член на НАТО (в международно признатите си граници), да има там натовска база.

Израел винаги ще получава помощ от САЩ по две причини: (1) в САЩ ‌има 6 млн евреи, много от които са и произраелски настроени, и влиятелни/богати, (2) американската религиозна десница (протестанттска), която сега управлява, е произраелска по религиозни причини (т. нар. евангелистки ционизъм).

Но Израел е съюзник на САЩ и сравнително демократична страна (особено в сравение със съседите си) и е напълно редно да получава амер. помощ, както е редно и България да получава. С част от спряната помощ за ислямизиращите се Турция и Египет САЩ ‌ще може да помогне на България.

22 Февруари 2011 00:00
Фичо, единствената помощ ще е по утилизирането на ракетите Стрела 2М, друга не очаквай!
22 Февруари 2011 00:02
Росенф, моля те не подавай повече фъндък на ЧФ. Не виждаш ли че Рон Пол му краде идеите? Както САЩ краде идеите на "Атака"? Не знам кой е по-голям дървен философ - Фичо или Параграфа - но Фичката напоява по-обилно и е изморително за очите.
До този момент историята познава два ислямистки режима

Руританец - моля запознайте се:
The term caliphate "dominion of a caliph ('successor, '), " (from the Arabic خلافة or khilāfa, Turkish: Halife ) refers to the first system of government established in Islam, and represented the political unity of the Muslim Ummah (nation). In theory, it is a constitutional republic[1] (see Constitution of Medina), meaning that the head of state (the Caliph) and other officials are dicate to the people according to Islamic law, which exercises power over their citizens. It was initially led by Muhammad's disciples as a continuation of the political system the prophet established, known as the 'rashidun caliphates'. It represented the political unity, not the theological unity of Muslims as theology was a personal matter. A "caliphate" is also a state which implements such a governmental system.

Sunni Islam dictates that the head of state, the caliph, should be selected by Shura – elected by Muslims or their representatives.[2] Followers of Shia Islam believe the caliph should be an imam descended in a line from the Ahl al-Bayt. After the Rashidun period until 1924, caliphates, sometimes two at a single time, real and illusory, were ruled by dynasties. The first dynasty was the Umayyad. This was followed by the Abbasid, the Fatimid, and finally the Ottoman Dynasty.

The caliphate was "the core political concept of Sunni Islam, by the consensus of the Muslim majority in the early centuries."[3]
22 Февруари 2011 00:04
За Израел няколко пъти предложих да стане член на НАТО

Ама на Расмусен прати ли мемото? Ако си забравил да го копираш, ще му форуардна.
22 Февруари 2011 00:09
...С част от спряната помощ за ислямизиращите се Турция и Египет САЩ ‌ще може да помогне на България..

И от какъв зор ще го направи?Макар че, би било добре.

22 Февруари 2011 00:40
Напълно редно викаш, да получава помощи? Ти виждал ли си скоро колко е бюджетниия дефицит на САЩ? Плащаш ли данъци? Етем и напълно редното. Дали ще е завинаги - ще поживеем, ще видим, както е казал народа
22 Февруари 2011 00:45
Динаине, халифатът не е ислямистки режим. Ислямският фундаментализъм е феномен на модерността, не на средновековието. Все едно да сравняваш абсолютизма на Краля-слънце с германския нацизъм, примерно.
Радикалният ислям е реакция. Срещу определени условия. Ако се премахнат тези условия, радикалният ислям ще изгуби базата си.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
22 Февруари 2011 00:59
Диня,

Сериозно!


Чичо, следващия път като пращаш конструкциите в НАТО, лепни марка...
22 Февруари 2011 01:27
Това е мое мнение, нищо повече. Ако Израел не ще в НАТО ‌или САЩ не го пуща, здраве да е - няма да си разплетем чорапите.

Но като американски данъкоплатец съм за спирането на военната помощ за всички ислямизиращи се страни, вкл. Турция.

За икономическа и хуманитарна помощ нищо не съм казал, но САЩ там е на последно място от всички развити страни.
22 Февруари 2011 01:34
За съжаление "арабската демократична революция"‌ е илюзия. Ще има хаос, след който или ще се върне старото, или ще победи ислямската революция.

Но като гледам сушата в Китай, шансовете на старото са микроскопични.

За ислямската революция идеите за национална държава, върховенство на закона (светския), демокрация, права на човека и пр. са западно безверие и идолопоклонство.

Освен Египет и Мароко, всички арабски "национални" държави и сега са сбирщина от "племена с национално знаме".
22 Февруари 2011 01:49
България има голям интерес да развива военно-техническо сътрудничество с Израел. Не знам дали колегите знаят вече за Кинект - най-продаваният в момента в САЩ гаджет, изпреварил айпад. Разработка е на Микрософт (дъщерна фирма) и на израелска фирма от ВПК. Той е умна камера за ексбокс 360, разпознава мимики, жестове и говорни команди на светло и на тъмно.

Ако стане много напечено за израелците в Бл. изток, България може да приеме ограничен брой от тях, най-напред говорещи български, после може и руски - например българското село почти се обезлюди, Израел стана велика селскостопанска страна.

В нашия регион отдавна имаше сравнително крупни израелски проекти за жилищни квартали - имаше и един за жк за 15 хил. в Калиманци, Електра хилс. Варна Уан, трите 30-етажни кули на Гранд мол на Оркид, билдинга им с пентхаузи до завод Дружба, който единствен се построи. Днес писаха, че израелци искали да строят петзвезден болничен комплекс във Варна.

България има интерес да приеме и някои турски светски интелигенти и прогресивни турски фирми след победата на ислямската революция в Турция. Затова трябва да се планира (не от герберите, аллах керим) вече.

Редактирано от - Чичо Фичо на 22/2/2011 г/ 16:06:22

22 Февруари 2011 02:22
След тази арабска революция очаква се ЕВРОПА да почернее. Досега Кадафи успешно удържаше емигранската вълна от черна Африка. Сега пътищата са свободни. ЗАЕДНО СЪС “СВОБОДНИТЕ“ АРАБИ от Магреб и Египет, към Европа ще тръгнат милиони черни, бедни и гладни, търсачи на достоен живот, такъв, какъвто преситена Европа и Америка им отказват години наред, с всевъзможни финансови операции и разбира се със силата на модерното оръжие. Това няма да бъде война, а мирно нашествие на гладните, нашествие като африканските скакалци, които изяждат всичко по пътя си. Сега ще се разголи цялата лицемерна истина за ХАРТАТА ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА. И докато арабския свят се бунтува, у нас цари блатно спокойствие, озвучавано отвреме на време от крякането на политическите ни жаби, едно блато осъдено на пълно пресъхване.
22 Февруари 2011 02:25
...Ако стане много напечено за израелците в Бл. изток, България може да приеме ограничен брой от тях, ...


Може, разбира се, ако не са военнопрестъпници (по-скоро рядкост там).
22 Февруари 2011 03:12
Революция ли е арабската "Революция"?!
Или Преврат?!
Революция е, когато Целта е смяна на формата на държавно управление(например, от монархия в република- или обратно) и/или формата на собственост върху средствата за производство(от държавна в частна- или обратно)!
Преврат е, когато Целта НЕ е смяна на формата на държавно управление и/или формата на собственост върху средствата за производство, а само смяна на управляващите!
Това са разликите между Революция и Преврат!
Приликата е, че и при Революция и при Преврат действията са противоконституционни и противозаконни- с уточнението, че при Революция действията са насочени тъкмо към съществена промяна на самата Конституцията и законите!
Какви са целите на арабските "революции" и "революционерите" им- революционни или превратаджийски?! Това е въпросът сега!? И чак след отговор на този въпрос да им се слага съответен етикет! И може да се окаже, че в някои арабски държави сега се извършва Революция, а в други- Преврат! А това има значение и за останалия Свят!

22 Февруари 2011 04:15
Фичка, ти съвсем сериозно ли го мислиш тва :
"Ако стане много напечено за израелците в Бл. изток, България може да приеме ограничен брой от тях, най-напред говорещи български, после може и руски - например българското село почти се обезлюди..." ?
Евалла на D-9, че се усети навреме, та се уреди за жителство в майка България, а?
22 Февруари 2011 04:45
Иначе, ако требе да сме по-сериозни....светот не върви на добре, приятели.
Я му бех подсказал на деветорката, че рано или късно секи поттиснически режим и сички кукли на конци падат, ама...
И лошото е, че всичко ставащо е във вреда на ционистите /те, тва го има и в подзаглавието, ако некой изобще е обърнал фнимание/.
Не, не желая злото на държавата Израел.
Сигурен съм, че в много отношения тя е на светлинни години пред съседните й държави.
Но...идва време за среща с риалити-то.
И ако наистина человечеството има намерение да живее в мир...единственийот изход е ционистите да се изтеглят у МЕЖДУНАРОДНО признатите граници на Израел, да обявят Тел Авив за столица на Израел и престанат с провокациите си.
Другийот вариант е....кръв, кръв и евентуален край на света.
Един е пътят, два пътя няма.
Колкото и каците у Хамабардере да си умрат да се провикнат с онова чутовно "Аллаху акбар!".
22 Февруари 2011 05:15
И днеска се наложи да побачкам за час-два на секънд джаб, че ка е тръгнало...май Айшето ке се мести на едностаен в най-скоро време.
Както и да е...малко е встрани от темата, но наистина ми се ще да отговорим на един толкоз уважаван от мен форумец кат Сократя.
Не, немаше нужда ни мен да ма питаш, нито пък да ми казваш, че си готов да приютиш муслуми, Сократе.
Бае ти Асан е препатил чиляк и знае/или поне така си мисли/ ка да претегли стоящия отсрещо му.
Не се и съмнявам, че ти си Човек/с главно "Ч"/.
Но не биваше мен да ми забиваш таа питанка, Сократе.
Най-малкото зарад туй, че от петилетка и кусур се опитвам да набием у тиквите на Аллах-акбаровци, че сички сме хора на този свят.
И всички имаме сърца.
И муслуми, и ристиени, и евреи, и....
Biz hepimiz kardeshiz.
Kardesh, oy-oy, kardesh oy.
Bir kardesh bir kardeshi vuruyor.
Ne diye?
Bir anne alliyor
"Oglum nerede?"
***
Хора, бдете!
22 Февруари 2011 05:17
За съжаление "арабската демократична революция"‌ е илюзия. Ще има хаос, след който или ще се върне старото, или ще победи ислямската революция.

Как ще е илюзия като е факт? Това което се случи в Тунис, Египет, сега и в Либия безспорно е демократична революция. Разбира се шансовете от това да излезе нещо добро не са големи, но това нищо не променя.
Историята знае демократични революции, които са в последствие са били "превзети" от една фанатизирана и оргазнизирана фракция. Най-известните и най-трагичните такива примери са така наречените "ВОСР" и "ислямската" революция в Иран.
Но дори и да не се стигне до това, демократините революции сами по себе си нямат енергията да издърпат държавата от безвремие и безизходица ако обществото не е узряло. Най-зле ще е в Либия, където е възможно да се стигне до сомалийски вариант и раздробяване на държавата заради племенни вражди. Тунис и Египет обаче не са автоматично абонирани за ислямски режим и шариат. Каквото и да става обаче, ние можем малко да променим.

Редактирано от - Oraсle на 22/2/2011 г/ 08:13:03

22 Февруари 2011 05:23
Европа ще тръгнат милиони черни, бедни и гладни, търсачи на достоен живот, такъв, какъвто преситена Европа и Америка им отказват години наред, с всевъзможни финансови операции и разбира се със силата на модерното оръжие.

На другаря Спартакус лошият запад пак е успял някак си да му се изсере в гащите. Факир направо.
22 Февруари 2011 05:57

Oraсle

22 Февруари 2011 06:52
западната идея за националната държава, която се провали напълно в изтока
Това робот ли го е писал? Или робот си е играл с думички?
КНР, Индия, Иран, Япония, Виетнам, Тайланд - до тука три милярда в "национални държави".
Всека една бая по-старичка от страната на уикенчетата, бая...
22 Февруари 2011 07:17
Ако следващите 50-тина години ще се харчат последните запаси от черно злато каква трябва да е позицията на цивилизования свят ???
В Пустината няма храна а има нефт !!
Ако следващите 50-тина години повече от нещата ще се произвеждат в Китай а ще се потребяват основно в Европа и Америка (Северна и Южна ) !!
И след като от 60 до 70 процента от товаропотока минава през едно място , където вече не ти дават да хващаш ръка и ти се заканват да ти повишават таксите всяка година ??? Каква трябва да е позицията на цивилизования свят ??!!
Има и ще въпроси , но тези са достатъчни !!
22 Февруари 2011 07:18
Много са далеч от революцията. По-скоро там ще стават нови военни преврати, както в Тунис-първият е военен.
22 Февруари 2011 07:34
Бай Хасан, Пътят е само един за евреите-назад към земите на дедите си, там, където има много долини и реки и много планини. Засега ционистите спират този процес, защото са много заблудени хора-бил намерил ковчега на завета техният цар Давид. Намерил, ама не?! Направил е нов и така излъгал всички. А защо убива най-добрия си приятел Юри ? Изобщо Давид и Сие са голямата пречка на евреите да си имат със стабилна държава през вековете!!
Там трябва да се създаде ПАЛЕСТИНА, където да се върнат нашенските мургави българи - и те са хора, ще има къде да работят и да живеят. Какво ще кажеш по въпроса? Лично аз наричам Библията / Стария Завет/ "История на една пленена славянска армия".
22 Февруари 2011 07:53
Unrest in the Middle East and North Africa -- country by country

Натиснете тук
22 Февруари 2011 07:55
Защо руснаците строят и поръчват ледоразбивачи и големи контейнеровози а не разширяват жп. трасето на Байкало-Амурската магистрала !!??
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД