:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,385
Активни 525
Страници 9,288
За един ден 1,302,066
Безобразия

Как “Меча кръв” и “Манастирска изба” емигрираха в Русия

Докато у нас винопроизводители се назлъндисват, фирми от ОНД им откраднаха най-популярните търговски марки
И днес, когато руснаци и молдовци са взели нещата в свои ръце. Наименованието е вече изписано правилно, но в съдържанието няма нищо българско.
Познавачи твърдят, че ако човек реши да си купи в Русия бутилка трапезно вино, на чийто етикет се мъдри добре позната българска марка, винаги може да очаква елемент на изненада. При това не съвсем приятна. Причината е, че не е ясно какви точно съставки има в съдържанието. Въпреки че марката е с уж добра репутация, съвсем не може да се каже същото и за производителя. От десетина години поне три от най-популярните родни трапезни вина се предлагат на руския пазар, а и в останалите държави от бившия Съветски съюз, но България няма нищо общо с този бизнес. В началото на новия век, когато тукашните винарни босове бяха заети повече с първоначално натрупване на капитал и дори със съвсем други странични занимания като инвестиции в туризма, няколко фирми от ОНД са се възползвали тихомълком от суматохата. Те просто започнали да произвеждат онези три основни български (но вече само на етикет) трапезни вина, с които страната ни имаше най-голям шанс да запази износа си за този пазар - "Меча кръв", "Механджийско" и "Манастирска изба".

"Тогава това не стресна никого, а сега вече няма смисъл България да си търси правата -



тези вина са отдавна компрометирани",



твърди Росица Кючюкова, секретар на Асоциацията на българските винопроизводители.

Преди години, когато страната ни изнасяла огромни количества, тези три основни марки, най-вече "Манастирска изба", са се превърнали в нарицателни за доброкачествено вино от ниската ценова категория. Именно затова и апетитите те да бъдат отмъкнати от България са били големи. Но ако кражбата на една търговска марка е първа грижа, то запазването на качеството й е последен дерт на крадеца. "При трапезните вина не се изисква произход. Достатъчна е само декларация за това от какви сортове са произведени. Това улесни фирмите от бившия Съветски съюз, които започнаха масово да лепят етикети с български наименования. Съдържанието вътре беше с неизяснен произход, но само не и български", смята Кючюкова.

Отмъкването на популярните български трапезни вина е станало възможно най-вече заради немарливото отношение на тези, които е трябвало да се грижат за опазването на търговските марки. Дълги години през ерата на комунизма патентоването съвсем не е било сред приоритетите на държавата ни. Тогава износител за СССР и останалия свят е монополистът "Винимпекс". Изнасяло се е толкова масово, че през 70-те години страната ни се нарежда на четвърто място в света по експортиране на вино. Пазарът е бил сигурен, за какво му е на българския държавен производител да регистрира търговски марки. Нововъзникналата пазарна икономика пък има по-важни задачи, като тази да приватизира фирмите, включително и "Винимпекс". Така в края на 90-те вече не е ясно коя от нововъзникналите винарни изби трябва да е собственик на станалите нарицателни трапезни български вина. Според Кючюкова за патентоването е трябвало да се погрижи Националната лозаро-винарска камара. Опитите на репортер на "Сега" да се свърже с поне един представител на камарата удариха на камък. Нито нейният председател - проф. Пламен Моллов от Университета по хранителни технологии, нито някой от секретарите бяха открити. Нито на мобилни, нито на стационарни телефони, посочени в сайта на камарата.

При това положение е съвсем логично, че фирми, намиращи се на разработения руски пазар, взимат нещата в свои ръце. Те регистрират българските марки "Меча кръв", "Манастирска изба", "Механджийско" и още няколко популярни там родни наименования. През 2003-2004 г. руски, украински и най-вече молдовски производители започват да се конкурират



кой ще произведе повече "българско" вино



Един от заводите, които масово пласират "Манастирска изба", например, е "Детчинский", който е част от "Герус груп". Само с тази марка, според официалните им признания в интернет сайта, босовете на "Герус груп" държат цели 5% от пазара на вино в Русия. Което за такава огромна страна с толкова големи традиции в алкохолните разпивки си е солидна цифра. Но още по-солидна става, когато се изчисли каква е загубата за българския винен бизнес. Всъщност на територията на целия бивш СССР е просто неприлично да си винопроизводител и да не продаваш "Меча кръв". Има го във всякакви бутилки и най-разнообразни разцветки.

Росица Кючюкова твърди, че неизясненият произход на съдържанието на отмъкнатите марки български трапезни вина ги е компрометирало дотолкова, че вече и хора с по-ниски изисквания не ги купуват: "Затова смятам, че е безсмислено страната ни да се опитва да си ги възвърне."

Изследване за навиците на потребителя в Руската федерация, проведено в началото на 2010 г. от Управление "Държавно регулиране на производството и оборота на етилов спирт, спиртосъдържащи и тютюневи продукти" към Комитета по икономическо развитие, промишлена политика и търговия към правителството на Русия, обаче установява друго. Местното население действително няма доверие, но в руските марки вина. Повечето анкетирани посочват, че те са пазарно дискредитирани не толкова заради лош вкус, колкото за нестабилност на качеството. Една и съща марка веднъж е със сладникав, а друг път с по-резлив вкус. Изводът от това изследване е, че руснаците трайно са се насочили към традиционни вина, които познават. Френски, молдовски, но и български. "Манастирска изба" е едно от тях, заключава проучването. То обаче не отбелязва дали местните потребители на алкохол не са се усъмнили, че "българското" вино, което си купуват, има съвсем друг произход.

Любопитен факт е, че ако сега



винопроизводител реши да закупи лиценз



за производство и продажба на "Манастирска изба" в Русия, може да го направи, но не в българско патентно ведомство, а в Института за промишлена собственост на Руската федерация - т. нар. Роспатент. Цената за "Меча кръв", "Златна есен" и "Бича кръв" (също откраднати български марки ) е $0,15 на бутилка. Босовете на Детчинский завод обаче отказват да споделят лиценза за "Манастирска изба". Той им е толкова скъп, колкото за "Кока кола" е химическата формула, по която я произвеждат.

България и в момента се опитва да изнася на руския пазар, но в повечето случаи го прави анонимно, което е още един удар върху авторитета на родните производители. По данни на московската митница за първите девет месеца на 2010 г. българското вино заема 5% пазарен дял в руската столица. Само че голяма част от изнесеното вино е наливно и потребителите дори не знаят, че пият български продукт. А и върху менютата в повечето ресторанти нашите вина са маскирани с безличното "вино от ЕС". Така България отдавна е загубила в конкуренцията на производители от Испания, Италия и Франция. "Техните вина не са по-хубави от нашите от същата категория, но са по-популярни", твърди Росица Кючюкова.

Според нея има още един последен изход страната ни да защити реномето си на качествен винопроизводител, поне на пазара в ОНД. Трябва да се разработят нови търговски марки, които няма да са компрометирани, и да се защитят така, че да не бъдат и те на свой ред откраднати. А виното за износ да се изследва в независими лаборатории и да получава сертификат за качество. Докато това не стане, в Русия ще продължават да си пият българско вино "Меча кръв". Българско, ама друг път.
 На руския пазар се предлагат всякакви видове "Манастирска изба", но производителят не е български.
53
6837
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
28 Февруари 2011 20:15
Точно пък ако тези трите вина имат "добра репутация"... Тези интересни смеси се пият само на североизток от румънско-молдовската граница. И купувачите им тъй или иначе трудно различават вкуса на грозде от този на бонбони-виолетки.
Поне от 10 години не съм виждал някой българин да си купува "Меча кръв", примерно.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
28 Февруари 2011 20:58
В Абакан , столицата на РХакасия , под Красноярск , пият доста "Меча кръв" ...
28 Февруари 2011 21:08
В началото на новия век, когато тукашните винарни босове бяха заети повече с първоначално натрупване на капитал и дори със съвсем други странични занимания като инвестиции в туризма


да, натрупване на капитал с бухалка.
А и за чий един винопроизводител инвестира в туризъм (и други 'странични' занимания, едно от които със сигурност недв. имущество)?!


Колкото до българското вино ... в него вино никога не е имало и сега няма. Е в това дето се изнася може, но не и в това на бг пазар.
28 Февруари 2011 21:21
Културата на пиене е база на културата на пиене на вино. След чаша (до ръба) "портвейн" за закуска всяка червена течност успешно минава за вино. Затова на въпросния пазар се набляга на опаковката, колкото по-ярка толкова по-добре.
И никакви действия на българската държава нямаше да опазят въпросните марки от ментета.
28 Февруари 2011 21:44
Ако не сте в състояние сами да си направите вино в България - купувайте си чилийско. Повечето бутилирани български вина, продавани по супермаркетите в България са "трета преса".
28 Февруари 2011 21:50
Колкото до българското вино ... в него вино никога не е имало и сега няма.

Малкото, вземеш ми додеш на гости, че да ти затапя голямата уста!
И с винцок, и с мезе...
Що ме ядосваш, а?
28 Февруари 2011 22:22
Абсолютно вярна информация . Българските вина реално са от най ниското качество, алкашите ги използват като безалкохолно за водката . Години наред българските марки се фалшифицират , затова популяростта им е "съмнителна" ..Предпочитам френски и италиански вина.
28 Февруари 2011 22:46
Преди 6 години бях дошъл по работа в България. Събрахме се с отдавнашни колеги да пийнем и хапнем. Те избраха кръчмата--казаха, че била реномирана. От виното на другата сутрин венците ми бяха виолетови, бутилките ги отваряха пред нас. Явно боите са били слагани преди бутилирани. С една дума--боклук. В миналото съм изпил тонове Меча и Изба--не си спомням нито един такъв епизод.
28 Февруари 2011 23:15
Данил е прав.

Никой уважаващ себе си БЯЛ ЧОВЕК , или с други думи РУСНАК няма да вземе в устата си балкански или каввказки Вина, Цигари, Чай или Минерална Вода.

Предполагам че и Гастарбайтерите от Молдова , таджикистан , украйна и грузия на територията на РУСИЯ няма да паднат така ниско.


+++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++

Папуаси , руиняци , негри , афро- саксонци и други може би нагъват такива напитки.

Въобще напитки за хората от Ала Бама, Кен Зас, Папуа - Нова Гвинея и Стара Африканска Гвинея.

Редактирано от - Душко на 01/3/2011 г/ 07:31:25

28 Февруари 2011 23:59
OLDMAD
Малкото, вземеш ми додеш на гости, че да ти затапя голямата уста!


Много ти се иска да ме провокираш и друг път си пробвал, ама нещо не ти стига акълеца май


Виж човека над теб какво пише - Patriot1965.
Прав е от мен да знаеш! Даже трета преса са от по-скъпите. В общи линии - вода, спирт, оцветители, овкусители и стабилизатори + около 5% вино. Аз друго освен такова от 100% грозде не пия, та моята голяма уста недей я мисли. Мисли за твоята, че доколкото разбирам бая помийка поглъщаш Е, да ти е сладко де
01 Март 2011 00:00
...Така България отдавна е загубила в конкуренцията на производители от Испания, Италия и Франция. "Техните вина не са по-хубави от нашите от същата категория, но са по-популярни", твърди Росица Кючюкова...

Ъ?
Росице, всеки, който е опитвал истинско вино (не менте) от изброените държави ще ти каже, че българските вина са пълна скръб, дори да успееш да намериш истинско (отговарящо на етикета и каквото пише на него) такова.
Не става въпрос изобщо за категории душа, става въпрос за очеизвадни вкусови разлики, които дори лаик като мен усеща.
ОЛДЕ, домашните елексири нека не броим тука изобщо. Още пазя една двойно препечена гроздова от тъста, барабар с остатъка от една бутилка Blue Label - честно казано не зная кое е по-хубаво и по-ценно...
01 Март 2011 01:57
калибардавърченцето, не се напрягай - Капитан Немо уточни условията!
Толкоз!
(аз те поканих на домашно винце с хубаво мезе, нищо повече...нейсе)
.
Проба за чистотата на Винпромаджийските-тарикатлъци, се прави върху три чисто бели салфетки(може и три пласта тоалетна хартия)!
Капва се половин чаена лъжичка от съответното вино, изчаква се около минута, и всичко си излиза наяве!
И боята, и водата...
Не ми е работа да ви уча, но когато става дума за домашно вино, малко са тук людете, де ше ме надминат по майсторлък!
(не се фукам, истина е!)
Включително и при пелина..
01 Март 2011 02:29
OLDMAD
калибардавърченцето, не се напрягай - Капитан Немо уточни условията!


Именно, тук не става въпрос за домашно винце. Затова и рекацията ти е малко неадекватна, че чак се ядоса.


Толкоз!
(аз те поканих на домашно винце с хубаво мезе, нищо повече...нейсе)


Таз песен я пяхме вече. Не ставай скучен. И за да избегнем 'напрягането' най-вече от твоя страна, си намери някой друг да те ядосва, щото вече ти обясних, че за разлика от някои други отдавна минах пубертета.
01 Март 2011 02:38
Кога това?
Миналата година ли?
01 Март 2011 05:13
Хм... че и характерче вече имаме
01 Март 2011 05:27
Въх Дусенка, чакай немой са пени. Кажи сега най-белите измежду белите люде какви вина пият, руски ли?
01 Март 2011 05:35
История бренда «Медвежья кровь» насчитывает не одно десятилетие, это вино по праву считается одним из самых известных и популярных у широкого круга российских покупателей.
В последние годы ввоз в Россию вина «Медвежья кровь» осуществлялся только из Болгарии, что сказывалось на цене и качестве продукта. В конце лета 2009 года компания «ВЕРИГО» заключила контракт на производст­во «Медвежьей крови» в России. Цель этого масштабного проекта была очевидой — вывести на российский рынок не просто очередную линейку вина, а настоящий полноценный винный бренд, которых на российском алкогольном рынке совсем не много.


Аха, значи най-ефтиното нашенско вино им идвало скъпо на покритите с брилянти блондиночки


залог успеха на рынке нового продукта — это стабильное качество. А в ситуации с «Медвежьей кровью» это особенно важно — ведь многие потребители будут сравнивать «тот самый вкус» со вкусом нового вина.

Хммм, ама нали не си го слагат в устата бе, Дуся, обясни моля как сравняват вкусовете? И от какво грозде все пак го разливат?
01 Март 2011 06:45
В Канада продават гроздов сок от почти всички познати сортове грозде !!
Вътре в кашончето има и подробно упътване как да ферментирате сока до вино !! Трябва да си купите само демиджон и още няколко джиджавки , захар и мая !! Маята е няколко вида , аз използвам френска !! И тва е !!
Както казваше един варненец - кеф ти - риба , кеф ти паламуд !!
Същото е и с бирата !! Има и специални малки фирми , които го правят вместо теб , правят ти етикети , бутилират го и така нататък !! В началото използвах една която се казваше " Под асмата " !! Собственика Бил беше завършен винопроизводител четвърто поколение !!
01 Март 2011 06:56
Истинският русняк вино не близва - само глаток шампанскае за да освободи място в чашата. После го меша с водка.
Чернилото(захаросан тъмночервен бълвоч, наричан още партвейн) е
ХРАНА за алкашите.
Ползват го вместо суп...
01 Март 2011 07:34
Стига се пеняви, и аз по Коледа зърнах Крымское игристое произведено от ЛВК Винпром АД гр. Търговище. Лицензи и разришителни не бяха споменавани на етикета, за качеството му не си струва и да говорим.
01 Март 2011 07:37
nanyac
Въх Дусенка, чакай немой са пени. Кажи сега най-белите измежду белите люде какви вина пият, руски ли?

+++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++

В Русия и Сибирь , в Тайгата и Тундрата ,
Папуасе расте малко грозде и млко банани.

Най простите руснаци които са с ограничени възможности пият вина от Австралия,
и ядът бананани от Съсендна Папуа нова Гвинея.

Не знам от къде си изкоапал тая информация за Медвежая Кровь ?
Сигурно от папуаските сайтове ?
01 Март 2011 08:39
Не ми е работа да ви уча, но когато става дума за домашно вино, малко са тук людете, де ше ме надминат по майсторлък!
(не се фукам, истина е!)

OLDMAD,
А добавяш ли дрожди или караш на естествена ферментация ? Слагаш ли бентонит или някакъв дръг избистрител ?
01 Март 2011 08:42
Ангеле много сте зле в Канадата.Вино с мая и захар не се прави.
01 Март 2011 09:29
Много уверена тази другарка:
"...производители от Испания, Италия и Франция. "Техните вина не са по-хубави от нашите от същата категория, но са по-популярни"
И кои вина са по-хубави от нашите значи, по тази логика - тези от Марс?
Произвеждаме най-добрите вина в целия свят, пък не ни ги купуват... Много странно! Иначе идеята да се разработят нови марки не е лоша, но преди това едно сериозно проучване как италианците и французите пазят имена и реноме, няма да е зле да се направи. Защото нали вече можем и по-хубави от тяхните да ги правим какъв ни е проблема?
01 Март 2011 09:29
аре пак обобщения. немало било български вина. сърцераздирателни есета тип "трета преса или как джуките ми станали лильави".
слепци и слон.
01 Март 2011 09:45
Много уверена тази другарка:
"...производители от Испания, Италия и Франция. "Техните вина не са по-хубави от нашите от същата категория, но са по-популярни"

Другарката е права.
От повечето български вина, които ми се е случвало да купувам в Москва напоследък, ме е боляла главата. Затова като Данил вече предпочитам испански и италиянски.
Ако българските винпроизводители искат да държат някакъв по-висок сегмент на руския пазар - трябва силен контрол за качеството и нови брендове, а не ориентация към групата на алкашите.
01 Март 2011 09:54
OLDMAD
Домашно викаш! И какво е? Да зема аз намина, то и без това край казаня много работа нема, те хорицата сами си се вардят...
01 Март 2011 10:02
софти,
абе там милицията ви затриха, тука за една меча кръв жалиш...
01 Март 2011 10:11
софти,
абе там милицията ви затриха, тука за една меча кръв жалиш...

а, жаля,
да ти приличам на мазохистка?
01 Март 2011 10:19
че? и милиции не жалко?!
01 Март 2011 10:22
А бе как никой не зацепва от какво зависи качеството на виното. От баща ми знам, че вино се прави от грозде!

01 Март 2011 10:29
То седерастите докато се занимаваха с крадене и кокошкарски работи, имаше ли нещо, което да не пропуснаха, а? То не беше сирене, ракия и вина, даже какво си губя време да изброявам. Закрихме си сами цялото селското стопанство, леката промишленост, индустрията , както и пазарите им още преди 18-20г. Ха, лапайте сега всеки ден банани и славете най-големи бг икономист Ибан Костоф и българската демокрация.
01 Март 2011 10:58
Боляла те е главата, защото, дори да е произведено в България, пак е направено от руски спирт.
01 Март 2011 11:05
Да, на мен ми се услаждат също италиански вина. Но като правило купувам местна реколта. Тези задокеански, като американски или чилийски, поради факта, че се правят в цистерни с дъбови обелки, не купувам.
От нашите за последно си купих бял Мавруд който много ми хареса.
01 Март 2011 11:06
От баща ми знам, че вино се прави от грозде!

Не думай !
01 Март 2011 11:24
Тъкмо си мислех да предложа на българите да произвеждат отново кумис, а то руснаците и там са ни изпреварили.
Деца на демокрацията, знаете ли какво е кумис, бе?
Натиснете тук
Може да пробваме и с медовина. И двете напитки са леко алкохолни и много полезни, като втората може да си приговите в домашни условия.
01 Март 2011 11:43
Нововъзникналата пазарна икономика пък има по-важни задачи, като тази да приватизира фирмите, включително и "Винимпекс".
Така де, най-важната задача на демократите е да крадат днес, а не да откраднат повече утре, но така е при демокрацията - губим пазари, губим търговски марки, а скоро ще загубим и България като държава.
01 Март 2011 12:15
Деца на демокрацията, знаете ли какво е кумис, бе?

е как да не знаем, бе!!!

Редактирано от - softwind на 01/3/2011 г/ 12:16:30

01 Март 2011 12:45
Преди време често носех на чужбинските ми приятели българско вино за армаган (хем от скъпото). Един ден се сетих да опитам какво нося. От тогава спрях да се излагам с подобни армагани.
2007-ма ми се отдаде възможност да отскоча за седмица до Украйна. Там едни бесарабски българи ме почерпиха с неколко вида домашно. Нищо че условията и сортовене на са както подобава за добро винарство - чудничко винце бяха направили хората.
Така че и рускоговорящите не са съвсем будали да пият българските ни ХИМпром експортни винца. Те вероятно за тва наще "прочути винари" вече се крият зад надписчето "Произведено в ЕС".
01 Март 2011 12:54
Ами какво се учудваме то наглостта на руснаците е пословична. Престъпност съчетана с наглост и безскрупулност са довели до това. Те и историята са ни фалшифицирали, управляващият ни елит подмениха с техни слуги, мозъците на хората промиха с тъпите си великоруски идеи, та какво остава за търговските ни марки...

Редактирано от - JS на 01/3/2011 г/ 13:43:47

01 Март 2011 14:57
Калки, истинското Вино воистина се прави само от грозде, без майтап!
Само че техологията на вкуса не подлежи на промишлено производство, поради което всички наши винопроизводители, пердашат из Химията на поразия, вкл. и стабилизиране с украински житен спирт!
.
Виното не е алкохол, то е вкус, елексир, живот, любов... и никога не се пие в големи количества!
(междинен въпрос - колко литра течен шоколад можеш да изпиеш наведнъж?)
Няма ли вкус - няма Вино!
Има само някаква оцветена чорба..
01 Март 2011 15:30
И аз това предлагам - като първа цел да си припомним как се прави вино от грозде, после да покоряваме световните пазари, че да не ни излезе пак име.
01 Март 2011 15:31
Преди много години родина мать ни призова като войници да се превъплатим като бригадири-копачи във Винпром Сливен.Известите сливенски лозя обгрижвани от женския сливенски затвор..Натъркаляни стотици дъбови бурета на двора на винпрома напълнени с кабернето чакаха експедицията си към великата страна.Местните ни успокоиха, че по късно тези бурета като празни ще се върнат пак у нас но под формата на паркет..Та виното на братушките ще им излезе без пари.Да не ги жалим..
Ех тези седесари дето ни затвориха бездънната яма - руските пазари...И влаковите ешелони с български цигари към този пазар, за да се хвалим, че там цигарите ни са по евтини, отколкото у нас....
Тези мръсни седесари...


Редактирано от - dude3075 на 01/3/2011 г/ 15:39:40

01 Март 2011 15:56
смятам че след тези две реномирани марки може да предложиме на другарите руснаци да си ползват спокойно и "Бело вино от червено грозде" както и "Бело обикновено" - също толко реномирани и завзели трайно место на соцпазара марки. халал да са им и даже може да се борат за приз на поредната сВинария с тех.
01 Март 2011 15:57
Блажени са тези дето не обичат вино, като мен
01 Март 2011 16:18
Dude, тъй като съм се присадил доброволно връз сливенска..праскова, айде от добро сърце една рецепта:
- 100 литра гроздов сок(изстискан и прецеден веднага след брането) на "Сливенска шевка"(правилно е написано), мери му се захарното съдържание, и ако е под 19%, вземат се две кофи шара и се варят около час.
- тургат се в общото, и се разбъркват(освен вдигане на градуса, температурата и тя се качва), след туй пак се мери, и докато не стигне 19.5-20%, процедурата се повтаря.
- оставя се да ферментира без затапване(винените мушици не додат ли, дотук с ферментацията), като самата ферментация се контролира ежедневно. Защото почне ли да затихва от високата захарност, трябва да се добави или пресен гроздов сок, или цели чепки за мая(абе "дудите" са пукясали от многото гроздова захар )
- някъде в началото на януари, когато застудее здраво, винцето се източва от бурето(или бидона) в чиста съдина, разбиват се пет белтъка на сняг(може и с бентонит), внимателно се разбърква, и се оставя за три дни да се утаят фините частици, след което внимателно се източва и се турга в чисти стъклени шишета, затапени с пластмасови тапи и парафинирани(разни бурета и бъчви - при Винпромци, те много обичат танинът)
И най-сетне...яж, пий и се весели!
Но с мярка.
.
А ся познай какъв цвят е винцето!

Редактирано от - OLDMAD на 01/3/2011 г/ 16:22:09

01 Март 2011 16:37
OLDMAD,
За калемите - нищо лошо /Като млад мичуринец според моята кръстница - Вещицата/ За технологията ти също, Оценка - след дегустация на произведението ти..Щото това ни различава от руснаците - да се напием ама с табиет, а не със самогон...
Думата ми беше за търговците и загубените пазари..

Редактирано от - dude3075 на 01/3/2011 г/ 16:58:45

01 Март 2011 18:01
Все още със шефа на местния ни Винпром сме добри познати. Та той беше решил, че на смъртния си одър ще издаде на наследника си (който вече е собственик на местния ни винпром - хубаво наследство, а ) рецептата за хубаво вино. "Вино се прави даже и от грозде!" Та толкоз за винпромските производи - и предишните, и сегашните. За повече просвета относно хубаво вино - има и приложени по-горе препратки! Прошки е! А Прошки без хубаво вино... Прощавайте на всички, ако волно или неволно съм съгрешил с рецептата!

01 Март 2011 18:13
Качеството се постига не само с грозде. За добро качество е необходима и ... боя?

http://www.struma.com/biznes/fi rmata-na-suvetnika-lider-na-gsb -r-taskov-osudena-30-000_15555/
01 Март 2011 18:34
Posleden, пиронът ти е супер! Това нещо ще откаже поне участниците във форума да подпомагат родните марки вина! Преминаваме само на домашно вино, направено от грозде!

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД