:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,199
Активни 764
Страници 5,129
За един ден 1,302,066
РАЗКРИТИЯ

Колко невежи са американците?

Сложната политическа система и различните образователните програми допълнително объркват хората в САЩ
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Европейците знаят по-добре от американците кои са талибаните, въпреки че САЩ са начело на операцията в Афганистан.
Има резултати, заради които учителите по история в гимназиите посягат към чашката. Наскоро помолихме 1000 американски граждани да попълнят официалния тест за получаване на американско гражданство. Резултатите показаха, че 29% от анкетираните не могат да отговорят кой е вицепрезидентът. 73% от участниците не са успели да посочат правилно защо САЩ са участвали в Студената война. 40% пък не могат да обяснят какви са първите десет поправки в Конституцията. А 6% не знаят кога е Денят на независимостта.

Не сме се объркали: невежеството на обществото не е нещо ново. Американците не разбират разделението на властите, както и не познават сенаторите. Това е така, откакто агенциите, проучващи общественото мнение, започнаха да публикуват отчайващите резултати още по времето на Хари Труман (между другото той бе президент). Според проучване, направено от Майкъл Дели Карпини, декан на училището по комуникации "Аненбърг", ежегодните промени в познанията на населението от Втората световна война средно са "малко под 1%". Но светът се променя. И за съжаление, той става все по-негостоприемен за хора, които не знаят нищо като нас. За да се преценят рисковете от това, е важно да се разбере откъде идва невежеството на американците. През март 2009 г. тримесечното издание European Journal of Communication зададе на жители на Великобритания, Дания, Финландия и САЩ въпроси, свързани с международната политика. Европейците ни победиха. 68% от датчаните, 75% от британците и 76% от финландците например можеха да кажат кои са талибаните, докато едва 58% от американците се справиха със задачата - въпреки че ние ръководим операцията в Афганистан. Това е едно от последните проучвания, които показват, че изоставаме от европейците.

Повечето експерти смятат, че сравнително



сложната политическа система в САЩ затруднява американците



да поддържат знанията си. "В парламентите на много европейски държави политическите партии са пропорционално представени, като партията, която има мнозинство, управлява без да е необходимо да "споделя властта с много местни правителства", отбелязва политологът от Йейл - Джейкъб Хакър. Ние пък си имаме Сенат, в който няма пропорционалност; смесица от щатски, местни и федерални бюрократи и почти непрекъснати избори за всяка длъжност, за която се сетите - съдия, шериф, член на училищно настоятелство и други. "Никой не е способен да разбере всичко това и осъзнаваме това всеки път, когато гласуваме", казва Майкъл Шудсън, автор на "Добрият гражданин". "Знаеш, че ще се объркаш, и това те обезсърчава да научиш повече". Допълнителна пречка е и фактът, че в САЩ има едно от най-големите разслоения на обществото сред развитите държави. "За разлика от Дания например, при нас има изключително много бедни хора, които нямат достъп до добро образование и огромна част от населението са имигранти, които дори не говорят английски език", обяснява Далтън Конли, който е социолог в Нюйоркския университет.

Когато в проучванията участват американци, които са заможни и са родени в САЩ, страната стои по друг начин срещу Европа. Има и други фактори, които утежняват ситуацията. "Много сериозен от тях е децентрализираната образователна система в САЩ, която всеки щат ръководи индивидуално", казва Хакър. "Когато учебните програми се определят централно, има повече общи познания и по-добра обществена култура." Друга пречка е това, че предаванията в медиите са повече икономически ориентирани, а не са обществени предавания, които според проучването на European Journal of Communication "отделят повече внимание на проблемите на обществото и на международните новини, а и дават повече познания в тези области".



Повече от два века американците живеят, без да познават заобикалящия ги свят.



Времената се променят - и те променят начина, по който гражданското невежество се превръща в голям проблем, за да продължаваме напред. Живеем в изолирано общество, но не можем да продължаваме да се занимаваме само с нашите проблеми. Това, което се случва в Китай и Индия (или в японската атомна централа), засяга производителите на автомобили в Детройт, както и това, което се случва на Капитолия и в Белия дом, влияе на конкуренцията в Китай и Индия. Преди да се появи интернет, мускулите бяха достатъчни, сега обаче в информационната икономика трябват мозъци. И ако преди сме разчитали на политическите институции, за да обучат средната класа и да й дадат преимущество, сега не разполагаме с нищо. "Проблемът не е, че хората в миналото са знаели повече, а днес знаят по-малко", казва Хакър. "А че невежеството им е било балансирано от по-компактните политически организации", допълни той.

Настоящият конфликт за разходите на правителството показва новите опасности, които крие невежеството. Всеки икономист знае как да се справи с дълговете - реформиране на скъпите програми, което ще спести разходи, орязване на раздутия ни бюджет за отбрана и (ако икономическият ръст продължава да е бавен) данъчни реформи, за да напълним отново опразнената хазна. Но проучване след проучване показват, че



избирателите изобщо не знаят как изглежда бюджетът в момента



Според направено през 2010 г. Световно проучване на общественото мнение американците искат да попълнят дефицита чрез орязване на отпусканите помощи за чужди държави от нивата, които според тях възлизат в момента на 27% от бюджета, до по-благоразумните 13%. Истината е, че отпусканите помощи за чужбина са под 1%. Междувременно проучване от 25 януари на Си Ен Ен показва, че огромна част от мнозинството се противопоставя на орязване на програмите за здравно и социално осигуряване. Вместо това предпочитат да бъде намалено прахосването на пари, което в измисления им свят изглежда, че възлиза на 50% от разходите, според проучване на "Галъп" от 2009 г.

Не е необходимо да казваме, че е невъзможно да се балансира бюджетът, като се вслушваме в тези хора. Но политиците ги насърчават и дори окуражават тяхното объркване. В резултат на това сега обсъждаме намаляване на краткосрочните разходи, което ще ни струва 700 000 държавни работни места. По този начин излагаме на опасност нестабилното възстановяване на икономиката и намаляването на способността ни да се конкурираме глобално, защото не предприемаме никакви мерки да се справим с дългосрочните фискални предизвикателства, които заплашват способността ни да се конкурираме глобално.

Имайки предвид историята ни, трудно е да си представим, че това скоро ще се промени. Но не трябва да казваме, че промяната може да ни помогне. "Проблемът е в невежеството, а не в глупостта", казва Хакър. "Страдаме от липса на информация, а не от липса на умения", смята той. Остава да видим дали това е лечима болка или нелечимо заболяване. Сега обаче е моментът, в който трябва да започнем да търсим лек.
 Голям брой американци не знаят, че Джо Байдън е вицепрезидентът на страната.
 Около 6% от американците не знаят кога е Денят на независимостта.
78
5314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
78
 Видими 
27 Март 2011 20:09
Абе, къде е Бенедикта?
27 Март 2011 20:21
73% от участниците не са успели да посочат правилно защо САЩ са участвали в Студената война. 40% пък не могат да обяснят какви са първите десет поправки в Конституцията. А 6% не знаят кога е Денят на независимостта.

.
Моля, моля.... Ако са минали некъде из "бялата ерия" на The Bronx и са питали, ще се учудя даже, че има толкова красиви отговори.
.
Преди години когато Пиер Блъсков тръгна с репорперския майкрокасетрекордър да пита гражданите на София, Пловдив, Стара Загора и Варна, кои са старите имена на градовете, кога е станало покръстването и кога България се е ОСВОБОДИЛА от Турско присъствие да не ви казвам какво СТАНА, за да не засегна нашето честолюбие или БГ егоцентризъм.

27 Март 2011 20:34
"Форест Гъмп – най-великият филмов персонаж на всички времена" Нация която се възхищава от идиоти и идиотщини каква е, какво да очакваме от нея. На този фон не разбирам самоувереността американските мекерета у нас, ентусиазма с който разрушават света ни, спокойствието че САЩ ще са вечни. А уж минават за умни, свръхинтелигентни вундеркинди !?
27 Март 2011 20:39
Eпа колега, ний чакама крушението на САЩ още от 1917 и.... продължаваме да чакаме с вярата в светлото бъдеЩЕ време.
.
Ние сме търпелив народ, колега.

27 Март 2011 20:53
Колега, тия дето чакаха края на щатите станаха по-американци от американците, синове и внуци на червени бандити вечно им трябва голям брат да му лижат задника! Първо СССР, сега САЩ, после...?

Редактирано от - Maximus II на 27/3/2011 г/ 21:25:08

27 Март 2011 21:35
Американците изобщо не са невежи! Не желая да "разлайвам кучета" из форума, но те са толкова незнаещи, колкото и всеки от нас. "Не вежити" означава "не зная" (а бая форУМци го пишат като една дума. Да вадя заключение за останалите? ) Нека да се види оригиналната статия, а за по-сведущите - и разговорката (форума) под статията, пък тогава да отсъждаме за американците. Прави ми много льошо впечатление (не за първи път) качеството на превода и редакторската намеса. От това да заключа, че всички журналисти са "незнаещи"? Или "невежи"? Ето оригиналната статия: Натиснете тук
ПС: Ако американците бяха невежи, няма как да бъдат това, което са!

27 Март 2011 21:46
Първите 10 поправки на конституцията, мисля че е съвсем нормално да се правят грешки, аз лично я четох преди по-малко от година и също не ги помна всичките. Най важна е 2та поправка правото за притежаване на оръжие
Spy, напълно съм съгласен с теб, че ако подобно проучване се направи в БГ резултатите също няма да са цветущи. Споменато е в статията, че отговорите варират в зависимост от социалната прослойка. Ако са заможни хората отговорите са по-добри и обратно колкото са по бедни и необразовани толкова по-зле. Виждал съм между другото образовани черни, които са доста добре запознати с Европа, дори и такива които са били в България, искам да кажа че въпроса не е бели черни, а образование.
27 Март 2011 21:55
Аз съм сигурен, че и българският премиер не знае кога е нашият Ден на независимостта.
27 Март 2011 22:10
Извинявам се, какъв е месиджът?
Че каквото и да направят все им е простено, щото не са знаели, така ли?
27 Март 2011 22:24
Въпросът в заглавието има само един верен отговор: "Бедна ви е фантазията!"
27 Март 2011 22:31
Пердекириз, не им обяснявай, а ги накарай като отидат в САЩ, не да ми се мотаят из чаршията, а да посетят някой букстор (това ВЪОБЩЕ няма БГ аналог за превод!!!) от веригата "Барни и Ръбъл" (Barns & Nobel), за да видят КАК чете американския студент и да спрат да приказват щуротии, че ме боли глава от "познавачи" на щатската квинтесенция за живот и работа.
-
Това са читатели със свободна интерпретация на реалността, постигната чрез постоянно набиване в главите на един друг вид религия, върху която историята се изока яко.
27 Март 2011 22:35
Аз съм сигурен, че и българският премиер не знае кога е нашият Ден на независимостта.


Колега, как да не знае?! Ами Третий Март, Иляду Восемстотин Семсет и Васмая.
-
Знаеш ли колко братчеди има тука у форумо дека "знаят" кога се е освободила Бълагария от ТУРСКО РОБСТВО?
27 Март 2011 22:55
Към The Spy: Петоколоннико, дУшо сродна ! За мнозина българи робството не е свършило, а пък и не искат да са свободни. Свободният се бори за съвършенство!!! Това не е по Е. Фром, а по Я. Сандански. Ама за таз работа трябват освен образование - ген, учение, ТРУД!!! Кой у нас обича знаещи (учени = сведущи) хора? По темата - та който иска, става свободен, ама трябва да се потруди! Аз поне не съм видял студент да чете в книжарница. За в университетските библиотеки - на пръсти се броят.

27 Март 2011 23:22
Я еничарите да се поуспокоят малко! .... Иначе статията е плоска, много плоска, не че американците са по-релефни.. Най ме впечатли това: 'Имайки предвид историята ни...' - Те имали история, бе!? Сигурно е историята на Упадъка!....
27 Март 2011 23:53
Абе, къде е Бенедикта?

За какво ти е пък Бени? Не ти ли стигат останалите русокосковци (по душа) прецапали голямото блатото и обясняващи сега от там, колко е велик деня на пуйките, защото той се явява най-великия ден за човечеството?
28 Март 2011 00:49
Почти непрекъснати избори за всяка длъжност, за която се сетите - съдия, шериф, член на училищно настоятелство и други. АМЕРИКАНСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ СЕ КРЕПИ НА ИЗБОРИТЕ за всяка една държавна длъжност!Така трябва да бъде и в България.Непрекъснати избори за всичко - съдии, прокурори, областни управители, квартални полицаи, училищни настоятелства и т.н.
28 Март 2011 00:52
Невежи които ядат junk food, карат камиони и живеят в шперплатови къщи!
Трябва да си голям дебил за да си строиш всяка година картонена къща в Tornado Valley!
28 Март 2011 01:11
Who cares...че американците не знели тъпотиите от теста. Психолозите дори ги съветват да забравят неща които не са им необходими и да се концетрират върху това което им трябва ежедневно. Иначе песимизъм и депресия както става с многознайковците в БГ.
28 Март 2011 02:03
Хубаво е българите да се поотърсят малко от комплексите в представите си за американците, да се опитат да ги видят като обикновени хора, равни на себе си, които имат проблеми, тревоги, нито са идиоти, нито гении - и т.н. Това все пеех и по 11-ти, дайте да се идентифицираме с американците. И Генчо Дайнов така рече в статията за интелектуалците и доматопроизводителите. Ама трудна работа, то и много нашенци, които живеят в САЩ над десет години, не го могат.
28 Март 2011 02:12
Ама кои са "американци", бре?!
А кои са "европейци"?! А?!
Само тези от държавите в ЕС ли са "европейци"?! Сиреч, швейцарците не са "европейци" ЛИ?!
Само тези от щатите в САЩ ли са "американци"?! Сиреч, канадците не са "американци" ЛИ?!
"Американци" са само индианците и ескимосите в Америка!
Другите може да са Граждани на САЩ, но не са "американци"( или, поне, не са само те "американци"!)!
Казах!
28 Март 2011 02:13
напълно съгласен съм с чичо Фичо. да не говорим, че от американците, които познавам, повечето знаят как да си подредят живота много по-добре от българите, които познавам. а техният далеч не е по-лек от нашия.
28 Март 2011 03:37
Хората си го казват в прав текст туй дет бат ви Воцко повтаря от години - глупостта е горе долу равномерно разпределена по света. Но в различните държави и общества заема различно социално положение. Тук-таме даже е на ръководни позиции.
28 Март 2011 03:59
.
28 Март 2011 05:16
Не си давам Парата. Голема капия е. По- ошашавен симпатяга трудно ще си намерим за талисман.
Самото Провидение ни го е изпратило да ни весели и освежава с коментарите си за САЩ.
28 Март 2011 05:24
P.S.
Особено ме разсмя попадението му за канадците.
Формално канадците са си американци парекселанс.
Какво друго да са ? Африканци ли ?
ОБАЧЕ !
На въпроса " Какво е да си канадец ?" около 90% от отговорите са " НЕамериканец! "
Демек , толкова са близки с янките че търсят най-малката цепка в дъските на паркета та по нея да се разграничат от южните комшии.
А на въпроса " Какъв е главният резултат от отразяването на американските опити за анексия преди 200 години ?"
Отговорът Е : " Сега като независима страна можем да ги бием на хокей "
28 Март 2011 05:31
Боцман, много вярно
28 Март 2011 06:03
Струва ми се, че за качеството на едно стадо овце, значение има и Овчарят.
Става въпрос за елита на една нация, държава или общност. Излишно е да изреждам елитарните личности в науката, технологиите, здравеопазването, философията, иконимиката и пр. които Америката (САЩ-ската де, специално за Параграфа) е дала на човечеството, и да ги сравним със всяка друга нацич от последното столетие.
Специално за България, винаги съм си я мислил като красиво борово дръвче, чийто връх е бил отсечен от така наречената Народна Секира (исках да кажа "Народен"съд), не без помощта на една иначе велика страна. Та мислята ми беше за елита: някои си го пазят, а други отсичат, защото "всички трябва да бъдем равни", сиреч стърчащите глави трябва да бъдат отсичани.
28 Март 2011 06:08
Това е така , НО !
Още преди Големата Народна Секира да окастри всичко що се подава по-високо от каскета на Вожда има едно друго прозрение :
А свестните у нас считат за луди...
28 Март 2011 07:43
Че гражданите на САЩ / да не се бърка с истинските мириканци кат команчите и ескимосите, както ни е светнало светило кат серсеминът-рупор на ПП"Атака"/ са невежи-невежи са.
Толкоз много невежи, че даже им не пука, че са невежи.
В съвременнийот свет, приятели мои, бюджетът за отбрана е къде-къде по-важен от подробности кат кой е най-високийот връх в свето, кой го раздава вицепрезидентин или па коя е дръжавата с илядо и триста годишна плюс кусур история.
Пара, ти да знаеш случайно колко зелени гущери без покритие са отделили гражданите на САЩ за "отбрана"?
Поправи ма, ако греша, ама май беше нещо от сорта на колкото останалото свет къмбайнд + некой и друг цент.
Както кае най-малкото Асан, мискининът му невеж:""Голем праз, че моеш да умножаваш наум двуцифрени числа.Моят калкулейтър умножава пет-шестцифрени, и то за нула време."
28 Март 2011 07:52
Скрий му батериите на мискинина
28 Март 2011 08:10
ПрОбвах, ама номерот не мина...у школото било задължително да се весваш поне с Texas Instruments TI-30X IIS.
28 Март 2011 08:49
Това не им пречи на американците да си пъхат носа глобално по целия свят и да свръхуверени, че трябва и могат д дават акъл на целия свят и да налагат със сила, при това.
28 Март 2011 09:17
Американците невежи, но живеят в ред и стриктно правоприлагане. Българите много умни, но живеят в анархия, неписани правила и прахосване на интелекта си. Видно е кой е невеж и кой умен.
28 Март 2011 09:22
Еххх, статия-мехлем за фрустрирани душици...
Какво по-стимулиращо в понеделник сутрин от такива едни благи мисли , че американците били по-прости от нашенските мъдреци, чийто двор, улица и село/град приличат на сметище, които си избират за премиер този, които най-убедително ги лъже, а парите все не им стигат за лук, сирене и хляб...
ПП Много любопитна ще е една анкета проведена едновременно в Китай, Индия, Япония, Русия, Европа и САЩ. Тогава може да се правят сравнения, изводи и обобщения.
28 Март 2011 09:22
... можеха да кажат кои са талибаните, докато едва 58% от американците се справиха със задачата - въпреки че ние ръководим операцията в Афганистан.


Много интересно, на какво се чудят, след като една от сериите на Рамбо, завършва с надпис - "Посвещава се на храбрия Афганистански народ!"
Сигурен съм, че процента на американците, които са гледали Рамбо е доста по-висок от процента на хората, които следят новините.
28 Март 2011 09:28
що ни занимавате с консуматорското американско зомби? както е тръгнало и при нас се очертават подобни хоризонти. масс дезийс!
28 Март 2011 09:29
НВК, хубава метафора за "народната секира", само дето и тук има голяма доза преувеличаване. Какво имам предвид? Изобщо не искам да влизам в юридически подробности относно справедливостта на присъдите на Народния съд, тъй като всеки един случай е индивидуален сам по себе си, но тезата, че след като е бил унищожен "интелектуалния елит" на България тя е потънала в някакво тотално невежество е подвеждаща. До 1944 г. е била налице една тънка, образована, градска прослойка и огромна селска маса с високо ниво на неграмотност. Факт е, че социализмът, при всичките му кусури, успя да постигне почти 100 % грамотност на населението.
28 Март 2011 09:30
"....Наскоро помолихме 1000 американски граждани да попълнят официалния тест за получаване на американско гражданство."
На кое место са били молителите с микрофоните? В някое гето, в градче с латиноси, или пред някои университет?
А какъв ли ще е резултатът ако Бареката застане с микрофон в Столипиново?
28 Март 2011 09:39
Пълна еснафщина е да свързваш материалното благополучие с някакво ниво на интелигентност. По тази логика можем да кажем, че неомутрите са къде-къде по- интелигентни от един доцент в Университета, защото карат "мазерати"-та, а на доцента "парите все не му достигат за лук, сирене и хляб", ако трябва да цитирам една форумка.
28 Март 2011 09:45
Не е важно какво знаят американците за талибаните.
Важното е, че талибаните знаят достатъчно за САЩ и американците..
28 Март 2011 09:54
stoyancho, с какви интелектуални способности ще обясниш осеяната с боклуци многострадална държава България, пустеещите ѝ земи, затъването ѝ в 20 годишен преход-криза, без изгледи да се оправи, и избирането на управляващи- царе, гей-инфантили и обикновени мутро-пазванти, които все "оправят " избирателите си...?
28 Март 2011 09:58
Я стига! И ние не сме по-стока! Изпростяването е глобално явление. Преди време проведох лично изследване сред моите познати. Причината беше, че установих, че една журналистка не знае, че диша азот! Да не говорим за процента му във въздуха. Не знае какво диша! Съжалих, че съм пожелал да знам истината...
28 Март 2011 09:59
неомутрите са къде-къде по- интелигентни от един доцент в Университета, защото карат "мазерати"-та, а на доцента "парите все не му достигат за лук, сирене и хляб", ако трябва да цитирам една форумка.

А това вече си е откровена стоянчова манипулация, защото благоденстващи мутри и мизерстващи доценти може да има само в държава, в която електоралният матриял го е позволил...от много акъл, разбира се.

ПП И един въпрос, драги стоянчо- кой се справя по-добре в живота- онзи, който знае достатъчно и живее добре, или онзи, който знае много, но мизерства?

Редактирано от - Benedicta на 28/3/2011 г/ 10:02:10

28 Март 2011 10:40
..кой се справя по-добре в живота- онзи, който знае достатъчно и живее добре, или онзи, който знае много, но мизерства?

Ами като те чета многознайке, дето си "На всяко гърне - мерудия" - явно е че мизерстваш Бенита!
Да ти събираме ли помощи?
28 Март 2011 10:44
Някъде през 80те преведоха от руски една книга от типа "Америка - поглед отвътре" или нещо подобно, където (между другото) се цитираха подобни резултати от сравнение между американски и ссъветски ученици. Резултатът беше смазващото превъзходство на съветските ученици. В същото време пък, в Българската народна армия, един от критериите за отличник по БПП (бойна и политическа подготовка) на наборите, едва що излезли от училище, било да знаят имената на членовете на Политбюро.И СССР и БНА са вече история, днес не съм сигурен колцина у нас знаят кой е българският вицепрезидент, а и честно казано какво гражданите на улицата знаят за талибаните, не съм сигурен. Да си призная, честно и аз не знаех кой е вицепрезидентът на САЩ, докато четях статията, въпреки, че следях доста внимателно изборите по CNN и ABC. През първия месец след като Обама встъпи в длъжност го знаех. Сега - не. Това знание е излетяло от главата ми. Иде въпрос за ниво на информираност, но днес повече или по-малко всички имаме достъп до информацията, формирала въпросите в теста. Няколко удара по клавиатурата ни спомагат веднага да си припомним онова, което сме знаели, но сме "изоставили" като знание, или пък да го научим. В този смисъл бих допуснал, че американците са може би най-зависимите от интернет.
28 Март 2011 10:49

Абе ние само две думи ли имаме в българския език за тази цел:
"Робство"/ силно преувеличено и деградиращо/ и "присъствие" / иронично, демек, омаловажаващо/. А имаме още : "управление" и хубавата българска дума "владичество" / която най-добре пасва за държава, завладяна и управлявана от друга държава - т.н. британският Raj в Индия/. Ние сме единствените в света, които зорлем се наричат роби, а после се сърдим, че другите не ни уважават. Мазохизъм някакъв нашенски. И не бъркайте литературата на Дядо Вазов с историята.
28 Март 2011 10:50
Е, поне можем да се гордеем, че има един критерий, по който "ще ги стигнем, американците".
Ако вече не сме ги стигнали
28 Март 2011 11:02
Абе не знам ама по телевизора гледах една протестираща девойка от минига на БСП, която беше недоволна от правителството, че не е намерило работа на родителите й, а министър председател според нея беше Цветан Цветанов. Според мен след толкова много гледане на американска телевизия вече сме ги стигнали в интелектуално отношение американците
28 Март 2011 11:12
"владичество" / която най-добре пасва за държава, завладяна и управлявана от друга държава -

Не е нужно да се правят сравнения с далечни народи:
нашите комшии , сърбите, говорят за "Историја Србије у Османском царству", а другите ни комшии - гърците - "Τουρκοκρατία", ("Турска власт/Турско владичество/ Турско управление"
Тя, тази дума си е използвана и у нашенско. Например, т. 4 от многотомната История на България, на БАН (1983 г.) е озаглавен "Българският народ под османско владичество (от 15ти до началото на 18ти век)".
Иде реч за нива на използвания понятиен апарат. Историците говорят за "османско владичество", а простолюдието е обучавано за "робсството" или "присъствието", според това как духа вятърът.

Редактирано от - бонго-бонго на 28/3/2011 г/ 11:38:14

28 Март 2011 11:45
бонго-бонго


28.3.2011 г. 10:44:59 Някъде през 80те преведоха от руски една книга от типа "Америка - поглед отвътре" или нещо подобно, където (между другото) се цитираха подобни резултати от сравнение между американски и ссъветски ученици. Резултатът беше смазващото превъзходство на съветските ученици.
И сега тез дето са били съвецки ученици през 80те са преобладаващата част в средния и висш управленски ешелон на Майкрософт.
А който от американците го мързи да чете - ей ги каските и автоматите - бегом из каманяците на Афганистан , пущиняците на Ирак , а сега се задават и пясъците на Либия.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД