:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,841
Активни 743
Страници 4,771
За един ден 1,302,066
Изход

Съдът ще принуди държавата и общините да служат на хората

Вече няма прошка за администрацията - все по-често се присъждат обезщетения за пострадали от полиция, наранени заради дупка на пътя или ухапани от куче
Снимка: БГНЕС
Държавата и общините вече няма да могат да се спасяват от отговорност, ако паднали дървета увредят хората или имуществото им.
Мъж се прибира уморен след нощна смяна в Смолян. Зима е. Той гледа постоянно в краката си, защото тротоарите са силно заледени и се страхува да не падне. Но удря главата си в сложена насред тротоара указателна табела. Губи съзнание, а от главата му започва да тече кръв. От болницата мъжът излиза със седем шева. И като истински гражданин завежда дело срещу общината, защото знакът е неправилно поставен. Районен съд приема, че общината е изцяло виновна и трябва да плати 3500 лв. обезщетение. Установено е, че знакът е бил поставен много ниско. По закон табелите трябва да са на височина най-малко 2.25 м, а във въпросния случай тя е била едва на 1.70-1.80 м. Окръжният съд потвърждава вината на общината, но приема, че и пострадалият има 25% вина за нараняването. И намалява сумата на обезщетението на 2625 лв.

Примерът показва, че



хората трябва да защитават правата си и



да съдят постоянно държавата и общините за причинените им неудобства, травми, стрес и проблеми.

Случаят е показателен и за това, че в тази работа няма по-голямо или по-малко страдание, малък или голям проблем. И както се иска от гражданите да спазват стриктно буквата на закона, това трябва да се отнася и за всички служители в държавната и общинската администрация. Под страх от административна отговорност - тежки глоби и големи обезщетения чрез съд.

Напоследък няколко съдебни решения показаха, че вече няма прошка за безхаберието и арогантността на администрацията.

Административният съд в Стара Загора осъди МВР да плати 5000 лв. обезщетение на миньор, пребит от полицаи по време на протестен митинг пред мини "Марица-изток". Вътрешното ведомство ще трябва да поеме и разноските по делото в размер на 2250 лв. Сигурно мнозина си спомнят случая от лятото на 2007 г., при който снимката с окървавения миньор обиколи публичното пространство. След тогавашните безредици между униформени и миньори от МВР обявиха, че миньорът сам си е ударил главата в асфалта. На мястото обаче имаше няколко телевизионни камери, които заснеха как полицаите го бутат на земята и го налагат, а



след това му попиват кръвта с националното знаме



Съдът е категоричен, че мъжът е претърпял физически страдания и емоционален шок от унижението, на което е бил подложен. Магистратите уважиха едва една трета от претендираната от миньора сума от 15 000 лв. Но самото решение е достатъчно симптоматично и ще трябва да дисциплинира полицията, която често си позволява да прилага сила, без това да е необходимо. Този случай отваря вратата за още такива процеси.

Както и делото, по което преди дни община Пловдив бе



осъдена да плати 250 000 лв. обезщетение на Кръстьо Чорбаджийски



Това е обезщетението и лихвите към него заради смъртта на съпругата му Мария Кожухарова, убита от паднало дърво по време на буря на 29 август 1998 г. на ул. "Екзарх Йосиф". Винаги в такива случаи - на паднали мазилки или дървета - общините и държавата излизат сухи с твърдението, че това били форсмажорни обстоятелства. Сега обаче съдът приема, че общината е трябвало да помисли какво би станало с дърветата при една буря.

Възрастният човек е предявил иск за 2.2 млн. лв. обезщетение, но съдът му е признал 100 000. Заедно с лихвите сумата набъбва до 250 000 лв. Интересно е, че самият той дължи над 120 000 лв. такса за неуважената част от иска. При стария закон за отговорността на държавата изрично се предвиждаше, че ищецът не дължи 4-процентовата държавна такса в началото на делото, но ако определена част от иска не бъде уважена, тогава тя се слага върху нея.

Чорбаджийски атакува общината с аргумента, че тя поддържа зелената система в града и е длъжна да се грижи за безопасността на хората. Първоначално със случая се занимава прокуратурата, която не открива престъпление и виновни с аргумента, че "дървото е паднало по време на буря". Затова и адвокатът Чорбаджийски заведе дело по закона за отговорността на държавата. Окръжен съд реши, че това е нещастен случай. Апелативният съд и Върховният касационен съд обаче решиха, че общината е била отговорна.

Очевидно общините и държавата тепърва ще разбират отговорностите си. Досега те все намираха оправдание и се държаха с хората като господари със слуги. Да вземем пресен пример във Велико Търново, чиято община бе осъдена от мотопедист, пострадал тежко заради дупка на пътя. Мъжът управлявал мотопеда си, когато изненадващо предното колело пропаднало в дупка. Той паднал и получил фрактура на лявата колянна става. Наложило се да се лекува в специализираната клиника по ортопедия в Плевен, където го оперирали. Три месеца е бил неподвижен, а още три месеца и половина се придвижвал с патерици. През цялото това време е нетрудоспособен. Затова и съдът му присъдил 3175 лв., похарчени за лечението, както и 10 000 лв. неимуществени вреди за причинените му страдания. Магистратите са били единодушни, че парите трябва да се платят от общината, независимо че пътният участък е бил разкопан от частен строителен предприемач. Съдът приема, че



общините отговарят за поддръжката и ремонта на общинските пътища



Пак във Велико Търново общината бе осъдена да плати и 5000 лв. за нахапана от бездомни кучета жена. Общината плаща и си удържа тези пари от фирмата, която поддържа градския приют за безпризорни животни.

В огромната си част тези дела са по закона за отговорността на държавата и общините за вреди. По него те "отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност". И той ще се използва все по-често. Важно е да се знае, че държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. При това



независимо от това дали са причинени виновно от длъжностното лице



Другият вариант за съд на държавата и общината е по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) за непозволено увреждане. Там обаче е задължително да се плати 4% държавна такса върху съответните искове за имуществени и неимуществени вреди.

В подкрепа на тезата, че сега държавата и общините ще видят кой на кого трябва да служи, е и скорошното решение на Конституционния съд, с което падна едно от законодателните нововъдения на ГЕРБ. С него висшите съдии обявиха за противоречаща на конституцията поправката в Гражданския процесуален кодекс, с която бе забранено принудителното изпълнение не само срещу държавата, но и срещу общините. Така сега всеки, който има да взема пари от община, може да отиде при съдебен изпълнител с документи и да поиска принудително събиране на парите.

Всъщност в стария ГПК също не се се допускаше принудително изпълнение срещу държавни учреждения и общини, както и срещу лечебни заведения, субсидирани от републиканския или от общинския бюджет. Това правило бе възпроизведено изцяло по отношение на държавните учреждения от новия ГПК, приет през 2007 г. За общините и бюджетно субсидираните заведения забраната за принудително изпълнение обаче бе ограничена до средствата по банковите им сметки, постъпили като субсидия от републиканския бюджет. Това бе прието като някакъв напредък и възможност хората и фирмите да си събират бързо дългове или обезщетения поне от общините.

Изненадващо обаче по предложение на депутати от ГЕРБ бе променен ГПК и общините също станаха отново богопомазани, както държавата и нейните учреждения. С поправката бе забранено парично вземане да бъде събрано от съдия-изпълнител чрез запор, възбрана и публична продан на общинско имущество или от общински банкови сметки. Просто хората и фирмите трябваше да чакат плащането им да бъде предвидено в следващия бюджет. Сега обаче КС прие, че общините трябва да си плащат, включително и принудително. И вече над 40 общини са с блокирани сметки. Сега ще се научат да си вършат работата, за да не се стига до блокиране на сметки.

Забраната за принудително изпълнение срещу държавата засега остава. Висшите съдии отказаха да я отменят с аргумента, че държавата не може да принуждава сама себе си. Но рано или късно и това ще стане. Дотогава държавата просто ще бъде скъсвана от съдене.
Снимка: БГНЕС
Миньорът, който бе повален от полицаи на земята, през лятото на 2007 г. при протести в Гълъбово, успя да осъди МВР на 5000 лв. обезщетение.
15
3915
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
27 Март 2011 20:07
Че съдът да не е от друга държава?
------------------------------- ------------
Блогът на Генек


27 Март 2011 20:50
Съдът ще принуди държавата и общините да служат на хората
- ами че нали държавата това сме аз, Сульо, Пульо, Атанас... Защо трябва да се плащат обезщетения от нашите данъци? Когато видя, прочета или науча, че ХУ е осъден за немарливо изпълнение на вменени задължения, тогава ще имам положителна нагласа към съда (ако нещата се отнесат в съда). А пък и ако се обяват с какво са заплатили немарливостта си, мед на сЪрце"! Във всички останали изцепки, че "Съдът право седи, право съди", направо си казвам: "Мижи кьорчо, да те лажам!"

27 Март 2011 21:21
Според мен не е виновна общината , а човекът поставил табелата там и работещ за общината. Докато това не се разбере още много стати да се напишат полза няма да има.
27 Март 2011 23:32
статията - Иначе заглавната снимка е забележителна! На нея виждаме как представителите на държавната власт отговорно 'обслужват' хората...........

Редактирано от - orfei-edin mesten на 27/3/2011 г/ 23:36:11

28 Март 2011 01:24
Статията Този е пътят!
28 Март 2011 02:29
Wishful thinking.. (leads in due course of time to wishful drinking for those who can still afford it)
28 Март 2011 05:00
А дано, ма надали , дето викала Айшето за първата брачна нощ...
28 Март 2011 05:47
Пердекириз,
внушават ни, че ние сме държавата.
Държавата е система, която е създадена, за да служи на гражданите. Да служи!
И съответно носи отговорност пред тях. Заради действията си. Та, когато един винт от тази система се повреди - той се изхвърля. Наказва.
И то лично - не господарят да дава пари на слугата, та оня да си плати счупеното.
Знам, че звучи теоретично, но от господаря зависи каъв ще е слугата.
Ние сме лоши господари.
------------------------------
Блогът на Генек

28 Март 2011 08:49
"Според мен не е виновна общината , а човекът поставил табелата там и работещ за общината."
Естествено, вината винаги е лична, но държавата отговаря за действията/бездействията на своите служители. Единственото изключение е ако избега селскио бик. Тогава не е виновен кмета, а пъдаря.
28 Март 2011 09:37
- ами че нали държавата това сме аз, Сульо, Пульо, Атанас... Защо трябва да се плащат обезщетения от нашите данъци?

Perdekiriz, скивай сега: данъците си ги плащаме на Общината (местните) и на Държавата. Тези двете са институции които строят пътища, чистят и пр при това с парите от нашите данъци и когато не са си свършили работа именно тези институции трябва да ти платят разходите по строшената в дупката кола (щото те не са си свършили работата) или пък да ти платят за страданията дето си понесъл от ухапването на бездомно куче (щото пак те не са си свършили работата). Пък теази институции вече да си търсят кой от служителите им носи отговорност / вина и да си предприемат съответните мерки : ще му повдигнат регресем иск или пък ще го уволнят или там каквото предвижда Закона.
Но това е пътя - човек си търси правата от тези на които плаща, те пък си търсят своите от тези на които плащат заплатите.
28 Март 2011 09:45
Хубаво, нека си търси правата, но първо да си е платил данъците. Че обикновено тия дето си търсят правата, са най-неизрядните.
28 Март 2011 11:10
На Съда ! Купувайте оръжие, дами и господа.
28 Март 2011 12:35
Съда - ОК, но това е само половината работа. Като почнат да си плащат виновните за съответните присъди държавни или общински служители - тогава вече ще има някаква надежда
28 Март 2011 13:07
Има ли осъдена община/държава от собственик на МПС, който си е счупил два амортисьора да речем, или заради заобикаляне на дупка е причинил ПТП?
28 Март 2011 17:27
Хубаво, нека си търси правата, но първо да си е платил данъците. Че обикновено тия дето си търсят правата, са най-неизрядните.


Брей :-))) И викаш, ако не ги е платил, и му вървят лихвите - ОЛП+10, да не си търси правата? Или викаш "неморално" е да изкрънка обезщетение, с което да си плати данъците
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД