:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,608
Активни 359
Страници 4,538
За един ден 1,302,066
Финанси

Къде пенсионните фондове инвестират парите ни?

Най-успешните компании са вложили милиони в акции на "Кока-кола", "Сименс", "Даймлер Крайслер", "Телеком Италия" и др., както и в някои проспериращи български фирми. Въпреки това реалната лихва на спестяванията за старини клони към нула
Снимка: Борислав Николов
В очакване на пенсията...
Най-масовите пенсионни фондове - универсалните, са управлявали почти 3 млрд. лв. към края на 2010 г., сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Това са спестяванията за старини на три милиона българи, родени след 1959 г. и работещи в трета категория труд. Доколко тези хора ще получат прилични пенсии, зависи от много неща, сред които и от това как се управляват парите им. Защото близо половината от пенсията на днешните младежи един ден ще идва от лихвите, които са се натрупали върху техните пенсионни вноски в продължение на около 40 години. Затова, ако човек не е доволен от това как фондът управлява парите му, по-добре да го смени.
Доходността на универсалните частни фондове за периода 2002-2009 г. е средно 5.85%, става ясно от данните на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО). Важно е обаче да се отбележи, че през тези 8 години спестяванията на хората за старини реално нито са се стопили, нито са се увеличили. По една проста причина - инфлацията за периода е средно 5.9%. Неслучайно, за да не стресне хората, Комисията за финансов надзор миналата година не посмя да обяви реалната доходност на фондовете - лихвата, от която е извадена инфлацията, и отложи публикацията чак за 2015 г. И без обобщените данни на надзора обаче е ясно, че

реалната лихва върху спестяванията за пенсия на българина клони към нула

Истината е, че в първите години от работата си - от 2002 до 2004 г., пенсионните фондове отчитаха много добра доходност - 10-11% при средна инфлация около 4%. През 2005 и 2006 г. имаше известен спад докъм 7-8% при инфлация 6.5%. През 2007 г., когато в световен план се надуваха огромни финансови балони, доходността на родните фондове очаквано експлодира до 15-16%, но и инфлацията стигна рекордните 12.5%. През 2008 г. обаче на борсите настана тотален срив, който за пръв път доведе до отрицателна годишна доходност, и в резултат спестяванията на хората се стопиха с 20-25% при инфлация 7.8%. Възстановяването на доходността започна през 2009 г., когато се реализира средна лихва в размер на 8% при ценови индекс в размер на едва 0.6%. През 2010 г. положителната тенденция продължи, но с по-скромни темпове. Фондовете излязоха на плюс средно с около 5% при инфлация 4.5%.
Доходността на фондовете изцяло зависи от това

как се управляват гонещите вече 3 млрд. лв. активи

По закон има сериозни ограничения къде могат да се инвестират пенсионните спестявания - целта е парите да отиват в по-малко рискови ценни книжа и в компании и държави с доказано висок кредитен рейтинг. Секторът отдавна настоява за повече свобода в това отношение, за да се осигури по-голяма доходност, но от друга страна, точно ограниченията спасиха спестяванията на хората от по-голям крах в кризата. Защото ако парите във фондовете се стопиха с 20-25%, то вложенията в акции на компаниите от родния борсов индекс SOFIX се изпариха на 60-70%.
Огромната част от парите на универсалните фондове - средно между 40 и 60%, отиват в по-нискорискови книжа - облигации, които носят по-малки печалби в добри години, но и по-малки загуби в лоши, става ясно от сравнение на портфейлите на 9-те универсални пенсионни фонда на пазара за 2009 г. В акции и дялове, които са по-рискови и съответно - по-печеливши и губещи, фондовете влагат между 3 и 30% от парите, поверени им от хората.

Всеки четвърти лев пък се държи в банка

Най-добра доходност през 2009 г. е постигнала най-дребната компания на пазара - "Бъдеще". Тя е умножила парите на бъдещите пенсионери със завидните 14.09%. Дружеството, което е наследник на ДЗИ, се държи от десетина компании с родни и чужди собственици, повечето от които имат интереси в недвижимите имоти. Универсалният фонд на дружеството през 2009 г. управлява едва 38 млн. лв., което е скромно на фона на огромните активи на големите играчи на пазара. Близо 29% от тези пари са отишли за облигации. В български ДЦК са вложени 3.2 млн. лв. В корпоративни облигации, търгувани на родната борса, са инвестирани 3.5 млн. лв. Те са отишли основно в курортното дружество "Св. Св. Константин и Елена", в строителната компания "Балканстрой", в пловдивския телекомуникационен оператор "Ай Ти Ди Нетуърк", в "Бросс холдинг", който е доставчик на продукти и технологии за химическата и фармакологичната промишленост и др. 3.9 млн. лв. са инвестирани в облигации на чужди компании - унгарската компания за добив и търговия с нефт и газ Hungarian Oil and Gas, в компанията за управление на имоти Dubai Holding Commercial Operations, а също и в македонски ДЦК. Вложенията на родната борса на фонда са в акции на част от традиционните блу чипове - "Оловно-цинков комплекс", "Каолин", "Юрий Гагарин", "Холдинг Пътища" и т. н. През 2010 г. обаче компанията не успя да повтори рекордната си доходност и застана в средата на класацията с лихва около +4.3%

Най-голям успех през 2009 г. бележи най-големият фонд на пазара

- "Доверие", който е успял да умножи огромните си активи - 802 млн. лв., с доходност от 9.05%. Около 38% от тези пари са вложени в облигации, става ясно от отчетите на компанията. Интересното е, че тя не е вложила нито лев в български ДЦК. За сметка на това 108 млн. лв. са отишли в държавни ценни книжа на Германия, Белгия и Дания, а още около 4% от активите - в Македония и Хърватия. Компанията е давала заеми и на общини - Дупница, Попово, Саксония, Букурещ и Варшава. Към 117 млн. лв. са отишли в корпоративни облигации, например в "Алианц Лизинг", компанията за производство на плодови и зеленчукови сокове "Флорина", в строителните дружества "България Платинум груп", "Артекс инженеринг" и др. В акции на компании на родната борса "Доверие" е инвестирала 46 млн. лв., например в "Софарма", в производителя на акумулатори "Монбат", в "К. К. Албена", в компанията за бои и лакове "Оргахим" и т. н. Повече пари - 53 млн. лв., са насочени към различни колективни инвестиционни схеми. Извън страната "Доверие" е насочила 38 млн. лв. за акции в комуникационния гигант "Сименс", в банките Банко Сантандер и "Креди Агрикол", в енергийните дружества "Роял дъч шел", "Ени спа", в производителя на питиета "Перно Ришар" и др.
В Топ 3 по доходност през 2009 г. попада и фондът на "Съгласие", който е успял да постигне 8.64% за една година. Компанията е сред големите на пазара и управлява в УПФ 259 млн. лв. Тя е част от икономическата империя "Химимпорт" и неслучайно много от инвестициите на фонда са в компании, свързани с холдинга - например "Зърнени храни", Параходство "Българско речно плаване", "Холдинг Варна", "Св. Св. Константин и Елена" и др. Близо 50% от активите на фонда - 127 млн. лв., са вложени по-консервативно - в облигации. Например 33 млн. лв. са отишли в български ДЦК и още 15 млн. лв. - на Румъния, Словения, Литва, в датската Данске банк и др. 30 млн. лв. пък са инвестирани в облигации на компании, търгувани на чужди борси - "Петрол", Хърватска банка за възстановяване и развитие, ОТП Банк, "Загребски холдинг" и т. н. Компанията е влагала в акции и дялове само в България. Сумата е 56 млн. лв. "Химимпорт" до неотдавна държеше още два от пенсионните фондове - "ЦКБ Сила" и "ЛУКойл Гарант", но в началото на м. г. второто дружество се вля в "ЦКБ Сила". През 2009 г. универсалният фонд на "ЦКБ Сила" е управлявал 96 млн. лв., но е предпоследен по доходност с постигнатите 7.02%. Повече от половината от парите са вложени в облигации - основно в ДЦК и в корпоративни облигации у нас и в чужбина. За акции и дялове на родната борса са отишли 12 млн. лв.
Вторият по големина фонд на родния пазар - "Алианц", с управляваните от него 467 млн. лв.

е в дъното на класацията по доходност през 2009 г.

- едва 6.72%. 58% от парите са вложени в облигации - основно в първокласни германски ДЦК (147 млн. лв.). Корпоративните облигации също са били насочени предимно навън - 56 млн. лв. са инвестирани в компании като "Кока-кола", "Комерцбанк", "Рабобанк" и т. н. 38 млн. лв. пък са вложени в родни фирми, сред които "Аутобохемия", "Спектър нет", "TBI Кредит", "Евролийз ауто", "Енемона" и т. н. За колективни инвестиционни схеми навън "Алианц" е отделил 48 млн. лв., а за акции на родната борса - 22 млн. лв., вложени предимно в блу чиповете.
Другите два фонда, които са част от транснационални финансови групи, са ING и "ДСК Родина". Универсалният фонд на ING управлява 219 млн. лв. през 2009 г., но по доходност е на седмо място от общо девет - плюс 7.49%. По-големи суми фондът е инвестирал в ценни книжа на чужди държави и банки (52 млн. лв.) - Германия, Данске банк, "Кредитанщалт фюр Видерауфбау", в корпоративни облигации на дружества на чужди борси (38 млн. лв.) - Банк ъф Америка, "Даймлер Крайслер", "Голдмън Сакс", "Крафтфудс", "Метро", "Рабобанк", "Телеком Италия" и др. В акции на родната борса са вложени 16 млн. лв., в колективни инвестиционни схеми - 12 млн. лв.
"ДСК Родина", която е част от унгарската "ОТП груп", е пета по доходност през 2009 г. - плюс 7.93%. Фондът оперира със 195 млн. лв., от които 47 млн. лв. са в банкови депозити, 23 млн. лв. в облигации на родни компании, 21 млн. лв. - на чужди, 22 млн. лв. - в ценни книжа, издадени от Европейската инвестиционна банка, 8 млн. лв. - в акции на родната борса и т. н.
Пенсионният фонд на енергийния бос Христо Ковачки - "Топлина", е 6-и по доходност през 2009 г. - плюс 7.76%. Тогава фондът оперира с едва 15 млн. лв. За разлика от всички останали компании той инвестира близо 69% от активите в един от най-консервативните инструменти - български ДЦК. За сравнение - "Доверие" инвестира 0% от активите си в този инструмент, а "Алианц" - 2%. Другата основна част от средствата на "Топлина" - 22%, са в банкови депозити. Минимални суми са влагани в акции на компании на родната борса ("Монбат", "Софарма", "Енемона", "Благоевград БТ", "Неохим" и др.), в колективни инвестиционни схеми и в корпоративни облигации ("Метизи" АД, "Обединена млечна компания").
Най-младата компания на осигурителния пазар - "Пенсионно-осигурителен институт" (ПОИ), е с лиценз от 2008 г. и затова през 2009 г. нейният универсален фонд е работил с нищожните за този бизнес 2.4 млн. лв. Няма почти никакво разнообразие в инвестициите му - 1.1 млн. лв. от средствата са вложени в родни ДЦК, 0.6 млн. лв. - в банкови депозити, а 0.5 млн. лв. са били на каса или по разплащателни сметки.

---------------------------------------
*Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
----------------------------------

ТАБЛИЦА
ДОХОДНОСТ на универсалните пенсионни фондове
Фонд2008 г.2009 г.2010 г.*
1. "Доверие"-18.62%+9.05%+4.61%
2. "Алианц"-21.72%+6.72%+4.81%
3. "Съгласие"-24.51%+8.64%+6.01%
4. ING-17.96%+7.49%+4.17%
5. "ДСК Родина"-23.35%+7.93%+7.21%
6. "ЦКБ Сила"-18.98%+7.02%+4.09%
7. "Бъдеще"-29.31%+14.09%+4.33%
8. "Топлина"-19.34%+7.76%+6.24%
9. "Пенсионно-осигурителен институт"----+8.45%+6.19%

*Доходността за 2010 г. е според изчисления на финансовия портал http://www.investor.bg, а за предходните две години - по данни на самите компании.


ИНВЕСТИЦИИ на универсалните пенсионни фондове през 2009 г.
ФондОбщо активиОблигации Акции и дяловеБанкови депозитиПари на каса и по разплащателни сметки
(в млн. лв.)(% от активите)(% от активите)(% от активите)(% от активите)

1. "Доверие"8023827254.5
2. "Алианц"4675818230.6
3. "Съгласие"2594922240.2
4. ING2195523210.6
5. "ДСК Родина"19544.58.852422
6."ЦКБ Сила"9652.412.5255
7. "Бъдеще"3828.622.619.629
8. "Топлина"15713.322.43.7
9. ПОИ2.4451023.521.6
Снимка: "Сега"
След време близо половината от пенсията на днешните младежи ще идва от лихвите, които са се натрупали върху техните пенсионни вноски в продължение на около 40 години. Това, разбира се, не засяга днешните пенсионери.
Снимка: Светаслав Терзиев
"Доверие" дава заеми и на Букурещ, но избягва български ДЦК.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Изгодно е вложението в акции на фирми, които строят магистрали.
Снимка: IMPACT PRESS GROUP
Все повече пенсионни фондове влагат парите ни в туристическия бизнес.
38
4524
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
27 Март 2011 21:27
Инвестират ги в луксозни дворци, бентлита, яхти самолети... Ще си видите пенсиите през крив макарон.
27 Март 2011 21:55
Доста интересно е колко се плаща за непрекъснато повтаряне на лъжата как инвестиралите в пенсионните фондове имали реална доходност около нулата. Дано да е добре, че да покрие изчезваща професионална репутация (на анализатори, на медийните работници е друга работа). Реалната доходност на вложителите в тези фондове е сериозен двуцифрен процент и то със знак минус (отношение на сума спечелена от фондовете към сума взета от вложителите както се смята при всички останали вложения) . Това което пенсионните фондове отчитат и върху което се смятат приходи са само част от парите взети от "инвеститорите" и ще има доста подгонени с тояги и камъни когато всичко лъсне.
27 Март 2011 22:03
В САЩ тази система работи доста добре, пенсионерите тук обикалят света и се наслаждават на старините си с изключение на тези които не са внасяли пари във фондовете а са разчитали само на държавната пенсия така наречения сошъл секюрити.
27 Март 2011 22:10
Доходността наистина е отрицателна като се съпоставят таксите за управление и инфлациятаот една страна и приходите от инвестираните постъпления от друга. Дори при най-обикновен едномесечен банков влог приходите щяха да са много по-високи. Тези са обирджии, обединени в картел.
27 Март 2011 22:15
Без да съм специалист съм убеден че когато някой губи пари, друг ги печели. Пътят на парите ни дава отговор на всички икономически, политически и социални въпроси и загадки.
27 Март 2011 22:34
Maximus II, не е задължително ако някой губи пари друг да ги печел, например купил си акций от ФИАТ, излиза новина че някакъв модел има дефект, акцийте им падат и ти губиш пари, но никой непременно не е спечелил от това че ти си загубил. Фондовете дори и да са загубили пари в краткосрочен план от поевтиняване на акций или в каквото са инвестирали, като пазара се нормализира и се върне в преди кризистно състояние парите ще се възвърнат те не са изчезнали, просто това в което са инвестирали в момента струва по-малко, което е временно.
27 Март 2011 22:41
Грешиш К9, когато загубиш реални пари, друг ги е спечелил, не се подвеждай по икономическите ала-бализми на икономисти и финансисти. Те са измислени да придадат приемлив вид на цикличното ограбване на обществото на борсите.
27 Март 2011 22:45
Къде пенсионните фондове инвестират парите ни?


Какви пари?
27 Март 2011 22:49
В САЩ 10 процента владеят 70 % от националното богатство, приемлив жизнен стандарт за останалите 90% правителството на САЩ осигурява с грабеж от цял свят, чрез войни в които са загинали повече от 12 милиона от 1945г насам. Справка- сегашната война в Либия. Нима има наивник да вярва че е за насаждане на демокрация!?
27 Март 2011 22:53
Когато преди кризата фондовете (пенсионни или инвестиционни) изкарваха по 20% и нагоре годишно, никой не ревеше. Миналата година пазарът живна за малко, в началото на тази покрай арабите, нефта и Япония пак се срина. Като цяло в последните години доходността от повечето фондове е около и под банковите лихви. Малшанс! Лошото за пенсионните фондове е, че има задължителни вноски - хем те задължават да внасяш, хем може да загубиш. Където внасянето е доброволно, всеки да си мисли и да си носи последствията. И аз загубих пари от срива на китайските акции в последните месеци, не мрънкям.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
27 Март 2011 23:59
" Вижте сега, държавата е лош стопанин. МНОГО лош ! Затова най-добре да построим нещо (нека да е магистрала) и да я продадем на някой да я управлява ... хайде, нека да е за 1 лев. А защо не продадем направо цялата държава ли ? Ами ние от какво ще живеем, бе ? "
28 Март 2011 00:45
Maximus, нещо си объркал номерата 10% от хората притежават 44% и плащат 68% от таксите, а 50% от населението не плаща данък доход.
За реални пари и загубата им имаш в предвид предполагам, че ако загубиш 20 лева на улицата и някой ги намери един губи, а друг печели в такъв случай си прав.
28 Март 2011 00:46
поздравления за добрата статия!
28 Март 2011 00:50
Manrico, разгледай тоя саит предполагам ще ти хареса имат и безплатен (ограничен) мембершип.
Натиснете тук
28 Март 2011 02:49
Малко факти в допълнение към благите думи на К9.

От септември 2008 г. насам пенсионните фондове в САЩ загубиха над 3 трилиона долара. 70% от американците разчитат само на Социална сигурност, не задължително защото са били развейпрах, а защото реалните доходи на много от тях не са им позволявали да отделят достатъчно. (Вече едва ли някой си спомня, че Буш искаше да приватизира и Социална сигурност, т.е. да я тури на казиното.) Появи се виц, че 401(к) преди значело "401 хиляди долара", а сега - "401 долара". Предстои пенсионирането на поколението на бумерите, общо към 80 млн., много от които никога няма да могат да се пенсионират - за пръв път след 1940-те години! Големите корпорации прераглеждат задълженията си към своите пенсионери, вкл. даже и военните. Цените на лекарствата, особено що се отнася до 20-те милиона пенсионери, паднали в дупката на геврека (Medicare donut hole), също няма да са хич благоприятни за разходки по света. Голяма част от средната класа разчиташе на жилищата си за след пенсия, но с 12 млн ипотеки под вода и 50% от пазара на жилища запълнен от форкложърс плюс неизвестно колко милиона нови форкложърс и задаващ се проблем с дълга по кредитни карти, няма на какво много вече да разчита. А и безработицата сред младите, оставането им да живеят задълго със старите, трудностите да си връщат дълговете за образование, и т.н.

В САЩ почти няма човек извън най-богатите, който да е спокоен за старините си и изобщо да има положителни очаквания за бъдещето. Почти няма човек, който да мисли, че децата му ще живеят по-добре от него - което беше правилото в 1940-те , 50-те, 60-те и дори до 90-те години.
28 Март 2011 04:08
Не мога да проумея как някому се удава нееднократно да изписва "акций" (множественото число на "акция" ) с и-кратко, а "саит" (като уеб-сайт) - без...

Редактирано от - Правописец Храбър на 28/3/2011 г/ 04:09:34

28 Март 2011 05:05
В развъждането на паразити...
------------------------------- ------
Блогът на Генек

28 Март 2011 05:55
Лелее, на последната снимка много гъзирано бе. Да не е на Slantchev Briag?
28 Март 2011 06:22
Фичо, погледни какво съм написал по-горе за акциите, ако цената им падне не значи че си загубил парите до момента докато не ги продадеш на ниската цена, кризи е имало и ще продължава да има и в бъдеще не е краят на света.
28 Март 2011 06:42
Чичи Фичо, идеята ти за пенсиониране да не спестяваш никакви пари и да се надяваш, че ще можеш да живееш от това което ти подхвърли правителството е отлична
28 Март 2011 07:49
Това, което правителството ти "подхвърля" са 15% данък върху всичките ти доходи (FICA)!
28 Март 2011 08:03
Когато преди кризата фондовете (пенсионни или инвестиционни) изкарваха по 20% и нагоре годишно, никой не ревеше.

Фондовете (поне пенсионните за които става въпрос) са изкарвали печалби, изкарват и сега. Проблемът е че вложителите в тези пенсионни фондове са на сериозен минус. Има сериозна разлика. Не е особено трудно да се превърнат вноските през годините в левове като стойност от 2010 г и да се сравнят с наличното в партидата. Сравнението е интересно и за годините през които се прокламираше 20% и нагоре "печалби".
28 Март 2011 09:22

Където внасянето е доброволно, всеки да си мисли и да си носи последствията.

Манрико,
в тези разсъждения (които изтъкваш не за първи път) има следното логическо противоречие: за да разбере един човек дали един фонд е читав или не, трябва да види резултатите. Обаче, както се опитват да ни убедят пропагандаторите на тази система (като К9), тази инвестиция е дългосрочна. Т.е. трябва да чакаш доста време за да направиш извод. Обаче ако чакаш толкова време и накрая се окаже, че си сгрешил, вече е късно да си променяш решението (защото парите са загубени). Или казано по-накратко - реалността е, че човек не може да прецени навреме как се управляват парите му за пенсия. Т.е. така или иначе, това е игра на рулетка.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

28 Март 2011 09:24
Пенсионните фондове губят нашите пари. Много от банките предлагат срочни депозити с лихва по-висока от доходността на всички фондове. А след приспадане на разните такси, комисионни и инфлацията, доходността на личните средства във фондавете клони към нула, а в някои случаи и под нулата.
Най-голямата заблуда при създаването на пенсионните фондове беше, че те ще инвестират предимно в нискорисковите ДЦК и в националната икономика. Юпитата на Симеон Глупака съсипаха този единствено приемлив замисъл.
Задължителността на допълнителното осигуряване трябва да отпадне и всеки сам да взема решение как ще осигурява старините си. Дали ще остави парите си в пенсионен фонд, дали на срочен депозит, дали ще инвестира на борсата или в имоти, това да е въпрос на личен избор.
Стига са ме карали да издържам с доходите от парите си разни назначени бизнесмени.
28 Март 2011 09:25

Ако добре разбирам, Heat иска да каже, че системата за смятане на доходността (печалбата) на тези пенсионни фондове, в която доходност влизат и текущите вноски на новите внасящи, на практика, в голяма степен превръща тези фондове в работещи по добре познатия ни от държавните пенсии разходнопокривен модел: модел при който пенсиите се изплащат от вноските на текущо работещите. Правилно ли разбирам, Heat?


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

28 Март 2011 09:32

Най-голямата заблуда при създаването на пенсионните фондове беше, че те ще инвестират предимно в нискорисковите ДЦК

И какъв е смисълът на "инвестициите" в ДЦК (държавен дълг)??! Ами нали този дълг, държавата за да го върне (и да се платят пенсии с него), държавата пак ще трябва да смъкне тези пари чрез данъци от текущо работещите! Така излиза, че пак държавата е отговорна за изплащане на пенсиите само дето се минава през посредниците управляващи фондовете и в тях остават част от парите. Къде е логиката тук - ами по-добре държавата пряко да си управлява тези пари.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

28 Март 2011 09:34
Тук случаят е за управление на своите и чуждите пари.
Щом парите са чужди, с тях може да правим какви ли не експерименти, вкл. участие във високо рискови спекулации. Но доходността там е много променлива, наподобяваща играта на тото - може да спечелиш, но може и да загубиш, при това много.

Пенсионните фондове би трябвало да предлагат няколко портфейла, които внасящият по партида там сам да си избира.
Примерно нискорисков, при който вноските ще се внасят в банка и ще се купуват ДЦК.
Високорисков, при който ще се играе на борсите за бърза печалба.
Други опции между горните два.
28 Март 2011 09:39

Ами другата безкрайно "интересна" инвестиция на пенсионните фондове - всеки четвърти лев е вложен в банка. Какво излиза - бизнеса и работещите заделят пенсионни вноски, тези вноски отиват във фонд, от там в банка, а банката след това тези пари ги дава като заеми на същите тези бизнес и работещи (откъдето поначало идват парите). И се получава, че доходността за пенсии всеки си я плаща чрез лихвите по заемите, които ползва (минус печалбите на банките и минус печалбите на управляващите фондовете). Така се получава една наистина умопомрачително "гениална" финансова схема. От която обаче печелят само финансовите "магьосници", а всички останали (реален бизнес и работещи) губят.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

28 Март 2011 09:50
Правилно ли разбирам,

Отчасти. Разходопокривната пенсионна система се гради на трансфер между поколенията. Капиталовата - на лична грижа и на отговорност и компетентност на фондовете. Примерче за Патагония (нищо общо с действителността у нас). От патагонските трудещи се удържат в началото на годината х по 100 лв които се дават на тамошни пенсионни фондове. При 100 лв удържани (инвестирани от вложителите) фондът инвестира примерно 90 лв. Останалото са такси за преводи, възнаграждения, резерви и пр. През годината х патагонските фондове влагат тези 90 лв, постигат 5% годишна доходност и в началото на годината х+1 имат вече цели 94.5 лв. При годишна инфлация примерно 8% тези 94.5 лв от годината х през годината х+1 имат стойност 86.94 лв като покупателна сила от годината х. Некорумпирани патагонски медийни работници тръбят за 5% доходност реализирана от фондовете, а вложителите дали 100 лв като стойност на парите от годината х имат (в най-добрия случай) по сметките си реални 86.94 лв срещу вложените 100.
28 Март 2011 10:17

Разходопокривната пенсионна система се гради на трансфер между поколенията.

Е, то от тази гледна точка, всяка пенсионна система се гради на трансфер между поколенията - след като някой консумира, без да работи, просто няма как да е иначе. Само дето, при пенсионните фондове, за разлика от държавния модел, трансфера не е пряк (вземаме от едните за да дадем направо на другите), а е по-сложен: вземаме от едните, купуваме някакви активи и после, за да дадем на другите продаваме активи. Т.е., вместо да се преразпределя пряко, се минава през покупка, а после продажба на активи (със съответните утечки по веригата). И тогава, големият въпрос е, има ли изобщо смисъл от тези междинни покупко-продажби? Правят ли те икономиката по-ефективна или напротив? Това, че вземаш едни пари от едни хора (бизнес и работещи) и ги даваш на други хора да ги управляват, допринася ли за по-ефективна икономика? Управлението на чужди пари Е ли по-ефективно от управлението на собствени такива? А и какво става с риска - кой го носи?? Практиката показва, че ако пенсионните фондове започнат да затъват по-масово, държавата винаги се намесва и пак всичко се "оправя" за сметка или на данъци или на инфлация.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 28/3/2011 г/ 10:19:18

28 Март 2011 10:22
Безобразни таблици, патент на вестника.

28 Март 2011 10:45
Най-масовите пенсионни фондове - универсалните, са управлявали почти 3 млрд. лв. към края на 2010 г., сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Това са спестяванията за старини на три милиона българи,

Това означава, че във фондовете има средно по 1000 (хиляда) лева на глава. Натрупани за 9 или 10 години. За още 30 години - стават 4000. С тази доходност - 5, 8% - ще се увеличат за 30 години с малко под 2, 5 пъти. Общо няма как да надхвърлят 10 000 лв. Което е смешна сума. Да, верно, че заплатите ще се вдигат, но и инфлацията ще расте с тях, така че .....

Въобще, не знам как е в чужбина, но у нас, след последните абсурдни промени в КСО, по-специално режима на пенсиониране след 65 год, трябва да си пълен глупак, че да внасяш за пенсия. Е, разбира се, ако не си офицер или милиционер...
28 Март 2011 11:13
Гърбят ви камилчета.
28 Март 2011 11:37

При 100 лв удържани (инвестирани от вложителите) фондът инвестира примерно 90 лв. Останалото са такси за преводи, възнаграждения, резерви и пр. През годината х патагонските фондове влагат тези 90 лв, постигат 5% годишна доходност и в началото на годината х+1 имат вече цели 94.5 лв.

Не бях задълбавала в счетоводството на пенсионните фондове и затова някои подробности не са ми познати. Погледнах една разпечатка, която ми е пратена от моя пенсионен фонд и да - там има такава удръжка - аз внасям Х лв., а те, още с внасянето прибират 5% (за по-нататъшните удръжки не пише). Но не знаех, че тези 5% не ги смятат като вложени! Което е една много любопитна счетоводна "особеност". И е много интересно с каква ли цел се прави? За да изглежда доходността по-голяма ли (спрямо по-малката основа)? Добре, ама кого заблуждаваме по този начин? И с каква цел? Кой има полза от тези счетоводни стъкмистики? Всичко заради тежка умствена недостатъчност как да се управлява икономиката ли е или е въпрос на лобита, които са наложили тези практики? ...Ма**а му - май пак не случихме на система!


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

28 Март 2011 11:49

Но така пък, с тези удръжки на входа, ми възниква един нериторичен въпрос: Ако реша да си сменя пенсионния фонд, при прехвърлянето на парите, новия фонд ще си удържи ли и той 5% "вход"?? Ако си удържи, така аз само от прехвърляния ще губя по 5%, което пък ще ме накара да се въздържам от прехвърляния, което пък не е добре за конкуренцията. Ако ли пък при прехвърляне няма такава удръжка, това няма ли да ощети новия фонд?


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

28 Март 2011 15:24
отрицателна годишна доходност


Трай конйо за зелена трева, а вие роби работете до 77 години
28 Март 2011 17:19
От Бирника разбирам, че допълнителното пенсионно осигуряване е задължително. Не знаех това. Ако е истина, това е чиста проба държавен "рекет" с цел обогатяване на частни лица... Тези които са участвали в правителствата при осъществяването на този "рекет" трябва да бъдат подведени под отговорност в международен съд за "национален геноцид"!!
К9, да си гледа домашния любимец и да не се изказва неподготвен... И преди него е имало българи в Америка!!!
Чичо Фичо:"..Големите корпорации прераглеждат задълженията си към своите пенсионери, вкл. даже и военните..."
Виждате ли как нашите военни са оставили американците да им "дишат прахта"??
Правописец Храбър, къде изчезна бе човек? Тук е настанала правописна вакханалия от както се загуби някъде!!

------------------------ ---------- -------
На народите с къса памет,

преходите им са много дълги!

- Д-р Тони Филипов
------------------------------- ----------
28 Март 2011 18:56
Тези фондове имат си новооборудвани офиси, секретарки, нови коли? Получават ли ли тлъсти бонуси? Ходят ли за обмяна на опит в чужбина?
- Да.
-Ще мечтаете за инвестициите си...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД