:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,445
Активни 789
Страници 5,375
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Звездите на Харвард - професорът по справедливост

С цикъл от онлайн лекции за моралните дилеми висшето училище отваря аудиториите си за широката публика
Проф. Майкъл Сандел предизвиква претъпканата аудитория с поредната дилема.
Преди седмица представихме курсовете по позитивна психология, които надминават по интерес много от класическите дисциплини в някои от най-сериозните висши училища в Америка и Европа. Т.нар. курсове по щастие не са единствената отбивка от обичайния коловоз на академичната програма. Сред големите звезди на Харвард е и историкът Майкъл Сандел с курса "Справедливост". Близо 1000 студенти се събират в аудиторията на неговите лекции за справедливостта, равенството, демокрацията и гражданството. Тази разходка из моралните дилеми, пленила над 14 000 студенти досега, е достъпна за широката публика на сайта http://www.justiceharvard.org. В поредицата от 12 серии проф. Сандел предизвиква с трудни казуси и иска мнението ни за това кое е правилно да се направи. След това обаче ни кара да погледнем на отговорите си в светлината на нови сценарии. Резултатът е често изненадващ и в това няма нищо изненадващо - тежките морални въпроси никога не са черно-бели. Предлагаме кратко представяне на 12-те лекции, които могат да бъдат гледани в техния пълен вариант на http://www.justiceharvard.org.

---

Серия 1. Моралната страна на убийството

Ако трябва да изберете между (1) да убиете един човек, за да спасите живота на петима, и (2) да не направите нищо, макар да знаете, че петима души ще умрат пред очите ви - какво ще решите? Кой е правилният избор? С този хипотетичен сценарий започва цикълът на проф. Майкъл Сандел. След като мнозинството от студентите гласува да убие един човек, за да спаси останалите петима, Сандел дава три подобни морални лабиринта, всеки от които прави решението все по-трудно.

Във втората част на тази лекция професорът представя принципите на утилитариста Джереми Бентам чрез един знаменит процес от 19-и век за четирима корабокрушенци. След 19 дни в морето капитанът решава да убие най-слабия измежду тях - младия каютен прислужник, за да могат останалите да се нахранят с кръвта и тялото му и да оцелеят. Така дебатът израства до темата за моралната валидност на утилитаризма и неговата доктрина, че правилното решение е това, което осигурява "най-доброто за най-много хора".



Серия 2. Цената на живота

Днес компании и правителства често прилагат утилитаристичната логика на Джереми Бентам под името "анализ разходи-ползи". Тук професорът представя няколко съвременни случая, в които този тип анализ е използван, за да се оцени човешкият живот. Случаите показват няколко проблема на утилитаристичната логика да се търси "най-доброто за най-много хора". Винаги ли трябва да придаваме по-голяма тежест на щастието на мнозинството, ако то дори е жестоко или низко? Може ли да се сумират и сравняват всякакви стойности, като се ползва общ показател като парите?

Във втората част Сандел представя философа Джон Стюард Мил, друг основоположник на утилитаризма. Мил твърди, че търсенето на "най-доброто за най-много хора" е сравнимо със закрилата на индивидуалните права и че утилитаризмът прави разлика между по-висши и по-нисши типове удоволствие. Идеята на Мил е, че по-висшият тип удоволствие винаги е предпочитан от добре информираното мнозинство. Сандел проверява тази теория, като пуска на студентите три клипа: "Хамлет" на Шекспир, риалити шоуто "Страх" и "Семейство Симпсън".



Серия 3. Свободни да избират

Проф. Сандел представя либертарианската идея за индивидуалните права, според която в обществото трябва да има минимум държава. Либертарианците твърдят, че правителството не бива да има власт да въвежда в сила закони, които 1) защитават хората от самите тях, като например законите за задължително ползване на предпазни колани в автомобилите; 2) налагат моралните норми на определени хора върху цялото общество; 3) разпределят капитали от богатите към бедните. Сандел обяснява либертарианската идея, че преразпределящото облагане с данъци е сродно на принудителния труд, с примери от кариерата на някои съвременни милиардери.

Във втората част става дума за либертарианеца Робърт Нозик, според когото облагането с данъци на богатите с цел плащане на дом, здравни грижи и образование на бедните е форма на принуда. Тук дебатът се върти около въпросите: нямат ли нужда повечето бедни хора от социални услуги, за да оцелеят; в общество с прогресивно облагане не си ли длъжен да плащаш данъците си; повечето богати хора не са ли богати само благодарение на късмета или на семейното наследство?



Серия 4. Тази земя е моя земя

Философът Джон Лок смята, че отделните индивиди имат някои фундаментални права, които никое правителство не може да им отнеме. Тези права - на живот, свобода и собственост - са ни дадени по "закона на природата", преди да са съществували всякакви правителства и закони. Според Лок ние нито можем да се откажем от своите естествени права, нито да ги отнемем от някого. Тук Сандел повдига въпроса: какво става с нашите изначални права, щом влезем в обществото и се съгласим да следваме система от правила?

Ако всички имаме тези незаличими права на живот, свобода, собственост, как е възможно правителството да ни налага данъчни закони, приети просто от представителите на едно мнозинство? Не означава ли това отнемане на собствеността на някои хора без тяхното съгласие? Отговорът на Лок е, че ние даваме своето "мълчаливо съгласие" да се подчиняваме на данъчните закони на мнозинството, когато избираме да живеем в общество. Следователно данъците са законни и съвместими с индивидуалните права, стига те да важат за всички и да не отделят произволно никого от останалите.



Серия 5. Войници под наем

По време на Гражданската война в САЩ мобилизираните на фронта мъже имали право да откупят повинността си, като наемат заместници и ги пратят на война вместо себе си. Проф. Сандел пита студентите дали смятат това за правилно. Повечето са против, тъй като според тях е нечестно да се позволява на богатите да се отърват от служба и да не рискуват живота си, като платят на по-непривилегированите да се сражават на тяхно място. Това води до дебат за войната и военната повинност. Например днешните наемни армии подлежат ли на същите аргументи против? Трябва ли военната служба да бъде водена от пазара на труда или от военна повинност? Каква е ролята на патриотизма, какви са задълженията на гражданите? Човек длъжен ли е да служи на родината си? Може ли този дълг да бъде обяснен от гледна точка на утилитаризма и на либертарианството?

Във втората част проф. Сандел изследва принципите на свободния пазар в светлината на съвременните спорове за репродуктивните права. Тук дебатът започва от бизнеса с донорството на яйцеклетки и сперматозоиди. Следва случаят "Бебето М." - известен процес от средата на 80-те, който повдига трудния въпрос кой може да притежава едно бебе. През 1985 г. жена на име Мери Бет Уайтхед подписва договор с двойка от Ню Джърси, с който се съгласява да бъде сурогатна майка срещу 10 000 долара. След раждането обаче Мери Бет решава да задържи детето и случаят стига до съдебната зала. Дискусията се поражда около естеството на информираното съгласие, моралните страни на продажбата на човешки живот, значението на майчините права.



Серия 6. Внимавай в мотивите

Време е за Имануел Кант, труден, но влиятелен философ. Кант отхвърля утилитаризма. Според него всеки от нас има фундаментални задължения и права, които са с предимство пред максимализирането на ползите. Кант отхвърля идеята, че моралът е въпрос на пресмятане на последствията. Когато постъпката ни произтича от някакъв дълг - правим нещо, само защото то е единственото правилно, тя има истинска морална стойност. Кант дава пример с продавач, който решава да не излъже купувача в рестото, само защото бизнесът му ще пострада, ако другите купувачи открият това. Според Кант постъпката на този продавач няма морална стойност, защото той взема правилното решение, но по грешна причина.

Имануел Кант казва, че моралната стойност на постъпките ни идва от способността да се издигнем над личния интерес. Във втората част на лекцията, проф. Сандел разказва истинската история на едно 13-годишно момче, което печели състезание по правопис, но после признава пред журито, че е объркало последната дума. С този и други примери, професорът разяснява теста на Кант за оценяване на една постъпка като морална: трябва да се идентифицира принципът в нея и да се провери дали той може да се превърне в универсален закон, който да следва всяко друго човешко същество.

---

Следващите 6 серии - в следващия брой на приложение "Просвета".
38
5110
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
27 Март 2011 20:13
Кант отхвърля утилитаризма.

В частност Кант дори не познава такъв термин и доста щеше да се учуди, че подобен начин на мислене може да спечели такава известност.
27 Март 2011 21:06
Вуду-професор, магия за щастие. Американците са се заели сериозно да измислят наукообразен начин хем да ограбиш парите, времето, труда, социалния живот на някого, хем чрез "научни" методи и хапчета той да е щастлив и "позитивен". Не се шегувам, работи се от началото на XX век насам. Чуете ли "позитивизъм", "усмихвай се"-имате си работа с мошеници. Казват че мошеник произлиза от Моше, не знам, но знам че позитивен и щастлив е само който се радва на плодовете на своя труд човек!
27 Март 2011 21:14
По Study Case #1: Темата се базира на традиционната практика на морските страни. Неписаното правило е (което е спазвано векове наред, преди да стане известЕн този процес), че един трябва да бъде жертван за благото на останалите. През 1234 год едва ли е имало уталитарианци, но хора са били спасявани - просто "инстинкт за самосъхранение". В настоящето - правата на отделния човек не трябва да страдат от действията на обществото... Да си припомним едни времена, когато обществото ОПРЕДЕЛЯШЕ и НАЛАГАШЕ какво е добро за всички ни. По Харвардско едва ли са им познати подобни аргументи, обществени строеве, имената на дейците... Пък и тук имаше някои (да не кажа приблизителната им бройка), чиито права определяха правата на мнозинството. И ся кво - да сложим равенство между уталитаризъм и .....ЗЪма? Чий морал е (бил) по-морален?

27 Март 2011 21:25
Само да кажа, че е Джон СтюарТ Мил.
27 Март 2011 21:55
Нормални дилеми, които сме изучавали в часовете по философия (10-11 клас). Изведнъж станаха чудо на чудесата. В някой следващ брой предлагам с подобно наивно учудване да се публикува нещо за Нютоновата механика или за плоските червеи.
27 Март 2011 22:05
Не е така. Новаторският момент е, че професорът разиграва сцените с действителни участници от публиката. Затова пише, че събира по 1000 студенти на лекция. Избира 4, един ще е каютен прислужник, другите тряс - по тила отзад, 19 дни в морето без храна. Дадено е на този сайт, не си измислям.
27 Март 2011 22:07
Die Hexe не си прав, друго си е да ти разказва баналности американски професор!
27 Март 2011 22:18
За малко да си идентифицирам с "либертарианец", но стигнах до точка 3 и размислих. НЕкои хора съвсем не са наясно с факти и обстоятелства. Преразпределението на доходи чрез данъци съвсем не се прави от човеколюбивост - умните хора просто отдавна са установили че излиза много по-евтино да платиш на някого да не ти създава проблеми отколкото да воюваш с него. Ние обаче не сме от тях - например, пестим Х от образование и възпитание, а после харчим 1000Х за да издържаме въоръжена неграмотна банда наречена "полиция"..
27 Март 2011 22:26
Сега си спомних нещо далеч по-страшно. Братовчед ми ми разказваше, че като кандидатствал за някаква работа (в Щатите), държал нещо като психо-тест, в който имало подобни въпроси. Тоест, на базата на това какво отговаряш, преценят дали да те вземат на работа или не. Аз със сигурност не бих получила работата - надали биха одобрили отговор "Само глупак може да разчита на такива въпроси" Ако обаче модата плъзне и насам - кофти.
27 Март 2011 22:44
Не може да се проверяват качествата на човека чрез тези дилеми, защото няма един верен отговор. Което всъщност поставя въпроса, какво иска да каже професорът с тези лекции.
27 Март 2011 22:53
Васик, не само няма верен отговор, но и нямаш никаква причина да вярваш, че отговорът, избран в топлата стая по време на теста, ще е изборът, който ще направищ евентуално под стрес и паника в реална ситуация.
27 Март 2011 23:05
Die Hexe - въпросите имат отговори. Разликата е, че ние си ги представяме като дилема. Просто културната традиция е англо-саксонска. При тях има прецедентно право, въз основа на което се решават въпроси, които за нас са дилема. При нас преобладава континентално право, римско право, Codex Napoleoni, etc. Дори и ние сме премахнали обичайното право, а законотворците гледат всичко да е кодифицирано (облечено в законова форма), щото нямаме наследено кодифицирано прецедентно право. Ако хан Крум бе записал и ако бяха запазени всичките му закони, май е нямало да приемаме континентални кодификации на закони? Или?

27 Март 2011 23:08
Никой не е казал, че въпросите нямат отговор. Твърдим, че нямат ВЕРЕН отговор. А отделно аз се възмутих заради това, че такива въпроси се използват за преценка на нечии качества при кандидатстване за работа. А преди това се учудвахме, че разглеждането на такива казуси, което ние сме правили още в гимназията, се представя тук като нещо кой знае какво новаторско и оригинално.
27 Март 2011 23:08
Васик: "
...Което всъщност поставя въпроса, какво иска да каже професорът с тези лекции...
Ам че отговорът е: "Елементарно, Васик! Ще те накарам да мислиш!"

27 Март 2011 23:27
Die Hexe: Ако във Вашата гимназия на Брокен сте правили подобни упражнения, Hut ab! Щото из татковината такива неща е нямало през последните 60-на години... Май и сега хич не е разпространен тоз почин. Вероятно има и изключения, но правилото си остава. Оставям настрана вишите очилища и вишето убразование

27 Март 2011 23:34
Ма моля ви се, точно в мамковината беше, не толкова отдавна Пешо Марков се казваше учителят ни, да е жив и здрав Вярно е, че учебници не сме ползвали, та не знам какво официално влизаше в материала, но все си мисля, че не сме били голямо изключение.

Редактирано от - Die Hexe на 27/3/2011 г/ 23:35:17

27 Март 2011 23:48
Да, резултатите от тези нещастни курсове по позитивна психология ги виждаме в Ирак, Афганистан, сега в Либия! Усмивките не слизат от устите на иврупейците! А американският адмирал го гледам напоследък се появява само в цивилен костюм, сякаш в Либия играят голф. Сигурно и спи в него...усмихвайки се

Максимусе -
28 Март 2011 00:04
Абе, нещо и за самоубийства (на насаждащи демокрация) се прокрадват информации. Зле им се отразявало, разбираш ли. Пък на моя дядо, дето в участвал във втората световна, не му се е отразило на психиката. Дали има значение защо воюваш?
28 Март 2011 01:33
от въпросния баща на утилитаризма: "прислугата, децата и жените да излязат. нека сведем страданието до минимум." (последните му думи).
***
това са наивни гимназиални въпроси, както пише по-горе. има наи-различни теории на правосъдието, както по-правилно трябва да се преведе темата. но от съдържанието дори не става ясно точно коя е основа на разсъжденията.
28 Март 2011 02:11
В американските бизнес училища винаги се учи бизнес етика, което си е нормален курс по етика един семестър, четен от философи, там Аристотел, Лок, Русо, Кант, Мил, Маркс, Ницше, Сартр и всичко на местО. Студентите се отнасят с интерес. Grad school, значи солидно средна класа. Няма пролетарски негативизъм към философията като у някои възпитаници на МЕИ Ленин.

Но в наши дни най-голямо значение за политическата грамота на средната класа имат икономистите. Понеже навремето всички по света повярваха, че пазарният фундаментализъм е алфата и омегата, сега да им кажат, че не е - могат галиба само икономистите. Не етика, а икономика, не Джон Ролс, а Пол Кругман.
28 Март 2011 02:16
Като кандидатстваш за работа в САЩ, понякога има въпросник, разработен от психолози, по който се оценяват обективни качества като longevity (колко може евентуално да изкараш на работа при тях) предвид историята си на задържане на едно място - в едно жилище, с една приятелка)‌ или упоритост - завършване на започнатото.

Етиката е нещо друго, за доброто и злото и дали you've learned how to smile as you kill
28 Март 2011 02:37
Да бе, и завършилите с отличие по "бизнес етика" след това отидоха на работа в Енрон..
28 Март 2011 03:52
Ало, надгимназистите, бихте ли споделили травиалните решения:
- по серия 1. Трансплантация на органи от жив донор, най-слабия, от трима корабокрушенци-хирурзи, примряли за кеш пара. Коя правосъдна теория ще извадите за да докажете, че животът е смърт?
- по серия 2. Колко е цената на живота? 10 лв. колкото струва един патрон или чаша алкохол; колкото е имуществото на собственика, за чийто живот става дума; 100 хил. евро колкото струва "животоспасяваща" операция, 6 млн. евро за пилот, управляващ боен самолет?
-по серия 3 "Свободни да избират" Какво сте избрали в гимназията - да живеете, да умрете, да ограбите другите, прилагайки различни правосъдни теории? Щото резултатите от "правилните" решения са видни до болка в днешния ни обществен живот - правосъдие, правоохранение, вътрешен ред и т.н..
- по серия 4. Земята под "Фукошима" и около централите чия е? Хайде, при Чернобил беше държавна, ама тук е частна. Ако собствеността сее смърт (автомобил, томахаук, ядрена централа или подводница), другите свободно умират или свободно отнемат или собствеността или живота на собственика или и двете?
-по серия 5. Човек длъжен ли е да служи (да гласува, плаща данъци ) на родината си, ако е емигрант или ако е гражданин на две и повече държави или "гражданин" на света?
Какви се репродуктивните права, ако превозвачът (сурогатната майка) или стоката (плодът) погинат (убийство) или се увредят и особено, ако за увреждането вина имат продавачът (оплодителите) или купувачът (нещастните бездетни двойки)? Някои тук явно са дошли от бъдещото с китка различни теории на правосъдието, техники на правораздаване и опит в правоотлагане в зависимост от платеца или властодържателя.
- серия 6 "Избери българското!" (на баснословна цена - дизел от Нефтохим) "Произведено в България!" (с изцяло вносни суровини - дизел от Нефтохим)


28 Март 2011 05:04
Локуми...С изтекъл срок на годност...
------------------------------- --------------
Блогът на Генек

28 Март 2011 07:20
Наивитет и примитивизъм. "...превърнаха страната в детска градина", както някога е писал Скот Фицджералд. Сега с тези просвещенско-либертарианско-ута лиристични глупости се опитват да превърнат целия свят в детска градина. За роботи-шизофреници. Че и успяват. А ако някой се опъва - "нежни" революции, преврати, бомби!
28 Март 2011 10:44
Аз пък си мисля дали жертвите в Ирак, Либия и останалите арабски страни си струват, за да бъдат наложени "демократичните ценности" на САЩ и Европа
28 Март 2011 10:56
Съмнявам се, че аз съм бил целта на професора, за да ме насърчава да мисля. Извън възможните решения на дилемите остава въпросът, до какви заключения ще стигнат тези лекции. Този въпрос е: Какво следва от факта, че и двете големи морални теории (утилитаризъм и деонтология) предлагат различни решения, а дори и утилитаризмът предлага повече от едно обосновано решение. Възможно е, от една страна, самите теории да са дефектни и затова да дават противоречиви решения на дилемите, но е възможно и противоречивите решения да отразяват реални противоречия в действителността, които никоя теория няма да реши никога.
28 Март 2011 11:04
Не знам как стоят тези неща в Харвард, но в България на професора нямаше да се наложи да използва примери от 19 век. У нас всеки ден се говори, че ако се даде на едните болни, няма да има за другите болни, че магистралите са по-висше благо от коледните добавки и т.н. Тук има голямо поле за утилитаристки, или както е модерно консеквенциалистки спекулации.
28 Март 2011 11:12
дрън , дрън, много съм отворен и демократичен. Тази статия защо няма автор? Боим се от свободата ли?
28 Март 2011 11:32
Учудващо е, че проповедникът събира такава аудитория. А и по книжарниците има толкова много талаш. Някои имат времето и парите (които пак са време) за нищо.
28 Март 2011 11:46
Това не е точно статия, затова няма автор. Там на този сайт са всичките лекции на професора, всяка по 50 минути, качени са в ютюб. Кое е интересното? Възможно е някой български учител в гимназия или преподавател в университет в момента да прави нещо подобно, без да е заимствал теми от американския професор, но ние нямаме информация и по различни причини сайтът на американския професор се е оказал по-достъпен.
28 Март 2011 12:12
Четеш, четеш и накрая пак стигаш до това, което си го знаеш отначало:
Няма абсолютна справедливост.
Така, че евтините манипулации с левичарските възгледи като единствено "справедливи" са дотук.
28 Март 2011 12:46
„Ако справедливостьта пропадне, нҍма стойност люде да живҍятъ на земята“, Кантъ

Превод на проф. Цеко Торбов, 1940 г., Основният принцип на правото. Право и справедливост, изд. 1992 г., стр. 206 », Правенъ критицизъмъ, Глава десета, Изложение и обсѫждане на учението. Справедливостьта като основание на правото

и още, пак там, стр. 216, текст под линия:
Върху правнофилософската разработка на идеята за справедливостьта като критерий или основание на правото напоследъкъ твърде много се пише. Ние отбелязваме тукъ само нҍкои отъ по-важнитҍ опити въ това направление. Срв. F r i e s, Philosophische Rechtslehre und Kritik aller positiven Gesetzgebung. Jena 1803. - F i c h t e, Grundlage des Natur-rechts, Bd. I. 1796. - J. S t e r n, Rechtsphilosophie und Rechtswissenschaft. Berlin 1904. - C a t h r e i n, Recht, Naturrecht und positives Recht. Freiburg i. B. 1909. - N e l s o n, Kritik der praktischen Vernunft. Leipzig 1917. - v. H e r t l i n g, Recht, Staat und Gesellschaft. Kempten und München 1918. - R e n a r d, Le droit, la justice et la volonté. Paris 1924. - E m g e, O p p e n h e i m e r, Der Staat. Jena 1926. - V e r d r o s s, Die Verfassung der Völkerrechtsgemeinschaft. Wien 1926. - G o l d s c h e i d, Naturrecht, in Verhandlungen des 5. Deutschen Sozio-logentages. Tübingen 1927. - S c h ö n f e l d, Die logische Struktur.. и т.н.

« Првд. Срв. F r i e s, Philosophical Doctrine and Criticisms of All Positive Law, Jena 1803. - F i c h t e, The Basis of Natural Right, vol. I. 1796. - J. S t e r n, Legal Philosophy and Jurisprudence. Berlin 1904. C a t h r e i n, Law, Natural Law and Positive Law. Freiburg i. B. 1909. - N e l s o n, Critique of Practical Reason. Leipzig 1917. - v. H e r t l i n g, Law, State and Society. Kempten and Munich 1918. - R e n a r d, The law, justice and the will. Paris 1924. - E m g e, O p p e n h e i m e r, The State. Jena 1926. - V e r d r o s s, Конституцията на международноправната общност. Виена 1926. - G o l d s c h e i d, Natural law, in Negotiations of the 5th German Sociologists Day. T ü b i n g e n 1927. - S c h o n f e l d, The Logical Structure .. и т.н. »
28 Март 2011 13:08
Противно на утилитариста, който смята, че смъртта на един ще спаси живота на останалите, Кант щеше да каже, че след тази постъпка оцелелите вече нямаше да са човешки същества, затова няма никаква морална дилема.
28 Март 2011 16:22
Във втората част става дума за либертарианеца Робърт Нозик, според когото облагането с данъци на богатите с цел плащане на дом, здравни грижи и образование на бедните е форма на принуда.
А тези богати, как са станали богати - в почти всички случаи като използват труда на другите. Чисто и просто те са заели такава позиция в обществото, която им позволява да прибират лъвският пай от труда на другите. В зараждането на капитализма, това е бил труда на робите в колониите, както и на собствените си работници. Сега са работниците на Югоизточна Азия и Източна Европа. Да не говорим за спекулата, като метод на забогатяване, който доведе до сегашната криза.
Философът Джон Лок смята, че отделните индивиди имат някои фундаментални права, които никое правителство не може да им отнеме. Тези права - на живот, свобода и собственост - са ни дадени по "закона на природата", преди да са съществували всякакви правителства и закони.
Собствеността може да бъде лична само ако е създадена от човек, а не от природата. Земята, водата, морето, плажовете, реките, въздуха не могат да са човешка собственост. А тук отново направихме земята частна - собственост на отделни индивиди. Строи се блок с апартаменти - това е човешко деяние-апартаментите могат да бъдат частни, но земята под него трябва да остане обща. Остава да направят и водата и въздуха частни.
28 Март 2011 18:21
"He who makes a beast out of himself, gets rid of the pain of being a man."
28 Март 2011 19:40
Митев, защо те няма да обясниш.
28 Март 2011 23:12
Изслушах много внимателно лекциите ... или по-точно гледах внимателно сериите на шоуто. Преднамерена защита на ултилитаризма на ниво NYT или TLS.
Разбира се, младежът от първата серия, който заяви, че с постулата "убий един , за да спасиш пет" се открива магистрала от възможности за обосновка на геноцид, беше напълно прав. Но, понеже, са лекции, а не семинари, професорът отказа да изследва тази възможност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД