:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,347
Активни 382
Страници 28,814
За един ден 1,302,066
ШУМ

Състоянието на британската нация 2011

Какво точно ни показва кралската сватба за съвременна Великобритания и за монархията
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Официалната снимка от сватбата на Кейт и Уилям заедно със семействата им. Бъкингамският дворец успя да прикове вниманието на света с бляскавата церемония.
Да, имаше аплодисменти, усмивки и песни - но когато булката бе целуната за втори път, кралицата реши, че е достатъчно и тълпите извън Бъкингамския дворец чуха от мегафоните: "Повече няма да се появяват на балкона. Моля напуснете района и се върнете зад загражденията."

Тези, които не се подчиниха, бяха избутани назад от бавно идващата голяма група от полицаи. Чух един от тях да казва на разочарован американец: "Да, сър, опасявам се, че това беше краят." Всичко приличаше на по-елегантна версия на друга съвременна институция - откриването на нов магазин от веригата "Икея". Но какво всъщност означава всичко това? Какво показва кралската сватба за нас като нация през 2011 г.?

Първо, вниманието ни бе лесно отвлечено. В икономиката цари безпорядък, парите не стигат, но ни дайте почивен ден и шоу - и сме щастливи. Тв зрителите бяха огромен брой, ако съдим по увеличеното потребление на ток. Интересът към младоженците може да съперничи на този около сватбата на Чарлз и Даяна през 1981 г. Паралелите с нея са повече от факта, че се жени синът им: икономически битки, растяща безработица, шокираща фискална политика и протести по улиците - въпреки че сега, както и тогава, дори демонстрантите изглежда си останаха вкъщи, за да гледат телевизия. Тълпите наистина бяха внушителни, но зад загражденията имаше и празни места.

В Уестминистърското абатство представителите на Консервативната партия бяха повече от либералдемократите и лейбъристите, на които бе позволено да бъдат представлявани само от лидерите си. Изглежда всички те бяха свикнали да присъстват на такива събития. Техният лидер също изглеждаше сияещ. "Няма по-велика страна и по-добро място, където да бъдем точно тук и точно сега", заяви Дейвид Камерън, като се надяваше, че останалата част от нас поне за ден ще забрави проблемите си.

Не всеки обаче можеше да направи това. Както каза генералният секретар на британските профсъюзи Брендън Барбър: "Доста от изпадналите във финансови затруднения компании решиха да пренебрегнат националното вълнение и настояха работниците да продължат да работят, докато всички останали се радват на почивния ден." Всъщност сякаш имаше доста повече хора в централната част на Лондон в петък, отколкото по време на протеста срещу орязването на разходите, който се състоя наскоро.

И така, какво друго научихме от сватбата? Богатите и известните пак са на мода, но те са се променили. Имаме нова аристокрация. Наследствените благородници изгубиха своята привлекателност, а мястото им заеха на външен вид успели, богати и за предпочитане красиви хора като Дейвид и Виктория Бекъм.

Уиндзорите наблюдават Камерън. Освен това са гледали "Доктор Ху". Кралското семейство се възражда. Или по-точно казано, по сценарий Докторът е фатално ранен от оръжието на Далек - което, в този случай, ще бъде смъртта на Нейно Величество. Колкото и да е обичана, Нейно Величество не може да управлява вечно. А като приеме и подготви момичето от народа Кейт за своя наследница, тя прави възможно най-доброто, за да осигури съществуването на кралското семейство. Всъщност те повече приличат на един от по-комичните врагове на Доктора - Абзорбалоф, който поглъща останалите хора и взема енергията им. Точно това видяхме през уикенда. С претенции да бъде повече като нас, кралското семейство направи един от нас част от себе си. Само един. Достатъчно е малко да се промени ДНК-то, само за камуфлаж.

И, разбира се, дворецът се опита за втори път да продаде тази история като приказка. Кралската сватба показа, че доста хора в съвременна Великобритания все още наистина искат да вярват в това. В интерес на истината този път бе малко по-приемливо: Кейт не бе избрана от аристократичните среди като податлива на влияние девица, подобно на Даяна. Тя и Уилям живяха заедно като съпрузи, те се познават и вече очевидно са близки.

"Шах и мат, Кейт - ти взе твоя крал", пишеше на един от плакатите, може би навлизайки в прекалено лична територия. Или може би това бе намек за безжалостния начин, по който Кейт и семейството й преследваха Принца. Кейт съвсем не е обикновено момиче като повечето от нас - произхожда от богато семейство от Бъркшир, което може да си позволи да й плати следването в най-добрите училища.

Историкът Дейвид Старки казва: "Кейт е част от нов елит - хора, които посещават най-добрите обществени училища. Когато слушате и гледате Кейт и Уилям, ще разберете ли, че единият произхожда от кралска фамилия с 1500-годишна история, а другият е потомък на миньор от Дърам? Не."

Никой не желае нещо лошо на младоженците в сватбения им ден, но епископът на Лондон показа - неумишлено - къде може да се крият неприятностите. Бракът може да бъде успешен, каза той в сватбеното си слово, ако и двамата са равнопоставени и нито един от тях няма "амбицията да промени другия". Но това, което кралското семейство прави, е да променя Кейт. Тя достигна звездите като астронавт и сега навлезе във фазата от обучението си, в която не се съобразява с гравитацията и стомахът й се бунтува. Точно за това ги предупреди епископът.

Кейт не е Даяна. Вървейки към олтара, не приличаше на "агне, тръгнало на заколение", както изглеждаше булката през 1981 г. Тя успя да спре пред абатството и да помаха на тълпата не като кралска особа, а като развълнувана булка, без да се страхува.

Историкът Саймън Шама казва пред Би Би Си, че ако монархията оцелее, "което според мен ще стане, трябва да може да създаде обикновена връзка с всеки в страната". Чарлз не успява; той знае това и е разстроен. Синът му обаче изглежда способен просто ако бъде себе си. Колата, с която се измъкнаха, бе гениално хрумване: бъдещият крал кара "Астън Мартин", окичен с балони и с табела "Младоженци". "Те можеха да са едни обикновени младоженци, които си тръгват от сватбата", заяви коментатор по Би Би Си. Да, обикновена двойка, която е плътно следвана от охрана, преминава край хиляди полицаи, а над главите им кръжи военен хеликоптер.

Та какво ни показа кралската сватба? Управлявани сме от семейство, чиито членове се интересуват от богати британци; разбират, че се случва голяма промяна в културата и етническия състав на кралството, но не се чувстват достатъчно готови - или способни - да реагират; а приемат останалата част от нас като шумен фон, зрителска аудитория и обикновени поданици.

Изглежда дворецът смята, че с приемането на един от нас - внимателно подбран, добре изглеждащ, подходящ - ние отново ще повярваме в приказки. И може да се окаже прав.

Те знаят, че ако заложат на достатъчно добро шоу в тази стагнация, продължават да водят чужденци, ще ги оставим на мира и някои от нас дори ще продължат да ги обичат. Но само около една пета от нас, като съдим по последните данни от обществените допитвания. Републиканците имат подобни резултати.

А останалата част от нас? Интересуваме се, докато те се забавляват. Интересуваме се толкова, че да включим телевизора и да гледаме прекрасна дама в изящна рокля и красив мъж в своята елегантна униформа. След което го изключваме и отново потъваме в ежедневните си дела. Независимо дали е апатия или съчувствие, засега ще ги оставим на мира. Това би искала Нейно Величество.

---------

Коул Мортън е автор на книгата "Все още ли Господ е англичанин? Как Великобритания загуби вярата си (но откри нова душа)".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Множество зрители в Лондон събра сватбата, но въпреки това имаше доста празни места зад загражденията.
27
6000
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
02 Май 2011 21:28
Някак си е странно в XXI век да има интерес към някакви такива особи. А пък и то небивал интерес. Да сме в XIX век (или преди това) когато е имало някакви магьосници или хора с "божествен произход", но все пак няколко столетия по-късно... Мадам, въпреки че изглежда много симпатична, е изперкала съвсем. Тя се мисли за нещо, което не е. Във Великобритания всеки обикновен британец щеше да прекара дните до края на живота си в клиника за лечения на ментални отклонения. Ама, хубаво е да си крал...
02 Май 2011 21:56
Ниски брадати англичани, подскачат за демокрация. Ето ви демокрация сега.
02 Май 2011 21:58
"Какво точно ни показва кралската сватба за съвременна Великобритания и за монархията"
***
Нищо! Просто, че докато има будали ще има и парвенюта...
02 Май 2011 22:42
преводът на статията куца - public school в англия е частно у-ще, с доста висока такса (±30к лири годишно), не обществено у-ще, както е преведено.
02 Май 2011 23:24
Cardozo e Sa

Какъв 19в те гони? Ако е имало век - най-скептичен към магьосници и божествен произход то това е 19в. Днес, далеч не сме като тях - и слава Богу!




Смелият анонимко
02 Май 2011 23:40
"Какво точно ни показва кралската сватба за съвременна Великобритания и за монархията"

че човек дори и да е принц, дори да чака короната на англия, МОЖЕ и на 28 години да започне да оплешивява.
Иначе хубава сватба, бравос - ама не им заблазявам на колегите дето трябва да се стягат за подобно изпълнение тази или следващата година.
Гусин колегата принц мноо дигна летвата
---
ах да и доколкото разбрах не е имално НИТО ЕДИН цигански оркестър да повесели гостите по случай събитието.
Стиснати хора са това ингилизите - дума да няма
02 Май 2011 23:47
'Все още ли Господ е англичанин?' - какъв хубав въпрос. Самият факт, че се задава от автора на статията - не само от мен напоследък - показва, че има някакво основание за това. Отговорът е прост - не! За ужас на все още мислещите и чувстващи англичани, които си спомнят нещо от славното минало. Е, нищо не им пречи обаче да продължат с носталгията, дори да си фантазират това-онова. Съжалявам ги! (Иначе статията е повърхностна и безсмислена и добре показва слабостта на съвременния английски дух!)
02 Май 2011 23:49
преводът на статията куца - public school в англия е частно у-ще, с доста висока такса (±30к лири годишно), не обществено у-ще, както е преведено.

А private school какво е?
02 Май 2011 23:58
Що ли такава скука лъха от бай Мортън?
И какво ли щеше да напише за британската нация в четвъртъка преди сватбата.
Петте реда вероятно в които сватбата не се поменава
Но колко ли щеше да вземе за тях?
03 Май 2011 00:03
Kaligon,

Извинявай, ама не те разбрах. Искаш да кажеш, че "слава Богу, днес (за разлика от XIX в.) сме много по-толерантни към магьосниците, опияняваме се от техните магии и ги издигаме в култ"?
03 Май 2011 00:20
mehudi е абсолютно прав. Public schools в Англия са едни от най-скъпите частни (!!) училища. Наричат се така, защото преди са били "затворени" (могли са са учат само за аристократите), но кралица Виктория ги принуждава да допускат всички. Това става след натиск на позабогателите (предимно) индустриалци (тогавашните "новобогаташи", които съвсем не са били аристократи). Аристократичният произход отпада като задължително условие, но високите такси остават. Навярно има някаква ирония в названието им "обществени", но това не прави mehudi по-малко прав!
03 Май 2011 00:23
Статията е слаба, направо булшит.
03 Май 2011 01:30
У нас се подреждат роднина-милиционер.
03 Май 2011 03:30
Да му имам изсмуканите вълнения на автора.
Една цитирана реплика, обаче прави впечатление, с предразсъдъка си, който оборва
Историкът Дейвид Старки казва: "... Когато слушате и гледате Кейт и Уилям, ще разберете ли, че единият произхожда от кралска фамилия с 1500-годишна история, а другият е потомък на миньор от Дърам? Не."

Вероятно някои, също, като Дейвид Айк вярват, че аристократите са гущери, които мимикрират, като хора, което ги прави по специални.
-
Всъщност да, по-специални са. Кръвосмешението ги е изродило и направило биологически по-некачествени от масовите хора, които са обменяли гени свободно.
03 Май 2011 03:34
Cardozo e Sa,
монарсите в Европа нямат никакво реална власт и са единствено атракция. Само дето артистизмът им куца, а и шоупрограмите им са банални.
-
Виж в Саудитска Арабия нещата не стоят така.
03 Май 2011 05:21
Между Виктория Бекъм и Униндзорите са пропуснати следните два интересни абзаца:
You can tell things are changing when a former prime minister such as Tony Blair is snubbed, and a movie director like Guy Ritchie is invited. But Mr Ritchie goes shooting, has a country pile and used to be married to Madonna, while Mr Blair would have insisted on bringing Cherie, and he boasted rather too much of teaching the Royal Family a thing or two about how to survive in the modern age. The truth is, they take their lessons from Mr Cameron these days.

We all know he's an Old Etonian with private wealth and a baronet in the family – but look how he put on eco-sneakers and cloaked his policies in greenery to gain control of his party and then the country. It was just enough change to appear modern, while keeping power in Conservative hands. Like the trees they planted inside Westminster Abbey, perhaps. Gorgeous, natural, organic, but enclosed by walls of ancient stone.
03 Май 2011 06:27
Имам чуството, че младоженника е хубав като баща си и умен като майка си, ама нейсе.
Нека да са щастливи младите и цялото кралско войнство!
03 Май 2011 09:08
Brightman,

Готина шега!

П.П. Случаят с Елизабет II не е такъв. Жената си има много силна реална власт. Тя мъдро не я упражнява, защото много добре си дава сметка, че това е най-прекият път възбуждането на републиканските настроения, което в крайна сметка ще доведе до отнемането на главната й роля в чудесното шоу.
03 Май 2011 09:20
че човек дори и да е принц, дори да чака короната на англия, МОЖЕ и на 28 години да започне да оплешивява.

Добро наблюдение
03 Май 2011 10:15
Българинът, нали е заклет републиканец от преди време поп-Богомилово все още не се е научил да прави разлика между монархията ката институция и персоната на монарха.
Ама важното е, че сме по-умни от англичаните и не само...
Даже и по-добре живеем - и вече сме в 22рия век, за разлика от тях изостаналите дето си държат разни монархии само за атракция!
03 Май 2011 10:21
Много хора, които искаха да гледат сватбата не бяха допуснати. Преценили бяха колко зяпачи им трябват. Тези хора са отишли в Green Park още предишния ден, спали са на палатки и в спални чували за да видят отблизо кралската сватба.
Центърът на Лондон беше блокиран, само пилетата можеха да прехвърчат през бариерите.
За британците това беше голям празник. Не чух някой да работи на този ден. Имаше хора с инвалидни колички, които не успяха да видят младоженците. Уви, не всички са желани на едно такова събитие.
Великобритания се променя, променя се етническия състав на страната. И все пак хората са много толерантни ако знаеш техния език. Но това е и заради факта, че минималният доход е 1000 лири на месец, а цените - по-ниски от нашите.
Това е! Който може - го може, а който не може - му завижда.
03 Май 2011 10:30
Язък за момичето - изгоря момчето
03 Май 2011 11:31
Oграничено е съзнанието, което разглежда състоянието на английската нация само от финансова или външна гледна точка. Много късогледо! Да, англичаните имат висок стандарт, пълни музеи, ред, обноски, познания, вълшебен език и какво ли не, но........мирише на мърша вече около тях. Една меланхолия се носи наоколо на отминало и невъзвръщаемо величие. Англия е като съвършена оранжерия, в която няма място за израстване на нищо ново и спонтанно. Опитите да се възкресява миналото с помпозни сваДби е симпатичен, но тъжен и смешен. Англия е като Атлет с предадена щафета, като един изпразнен х.., а Щатите (понеже днес е немислимо да се разглежда таз страна извън контекста на нейния поробител в духовно и всякакво друго отношение) гордо разнасят тази 'щафета', показват я, подиграват й се дори, сякаш могат да направят нещо друго с нея, освен да си я заврат в г... Те го дървят по-добре, но пък импотентен е техният 'полет'! (Някой беше споменал богомилството по-долу. Недей спекулира с любимото има на Бога, младежо.... Приятен ден на всички!)
03 Май 2011 15:26
За правописа, жалка работа, явно толкова можеш. Недоумявам как може някой да навира неграмотността си на околните.

За съдържанието, всеки има право на мнение. Питам се обаче, кога ще седнем да си оправим собствения си двор и пак ли все някой друг ли ще ни е виновен за кочината и разбитите тротоари, в които се препъват наконтени мадами с високи токчета? Пък ти иначе пак си ги критикувай сваТбите на британците.
03 Май 2011 15:29
Сравненията между миналото и настоящето са безсмислени занимания. По-безсмислени могат да бъдат само четенето на художествена литература и гледането на филми.
Но инерцията е велика сила - тя кара хората да си мислят, че старото е по-хубаво от новото, че в миналото се е живеело по-добре, че "тук и сега" могат да се съизмерват с "там и някога". И заради това бе отделено толкова време на една иначе невзрачна двойка младоженци - мъжът, видите ли, бил принц, а пък жената - обикновено момиче със шанс да стане някога жена на крал. А я си представете кралска сватба след няколко поколения - жената не е съвсем жена, а с адамова ябълка, при това цветнокожа, и тогава ще има хора, които да им се възхищават!
03 Май 2011 19:18
Преди да се критикуват разни монархии, царе, царици, царедворци, принцове и принцеси, дукове и дукеси, българските пажове да направят домашно упражнение, в което да научат чрез самообразование, калко монархии има в Европа, колко по света и как живее електората в монархиите и как пажовете в България.
Останалото е шум, гонене на вятъра, заклеймяване на капитализма, грешки при превода, etc.
03 Май 2011 21:34
Зам.-Директоре,

И всички тез благини се дължат на монархията?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД