:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,079
Активни 730
Страници 29,546
За един ден 1,302,066
Парадокс

Висшето образование в България - скъпо, но лошо

Университетите ни може да не присъстват в класациите за качество, но са на път да оглавят тези за високи такси
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В специалност медицина доплащането в държавните ВУЗ-ове е 1000 лева на година.
Българските университети може да не присъстват в международните класации за качество на образование, но са на път да се класират в Топ 10 на най-скъпите висши училища в Европа. И най-беглият поглед към сравнителни данни за таксите за обучение в Европа показват, че бедните български студенти съвсем не плащат евтино за висшето си образование. При таксите за международни студенти - белег за престиж на университета, картината е откровено смехотворна. С 3000 евро годишна такса за най-евтините специалности българските висши училища направо убиват и малките си шансове да привлекат някой чуждестранен студент извън клиентите за бърза и фиктивна диплома. Ако въобще можем да си представяме България като образователна дестинация.

Тази година



университетите отново поискаха увеличение на таксите и решиха,



че могат да прехвърлят тежестта на кризата върху студентите. Висшите ръководства се оправдават с намалената от държавата субсидия за издръжка на един студент и са решили да си я избият от учащите - сякаш никакви обстоятелства никога не биха могли да ги принудят да стегнат бюджетите си. Новото увеличение окончателно помита пожеланието в конституцията, че при определени условия висшето образование в България е безплатно. Ако у нас има студенти, този скок не би трябвало да се случи. Уви, студентската позиция надали ще е особено членоразделна. Напоследък официалните й изразители - националното представителство на студентските съвети, изпитва голямо удоволствие да пие кафе с просветния министър. Как институциите оправдават твърдението, че образованието у нас все пак е безплатно?

340 лв. минимална годишна такса за най-евтините специалности поискаха университетите тази година срещу 289 лв. м. г. Скъпите специалности като спорт, изкуства, медицина взимат около 1000 лв. на година. Така нещо, за което се твърди, че е безплатно, за 4 години струва на студентите до 4000 лв. Ако са решили да следват и в магистърска програма, сумата скача. За тези такси отдавна не може да се твърди, че не представляват финансово затруднение и не ограничават достъпа до висше образование.



Не може да се твърди и че цената е ниска



на фона на университетите в Европа. Таксите за следване са въведени само в част от европейските държави, а отсъствието им е допълнителен мотив за студентска мобилност. Такси продължава да няма в голяма част от скандинавските страни, няма и в държави, с които по-лесно можем да се сравняваме като Унгария и Гърция. Дори и в държави, в които има такси, събираните суми нерядко са по-ниски от таксите в България. Годишната такса за обучение във Франция в момента е 174 евро, в Чехия се плаща само регистрационна такса. Най-убедителното доказателство, че висшето образование не е безплатно, фигурира в закона за висшето образование. Според последните му антикризисни редакции студентските такси могат да достигат до 50% от издръжката на обучение. 50% такса спрямо разходите няма как да мине като безплатно обучение. До миналата година таванът бе 33%.

Увеличаването на тавана за таксите окончателно



разми логиката на финансиране на висшите училища



По закон държавата отпуска издръжка на 1 студент, която предполагаемо трябва да покрива разходите за обучението му, а студентът доплаща такса до 50% от тази субсидия. Така излиза, че разходите на университетите за 1 студент се заплащат на 150%. Наред с това кризата онагледи, че с издръжката за обучение може да се случва всичко. Поради липсата на средства субсидията за 1 студент бе намалена от 866 на 693 лв., сякаш разходите са се изпарили. За да не доведе това до падане на позволените студентски такси, които са процент от издръжката, участието на студентите бе увеличено до 50% от сумата. И едното, и другото е пълна имитация на политика.

На фона на постоянно поскъпващото безплатно висше образование платеното обучение за определена част от обучаваните студенти в държавните университети започва да звучи все по-приемливо. Отколешната мечта на университетите да се върнат към времената на платеното обучение, когато инкасираха големи приходи от ударно увеличаващите се студенти, звучи смешно на фона на демографската криза и отлива на студенти към по-престижни, а напоследък и по-евтини висши училища, но ректорите си я харесват. Уви, и този разговор при липсата на какъвто и да е било опит за анализ на случващото се във висшето образование е невъзможен.
Снимка: Юлиян Савчев
През ноември миналата година студенти от Софийския университет, НАТФИЗ, Консерваторията и Художествената академия протестираха срещу орязаната държавна субсидия. След натиска им правителството отпусна допълнително средства и те не затвориха врати през зимата каквото опасност имаше.
59
5973
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
02 Май 2011 20:49
за точните Ви констатации и примери! "... Ако въобще можем да си представяме България като образователна дестинация. ..." - Ех, г-жа Петрова! Кажете си го в прав текст: "Образована нация!" Трудно е за вярване, че ще има образование в необразована нация - от най-долу до най-горните етажи! Кой да покаже и да даде пример с образованост? Писатели? Учители? Лекари? Политици??? Ама да завърша като оптимист: "И по-лошо ще става!" Вервайте ми!

02 Май 2011 21:40
Раждаш се беден-умираш глупав, а дипломите от българските университети важат до Драгоман. Знанията и уменията, които студентите получават в нашите ВУЗ са на ниво от преди 1990 г. И как така в много западноевропейски държави за бакалавър се учи 3 години срещу 4 у нас и за магистрат 4 години срещу 5 у нас. За доктор пък е 18 месеца срещу 3 години у нас. Какво повече научават българските студенти? Смехурия!
02 Май 2011 21:50
Статията не е лоша, но не може да не се добави, че качеството на обучението в България е на трагично ниво. Може би наистина са виновни заплатите. Две десетилетия в най-ниския им диапазон са оставили доц. и проф. само абсолютни аутсайдери. Разбира се, има изключение (напр. Медицинска академия), но масовото явление е некадърници от които не става и чеп за зеле.
02 Май 2011 22:05
Висшето образование в България - скъпо, но лошо

То изобщо в България животът е така - скъп, но лош.
Не е лесно да си българин.
Все по-малко хора успяват да го дават българи.
02 Май 2011 22:10
деде - прекалено много хорица с мерак да изкарват прици от неща които не разбират.
Образованието е евтино, девалвирано, и некачествено. прекалено достъпно, прекомерно общо и без никакъв стандарт.
като резултат десетки хиляди с тапия от които поне 75% с почти никакви знания.
а относно "онова там на запад" - онова там на запад и то си има и тако, и вако и далеч не всяко нещо с Университет в името е кеймбридж .
02 Май 2011 22:23
... А беше добро и евтино...
02 Май 2011 22:33
Най-много се печели от спекула. Известни са слабостите ни като народ. Всички искаме да имаме жилище - имаше бум в строителството, а банките се превърнаха в най-големите собственици на недвижими имоти. Всички искаме да се изучим - бум в броя на студентите, до абсурда, броят на местата в университетите да е по-голям от броя на завършващите средно образование. Ето защо ще си купуваме пица а майсторът ще е завършил история в СУ, или по изключителни любезното обслужване в магазин за електроматериали разбирате, че "продавач-консултатът" е завършил българска филилогия.
Имаше в тази страна времена, когато за едно място в университет (е те се броеха на пръстите на двете ръце) се бореха поне по 15 кандидата. По същите тези времена нямаще по 60% двойки на изпитите. Е. Това е история. Възпитаниците на университетите от онези времена сега са основно в чужбина. Сега си имаме университети повече от кооперативните пазари, и съвсем естествено е нивото им да е сергиино.
02 Май 2011 22:41
... А беше добро и евтино...

Aко беше добро щеше ли в България да има толкова тъпагьоси на глава от населението, че много кадърните и знаещи да ходят да берат портокали в Гърция?
И как тека се получи че за 45 год. БГ се превърна в "кенефа" на Европа, след като бе по-добро място за живот от страни като Гърция и Ирландия преди войната?
Хората едно време си имаха и приказка за качественото, но "евтино" объчение в България - "Абе аз като знам какъв инженер съм ме е страх да отида на доктор!"
02 Май 2011 23:12
Ех, плоска и повърхностна статия.
Падението на висшето образование дойде главно с принципа "пари на глава студент". От там нататък няма система, особено с демографски проблеми, която да държи добро качество. Ако беше останал принципът на държавна издръжка на университети (избрани) и специалности (съгласно национална програма), а всичко останало - платено, щеше да има достатъчен брой преподаватели и прилична издръжка дори за години с малък брой студенти. Има ли селекция, може да се държи ниво. Ама само 5 студента по нужна специалност били на ниво? Няма значение, ще обучаваме толкова, щом това са качествените. А сега университетите (говоря за истинските, а не за печатарските фирмички ала нбу) са буквално притиснати до стената.
02 Май 2011 23:15
garamel - отговора е в грешната ти постановка.

1.За съжаление количеството на тия завършили висше добро и евтино образование и работещи на запад по специалността си е много по-малко от количеството на тези завършили лошо и скъпо и берящи портокали.
***
Причината за това явно трябва да се търси в
***
2.БГ се превърна в кенефа на Европа в последните 20 години.
***
Ако неслучайно не си ме разбрал, не питай щото по ред причини няма да ме разбереш дори и да ти го кажа пак и то бавно.

03 Май 2011 00:40
А какво ли ще да е това чудо, което може да измъкне студентите от чалготеките и да ги ситуира на някой площад? Вдигането на таксите явно не е.
03 Май 2011 01:58
... може да е скъпо и лошо, ама за такива шапета биеха ... по кумунизко, де ..
03 Май 2011 04:40
българските висши училища направо убиват и малките си шансове да привлекат някой чуждестранен студент извън клиентите за бърза и фиктивна диплома.

Не само чуждестранен, но и български. При положение, че в половин Европа висшето образование е реално безплатно, (щото българското "безплатно" не е безплатно), при положение, че цената на живот в тези страни е същата, като в България, но се покрива с 10% от часовете работа, то всеки който реално иска да учи, а не е просто тъпак, който е решил да си купи диплома, заминава да учи в Стара Европа. Още повече, че образованието там дава възможност за реализация там с 10 пъти по-висока заплата от тук.
-
Наистина е жалко, като гледаме как 250 годишни усилия и градеж на нашите деди и бащи се сриват с лека и алчна ръка. Жалко за българското образование.
03 Май 2011 04:47
Ако беше останал принципът на държавна издръжка на университети (избрани) и специалности (съгласно национална програма), а всичко останало - платено, щеше да има достатъчен брой преподаватели и прилична издръжка дори за години с малък брой студенти.

Die Hexe,
казваш да връщаме "Семашко" не само в здравеопазването, но и в образованието ?
-
Да де, ама какво правим тогава с понятия, като "академична автономия" ? Обявяваме ги за фалшиви и непригодни към модерните изисквания ?
03 Май 2011 06:12
Падението на висшето образование дойде главно с принципа "пари на глава студент".

Ди Хексе, Там именно е заровено кучето!
03 Май 2011 06:25
В други, далеч по-смислени и не чак дотам пазарни образователни системи, малко по на запад от Калотина, има задължителен процент отпадащи всяка учебна година студенти в държавните университети - не по-малко от 10 % примерно, като субсидията се запазва. Така нито университетите са притеснени за приходите си и принудени да качват такси, за да си платят парното, нито студентите живуркат безметежно между нощните купони, сервирането на сандвичи и опитите да попрепишат нещо на неизвестно защо предимно писмените изпити. Напротив, има конкуренция между тях, а това ги стимулира да учат и знаят повече. За българските управляващите с любимите им "рИформи" обаче е твърде удобно да си затварят очите за вече откритата топла вода.
03 Май 2011 06:34
Така и мърльовците, дето за нищо не стават, оттатък нашите КПП-та никой не ги крепи до края на осми семестър да се пишат студенти, щото иначе ще рухнат и без това крехките университетски бюджети.
По нашите места обаче всичко е наопаки - тази година например МОМН яко се постара да не допуска хабилитирани да участват в проверките на матурата по български език и литература - щото са прекалено взискателни. А всички дечица трябва да вземат дипломи за завършено средно образование, нали? И как туй да стане? Има три начина: или предната нощ "изпускаш" темата, та я научава цяла България; или ръсиш точки за всяка задача, пък след проверката решаваш на колко точки каква оценка да поставиш; или не допускаш по-взискателните до проверки изобщо. Ама че матурата е и вход за университетите! Кого го е еня...
03 Май 2011 07:35
Вещицата е права,
Пазарните фундаменталисти потрошиха висшето образование.
Добрите университети просят студенти наравно с дипломо-давачниците.
И понеже пазарът на работна ръка не е много претенциозен, за повечето студенти няма особено значение дали вземат диплома от Уни-в-Долно-Нанагорнище или в УниверситеТЪТ.
03 Май 2011 07:49
Скъпо, но некачествено. Дълга, но глупава - за статията.
Като е скъпо - защо го плащат? Като е некачествено - защо го избират?
А аз пък - защо чета дългото и глупаво? Заради заглавието и платените акции сегашни.
Информатиката в СУ ли е некачествена? Или журналистиката, която са завършили журналистите? Със сигурност подобни текстове доказват едно за вестниците в България - скъпи, но некачествени. Айде холан!
03 Май 2011 07:59
Отново насъскват хората срещу университетите, които опитват да оцелеят. А в статията нито веднъж не видях името на г-н Дянков, ликвидатор на българската държава. Какво точно мисли авторката, че могат да напрпавят университетите при орязана 1/3 субсидия, какви кадри ще привличат при заплати на сервитьорки?
03 Май 2011 08:29
Българското образование е в състояние на пълна изроденост: местата, предлагани от университетите са около 60 000, а броят на потенциалните кандидати е около 40 000.
Обратна конкуренция.
Читавите университети са принудени да дегенерират за да се изравнят по некачественост с калпавите.

Вместо да се съкрати ефективно броят на университетите поне наполовина и средствата да се разпределят на по-малко и по-съвестни образователни заведение у нас се кара по принципа: по-добре повече от по-калпавото, отколкото повече от по-доброто.

Така се потъва в блатото на простотията и масовото невежество!

Последните са отдавна кумир на обществото!

Всъщност пренебрежението към качествената образованост отдавна е движеща сила в България!
03 Май 2011 08:31
Като е скъпо - защо го плащат? Като е некачествено - защо го избират?


Ами, защото днес в България дори и за почетната длъжност "Хигиенист" искат диплома, чужд език и компютърна гранотност
03 Май 2011 09:19
И понеже пазарът на работна ръка не е много претенциозен, за повечето студенти няма особено значение дали вземат диплома от Уни-в-Долно-Нанагорнище или в УниверситеТЪТ.

За пазара на продавачки и фризьорки може да няма особено значение, но за пазара на специалисти има. В моя занаят (ИТ) прясно завършил младеж ще си намери лесно добра работа, ако е завършил СУ, ТУ или НБУ (напоследък нещо Американския се позагуби от хоризонта) и то ако е с добра диплома. Завършилите другите университети, ако нямат няколкогодишна добра практика, работейки по време на следването, я ги поканят на интервю, я не.
Съответно и в СУ, ТУ и НБУ си има наплив от добри кандидати.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
03 Май 2011 09:20
garamel
То до каквото са се докапали другарите комунисти / социалисти - все са го докарали до абсурдна простотия - като се започне с изяждането на песионните фондове гарантирани в Австийски Банки през 50 години, мине се през преместването и харизването на Българския Златен Резерв на Москва и се стигне до големия шлем на Гоце : всичко е с една абсурдна цел, а именно превръщането на България в зависима територия и Руски троянски кон!

Българите трябва да осъзнаем най накрая че тея не трябва да ги допускаме до управлението на Българската Държава!!!
03 Май 2011 09:40
BOLGAR,
ти вярваш ли си ?!
П.П. Просто ми е интересно как стигна от висшето образование в България до комунистите в Москва
03 Май 2011 09:44
Манрико, много сте го закършили, драги, ако за вас нбу-то е качествена образователна институция. Направо ми се срина в очите. Не споря, може да имате един или два конкретни специалиста, по стечение на обстоятелствата способни и също по стечение на обстоятелствата завършили нбу, но със сигурност без причинно-следствена връзка между двата факта. Уви, знам нивото на "докторските" им работи в "инженерните" науки, които рецензентите от ТУ отказват да рецензират, защото са на ниво бакалавърска работа в ТУ. Аспирантчето обаче взима заветната (по онова време незаконна) хартийка, наречена докторска диплома. Самата система на обучение в печатниците не позволява реална селекция и истински резултати. А за качеството на обучението по математика и точни науки в нбу ... по-добре да замълчим тактично, че сибил ще трие.

Редактирано от - Die Hexe на 03/5/2011 г/ 09:46:15

03 Май 2011 09:58
Дали НБУ е качествена институция като цяло, не мога да знам. В ИТ обаче в последните години нивото доста се вдигна - предимно за админи и мрежари, не толкова за програмисти. Завършилите с добри дипломи гонят като качества завършилите СУ и ТУ. Отстъпват малко като теоретични знания, но компенсират много добре със soft skills - комуникативност, отговорност и екипна работа - там работят специално върху това. Тройкаджиите обикновено не стават, също толкова, колкото не стават и тройкаджиите от СУ и ТУ.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
03 Май 2011 10:12
Абе колкото по-скъп е един университет в България, толкова по-лесно се завършва. Защото изначалната глупост за самоиздръжка на този тип учебни заведения не може да роди нищо хубаво. За тях е важна бройката студенти, а не качеството на обучение. А студентите в днешно време не са прости. Ако видят, че някъде има много скъсани, не отиват да се записват. Що да се морят да учат?
03 Май 2011 10:13
Висшето образование в България - скъпо, но лошо
Всичко в България е скъпо и лошо -
и храните, и здравеопазването, и образованието - всичко.
Но виновни за това са наследниците на живковизма
заедно със скачалите срещу тях.
До скоро светът беше сцена, сега е кочина - и тя е сцена.
В името на това бяхме доведени до състояние да скачаме,
и такива са последствията когато проблемите се "решават" чрез скачане.


Редактирано от - Езоп на 03/5/2011 г/ 10:18:19

03 Май 2011 10:15
Много излишни ВУЗ-ове има в България. Населението намалява, а ВУЗ-овете растат. За това са виновни най-вече политиците с техните кретенски прекопирвания на системи и думи, които са им непознати. От една страна ВУЗ-овете били свободни и автономни от друга страна са субсидирани от държавата. А от трета страна събират пари от студентите. Ако ВУЗ са частни държавата не трябва да ги субсидира, а да събира данъци от тях. Ако ВУЗ са държавни студентите не трябва да плащат пари или поне част от тях да не плащат, а държавата да им определя програмите. Разбира се и преподавателите са виновни, защото явно тази идиотия в системата им харесва и същите освен за още повече субсидии от държавата за нищо друго не реват. Абе една мърлява социалистическо-капиталистическ а система в български вариант това са нашите ВУЗ.
03 Май 2011 10:52
Вчера имаше новина за това как някаква принципна и разбира се некорумпирана герберастка предотвратила корупционна схема за създаването на някакъв видински университет. Видин като повечето градове в съвременна, посткомунистическа България е един не западащ, направо си е западнал град. Но пък ще има университет.
03 Май 2011 11:02
Ей, народ "свободен",
Що си тъй заспал?
Ил живот "поробен"
теб (не) ти е мил?
По Ст. Стамболов
03 Май 2011 11:06
В крайна сметка с общи усилия глупавата държава и алчните университети ще постигнат едно: ще изгонят студентите от България. Сега навярно около 50 % от перспективните студенти се изнасят да учат в чужбина, до няколко години ще станат към 80-90 %. Известно време университетите ни ще успяват да пълнят аудиториите с неграмотни момчета и момичета, дошли в големия град да бачкат като сервитьори, след което и тази ниша ще се изчерпи. И тогава какво?

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
03 Май 2011 11:44
И тогава какво?
Да се готвят пенсионерите! Лисабонската програма зове!
03 Май 2011 12:34
Manrico, като цяло е прав но НБУ кадри се взимаха и при нас не заради образование а заради сравнително отвоерната система на обучение удобна за работещи "студенти".
Иначе дие никсе е напълно права - парите следват студента се доказа като потресаващо погрешен принцип. Само между другото - това се въведе и в здравеопазването.
03 Май 2011 12:35
Пазарните фундаменталисти потрошиха висшето образование.
Добрите университети просят студенти наравно с дипломо-давачниците.

Хексе,
Принципът "пари на глава студент" се налага защото надеждна акредитация на университетите у нас не може да се направи. Правилата, които в други страни работят у нас не работят. Не просто принципът е грешен, но при такива условия - това е принципът.
03 Май 2011 12:37
Статията дава сравнително добра картина на сегашното състояние на образованието Ама много глупости могат да се прочетат в коментарите.
Както винаги първенството води Гарамел:
И как тека се получи че за 45 год. БГ се превърна в "кенефа" на Европа, след като бе по-добро място за живот от страни като Гърция и Ирландия преди войната?
Този сигурно е живял преди 1944г., че знае как се е живяло тогава хубаво.
Преди 1944г. България имаше 1 университет с няколко преподаватели. Общо взето който може е следвал в чужбина (много ограничен брой), а не е било модерно, особено сред жените. Аз писах тук, че в началото на 30-те години, когато мой роднина завършва строително инженерство в Германия, в България е имало само 12 такива инженери. След това се появи Политехниката, от която през 50-те години се нароиха ХТИ, МГИ. МЕИ, Лесото и др. В началото е нямало преподаватели и обикновени инженери са ги назначавали. Най-добро беше образованието през 80-те години, когато вече за главен асистент се искаше кандатска степен, а за професор голяма докторска. Сега всичко това се срива.
ето още една глупост на Руританеца:
В крайна сметка с общи усилия глупавата държава и алчните университети ще постигнат едно: ще изгонят студентите от България.
Какви алчни университети, какви пет пари, като университетите нямат пари да си плащат режийните и да купят канцеларски материали. А Държавата не е глупава, ами сбърканяците-рИформатори дето я управляват с дясната си идеология.
03 Май 2011 12:39
Брайти, винаги съм подкрепяла принципа на издръжка в здравеопазването. Мисля, че и за образованието трябва да се прилага - това са две области, които не трябва да бъдат пазарни. Да не говорим, че за бедна държава с бедни граждани това е най-ефективно - единственият начин да постигнеш прилично качество с малко пари.


ПП Защо да е трудно да се направи реална акредитация? Не се заяждам, наистина ми е интересно.
03 Май 2011 13:03
- Съжалявам, колежке, но при това положение не мога да ви пусна.
- Аз също. - отговорила студентката.
03 Май 2011 13:14
надеждна акредитация на университетите у нас не може да се направи

Еми това просто не е вярно.
Липсва желание за единен стандарт, лиспва стремеж към контрол, системата нарочно се манипулира, но да се твърди че нещо е "невъзможно" е некоректно.
Просто липса на желание и "не може да се направи" са 2 различни вселени.
03 Май 2011 13:27
Какви алчни университети, какви пет пари, като университетите нямат пари да си плащат режийните и да купят канцеларски материали.


Не знам дали университетите са алчни, но тези, които работят в тях и препускат от университет на университет с по няколко договора /нещо, което не може да се види в Европа и САЩ, където са и качествените университети/ и отчитат баснословни количества лекторски часове със сигурност могат да бъдат обвинени не само в алчност, но и в измама, която очевидно подлежи на съдебно наказание. Когато наскоро се направи опит /за кой ли път!/ да се сложи ред и тази практика да бъде спряна отново срещна силен отпор.
Едни и същи преподаватели "опрашват" повечето университети и това е една от причините у нас да няма надеждна акредитация.
03 Май 2011 13:33
Интел,
Уточнявам, че няма надеждна акредитация и че има много причини, за да не може да се направи. Най-общо казано много интереси работят срещу това.
03 Май 2011 14:17
Какви алчни университети, какви пет пари, като университетите нямат пари да си плащат режийните и да купят канцеларски материали.


Това важи само за "велиликият" СУ, нормалните университети се справят.
Но, в СУ да видят колко "преподаватели" имат и по колко им плащат и тогава да се оплакват.
03 Май 2011 14:43
"Системата, глупава държаво, системата трябва да се смени!" Пък и не само образователната...

03 Май 2011 14:59
Ето какви мулти-скил специалисти се търсят. (обявата е актуална още в един Бг site)
.
Технически изпълнител склад
Ref.No: ...
Описание и
Изисквания: ....е най-големият в света частен енергиен доставчик. Това поставя пред нас изключителни възможности да генерираме положителни промени.
Над 85 000 служители на .... в повече от 30 страни по света споделят нашата цел да се превърнем в глобален доставчик на специализирани енергийни решения.
Присъединете своята енергия към нашата динамика!

В България, за гр. ...., .... търси да назначи:

Технически изпълнител склад

Дирекция .....:

Основни задължения и отговорности:

- участва в товаренето, разтоварването и подреждането на материали;
- контролира качеството, количеството и комплектността на постъпващите в склада стоки и материали
- подготвя и попълва необходимата придружителната документация за транспортиране или използване на материалите;
- съхранява, класифицира и води на отчет придружителната документация на стоките и материалите;
- участва в подготовката на материалите за транспортиране или използване – комплектоване, подреждане на палети и в контейнери, препакетиране;
- управлява камион с ремарке над 18 тона;
- управлява кран над 12 тона вътре в склада;
- управлява кран над 12 тона извън склада – подмяна на електрически стълбове и трансформатори;
- участва в инвентаризации на складовата наличност;
- носи солидарна материална отговорност за установени липси и нанесени щети върху стоките, материалите, инвентара и оборудването на склада.

Профил на кандидата:

- средно образование;
- удостоверение за управление на кран и мотокар;
- опит като кранист и/или опит като мотокарист ще се счита за предимство;
- опит като професионален шофьор;
- работа с MS Excel и MS Word;
- работа със софтуерна програма SAP;
- отговорност и умения за работа в екип.
.


03 Май 2011 15:04
Die Hexe,

Извинете ме, но не мога да се съглася с:
Падението на висшето образование дойде главно с принципа "пари на глава студент"


Не знам как се е финансирало висшето образование при комунизма, но съм чувал за държавна поръчка, което предполага някакво централизирано планиране (напр. от Министерство на образованието). Според мен, проблемите се коренят още в онази с-ма. Ако се огледаме ще видим, че публичните личности имат сериозни образователни пропуски. По-младите от тях са някъде набор 1970-72 (Дянков, Трайков, Ники Жужето, Милен Велчев, Кошлуков, Б.Цеков, Татяна Дончева - не се сещам за фамилията й). Това предполага да са завършили още в социалистическата с-ма (1988-90 г.), за тях 'числата' са 'цифри' (при това "говорещи", "изкарват си чудесно празниците" (или пък ти пожелават "Приятно изкарване!", дебат, ресурс, (очаквайте 'финанс'), практики и много др. Доколкото си спомням, "парите тръгнаха след студента" някъде по времето на Даниел Вълчев, което никак не може да обясни съществуващите вече проблеми.
03 Май 2011 15:13
Нищо изненадващо в статията, освен заблудата, че образованието в България е скъпо. Напротив - то е най-евтиното в страна от Европейския съюз, защото цената му не е това, което студентите плащат или не плащат, а цената му се определя от разходите за обучението на един студент. Например - в Дания студентите не плащат такси но обучението на един студент по икономика е субсидирано с около 150 000 датски крони на година, в България един студент плаща 300 лв., а субсидията е около 700 лв. или общо 1000 лв. Задачата към авторката е: кое образование е по-скъпо?
03 Май 2011 15:24
Die Hexe,

Пак се извинявам, но виждам, че Вие сте тази, която не одобрява НБУ. Ще си позволя (отново) да изразя несъгласието си. Най-големият наплив на кандидат-студенти е в МУ (традиционно), УНСС и донякъде НБУ. СУ има отделни специалности с голямо търсене, но има такива, където 10 места се бият за 1 студент. Програмата на НБУ е направен съвсем по "западен образец". Не искам да кажа, че завършилите НБУ са върхът на сладоледа, но поне програмата им е на ниво (всички специалности изучават бълг. и зап.ез., компютърна грамотност и т.н.). В останалите университети на ниво програма няма никаква идея да научат студентите на тези базови неща. Когато учебните програми (и планове) са сбъркани, "производството" на студенти се превръща в случаен процес. Това, в никакъв случай, не означава, че някъде не излизат много качествени млади кадри, но то е по-скоро "въпреки", а не "поради".
03 Май 2011 15:48
Знам, че сега ще ми се нахвърлят всички завършили "престижни" университети, но личните ми наблюдения, както като РАБОТОДАТЕЛ , така и като човек който е бил студентски активист (преди 10 год.), и учил в 3 (три) БГ университета мога да ви кажа няколко неща.
1-во Образованието в БГ е под всякаква критика. (и висшето и средното и основното)
2-ро Право (и то само до някъде) да се наричат университети, имат само НБУ и Американския. (поглед върху медицината нямам, така че там не ги коментирам).
Останалите са просто едни измислени, застинали във времето сбирщини от некадърни, комплексирани, неудачници!

03 Май 2011 15:50
Cardozo e Sa
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД