:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,861
Активни 14
Страници 21,426
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Еврозаговор в петък, след пет

Докато готвим юнашките гергьовденски трапези "тамо де се възвишава гордо Стара планина", катурнаха еврото от 1.4849 долара сутринта в четвъртък, до 1.4335 долара при затваряне на пазара в петък. Над 5 цента обезценка за два дни с тенденция сривът да продължи след понеделник. За българските медии такава новина нямаше, по традиция въобще нямаше медии по празниците. Радията смутолевиха "става нещо в Гърция", на екраните се мерна премиерът на съседите, именникът г-н Папандреу, рече, че в Елада всичко е наред, настоя "да оставят на мира" страната "да си свърши работата". В същото време по пазара се ширеха слухове, че в Люксембург в петък вечер свикват много тайна среща, която ще реши какво да правят заборчнялата, фактически фалирала държава. Отначало политиците отричаха срещата. Шефът на еврогрупата (страните в ЕС, приели единна валута), г-н Жан-Клод Юнкер, отсече: "Аз изцяло отричам, че има среща, сведенията са неверни". Оказа се, че г-н Юнкер (пак) лъже, а



тайна среща все пак е имало,



точно както твърдеше мълвата - в Люксембург, в двореца Зенинген, в петък, след работно време. Казват, че участвали финансовите министри на "трите страни от Г-8 в еврозоната" (Германия, Франция, Италия) и на страните с максимален кредитен рейтинг (ААА - Холандия, Австрия, Финландия), управителят на Европейската централна банка, г-н Жан-Клод Трише, там ще е бил и домакинът, г-н Жан-Клод Юнкер, и представител на длъжника Гърция. Заради тайната всеки участник можел да води само един придружител. Затова още не знаем какво са решили. Едва ли ще е нещо смислено и ново. Те, господата топполитици на фиска, ако можеха, вече да са измъдрили някакво решение. По слухове въпросът бил



да изгонят Гърция от еврозоната



и да върнат отново драхмата. Артилерийската подготовка на тази революция в еврозоната бе поверена на авторитетния германски икономист проф. Ханс-Вернер Зин, директор на института ИФО. Аргументите му са прости: ако Гърция се върне към драхмата, ще може бързо да я девалвира. Сега гръцкият брутен вътрешен продукт бил 200% завишен. Ако парите в страната се обезценят наполовина, ще се "облекчи" вътрешният дълг, ще се "елиминират" (т.е. конфискуват - като България в началото на 1997 г.) спестявания, натрупани пенсионни, осигурителни, застрахователни, взаимни и пр. фондове, задълженията на фирмите към доставчиците и банките. Веднъж сметнати в драхми и безсрочно замразени за неопределено време, работните заплати и пенсиите се обезценяват с драхмата; "расте конкурентоспособността" на гръцката икономика. Най-меките коментари в Гърция бяха:



"необяснимо лекомислие"



и "провокация", в Германия се питаха - hat der Sinn noch Sinn? (Sinn е фамилията на професора, думата иначе значи "смисъл, разум", т.е. "проф. Зин разум изобщо има ли?"). Не е много разумна стратегията, нали. И не е ясно как Гърция ще напусне еврозоната. Правна възможност няма. Ако гръцкото правителство "само поиска" да си върне драхмата, това ще е началото на гражданска война при съседите. Те едва ли ще приемат кротко съкращаване на заплатите и пенсиите наполовина (като начало, после както дойде). Няма начин да се накарат елините да обменят спестяванията си в драхми. Те ще си ги искат в евро и ще ги изнесат на сигурно място в чужбина. (По-вещите вече го правят.) Опитът да се хвърли цялата тежест на дълга само върху населението и местните фирми, веднага ще фалира местните банки. Ще трябва да ги национализират - подобно на исландските и ирландските, т.е. към собствения си над 300 млрд. евро гръцката държава ще поеме още поне 200 млрд. евро дълг на банките. Революцията ще е фатална и за гърците, и за външните им кредитори. Само ЕЦБ държи гръцки книжа за над 40 млрд. евро, собственият й капитал е 5.2 млрд. евро. Как ще поеме загубата? А търговските банки?



Европа ще трябва да плати докрай



и гръцките дългове и загуби, и ирландските, и португалските, и които още й се стоварят върху портфейла. Германският финансов министър г-н Шойбле вече е изчислил, че ще е по-евтино неговият Vaterland да поеме и плати дълговете на фалиращите в еврозоната, отколкото ФРГ да зареже еврото и да се спасява сама. Вече знаем, че "спасителният пакет" от 110 млрд. евро не стига на Гърция. Отпуснати са повече от половината средства, а 2/3 от падежите предстоят. Не е достатъчно само да се увеличи сумата с нови към 50 млрд. евро, дългът ще стане необслужваем. Трябва да се отписват главници. За чия сметка? Каква загуба нацията ще бъде заставена да понесе? С какви средства? Вече се говори за



брутална терапия,



която трябва да се наложи на задлъжнелите страни. Тя включва намаляване на пенсиите и заплатите, плащани от държавата, увеличаване на ДДС, докато стигне 25%, спиране на социални плащания, съкращаване на държавни разходи, приватизация на държавни земи и предприятия (колкото още има), концесии на печеливши активи (летища, пристанища, пътища, мрежи). Лесно се пише това на хартия, но как ще накарат населението на една държава от утре да потребява само половината от онова, което получава днес? Колко дълбок срив ще предизвика бруталната терапия (стачки, миграционни вълни, верижни фалити)? Бог знае.
76
6328
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
08 Май 2011 19:33
Не виждам защо всичко това трябва да е лошо за нас! Започват да изнасят в България по 2-3 милиарда евро месечно
08 Май 2011 19:50
..но как ще накарат населението на една държава от утре да потребява само половината от онова, което получава днес?..

В блога, от който са преписани дивотиите в колонката нямаше ли отговор на този въпрос? Или да почакаме да видим как американците ще се оправят с преполовяването и тогава да му мислим?
08 Май 2011 20:30
Тъй, тъй... а как стана разсрочването и преструктурирането на латиноамериканските държавни задължения? и какво стана в аржентина през 2001-2002? а какво се случи след това на аржентина? както там, тъй и тук...
***
по-добре ужасен край отколкото ужас без край.

08 Май 2011 20:58
На мен статията ми хареса, изненадан съм положително от Хърсев. Който има да плаща, ще плати, ако не веднага, то после, но с лихвите. Може обективно да е по-изгодно на Германия да поеме дълговете на гърчуляците, но реакцията на германците никак не би им харесала на управниците, не е изключено там да се разбунтуват. ЩГД гърците и португалците, че и някои други покрай тях. USrael също яко го закършва, там също е изгряла перспективата американците да намаляват стандарта си на живот на нивото на 1956-58 години, затова ционокапиталът ще води война във всички посоки чрез всички активи на пентагона и ЦРУ.
08 Май 2011 21:06

Удивително чувство за това, което има да става, притежава Хърсев.
Чета с интерес посланията му.
08 Май 2011 21:11
Нда, наистина "удивително" - "Може да вали, а може и да не вали...".
Пророк на ботушите ми.
08 Май 2011 21:16

Ако за теб това е прочетена книга, за мен, лаика, това е отваряне на врата в един друг свят.
Не претендирам за нищо повече. Този аспект, от който Хърсев осветлява проблема, признавам, ми убягваше досега.
08 Май 2011 21:21
Удивително чувство за това, което има да става, притежава Хърсев.

Дали д-р Хърсев има такова чувство, не мога да знам, а е и забранено да се коментират авторите. Но чувството в статиите му ми е съмнително, откакто няколко дни преди фалита на Леман Брадърс в статия тук беше предложено да се вложат фискалният и валутният резерви в ценни книжа с рейтинг ААА.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
08 Май 2011 21:25
Нищо не осветлява Хърсев. Повтаря претърканости. Напиши Greece в гугъля и ще ти се изсипят тонове от този буламач. Основно отвъдокеански.
Впрочем, Хърсев е един от директно отговорните за дереджето, в което се намира България. Поради което всичко, което дърдори, трябва да се поема cum grano salis.
08 Май 2011 21:29

Whom how - както казал оня форумен идиот от МГИМО, когато в експромт му се наложило да преведе родното "кому-как".
08 Май 2011 21:30
Форумен, или формен?
08 Май 2011 21:33

Форумен, форумен, extraterestrial.
08 Май 2011 21:33
A гърците имат ли солук да духат супата или първо някой трябва яко да им затапи задника?!
Ако остане на хитрите ни съседи, те излапват супата вряла до две и ще наврат нас и останалите от ЕС да има духаме в коремите и по червата надолу, та чак до халката, където ще ни пристегнат до задушаване през шията, както е било винаги досега.
08 Май 2011 21:41
За мен гръцката ситуация, преведена в ситуацията на едно семейство ми изглежда така - харчило семейството безогледно, теглило кредити отвсякъде, пък как ще ги връща, не мислило. Почват в един момент банките да си искат парите и да не дават нови кредити, събира мъжът роднините и се моли "Аман, дайте пари да имам за хляб и да платя по скорошните падежи". Какво да се прави, рода, дали му, но му казали да си прави сметката, да гледа да печели повече, да харчи за най-необходимото само. След няколко дни гледат жената с нови тоалети и бижута. А мъжът пак се моли "Аман, не можах да и откажа, каза, че няма да ми пуска, ако не и купя, дайте сега пак пари, че ако ме натиснат банките, и вашите пари, дето ми ги дадохте вече, ще изгорят."

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
08 Май 2011 21:47
А-а, он самый, форменный...
08 Май 2011 21:54
Всъщност Хърсев се явява в ролята на чорек който коментира, Ах защо не зараства тоя порязан пръст, дали пък не трябва да се ампутира ..... в случая на болен от СПИН.

Но пък иначе е сладък Преди доста години коментираше тук коментарите под статиите му. Та тогава беше още постсъветската епоха и Китай беше много далеч от това което е сега. Та Хърсев нещо беше посал за Китай, сравнителен анализ някакъв, перспективи и т.н. Та на твърдение, че резултата от "Тянанмън" може да е превръщането на Китай във водеща държава, само как подскочи, Ах трагедията, ах престъпбението, ... не помня какво точно беше Ма гледам почва се корегира.
08 Май 2011 21:54
На Манрико пак простички му се виждат ситуациите, ма ти същи дянков, бе! Хайде да си опиташ да си представиш по друг начин семейната ситуация - спестява си съвестно семейството, отделя пари по пенсионни фондове. Една сутрин разбира, че шефът на банката влагал активите във фалирали щатски банки, много пропил и прогулял, правителството, което уж трябвало да регулира банките какви ги дробят, проспало и то. Извинете, няма ви спестяванията, извинете, изядох ви пенсиите. Та какво казваш за това семейство?
08 Май 2011 21:56
Хайде да си опиташ да си представиш по друг начин семейната ситуация - спестява си съвестно семейството, отделя пари по пенсионни фондове.
Ми хайде - кажи ми къде са били гръцките спестявания и как са се загубили и ще се опитам.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
08 Май 2011 22:01
Мани гръцките.
Съществения въпрос е за американските, спестявания де
08 Май 2011 22:24
За теб може да е съществен, за мен не е толкова. Нямам нито долари, нито американски акции или облигации, нито влогове в американски банки или фондове.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
08 Май 2011 22:47
А ТВОИТЕ спестявания и пенсионни влогове в БЪЛГАРСКА банка ли са? А тази банка в каква форма си държи "хартийките" и зависима ли е от икономическата ситуация в щатите и от цената на хартийката "долар"?
08 Май 2011 22:49
Manrico - умнико
Гръцките спестявания, по зли слухове, възлизат на над 850млд - от тях 600 в швейцарски банки, другите в родни. Не ги мисли.
Мисли колко дължат българите на гръцките банки. Па ако фалира Гърция ша мината най-вероятно в немски ръце - те тогава да видиш как играе каиша.

А между другото. Половината (или някъде там) от гръцкия правителствен дълг е вътрешен, ама де Хърсев да се рови в подробности - правителството дължи на банки и осигурителни фондове.

Иначе брутната задлъжнялост на страната е долу горе под средно-европейската - силно задлъжнял обществен сектор, на с много малко дългове - частен. пак спрямо средно-европейските равнища.
Ама нали този месец изтичат доста CDS заложили на комар, че Гърция е вече фалирала и много народ ще пие по една студена война - те затова е воят.[/b]
08 Май 2011 22:50
Това е вторият вариант на оригиналната статия. Виж: Натиснете тук през гуглето. Г-н Хърсев не за първи път повтаря чужди виждания. В негов стил - сгъстява боите и оцветява с баданарката на ангро. Още в петъчния брой на списанието, статията предизвика бая разгорещен дебат, и то сред специалистите. Настоящата статия е малко "приглушена, теоретизирана". А заигра мечката в двора на комшията, ще я гледаме пред "Св. Неделя" . Засега само снимка има във вестника... Макар че мечките са "немцки". Във всички случаи торпедото "Гърция" в корпуса на ЕС ще предизвика нарушение на плавучността на всички участници. Има вариант, трябва да се предвиди. Това и правят учените и можещите. А ние ще се борим за спазването на 3% дефицит. Д...пе да ни е яко, ако византийците направят белята!

08 Май 2011 23:06
Гърция започна да получава доста пари след 1953 г., когато сключи споразумението със САЩ за разполагане на американски военни бази, но голямото наливане на пари стана след приемането й в ЕС през 1981 г., когато трябваше ударно да догонва другите страни-членки. Четох някъде, че от 50-те години досега в нея са наляти над 350-370 млрд. евро. И гърчоците свикнаха да живеят не по джоба си, а политиците - да се надпреварват в популистки харчлъци. Е, το γλέντι (купонът) свърши. Ще трябва да се стягат коланите и да се бачка. До нашето дередже обаче от началото на 90-те, когато имахме 10-12 млрд. долара външен дълг и резерв в банката - няколкостотин милиона долара, юнаците от юг все още са много далеч.
08 Май 2011 23:18
Туткалчев,
ми то в Гърция си се бачка и при това Яко - в частния сектор. Верно, че има и един държавен дето половината трябва да се закрие. Ама даже и това не е проблема.
Проблема е системен - европа (както и при нас Горби го направи системен от раз).
Да оставим Ирландците - въпреки, че при тях не държавния сектор беше проблема.
Ами португалците?
Просто системата е така конструирана, че центъра ще изсмуква периферията. И три пъти по 110 още да им да дадат на гърците и 6 пъти по толкова на ирландци и португалци, ако няма ъпдейт на системата след няколко години ще е пак същата.
08 Май 2011 23:24
Горро, проблемът на гърчоците е в необикновено раздутата им бюрокрация и пилеенето на държавни пари за щяло и нещяло. Те от десетилетия имат бюджет с големи дефицити (при това лъжеха за размерите им). И натрупаните дългове са огромни. Те са възникнали най-вече като бюджетни дефицити, както и от значително наливане на държавни пари в пенсионната и осигурителната системи. Е, така не може. Ще трябва да живеят по джоба си.
08 Май 2011 23:32
Лесно се пише това на хартия, но как ще накарат населението на една държава от утре да потребява само половината от онова, което получава днес?
Само наполовина ли? В България след 1989-та населението започна да потребява около една десета от потребяваното преди това. Значи може и в Гърция да стане, както в България.
08 Май 2011 23:33
До нашето дередже обаче от началото на 90-те, когато имахме 10-12 млрд. долара външен дълг и резерв в банката - няколкостотин милиона долара, юнаците от юг все още са много далеч.

Сегашното ни дередже на външния дълг е много близко до Гръцкото - виж страница 20.
Натиснете тук
08 Май 2011 23:42
Обратно е Туткалчев,
Осигурителните им каси са кредитор на държавата! Незнам за процента, но сериозна част от гръцкия дълг се държи от гръцките осигурителни каси и банки. Затова и самите те са против преструктуриране и подстригване да дълга им. Вярно има и такива, които са субсидирани.
За бюрокрацията определено си прав, но пак твърдя - не това е основния проблем.
Няма как до вчера да продаваш консерви срещу 1 долар, а днес да ги реализираш за 1, 5 долара.
Цитирам по памет от един гръцки предприемачески форум: "правех блузи за немски мастодонт срещу 3, 9 парчето и 50 документа за качество от швейцарска фирма. сега ги внасят от китай срещу 2д и формалдехиди... Ама китайския джип с двигател на мицибуши и 7000е, не получи сертификати за европа...."
Всъщност кризата удари всички отрасли които носеха валута на Гърците.
- морски транспорт (държат над 15% от световния - около 30млд. до кризата влизаха в Гърция от него
- туризъм - за европейците гърция стана прекалено скъпа, камо ли за долар-лира-заплатите
- лека промишленост и селско стопанство ... (разликата между турските, египетските и гръцките маслини и картофи е само в цената на труда)
Отделно глобализацията и яловата европейска политика.
Пак казвам. Проблема е системен.
Ма ще им е трудно на немците да направят от гърците китайци!
08 Май 2011 23:43
Галя, това е общият ни дълг, а не само държавният. А лъвският пай от частният дълг са заетите пари от банките ни, които през последните години раздаваха юнашки кредити и на бизнеса, и на частните лица за придобиване на недвижимост и за потребление. Така че нещата изобщо не са сравними. Проблем ще си има този, който не може да си плаща кредитите, а и самите кредитни институции, които не са българска собственост.
08 Май 2011 23:47
..Те от десетилетия имат бюджет с големи дефицити (при това лъжеха за размерите им)..

Всички имат бюджетни дефицити и всички лъжат за размерите им. Всички имат дългове, всички си ги плащат - най-често с откриване на други дългове. Точно в този деликатен момент се намесва някоя кирлива рейтингова агенция, лихвите по емитиране на нов дълг се вдигат, банкерчетата започват да се вълнуват и в края на краищата някой гнусен спекулант добавя още два пръста лой на задника си.
08 Май 2011 23:48
Горро,
Бачкали, викаш, гърците, а?
Като какво произвеждаха с тва много бачкане, така, да ме подсетиш?
От реалния сектор какво излиза, че се не сещам или пък не зная?
............................... ......
Тея 200% надценяване на БНП на Гърция са интересното за мен от статията!
Преди време някой във форума беше посочил, че и щатският БНП е надценен (по-вярно - раздут) с къде 30%.
Въобще този показател БНП нещо реално значи ли въобще, с тия 60-70%, че и80% дял в развитите страни за неясния сектор на услугите?
08 Май 2011 23:52
Всички имат дългове, всички си ги плащат - най-често с откриване на други дългове.

Така е, но гърчоците особено много прекаляваха в това отношение. Но виждаме как и други прекаляващи гърмят.
И гърмят не защото някой си слага още два слоя мас на задника, а защото вече нямат ресурс да поемат плащанията си.
08 Май 2011 23:53
..Като какво произвеждаха с тва много бачкане, така, да ме подсетиш?..

Гърция е трети производител на зехтин, маслини и продукти от маслини в Европа. Отделно 80% от световното производство на тези неща се пада на Европа.
09 Май 2011 00:08
Сгугню,
произвеждат каквото могат и каквото могат да продадат, най-малкото ядат собствени домати, сирене и колбаси! А сирене, вина и още много други неща изнасят.
но не за това пиша.
Ето тук е общата задлъжнялост на гърците (държавен и частен сектор) 165%
http://en.wikipedia.org/wiki/Li st_of_countries_by_external_deb t
Натиснете тук
И само за сравнение!
Франция - 188%
Германия - 143%
Холандия - 344%
България - 105%
Люксембург - 4636%
Та какво казваш произвежда Люксембург?
09 Май 2011 00:11
В Гърция на практика има двупартиина система. Пасок и Нова Демокрация, или както там се казват сега. Периодически си предават властта, и всеки път новодошлите на власт стари муцуни ( или племенниците им и сиовете им) развързват държавната кесия и плащат на своите. Включително с масови назначения на държавна работа. Назначените от предишните никои не може да махне. В държавния сектор работи, ако не се лъжа, към 40% от трудоспособното население, което се пенсионира средно на 52 години! И по време на държавната работа , и след нея, всички бачкат яко на частно - без да плащат данъци, осигуровки и други подобни глезотии. Яко развързване на държавната кесия за всеки пореден път, когато има избори, олимпиади и т.н. Лъготене на наи високо ниво - малко ли заблуждаваха ЕС за финансите си. Е, държавта, населявана от богати граждани, е наистина бедна и накрая фалира. Сега византииските тарикати искат Европа да им плати сметката за бузукитата и скиладиката всяка вечер...Ако номера мине, на опашката са останалите от PIGS.
09 Май 2011 00:11
..Но виждаме как и други прекаляващи гърмят..

О, да, гърмят, когато лихвите по емитирания от тях дълг се вдигнат от жалките 2% на двуцифрено число по описаната вече схема. Я да видим какво ще се случи със САЩ, ако се принудят да изплащат на кредиторите си такива лихви?
Та, след патакламата, след "политическото решение от най-високо място" и след поредното изстискване на стадото веднага се появява някой услужлив кредитор и поема вече сочния дълг. Сега ясна ли е далаверката?
Впрочем, това ритане по кокалчетата е част от тихата война, която се води между "съюзниците", нищо, че се кълнат слюнкообилно във вечна вярност.
09 Май 2011 00:17
Да обобщим: Гърция ще излезе от Еврозоната, обаче няма да банкрутира, т.е. ще продължи да си изплаща дълга.
09 Май 2011 00:28
Болезненият европейски вой, носещ се в матрялчето, би трябвало да подейства отрезвяващо за онеправданите: погибелта на УСА се отлага за необозримото НЕрозово бъдеще. Очакват се подли съглашения на трейдюнионистите със задморските империалисти и неочакван мерак на опортюнистите да почнат да заучават The Star-Spangled Banner.
09 Май 2011 00:43
На мене ми чини че аФторо е недоволен от неоспоримият факт че България не е в компанията на Гърция
09 Май 2011 02:08
***

Редактирано от - sybil на 09/5/2011 г/ 08:09:33

09 Май 2011 04:36
***

Редактирано от - sybil на 09/5/2011 г/ 08:08:26

09 Май 2011 07:27
gorro, Нека да внесем малко ред в твоите данни (от същия линк) за дълговете на страните:

World - 95%

Не-европейски страни:
United States 97%
Japan 51%
Mexico 20%


Европейски страни:
Eurozone 120%
European Union 83%
United Kingdom 398%
Germany 143%
France 188%
Netherlands 344%
Norway 861%
Italy 124%
Spain 157%
Ireland 1224%
Luxembourg 4636%
Belgium 322%
Switzerland 364%
Sweden 241%
Austria 226%
Denmark 274%
Greece 165%
Portugal 201%
Bulgaria 105%

Това отговаря на въпроса на 66: "Съществения въпрос е за американските, спестявания де ". Този въпрос вече има ясен отговор.
09 Май 2011 08:01
Никола,
на пректика няма никакво значение дали Гърция ще излезе или не. Резултатът ще е почти един и същ. Разликата е там, че ако излезе хиперинфлаията, падането на жизненият стандарт и всичките съпитстваши ефекти няма да и се разминат. Ако остане поне може да преговаря за условията. Затова по-добре за Гърция е да остане вътре и да разчита на византийски хитроумности. Иначе майка плаче.
09 Май 2011 08:17
А какво ли става в банките в Гърция след такива съобщения? Или какво би станало в България, ако няколко месеца се съобщава, че се водят преговори за отмяна на валутния борд?
09 Май 2011 08:20
Така де, по време на студената война Западът помпаше Гърция и Турция с кредити, за да докаже, че капитализма е по-добър от социализма, а сега трябва да плаща. Ама това плащане много се разраства, че да не вземе да катурне и самият капитализъм.
09 Май 2011 08:25
Ето тук е общата задлъжнялост на гърците (държавен и частен сектор) 165%
http://en.wikipedia.org/wiki/Li st_of_countries_by_external_deb t

барем да бехте прочели, че линка не е за общата задлъжнялост

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
09 Май 2011 08:27
Туткалчев,
Проблемът е същия и вероятно по-голям, защото няма какво да се намалява. България плаща за обслужване на външния си дълг 20% от БВП. През 2010 г. сме платили около 7 млрд. евро главници и лихви.
09 Май 2011 08:27
Griechenlands Haushaltsloch ist größer als erwartet. Berlin dringt auf einen Schuldenschnitt für den Pleite-Staat. Die EZB und EU-Partner sind dagegen.

Натиснете тук
09 Май 2011 08:52
Първо Гърция сама си пуска слух, че има намерение да излезе от еврозоната. Веднага пада еврото с 10 стотинки (днес вече се качва в Азия). Веднага се организира "тайно" съвещание с много "тайна" тема. От съвещанието не показват само дебатите, иначе колите на политиците и изказванията им ги показват по всички тевета. Гърция на практика поставя двете, осигуряващи благоденствието и, железни условия: 1. Излизаме и вие ни опрощавате дълговете 2. Наливате още и така до края на света. Добър мизансцен.
Финансовите начело с Шойбле вадят чековите книжки. Засега.
Какво ще стане? Авторът добре го е казал. Може да вали или да не вали, а може да падат и камъни, но не е сигурно. Излизането на Гърция от еврозоната за мен е неминуемо. Гърците сондират в момента почвата - как да изкарат максимална полза.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД