:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,998
Активни 741
Страници 29,563
За един ден 1,302,066

Строейки капитализма, ГЕРБ ударно връща социализма

При уж десния кабинет " Борисов" държавната трапеза се разширява с още места и нови блюда. Сметката скоро ще стане непосилна за данъкоплатеца
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Премиерът Бойко Борисов се определя като "десен" политик, но често залита наляво. И не е страшно, че подобно на Тодор Живков, когото охраняваше навремето, обича да се прави на "човек от народа" - че кой властник не го прави. Лошото е, че правителството на ГЕРБ без притеснение фабрикува нови държавни предприятия.
Ако ви попитат какво правителство управлява България в момента, как ще отговорите? Въпросът не е риторичен - фактът, че ГЕРБ членува в ЕНП и се титулува дясна партия, бързо избледнява, ако се види какво върши кабинетът на Бойко Борисов, откакто е на власт.

Всяко дясно управление е наясно, че държавата е доказано слаба в ролята на лош стопанин и собственик. ГЕРБ също изглеждаше наясно - дойде на власт с обещанието да намали вредното присъствие на държавата в икономиката и назначи един куп министри, идващи от частния бизнес. Но при реализацията намеренията рязко завиха наляво. Тимът на Бойко Борисов работи така сърцато за укрепване на държавата в икономиката, че



министрите на Станишев трябва да потънат вдън земя от срам



2010 г. например бе първата в новата история на България нулева година за приватизацията - без нито една значима сделка за раздържавяване. Нещо повече - вместо да продават, управляващите проявяват все по-голям апетит за административно управление на икономиката.

Червеният транспортен министър Петър Мутафчиев само плахо говореше за някаква държавна фирма, която да се захване с автомагистралите. Сега капиталистът Росен Плевнелиев сбъдва идеята на своя предшественик от БСП - в ход е създаването на държавна компания - мениджър на магистралното строителство.

Соцминистърът Асен Гагаузов положи много усилия да учреди държавно предприятие - за насърчаване на голфа и на прилежащите към този спорт вили, басейни и др. глезотии. Номерът тогава не мина - главно заради гневната реакция на обществото.

Но днес изглежда нищо не може да спре създаването на държавно предприятие за туристическа реклама - въпреки че България си има развит и доста конкурентен рекламен пазар. И странно, но това се случва под егидата на министър, пристигнал от частния бизнес - Трайчо Трайков. А иначе е ясно, че



ще падне голямо "усвояване" на средства



- държавното рекламно предприятия ще черпи и от еврофондовете, и от джоба на българските данъкоплатци.

Някак без много шум и напрежение сегашните управляващи създадоха и държавни горски предприятия. И се канят да правят същото и във водния сектор. Идеята за създаване на нова "шапка" на ВиК мрежата - държавно предприятие или държавен фонд - е стара и често изскача по разни кръгли маси и конференции. И ако поредната фирма-камък още не е виснала на врата на данъкоплатеца, причината е само една - междуведомствена борба за надмощие. От много години министерствата на околната среда и на регионалното развитие си оспорват главната роля в управлението на водното богатство. Кабинетът "Борисов" не прави изключение от тази традиция. Има спор, има и новини, и най-последните са за



водна пирамида на три етажа



Сегашната ВиК система е сравнително проста и ясна - в България действат 50-60 ВиК фирми, които докарват чиста вода до сградите и отвеждат мръсната. В главите на управляващите обаче зрее план за сложна структура и единна цена. Според този план на първия "етаж" ще има подобия на днешните ВиК дружества, за по-модерно наричани "оператори" на ВиК мрежата. Над тях ще има 4-5-6 или повече сдружения (асоциации), покриващи цялата страна. В тях трябва да се влеят съществуващите ВиК фирми - държавни, общински и смесени, като се спазва териториалният принцип. Това е вторият "етаж", чието създаване вече върви. Като завърши, асоциациите трябва да изберат и назначат новите ВиК оператори по места. На върха, на последния "етаж", ще командва НВК - националната водна компания. Тя ще определя колко трябва да струва водоснабдителната услуга в България и водата ще стига до всички ВиК оператори на една цена, които ще могат да добавят само минимален процент специфични за района и за местната мрежа разходи.

Идеята за еднаква цена е много изкушаваща и ще възрадва всяко копнеещо за социално равенство сърце. Жителите на жителите на Добрич например са орисани да плащат прескъпо, защото там водата трябва да се движи с помпи, а софиянци са късметлии - въпреки злощастната концесия те все още плащат сравнително евтино, само защото водата си тече сама по силата на гравитацията. Ето защо "еднаква тарифа" звучи фантастично.



Проблемът е, че всяко социално нещо е много скъпо



Еднаква цена не значи ниска цена - тромавата пирамида на управление неминуемо ще гълта повече пари за издръжка. И тук идва най-важният въпрос - кой ще плаща за този лукс - да има още три етажа държавни чиновници? Ясно е - потребителите на вода. А кой ще следи за качеството, прахосването и единната цена на водата? Комисията ДКЕВР, която би трябвало да е независима, но взема решение едва след като се консултира с държавата?

Във Великобритания тамошният воден регулатор Ofwat налага глоби за лоши резултати на ВиК компаниите - например, ако има много жалби или фирмата не спазва плана за намаляване на загубите и течовете. Ако това се случваше у нас, "Софийска вода" вече щеше или да е фалирала, или да е намалила загубите не с 1-2%, а с 20-30%. Нашият воден регулатор няма нито опита, нито реномето, нито строгостта на Ofwat. И повишаването на неговия капацитет ще е много по-полезно за потребителя, отколкото експериментални реформи с ясен резултат - растящи цени.

Държавата на ГЕРБ се опитва



да си пъха носа дори там, където уж се готви да се оттегли



"Булгартабак холдинг" най-сетне излиза на тезгяха, но Агенцията за приватизация постави абсурдни условия за бъдещите инвеститори - трябва да изкупуват огромни количества български тютюн, няма да могат да съкращават персонала и трябва да са дружелюбни със синдикатите. Логично възниква въпросът каква е целта на занятието - да продадем фирмата на по-добър собственик или да си направим ПР? И нали до вчера правителството говореше как ще ставаме нация от непушачи, как субсидиите ще секнат и как хората, които сега отглеждат тютюн, трябва да се насочат към по-доходоносни занимания и към по-перспективни култури - маслини, билки, малини, лешници и т.н.

Според БСП, която има опит в имитацията на приватизация в този сектор, тактиката на ГЕРБ е очеваден реверанс към ДПС. Но ситуацията може да се тълкува и по друг начин - че партията на Бойко Борисов все по-напористо ухажва електората на ДПС, а не самото ДПС. Можем да се хванем на бас, че до изборите герберите ще повтарят до припадък как бранят интересите и бъдещето на трудещите се в тютюневия и цигарения сектор. Този лайтмотив ще върви с другия - как само ГЕРБ и единствено ГЕРБ е осигурил субсидии за тютюна и как въпреки че в ЕС тютюнът не е на мода, тези, които го произвеждат у нас, и тази година ще си получат премиите. В държавния бюджет има цели 70 млн. лева, които ще бъдат раздавани на тютюногледачите през идните седмици и месеци, та чак до изборите. Тези милиони не са нито на кабинета "Борисов", нито на ГЕРБ, а на всички данъкоплатци, които ще платят за политагитацията на управляващите. Неслучайно бе обявено, че продажбата на "Булгартабак" е планирана за есента. Дотогава



сделка едва ли ще има, но герберите ще си имат лозунги



Апетитът идва с яденето, нали? И с ГЕРБ е така - разширява държавната трапеза и превръща мандата в 4-годишен банкет. Създава нови работни места - в държавния апарат, и произвежда нови предприятия - държавни. Ползата за управляващата партия е двойна - устройва свои хора на добри постове и получава контрола върху все повече пари (шефът на ДПС нарече този процес "разпределяне на порции"). Всички разходи се пишат на сметката на данъкоплатеца.
93
6597
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
93
 Видими 
08 Май 2011 19:40
Мъгла в главицата.
08 Май 2011 19:50
2010 г. например бе първата в новата история на България нулева година за приватизацията

Голям праз. И по-добре нищо повече да не се разпродава. То не остана нищо наше. Нашите нямат пари и всичко купуват чужденци а сетне печалбата изфирясва на вънка. А сетне такива като ауторката реват че нямало пари у хазната - отде пари ? - всичко което печели - продадено на частници - най вече чужденци.
Нашите тъпанар-политици дори разпродадоха и монополите като ВиК и енергото. Сега вместо държавата, други седят на кранчетата и събират парите.
А на лъжата с която промиваха мозъците че "държавата е лош стопанин" вече никой не вярва - особено ония от енергийните са такива стопани....

08 Май 2011 20:05
Поредния постен материалец на Юл.Бончева. На фона на попаденията на другите й колеги.
08 Май 2011 20:43
Този път не е съвсем постен матриалецът
08 Май 2011 20:43
1: не е правителство, а ЕООД;
2:като ЕООД, шефът му е свикнал да харчи готови пари, имитирайки дейност по подобие в частното му ООД за охрана на обекти;
3: не управлява, а командва.
08 Май 2011 22:06
Те ако правеха държавни фабрики, аз първи бих ги аплодирал. Ама май само чиновници развъждат. Това не е нито дясно нито ляво правителство, а стандартната за последните 20г групичка некадърници. Поне да пробат да национализират монополите, да има някакви приходи държавата, щото на работещите взе да ни става тегаво да идържаме освен наще си чиновници и пенсионери и чужди такива.
08 Май 2011 22:35
Дотегна ми да чета щамповани фрази, употребявани без никаква мисъл. Държавата може да бъде също толкова добър стопанин, колкото и голямата транснационална корпорация, в която акционерите на практика изобщо не управляват: за тази цел си има борд и изпълнителни тела, които рядко имат нещо общо със собствеността (освен ако не са много ценни, та получават някоя и друга акция).
Примери за добре функционираща държавна собственост можем да намерим във Франция - пета в света по БВП, един от световните лидери в областите на културата, науката, технологиите и т.н. В нея около 30% от икономиката е държавна. Към нея се числят:
- ж.п. транспортът (световен лидер),
- целият добив и разпределение на ел. енергия (Electricité de France е собственик на всички атомни централи, произвеждащи 80% от ел. енергията, а също и на водните централи; компанията е монополист и в дистрибуцията с 95% в отрасъла; притежава мощности в редица европейски страни, в Южна Америка, Африка и Азия)
- Air France (която глътна холандската KLM и е най-голямата европейска авиокомпания, трета в света) е с 54% държ. участие
- Рено (до 1999 г. изцяло държавна, после частично приватизирана на борсата, сега държавата е най-големият акционер с около 20%)
- френският дял (най-големият) в производството на Airbus (държ. компания Sud Aviation в консорциума Airbus SAS)
- BNP Paribas (най-голямата банка в света с активи за $ 3, 1 трилиона), в която най-големите акционери са френската държава (27%), белгийската държава (12%), застрахователната компания „AXA Group” (5, 4%), около 100 000 дребни акционери и т.н.
- АРЕВА – лидер в областта на ядрените технологии (78, 9% държавно участие)
- френският дял (най-големият) в проекта ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) в Кадараш (Югоизточна Франция) - технологията на бъдещето за производство на ел. енергия
- френският дял в Големия адронен колайдер (един от най-значимите)
- френският дял в европейската космическа програма "Ариана" (най-големият), и т.н., и т.н.
Изобщо не споменавам за военната промишленост (водеща в Европа), за големите университети начело със Сорбоната и др.
............................... ...................
От друга страна, далеч от марксисткото мислене, смятам, че трябва да се търси добрият баланс между държавна, частна, кооперативна, общинска и др. видове собствености. По възможност да съществува солидна конкуренция между тях и ако има естествени монополи, те задължително да бъдат държавна собственост.
08 Май 2011 23:02
Ха-ха, соца ви е бръкнал в мозъците, нали? Такива четива взривяват Универса и други люде със скромни имена. Статията си е в десятката!
08 Май 2011 23:04
Туткалчев, хубави примери си подредил. А сега се озърни за българските енергийни предприятия, притежавани от държавата, и ми кажи колко и кои не се източват и се управляват добре.
Омръзна ми пряко да пренасяте примери от държави, в които все пак има морал, традиции и СЪД!
08 Май 2011 23:10
Юни, в едно от първите изречения се казва:
Всяко дясно управление е наясно, че държавата е доказано слаба в ролята на лош стопанин и собственик.

Невярно обобщение! Не е така. А когато се говорят неверни неща, изводите също ще са неверни. Много по-добре би било да се запитаме защо държавната собственост в България се управлява лошо. И когато си отговорим на този въпрос, като общество да се постараем да решим проблема.
Щото със залитането само по частното няма да го решим, а само ще го задълбочим.
08 Май 2011 23:21
Пак те питам, коя държавна фирма в България е прокопсала, коя можеш да посочиш като еталон за добро управление? Хайде да не разсъждаваме по принцип.
Иначе съм съгласен, че не сме ударили десятката с приватизацията на ЕРП-тата и концесията "Софийска вода". Но нали разбираш защо - защото са с мопонополно положение и защото ДКЕВР е служба, а не истински независим регулатор.
08 Май 2011 23:28
Ами например АЕЦ "Козлодуй" се стопанисва добре. Доколкото ми е известно.
Сега пък аз да те запитам: щом на едно място държавната собственост може да процъфтява, държавни предприятия да са агресивни на пазара, да разширяват дейността си по цял свят, да достигат колосални обеми на приходите си, защо същото да не може да става и другаде?
Очевидно причината е не в самата държавна собственост, а в нещо друго. Хайде да видим какво е това "нещо друго" и да го поправим.
08 Май 2011 23:39
Хм, държавната фирма СО МАТ зле ли се стопанисваше? Оръжейната ни промишленост? Корабостроенето?
08 Май 2011 23:42
Добре, приемам последното ти констурктивно предложение - нещо трябва да се промени. Но какво? Вече доста правителства променяхме, нещо не се получава. Аз лично и държавата не искам да променям. АЕЦ "Козлодуй" е добре само защото произвежда най-евтината енергия (за което директорите, уверявам те, нямат никаква заслуга). А само в ДАНС знаят (може би дори там не) колко се е крало и колко ще се краде.
И какво - от толкова държавни фирми - една АЕЦ. А останалите - НЕК, БЕХ, БДЖ, НКЖИ, Техноекспортстрой? Колко обществени поръчки е спечелил Емил Коцев?
08 Май 2011 23:49
Юни, на въпроса "какво трябва да се промени?", не е просто да се отговори. Проблемът е, че всички механизми на властта у нас се държат от малобройна клика, която ги използва по схемата: пари - власт - пари прим. Затова властта заедно с активите, които тя стопанисва, се разглежда от кликата единствено като средство за забогатяване.
Докато не принудим кликата да слезе поетапно от властта и докато не направим системата такава, че да обслужва Суверена, тоест всички нас, нещата няма да бъдат по-добри. Но те не са добри не само за държавната собственост, а и за частния бизнес. Надявам се, виждаш това.
08 Май 2011 23:54
Или по схемата: пари-стока-пари-крим.
08 Май 2011 23:54
Караваджо, имам чувството, че си застинал някъде в 1982 г. За какъв СОМАТ говориш - беше една от първите приватизирани фирми, иначе сигурно и той щеше да фалира. От оръжейните фирми нещо не мога да се сетя коя точно държавна е добре в момента, би ли посочил?
08 Май 2011 23:55
Разликите са ясни. Тук няма:
- полиция;
- прокуратура;
- съд;
- върховенство на закона (като следствие).

Когато горните заработят, тогава ще се оправи и държавата, в това число и държавните предприятия. Иначе в НК има доволно много текстове за стопански престъпления и прочие. Обаче никой не ги прилага.

08 Май 2011 23:57
Пари-крим звучи добре.
09 Май 2011 00:09
Именно, Гошо, именно. АЗ съм на принципа, че ако искаме да станем нормална държава, първо всеки от нас трябва да стане по-нормален - да работи здраво, да не позволява да го мачка държавата и да не очаква от държавата да се грижи за него. И да престанем да говорим против шуро-баджанащината, когато става дума за други, а в същото време все да се уреждаме с връзки и да уреждаме наши хора.
09 Май 2011 00:13
Статийката е пълна бозица. Така и не се разбра в коя област на знанието авторката е специалист.

Редактирано от - водопроводчик на 09/5/2011 г/ 00:29:04

09 Май 2011 00:30
Епа он тоя свет ептем се усмете, щом левите журналистки станаа най-големите специалистки от десна политика
09 Май 2011 01:47
Статийката е пълна бозица. Така и не се разбра в коя област на знанието авторката е специалист.

В чешмеджийството ...
09 Май 2011 05:36
Юни, Юни,
рано те е ударила жегата!
Проповедите за лично морално усъвършенстване и ненадничане в канчето на старшото, са изтъркана демагогия от соц време.
С две думи викаш: оставете голямата правда, другари, дайте да си оправим малките правди!
-------------------
Блогът на Генек

09 Май 2011 06:07
Бюрократизацията не е патент на социализма. ГЕРБ управлява извратено дясно: ниски преки и високи косвени данъци, протежиране на картелите, разхищаване на публичната пара и раздаването й на кръг от приближени капиталисти. Къде го социализма? Пълно загърбване на социалната функция на държавата. В коя соцстрана го има това? В Швеция? В Германия? Или може би в СССР? Няма нито един вид социализъм, провален или успешен, който да отговаря на тези критерии.
09 Май 2011 07:50
Хората днес искат държавата да се върне на политическата сцена. Ако ГЕРБ продължават да се държат за дясната идеология ще се превърнат в нещо като синята коалиция. Странно как в. Сега стана защитник на частните неща и то след тоталния срив на неолибералната икономика от 2008.
09 Май 2011 08:19
Въпреки мечтите и теориите за дясно-т.е., за либерален капитализъм трябва да се разбере, че след социализъм капитализъм не може да вирее. Това ознчава да връщаш времето назад, а то н е може да се връща. Както в природата, така и в обществото развитието си има една посока. Нито бившият социализъм може да се върне (някои, като чуят социализъм и почват да напомнят за преди 1989г.) нито капитализмът може да се върне. Сега бавно, еволюционно и мъчително се формира нов тип общество, което по-плътно ще се доближава до идеите на Маркс и Енгелс за комунистическото общество.
09 Май 2011 08:24
Във въдъснабдяването пишман концесионери като Софийска гола вода, въобще не трябва да се допускат...
Като ще е естествен монополист (модоснабдяване, електроснабдяване), то да се с яко държавно управление и регулиране....
Синята мъгла, като разтури НЕК 2000-2001 години, какво постигна, дали "услугата" стана по евтина или стана по качествена ... ?????
Така че аде няма нужда от много либерален капитализъм при естествените монополисти....
При производството на кебабчета, иди доди, ама не и при естествените монополисти....
09 Май 2011 09:31
Виждам yuni-то амбразурно защитава бозицата , освен ако самата тя не е автор на материала..... Либерастията , с присъщия БГ политически нихилизъм, в БГ направи това , което е : БГ е последна по всички показатели в ЕС , без национален икономически гръбнак и профил. Най-доброто от БГ икономика беше харизано именно в името на тази либерастия и сега хората се питат кво стана -ми, това стана.Печалбите зад граница, а на вас сметките и толкоз. Това не са само Софийска вода, ЕРП-тата и т.н...Колко предприятия бяха на 100% приватизирани и бастисани след лабораторните упражнение на близки до всяка власт бездарници или откровени мутри ? Поддържам тезата на Туткала : държавата трябва да намери ефективния механизъм на комбинация от частна и държавна собственост, като в сферите касаещи националната сигурност, енергетика, ключова транспортна инфраструктура, води и част от банковия сектор - да запази мажоритарния дял. Всичко друго -частно, кооперативно или каквото искаш. Примери -бол. Германия, Скандинавия, Австрия и т.н.
09 Май 2011 10:07
*** Хайде стига сравнения с Германия и скандинавските страни. Да ви кажа, в Естония много добре си вирее капитализмът, в Словения също. И в Русия беше почнал да вирее, обаче Държавата реши да командва цените на горивата и веднага се появиха спекуланти и дефицит. Или и това ще отречете?!
А Гърция от много социализъм го докара до фалит и сега разпродава острови!

Редактирано от - sybil на 09/5/2011 г/ 12:17:02

09 Май 2011 10:09
Аз не знам нищо за СО мат, но ако герб върне малко от соца, напр. образование и съвременен поминък на хората, одма ше гласувам за ньега, вместо за Атака.
09 Май 2011 10:20
Абе хора я си представете, че дойде поне един капиталист да ни управлява, то ако той въведе някаква справедливост в здравеопазването / за да ползваш медицинска помощ да си осигурен/, в трудовото право /бачкаш яко и нямаш хиляди почивни дни и отпуски, съкращаваш администрацията/, в пенсионното осигуряване / вземаш пенсиия съобразно вноските си, без щедра дотация от данъците на хората/, не спонсорираш здрави и прави лица, които не искат да работят. Че такъв политик в България ще го свалят за няколко месеца и ще го плюят, докато е жив.
09 Май 2011 10:27
...трябва да се разбере, че след социализъм капитализъм не може да вирее.

Трябва да се разбере, че след социализъм нищо не вирее. Соца е своего рода Раундъп - генно модифицира мисленето и действията на соц. тружениците.
09 Май 2011 10:35
Пък аз си мислех, че само вегетарианството води до необратими последици.
09 Май 2011 10:35
UNIVERS, вила
09 Май 2011 10:38
Строейки капитализма, ГЕРБ ударно връща социализма


Връща милиционерщината само.
09 Май 2011 10:45
Всяко правителство, което държи 10% данък върху доходите е дясно, та чак мораво - независимо дали премиерът се казва Борисов, Станишев или Доган.
При "десния" Костов и "дясната" Шулева+"десните царски юпита доходите се облагаха с далеч по-справедливата прогресивна скала - както е навсякъде в Европа и по целия цивилизован свят.
09 Май 2011 10:55
"Дясна" политика не означава само и единствено цялостно изтегляне на държавата от икономиката, а в по-голяма степен - чии интереси защитава политиката, провеждана от правителството. В този смисъл политиката на Герб е повече от дясна - всички закони, които се приемат, защитават интересите на едрия "бизнес" и са насочени към ограничаване на възможностите на дребните и средни "бизнесмени". Има ли в Б-ге картел на големите хранителни вериги? Има. Няма нужда да се говори за цените на горивата. За банковите лихви ли да говорим? И нищичко не се прави за разбиване на картелите и монополите! Напротив. Въвеждат се нови, завишени изисквания при лицензионните режими - справка примените в Кодекса на застраховането - застрахователен брокер, които има премиен приход до 1 млн. лева, ще трябва да има бързоликвиден резерв от 30 хил. лева, от 1 до 10 млн. лева - резерв от 60 лева, а тези, които са с приход над 200 млн. лева резерв от 120 хил. лева. Казано в проценти - на малкия участник на пазара му искат средно над 6% замразени средства, а на големия - под 0, 5%. Аналогични примени могат да се дадат, при винопроизводителите, зърнопроизводителите и т.н. Налице е ясна политика на ограничаване на икономическите възможности на дребните и толериране на едрия бизнес. Да не говорим за опитите за откровено либистко законотворчество, което дори не е прикрито зад мантрата за защита "интереса" на потребителите или тази за избягване на данъчните измами. Да попитам - успяха ли да прокарат промяната за правото на арендаторите да изкупуват приоритетно обработваните от тях земи?
09 Май 2011 10:59
АЕЦ "Козлодуй" е добре само защото произвежда най-евтината енергия

Като се добави, че ТЕЦ Марица Изток 2 е също държавно и също "само произвежда най-евтина енергия" от ТЕЦовете, топлофикацията в София също с нищо друго не може да се похвали освен с най-ниска цена на отоплението....
За сметка на това частните елекроразпределения, софийска вода, сметосъбиране и пр. се управляват повече от отлично и могат да се похвалят с много неща, макар и ниската цена на енергията, водата, почистването да не е от тях.
09 Май 2011 10:59
Статията е документ за вредно усилие в побутването ни към ръба на пропастта
без елемнтарно познаване на що е то социализъм.
Този вид идеологема съсипа България
и сега, когато в условията на криза това се доказа,
гарвановата песен отново е подета в очакване на аплодисменти от глобализаторите.
Този факт, за сега, доказва единствено, че обречеността не ни е отминала -
защото имено с тази идеологема се е извършвало поробването на държави като нашата.
Всъщност ние сме отдавна поробени - предстои зачеркването ни.
Натиснете тук
Натиснете тук



Редактирано от - Езоп на 09/5/2011 г/ 11:14:53

09 Май 2011 10:59
Всяко дясно управление е наясно, че държавата е доказано слаба в ролята на лош стопанин и собственик.


Глупост, която отдавна е опровергана на Запад с наличието на значителен държавен сектор в западните страни.
Основният лозунг на "демократите", разсипали българската икономика за две десетилетия.

09 Май 2011 11:00
Да, Дичев е прав в случая!
09 Май 2011 11:10
Статийката е пълна бозица. Така и не се разбра в коя област на знанието авторката е специалист.


Водопроводчик,
сега на мода са специалистите по всичкология.
А бозицата е прокиснала.

09 Май 2011 11:12
Строейки капитализма, ГЕРБ ударно връща социализма


Де да беше вярно, а не поредният изсмукан от пръстите повод за атака на ГЕРБ.


Редактирано от - Mitev на 09/5/2011 г/ 11:13:30

09 Май 2011 11:14
Много странен критерий за управленски неуспех - през 2010 нищо не било приватизирано. Залповете на Аврора цял век кънтяха из главите на провинциално мислещите българи, за да дойде времето, когато марксизмът да бъде триумфално заменен от още по-тъпа доктрина - неолиберализма. Защо, кажете ми, държавата да е лош стопанин? Някой от вас ходил ли е в Австрия за да види как държавата стопанисва индустрия, услуги, външноикономически проекти? Държава - равносилно на тъпота и бюрокрация? Защо не се разходите до Финландия и Дания, може и по-наблизо - до Турция, за да видите как се планират и постигат значими национални цели? Убеждението, че пазарът е единствената легитимна икономическа мрежа е белег или на откровена простотия или на добре направена сметка от страна на тези, които ... се занимават приоритетно с ограбване на държавата. Ако пазарът произвежда националния интерес автоматично - като усреднена величина на частните интереси, нямаше да има нужда от политическа система, избори, граждански контрол върху управлението. Държавата е необходима балансираща сила, която трябва да произвежда национални стратегии - никакъв пазар не може да прави това. Затова когато гръмна пазарът на ипотеките и ценните книжа през 2008 г., дясната администрация на Джордж Буш даде първите 800 милиарда долара подкрепа за пазара от държавата. Последваха го няколко подобни инжекции от администрацията на Обама. Същото се случи навсякъде в цивилизования свят. В България Дянков изтреби 2/3 от бизнеса и умори окончателно здравеопазването и образованието с идиотската си политика на "балансиран фиск". Аме идиот не е той - идиоти сме ние, че ги търпим него и пожарникарчето, вместо да им дадем пътя.
09 Май 2011 11:15
Честит Празник, Юначки и Юнаци!Който няма, да не скучае-Боко ги очаква-
09 Май 2011 11:33
Честит Празник, Юначки и Юнаци!Който няма, да не скучае-Боко ги очаква-


Вила,
Като гледам колко често пускаш тази картинка, май само целуване на задници имаш в главата си.

09 Май 2011 11:39
Драга вила, пак ли ще се търкаляте с Митев?
09 Май 2011 11:52
Този е зает с картинката и я варди само за себе си.Вече го не броя, щото пищи "Другарко някой ми такова в гащите" и...фризер.
09 Май 2011 12:00
Драга вила, пак ли ще се търкаляте с Митев?


Рогатко,
какво търкаляне, бе братко. Няма да му развалям кефа, той изпада в нирвана когато пусне този емотикон.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД