:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,990
Активни 714
Страници 29,457
За един ден 1,302,066
Избор

Жителите на Малта поискаха право на развод

В силно католическата страна, която е член на ЕС, разтрогването на брак е забранено
Снимка: Би Би Си
Плакат в малтийската столица Валета, който призовава жителите да гласуват за приемането на закон, позволяващ разводите.
Силно католическа Малта отвори нова глава в историята си, след като жителите на страната се обявиха в подкрепа на приемането на закон, който ще позволи разтрогването на брак на средиземноморския остров. В малката държава разводът никога не е бил разрешен, с изключение на период от около 2 години, когато островът е бил владение на Наполеон. Резултатите от проведения в неделя референдум - повече от половина от участниците се обявиха в подкрепа на приемането на закон, позволяващ разтрогването на брак - сериозно ще променят държавата и превръщат допитването в изключително важно събитие, което може да бъде сравнено с присъединяването на Малта към ЕС през 2004 г., както и с обявяването на независимост от Великобритания през 1964 г.

Малта е една от трите държави в света заедно с Филипините и Ватикана, където брачните двойки не могат да се разведат. Чили бе последната държава, която легализира разводите през 2004 г., след като властите бяха подложени на голям обществен натиск. Вариантите малтийците да се разделят с брачния си партньор са или да се заселят за постоянно в друга страна, където разводите са позволени, или ако единият от съпрузите е чужденец - да отидат и да разтрогнат брака си в родината му. Тогава съдебните власти на острова признават развода, който е извършен зад граница. В самата Малта съпруг и съпруга могат да преустановят съвместното си съжителство пред съд или да поискат църквата да анулира брака им, но процедурата е изключително сложна и може да се проточи 9 години.

Противниците на развода смятат, че институцията на брака е силна в Малта точно защото двойките нямат възможност да променят решението си по-късно. Според тях това е помогнало на малтийското общество да бъде сред най-сплотените в света. Поддръжниците на възможността за разтрогване на брака са на мнение, че на острова вече има много семейства, които де факто са се разделили и хората трябва да получат нова възможност да се оженят отново.

Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джоузеф Мускат, подкрепящ идеята да бъдат разрешени разводите, обяснява, че дневно през съдилищата в страната преминават поне по две семейни двойки, които искат да преустановят съжителството си. Той отбелязва също така, че в съда много често се вписват разводи, извършени в чужбина.

Поне 95% от над 400 хил. жители на Малта са католици и заради силните религиозни вярвания досега въпросът за разводите не е бил част от дневния ред на политиците и на обществото. Това обаче се променя. Миналата година депутатът от управляващата Националистическа партия Джефри Пуличино Орландо, отклонявайки се от позицията на партията си, внесе законопроект заедно с Еварист Бартоло - депутат от опозиционната Лейбъристка партия. Законът предвижда възможност за разтрогване на брака, след като съпрузите са живели разделени в продължение на четири години.

Министър-председателят Лоурънс Гонзи предложи идеята да бъде подложена на референдум и това разпали ожесточени дебати. Католическата църква и управляващата Националистическа партия подкрепят съществуващата забрана за развод, а опозиционната Лейбъристка партия официално не е обявила позицията си. Премиерът Гонзи подкрепя забраната и заяви, че разрешаването на разтрогването на браковете ще изправи страната пред нови, сериозни предизвикателства. "Промяната няма да бъде лесна", заяви той, след като станаха ясни резултатите от референдума. Предстои парламентът да реши дали ще гласува закона.

Депутатът Джефри Пуличино Орландо заяви, че новият закон няма да подкопае брачната институция. "Това е просто един закон, който ще помогне да се узакони положението на много двойки, които искат да се разделят", обяснява той. Орландо е разделен със съпругата си и казва, че ще се разведе в чужбина, ако не получи възможност да направи това в собствената си страна. Депутатът обаче обяснява, че малко малтийци могат да си позволят да направят това. "Малта е единствената държава в света, където разводът е забранен, но пък признава разтрогване на брак, извършено в чужбина - ако имаш пари, можеш да се развеждаш, но ако нямаш - не можеш. Това не е справедливо". Орландо приема референдума като нещо повече от вот за или против развода - допитването е и за ролята на църквата в обществото и до каква степен тя има политическо и социално влияние в Малта. "Църквата трябва да има духовно влияние, но не мога да приема ситуация, в която църквата да има политическа и административна власт", казва той. "Малта влиза в нов етап, в който държавата и църквата са разделени", заяви Орландо след края на референдума.

Свещениците в части на Малта казали на хората, че ще им бъде отказано участие в църковните служби, ако гласуват в полза на разводите. Монсеньор Антон Гоудер, който е високопоставен църковен служител в Малта, признава, че имало няколко подобни случая, но те били изолирани. Според него разводът не е религиозен въпрос, а социален. И добавя, че Малта е една от държавите в света, където семейството е най-здраво, а децата са най-щастливи заради забраната на разводите. "Забраната има позитивен смисъл. Статистическите данни показват, че разводите са в основата на повечето провали на брака и на съвместното съжителство", казва той. "Фактът, че ние в Малта нямаме възможност за разтрогване на брака, ни помага да имаме по-здрави семейства. Голяма част от малтийците сключват брак и правят това в църквата. Когато разводът е разрешен, бракът за цял живот спира да съществува."
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Премиерът на Малта Лоурънс Гонзи е против узаконяването на разводите.
Снимка: в. "Таймс ъф Малта"
53% от участниците в референдума гласуваха в полза на узаконяването на развода в Малта.
Снимка: в. "Таймс ъф Малта"
Депутатът Джефри Пуличино Орландо, който бе сред най-активните поддръжници на идеята за премахване на забраната за развод в Малта, се радва заедно със свои симпатизанти, след като станаха ясни резултатите от референдума.
1
2792
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
31 Май 2011 11:13
Няма да станат по-щастливи малтийците с разрешаването на разводите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД