:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,544
Активни 684
Страници 29,011
За един ден 1,302,066
импресия

Любов от втори поглед

За американката Кейт, в която се оглеждаме ние
Веселина Седларска
"..Ти не разрешавай да те страхуват. Правителствата са много добри в това да произвеждат страхувани хора..." Това е Кейт. Упорства да пише имейлите си на български. Тя се научи да различава дайчовото от пайдушкото, но така и не разбра разликата между плаша се и страхувам се. Сложила съм Кейт в едно от джобчетата на душата си по много причини. Една от които практично-егоистична: когато съм най-разстрахувана, че живея на много лошо място, когато искам да си затворя очите, за да не гледам сутрешния телевизионен блок, безутешната квартална градинка и други звуци и картинки, правя опит да си спомня как изглежда това място през очите на Кейт.

Кейт, разбира се, има сини очи и от ония рекламно-бели зъби, но това не я прави типична американка, защото беше в България по линия на Корпуса на мира, а в този корпус не се записват най-типичните американци. По-скоро беше от онези любопитни същества, които винаги имат една свободна валенция и са готови да я насочат към всичко интересно, непознато. Да я насочат, не непременно да я присъединят.

Кейт обичаше България по странни свои причини. "Обичам я, защото тук сезоните все още имат значение." Или пък: "Обичам я, защото, когато някой купува тиква на пазара, всички се събират да изберат тиквата и всеки дава съвет как да се сготви." Защото можеш да си купиш баничка и да я изядеш, без да престанеш да се движиш по улицата. И защото можеш да отидеш у някого, без да му звъннеш по телефона, тъй като, дори да му звъннеш, той ти казва: "Ами що не вземеш да дойдеш". И си чоплите семки, и си говорите. А когато си тръгваш, ти дава буркан компот за вкъщи.

Кейт беше живяла година и половина в България, когато се завърна за първи път в Кънектикът. И звъннала на приятелката си. Очаквала, че точно както става в България, тя ще й каже да вземе да дойде. Само че тя й казала: "Радвам се, че се обади. Искаш ли утре сутринта да си направим заедно джогинга и да си поприказваме?" От което Кейт осъзнала, че се е върнала в Кънектикът.

Кейт пееше български народни песни, играеше хоро и се учеше да свири на кавал при слепия кавалджия Стоян Чобанов. Не пропускаше фолклорен събор и ми разясняваше какво значи една мома да е карагьозлийка. Нямаше да е странно, ако беше решила да учи в консерватория, тя обаче избра художествена академия. Софийската. За тази цел доведе майка си от Кънектикът. Ти - каза - й сготви една супа от коприва, защото тя и без това мисли, че вие трева пасете, а аз ще я заведа в галерията да види, че не само пасете. Искаше да убеди мама, че живопис трябва да се учи в Европа, "а не в Америка, където учителят се качва на един небостъргач, пуска едно яйце и те кара да нарисуваш нещото, в което се е превърнало яйцето на тротоара".

Майката - достолепна преводачка на Юнг от немски на английски, или се убеди, или се примири. И Кейт започна да се подготвя за академията. Имаше предчувствие, че на приемния изпит ще й се падне да рисува старица. Замина с един сак и кавала за село Ичера, нае си квартира и започна да рисува баба след баба. За десетина дни не останали в Ичера ненарисуван чардак и баба. Беше през пролетната ваканция, тъй че в съседната на Кейт къща се настанили столични гимназисти и продънили с техномузика тихата и кротка Ичера. Монотонният ритъм на техното барабанял по нервите на ичеренските баби. Една сутрин, събрани около фурната, те се нахвърлили на хазяйката на Кейт: "Твойта американка им даде тая музика, дето плаши кокошките, нали?"

"Не ми се вярва - рекла хазяйката, - мойта американка свири вкъщи на кавал дайчовото."

След като нарисува десетки чифтове уморени, възлести бабешки ръце, Кейт се яви на приемен изпит, където й се падна да рисува непълнолетна рокерка. Приеха я. В деня, в който като първокурсничка Кейт взела първия си изпит с шестица, тя вървяла по слънчева улица, поглъщала слънчевата Витоша, когато...

"Попаднах на някакви знаменца. Бяха покрили цялата улица. Бяха рекламни знаменца на "Кентъки фрайд чикън". Изглеждаха толкова нелепо в чистия слънчев ден..."

Кейт въобще не се поколебала. Отишла в "Кентъки фрайд чикън" и поискала книга за оплаквания, по-точно за протести. На персонала им спрели часовниците от изненада.

"Аз съм американска гражданка - обяснила Кейт, - искам да протестирам, че една американска компания замърсява българската столица."

Кейт нямаше двоен стандарт, имаше си един, нейният собствен. Каквото и да е ставало оттам нататък, то не беше я удовлетворило, защото Кейт ми звънна.

"Да направя ли един протестен хепънинг?" - попита.

"Например, какъв???"

"Ами, например, да изгоря знаменцето на "Кентъки..."

Ннне! - заекнах скорострелно, защото вече си представях как я арестуват, а тя се позовава на Първата поправка от Конституцията на САЩ, а също така и на съдебно дело от 1968-ма "Народът срещу ...някого си", където по прецедент е решено, че изгарянето на знаме не е действие, а се приравнява към свободата на словото.

"Тук нямаме Първа поправка и ще те пратят за хулиганство да чукаш петнайсет дни камъни! - заплаших я, като се надявах да няма представа, че вече няма къде да се чукат камъни. - Ти си художничка, нарисувай картина в знак на протест."

Та се размина.

После обаче стана още по-сложно, защото дойде интересът й към православието. Кейт беше протестантка като по-голямата част от американците. Беше израснала в семейство на порядъчен и успяващ юрист, което всяка неделя посещавало църковна служба. Обаче беше видяла баба си да умира и да се страхува от смъртта. Значи неделните срещи с Бога не й бяха помогнали да превъзмогне страха, че отива при Него. И Кейт търсеше нова религия. Православието я беше привлякло със своята тайнственост. Звънна, казах й "Ами що не вземеш да дойдеш" и тя дойде.

"Не приемай православието" - казах й.

"Защо?"

"Защото ме попита дали да го приемеш. Ако беше напълно готова, нямаше да питаш. Щеше да го направиш, дори всички да са против. Почакай още малко, или ще узрееш за това, или ще се откажеш."

Докато чакаше, Кейт помагаше на една православна фондация, водеше безплатно курсове по английски и рисуване в един православен храм. Правеше нещата по своя начин. Винаги съм се чудела къде е тайната й. Открих я в една случка, когато през България мина нейният стар приятел Тим.

Тим беше американец с влечение към Индия. Беше прекарал там шест месеца, през които ял подобия на водорасли, тъй че когато пристигна в България, нещо в стомаха му се свиваше и лютеше. Кейт го заведе на лекар. Дали за да впечатли американския пациент, или да се отърве по-бързо, лекарят прогнозирал тежка диагноза, без да си прави труда първо да я провери с изследвания. Кейт отказала да преведе на Тим пророкуването, а на лекаря строго казала:

"Ако обичате, не го страхувайте!"

"Какво остава на един човек, ако всеки го страхува?!" - чудеше се по-късно. Това беше тайната й. Кейт не признаваше плашенето. Кейт ненавиждаше страха. Не само по свой, по никакъв начин нищо не можеш да направиш, ако те е страх.

Веднъж я попитах какво все още не разбира от България. "Първо: не разбирам защо когато едно дете извика майка си с "Мамо!", майката отговаря "Кажи, мамо". Второ: не разбирам защо на парти..., банкети всички говорят против България и ми се струва, че много я мразят. После започват да пеят "Хубава си, моя горо" и ми се струва, че много я обичат. Трето: Не разбирам как в САЩ си готин през позитивизма, а в България си готин през негативизма." В крайна сметка Кейт стана православна. Когато се завърна да живее в САЩ, избра Бостън, защото там има хор за български народни песни.

Ами сега? - последният ми компютърен вирус отнесе снимките на Кейт, бях забравила. Може ли текст за Кейт без снимка на Кейт? Всъщност за Кейт ли е, щом в него се оглеждаме ние?
Снимка: Борислав Николов
Представители на Корпуса на мира посрещат нови колеги, които ще работят следващите две години главно като преподаватели по английски език. Снимката е от 2003 г.
42
5961
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
30 Май 2011 19:56
Поздравления, авторе!
И аз познавам тази Кейт, защото учеше дъщеря ми в езиковата гимназия. Дъщеря ми я обичаше много и ми е разправяла тези същите неща, които пишеш тук. Не знаех само, че си е заминала. Не зная дали и дъщеря ми знае, но й изпратих линка от статията. Дано има повече добри същества като Кейт!

Редактирано от - читатель на 30/5/2011 г/ 20:00:25

30 Май 2011 20:59
Хубав текст! Тъкмо навреме го прочетох, че нещо ми беше криво. Харесвам непринудения стил на Веселина Седларска.
30 Май 2011 22:36
Да, тук определено за Веси.
По стечения на обстоятелствата поназнайвам някои двойници на персонажите и впечатления от споменатите места, та- точно така е.
Добре, Седларска, добре!
30 Май 2011 22:49
Аз пък не познавам тази Кейт, но - докато четях - ми стана, някак... по-светло! Благодаря Ви, Веселина Седларска! Бог да Ви поживи!
30 Май 2011 23:09
Чудесно написано..стана ми топло, добро..човешко , Благодаря ви г-жо Седларска
30 Май 2011 23:39
Егаси форума! Има емотикона за слип(!) а няма за цвете?!
30 Май 2011 23:40
Г-жо Седларска, знаете ли разликата между обикновения българин и американец? Разлика? Само в името!!! Приемето го като от моя жизнен опит!

31 Май 2011 00:30
И на теб ти благодаря, Даниле, но не по същия начин
31 Май 2011 00:56
За Кейт
и за авторката
31 Май 2011 01:42
Г-жо Седларска, знаете ли разликата между обикновения българин и американец?


Здравей Веске, радвам се, че и ти трайно емигрира във в. Сега. Ще си позволя да отговоря вместо теб, защото за разлика от Калина влизането във форума не в твоя стил:


Много са разликите. Но според мен най-съществената разлика е американския оптимизъм. Американецът не само живее с вярата, че ще успее, но и се радва на успеха на другите. Просто защото счита, че техният успех увеличава и прави по-реален собствения му шанс за успех. За разлика от американците, българите рядко се радват на чуждите успехи. Изключение правят може би само страдащите от тежки заболявания, когато научат, че други страдащи от същата болест са се излекували. Освен това българите живеят в постоянен страх, че нещо лошо може да им се случи. Затова дори и когато успеят и са добре, чукат на дърво. Уж за да не ги чуе дявола, ама май по-скоро за да се предпазят от чужда завист. Ако с нещо превъзхождаме американците, то това е способността ни да оцеляваме посредством снишаване. Виж в това отношение могат да ни завидят дори и първите заселници

Редактирано от - Anastass Stasev на 31/5/2011 г/ 01:44:48

31 Май 2011 02:30
31 Май 2011 05:01
"Тук нямаме Първа поправка и ще те пратят за хулиганство да чукаш петнайсет дни камъни! - заплаших я, като се надявах да няма представа, че вече няма къде да се чукат камъни.

31 Май 2011 06:04
Я, няма къде...При толкова магистрали...
Топло написана, добра статия -
А за оптимизма на американците...
Песимистът: "Няма как да стане по-зле"...Оптимистът: "Може, може...".
------------------------------- -------
Блогът на Генек

31 Май 2011 06:35
"..Ти не разрешавай да те страхуват. Правителствата са много добри в това да произвеждат страхувани хора..."



безценно!!!
31 Май 2011 06:42
Много са разликите.

Ама не е вярно!! И сред тях има прекрасни хора и ужасни хора, и сред тях има отворени сърца и черни душици, и в Щатите има села със затихващи функции и песимисти в тях. И вероятно на американците и на българите ще им е жал за човек, на който основната маса познати не се радват на чуждите успехи.
Може пък аз да съм повредена нещо, все ми се падат от прекрасните като Кейт и американци и българи, поне в преобладаващото количество. Дай Боже всекиму!
Да чукна на дърво, викам, знае ли човек къде дебне Рогатия
31 Май 2011 07:15
Човеците са си човеци, били те и американци.Пък говедото ако ще и българско да е.
31 Май 2011 09:08
Защо ни занимават с тази Кейт В САЩ има най-различни субекти. Особено такива, които се пишат в Корпуса на мира. Аз имах един приятел от него, запознахме се на Витоша в началото на 90-те. Той беше станал много религиозен след като участвал във Виетнамската война и зиживял ужасите там.
31 Май 2011 09:11
Статията е приятна, но винаги ме е дразнело отношението към чужденците като към рядък екзотичен вид животни. Разказваме за тях все едно са рядък вид изкопаеми от друга планета. Тук се заселили не знам си какви англичани - 5 телевизии да снимат, там дошла американка - айде разкази и оди за нея. Ама тя свирела дайчово на дудук - еми и аз ако отида в САЩ бих опитал банджо например. Няма нищо по-естествено от това чужд човек да се диви на нещо, което за местните е просто нормално. Това е така дори и в рамките на една държава - столичани се кефят на морето, на което варналии изобщо не обръщат внимание. А иначе чужденците в опита си да говорят български наистина ръсят страшни бисери, но и обратното е така - спомнете си само "Кен лий..."
31 Май 2011 09:26
Великолепно!

Удоволствие е да се запознаеш с един добър свободен човек...
Радва те, че го има
31 Май 2011 09:42
А Ичера е едно наистина много приятно място. Намира се встрани от главните пътища, но ако имате възможност ви го препоръчвам - дълбоко в планината, там имаше лаф - "моли се като ичеренец за слънце" защото е сгушено сред високите хълмове. Чудна природа, а и наблизо е Карандила - също интересно местенце.
Самото село Ичера вече е позавладяно от хора - "по-така", но направените вили са добри, не са се увлекли в простотиите на замъците.
Въздух - невероятен.
Въобще, все още има островчета на спокойствие в РБ, но за съжаление малко са останали.Или пък не се знаят и запустяват.
Което пък може да се окаже не толкова зле - избягват мутризацията.

Редактирано от - Old_BG на 31/5/2011 г/ 09:43:59

31 Май 2011 10:02
67, разбира се, че между европейците и американците има не само различия, но и много общи страни - болшинството американци все пак от Европата са се пръкнали. Но не за това иде реч. За да разбереш какво исках да кажа, ще ти разкажа какво прочетох в една книжка-спомени на американски военен журналист за Франция, по времето в края на Втората световна (кой да помни заглавието на книгата и името на автора, ако ме попиташ). Пътува журналистът с влак, навсякъде разрушения, хората изнервени, вагоните с изпочупени стъкла, без отопление и претъпкани с пътници. С една дума позната картина. Единствено вагонът за американски военнослужещи отоплен и почистен, свети като примамлив остров на фона на съществуващия хаос. Човекът между другото знае добре френски и се заслушва в разговорите на хората. На една спирка слиза за да си налее вода и чува една млада майка с три деца да ругае американците: Ах как ми се иска тези.... да ги натикам в нашите вагони! Слуша американецът и недоумява - защо тази млада жена вместо да си пожелае да се настани в неговия вагон, иска него да го натика в изпочупените вагони. Който разбрал - разбрал
31 Май 2011 10:06
Стасев,
на това лесно се отговаря- щото сития на гладния вяра не фащал.
От там иде и изтърканото вече - що сме песимисти и мрънкащи, а що американците - все оптимисти, позитивно гледащи и усмихнати.
Дълга тема, но ясна.
31 Май 2011 10:32
Чудаки украшивают мир - казват руснаците. Чешити има навсякъде - справка "Ловци на щастие" от проф. Христофоров. Съсед в Мюнхен ми беше американски професор. Възрастен човек, дошъл заради някакви си негови изследвания. Говорехме си често и за Америка, и за България. Веднъж го виждам с гипсирана ръка - случва се. Но когато ми каза, че инцидентът е станал по време на урок по български танци -направо онемях! Още повече, че го съобщи като нещо напълно обикновено. Абе виждал съм хора с крак изкълчен по време на изпълнение на български танци, ама чак пък ръка ..... и то не къде да е, а в Мюнхен !!! Как се е случило, дали като е размахвал кърпата или като се е опитвал да поприхване за кръста по-млада танцьорка, така и не разбрах, а и не посмях да го попитам
31 Май 2011 10:40
Но според мен най-съществената разлика е американския оптимизъм

Песимистът бил добре информиран реалист, да не забравяме


Иначе и аз като 67 - общо взето срещам навсякъде предимно симпатични хора, и също навсякъде има говеда ...
31 Май 2011 10:49
Винаги е интересно да се видиш в очите на друг човек.Още по-добре , когато този човек е от друга култура.Преди години имаше много интересно предаване по някоя от националните телевизии.Основата беше разговор с чужденци, живели дълги години в България и техните впечатления от мат'ряла.

Големи майтапи бяха.
31 Май 2011 11:46
Според мен, позитивното мислене преобладава у народи, които само си управляват съдбата.
А при нас песимизма е предопределен от враждебното към народа и несменяемо от 65 г. политическо управление.

Редактирано от - дъртреалист на 31/5/2011 г/ 11:48:31

31 Май 2011 11:54
По отношение на впечатленията на Олд БГ от Ичера и Карандила: Винаги съм казвал на моите познати (част от тях запалени планинари), че най-хубавият балкан у нас е Карандила. Те, разбира се, ми се подсмихват, щото знаят, че съм пристрастен. Но, който се е мотал между Абланово, Даулите, Карандила, Моллова кория и продължи към Ичера, Жеравна, Медвен ... та чак до Котел, няма как да не разбере, за какво думам. Да добавя и едно прекрасно място, май вече тотално разрушено - манастирчето в местността Свети Георги.
Та има какво да се види по този край и да спечели сърцата на чужденци и българи. Само дето мат`ряла оредя, българските села по тези места постепенно се обезлюдяват и остава предимно мат`рял от турски или цигански произход. Нито се оплаквам, нито обвинявам, просто така стоят нещата.
31 Май 2011 12:17
Миткалото, трудно е да се каже къде е "най-хубавият" Балкан. Съгласен съм за Сливенско, но пък с какво е по-лош Берковският и Чипровският Балкан? Още повече, че там имаш два върха първенци- Ком и Миджур.
31 Май 2011 12:45





Имам книжката и "Сънувах Мисисипи"с пожелание и афтограф.Радвам се , че пише в "Сега" -попадна на място!Да е жива и здрава! И Костас!
31 Май 2011 12:49








Стоянчо, чувал ли си за Чумерна, Българка или Разбойна?
31 Май 2011 13:06
Чувал съм, Авакуме, чувал съм:

Чумерна-1536 м.
Българка-1181 м.
Разбойна-1128 м.

Ком-2016 м.
Миджур-2168 м.
31 Май 2011 13:17
Много добре казано.И написано.Също и заглавието!Бих добавил, че ако се проследи родословието на кейт, може да попаднем на някой Данчо Колев.Зареден с оптимизъм.
31 Май 2011 13:22









Верно Стоянчо, по ниски са защото са в по ниската част на Стара планина.Ама пък виж имена, виж звучене.
31 Май 2011 13:24
I love you, Kate!
31 Май 2011 13:25
Стоянчо, разбира се, че всеки има свое собствено мнение за "най-хубавия Балкан". Моето мнение е напълно субективно и е повлияно от това, че съм израснал по тези чукари.
Преди много години минахме от Берковица до Враца и първият преход бе до хижа Ком (те тогава бяха две, сега не знам колко са), а на другия ден и изкачване на върха. Така че, бил съм и по твоите места. Отделно от това имам и познати от Берковица. Но привличането към дадено място не се определя от височини и прочие географски характеристики, а от спомените, които ни привързват към тях.
Така че, място за спор между нас няма. Всеки си има своя слабост.
31 Май 2011 13:37
Интересно
За коментарите на Стасев също
31 Май 2011 14:24
Die Hexe :.....Песимистът бил добре информиран реалист.....


Ако това е така, тогава излиза, че оптимистът е зле информиран реалист !!! А-а-а-а, тука вече не съм съгласен....защото ако така я караме, като нищо ще поставим американците в категорията на зле информираните реалисти. А това не е вярно, защото американската нация не е съставена само от субекти тип Уорлик. Песимизмът си е начин на мислене, а оптимизмът - състояние на духа. На едни Господ е дал повече от първото, на други повече от второто, по-рядко и двете, а най-често нито едно от тях. И от това сложно разпределение идват различията

Редактирано от - Anastass Stasev на 31/5/2011 г/ 14:28:58

31 Май 2011 14:43
Написаното ми хареса, макар личните ми впечатления от доброволците от корпуса на мира да са по-различни.

Наистина, българският вариант на САЩ-ска демокрация е понякога непонятен на самите САЩ-ци.

А пък финалния абзац, за това, как българите като се съберат на банкет се надпреварват да хулят България е посветен май специално на Вени Марковски
31 Май 2011 17:09
За тази цел доведе майка си от Кънектикът. Ти - каза - й сготви една супа от коприва, защото тя и без това мисли, че вие трева пасете ...
Май това е единственото вярно в статията, а останалото са най-малкото пожелания.
31 Май 2011 17:22
Преди, около 50 години, имаше поход-от р.Тимок до Черно море...780 км.за 45 дни само през красоти!...Де ги онези години ?....Сега-де ги онези крака и сърце?...
31 Май 2011 19:32
31 Май 2011 22:22
Поздравления за материала! Чудесен е !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД