:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,045
Активни 635
Страници 26,512
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Съсловна даровитост

---курсив---

- Не познавам тоя мъж.

Рецепционистът гледаше хладно. Погледът му едва доловимо просветна, когато детектив Уотсън дискретно плъзна крупна купюра по плота. Хотелиерът запази каменна физиономия, но джобът му мигновено погълна купюрата като при добре оттрениран фокус.

- Казват му Бил. Бил Готиния... Вечер ходи в бар "Старото хъски".

-------

Това може да е цитат от всякакъв Чандлър или от всеки втори холивудски сценарий.

Аз обаче сега си мисля следното: в този така често срещан сюжет детективът корумпира ли всъщност рецепциониста? Или просто кадърно си гледа работата?

Границата между позволено и непозволено в това "аз на тебе, ти на мене" къде е? Къде е разликата между спонсор и дарител на полицията? Тоест формално разликата я знаем, но инак не става ли дума, че някой дава ценност някому, и двамата влизат в по-особени взаимоотношения? Напрегнатото подчертаване от министър Цветанов, че полицията има само дарители, но не и спонсори, ни кара да се питаме някои неща. Ръководството на МВР не случайно се развълнува от темата, подтикнато от материал как полицията не проверява някои коли, щото "били на спонсора".

Една от основните разлики в двата случая е, че спонсорът се обвързва със спонсорирания чрез договор. Обикновено спонсорът нещо дава, но и нещо иска. Спонсорът поставя и някакви условия за изпълнението, като ги обвързва със своята щедрост. А дарителят, така да се каже, е просто благодарен. И го прави най-вече от алтруизъм и любов към дарувания. В случая - към нашата полиция.

Министърът не пропусна да заяви категорично, че ще има уволнения, ако някой полицейски началник допусне зависимост заради получено дарение. Но позволете да се усъмним. Как ще се установява тази зависимост? Кой ще я установява? Може ли градска фирма да дарува районното МВР, а то, така да се каже, да не чувства



топла човешка благодарност за това?



Г-н Цветанов даде пример как миналото лято общини дарили гориво на МВР, за да патрулират полицаите и да се опази черешовата реколта. Всичко това е прекрасно, между другото - и че полицаите са пазили, и че черешите не са окрадени. Нищо не възразяваме срещу резултата. Но нека наречем нещата с имената им. В случая собствениците просто са наели полицията, за да им оварди черешите. Това е истината. Могли са да наемат частни охранители, а са наели полицията. Сигурно им е било по-евтино, а и по-авторитетно.

Само че терминът "дарение" в случая е безсмислен. Това е сделка. Кой в тази криза "дарява" просто така, срещу нищо, от чиста любов? И то могъща институция като огромното Министерство на вътрешните работи?

Дарява се обикновено от състрадание. От милозливост към деца инвалиди, към многодетни сиромашки семейства, от съчувствие към бедни млади таланти...Очаквате ли да повярваме, че местните дарители на тяхното си местно МВР не щат, не очакват и не получават нищо в замяна? И че полицаите, след като си знаят дарителя, няма да са малко по-благосклонни към него, отколкото към другите, при издънка?

А няма ли те, така да се каже, при такива практики лека-полека да се заизпълват с раздразнение към други заможни субекти наоколо, които обаче не даряват нищо? И се държат, видите ли, надменно, непукистки към органите, сякаш ги няма на този свят, сякаш нямат и те нужди? Няма ли те понякога да се заизкушават да ги подсещат (има си стотици начини за това), че биха могли да дарят предварително, а не когато мечката им заиграе в двора.

Пък въпросната мечка, ако не идва истинската, не може ли някое от нашите момчета да я изимитира, а?

И няма ли те, ако пострада техен заможен благодетел, да тичат по-бърже да го вардят и спасяват, отколкото ако пострада друг, по-стиснат местен думбазин? Или някой, който не може да дари нищо, понеже е сетен сиромах и сам се нуждае от дарения? Така не стигаме ли до прилики между Моята полиция и Дон Корлеоне примерно?

Не стигаме ли до "Моята полиция ме пази", ако си платя отделно за това? Един път - чрез данъци, и още един път - чрез "дарение".

То не ви ли изглежда едно такова



дежа вю с медицински привкус?



Един път си плащаме здравно осигуряване, което обаче нищо не ни дава освен знанието, че издържаме още едно съсловие. Разболеем ли се, трябва да плащаме вече истински - за собствената болест. Лекарите, които пътуват на издръжка на фармацевтични фирми по екзотични круизи, или получават различни "поощрения" от тях - то корупция ли е, или благодарност?

Много съм далеч от мисълта, че ние можем да си решим тези проблеми. Не ги е решил цял свят, та ние... Само в САЩ например към 40 000 000 души активно лапат транквиланти и други илачи за емоционален баланс, а подтикващите ги към това терапевти припечелват, както и нашите лекари, от "поощренията" на фармацевтичните компании.

И все пак като начало - не би трябвало полицейските дарители да могат да даруват така, сякаш си наемат бодигард. Тоест "аз - на тебе". Щото после идва неизбежното "ти - на мене". То неизбежно ощетява "него".

Което, впрочем, е най-категоричният резултат от всичко онова, хилещо се зад разтегливия термин "корупция".
16
4327
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
30 Май 2011 20:05
Битпазарна демокрация...
"Ние не сме такива"...
Апартаментите...
------------------------------- -
Блогът на Генек
30 Май 2011 20:33
Защо да е "битпазарна" Баш пазарна си е.
Има търсене, има предлагане и съвсем пазарно си и има и плащане
Е има си и една особеност : ну му казват "Плащане", ами "Спонсорство".
Ако Цв.Цв. се сърди на тази дума, нека бъде по неговото "дарение", разлика няма се си е плашане.
30 Май 2011 21:46
30 Май 2011 22:27
Ц, ей това е несполучилата ни демокрация!Опит да се пренесе ...Чандлър...който си искате сложете тук/може и Винету/, на местни условия. И да проработи схемата.Не става.
На местна почва виреят примати и манерки.Тук там дуани , сайдери и павиани.
От торта ще да е/тотално осраното ни битие/.Или/и матряла по територията.
30 Май 2011 23:59
Точно бие статията, правят ни луди, писна ми вече. Спонсорство? Дарение? На тия, които издържаме с данъци, за да ни пазят и лекуват? Къде отиваме? Що за ненаситност?
31 Май 2011 00:12
Абе кофти работа - навсякъде е така, да е само полицията, лесно би било. Купуваш си например вестник, очакваш да те информира и коментира обективно. А се оказва, че вестникът всъщност си има спонсор, основната му издръжка е от спонсора и вместо обективна информация и коментари четеш спонсорски манипулации.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
31 Май 2011 00:33
"Големите европейски компании толерират корупцията"(заглавие от съседната страница на "Сега"!
31 Май 2011 01:17
.... срамота!!! тоз аутор не бива да пишв така - не че не е истина, ама е срамота .. да се увОлни! .
31 Май 2011 07:31
КОРУПЦИЯ!
31 Май 2011 08:16
Абе кофти работа - навсякъде е така, да е само полицията, лесно би било. Купуваш си например вестник, очакваш да те информира и коментира обективно. А се оказва, че вестникът всъщност си има спонсор, основната му издръжка е от спонсора и вместо обективна информация и коментари четеш спонсорски манипулации.
Манрико, ами това е то КАПИТАЛИЗЪМЪ - ясно, че почна да ти просветва нещо в замътената ти от западната дИмУкрация глава. При социализмъмЪ идеологията, насаждана от държавата е водеща, а при капитализъмЪ - -парите.
31 Май 2011 08:29
Прав си, Manrico!
Ама наистина стана така, защото Господ са Парите! А и сладката власт...
31 Май 2011 12:13
Пак капитализъмъ виновен...
Чунким само у нас има капитализъм... Правила, ред и спазването им - там ни е дефицита другарю Маркс, а затова капитализъмъ не ни е виновен!
31 Май 2011 13:02
Един път си плащаме здравно осигуряване, което обаче нищо не ни дава освен знанието, че издържаме още едно съсловие. Разболеем ли се, трябва да плащаме вече истински - за собствената болест.
Интелигентен човек не би написал подобна глупост.Здравното осигуряване , което плащаме осигурява следното:Ако някой получи инсулт го лекуват и не му вземат нищо (а лечението струва хиляди левове) - т.е. плащаш за другите (ако ти не получиш инсулт или инфаркт).Имаш право на проифилактичен преглед веднъж годишно (ходиш ли?).Имаш право да ходиш колкото пъти искаш при лекаря си срещу половин кутия цигари такса - т.е. имаш лесен достъп.Какво искаш повече срещу двайсетина лева месечно?Медсестри с големи цици ли да те гушкат ли?
31 Май 2011 14:07
"Където и когато парите са всичко, там и тогава всичко друго е нищо!"/§39/
31 Май 2011 15:26
Бойко, като си отворил темата за корумпирани съсловия и професии, редно е било да споменеш още едно корумпирано съсловие и да кажеш 1000 лв.хонорар за три хвалебствени статии корупция ли е. Защото мисля, че мълчанието на пресата по този случай е типичен случай на криворазбрана колегиалност. Как да ви вярвам, че сте борци срещу корупцията щом не обръщате внимание на такъв сериозен случай на корупция в редовете на вашето съсловие?
31 Май 2011 18:42
Много точни въпроси задава авторът.
За съжаление не виждам решение на проблема.
Според личните ми наблюдения - всяка държавна институция е генератор на корупция.
Независимо дали работи с хора или с парични потоци.
И тогава какво?
Да се откажем от държавата?
Не че идеята не е привлекателана, но не мисля, че ще бъде по-добре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД