Антоний Тодоров е роден през 1957 г. Завършва международни отношения в УНСС, а след това специализира в областта на политическата социология. Доктор на политологическите науки. Преподава в НБУ.
- Г-н Тодоров, оповестените грами на американските посланици за Бойко Борисов като че ли катализират доста процеси у нас. Но защо се появяват точно сега?
- Винаги това е въпросът - защо точно сега. Бих попитал дали от оповестените грами научихме нещо ново. Мисля, че не. От момента, в който Бойко Борисов се появи на политическата сцена, се коментираха подобни информации. Разбира се, онова, което е новото, е, че това са грами, които се свързват с името на посланик на велика сила, има авторитетно говорене. Авторитет, който не можем да пренебрегнем. И вероятно това е причината за по-големия шум. Разбира се, това става в навечерието на изборите. И някой би се запитал дали това е поредният удар, с който противниците на Бойко Борисов искат да го елиминират от сцената. Може да се допусне такова нещо, но не ми се струва то да е водещото. Тъкмо защото казаното в тези грами, публикувани в "Уикилийкс", не е нищо ново.
- Как противниците на Бойко Борисов биха могли да се опитат да го отстранят чрез грами на американски посланици?
- Естествено е противниците или съперниците на Бойко Борисов да се възползват от тази ситуация, защото се очертават много въпросителни пред президентската и кметските надпревари. Бойко Борисов е не само министър-председател, но и лидер на управляващата партия. Така че нищо чудно, че събира върху себе си множество критики. Например това нещо може да има последствие, ако прокуратурата започне разследване. Някои депутати го поискаха. Това може да има последици за колебаещите се избиратели, които ще си кажат - добре де, имаше слухове, но сега като че ли слуховете се потвърдиха. Не знам дали няма да има последици върху поведението на самия Бойко Борисов. Но по-скоро съм склонен да мисля, че това ще бъде поредният скандал, който скоро ще отшуми.
- Ако прокуратурата започне разследване, единственото, което може да се случи, е Бойко Борисов да получи тапия за чисто минало.
- Разбира се, в грамите на посланиците има наблюдения, които обобщават различни информации. Те представят вижданията на съответен човек, изпратен на място, за да прецени ситуацията. Едва ли подобно следствие ще приключи по друг начин, освен както казахте. В най-добрия случай ще се окаже, че всъщност няма нищо такова. Но въпросът е далеч по-сериозен - за връзките на различни схеми на организираната престъпност и политиката в България. Той се коментира не от вчера. Изобщо ролята на едрите бизнеси, някои от тях сенчести, в политическия живот е твърде голяма, за да си позволяваме да не го коментираме. В крайна сметка ще се окаже ли вярно, че изборите печели този, който бъде подкрепен от най-влиятелните бизнес среди, включително от сенчестия бизнес. Ще се окаже ли вярно, че изобщо по-голямата част от политическите фигури са нещо като кукли на конци, а конците дърпат съвсем други интереси. Макар в повечето демокрации едрите бизнеси да имат по-голямо влияние в политическия живот, отколкото който и да е сектор от гражданското общество, мисля, че в България сме отишли много по-напред в това отношение и е крайно време гражданите да се преборят за по-голям дял в това участие.
- Как?
- Рецепти лесно се дават. И аз понякога ги давам, още повече че съм преподавател. Няма кой да организира гражданите, освен ако те самите не се организират. Няма кой да оказва натиск върху политическите партии освен техните членове и симпатизанти. Но най-важното е свързано с начина, по който се създава обществено реноме. Трябва да сме чувствителни към този вид информации. И когато стане дума за нещо, което, ще кажете, не е доказано в съда, но очевидно е нередно да се прави, общественото мнение би трябвало да наказва такива политици. Дори да се окаже, че не могат да бъдат събрани доказателства, които непременно да издържат пред съда.
- Предсрочни избори - оттеглената подкрепа на "Атака" ли ще ги предизвика или нещо друго?
- Мисля, че за момента в НС ГЕРБ продължава да разчита на достатъчно подкрепа - дори да изброим само депутатите на ГЕРБ и онези независими, които дадоха подкрепата си, както и тримата, наскоро напуснали "Атака". Мисля, че от останалите парламентарни сили не се очертава засега особен интерес към предсрочни избори, защото те няма радикално да променят съотношението на силите.
- Парадоксалното е, че засега интерес към предсрочни избори регистрира само Бойко Борисов?
- Има такива случаи в историята и в политиката. Когато една партия усети, че след година доверието в нея ще бъде по-ниско отколкото сега, предизвиква предсрочни избори, за да може да задържи позициите, които в момента има. Аз обаче не мисля, че премиерът ще тръгне на предсрочни избори, защото има да решава много сложни въпроси с президентските и местни избори. Ако се стигне до предсрочни избори, според мен сега причина би могла да бъде само някаква криза и разцепление вътре в партията ГЕРБ.
- Някои социолози уверяват Борисов, че ако сега има избори, ще вземе пълно мнозинство от поне 130 мандата. Това е в най-добрия случай, а колко ще вземат в най-лошия?
- Трудно ми е да коментирам такъв вид анкети. Не сме в предизборна ситуация. Това е хипотетичен въпрос, на който всеки има свободата да отговори както си иска, включително и да си играе с анкетьора. Това не означава, че не трябва да вярваме на социолозите. Такава увереност, според мен, Бойко Борисов не трябва да има към този момент. По множество причини - ГЕРБ не е в кондицията си от лятото на 2009 г., минали са две години от управлението му и те донякъде са го изхабили. Може ли да се срине обаче ГЕРБ? В България всичко е възможно. Някой подозираше ли например през 2001 г., че ОДС, които 4 години по-рано бяха спечелили парламентарните избори с над 2 300 000 избиратели, ще загубят така драматично от една новопоявила се два-три месеца преди изборите политическа сила - НДСВ. Никой. Може да се случи такова нещо, ако се случи сериозен гаф, разцепление или бог знае какво. Но ако няма някакви драматични развития, подкрепата за ГЕРБ ще се отлива, но не толкова бързо. Вероятно ГЕРБ ми могъл да разчита на не по-малко от 600 000 избиратели. С ефекта на президентските могат да стигнат и надминат 1 000 000, но това са спекулации.
- ДПС ще запази ли ролята си на балансьор?
- Със сигурност от ДПС и гласоподавателите им ще зависи изборът на президент. Дори в най-трудните моменти досега ДПС са успявали да мобилизират почти 300 000 избиратели. Това е значително избирателно тяло. И ако тези хора пак гласуват, очевидно че ще натежат в една или друга полза. Как обаче ще протече това, засега не се знае, защото има поне две неизвестни. Първата е, доколко дълбоко е разцеплението в ДПС. Защото е възможно това да се отрази в местните избори (Касим Дал има влияние в Североизточна България), но на президентските да няма значение. Тогава Ахмед Доган ще може да договаря своята подкрепа, особено на втория тур. Мисля, че засега ДПС няма да заяви изрична подкрепа за който и да е от кандидатите на първия тур, но на втория със сигурност ще действа с по-ясно послание към своите избиратели.
- Има ли логика в това ДПС да тръгне да подкрепи Борисов или негова кандидатура?
- Всичко е възможно. Напоследък много се говори за постигане на задкулисно съгласие между ГЕРБ и ДПС. Аз по-скоро бих казал - може би между Бойко Борисов и Ахмед Доган лично. Избирателите на ДПС не са дисциплинирани войници, каквито си ги представяме. Избирателното тяло на ДПС в националните избори се движи между 250 000 до 600 000. Има приливи и отливи. Мобилизацията на ДПС обаче зависи много от мобилизацията на "Атака", а пък "Атака" беше съюзник на ГЕРБ и дори наскоро Бойко Борисов каза, че много цени тази подкрепа. Е, не знам дали сред избирателите на ДПС няма да има хора с много резерви към това. Дори техният лидер да им каже: "Дайте да подкрепим ГЕРБ", това няма да се случи автоматично. Да не говорим, че ДПС може би ще се опита да завие не толкова към ГЕРБ, колкото към сините.
- Да, но неприязънта между Ахмед Доган и Иван Костов все още е много силна...
- Доган е показал неколкократно, че следва принципа - в политиката няма вечни приятели, има само вечни интереси. Не мисля, че това ще е пречка, ако ДПС реши да се сближи със сините.
- Защо Бойко Борисов толкова драматично се люшка в мнението си дали да се кандидатира за президент - от това "аз ще съм" до това "вероятността е 0.001%"?
- Ами защото ситуацията му наистина не е лесна. Това бих описал като ситуацията на цугцванг в шахмата. Какъвто и да е хода, рисковете са много големи. И наистина, ГЕРБ не изглежда да има друга печеливша кандидатура. Бяха "опитани" в публичните дебати някои фигури, донякъде те бяха компрометирани. Говори се и за други, които още не са лансирани, като външния министър Николай Младенов, но истината е, че всички изследвания показват, че силната кандидатура е тази на Бойко Борисов. Второто нещо е, че той самият осъзнава рисковете от кандидатирането си. Това значи промяна в правителството. Кой ще е премиерът на ГЕРБ? Говори се, че може би щафетата ще поеме Симеон Дянков. Въпросът е дали гласуването на едно ново правителство на ГЕРБ няма да доведе до предсрочни избори. Защото ГЕРБ все още няма пълно мнозинство. Каквото и да направи Борисов, ще има трудни за неговата партия и правителство последици.
|
|