:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,919
Активни 772
Страници 1,386
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Бойко Борисов е в ситуация на цугцванг

Ще се окаже ли вярно, че изборите печели този, който бъде подкрепен от най-влиятелните бизнес среди, пита политологът Антоний Тодоров
Снимка: Борислав Николов
Антоний Тодоров
Антоний Тодоров е роден през 1957 г. Завършва международни отношения в УНСС, а след това специализира в областта на политическата социология. Доктор на политологическите науки. Преподава в НБУ.





- Г-н Тодоров, оповестените грами на американските посланици за Бойко Борисов като че ли катализират доста процеси у нас. Но защо се появяват точно сега?

- Винаги това е въпросът - защо точно сега. Бих попитал дали от оповестените грами научихме нещо ново. Мисля, че не. От момента, в който Бойко Борисов се появи на политическата сцена, се коментираха подобни информации. Разбира се, онова, което е новото, е, че това са грами, които се свързват с името на посланик на велика сила, има авторитетно говорене. Авторитет, който не можем да пренебрегнем. И вероятно това е причината за по-големия шум. Разбира се, това става в навечерието на изборите. И някой би се запитал дали това е поредният удар, с който противниците на Бойко Борисов искат да го елиминират от сцената. Може да се допусне такова нещо, но не ми се струва то да е водещото. Тъкмо защото казаното в тези грами, публикувани в "Уикилийкс", не е нищо ново.

- Как противниците на Бойко Борисов биха могли да се опитат да го отстранят чрез грами на американски посланици?

- Естествено е противниците или съперниците на Бойко Борисов да се възползват от тази ситуация, защото се очертават много въпросителни пред президентската и кметските надпревари. Бойко Борисов е не само министър-председател, но и лидер на управляващата партия. Така че нищо чудно, че събира върху себе си множество критики. Например това нещо може да има последствие, ако прокуратурата започне разследване. Някои депутати го поискаха. Това може да има последици за колебаещите се избиратели, които ще си кажат - добре де, имаше слухове, но сега като че ли слуховете се потвърдиха. Не знам дали няма да има последици върху поведението на самия Бойко Борисов. Но по-скоро съм склонен да мисля, че това ще бъде поредният скандал, който скоро ще отшуми.

- Ако прокуратурата започне разследване, единственото, което може да се случи, е Бойко Борисов да получи тапия за чисто минало.

- Разбира се, в грамите на посланиците има наблюдения, които обобщават различни информации. Те представят вижданията на съответен човек, изпратен на място, за да прецени ситуацията. Едва ли подобно следствие ще приключи по друг начин, освен както казахте. В най-добрия случай ще се окаже, че всъщност няма нищо такова. Но въпросът е далеч по-сериозен - за връзките на различни схеми на организираната престъпност и политиката в България. Той се коментира не от вчера. Изобщо ролята на едрите бизнеси, някои от тях сенчести, в политическия живот е твърде голяма, за да си позволяваме да не го коментираме. В крайна сметка ще се окаже ли вярно, че изборите печели този, който бъде подкрепен от най-влиятелните бизнес среди, включително от сенчестия бизнес. Ще се окаже ли вярно, че изобщо по-голямата част от политическите фигури са нещо като кукли на конци, а конците дърпат съвсем други интереси. Макар в повечето демокрации едрите бизнеси да имат по-голямо влияние в политическия живот, отколкото който и да е сектор от гражданското общество, мисля, че в България сме отишли много по-напред в това отношение и е крайно време гражданите да се преборят за по-голям дял в това участие.

- Как?

- Рецепти лесно се дават. И аз понякога ги давам, още повече че съм преподавател. Няма кой да организира гражданите, освен ако те самите не се организират. Няма кой да оказва натиск върху политическите партии освен техните членове и симпатизанти. Но най-важното е свързано с начина, по който се създава обществено реноме. Трябва да сме чувствителни към този вид информации. И когато стане дума за нещо, което, ще кажете, не е доказано в съда, но очевидно е нередно да се прави, общественото мнение би трябвало да наказва такива политици. Дори да се окаже, че не могат да бъдат събрани доказателства, които непременно да издържат пред съда.

- Предсрочни избори - оттеглената подкрепа на "Атака" ли ще ги предизвика или нещо друго?

- Мисля, че за момента в НС ГЕРБ продължава да разчита на достатъчно подкрепа - дори да изброим само депутатите на ГЕРБ и онези независими, които дадоха подкрепата си, както и тримата, наскоро напуснали "Атака". Мисля, че от останалите парламентарни сили не се очертава засега особен интерес към предсрочни избори, защото те няма радикално да променят съотношението на силите.

- Парадоксалното е, че засега интерес към предсрочни избори регистрира само Бойко Борисов?

- Има такива случаи в историята и в политиката. Когато една партия усети, че след година доверието в нея ще бъде по-ниско отколкото сега, предизвиква предсрочни избори, за да може да задържи позициите, които в момента има. Аз обаче не мисля, че премиерът ще тръгне на предсрочни избори, защото има да решава много сложни въпроси с президентските и местни избори. Ако се стигне до предсрочни избори, според мен сега причина би могла да бъде само някаква криза и разцепление вътре в партията ГЕРБ.

- Някои социолози уверяват Борисов, че ако сега има избори, ще вземе пълно мнозинство от поне 130 мандата. Това е в най-добрия случай, а колко ще вземат в най-лошия?

- Трудно ми е да коментирам такъв вид анкети. Не сме в предизборна ситуация. Това е хипотетичен въпрос, на който всеки има свободата да отговори както си иска, включително и да си играе с анкетьора. Това не означава, че не трябва да вярваме на социолозите. Такава увереност, според мен, Бойко Борисов не трябва да има към този момент. По множество причини - ГЕРБ не е в кондицията си от лятото на 2009 г., минали са две години от управлението му и те донякъде са го изхабили. Може ли да се срине обаче ГЕРБ? В България всичко е възможно. Някой подозираше ли например през 2001 г., че ОДС, които 4 години по-рано бяха спечелили парламентарните избори с над 2 300 000 избиратели, ще загубят така драматично от една новопоявила се два-три месеца преди изборите политическа сила - НДСВ. Никой. Може да се случи такова нещо, ако се случи сериозен гаф, разцепление или бог знае какво. Но ако няма някакви драматични развития, подкрепата за ГЕРБ ще се отлива, но не толкова бързо. Вероятно ГЕРБ ми могъл да разчита на не по-малко от 600 000 избиратели. С ефекта на президентските могат да стигнат и надминат 1 000 000, но това са спекулации.

- ДПС ще запази ли ролята си на балансьор?

- Със сигурност от ДПС и гласоподавателите им ще зависи изборът на президент. Дори в най-трудните моменти досега ДПС са успявали да мобилизират почти 300 000 избиратели. Това е значително избирателно тяло. И ако тези хора пак гласуват, очевидно че ще натежат в една или друга полза. Как обаче ще протече това, засега не се знае, защото има поне две неизвестни. Първата е, доколко дълбоко е разцеплението в ДПС. Защото е възможно това да се отрази в местните избори (Касим Дал има влияние в Североизточна България), но на президентските да няма значение. Тогава Ахмед Доган ще може да договаря своята подкрепа, особено на втория тур. Мисля, че засега ДПС няма да заяви изрична подкрепа за който и да е от кандидатите на първия тур, но на втория със сигурност ще действа с по-ясно послание към своите избиратели.

- Има ли логика в това ДПС да тръгне да подкрепи Борисов или негова кандидатура?

- Всичко е възможно. Напоследък много се говори за постигане на задкулисно съгласие между ГЕРБ и ДПС. Аз по-скоро бих казал - може би между Бойко Борисов и Ахмед Доган лично. Избирателите на ДПС не са дисциплинирани войници, каквито си ги представяме. Избирателното тяло на ДПС в националните избори се движи между 250 000 до 600 000. Има приливи и отливи. Мобилизацията на ДПС обаче зависи много от мобилизацията на "Атака", а пък "Атака" беше съюзник на ГЕРБ и дори наскоро Бойко Борисов каза, че много цени тази подкрепа. Е, не знам дали сред избирателите на ДПС няма да има хора с много резерви към това. Дори техният лидер да им каже: "Дайте да подкрепим ГЕРБ", това няма да се случи автоматично. Да не говорим, че ДПС може би ще се опита да завие не толкова към ГЕРБ, колкото към сините.

- Да, но неприязънта между Ахмед Доган и Иван Костов все още е много силна...

- Доган е показал неколкократно, че следва принципа - в политиката няма вечни приятели, има само вечни интереси. Не мисля, че това ще е пречка, ако ДПС реши да се сближи със сините.

- Защо Бойко Борисов толкова драматично се люшка в мнението си дали да се кандидатира за президент - от това "аз ще съм" до това "вероятността е 0.001%"?

- Ами защото ситуацията му наистина не е лесна. Това бих описал като ситуацията на цугцванг в шахмата. Какъвто и да е хода, рисковете са много големи. И наистина, ГЕРБ не изглежда да има друга печеливша кандидатура. Бяха "опитани" в публичните дебати някои фигури, донякъде те бяха компрометирани. Говори се и за други, които още не са лансирани, като външния министър Николай Младенов, но истината е, че всички изследвания показват, че силната кандидатура е тази на Бойко Борисов. Второто нещо е, че той самият осъзнава рисковете от кандидатирането си. Това значи промяна в правителството. Кой ще е премиерът на ГЕРБ? Говори се, че може би щафетата ще поеме Симеон Дянков. Въпросът е дали гласуването на едно ново правителство на ГЕРБ няма да доведе до предсрочни избори. Защото ГЕРБ все още няма пълно мнозинство. Каквото и да направи Борисов, ще има трудни за неговата партия и правителство последици.
39
5130
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
02 Юни 2011 20:16
Сигурно е, че Борисов няма да завърши премиерския си мандат-до сега той няма завъършен мандат-Така избягва отчета...
02 Юни 2011 20:30
.
02 Юни 2011 20:58
Не знам защо, но ми хрумва следната версия: Изтичането на грамите е програмирано изтичане. Автори на мнимото "изтичането" са самите съответни служби на САЩ. Целта - да се подскаже на ББ, че ако не върви по пътя по който ГО НАСОЧВАТ те няма да го защитят, както направиха сега, като вместо през медийте или с официално изявление Уорлик по един недопустим начин отиде в парламента и заяви, че имат доверие на ББ, но НЕ ОТРЕЧЕ че такива грами е имало. И както виждаме, ББ-то дава всичко, което брадърсите му поискат. Най лесно се управлява зависим човек, а ББ-то е зависим, много зависим от миналото си. И той чудесно го знае. В момента в който обаче той свърши всичко, което би могъл и стане вече неудобен ще бъде компрометиран и изхвърлен с помоща на същите тези специални служби на САЩ, които са перфектни и с огромен опит в сваляне на правителства навсякъде по света. Как беше: "В политиката няма вечни приятели, има вечни интереси."
02 Юни 2011 21:08
02 Юни 2011 22:02
Хей , куче таквоз ,
Остава да кажеш , че не следва да очакваме грами за игрите на ДПС и Атака в общия ни живот . Снимка на Биг брадъра с Булгаристан , без тях няма като как да се прояви . Не сещат ли подобното или го мислят , като вероятност за бомбене на Ню Йорк от виетнамски авионосци в онуй време ???

Редактирано от - beagle на 02/6/2011 г/ 22:07:46

02 Юни 2011 22:23
Това интервю е малко странно, в смисъл че все едно един журналист да интервюира друг журналист - ефектът ще е същият. Казва се едно и също от половин година насам или даже повече. В цугцванг е Борисов, но това е, защото няма реална политическа партия, а задоволява личната си воля за власт.
02 Юни 2011 22:27
Друго си е всеки ден да ти напомят колко много дренки ще има!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
02 Юни 2011 22:28
Има една легендарна мисъл-определение на сръбският крал Милан за това, какво е политиката:"С едно руко ду.. глади, с друго руко ку... вади" Явно ББ не е присъствал на тази лекция, брилянтно повторена от н.пр. Уорлик в парламента преди седмица. Явно премиерът ни много вярва на тези, при които отиде за индулгенция през април 2009, и който две години по-късно му пуснаха в нета грамите от посланниците си в БГ.
02 Юни 2011 22:39
Цунг-цванг,
иди-доди
горе-долу
търчи-лъжи
Социолог.
02 Юни 2011 22:41

Тебе сега дигнаха ли те за кмет?
02 Юни 2011 22:46
острилката: Думи нямам да ти обясня, как ти е стъпил крак в зенгия с това петостишие!!!

02 Юни 2011 22:48
Струва ми се, че интервюираният е докторпо история, а не доктор на политологическите науки. Между двете има известна разлика (доктор по политология е еквивалентно на кандидат на политологическите науки, да станеш доктор на науките БЕШЕ доста по-трудна задача). Нека журналистите да бъдат по-точни. Или поне на погледнат интернета, там си пише...
02 Юни 2011 23:23
02 Юни 2011 23:23
Грамите са за да му кажат:
Опичай си акъла, иначе ще спрем да ти плащаме.
В стила на ЦРУ е да плаща на марионетните министър-председатели.
Не е задължително резидентурата да плаща. Може и чрез фирми.
02 Юни 2011 23:31
По-добре е да набием журналята , но при таз им халтура , може да се разминат и с карай да върви ...
03 Юни 2011 00:45
Голям мерак е да накарат Бойко да се кандидатира... щото не знаят как иначе да се преборят с него. Ето сега - пуснаха женското Гоце (Пръмова) точно с цел да накарат Бойко срещу нея. Друг не можел да я бие.... видите ли...
03 Юни 2011 01:23
Боко е между няколко огъня....
Доган ще застане зад Пръмова. От другата страна Трактора е заредил флашките. Щатите му пуснаха малко лийк, колкото да не се отвива мног, ама другия път може да му пуснат и повече. Страната агромная, също има силен коз с който да го цака в лицето на Вальо Златев...
Няма да се кандидатира....
03 Юни 2011 02:45
Ще се окаже ли вярно, че изборите печели този, който бъде подкрепен от най-влиятелните бизнес среди
А добро утро. В САЩ, господина кой мисли, че печели изборите?
03 Юни 2011 04:49
ГЕРБ, БСП, ДПС и сините върнаха изборния туризъм
Петък, 3 Юни 2011г.
Само АТАКА се обяви против намаляване на уседналостта на 4 месеца
Уседналостта за изборите тази есен падна на 4 месеца. Против това скандално решение на парламента за промяна в изборния кодекс вчера се обяви единствено АТАКА. "Този път инициатор за изборния туризъм, за съжаление ще бъдат не само БСП и ДПС, но и ГЕРБ", заяви зам.-председателят на Народното събрание от АТАКА Павел Шопов по повод приетото решение. Изненадващото предложение направи Искра Фидосова, шеф на правната комисия в НС, без то да е минало през комисията. До последно Фидосова настояваше за 10 месеца уседналост, а накрая стана ясно, че до 23 юни е срокът, в който ще се извършват интензивни адресни регистрации в цялата страна.
Единствено АТАКА защити принципа на уседналост, който Конституционният съд след сезиране на БСП и ДПС намали на 6 месеца. В зала националистите поискаха възможно най-дългия срок. "За нас всеки опит да се намалява времето за уседналост е абсолютно неприемлив. Падането му ще развърже ръцете на ДПС за изборния туризъм, който гледаме вече 20 години. Явно политическите партии си правят някакви сметки с това нагласяване. Такива промени са фриволни", заяви от трибуната Павел Шопов. От ГЕРБ определиха поправките като редакционни и си ги приеха...

03 Юни 2011 07:01
"Няма кой да организира гражданите, освен ако те самите не се организират."
............................... ............................... ...
Прочеетох статията дотук и спрях.
Гражданите никога не се организират сами. Тях винаги ги организират водачите. Идеи, идеолози, водачи /лидери/, организации и нататък вече граждани. Този преподавател хвърля вината на гражданите, че сами не можели да се организират, или просто им подбива самочувствието. А истината е, че такива като него са бездарници и продажници и затова гражданите не могат да получат в ръцете си нито идеята, нито лидерите.
03 Юни 2011 07:09
А и този политически социолог преповтаря някакви догми за гражданите и гражданското общество, без да вниква в тях. Защо само гражданите трябва да се организират? В днешно време индивидът се явява и в други социални роли. Защо да не се организират протести и искания по професионална линия, например? Защо да няма протести на селскостопанските производители? Или на работниците за извоюване на определени права. Или на местния бизнес? Граждански движения и гражданското общество се занимава с фундаментални свободи, а не с условията на труд на учителите, например.
03 Юни 2011 07:14
Падна ли вече?
Това цугцванг сигур значи, че се клати сериозно...
03 Юни 2011 07:47
Цугцванг, палажението е обсайт.
03 Юни 2011 08:03
Цунг-цванг,
иди-доди
горе-долу
търчи-лъжи
Социолог.

Малка поправка-СоциолЪг
03 Юни 2011 08:07
"Няма кой да организира гражданите, освен ако те самите не се организират." И аз дотук и спрях.
03 Юни 2011 08:14
Rogatia, преди много луни и аз писах за тоя вариант. Не , че съм много умен и съобразителен...., чух го от едни другари приближени на ДПС и Компартията.
03 Юни 2011 08:57
Г-н Тодоров, подкрепата за ГЕРБ от 2009 г. до днес неизменно е 28 - 35% от целия деклариран вот (условно около 4 000 000). В момента си е точно 30%, колкото и това да не им се иска на посетитетлите на Ганкиното кафене, в което те си лекуват махмурлука, псувайки властта. И няма значение дали псувните им са истински мотивирани, или не. Защото 30% са си 30%. В абсолютни числа това е около 1 200 000 гласа, а не само 1 000 000.
Няма (или почти няма) срив в доверието към ГЕРБ и това се обяснява единствено с факта, че ББ е еманация на съвременната българска душевност. А това, че подкрепата за ГЕРБ била паднала от 45% до 22%, са глупости на социалистическите социолози. Първо, тя никога не е била 45%. Такъв невероятен процент декларираха избирателите веднага след 5 юли, за да се "присъединят" към победителите (да не забравяме, че тогава ГЕРБ заслужаваше само 103 мандата, а 13 му "подари" БСП с ненадминатата си глупост и арогантност). Вместо обичайните 5%, тогава виртуалният добавен вот стигна 15% и така формира числото 28% + 15% = 43%. И второ, в момента подкрепата за ГЕРБ наистина е 30%. Както правилно отбелязвате, политическа криза в момента няма. А през лятото няма как да възникне, освен ако светът наоколо не се издъни по-рано от предвиденото. Но тогава пак ББ ще се яви като спасител на нацията. Друг е въпросът, че тогава няма да има какво да се спасява.
Бъдете здрави!
03 Юни 2011 10:05
Бих попитал дали от оповестените грами научихме нещо ново. Мисля, че не. От момента, в който Бойко Борисов се появи на политическата сцена, се коментираха подобни информации.
Така е, от доста отдавна се знаеше това, което пише в сега публикуваните грами, че даже и повече. Но, какво се промени от това знание? Нищо. Бойко Борисов бе избран за кмет на София. След това се видя, че като кмет нищо не свърши, но това не попречи, Бойко Борисов с ГЕРБ да спечели изборите през 2009-та. Има разбира се една особеност - голямият брой негласували избиратели, т.е. ГЕРБ получиха доста малък процент от гласовете на избирателите, но голям процент от гласувалите. Най-вероятно предишната тройна колалиция беше твърдо решила да подари властта на ГЕРБ и доста умно го направи с мажоритарните кандидати, което малко хора го разбраха, а останалите са убедени, че предишните са сглупили. Ясно беше, че ГЕРБ няма да успеят без допълнителна подкрепа.
03 Юни 2011 10:09
Две неща и към тях трето.
Но въпросът е далеч по-сериозен - за връзките на различни схеми на организираната престъпност и политиката в България. Той се коментира не от вчера. Изобщо ролята на едрите бизнеси, някои от тях сенчести, в политическия живот е твърде голяма, за да си позволяваме да не го коментираме. В крайна сметка ще се окаже ли вярно, че изборите печели този, който бъде подкрепен от най-влиятелните бизнес среди, включително от сенчестия бизнес. Ще се окаже ли вярно, че изобщо по-голямата част от политическите фигури са нещо като кукли на конци, а конците дърпат съвсем други интереси.


Първо, през 2009 се оказа, че връзката между организираната престъпност и политиката минава през ... вота на избирателя. Имаме ли илюзията, че масовият избирател, подкрепил ГЕРБ, има илюзията, че Бойко Борисов не е мутра? Време е да го признаем. Масовият избирател харесва мутрата Бойко. Не главния секретар Борисов, не Кмета на София - мутрата Бойко от Банкя. Точка. Или много болезнено многоточие. Защото това се случи, приятели, вотът от 2009 ЛЕГИТИМИРА връзката на организираната престъпност с политиката и държавното управление (след като преди го направи в местното в София). Това е нашата малка мръсна обща тайна.
Второ, ако се окаже вярно, че сенчестият бизнес раздава мандатите на държавното управление чрез избори, то ГЕРБ и респективно Борисов ще загубят вота на есен. Такава е логиката на сенчестото влияние. На Борисов трябва да му бъде даден ясен знак за подчинение. Ако такъв знак не му бъде даден, то сенчестата власт ще се лиши от необходимото за съществуването и дисциплиниращо излъчване на "авторитет".
И трето, към Мишо Константинов. Ако това е "онзи" Мишо Константинов, то по силата на професионалната си квалификация той знае, че в сложни системи връзката причина-ефект е нелинейна. Курдюмов в едно свое изказване използва метафората на акупунктурата, за да онагледи това, че управлението на сложни системи не е "силово". Не е важно толкова каква е енергията в системата, а как тя е разпределена. Слабо, но топологически добре подбрано локално въздействие може да доведе до опустошителни глобални ефекти. Константинов сам дава поне два такива примера от 2009 - тъпото решение с "мажоритарните" мандати (силова намеса) и изказването на подпийналия (?) или опиянен от себе си Доган (флуктуация на поведението). И ей ви на - бифуркация при режим на обостряне А за някои - катастрофа Ситуацията и в момента, заради икономическата и социална криза, съчетана с криза на представителството, е заредена с напрежения. Тези напрежения осигуряват необходимата за остри локални конфликти енергия, а тези конфликти от своя страна могат да инициират каскада от събития с неопределен ефект. Заедно с това неизвестен брой "черни лебеди" се реят над нас и ние няма как да знаем дали някой от тях няма да ни кацне в двора в мно-ого неподходящ момент. Нали?
03 Юни 2011 10:12
Когато се говори за спад или не в подкрепата за ГЕРБ, трябва да се отчитат три групи хора: гласувалите за ГЕРБ, гласувалите за други партии и негласувалите, като последните са най-важни. При гласувалите за ГЕРБ възможностите са две - относително запазване на влиянието на ГЕРБ сред тях и значителен отлив на избиратели. Второто твърдо ще го има, ако се появи следващия "спасител" на България, но засега него го няма. От гласувалите за други партии, едва ли ще има прилив на избиратели към ГЕРБ, поне според показаното от ГЕРБ досега, а същото важи и за най-голямата група - негласувалите. Те не гласуват главно защото не вярват на ГЕРБ и на останалите партии. Ако ГЕРБ успее да свърши нещо, голяма част от тях би ги подкрепила, но засега нищо подобно не се случва, даже напротив - с действията си ГЕРБ увеличава тази група на негласуващите за следващите избори. От това полза имат най-вече ДПС, СДС/ДСБ и АТАКА като партии с най-твърд електорат.

Редактирано от - XYZxyz на 03/6/2011 г/ 10:15:32

03 Юни 2011 10:15
Операцията с грамите е на цру - това което тя казва не е за ББ,
а за всеки следващ и то е:
със Сащ взаимоизгодност и сътрудничество няма - с тях има само робовладелски ("съюзнически" отношения.
Тях вече ги интересува следващия "ББ" - отсега го вербуват, защото сегашният ББ вече е изяснен.
Предстои да разберем "само" как е употребен.

Редактирано от - Езоп на 03/6/2011 г/ 10:18:08

03 Юни 2011 10:38
При все брилятната дефиниция на колегата отгоре пропуснати са
има - няма
измък - примък
колко'т - толкоз
леви - десни


като поясняващи образа обстоятелства
03 Юни 2011 10:58
Е, колкото и да е неприятно на някои, цвангът е по-скоро към "цункане" на Борисов, отколкото към "цугването" му...
03 Юни 2011 11:03
.
03 Юни 2011 11:22
безизходицата на правителството и лично на премиера Б.Борисов вече две години се увеличава, уедрява, задълбочава, надебелява... и това ще доведе до... след две години изтичането на мандата и спечелването на нов...
то кучетата си лаят, а керванът си върви
03 Юни 2011 13:16
"Макар в повечето демокрации едрите бизнеси да имат по-голямо влияние в политическия живот, отколкото който и да е сектор от гражданското общество, мисля, че в България сме отишли много по-напред в това отношение"
Ето това им харесвм на докторите политолози, красивия изказ.Според авторитетни изследвания управлението в България се характеризира като Flawed democracy. Така че сме по-назад от т. нар. Full democracies (всичките обичайни заподозрени USA, Обединеното Кралство, Швеция, Финландия, Германия, Франция и т.н ).
В България все още има дефектна демокрация.
03 Юни 2011 14:30
У нас няма демокрация.
Имаме си ъпдейт, нарича се мутро-партокрация с елементи на посткомунистически метастази.
Както е казал едикойси "Демокрацията е за богатите, не е за цървулите."

03 Юни 2011 15:04
какъв Николай Младенов го гони тоя...., та момчето няма 40 години и по конституция не може да се кандидатира
03 Юни 2011 15:27
Без промяна на избирателната система т.е. и парламентарните избори да са по мажоритарната система, промяната няма как да се случи.Освен това народа е суверен, той делегира властта итой трябва да има право да отзовава депутати, азащо не и президента , ако те работят срещу интересите на болшинството от избирателите/след събирането например на 500 подписа/.По важните за нацията въпроси да се организира референдум, защото това е най-висшата форма на пряка демокрация.Като ги слушам всички как пелтечат по повдигнатите от мен въпроси, картинката е ясна.Всеки който по някъкав начин застрашава статутквото задължително бива поста вен в изо лация.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД