След като МВР не успя да пребори автокрадците, започна и да ги обстрелва. Отскоро пък реши да ги стимулира с промени в застраховането. |
Депутатите искат да забранят поставянето на абсолютно всякакви знаци и белези на видимо място в колите, които пряко или косвено говорят за сключена застраховка. И ако застраховател обвърже договора с подобно изискване, ще се глобява от 30 000 до 60 000 лв., а при повторно нарушение - от 60 000 до 120 000 лв. Не стига това, но и законодателят предвиди евентуални
глоби и за всички 4 милиона водачи,
ако те поставят някакви знаци. За тях санкцията ще е от 50 лв. В същото време има изключение - можело да има знаци, но единствено "такива, чието поставяне е изрично уредено с нормативен акт или попадат в изключенията". Разбирай винетки, гражданската отговорност. В което няма никаква логика. Но защо пак обикновените хора ще са виновни, изобщо не става ясно.
Всичко това тръгна от вътрешния министър Цветан Цветанов, който през декември м.г. обяви, че маркирането на автомобили при застраховането им трябва да отпадне, "защото лепенките са част от сигналите, които се дават към криминални структури". Два месеца по-късно той се сдоби с подкрепа на Комисията за финансов надзор (КФН). После МВР написа поправките, които стигнаха до парламента.
А там смее ли някой да гласува срещу вътрешния министър?
Естествено неговите тези се чуха в пленарната зала от най-близките му и активни депутати. "Поставеният стикер съобщава на крадците да не крадат точно вашия автомобил", обясни Валентин Николов от ГЕРБ. По думите му целта била да се предотврати даването на големи суми на някои фирми, за които се предполага, че играят с крадците на коли - т.е. изпращат ги да тарашат колите, застраховани при конкуренцията. Опозицията възропта основно с политически доводи. Петър Димитров от левицата заяви, че законопроектът е безполезен. Според него този текст унижава Народното събрание и е предназначен за двама души - Цветан Цветанов и Алексей Петров, който трябва да бъде наказан. Името на обвинения като лидер на престъпната група "Октопод" бивш агент на МВР и ДАНС се свързва със застрахователна компания, която допреди година беше най-силна в автомобилното застраховане.
Димитров основателно се усъмни, че липсата на стикери върху автомобилите ще спре кражбите. Според него този закон няма да ощети заможните хора, които имат охрана и влияние. По неговите думи
най-потърпевш ще е обикновеният българин,
който си е оставил колата отвън. Прокраднаха се и абсурдните идеи занапред да се забрани на гражданите с подобни стикери да опитват да защитят жилището си?! Откъде накъде - става дума за частна собственост и всеки решава какво да сложи на вратата си - стикер, снимка на застрахователен бос, а защо не и портрет на вътрешния министър!
Най-важното е, че МВР си позволява недопустимо да пише граждански закони, да регулира бизнеса и гражданските правоотношения. Това поставя наистина в опасност демокрацията. А когато това се прави с безумни внушения, нещата стават драматични. "Самият факт, че има автокрадци в услуга на определени застрахователни компании, трябва да бъде прекратен. Тези стикери определено оказват съществено влияние върху кражбите", твърди вътрешният министър. По неговите думи маркирането и стикерът са начин, по който автокрадци се ориентират към кои автомобили да се насочат. Но нали всички сотаджийски охранителни фирми, сред които са и хората на самото МВР, лепят лепенки на обектите, които пазят?! За да знаят крадците и да ги заобикалят? Значи срещу заплащане самото МВР може да лепи знаци, а никой друг няма право.
МВР да не е голяма охранителна фирма?
Всъщност, играта по тази тема е отдавна. Години наред всички застрахователни компании имаха като изискване за каско маркиране. Постепенно няколко се отказаха. Сред тях е една от близките на тази власт. Постепенно след определени действия на това управление две други близки компании станаха лидери в автозастраховането. Едната преди бе заклеймявана, а свързани с нея лица бяха разкарвани из съда като мечки на синджир и накрая оправдани. Тези две компании обаче бяха против отпадането на маркирането. Но за тях, както и за всички останали е ясно, че пак ще си намерят начин да си "заплюват пространство". Дори в парламента бе коментирано, че изобретателният българин може да си сложи ароматизатор, ключодържател, календарче и какво ли не още със знака на застраховалата го компания.
В крайна сметка МВР обаче реши да регулира застрахователния пазар и да го засипе със забрани. По този начин силовото ведомство показа, че не само не може да се справи с автокражбите и дори е на път да ги увеличи. Сигурно сега ще забрани и лепенките на охранителните фирми по обектите, за да може и там да се краде по-лесно.