:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 145
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Време е да преосмислим Маркс

В редица германски университети се организират семинари за съвместно четене на "Капиталът", защото мнозина смятат, че идеологът на комунизма трябва да бъде преосмислен и преоткрит в ерата на глобалната криза
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Германски брокери обсъждат котировките на фондовата борса във Франкфурт на Майн, която е една от стълбовете на капитализма в Европа.
През февруари 1976 г. най-голямата аудитория на университета във Фрайбург е препълнена. Новият бунтарски месия на Западна Германия ще изнесе реч и всички го очакват с нетърпение. Името му е Руди Дучке. След атентата срещу него от консервативен младеж през 1968 г. Дучке отново се връща на политическата сцена и обикаля германските градове. Поводът е книгата му, в която се опитва да противопостави Маркс на Ленин, или казано иначе: социализма на реалния социализъм. Тезата му не е особено оригинална - в СССР властва нещо като азиатски социализъм, който твърде много напомня на царизма и деспотизма. Всъщност Русия не е била готова за социализма. Дучке не можа да преглътне факта, че именно в тази азиатско-социалистическа форма на диктатура марксизмът можа да хване корени. Че учението на Маркс бе така грешно разтълкувано.

Наскоро в Хумболтовия университет в Берлин се проведе голяма конференция, посветена на марксизма. Под надслов "Да преосмислим Маркс" участниците се опитаха да преоткрият трудовете на философа, около чието име през последните най-малко две десетилетия настъпи сякаш пълна тишина. Защо пък не, се пита наблюдателят на в. "Ди Велт" Екхард Фур. Преди няколко години отново се заговори за Карл Маркс, а след избухването на световната финансова криза тезите му сякаш пак станаха актуални. Може дори да се каже, че 20 години след краха на "реалния социализъм" в Европа и особено след икономическата криза може би дори е време текстовете на Маркс да бъдат проучени обективно или най-малкото без идеологическите наслоения на комунистическата власт. Самият Маркс не е оставил "строителен план" за изграждането на социализма или пък комунизма и със сигурност би бил един от най-яростните критици на догматизацията, която сполетя творчеството му след неговата смърт. Неговите историческо-политически анализи са от днешна гледна точка журналистика от висока класа и дори литература. Маркс видя, прозря и проумя капиталистическата глобализация много преди това словосъчетание да съществува изобщо.



Тълкуванията на Карл Маркс винаги са крайно идеологизирани



Но встрани от радикалните оценки и доктринерските табута става дума за творчество, което се нуждае от нов прочит, апелира от своя страна анализаторът Ролф Хосфелд. Никоя фигура от подобен ранг не е била до такава степен идеологизирана като Карл Маркс. Поради тази причина творчеството му трябва да бъде прочетено, така да се каже, на трезва глава. Без идеологиите на предишни епохи. "Това не означава да се търси нов път към комунизма", категоричен е Хосфелд. Според него и без това няма особени възможности да се дебатира за бъдещи пътища, водещи към комунизма, защото той, както си го представя Карл Маркс, не е възможен без диктатура като държавно управление. От икономическа гледна точка той също не може да бъде алтернатива на капитализма, макар че и последният безспорно е застрашен от постоянни кризи и сривове. Визията на Маркс за общество, свободно от диктата на пазара, се оказа чиста илюзия, да не се каже утопия. Тази визия е нецялостна и непродуктивна. Това го знаеше твърде неприятният като излъчване, но много интелигентен Валтер Улбрихт, който през 60-те години на миналия век настояваше за въвеждането на повече пазарни механизми в бившата комунистическа Германия - ГДР. Китайците отдавна осъзнаха тази нужда, поради което страната изживява невиждан досега икономически бум. Но дали Маркс трябва да бъде отречен като философ поради всичко това? Това вече е съвсем друг въпрос. Маркс е съвременник на индустриалната революция, на зараждащото се работническо движение, чийто голям теоретик той става. Нереалните му представи за



общество извън пазарните механизми



не означават, че голяма част от критиките му към модерния свят не са верни. Според канадския философ Чарлс Тейлър неговият най-важен научен принос се съдържа в определението му за капитализма, който той характеризира като най-иновативния и съзидателен обществен ред за онова време, но същевременно и като най-разрушителния. Маркс обаче е трябвало да спре до там, смята Тейлър, вместо да се опитва да решава проблеми, които явно не са решими. Поне засега. Карл Маркс обаче е вярвал, че всеки проблем може да бъде преодолян и тъкмо в това е грешката му. Друга негова заблуда е увереността, че капитализмът е нещо крехко, което едва ли ще оцелее дълго като обществен строй.

Друга тенденция на финансовата криза в капиталистическите общества напоследък е, че субкултурата сякаш преоткрива комунизма. Една от звездите на тази сцена е словенският философ Славой Жижек, който смесва марксизма, попкултурата и психоанализата, пише "Дойче веле". 20 години след края на експеримента, наречен "комунистически строй", и след избухването на световната финансова криза, която за малко да доведе до колапс на капиталистическото статукво, изглeжда сякаш се заражда една нова потребност. Става дума не толкова за нова лява политика, колкото за нова лява теория. Колкото по-притискащи стават практическите проблеми, толкова по-уморена е сякаш демокрацията ни, а колкото по-неконтролируеми са банките, толкова по-абстрактно звучи търсенето на истината. За сметка на това пък сякаш философията става по-интересна. Тя няма това влияние върху масите и обществото като цяло, както бе в края на 1960-те години, пише Карл Хайнц Борер за сп. "Меркур". Въпреки това обаче мисленето през последните десетилетия се промени, философията в голяма степен се превърна в културна критика - по-смешна и литературна, по примера на големите французи като Дельоз, Фуко или Барт, но също така и по примера на съвременния философ Петер Слотердайк. Въпросната нова лява теория следва да бъде винаги секси, забавна, провокативна и лесна за цитиране. Тя трябва да се възприема леко като някое рок парче. Всичко това го има у Славой Жижек. Може дори да се каже, че той сякаш изобрети наново тази професия, но също така и че деградира ценното в нея с помощта на около 200 свои доклади и публични лекции. На колегите, които цени, нерядко обяснява, че могат да се чувстват големи късметлии, защото ако той беше на власт, всички те до един биха отишли в някой Гулаг.

Повечето му "колеги" обаче са единодушни, че нито един от тематизираните в творчеството на Карл Маркс проблеми на нашето време не е получил решението си и до днес. Разрушителните тенденции на капитализма се забелязват особено в наши дни. Маркс е от философите, които трябва да бъдат прочетени отново и преоткрити, но абстрахирайки се от крайните му последователи и противници. Неговият комунизъм отиде в историята. Философските му възгледи обаче и днес привличат вниманието.
СНИМКИ: АРХИВ "СЕГА"
Идеите на Карл Маркс възкръсват напоследък, а книгата му "Капиталът" се търси все повече.
 Надгробният паметник на Маркс в "Хайгейт".
286
7852
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
286
 Видими 
08 Юни 2011 19:49
вие очевидно се е**вате
08 Юни 2011 19:56
Маркс видя, прозря и проумя капиталистическата глобализация много преди това словосъчетание да съществува изобщо.

Това може да напише човек, който никога не чел нищичко от Маркс. "Глобализацията" по Маркс е комунистическа, но да кажем, че е прозрял нещо от нея. За сметка на това, Маркс не успява да види най-важните процеси на съвремието си - взривът от буржоазни революции в периода 1848-1883... започнал тогава и завършил през 1990-те години... обобществянето на производството, възникването на социалната държава
08 Юни 2011 19:56
По материали на чуждия печат

И кой е този чуждестранен печат? Да не е Zeit?

08 Юни 2011 20:13
Статия достойна за перото на един Петрински!
08 Юни 2011 20:22
И друг път съм писал по този въпрос – според мен най-добрият тълкувател на Маркс в популярна форма е Джек Лондон. В романа си „Желязната пета” той с „думи прости” обяснява теорията на Маркс. Описва и своите виждания какво би се случило, ако капиталистите надделеят над народа (над т.н. „димукрация”). Дори предвижда, че социализмът би се появил първо в Германия, но в онзи момент не е имал достатъчно данни да предвиди появата на Хитлер.
Впрочем, прочетете „Желязната пета” от Джек Лондон. Не е толкова увлекателна за прости мозъци като книжлето „Винету” на Карл Май, но си струва усилията.
Линкът, който ви давам, не е много удобен за четене, но все пак като се има предвид, че книгата отдавна не е издавана на български, може да свърши работа на по-младите, които се интересуват и нямат достъп до нея.
Натиснете тук
08 Юни 2011 20:26
.
08 Юни 2011 20:40
Абе друго си беше по Тошово време... Тогава имаше само правилна информация, а да пишат и четат можеха само некои "отговорни другари"...
Аре у лево.
08 Юни 2011 20:49
.
08 Юни 2011 20:52
Маркс си остава голям мислител, както в историята на философията, така и на икономиката, дето портретът му винаги е някъде между Рикардо и Кейнс.

За глобализацията и за много други неща писаното от него си остава напълно валидно, и стилът му е неподражаем, както и широтата на мисълта.

Ето малко от първата част на " Манифеста на ком. партия" (1848, когато е бил на само на 30 години)


...The bourgeoisie cannot exist without constantly revolutionizing the instruments of production, and thereby the relations of production, and with them the whole relations of society. ... Constant revolutionizing of production, uninterrupted disturbance of all social conditions, everlasting uncertainty and agitation distinguish the bourgeois epoch from all earlier ones. All fixed, fast frozen relations, with their train of ancient and venerable prejudices and opinions, are swept away, all new-formed ones become antiquated before they can ossify. All that is solid melts into air, all that is holy is profaned, and man is at last compelled to face with sober senses his real condition of life and his relations with his kind.

The need of a constantly expanding market for its products chases the bourgeoisie over the entire surface of the globe. It must nestle everywhere, settle everywhere, establish connections everywhere.

The bourgeoisie has, through its exploitation of the world market, given a cosmopolitan character to production and consumption in every country. To the great chagrin of reactionaries, it has drawn from under the feet of industry the national ground on which it stood. All old-established national industries have been destroyed or are daily being destroyed. They are dislodged by new industries, whose introduction becomes a life and death question for all civilized nations, by industries that no longer work up indigenous raw material, but raw material drawn from the remotest zones; industries whose products are consumed, not only at home, but in every quarter of the globe.

In place of the old wants, satisfied by the production of the country, we find new wants, requiring for their satisfaction the products of distant lands and climes. In place of the old local and national seclusion and self-sufficiency, we have intercourse in every direction, universal inter-dependence of nations. And as in material, so also in intellectual production. The intellectual creations of individual nations become common property. National one-sidedness and narrow-mindedness become more and more impossible, and from the numerous national and local literatures, there arises a world literature.

The bourgeoisie, by the rapid improvement of all instruments of production, by the immensely facilitated means of communication, draws all, even the most barbarian, nations into civilization. The cheap prices of commodities are the heavy artillery with which it forces the barbarians' intensely obstinate hatred of foreigners to capitulate. It compels all nations, on pain of extinction, to adopt the bourgeois mode of production; it compels them to introduce what it calls civilization into their midst, i.e., to become bourgeois themselves. In one word, it creates a world after its own image.


08 Юни 2011 20:54
Маркс е равин по произход и образование, безделник по професия и призвание, пълен дилетант в областта на икономиката. Творчеството му е смес от вулгарно шарлатанство, богата ерудиция и страстен полемичен жар (поколенията равини не минават безследно!), обилно примесени с най-обикновен кретенизъм, но значението му, наистина световно-историческото му значение се дължи на друго. Той успява да осъзнае силата на политическата организация, изградена върху недоволството на работниците и да даде насока на организираната им сила. Маркс влиза в историята и ще остане в нея не с теоретичните си упражнения... бас хващам, че сред читателите на любимата газета няма и десет души, които са "изчели Маркса" и то по принуда... а като автор на Учредителния манифест и Устава на Първия интернационал.
08 Юни 2011 20:55
Вярно, че е време да се препрочете Маркс, и особено "Капиталът", т. І, защото, от една страна, след падането на Стената все повече лъсват най-отвратителните страни на капитализма, отдавна в Западния свят нито е градивен, нито даже индустриален, а от друга, само кьоравите не могат (по-скоро не им се ще) да видят пред какво е изправен "глобалният" свят - не просто финансова, а екзистенциална криза. Хубаво е да се чете. Още по-добре е да се мисли, като се чете. За съжаление в случая "материалите от чуждестранния печат" са с булеварден характер.
08 Юни 2011 20:59
Из Манифест на Комунистическата партия на великия Карл Маркс:

Буржоазното семейство естествено ще отпадне с отпадането на това негово допълнение, а двете заедно ще изчезнат с изчезването на капитала. Или вие ни упреквате, че искаме да премахнем експлоатацията на децата от техните родители? Ние признаваме това престъпление. После казвате, че опорочаваме най-задушевните отношения, като поставяме на мястото на домашното възпитание общественото.

А нима и вашето възпитание не се определя от обществото? Нима то не се определя от обществените отношения, в които вие възпитавате, от пряката или косвена намеса на обществото чрез училището и т.н.? Комунистите не измислят въздействието на обществото върху възпитанието; те само изменят характера му и изтръгват възпитанието от влиянието на една господстваща класа.

Буржоазните бръщолевения за семейство и възпитание, за нежни отношения между родители и деца стават толкова по-отвратителни, колкото повече се разкъсват всички семейни връзки сред пролетариата вследствие развитието на едрата индустрия, колкото повече децата се превръщат в прости артикули и работни инструменти. Да, ама вие, комунистите, искате да въведете всеобщност на жените - крещи ни в хор цялата буржоазия. Буржоата вижда в жена си само оръдие за производство. Чул-недочул, че оръдията за производство следва да се експлоатират всеобщо, той естествено не може да си помисли в случая нищо друго, освен че ориста на обобществяването няма как да подмине и жените…Комунистите няма защо да въвеждат всеобщност на жените, тя почти винаги е съществувала...

Буржоазният брак е в действителност собственост върху съпругите. Комунистите биха могли да бъдат упрекнати най-многото в това, че на мястото на лицемерно прикритата всеобщност на жените искали да въведат официална, откровена всеобщност на жените. Впрочем от само себе си се разбира, че с унищожаването на сегашните производствени отношения ще изчезне и произтичащата от тях собственост върху жените, т.е. официалната и неофициалната проституция. Target=_Blank id=url>Натиснете тук

Ало, марксистите, това ли искате? Личи си, на какви майки сте синове, какви са ви "съпругите" и дъщерите...
08 Юни 2011 21:02
Още веднъж, това е горе писано в 1848 (хиляда осемстотин четирисет и осма) г., преди над 150 години. Трудно е и днес да се добави нещо съдържателно към него, а тогава глобализацията е била, разбира се, само далечна потенциална възможност, която големият мислител улавя и описва като нещо вече реално.

Има човешки племена, "открити" едва в наши дни, а многолюдното и древно (от 40 хил. години) планинско население на Нова Гвинея било "открито" едва с появата на самолетите, в края на 30-те години на 20 в. И‌ днес, а толкова повече пък преди 50 години, големи части от човечеството не са реално включени в световната икономика.

И в наши дни има мислители (хайде, почти) с размаха на Маркс, и един от тях е Робърт Райх, когото често цитирам.
08 Юни 2011 21:02
Аз чакам Маркс плюс пляс...
А за "Желязната пета" -
------------------------------- ----------------
Блогът на Генек


08 Юни 2011 21:05
Явно ще прочетем тука и много глупости.
08 Юни 2011 21:14
Време е да преосмислим Маркс
В редица германски университети се организират семинари за съвместно четене на "Капиталът", защото мнозина смятат, че идеологът на комунизма трябва да бъде преосмислен и преоткрит в ерата на глобалната криза


Трудна работа. Мнозинството от хората въобще не познават
творчеството на Маркс. Една немалка част от тях дори се гордеят с това, че не познават това, което не познават

"Невежеството е демон. Страхувам се, че ще причини още множество нещастия на човечеството" това е написал Маркс.
Капиталът с ненаситната си алчност ще кара все повече хора да се сещат все по-често за този, който разкри най-пълно неговата същност.


Редактирано от - Mitev на 08/6/2011 г/ 21:18:35

08 Юни 2011 21:19
Аз не съм чел Карл Маркс, но съм чел Карл Май и се гордея с това!
08 Юни 2011 21:20
Но по въпроса за "безделничеството" му - човек с наследство над 40 тома - с много високо интелектуално качество - за 40 години писателска дейност е технически много трудно да се обвини в безделничество. (За да се пише така, трябва и да се чете доста.)
08 Юни 2011 21:21
Маркс е равин по произход и образование, безделник по професия и призвание, пълен дилетант в областта на икономиката. Творчеството му е смес от вулгарно шарлатанство, богата ерудиция и страстен полемичен жар (поколенията равини не минават безследно!), обилно примесени с най-обикновен кретенизъм, но значението му, наистина световно-историческото му значение се дължи на друго. Той успява да осъзнае силата на политическата организация, изградена върху недоволството на работниците и да даде насока на организираната им сила. Маркс влиза в историята и ще остане в нея не с теоретичните си упражнения... бас хващам, че сред читателите на любимата газета няма и десет души, които са "изчели Маркса" и то по принуда... а като автор на Учредителния манифест и Устава на Първия интернационал.


бърнинг дейлайт,
имаш късмет, че човек не чувства болка когато пише глупости. Ако чувстваше болка пропорционална на глупостите, които пише, щеше да виеш като куче.

08 Юни 2011 21:22
Маркс е философ, но това не значи че философията му е приложима. Заради неточни преводи от германски на руски и откровен шантаж стотици милиони хора страдаха 50 години в една измислена система, недъгава в своят зародиш среда, бивайки обграждани всеки ката ден с безплодна идеология обречена на провал.
По темата няма какво да се пише. Самият факт, че никое от Западните общества не се хвана на Марксовата въдица е показателен. В същото време ние се удавихме оплетени от мрежата на Марксиската идеология.

Самата разлика между Зап и Изт Германия също иде да покаже развръзката, но не от интелектуалната мощ на Маркс, тя е безспорна, а от недъгавият прочит на творбите му. Защото това наистина са творби. Макар да вдъхновяват стотици милиони по света, те наистина са предназначени само за това - вдъхновяване - НЕ за приложение.
08 Юни 2011 21:26
Гледам, почитателят на Петър Динеков и тук вече се е изцвъкал, и то не по темата пак. Егати логореята, плод на болното самолюбиво его на малкото незабележимо човече.
08 Юни 2011 21:26
Маркс е философ, но това не значи че философията му е приложима. Заради неточни преводи от германски на руски и откровен шантаж стотици милиони хора страдаха 50 години в една измислена система, недъгава в своят зародиш среда, бивайки обграждани всеки ката ден с безплодна идеология обречена на провал.


гарамел,
изпадаш в положението на човек, който коментира ястие, което никога не е виждал нито опитвал.

08 Юни 2011 21:33
Не става дума за "недъгав прочит", идеите са едно, практиката е друго. В развитите страни през 20 в. много от идеите на Маркс се осъществиха в "превърнати" форми. Само по себе си дефектно, съществуването на СССР‌ помогна извънредно много за това.

Защо сега става дума за Маркс - ясно е, защото пазарният фундаментализъм, който уж погреба реалсоца в 1989 г., се провали. Но не става дума за връщане на болшевизма, а за това, което всеки ден приказваме.
08 Юни 2011 21:34
Из Манифест на Комунистическата партия на великия Карл Маркс:
Буржоазното семейство естествено ще отпадне с отпадането на това негово допълнение, а двете заедно ще изчезнат с изчезването на капитала. Или вие ни упреквате, че искаме да премахнем експлоатацията на децата от техните родители? Ние признаваме това престъпление. После казвате, че опорочаваме най-задушевните отношения, като поставяме на мястото на домашното възпитание общественото.
А нима и вашето възпитание не се определя от обществото? Нима то не се определя от обществените отношения, в които вие възпитавате, от пряката или косвена намеса на обществото чрез училището и т.н.? Комунистите не измислят въздействието на обществото върху възпитанието; те само изменят характера му и изтръгват възпитанието от влиянието на една господстваща класа.
Буржоазните бръщолевения за семейство и възпитание, за нежни отношения между родители и деца стават толкова по-отвратителни, колкото повече се разкъсват всички семейни връзки сред пролетариата вследствие развитието на едрата индустрия, колкото повече децата се превръщат в прости артикули и работни инструменти. Да, ама вие, комунистите, искате да въведете всеобщност на жените - крещи ни в хор цялата буржоазия. Буржоата вижда в жена си само оръдие за производство. Чул-недочул, че оръдията за производство следва да се експлоатират всеобщо, той естествено не може да си помисли в случая нищо друго, освен че ориста на обобществяването няма как да подмине и жените…Комунистите няма защо да въвеждат всеобщност на жените, тя почти винаги е съществувала...
Буржоазният брак е в действителност собственост върху съпругите. Комунистите биха могли да бъдат упрекнати най-многото в това, че на мястото на лицемерно прикритата всеобщност на жените искали да въведат официална, откровена всеобщност на жените. Впрочем от само себе си се разбира, че с унищожаването на сегашните производствени отношения ще изчезне и произтичащата от тях собственост върху жените, т.е. официалната и неофициалната проституция. Target=_Blank id=url>Натиснете тук


Ало, марксистите, това ли искате? Личи си, на какви майки сте синове, какви са ви "съпругите" и дъщерите...


666,
пък според мен си личи, че нищо не си разбрал от това, което си цитирал.

08 Юни 2011 21:50
"Аз чакам Маркс плюс пляс..." - !


Хитра е радакцията, знае каква тема да ни подметне на стъргалото, та да стане яко джафкане и сритване - винаги виртуално, разбира се !


Маркс прави добър анализ на капитализма на база на тези преди него, но почва да списва утопията си когато се опитва да предскаже бъдещето. Ленин го ревизира в осн. пункт (къде трябва да избухне революцията на недоволния пролетариат и се установи неговата диктатура) и вдигна ВОСР през 1917 г., за да реализира на практика тази утопия.


Резултатите от случилото се през следващите 80-на години + 20 (след 1991 досега) са пред очите ни в бившия соц. лагер, и особено - в екс-СССР, България, Румъния, части от екс-Югославия ... Политическия номенклатурен монопол бе заменен/но и допълнен/ с икономически мафиотски такъв (на същите хора и техните измекяри и мекерета).

Редактирано от - Mars Attack на 08/6/2011 г/ 21:53:11

08 Юни 2011 21:51
Нещо сървърът се пообърка !...

Редактирано от - Mars Attack на 08/6/2011 г/ 21:52:21

08 Юни 2011 21:56
Най-крупният мислител на Милениума ни не е възможен , без да е провокирал и Дявола и Бога . Имам кроткият си страх да му пиша своята "критика" , защото продължавам да му стоя зад Метода . Иначе , Фор-умът почва да гъмжи от маркс-ленинци , независимо от позицията им в чат-дискусията . Митев мили , не ти четох постинга , но ти се пази от догматиката . Ако историческото ни време беше нея да обсъждаве , днешните дискусии за Марксизма щяха да събират по неколцина хакадемици ...

Редактирано от - beagle на 08/6/2011 г/ 22:11:24

08 Юни 2011 21:59
ясно е, защото пазарният фундаментализъм, който уж погреба реалсоца в 1989 г., се провали.

Провали се по две причини.
Първо, щото бе имплементиран от бивши номенклатурчици, които не направиха нищо друго освен да преразпределят и присвоят собствеността която дедите и бащите им конфискуваха след '44г и която "Народната власт" съумя да доизгради за 45г.

Второ, защото реформите закъсняха с 6г, до 1997г - години на безвремието - именно заради точка първа. За да може номенклатурата да усвои и разграби "държавното имущество". Разликата се вижда се с просто око. Държави като Полша, Чехия и Унгария, които започнаха своевременно реформите и приватизацията, имаха ясна визия на къде искат да вървят, а именно ЕС и НАТО успяха в начинането. В тези държави масовата приватизацията приключи когато в България започваше. В резултат, техните предприятия не бяха закупени от номенклатурата, а от световни концерни като Сименс, Фолцваген, Ситроен и пр, и сега работят и се конкурират.

В България преходът е осъществен от висшата и средна номенклатура на БКП, внедрила се във всички възможни партии след 1990г с единствената цел да присвоява ресурси и запази властта си.
08 Юни 2011 22:02
Е...сега е лесно да се оплюе Маркс, но за да се опровергае се иска доста пъргав интелект - дето го няма нийде!!! Я си карайте лежерно, дорде дишате, по фрийдмънски, па ако ще и да въведат отново гилотината - тя ще е с демократично острие, заради Liberté, égalité, fraternité!! Всъщност, гилотината е вече ненужна - имаме си утвърдени политически партии и...атлантически ценности. Беднотията - ама тя си е част от пейзажа, на фона на който /и само там/ изглеждаме велики!!!
08 Юни 2011 22:06
Капитализмът е мъртъв - това само слепи не виждат.
Средна класа вече няма, пазар няма.
Има банки, банкери, спекуланти и корпорации.
Толкоз.
20 години след социализма рухна окончателно и капитализмът.

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
08 Юни 2011 22:07
човек с наследство над 40 тома - с много високо интелектуално качество - за 40 години писателска дейност е технически много трудно да се обвини в безделничество

Голем критерий, нема що. За 4 месеца лично аз имам почти 600 мнения във форума, това си е един том годишно. Като, за разлика от Маркс, пиша сам, пиша единствено в малкото си свободно време, почти не цитирам, докато 3/4 от книгите на Маркс са цитати... виж и Митев; от кого смяташ, че е изучил маниера?... пиша кратко и при безспорно качествено превъзходство. По-високото качество при нас се налага даже само поради това, че всеки колега незабавно ще уличи всекиго, който си позволи неточност или спорно твърдение. А Маркс е писал каквото си ще
08 Юни 2011 22:09
Добре е да прави разлика между сентенциите на Карл Маркс и на Гручо Маркс, че някои колеги отвреме-навреме ги бъркат !


"човек с наследство над 40 тома ..."

Ами Маркс в сравнение с Тато (колко му бяха томовете ?) си е просто интелектуално лилипутче !!!

Редактирано от - Mars Attack на 08/6/2011 г/ 22:11:34

08 Юни 2011 22:14
Прав си Марксе, както и между Марс и...Енгелс!
08 Юни 2011 22:14
Не било в тиквите, а в кратуните, казва поговорката. А аз казвам - не търсете отново слепите пророци, защото "когато слепец слепеца води, и двамата падат в яма". Четете Библията, защото сънят ни на тази земя е много кратък.
08 Юни 2011 22:21
Витлеем-е, е... четохме я, четоха я, коментираха я, е....абе я мани тая кървава религия от битието ни - стигат ни политиците!!
08 Юни 2011 22:25
Четете Библията...

Ахъ!
Библията отсякъде вунка на комунизъм и тоталитаризъм, а като прибавим и Заповедите - на Диктатура!
08 Юни 2011 22:26
Не става дума за "недъгав прочит", идеите са едно, практиката е друго. В развитите страни през 20 в. много от идеите на Маркс се осъществиха в "превърнати" форми. Само по себе си дефектно, съществуването на СССР‌ помогна извънредно много за това.

Така е, чичо Фичо.Нека, който отрича Маркс да провери кога започва правото на свободно синдикално сдружаване, въвеждането на осемчасов работен ден, че и правото на годишен отпуск и др.
08 Юни 2011 22:28
garamel, Карл Маркс не е лъжица за твоята уста, съветвам те да почнеш с по-лесно "смилаем" автор, горе-долу творил по същото време Натиснете тук
08 Юни 2011 22:31
Който иска, да си го преосмисля. Мен са ме учили, че е "политически философ". Както науката нема нужда от определения, като "компютърна", така и философията.
Или е наука, или не. Или е философия, или не. Нито Кант, нито Хегел са плагиатствували, сами са стигнали до изводите си. Това са философи и мислители. Маркс взел диалектика оттук, метафизика оттам, друго оттам и добавил чисто политически принос.
Не отричам, че е много влиятелен, дори днес, особено днес. Но който иска да го преосмисля, да си го преосмисля не като философ, а като политик.
08 Юни 2011 22:35
глупостта за някои форумци в газетата сега няма почивен ден(дори само като литература, маркс и фройд ще светят на небосклона):и двамата са могъщи мозъци.самото им отричане от идиотите придвижва човечеството по кривата нагоре.да напишеш такъв труд като капитала и да обявиш автора му за мързелив означава само две неща.колкото по-рядко човек навестява форума на сега, токова по ще се опази от грамадната идиощина, която всекидневно бъка и щъка като хлебарки
08 Юни 2011 22:38
Като не мое го преборят, нито да го присламчат остава да го преосмислят.
08 Юни 2011 22:52
Не бива да се забравя, че академията в западните страни винаги е доминирана от "лявото". Несъмнено е, че "Капиталът" и марксистката политкономия имат своето доста важно място в икономическата теория и нейната история. Та , естествено е да чуваме от време на време за подновен интерес към Маркс. Аз лично съм скептичен към "настройването" на мислители от 19 век към 21вия.
Стойността му като философ също е значителна, но оставям на Фичо да се вихри в таази сфера.

Маркс е като Библията - можеш да извадиш цитати за всичко. Навремето и обосноваваха всичко с цитати от Маркс, дори по въпроси, за които Маркс не е и възнамерявал да пише. После отричаха натворените простотии с други цитати и се обвиняваха в "неправилна интерпретация на Маркс". Накрая се изхитриха да говорят и за "творческото прилагане на марксизма".

Политическата теория на Маркс е друго нещо. Дори анализът му за съвременните му социални отношения да е частично валидем, по същество марксизмът проповядва връщането в епохата на първобитното човешко стадо (дори не в "родово-общинния строй", но на по-високо технологично ниво. С малката разлика, че това високо технологично ниво, премахвайки меобходимостта от труда, би създало една голяма прослойка от лумпени и научно-технически елит. Твърде е възможно и този елит да бъде сакрализиран.

Редактирано от - бонго-бонго на 08/6/2011 г/ 22:57:37

08 Юни 2011 22:53
Формулираните от Маркс /и Енгелс/ закон за единство и борба на противоположностите, закон за прехода на количествените изменения в качествени натрупвания и закон за отрицание на отрицанието са реалност, без която съвременният човек не е съвременен, нито подлежи на осъвременяване. Което не е пречка да бъде изрод.

08 Юни 2011 23:04
и С и без Маркс /за мен е велик философ/ щеше да има някой друг Ленин, философията не е тази, която прави нещата, нито определя хода на живота. Все още имаме само бегли /земни/ идеи относно вселенските закономерности. Познанието е което прави всичко значимо или не. Независимо колко реално е едно нещо, може да се окаже, че само е билО.
08 Юни 2011 23:09
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук

Хайде всички в ОФ клуба.
08 Юни 2011 23:10
Явно ще прочетем тука и много глупости.


Аз тук, по-отзад... Таман ще мога и да подремвам...
Но ще ви държа под ухо....
08 Юни 2011 23:12
Присетих се за Желю Марксиста
08 Юни 2011 23:17
kaily


08.6.2011 г. 22:06:35 Капитализмът е мъртъв - това само слепи не виждат.
Средна класа вече няма, пазар няма.
Има банки, банкери, спекуланти и корпорации.
Толкоз.
20 години след социализма рухна окончателно и капитализмът.
08 Юни 2011 23:21
Ами, да го преосмислим, колко му е, кат си немаме друга работа. То и партизанското движение да възродим, ама ще трябва и истинска жандармерия, от оная преди девети, дето режеше глави и бой, бой, бой - не като днешните, дето и за клисари не стават.
08 Юни 2011 23:23
Добре е да прави разлика между сентенциите на Карл Маркс и на Гручо Маркс, че някои колеги отвреме-навреме ги бъркат !


Тези на Groucho Marx са безспорно по-точни....

“Ours is the anomic power of negative thinking and corrosive laughter… The choice is sedition or sedation. Any number can play.”

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД