Президентът Валдис Затлерс обявява решението си да даде ход на процедурата по разпускането на парламента, който в този си състав работи само 7 месеца. |
Централната фигура в сегашните събития
се оказа не толкова победилият, колкото загубилият президент - 55-годишният Валдис Затлерс. Нищо че ортопедът се оказа първият президент в историята на независима Латвия, който не е преизбран. Но той е първият президент в постсъветската история, който задейства процедурата по разпускането на парламента (подобно нещо е имало, но в досъветския период през 1934 г.).
На 28 юни в обръщение към нацията Валдис Затлерс обяви, че стартира процедурата по разпускането на Сейма (парламента). По конституция той не може директно да разпусне Сейма, а трябва да задейства въпросната процедура, която включва и референдум за предсрочното разпускане на депутатите, който е насрочен за 28 юли. Обръщението му не бе паднало от небето. Преди време Бюрото за борба с корупцията извърши обиски в офисите на фирми, които са близки до трима от най-богатите и влиятелни парламентаристи и политици, заподозрени в длъжностни престъпления. Първият е Айнарс Шлесерс, съпредседател на опозиционния партиен блок "За по-добра Латвия". Макар само 41-годишен, Шлесерс има зад гърба си няколко депутатски мандата, два министерски поста (на икономиката и съобщенията), бил е столичен вицекмет, а и е учредител на партия. В същото време политикът нерядко се е оказвал в центъра на различни скандали и разследвания. Този път той е заподозрян, че в декларацията за доходите си е скрил част от акциите си в няколко латвийски и чуждестранни компании, че продължава да влияе върху решенията на няколко големи предприятия, включително и на столичното пристанище, чийто ръководител е бил до избирането за депутат през 2010 г. Парламентаристът е заподозрян, че е изнудил авиокомпания "Еър Балтик" да финансира избирателната му кампания в медиите. Вторият е Айварс Лембергс, който е кмет на пристанищния град Вентспилс и президент на Латвийската асоциация на транзитния бизнес. Опитният иначе бизнесмен и ръководител е негласен лидер на СЗС, която всъщност издигна конкурентната президентска кандидатура на Берзинш. От 2007 г. е разследван за корупция, легализиране на незаконно получени средства, лъжливи сведения в декларацията за доходите си. Третият е бившият премиер и един от най-имотните предприемачи Андрис Шкеле.
След обиските генералният прокурор Ерик Калнмейерс бе предал на държавния глава сведения за престъпна дейност по т. нар. "дело на олигарсите", в което фигурират имената и на тримата депутати. Човекът, заради когото чашата преля, се оказа най-скандалният от тримата - Айнарс Шлесерс. На 26 май Сеймът трябваше да гласува дали да се извърши обиск в неговия дом. Повечето
депутати демонстрираха съсловна солидарност
и гласуваха срещу обиска. Буквално два дни след това президентът предприе контраатака с инициативата за разпускането на Сейма. В обръщението си Валдис Затлерс обвини част от депутатите, че обслужват интересите на олигарсите и използват ресурсите на страната за лично обогатяване. "Сеймът неведнъж показа, че защитава преди всичко не интересите на страната, а на малка група или дори на конкретен човек", каза той. По думите му в момента става дума не само за разграбване на Латвия, а за "приватизация на демокрацията". "Дойче веле" коментира, че Затлерс по същество е обявил война на олигарсите. Между другото президентът бе подкрепен от консервативната партия "Единство" на премиера Валдис Домбровскис, от партията "Цяла Латвия", от извънпарламентарни партии и най-вече от широката общественост. Веднага след обръщението му неколкостотин латвийци се събраха пред президентството, за да изразят подкрепата си. "Валдис, ти си прав", скандираха те. Политическите противници обвиниха президента, че действа користно, а атаката му срещу Сейма е израз на отмъщение, след като е разбрал, че преизбирането му не е вързано в кърпа. Или че с нея той иска да притъпи в очите на общественото мнение очертаващия се изборен провал. Подобна версия на събитията изразиха Айварс Лембергс и Андрис Шкеле. Тя внушаваше, че президентът, подобно на съперниците, използва държавата и конституцията за лични цели.
Само че тази версия е лесно оборима. Ако е действал користно, Затлерс нямаше да обявява война на институцията, която го избира, а щеше да опита и последната възможност да бъде преизбран за още 4 години. В обръщението си президентът убедително разясни този момент: "Подобно решение в навечерието на президентските избори за мен беше трудно. Ясно осъзнавам, че с решението си мога да задраскам шансовете си за преизбиране." Ако пък президентът е наистина отмъстителен, щеше да тръгне на война със Сейма не преди, а след провала му на президентския вот. Все пак той е действащ държавен глава до 7 юли. Подобна версия не е убедителна и заради политическия и личностния типаж на самия президент. Той е направил добра професионална кариера след стаж в Йелския университет в САЩ, между другото участвал е в ликвидирането на последствията от чернобилската авария. Като практикуващ хирург, ръководител на Клиниката по травматология и ортопедия в Рига и президент на Националната асоциация по травматология и ортопедия си е изградил имиджа на човек, който изпълнява задълженията си в мир и съгласие със закона. Като държавен глава си върши работата без шум и показност. За 4 години не е бил забелязан нито в ламтеж за лично забогатяване, нито пък в мераци за повече правомощия, за преформатиране на политическото пространство или за агресивно налагане на позицията на институцията, която представлява. Някои дори намират за недостатък това,
че е бил незабележим в политиката
Очевидно съсловната солидарност на депутатите срещу обиска в дома на един олигарх е била твърде застрашителна, щом е тласнала президента към действия, които са нетипични за темперамента му. "Аз реших да постъпя радикално, защото в качеството си на президент се заклех да правя всичко за благото на народа и на Латвия. Моят дълг е да действам за благото на Латвия, а не за себе си лично", каза Затлерс в обръщението си. В повечето случаи такива думи предизвикват снизходителни усмивки, но явно този път те, изглежда, са казани точно на място и латвийците са склонни да им повярват.
Латвийските политолози смятат, че Валдис Затлерс е отговорил на обществените нужди и нагласи и на 23 юли избирателите ще одобрят разпускането на Сейма. Показателно е, че приемникът му Андрис Берзинш се отказа да анулира инициативата му, макар че първоначално бе намекнал за подобна възможност. Разбира се, в действията на Затлерс има и личен момент, но в случая той едва ли трябва да се възприема задължително със знака минус. "Днес Затлерс има достатъчно голяма подкрепа от народа. Той може да създаде партия", това са думи не на кого да е, а на противника му Айнарс Шлесерс. Според някои наблюдатели с тази партия Валдис ще влезе в парламента на очертаващите се предсрочни избори и ще оглави борбата с олигарсите.
Електронното издание rilsoa.lv се придържа към малко по-друг вариант за действията и бъдещето на Валдис: "Това е открита конфронтация с хора, които имат много пари и влияние. Да върви сам срещу тях е лудост. На тях им е обявена война, чийто изход е предрешен. Той никога не би се решил на такъв ход, ако не бе убеден в пълната и окончателната победа над олигарсите. Той ще остане в политиката и ще оглави този процес." Управляващото десноцентристко "Единство" вече покани отиващия си президент в редиците си. Самият Валдис Затлерс още не е обявил какво ще прави. Парадоксално е, но загубилият политик държи козовете за победата срещу олигарсите. Така, поне засега, политикът с най-малко власт се оказа програмистът на политическия процес в Латвия в близко бъдеще.