:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,810
Активни 344
Страници 6,713
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Изборите в неделя ще се използват, за да се натрие носът на Костов

Промяната в конституцията иска съгласие. А когато търсиш съгласие, не трябва да нападаш, казва зам.-шефът на ДСБ Екатерина Михайлова
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Екатерина Михайлова
Екатерина Михайлова е зам.-шеф на ДСБ и зам.-председател на НС. В 38-ото НС бе председател на ПГ на ОДС. Тя е един от водещите юристи на "Синята коалиция".

-------

- Г-жо Михайлова, ДСБ отказа да подкрепи промяната в конституцията и т.нар. пакт за финансова стабилност, предложен от финансовия министър Симеон Дянков. Има ли някакво развитие във вашата позиция?

- Не сме променили позицията си. Не можем да подкрепим тази промяна най-вече заради един текст, който се появи по-късно. Първоначално се говореше, че ще има ограничения за дефицита, както например е в конституцията на Германия. След това обаче се появиха и идеи в основния закон да влезе текст, че промените в данъците ще стават с одобрението на 2/3 от народните представители. В нито една държава няма такова ограничение. Нашите аргументи срещу тази промяна са, че правителството се избира с обикновено мнозинство. То осъществява вътрешната политика, включително данъчната. Нормално е едно правителство да може да прокарва тази политика в парламента. 2/3 са 160 депутати. Правителството ще стане заложник на малки групи в парламента, защото досега кабинетите, с изключение на тройната коалиция, нямаха толкова гласове. Управлението ще трябва да разчита или на опозицията, или на други парламентарни групи, или на независими депутати. В конституцията, разбира се, могат да се сложат текстове, които да гарантират финансова стабилност и да не дават възможност за произвол в данъчната политика. Това може да стане с по-общ текст.

- Значи, ако текстът, че данъците се променят с две трети мнозинство, отпадне, вие може и да преосмислите позицията си?

- Да, в останалата част подкрепяме промените. Това ни е единственото възражение, но то е много сериозно. Утре някой може да поиска да свали данъци и това няма как да се случи. Освен това предвижданите текстове не спират възможността от промени в данъците изцяло. Напротив, в промените става дума само за някои данъци. И когато държавата има необходимост от по-висока събираемост на приходи, това ще може да се прави чрез ДДС или с увеличаване на осигурителните вноски. Това не е редно, защото така ще се натоварят само определени групи от населението.

- Има ли шанс този текст да отпадне?

- Аз виждам доста противоречиви реакции в публичното пространство. Като че ли има известно колебание. Промяната в конституцията иска съгласие. А когато търсиш съгласие, не трябва да нападаш. Аз очаквах първо да се създаде временна комисия за промени в конституцията, която да направи проект за текстовете.

- Напоследък отношенията между ДСБ и ГЕРБ са доста обтегнати. Това заради изборите ли е, или има и по-дълбоки причини?

- В неделя, 12 юни, в "Синята коалиция" има отворени предварителни избори за президент и за кмет на София. В тях може да участва всеки. Но някои от нашите политически опоненти извън коалицията се опитват да се намесят в тях. В публични изказвания и интервюта техни представители вземат страна. Има откровени заявки, че ще се опитат да използват отворените избори, за да натрият носа на Иван Костов. Ние се опасяваме от опити за организирана намеса, което може да опорочи тези избори. Възможно е други политически сили да активират част от своите членове, които да се включат не защото харесват някой кандидат, а просто да опорочат самия избор. Много се надявам да не стане. Никой няма интерес от такова нещо.

- Но голяма част от хората, които сега гласуваха за ГЕРБ, в края на 90-те години бяха избиратели на СДС. Те не могат да бъдат упрекнати за това, че имат интерес към "Синята коалиция". А настроения срещу Костов имаше много преди Бойко Борисов да се появи в политиката.

- Дни преди избора вицепремиерът Цветан Цветанов даде две страници интервю, в което изцяло атакува Костов.

- Г-н Иван Костов също не жали Цветанов в публичните си изяви.

- Да, той повтори оценката на "Синята коалиция", че вътрешният министър е слабото звено в правителството и бихме подкрепили кабинет без него. И после Цветанов да даде цяло интервю само за да напада един човек, е твърде много!

- Подобни нападки обаче често правят реклама на обекта, към който са насочени. Съгласна ли сте?

- Да, но ме притеснява да няма контролиран вот. Затова се надявам да гласуват много истински наши симпатизанти, за да неутрализират опитите за влияние върху вота.

- ГЕРБ стана мръсна дума в предизборната борба между вас и СДС. Всяка от двете партии прави публични внушения, че другата е близка с управляващите, и като че ли очаква да спечели дивиденти от това. Така ли е?

- Ние в ДСБ имаме ясна и последователна политика. Тя не се определя от това кой е близо и кой е далеч от ГЕРБ. Ние имаме позиции, зад които стоим. Ако те съвпадат с тези на управляващите, тогава ги подкрепяме. Много пъти например им казвахме да не отнемат пари от частните пенсионни фондове. Национализацията определено не е дясна политика и освен това е незаконна.

- Дали партията в "Синята коалиция", която загуби изборите, ще работи активно в полза на спечелилия кандидат?

- Да, разбира се. Така работихме в кампанията за парламентарните избори през 2009 г. Който и да спечели, ще бъде кандидатът на "Синята коалиция".

- Опозицията вече изясни идеята си за вота на недоверие и той ще бъде заради провал в антикризисната политика. От ДСБ и СДС често са се чували критики към управляващите по тази тема. Възможно ли е да подкрепите вота?

- Нека да видим мотивите, все още няма нищо внесено, не можем да заявяваме категоричен отговор.

- "Синята коалиция" свали доверието си от министрите Цветанов и Тотю Младенов. Има ли и други в този списък?

- Единият министър, който загуби нашето доверие, наскоро бе сменен от премиера. Става дума за Александър Цветков. Имаше и други такива случаи. Винаги има риск да се изпусне някой министър, когато се изброява. Но има сфери, в които нещата не вървят добре, като например в областта на сигурността. Противопоставянето, което се случва със съдебната власт, не е добра политика. Има реакции, които не са в полза на институциите. Полицията не трябва да се намесва в съдебната власт.

- Факт е обаче, че съдебната власт е може би най-нереформираната власт в България. Как е възможно там да има някакво развитие в положителна посока?

- С конституционна промяна. Това сме го казали от първия момент в този парламент. В началото много по-лесно се събира конституционно мнозинство.

- А решението на Конституционния съд от 2003 г., според което всички по-съществени промени в съдебната власт могат да се правят само от Велико Народно събрание!?

- И то е преодолимо, ако има политическо желание това да се случи. Може да има ново искане за тълкуване, то може да е по-различно. Това през 2003 г. беше крайност, която почти никой не споделя истински. В началото на парламента ГЕРБ имаше подкрепата на три парламентарни групи. Тогава трябваше да се започне с разговора за конституционни промени, свързани със съдебната власт - прокуратурата да мине към изпълнителната власт, да се промени начинът на избиране на ВСС, да се съкрати мандатът на тримата най-висши магистрати и т.н. От ГЕРБ обаче решиха да вървят през промени в законите. Вижда се, че това няма как да стане.

- "Атака" също вече сякаш се откъсва от мнозинството, което подкрепя ГЕРБ, и гласовете на "Синята коалиция" стават все по-ценни.

- Никога не съм гледала на нещата по този начин. Ние отстояваме нашите позиции. Отговорността за това дали нещо ще бъде подкрепено, от колко души ще бъде подкрепено и т.н. е на управляващите.
21
3918
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
09 Юни 2011 20:36
Вън наивниците от политиката!
09 Юни 2011 20:39
Бе некви съмнения ме гризът, кат въшка пърхот... това да не е наш Барми?

Редактирано от - Rogatia на 09/6/2011 г/ 21:09:03

09 Юни 2011 20:59
Промяна на конституцията трябва да може да се направи и с референдум. В крайна сметка народа е върховния суверен.

Ако народът не може да си промени конституцията.. то тогава това не е конституция, а канон.
09 Юни 2011 21:02
Кате, точно ДДС-то удря всички групи и при него не може да има диференциране. Иначе напълно подкрепям несъгласието с 2/3 мнозинство за промяна на преките данъци!
09 Юни 2011 22:31
Всъщност може, Коардозо, ако има различни ДДС ставки върху лекарства, книги и прочее. каквито идеи е имало и винаги ще има.
Иначе аз съм си казал мнението отдавна - абсурд е НС да се произнася върху въпросите за война и мир с обикновено мнозинство, а данъчната политика - с квалифицирано.
10 Юни 2011 03:44
ALABALOV 123,
/:/ "Промяна на конституцията трябва да може да се направи и с референдум. В крайна сметка народа е върховния суверен.
Ако народът не може да си промени конституцията.. то тогава това не е конституция, а канон. "
............................... ............................... ............................... .........................
Абсолютно си прав!
Тези 240 депутати в Парламента са представители на Народа, те са представляващи Народа- по Волята Му! Т.е., Народът е предоставил собствените си Права друг да "оперира" с тях, но от Негово име и в Негово име!
Следователно, Представляващите НЕ могат да имат повече или различни Права от тези на Представляваните- няма откъде да дойдат такива вповече или различни Права на Представляващите?! Напротив, Представляващите могат да имат само еднакви по вид и по обем или по-МАЛКО Права от Представляваните!
Ерго, щом Представляващите(депутат ите) имат право да променят Конституцията, дваж повече такова право имат Представляваните- Народът(чрез референдум)!
10 Юни 2011 07:17
Нужно е да си приберем вересиите, очевидно, защото господин никой явно се мисли за някой.
Ама какво да правим, като не е готов заводът за боклука.
Щем нещем ще ги търпим на яслата пУлитик стажуващи в парламента.




Редактирано от - Езоп на 10/6/2011 г/ 09:36:26

10 Юни 2011 08:18
Носът на кОстофффф трябва да се натрива в затвора - за поука на детската му градинка.

10 Юни 2011 09:15
Ай с'я ...Къкту сте мъ подкарали - секи ден у нови гащя - май наближава на стари години да съ уча на прашки Мъ низнам какъф цвет шъ ми одят? ...На коса ли?..на очи ли?..на тен ли?...Недай Боже аку требе да ги избирам по политическа окраска
P.S. А, бе, я да попитам: Саръмбозови дъл има? А?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
10 Юни 2011 09:17
...т.нар. пакт за финансова стабилност, предложен от финансовия министър Симеон Дянков. Има ли някакво развитие във вашата позиция?
*********
- Не сме променили позицията си. Не можем да подкрепим тази промяна най-вече заради един текст, който се появи по-късно. Първоначално се говореше, че ще има ограничения за дефицита, както например е в конституцията на Германия. След това обаче се появиха и идеи в основния закон да влезе текст, че промените в данъците ще стават с одобрението на 2/3 от народните представители.

Нещо много объркано. Май се отвлича вниманието със това уж сдърпване за тези 2/3 квота. По важни са параметрите на този "пакт за финансова стабилност", от подобни на които много държави са затънали в дългове. Свързано е и с дефицита - първоначално се говорило, че ще има ограничение, а после? После започват да говорят за данъци ни в клин ни в ръкав. Защото знаем при липса на ограничения и голям дефицит какво следва - заем от МВФ или СБ - т.е. все по-голямо заробване. Та нещо важните неща са ги пропуснали в интервюто.
10 Юни 2011 09:28
"Изборите" в неделя ще покажат само едно - порочното зачатие (брака по сметка) на т.н. "синя коалиция"! Такава няма и не може да има след като хиляди се разграничиха от "клиентелисткия модел" и предпочетоха да последват Костов! Последвалите залъгалки - "Алианс за София" и "Синя коалиция" са като смокиново листо за лицемерието на двата "лагера"!
10 Юни 2011 09:53
Ако пактът не обслужва дебитното ни поробване Костов няма как да го подкрепи.
Ако пактът само прикрива това поробване - тогава НЯМА ДА Е ТОЙ АКО НЕ ГО подкрепи.
Затова разделителната линия на тази дилема е в двете трети - и един черен задник лъсва.
Страшното обаче ще е, ако белият пицков задник се окаже, че е в един отбор с черния - т.е. срещу България.


Редактирано от - Езоп на 11/6/2011 г/ 09:42:01

10 Юни 2011 10:29
Май се отвлича вниманието със това уж сдърпване за тези 2/3 квота. По важни са параметрите на този "пакт за финансова стабилност", от подобни на които много държави са затънали в дългове.


Доколкото помня, в НС идеята за подобен пакт излезе именно от Синята коалиция. Авторството и май е на бившите колеги на М. Димитров от ИПИ. ГЕРБ отначало се опънаха, а после Дянков прие и "творчески доразви" идеята.
Та, очевидно в момента има съгласие между двете групи по отношение на дефицита. Дори Първанов прие идеята, но с уговорката заложеният дефицит да е 3%, а не предложения 2%. "Атака" пък, поне досега, винаги е следвала сляпо икономическите инициативи на ГЕРБ.
Но ябълката на раздора е именно желанието на ГЕРБ и елементи от данъчната политика да бъдат фиксирани в конституцията.

Редактирано от - бонго-бонго на 10/6/2011 г/ 10:57:13

10 Юни 2011 12:28
Ние в ДСБ имаме ясна и последователна политика. Тя не се определя от това кой е близо и кой е далеч от ГЕРБ. Ние имаме позиции, зад които стоим.


Ха-ха-ха-ха....Ха-ха-хаха-ха!
10 Юни 2011 12:54
На кой му пука за Костов!!!
10 Юни 2011 15:13
Жалко ще е, ако заинтересовани групи използват отворените избори на 12 юни на Синята коалиция за "натриване носа на Костов", без да се вземат под внимание качествата на кандидатите. Защото контролираният вот няма да е в интерес на демокрацията, а постигнето на друго - е извън коректното политическо поведение.
10 Юни 2011 15:23
Ама вие на тази гнида кисьов кандидат ли му викате?
Още се помнят простотиите му, изритаха го от позта зам.кмет, а той иска най-отпреде да се турне.
Не струват, наистина не струват кандидатите на СДС. И за чеп не стават.
10 Юни 2011 15:56
BG,
/:/ "...После започват да говорят за данъци ни в клин ни в ръкав. Защото знаем при липса на ограничения и голям дефицит какво следва - заем от МВФ или СБ - т.е. все по-голямо заробване..."
............................... ............................... ............................... ..........................
Не само с външни заеми може да се бори Дефицита!
Може и с по-високи или с нови данъци!
10 Юни 2011 17:13
При подобната оферта за "дясното единение" , г-н Иван Костов немедлено да си тури носа в саможертва , а опонентите му от СДС да си останат в диванета . Поне приликата им ще се върне ...
10 Юни 2011 17:15
Защото контролираният вот няма да е в интерес на демокрацията, а постигнето на друго - е извън коректното политическо поведение.


Ха, за каква демокрация става дума, след като от самото начало през 1989г. до сега всичко върви по нотите, написани от ЩАЗИ? Извършено беше трансформирането на тоталитарната власт в тотална икономическа, като мангизите безпогрешно се насочиха към когото трябва. А музиката поръчва този, който шари мангизите.
11 Юни 2011 23:10
Аз пък се опасявам, че утре ще са малко желаещите да гласуват и това ще натрие носа на Костов.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД