:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,733
Активни 316
Страници 6,636
За един ден 1,302,066
Ъндърграунд

В Жилино чакат с надежда земетресение от "Шеврон"

След като даде на американската фирма концесия за проучване на шистов газ, правителството не обелва и дума за рисковете
Кметът на Нови пазар инж. Васил Тонев научава правителствените идеи за общината си от медиите, не от МС.
В България бедните селища се различават от богатите по една очевидна особеност. Главните улици на първите са заети само с магазини за хранителни стоки - това могат да купуват местните жители. По ларгото на втората група пък точно такива обекти липсват, което е напълно обяснимо, защото стандартът на живот е друг.

Бърз поглед по централния булевард на Нови пазар е показателен - бакалия до бакалия, разделени от малки будки за закуски. Официално безработицата в това градче и прилежащата му община е 15%. Кметът Васил Тонев обаче предполага, че реалното число е по-голямо. Затова съвсем разбираема е радостта, с която местните посрещат преди две седмици вестта, че американската фирма "Шеврон" е спечелила конкурс за проучване на находища на нефт и шистов газ именно в землището на Нови пазар.

"Първоначално се усети едно всеобщо оживление сред обществеността. Всички се надяваха, че ето на - ще дойдат американците и ще наемат местни хора на работа", разказва Тонев. Самият той, както и останалите овластени лица в Шуменска област, също като редовите жители научили новината, касаеща пряко региона им, не от Министерския съвет, а от медиите. "Аз дори не бях в кабинета си, когато ми се обади познат, за да ми съобщи. Попитах областния управител на Шумен - оказа се, че и той като мен нищо не знаеше по темата. Е, сега вече може и да е получил някаква информация, но е факт, че официално никой никога нито ни е питал съгласни ли сме за подобни проучвания, нито ни е уведомявал какви ще са последиците от тях. Наложи се сами да се разровим. Това, което разбрахме за добива на шистов газ, се оказа по-притеснително и от тежкото икономическо състояние на региона", обяснява общинският кмет.

Във фондация "Биоразнообразие", която е част от коалицията "За да остане природа в България", се оказват по-подготвени. Нейният представител Петко Цветков обеща, че в момента, в който МС официално даде концесията на "Шеврон" да проучва,



ще пратят решението в съда



"Шистовият газ се извлича от огромна дълбочина - от порядъка на километър и повече. На нас ни е известна единствената технология за добив, която прилагат американците - т.нар. "хидравличен чук". Инжектиране под огромно налягане под земята на големи количества вода, пясък и химикали. Целта е те да раздробят подземната маса и да освободят газа. Знаем и че това е съпроводено със значителна вреда на околната среда, тъй като химикалите замърсяват почвата и отравят подпочвените води, а също огромен регион около сондата се превръща в земетръсна зона. Предполагам, че и "Шеврон" ще бият сонди и ще прилагат нещо като "хидравличен чук", а това вече е притеснително. Макар засега правителството само да е обявило "Шеврон" за победител, фактът, че до момента не е направен ОВОС на терените, които ще се проучват, говори, че явно МС ще се опита да заобиколи закона и ние ще използваме точно това, за да спрем чрез съда цялата процедура още в зародиш", каза Цветков.

Думите му само още повече притесняват кмета на Нови пазар - близо половината количество питейна вода в града се добива от подземни източници точно в региона, където се очаква да се дълбае за газ. Освен това тези дни се появи и информация от Великобритания, че от два месеца в провинция Ланкашир са започнали пробни сондажи за шистов газ и са се случили две земетресения. Във Франция парламентът със закон е забранил проучванията и добива на този вид газ.

"Не знам дали някой в правителството си дава сметка какво може да ни споходи нас и дали няма да се наложи да изселваме селата около сондите, но явно там мислят Делиормана за втора категория България", възмущава се Тонев. Тревогите му го принудили да поиска разяснения от министъра на икономиката Трайчо Трайков. В отговор Трайков насрочил на кмета, който е от БСП, среща със заместника си Дилян Добрев на 10 юни. На която пък Тонев, явно обиден от пренебрежителното отношение, е решил да прати също заместника си. В Нови пазар ГЕРБ има символично присъствие. Местните представители обясниха, че не могат да коментират шистовия газ, защото били специалисти в други области.

За разлика от други начинания с национално значение, промотирани денонощно от премиера Борисов,



концесията на "Шеврон" е тъмна Индия



Американската фирма все още няма официален говорител у нас, поради което и не е запознала хората какво смята да върши. Нейни емисари обаче от две седмици обикалят селата край Нови пазар и снимат нивите и полята. А това е благодатна почва за всевъзможни слухове. От "ще ни изселват", до "ще им продадем земите си за милиони". В официалното решение на МС от 4 октомври м.г., с което е обявен конкурсът за сондиране на терените, думата "шистов" въобще липсва. Там се говори единствено за "търсене и проучване на нефт и природен газ - подземни богатства". И се посочва един сравнително обширен регион, обхващащ почти цяла Североизточна България, който подлежи на дълбаене: "територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна". Въпреки че в текста са споменати пет области, в близкото до Нови пазар село Жилино нямат съмнение, че основната земя, която янките ще ровят, е тяхната. Причината за това е, че още преди 46 години тук вече са правени сондажи, които са установили наличието точно на шистов газ. Тогава обаче светът нито е познавал технология за извличането му, нито пък България е имала желание за подобен добив. През 1965 г. - три години след като в "Нефтохим" страната ни е произвела първия бензин - опиянените от желание да сме нефтена държава тогавашни управници спускат задачата из ниви и поля да се търсят залежи на петрол, не на газ. Изучавани са много участъци, единият от които е на 800 метра северно от селото. Сондата е бита в нивата на Йордан Михайлов, който по онова време е бил на 24 години. "Първата им сонда се заклещи в земята, та се наложи да бият втора", спомня си Михайлов. Понеже нямали указания какво да правят с открития газ, а и избила много подпочвена вода, работниците решили чисто и просто да бетонират отвора и да оставят дупката за по-добри времена. Така пломбирана, сондата си стои и до днес.



В Жилино обаче никой не е особено притеснен за съдбата си



Йордан и жена му Славейка декларират, че чакат с нетърпение да закрият селото им, за да може най-сетне да се установят постоянно в Шумен, където имат голям апартамент. Хем и ще си продадат нивата. В момента земеделската земя тук се търгува по 400-450 лв. за дка, но двамата се надяват "Шеврон" да вдигне мизата. "Някога в Жилино бяхме 95% българи и пет турски семейства. Сега останаха пет турски семейства и 95% цигани. Няма живот в това село, нека го затрият", реди леля Славейка. Напълно в унисон, и техният комшия Петко смята, че ще е "голяма услуга", ако ги изселят. Имал си жилище в Нови пазар и не искал повече "да се бъхти" тук. Ромите от Жилино на свой ред също не се притесняват. Кметицата на селото Ивелина Кочева видимо е разтревожена само дали е излязла добре на снимката за вестника. Единственият човек, който сериозно е разтревожен за бъдещето, всъщност не е българин. Британецът Джавес си купил миналата година къща почти в края на Жилино за 35 000 лева. С жена си я построили наново и сега още ремонтират стаите, покрива и двора. Искат да доживеят последните си дни на чист въздух и здрава природа. По всичко личи, че ако наоколо някой изобщо се вдигне на протест срещу бъдещите сондажи, надали ще е българин.
 Сред тези дървета и храсталаци в центъра на нивата на чичо Данчо преди 46 години е бита сонда, на която БКП е възлагала надежди да се превърнем в петролна държава.
 Вместо нефт сондата е открила газ и подпочвени води. Пломбата си стои и до днес.
 Йордан и Славейка: "Нека ни изселят"
 Петко позира пред къщата си, на чиято фасада преди повече от половин век, наместо година на построяване, е поставил барелеф на Сталин.
 Това е къщата на британеца Джарес - единствения човек в Жилино, искрено загрижен за съдбата на региона.
 Нивята зад последните къщи на Жилино вероятно ще са терените, които "Шеврон" ще проучва
50
5719
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
09 Юни 2011 20:40
Бдителното си е бдително!
Първа страница(sic!)
За два дни при пълна секретност
САЩ стовариха в Бургас техника за военна база
10 танка, 22 джипа "Хамър", над 100 гаубици преброи "Сега"

Нажимайтеся здесья
09 Юни 2011 20:46
Още като стана ясно, че ще копаят за шистов газ, предупредих, че става дума за варварство срещу природата. Ето отново препратка към един американски документален филм на темата:
Gasland, trailer
Целият филм
09 Юни 2011 21:42
Кой ще ги изселва, ще останат и някои граждани ще гледат да откраднат някоя тръба с химикали, да я връщат на вторични суровини.
Мъка, мъка!
09 Юни 2011 22:18
...а също огромен регион около сондата се превръща в земетръсна зона.

Явно целта е площадката на АЕЦ "Белене" да придобие необходимата степен на земетръсност, за да не може да бъде построена.
09 Юни 2011 22:31
Абе, пичове - какъв АЕЦ бленувате - става дума за водата и всичко живо в продължение на десетки хиляди години напред... Боже, Боже, Боже... а в съседната статия Калин Донков пита дали сме опасни за поколенията.. - реторичен въпрос.
09 Юни 2011 22:41
Екологично настроените граждани в САЩ водят епични битки срещу добива на шистов газ в страната им.Непременно вижте филма Gasland, за който пише един от участиците във форума.В него се вижда как водата, течаща от чешмата, се запалва и гори когато към нея се приближи огън.Тези дни американските еколози спечелиха една малка битка като се постигна това да се отложи с една година добивът на шистов газ в района на Ню Йорк.Сега те настояват президентът да наложи мораториум в национален мащаб.
09 Юни 2011 22:50
И канадците водят епични битки, наскоро Квебек забрани някои проучвания, даже не експлоатация още!
09 Юни 2011 23:14
Някой може ли да обясни (смислено), защо за добив на шистов газ се сещат чак през 2002 г., при положение, че първия добив е в далечната 1821 г.? И защо досега по света никъде няма промишлен добив, а всичко е на ниво експерименти?
Шистов газ
10 Юни 2011 00:16
Някой може ли да обясни (смислено), защо за добив на шистов газ се сещат чак през 2002 г., при положение, че първия добив е в далечната 1821 г.? И защо досега по света никъде няма промишлен добив

Защото добивът на конвенционален газ е много по-лесен и евтин, от там печалбата е по-висока. Също така природната газ първоначално се експоатира като енергоизточник предимно в страни които го произвеждат. Така че в тези страни никога е нямало недостиг на газ, поне доскоро. Недостига се получава от експорта за държави които започнаха да експоатират природната газ в голям мащаб през последните 30-40 години. Също така някои от конвенционалните находища се изчерпиха, какъвто е примера с Германия и Италия.

Затова, екологичният фактор не е този който е възпирал досега разработването на шистовите находища на газ. Както всички знаем екологичните норми и закони са значително по-благоприятни за добивната промишленост в средата и дори краят на миналият век от колкото днес. Просто този вид добив не е бил икономически оправдан.

Не искам да защитя този начин на добив, само изказвам мнение. Аз също мисля че информацията за този метод на добив и последствията от него не е достатъчна. Затова смятам, че първоначално добиват по този метод трябва да се разреши само в екваториалният шелф, там където няма опасност от замърсяване на сладководнието.
10 Юни 2011 00:30
..."Някога в Жилино бяхме 95% българи и пет турски семейства. Сега останаха пет турски семейства и 95% цигани. Няма живот в това село, нека го затрият"...

Kaто е замисля - думичката "Жилино" може да се замени със името на повечето малки селца и градов в територията... и все ще вярно горнот.
Колкото до "добива" на шистов газ - абе то бива гЪзоподаване от Тиквата на Губернатора, ама мисля, че последният надупваня са за директен разстрел на бабуина за държавна измяна...
Еееех, мечти-и-и-и.....
10 Юни 2011 04:22
И още малко информация, този път от New York Times:
Журналистическо разследване
***
Основният проблем не е замърсяването на подпочвената вода при извличането на газа, а преработката на огромното количество замърсена вода след това. В тази вода има бензен, радиоактивни материали и други тайнства... Какви пречиствателни станции трябват за целта? Какво ще стане с водния резерв под Добруджа?
***
Неква тиква прехвърля на енергийната мафия Русенско, Шуменско, Разградско и Варненско, а зелените къде са? Нали бяха уж защитници на природата? Или не считат собствените си деца за природа?

Редактирано от - rbb на 10/6/2011 г/ 04:23:25

10 Юни 2011 04:34
А ето и препратка към една гражданска петиция срещу извличането на шистов газ в България: ДА ОСУЕТИМ БЕЗУМНОТО РЕШЕНИЕ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО ЗА ШИСТОВИЯ ГАЗ
10 Юни 2011 04:46
А ето и задълбочената дискусия протекла на 29 септември м.г. в министерския съвет:

Точка 34
Проект на Решение за откриване на производство за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ – подземни богатства по чл. , ал. 1, т. 3 от Закона за подземните богатства, в площта „Блок 1 Нови пазар”, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна, и за уведомление за предоставяне на разрешение чрез конкурс

БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на икономиката, енергетиката и туризма.
Приемаме точка 34.

***
Правителствен архив
10 Юни 2011 09:25
След вкарването на разни химикали дълбоко под земята следва взривяване с мощни бомби, като в случая неутронните са най подходящи. Получава се едно земетресение при което във всички подпочвени води ще има шистов газ. От което следва тотално унищожаване на условията за живот в района напълно сравнимо с Чернобил.
И забележете, за туй нещо не се полагат референдуми. Те са разрешени само за петролопровода БА.
10 Юни 2011 09:50
Що ръмжите , бе ? Демокрацията изисква жертви. Това е. Вие кво, комунисти ли сте или от ДС ? Някаква природа, вода , ала-бала.....- сега е време за кинти, на гърба на нихилистични правителства, за природата и водата - да му мислят следващите поколения.
10 Юни 2011 10:03
И защо досега по света никъде няма промишлен добив, а всичко е на ниво експерименти?

как да няма промишлен добив. В САЩ има.
10 Юни 2011 10:05
Да, в САЩ има. В безлюдни райони без стопанско значение.
10 Юни 2011 10:08
Да, в САЩ има. В безлюдни райони без стопанско значение.

Аха, и еколозите нарочно са монтирали чешмички в безлюдните райони, та да прецакат бизнеса.
10 Юни 2011 10:28
Това са отделни имения, не става въпрос за населени места.
10 Юни 2011 11:30
Когато се обсъжда такъв технологичен въпрос, добре е изказващите се да обявяват своята компетентност (напр. геолог, геофизик, близки специалности или съзнателен гражданин научил за проблема от ТВ-филм). Ще си спестим много спам.
ПП. Аз нямам компетентност и за това нямам мнение.
10 Юни 2011 12:44
Неверний Тома, факта че във Франция го забраниха със закон, или факта че в почвата ще се инжектират химикали не стига ли мисълта ти да проумее за какво иде реч
10 Юни 2011 13:04
Решението на французите е прибързано и недомислено, и е главно в полза на Газпром....
10 Юни 2011 13:17
Неверний Тома, факта че във Франция го забраниха със закон, или факта че в почвата ще се инжектират химикали не стига ли мисълта ти да проумее за какво иде реч

е, сега.
естествено, че Франция ще развее байряка на най-загрижената за природата. Защото Франция си има полуколония Алжир където вади газ, прави всякакви проучвания и прокарва закони, каквито и изнасят без капка съвест за африканската околна среда.
Това съвсем не трябва да означава, че газови сондажи и проучвания са полезни за България. Много са даже рискови.
Просто трябва да не се дава за пример френското лицемерие.
10 Юни 2011 13:21
Франция тази война в Либия , освен за петрол, а заедно с другите си съюзници- и срещу китайската икономическа инвазия, да не би да я води бадева ?
10 Юни 2011 13:45
Войната в Либия не се води за петрол - щото налудничавия "Messenger of God", както нарича себе си Кадафи, и без това продава почти всичкия си петрол директно в Европа - по чисто географски причини....
А Европа спокойно минава без неговия петрол. Примерно, повече от 20 години на Кадафи му беше наложено тотално ембарго... Но той не може да мине без Европа и главно без милиардите, които прибира от продажбите.
10 Юни 2011 13:57
Либия е повече от интересна и заради подпочвеното море от прясна вода там.

Сега, тази стъпка е още по-престъпна от опита миналата година да се пробута ГМО на България. Може да се постигне нещо "против" единствено с нов натиск и демонстрации до Парламента. Инак Тези ще си грабнат шепата милиончета и ще отровят тази част от Добруджа. Завинаги.

За жалост стават единствено за стригане и да висят по ченгелите в месарниците. Те никога не протестират...

...освен няколкото черни .

Престъпни продажници.
10 Юни 2011 14:09
rbb
Не съм специалист, но от клипчето - страшничко ми се вижда.
То бългериъна, май го е ударил вече като във вица "....абе е*и не питай!"
10 Юни 2011 14:26
Eisblock
тази стъпка е още по-престъпна

Е, ако опитите да се изработи и постигне НЕЗАВИСИМОСТ на Бг от Газпром и непрекъснатите им капризи и домогвания са "престъпна стъпка" - дай Боже повече такива.
А пораженията за околната среда ще са колкото на досега разработваните находища - т. е. твърде слаби.
BTW, земетресения изобщо не се предвиждат - щото нямат обичай да стават.
Освен това, след приключване на експлоатацията задължително се прави рехабилитация и рекултивация на нарушените терени, от фирмата - концесионер.
Пък очакваната инвестиция е с такъв размер, че ще създаде стотици работни места за доста години напред...
Е, наистина пък някои люде в Москва може да получат тикове и колики, особено пък ако изскочи и заека....
10 Юни 2011 14:31
Frodo, изнасят нефт за Европа либийците , ама им се вижда множко от 25-40 % на западняците отбив от концесията за социални дейности в Либия, та решиха да го поръсят с демокрация от въздуха . Щото не се нави да падне до процента на Лукойл в Либия -12% .
Нефта е малкия гявол - който владее водата в Африка, а Кадафи вече построи вътрешната връзка на проекта на века "Вода за Африка" , той ще кара влака. Тъй, де...За туй си пати Кадафито. А за десерт - и че искаше да въведе единна африканска валута - динар, което означава ритник за търговията на Франция с 14 държави- нейни колониални преки ил косвени послушковци. От чиийто ресурси поддържа Статуквото и т.нар. демократични ценности. Че иначе на борсата -скъпо, ако купуваш от там- почва да мрънка електората, разколебава се в мантрите.
10 Юни 2011 14:36
Единственият човек, който сериозно е разтревожен за бъдещето, всъщност не е българин. Британецът Джавес си купил миналата година къща почти в края на Жилино за 35 000 лева.


Тъжно е, но пък има и проблясък на надежда. Може би след отмирането и изчезването на "електоралните единици" по тези земи да се заселят хора и отново да има живот.
10 Юни 2011 14:57
UNIVERS
А бе, не става много ясно, какво имаш предвид със
25-40 % .... отбив от концесията за социални дейности в Либия
Щото такова животно в тоя отрасъл няма....
А що се отнася да "единен африкански динар" и т.н. - Кадафи генерира подобни налудничави идеи по няколко пъти на ден, та света отдавна е свикнал.
По весело беше, когато с приходите от нефта Кадафи беше започнал да финансира тероризма по света и се опитваше да си направи и атомни бомби... Примерно, взривения самолет на Локърби е само един от серия подобни атентати, за които ние знаем твърде малко....
Та бруталния разстрел на мирните демонстрации, и то в много неподходящ момент, само преля чашата...
10 Юни 2011 15:00
Фродо, рехабилитация на вода с цианиди няма кой да прави, щото не е заложена в себестойността, просто ще си изгине регионът и това си е. Зарежи Франция, Канада не зависи от Лукойл, но и тук се надигат мощни протести, в Алберта пищят на умряло, Квебек ги натиска да не почват. То си е страшно след това, особено имайки предвид колко е по територия България, това не са ти безкрайните сибирски полета или една американска пустиня!
10 Юни 2011 15:19
67
вода с цианиди

Откъде пък ги измисли тия цианиди?
Цианиди в минно геоложкия отрасъл се използуват САМО при извличане на злато от мноооого бедни руди, каквито, уви, са нашите....
Но пък при разреждане с вода цианидите се саморазграждат до безвредни съединения - имат и такава особеност, щото химически са нестабилни.
А при hydrualic fracturing (а не хидравличен чук - както пише в статията), който е основен метод при шистовия газ, отрови и цианиди ИЗОБЩО НЕ СЕ ИЗПОЛЗУВАТ.
Основния реагент е един сгъстител на водата, на основата на окислена целулоза. Подобно като химически състав е лепилото за тапети. Е, не се препоръчва да си солиш манджата с него - но пък отровно определено не е...
Повече по въпроса - Чети тук


Редактирано от - Frodo на 10/6/2011 г/ 15:30:09

10 Юни 2011 15:29
Frodo,
Ше те пуснем само на безвредна отработена вода от сондите тогава. Основните проблеми са свързани с пречистването на водния разтвор - вземи прочети някой от докладите на темата или за по-бързо прегледай статията в New York Times, която постнах по-горе. Във водата има бензенови съединения, остатъчен газ, радиоактивни съединения и т.н. Къде ще ги преработиш, пич? Да не говорим, че под Добруджа е стратегическия ни воден резерв, а под него има черни въглища.
***
Нека да се направи една безпристрастна и пълна експертиза на плюсовете и рисковете, както във Франция или която и да е номална страна.
10 Юни 2011 15:29
Frodo,
бъзикаш се и пародираш, нали ?
10 Юни 2011 15:34
Brightman
бъзикаш се и пародираш, нали ?

Не.
Изнасям инфо направо от кухнята. Но мога и да прекратя.
10 Юни 2011 15:36
rbb
В твоя New York Times ИЗОБЩО не можах да вляза, въпреки няколкото опита.
10 Юни 2011 15:39
Frodo,
Ми регистрирай се, приятел! Изисква се елетронна поща, име и парола. Чтенето и сляпото окато прави.
10 Юни 2011 15:45
Изнасям инфо направо от кухнята.

Явно готвачите са пълни олигофрени или поне мислят публиката за такава, но най-вероятно и двете. Ако почнат да пишат хуморески, може и да имат успех.
10 Юни 2011 15:51
Brightman
Просто съм надценил публиката.
10 Юни 2011 15:55
Frodo,
Най-вече надценяващ себе си. Ето ти извлечение от въпросната статия, ако не искаш да се регистрираш:


...So energy companies are clamoring to drill. And they are getting rare support from their usual sparring partners. Environmentalists say using natural gas will help slow climate change because it burns more cleanly than coal and oil. Lawmakers hail the gas as a source of jobs. They also see it as a way to wean the United States from its dependency on other countries for oil.

But the relatively new drilling method — known as high-volume horizontal hydraulic fracturing, or hydrofracking — carries significant environmental risks. It involves injecting huge amounts of water, mixed with sand and chemicals, at high pressures to break up rock formations and release the gas.

With hydrofracking, a well can produce over a million gallons of wastewater that is often laced with highly corrosive salts, carcinogens like benzene and radioactive elements like radium, all of which can occur naturally thousands of feet underground. Other carcinogenic materials can be added to the wastewater by the chemicals used in the hydrofracking itself.

While the existence of the toxic wastes has been reported, thousands of internal documents obtained by The New York Times from the Environmental Protection Agency, state regulators and drillers show that the dangers to the environment and health are greater than previously understood.

The documents reveal that the wastewater, which is sometimes hauled to sewage plants not designed to treat it and then discharged into rivers that supply drinking water, contains radioactivity at levels higher than previously known, and far higher than the level that federal regulators say is safe for these treatment plants to handle.

Other documents and interviews show that many E.P.A. scientists are alarmed, warning that the drilling waste is a threat to drinking water in Pennsylvania. Their concern is based partly on a 2009 study, never made public, written by an E.P.A. consultant who concluded that some sewage treatment plants were incapable of removing certain drilling waste contaminants and were probably violating the law.

The Times also found never-reported studies by the E.P.A. and a confidential study by the drilling industry that all concluded that radioactivity in drilling waste cannot be fully diluted in rivers and other waterways.

But the E.P.A. has not intervened. In fact, federal and state regulators are allowing most sewage treatment plants that accept drilling waste not to test for radioactivity. And most drinking-water intake plants downstream from those sewage treatment plants in Pennsylvania, with the blessing of regulators, have not tested for radioactivity since before 2006, even though the drilling boom began in 2008.

In other words, there is no way of guaranteeing that the drinking water taken in by all these plants is safe.
10 Юни 2011 16:41
rbb
Прегледах и петте страници на статията. И нещо не ме убедиха.
Първо, автора явно не вдява нищо от дейността на energy companies и е очевидно, че ужасно ги мрази и им завижда. И има защо - това са, все пак, едни от по богатите фирми в УСА.
Второ, в статията е налице цяла серия от фактически грешки - които непосветения читател, естествено, не улавя.
Например, една от най сериозните е, че hydraulic fracturing изобщо не е нов метод - разработен е в УСА още преди ВСВ. И съвсем не е drilling method, а се използува за интензификация, дълго след приключването на drilling процесите....
А откъде се вземат бензени, радий и т.н. в газовите шисти - си остава на съвестта на автора.... И т.н..... Няма нито време, нито място, нито смисъл да правя пълен списък.
Да не говорим пък, че според автора основния проблем газодобива от шисти оставал утилизацията на отработените течности след hydraulic fracturing - пречиствателните станции за битови отпадни води не се справяли... Ми много е примитивно.
За мен това е типичен пример за евтин ПР, което е странно за вестник от ранга на New York Times...



Редактирано от - Frodo на 10/6/2011 г/ 18:42:52

10 Юни 2011 19:10
Що се отнася до екология, в големи по площ страни като САЩ и Русия и атомни взривове са правени, но не е ясно дали на малка територия като България резултата би бил същия. А иначе последиците от добива на шистовия газ май са толкова ясни, колкото и от ГМО - въпроса за пряката икономическа полза измества всички други въпроси на заден план.
10 Юни 2011 19:24
Ще съсипят Добруджа и региона - карстов основно. Ще попълнят базата данни за експериментите си - напълно безплатни и за сметка на екологията ни и ще си заминат, защото знаят , че са безнаказни. Защо не опитат в Сибир, например, или Сахалин - нали там едни тарикати опитаха подобна хватка с нефта ....Със забрана са да влизат в Русия за 20 години, заради нарушение на еконормите и щети на природата им. Бяха изритани и от съвместното дружество . Ама , там много ракета , много солдат и стани легни.....
10 Юни 2011 19:30
Така е Запорожка сеч
въпроса за пряката икономическа полза измества всички други въпроси на заден план.

Да вървиш и гледаш една педя напред може да се отзовеш пред пропаст. И да не паднеш сетне трябва да изминеш обратния път. Язък за напразните усилия
10 Юни 2011 20:20
UNIVERS
Ще попълнят базата данни за експериментите си - напълно безплатни

Всички разходи по проучванията са изцяло за сметка на фирма Шеврон и никак не са малки. А газовите шисти по дефолт нямат нищо общо с карста - те са плътни и спечени, почти с консистенция на стъкло....
А в случая с Бритиш петролеум в Сахалин - просто Путин реши да заграби концесията и откритите от англичаните находища - обикновен пладнешки грабеж. В момента гонят Бритиш петролеум и от други концесии, все със същата цел.

Редактирано от - Frodo на 10/6/2011 г/ 20:25:29

11 Юни 2011 03:27
Frodo,

Статията, драги, описва резултатите от проучванията на американската EPA. Не се лови за сламки - приложените в момента методи са нови, а принципът е познат отдавна. Радиоактивните елементи се появяват в отпадъчните води като остатъци от залежи на същите дълбочини - виж какво пише в статията за източника на данните. Тук си бил безкрайно манипулативен.
***
Бензеновите съединения и другата гадост са част от преработения разтвор. Както ти предложих - иди да пиеш няколко месеца безопасната преработена вода и после като се излекуваш - коментирай отново.
***
Вестникът е авторитетен, защото документира с факти всяка своя статия. Ако прочетеш внимателно ще видиш, че всичко е подкрепено с изследванията на американската агенция за защита на околната среда.
***
Няма тук държави, има компании и обикновени хора. Компаниите искат да извлекат ресурсите за сметка на водата на хората, а някои обикновени хора в САЩ, Франция и другаде се борят за подробна експертиза на екологичните рискове. Само у нас хората блеят.

Редактирано от - rbb на 11/6/2011 г/ 07:11:36

11 Юни 2011 07:43
rbb
На едно друго, много авторитетно място, пишеше:

"Прости им, Господи, те не знаят какво говорят!"

С което приключвам участието си в тая дискусия - просто НЯМА СМИСЪЛ да си губя времето и да си хабя силите и нервите.

За твое успокоение, все пак, ще добавя, че имам доста солиден стаж и в тоя отрасъл, и в институциите на екологията....

Аре чао!
11 Юни 2011 13:16
То беше ГМО, сега пък шистов газ.
Управление, което пет пари недава за мислещите хора при очакването му да гласувам за него,
Такова управление определено никога няма да получи гласа ми, а ще има срещу себе си единствено отвращението ми..

11 Юни 2011 13:46
Драги Frodo,

Не се засягай - ако имаш аргументи и факти ги изкажи, а не се позовавай на Библията и стажа си. Не съм против извличането на шистов газ ако това е безопасно. Проблемът за мен е, че в министерския съвет се взема решение за изследване и концесия без никаква дискусия, без никакви изследвания за екологичните рискове и т.н. Както вече бе писано, гъстота на населението у нас е по-различно от това в Сибир или Квебек, или Аризона, или Уайоминг. Ако има проблеми с технологията, то те биха били много по-вредни у нас отколкото там. Дори във Франция енергийните компании натискат за извличане в района на Гренобъл, а обикновеното население се противи.

рбб
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД