Кметът на Нови пазар инж. Васил Тонев научава правителствените идеи за общината си от медиите, не от МС. |
Бърз поглед по централния булевард на Нови пазар е показателен - бакалия до бакалия, разделени от малки будки за закуски. Официално безработицата в това градче и прилежащата му община е 15%. Кметът Васил Тонев обаче предполага, че реалното число е по-голямо. Затова съвсем разбираема е радостта, с която местните посрещат преди две седмици вестта, че американската фирма "Шеврон" е спечелила конкурс за проучване на находища на нефт и шистов газ именно в землището на Нови пазар.
"Първоначално се усети едно всеобщо оживление сред обществеността. Всички се надяваха, че ето на - ще дойдат американците и ще наемат местни хора на работа", разказва Тонев. Самият той, както и останалите овластени лица в Шуменска област, също като редовите жители научили новината, касаеща пряко региона им, не от Министерския съвет, а от медиите. "Аз дори не бях в кабинета си, когато ми се обади познат, за да ми съобщи. Попитах областния управител на Шумен - оказа се, че и той като мен нищо не знаеше по темата. Е, сега вече може и да е получил някаква информация, но е факт, че официално никой никога нито ни е питал съгласни ли сме за подобни проучвания, нито ни е уведомявал какви ще са последиците от тях. Наложи се сами да се разровим. Това, което разбрахме за добива на шистов газ, се оказа по-притеснително и от тежкото икономическо състояние на региона", обяснява общинският кмет.
Във фондация "Биоразнообразие", която е част от коалицията "За да остане природа в България", се оказват по-подготвени. Нейният представител Петко Цветков обеща, че в момента, в който МС официално даде концесията на "Шеврон" да проучва,
ще пратят решението в съда
"Шистовият газ се извлича от огромна дълбочина - от порядъка на километър и повече. На нас ни е известна единствената технология за добив, която прилагат американците - т.нар. "хидравличен чук". Инжектиране под огромно налягане под земята на големи количества вода, пясък и химикали. Целта е те да раздробят подземната маса и да освободят газа. Знаем и че това е съпроводено със значителна вреда на околната среда, тъй като химикалите замърсяват почвата и отравят подпочвените води, а също огромен регион около сондата се превръща в земетръсна зона. Предполагам, че и "Шеврон" ще бият сонди и ще прилагат нещо като "хидравличен чук", а това вече е притеснително. Макар засега правителството само да е обявило "Шеврон" за победител, фактът, че до момента не е направен ОВОС на терените, които ще се проучват, говори, че явно МС ще се опита да заобиколи закона и ние ще използваме точно това, за да спрем чрез съда цялата процедура още в зародиш", каза Цветков.
Думите му само още повече притесняват кмета на Нови пазар - близо половината количество питейна вода в града се добива от подземни източници точно в региона, където се очаква да се дълбае за газ. Освен това тези дни се появи и информация от Великобритания, че от два месеца в провинция Ланкашир са започнали пробни сондажи за шистов газ и са се случили две земетресения. Във Франция парламентът със закон е забранил проучванията и добива на този вид газ.
"Не знам дали някой в правителството си дава сметка какво може да ни споходи нас и дали няма да се наложи да изселваме селата около сондите, но явно там мислят Делиормана за втора категория България", възмущава се Тонев. Тревогите му го принудили да поиска разяснения от министъра на икономиката Трайчо Трайков. В отговор Трайков насрочил на кмета, който е от БСП, среща със заместника си Дилян Добрев на 10 юни. На която пък Тонев, явно обиден от пренебрежителното отношение, е решил да прати също заместника си. В Нови пазар ГЕРБ има символично присъствие. Местните представители обясниха, че не могат да коментират шистовия газ, защото били специалисти в други области.
За разлика от други начинания с национално значение, промотирани денонощно от премиера Борисов,
концесията на "Шеврон" е тъмна Индия
Американската фирма все още няма официален говорител у нас, поради което и не е запознала хората какво смята да върши. Нейни емисари обаче от две седмици обикалят селата край Нови пазар и снимат нивите и полята. А това е благодатна почва за всевъзможни слухове. От "ще ни изселват", до "ще им продадем земите си за милиони". В официалното решение на МС от 4 октомври м.г., с което е обявен конкурсът за сондиране на терените, думата "шистов" въобще липсва. Там се говори единствено за "търсене и проучване на нефт и природен газ - подземни богатства". И се посочва един сравнително обширен регион, обхващащ почти цяла Североизточна България, който подлежи на дълбаене: "територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна". Въпреки че в текста са споменати пет области, в близкото до Нови пазар село Жилино нямат съмнение, че основната земя, която янките ще ровят, е тяхната. Причината за това е, че още преди 46 години тук вече са правени сондажи, които са установили наличието точно на шистов газ. Тогава обаче светът нито е познавал технология за извличането му, нито пък България е имала желание за подобен добив. През 1965 г. - три години след като в "Нефтохим" страната ни е произвела първия бензин - опиянените от желание да сме нефтена държава тогавашни управници спускат задачата из ниви и поля да се търсят залежи на петрол, не на газ. Изучавани са много участъци, единият от които е на 800 метра северно от селото. Сондата е бита в нивата на Йордан Михайлов, който по онова време е бил на 24 години. "Първата им сонда се заклещи в земята, та се наложи да бият втора", спомня си Михайлов. Понеже нямали указания какво да правят с открития газ, а и избила много подпочвена вода, работниците решили чисто и просто да бетонират отвора и да оставят дупката за по-добри времена. Така пломбирана, сондата си стои и до днес.
В Жилино обаче никой не е особено притеснен за съдбата си
Йордан и жена му Славейка декларират, че чакат с нетърпение да закрият селото им, за да може най-сетне да се установят постоянно в Шумен, където имат голям апартамент. Хем и ще си продадат нивата. В момента земеделската земя тук се търгува по 400-450 лв. за дка, но двамата се надяват "Шеврон" да вдигне мизата. "Някога в Жилино бяхме 95% българи и пет турски семейства. Сега останаха пет турски семейства и 95% цигани. Няма живот в това село, нека го затрият", реди леля Славейка. Напълно в унисон, и техният комшия Петко смята, че ще е "голяма услуга", ако ги изселят. Имал си жилище в Нови пазар и не искал повече "да се бъхти" тук. Ромите от Жилино на свой ред също не се притесняват. Кметицата на селото Ивелина Кочева видимо е разтревожена само дали е излязла добре на снимката за вестника. Единственият човек, който сериозно е разтревожен за бъдещето, всъщност не е българин. Британецът Джавес си купил миналата година къща почти в края на Жилино за 35 000 лева. С жена си я построили наново и сега още ремонтират стаите, покрива и двора. Искат да доживеят последните си дни на чист въздух и здрава природа. По всичко личи, че ако наоколо някой изобщо се вдигне на протест срещу бъдещите сондажи, надали ще е българин.
Сред тези дървета и храсталаци в центъра на нивата на чичо Данчо преди 46 години е бита сонда, на която БКП е възлагала надежди да се превърнем в петролна държава. |