ГЕРБ обещаваше да приема само закони в полза на народа и че ще спрат тормоза на хората, включително и ще премахнат опашките пред ведомствата. Дали остана някой, който да вярва? |
Да вземем последния пример около идеята на ГЕРБ да въведе 10-годишна абсолютна давност в задълженията на гражданите и фирмите. Тази поправка в Закона за задълженията и договорите се рекламира като поредното благо за хората - те няма да могат да бъдат тормозени вечно, а след 10 години непотърсеният или невърнат кредит ще бъде опрощаван. Авторите на идеята се аргументират, че в момента при данъчни задължения има 5-годишна давност, но когато се задвижи публичното изпълнение, тя прекъсва и започва да тече отново за 5 години. И по този начин хората живеят в постоянен стрес. Да оставим настрана очевидната неграмотност на авторите на това предложение - и в момента в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) е заложена 10-годишна давност, и да се върнем към историята на поправката. До нейното приемане общата давност бе 5 години и съдилищата и самите данъчни я смятаха за срок, след който да не се търсят задълженията. И с въвеждането на 10-те години се даде възможност на данъчните да предявяват претенции по-късно и да си облекчат работата.
Същото ще се получи на практика и след новата законодателна промяна. Защото в момента и съдилищата, и кредиторите обичайно приемат петгодишната обща давност за претенции на топлофикациите, водните дружества, мобилните оператори, енергото. А тези дружества не смогват дори да открият длъжниците си за няколко години, камо ли да предявят претенциите си. Сега те ще получат още години за действие.
В същата посока е и идеята на управляващите да запишат изрично в закона за енергетиката, че дългът за парно ще може да се търси 5 години. Дълго време имаше противоречива практика, докато накрая съдът изрично прие, че давността е само три години. Но сега министри и депутати бързат да напишат в закона изрично, че давността е 5 години. Това може да е само в полза на топлофикационните дружества, които също не могат да си съберат дълговете.
Има и още капани, прокарани с "добри намерения". Като промените за закона за електронните съобщения и в Наказателно-процесуалния кодекс. В тях се даде възможност да се следи интернет кореспонденция, телефонни разпечатки и разговори на всеки за щяло и нещяло. За да се разкриват по-лесно бандитите, да се наказва по-лесно мафията... Какво се получи на практика обаче? Досега са дадени над 50 000 телефонни разпечатки и данни за това кой с кого и какво прави в интернет, над 15 000 подслушвания ... Може ли някой да каже, че престъпността е намаляла? Или че мафията е по килиите? Не, но всеки е застрашен, че по всяко време някъде някой дознател или прокурор взема разрешение или сам рови в това с кого и колко говори по телефон или нет например. Няма никакво съмнение, че съвсем скоро ще се предложи поредното ограничение, което ще е "разковничето" за битка с мафията.