Отражението на скандала с новия председател на СГС Владимира Янева ще се види и в доклада на ЕК много скоро. |
Това са сигналите, които праща ВСС
с реакцията си по скандала "Владимира Янева" вече повече от 2 седмици. А Янева, новият председател на ключовия Софийски градски съд, отказва да отговаря на въпроси. Вероятно чака да изскочи нещо по-интересно, с което медиите да се занимават и скандалът да бъде забравен. Ако това не се случваше в България, сигурно вече щеше да има оставка. Най-малкото за да бъде защитен съдът. Янева можеше поне да се оттегли временно, докато фактите бъдат изяснени и официално от ВСС.
За проверка за конфликт на интереси и дума не се отваря. Нищо, че във ВСС има цяла комисия, която трябва да се занимава с това. На етичната комисия на ВСС й трябваше цяла седмица, преди да склони да назначи проверка на движението на делото "Софийски имоти", което Янева не насрочва, вероятно заета да подписва сделки от името на баща си. А тази проверка е въпрос на не повече от час. Буквално. Няколко кликвания в електронното деловодство на СГС и след това няколко в Агенцията по вписванията. Елементарно. По-лесно е от обикалянето по ресторанти за показни проверки, както стана неотдавна.
Председателят на комисията Цони Цонев, един от издигналите кандидатурата на Янева, обаче вече намери виновен за това дело. Величка Цанова, която бе и.д. шеф на СГС до избора, не била пратила във ВСС, моля ви се, информация за движение на процеса. Да, ако Цанова не е изпълнила решение на съдебния съвет, тя е извършила нарушение и трябва да бъде наказана справедливо. Но
хвърлянето на кал по всички около Янева
не прави нея по-чиста. Ако кадровиците се опитват да симулират принципност, тогава трябва да се върнат още по-назад и да проверят как делото "Софийски имоти" е разпределено случайно на Янева. Впрочем това се е случило по времето, когато Георги Колев бе председател на СГС. Сега той вече оглавява ВАС. И покрай него имаше съмнения за нередности и разминавания в имотните декларации, които е подавал пред Сметната палата. ВСС поиска проверка от Сметната палата, оттам отговориха, че ще я направят заедно с всички останали. Отговор така и не е огласен, а проблемът се забрави.
Самият Цонев също трябва да се оттегли от проверката на Янева, тъй като той очевидно е пристрастен.
Някои членове на ВСС дори обвиниха медиите, че едва след избора на Янева са писали за имотите и делата й. Но това само още веднъж показва как се кадрува в съдебната власт. Къде беше този постоянно действащ ВСС, чиито членове получават немалки заплати, за да подбират най-добрите? Колко хора по веригата са си свършили работата през пръсти?
Защо проверките се правят формално?
Как се избират делата, които се проверяват на случаен принцип при атестирането на кандидатите. Защо при изслушването на кандидатите им се спестяват неудобните въпроси? Знаеше се за приятелството на Янева с вътрешния министър Цветан Цветанов, но никой не я попита. Никой не попита защо според нея из Съдебната палата се говори с колко гласа ще спечели изборите. Между другото с точно толкова тя ги и спечели...
Величка Цанова вече атакува пред ВАС избора на Янева. В жалбата й се твърди, че решението на ВСС е неправилно и незаконосъобразно, постановено при нарушение на правилата и най-вече при липса на мотиви. Много преди произнасянето на ВАС обаче трябва да е ясно дали има основание срещу Янева да започне дисциплинарно производство, което е единствената опция на ВСС да ревизира решението за назначението й.
Съвсем скоро съдебният съвет трябва да избере шефовете на специализираните съдилища и прокуратури, създадени от ГЕРБ, и да назначи магистратите в тях. С реакцията си по скандала "Янева" обаче ВСС толкова се дискредитира, че всяко негово действие, преди да са дадени отговорите за СГС, няма да е легитимно - нито за магистратската общност, нито за обществото. Крайно време е и ВСС да постави истински стандарт за поведение на магистратите, а не само дрънчащи на кухо общи правила, останали само на хартия.