:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,996
Активни 747
Страници 4,926
За един ден 1,302,066
Интервю

Краят на двуполюсния модел доведе до разпад на политическата система

Днешният популизъм е пряка последица от влизането на Симеон Сакскобургготски в политиката, твърди политологът Атанас Ждребев
Снимка: личен архив
Атанас Ждребев
Атанас Ждребев е роден на 1 януари 1981 г. в Пловдив. Завършва НГДЕК "Константин Кирил Философ". Магистър по политически мениджмънт в СУ "Св. Климент Охридски". Автор е на излязлата наскоро книга " Разпадането на политическата система в България" - сборник от публикации, които хронологически обхващат периода на първото десетилетие на XXI век.

---------

- Г-н Ждребев, кои са белезите за разпада на политическата система у нас и откога датира този процес?

- Влизането на Симеон Сакскобургготски в политиката през 2001 г. постави началото на един сложен и продължителен процес на разпадане на политическата система. През първото десетилетие на прехода се утвърди двуполюсният модел на политическото противопоставяне между БСП и СДС. Той предопредели структурирането на относително стабилна двупартийна система и на конфликтната политическа култура, която се развиваше по оста комунизъм-антикомунизъм. Същевременно съществуваше негласно установен консенсус за съблюдаване на правната рамка, по която функционираше политическата система. След идването на царя ситуацията коренно се промени. Започна трайна фрагментация на партийната система, появиха се нови субекти с нестабилна доминация. Консенсусният модел се оказа неадаптивен към българските условия, опитът да се отхвърли конфликтния в голяма степен не успя и сега се намираме в едно доста аморфно междинно положение. Друг белег на разпада е тенденцията да се заобикалят и нарушават стандартните правила, по които функционират политическите институции, като това обстоятелство се използва, за да се канализират определени лобистки интереси във властовите структури.

- Закономерен ли е процесът и кои са причините да се стигне дотук?

- Да се дефинира процесът на разпад като закономерен1 звучи оксиморонно, доколкото става дума за разрушаване на един утвърден, стабилен и устойчив политически модел, който е проработил в продължение на цели десет години, и да се замени с поредица от девиантни политически експерименти. Причините са известни и те са свързани с един основен фактор, а именно това, че се изчерпва общественото доверие към политическите елити и така се създава благодатна почва за разгръщане на деструкцията. Обществените очаквания в периода на демокрацията непрекъснато се разминаваха с постиганите политически резултати. Като последствие се разгръщаше на няколко пъти силна популистка вълна, която атакуваше самата политическа система и оказваше своето деструктивно въздействие. И както съм отбелязал в самата книга, може да се каже, че основната причина да се стигне дотук е в перманентната поява на спасители, от които после се налага колективно да се спасяваме.

- На какъв етап се намираме в момента?

- В момента властта се доминира от поредната популистка формация. Левицата е силно дестабилизирана след неуспеха на тройната коалиция, старата десница е в тежко състояние. Бойко Борисов се опитва по някакъв начин да възстанови модела на двуполюсното противопоставяне, но тази мисия се оказва неуспешна поради допусната фундаментална грешка в неговата стратегия. Подобен тип противопоставяне може да съществува единствено при наличието на два полюса. В случая единият полюс е ГЕРБ. Но Борисов публично се стреми да легитимира два основни опонента от политическото пространство. От една страна, това е БСП. Още от времето на първия телевизионен дебат между Борисов и Станишев и на подписката за уволнението на правителството на тройната коалиция личеше стремежът изкуствено да се ситуира столетницата като основен опонент. От друга страна, това е старата десница, представлявана от "Синята коалиция", с която априори би трябвало да се установят партньорски взаимоотношения, но вместо това наблюдаваме много сериозен конфликтен потенциал. Бойко Борисов винаги е воювал с десните, така както воюва и с левицата, не създава опции за окрупняване и консолидиране в отделните части на политическия спектър, а по-скоро катализира задълбочаване на противоречията. Опитвайки да се легитимира като десен, той залага именно на популисткия модел на политическо поведение, който е изначално неадаптивен към парадигмата на дясното мислене.

- Възможно ли е рестартиране на системата и при какви обстоятелства?

- Не е възможно, защото тук най-малкото бихме могли да се запитаме коя точно система да рестартираме, при положение че системата от първото десетилетие на прехода, която отговаряше на ценностно, правно, теоретично, традиционно и т.н. виждане за типична политическа система на двуполюсния модел, вече се е разпаднала, а втората е толкова аморфна, динамична и нестабилна. Рестартирането би следвало да се основава върху базови и устойчиви характеристики, които са свързани с отстояването на идеологически ценности, със спазване на правила и процедури, със стремеж към закономерно развитие на политическия процес. А след всички отклонения, които се случиха заради разлагащото действие на популизма, място за рестарт в момента няма. Липсва опорна точка, утвърдена традиция, солиден фундамент.

- Може ли спасителни да се окажат промени в конституцията, които да изменят съотношението между уж независимите власти и механизмите за тяхното функциониране?

- Конституцията е основният закон. Тя задава правилата на играта. А като основна причина за институционалния разпад посочвам тяхното нарушаване. Следователно промяната на конституцията може да се превърне в поредното отклонение от естествения стремеж към стабилност или по-скоро към стабилизация и нормализация. Един от пороците на прехода, който и до ден днешен не е преодолян, е парламентарното номадство на депутатите. Не знам защо никой не предлага промяна на конституцията, която да въведе императивен мандат за народните представители и по този начин чрез законодателен способ да се ограничи една наистина крайно негативна практика. Това е пример как чрез конституцията частично разрешение би могло да се намери, но да пригаждаме основния закон на страната към настъпилите деструктивни тенденции, не е панацея, а по-скоро тази идея е мисловен продукт на деструкцията.

- До какви последици може да доведе трайният разпад на политическата система у нас?

- Разпадът на политическата система е сложен и продължителен процес. Тук не говорим за нейното внезапно рухване. Такова нещо няма как да настъпи. По-скоро тя се видоизменя постоянно, преминава се от един модел към друг, като новият носи деструктивен потенциал. По-скоро тезата на книгата е, че се е разпаднала политическата система от първото десетилетие на прехода, която сама по себе си беше стабилна, добре структурирана, ценностно мотивирана, класическа. А именно под въздействието на популизма сега вегетираме върху едни подвижни пясъци, които е трудно да бъдат оприличени на здравословен политически модел. Триумфът на популизма в даден момент ще спре и това е политически и исторически закономерно. И ако този момент наистина настъпи, тогава ще бъдем оптимисти, че е възможна трайна политическа нормализация, че бихме могли да преминем към един ефективен модел на политическа демокрация, който да ни измъкне от блатото. Обратното би означавало край на държавността и на държавата въобще. За щастие, такова нещо няма как да се случи.

- Предстоящите президентски и местни избори ще променят ли нещо в политическия ни конструкт? Как възприемате "гражданската" кандидатура на Меглена Кунева?

- Засега не се очертава на хоризонта нова формация, която да измести някой от утвърдилите се играчи. Социологическите проучвания предвиждат победа на ГЕРБ на президентските избори на евентуален балотаж с БСП. Но елемент на структурна стабилизация би била например изненадваща победа на "Синята коалиция", с която да се възкреси формацията-наследник на старата голяма десница от първото десетилетие на прехода. А що се отнася до Меглена Кунева, знаем, че политически тя е част от НДСВ и заявката на нейната "гражданска кандидатура" е поредният опит за бягство от партийната идентичност. Тя иска да бъде президент обединител на леви и на десни по същия начин, както Симеон Сакскобургготски искаше да наложи базовия консенсус. Но за мен лично, ако използвам една по-агресивна реторика, характерна за началото на прехода, няма как да се обединят комунистите и антикомунистите. Защото в буквалния смисъл, правейки алюзия с близкото историческо минало, това означава да обединим палача и жертвата. Тази логика не проработи. В нея е толкова очевидно отсъствието на ценностния фактор, присъщо на визията на жълтите. И това е един от основните инструменти, чрез които става възможна загубата на типологичните ориентири. Ако приемем малко вероятната хипотеза Меглена Кунева да победи на президентските избори, това означава, че разрушителната сила на НДСВ спрямо българската политическа система все още не е изчерпала своя потенциал.
42
4636
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
15 Юни 2011 21:15
Ампутиран ти е историзма , Приятелю . Не е нужно да имаш "разбиране" /по Макс Вебер/ за миналото около своето раждане , с манифестиране на категоричността си на Месия . Случващото се у нас не е на ливада , няма да бъде и 40 години подир 1989-та . Ще търся твоята книга , а след месец ми излай , защото отсега те сещам . И не бързай да ставаш глупак ...
15 Юни 2011 21:20
"Да се дефинира процесът на разпад като закономерен1 звучи оксиморонно, доколкото става дума за разрушаване на един утвърден, стабилен и устойчив политически модел, който е проработил в продължение на цели десет години, и да се замени с поредица от девиантни политически експерименти."

Виж си фразата и си мери шапката . В момента те ругая , но не се плаши ...
15 Юни 2011 21:42
За да се биваме взаимно полезни и нататък , опитай по-точно да датираш днешния ни Модел политическа система , като "предмет" на общата любознателност , която ни събира ...
15 Юни 2011 22:06
На мен много ми хареса интервюто, но не знам защо е била нужна тази "книга". Не можеш да напишеш "книга" за последното десетилетие и да казваш някаква "истина за състоянието на нещата".
15 Юни 2011 22:20
основната причина да се стигне дотук е в перманентната поява на спасители

За мен това е неиздържан извод, който може и да изглежда логично в рамките на монографията, но тук виси във въздуха. Откъде се вземат тези спасители, те самите първопричина ли са, или нещо друго? Когато стана дума за това в известното интервю на Кулезич с Бойко, Бойко каза, че всичко е "защото съм роден с харизма". Този отговор, разбира се, е неуместен и като цяло, и за човек, който е министър-председател.
15 Юни 2011 22:20
Ставаше дума за това, че Бойко всъщност казва: "Не, аз нямам минало и никога не съм имал, аз съм се самосъздал какъвто ме виждате в момента". И това той превърна в девиз на управлението - всичко започва от мен, те са ви лъгали 20 години, те са крали 20 години. "Вие не сте имали преход, не ви е нужен преход, затова не са нужни старите партии, оттук нататък държавата ще се развива така, както аз реша утре сутрин".
15 Юни 2011 22:22
уважаеми колега класик, поставяте целия си анализ (доколкото описателността е анализ) на погрешна предпоставка, поради което са ви погрешни и изводите.

15 Юни 2011 22:24
Може да се каже, че всъщност спасителите бяха повикани (и буквално) точно от старите партии, за да си разчистят сметките. Но също и тук се губи популистката вълна в цяла Европа.
15 Юни 2011 22:34
И в класик да е приел кучето ми , на durt kozel му е позволено , пръхтенето . Само и дано се обоснове по-надолу , защото общия ни живот не се мери само с "грамите" на Биволъ , като израз на Окончателното Решения за него ...
15 Юни 2011 22:37
Обсъдихме нещата криво-ляво, дай сега за другото десетилетие, а по-натам ще се разбере дали сме уцелили.
15 Юни 2011 22:40
За кого , Васик ? ...
15 Юни 2011 22:52
основната причина да се стигне дотук е в перманентната поява на спасители, от които после се налага колективно да се спасяваме.


Бъзика на Класика...

Подменя причината и следствието. Често допускана грешка в средата на следването, когато си прочел едни книги, без да знаеш, че има и други...

Спасителите в ръжта, политиката и религията се появяват, когато им дойде времето. Ако времето им не е дошло си остават спасители на махленско ниво.

Препоръчвам на автора да се съсредоточи и изучи обществото е неговата промяна, при това не през последните 20 години, защото отражение има и строя преди това а също и този преди него. Само тогава можеш да разбереш, защо психологията и развитието на българина опря в чалгата и мутробарока. И в политиката също.
15 Юни 2011 23:06

Слаба ракия.
15 Юни 2011 23:14
След "правилните" икономисти, като Георги Ангелов, сега се появяват и "правилните" политолози", като този. Общото е, че теориите им, освен повърхностни нямат връзка нито с практиката, нито дори със задълбоченият анализ.
-
В това интервю се повтаря няколко пъти, колко хубав и стабилен бил двуполюстният модел до 2001 г.. Че интервюираният тогава е бил в началното училище и едва ли има собствени наблюдения, за да знае, че това не е така е простимо, но да не може да изведе от теорията защо СДС и БСП нямаше как да формират траен двуполюсен модел и защо той бе единствено имитация, която можеше да се задържи единствено, докато течеше режисирият процес на голямото разграбване и преформулирането на властта на комунистическата родова номенклатура приз икономиката - е това вече говори зле.
15 Юни 2011 23:29
Брайтмане,
възрастта не е важна. На Бойко емоционалната възраст му е към пубертета, а е министър-председател (което е проблем).
15 Юни 2011 23:35
Кое е интересното? Интересното е кое повлиява на Бойко (наричан в тесен кръг Тиквата), да се определи като десен, за да краде гласове отдясно, а не отляво. Значи той съзнава (това е предположение), че Станишев при всичките си кусури може да държи лявата полусфера в бойна готовност, така че да не позволи крадене на гласове отляво. Но отдясно Юруков отчасти (или подбутнат от неизвестни сили) и Костов отчасти са деморализирали синия човек.
15 Юни 2011 23:58
Васик,
възрастта не е важна, защото всеки връщайки се назад стига до период, от който няма лични впечатления. Само дето, когато видимо познанията и логиката куцат, то ако беше с 10 години по голям и имаше лични съзнателни спомени, то не би повторил 3 пъти абсолютно погрешното твърдение - двуполюстният модел до 2001 г. бил нещо стабилно и хубаво, че даже и да го формулира, като "ляво" - "дясна" опозиция.
-
Броевете на "Демокрация" и на "Дума" от онзи период, предполагам ги има в Народната библиотека. Само дето се иска някакво изследователско усилие. Ако беше го направил интервюираният щеше да знае, че СДС по нищо не се отличаваше в популизма от Герб сега и всъщност, като идейни постановки бе в лявата част но политическият спектър, а БСП в десния.
-
А ако се вгледаше в практиката, то едва ли би открил нещо повече от мафиотски консенсус за грабеж.
16 Юни 2011 00:07
Интересното е кое повлиява на Бойко (наричан в тесен кръг Тиквата), да се определи като десен

Ами три неща:
-
1. "Ляво" и "дясно", освен, че са изначално неприложими след периода на френската революция, освен със сума условности, в България са и напълно изпразнени от съдържание и не са нищо повече от гол етикет;
-
2. Марксистко-профанското разбиране, че "десен" значи богат, а "ляв" беден. А режисьорите му от "Глобална България" и "Типинг поинт", които го създадоха са все олигарси или се имат за такива;
-
3. Просто "дясното" пространство беше свободно в "политическите" пиар схеми. Ако беше "лявото", то сигурно би си лепнал ляв етикет.
16 Юни 2011 01:02
Разпад на политическата система - дрън-дрън.

Как да се разпадне нещо, което не съществува? В БГ политиката няма партии, има само лица със сменящи се маски. Всички вече разбраха, че куманезите въобще не са сдавали властта, а седерастите работиха за собствено облагодетелстване. Когато на хората им омръзна играта червено-синьо, се започна карнавала с царя, светло и тъмно сини и прочее.

Прочее, защо пък при многопартийна система да говорим за разпад? Нима има политически разпад из цяла Европа?
16 Юни 2011 01:47
Прочее, защо пък при многопартийна система да говорим за разпад?

Ами защото има разпад на възможностите на кукловодите. Просто зайчетата в ръкава им свършиха и от година насам пробват с вуду магии да съживят някой политически труп. Пробваха с Първанов и АБВ - пълен провал. Даже платените социолози не му дават повече от процент и половина. От няколко дни се опитва вудумагия върху трупа на сините.
-
А нещата са по простички - просто българинът доби собствен опит и политическа култура и полека лека политическият пейзаж в България се запътва към автентичност. При нея, обаче сегашната мимикрия на "многопартийност" с дефакто една партия (т.е. визия) ще се свие до една автентична и то с реалната й обществена тежест, а останалото политическо пространство ще бъде запълнено от други автентични партии.
-
Просто процесът на съграждане на автентичността е започнал, а той е неотделим от разпада на мимикрията.
16 Юни 2011 04:48
Хубава статия
16 Юни 2011 06:15
BRIGHTMAN,
/:/ "...2. Марксистко-профанското разбиране, че "десен" значи богат, а "ляв" беден. А режисьорите му от "Глобална България" и "Типинг поинт", които го създадоха са все олигарси или се имат за такива; ..."
............................... ............................... ............................... ........................
Опитваш се, май, манипулативно да "профанизираш" Марксизма- по тертипа на Жельо Желев и сие, които твърдят, че размерът на доходите и богатството на човек определят неговата Класова принадлежност(вместо обратното-както си е!), а не мястото му в капиталистическите Производствени отношения(сиреч, дали е наемен работник или работодател-капиталист)?!
Според класиците на Марксизма- Маркс, Енгелс, Ленин, "десен" не значи "богат", а значи "работодател-капиталист"(Купувач на чужда Работна сила), а "ляв" не значи "беден", а значи "наемен работник"(Продавач на собствената си Работна сила)! Може да има относително бедни "десни"- работодателите на няколко наемни работници в мижава фирма, и може да има относително богати "леви"(например, мениджъри в големи проспериращи фирми или банки)!
Размерът на Доходите на човек има значение само като Участник(платежоспособен или не) на Пазара на стоки и услуги, но няма никакво значение за участието(когато участва!) на човек в Пазара на Труда- който пазар формира Класите( в зависимост от това дали човекът е Продавач или Купувач на този пазар)!
Номерът със Сороското и на други пробутването на Доходите на човек, като "критерий"(?!) за принадлежността му към "лявото"(Нисша класа) или "дясното"(Висша класа) е, за да прикрие истинската същност-антагонистична, противоположни интелеси!- на Класовото разделение на хората и да притъпи или елиминира класовото Съзнание и класовата Солидарност на хората на Наемния Труд("левите", Нисшата класа) в борбата им срещу класата на Работодателите им-капиталисти! Евтин номер, но някои му се хващат, уви!
16 Юни 2011 08:44
Че кое му е лошото на това да се разруши двуполюсния модел? Той устройва комунистите твърде добре. И "демократите" де.
16 Юни 2011 09:43
Поредното пълно неразбиране на действителността, замаскирано с наукоподобни фрази.
Само някои основни грешки в статията:
1/ Смесване на желаното с действителността усилено от желанието да не си признаеш, че си вярвал дълги години на нещо погрешно/СДС/.
2/ Пак се назовава бялото черно и обратното. БСП е най-дясната партия в България през последните 21-22 години и да се говори за десница, без под десница основно да се разбира БСП е голяма грешка. Всички партии в България са десни, а леви и центристки партии няма, така че няма и двуполюсен модел в традиционния смисъл през първите 10 години след 1989-та. Имаше двупартиен модел, основан на лъжата, че едните са антикомунисти, а другите комунисти, а всъщност и двете партии бяха едни и същи - инструмент за лично обогатяване на новобогаташките им елити.
3/ Популизмът започна от 1989-та, а не след 2001-ва. СДС беше и все още е партия изключително на популизма. БСП по друг начин също е партия на популизма. Непопулистки партии в България няма.
16 Юни 2011 09:53

Оти преди Сакскобургготски, бехме вързали и цъфнали. Ората масово гласуваха за Кобурга, защото се бяха отчаяли от синьо-червени кражби, лъжи и номера.
16 Юни 2011 10:05
Брайтмане,
дълбоко грешиш за възрастта на човека. Той има голямо предимство, че не е обвързан емоционално със събитията, които изследва, докато останалите свързваме всяка времева точка от този период с някакво лично събитие и се опитваме да се вместим в общата картина - 10 ноември ме завари еди-къде си, Боянските ливади съвпаднаха с еди-какво си и т.н.
16 Юни 2011 10:07
А пък това е абсурдно, че човекът не бил чел, а и между другото какво ще прочете от гледна точка на политологията в Демокрация на Василев, Сидеров, Мутафов, Денев и други. Сегашното състояние е нестабилно, защото ръководството на държавата не е подчинено на политическата логика, ГЕРБ не следва програма или политически приоритети. Например уволнението на Красимир Първанов беше един безумен фарс, който прикрива неспособността на Борисов да обяви окончателно решение за Белене. Борисов се мята като риба на сухо, депутати от ГЕРБ не смеят да коментират каквото и да било, защото нито имат собствена позиция, нито някой ги уведомява за линията на партията.

Редактирано от - Васик на 16/6/2011 г/ 10:11:28

16 Юни 2011 10:15
Същевременно съществуваше негласно установен консенсус за съблюдаване на правната рамка, по която функционираше политическата система.

Айде бе, правната рамка
За мен авторът допуска основна грешка като приема, че политическата система се развива самостоятелно, без външна намеса. А всъщност уморените коне ги убиват, на тяхно място се появяват нови коне, които се уморяват още по-бързо и така до края на България... Само Иван Й. Костов е вечен, за да има кой да е виновен.
16 Юни 2011 10:17
Съвсем друго нещо се промени след 2001-ва. СДС и БСП бяха все пак партии, докато НДСВ, АТАКА, ГЕРБ са като ДПС и БББ - партии на лидера си. СДС след кратковременно увлечение по лидерството на Иван Костов през 1997-2001-ва се върна към по-нормален статус, а Иван Костов си направи своя лидерска партия - ДСБ. Тук и е основната грешка в България през последните 21-22 години - гласуваме за лидер на партия, а не за програма на партия. Интересният въпрос би бил "Защо в България партиите са лидерски, без нормални програми и защо българския избирател не вярва на партиини програми?", докато "анализираното" в статията в нещо изсмукано от пръстите.

Редактирано от - XYZxyz на 16/6/2011 г/ 10:19:06

16 Юни 2011 11:16
Струва ми се, че статията напипва вярна посока, макар част от интерпретациите да са повърхностни. Разпадането на двуполюсния модел при нас е много видимо, но вероятно ще се случи и на други места в съвсем обозримо бъдеще. Изглежда този модел трудно се вписва в технологичната епоха и края на индустриалния модел на развитие.
16 Юни 2011 11:17
Много е чело момчето, но малко е видяло.
По-глупави тези за политическия модел скоро не бях срещал.
И се питам, за такива като него научни ръководители няма ли? Или и те са толкова невежи?
16 Юни 2011 12:05
Голем нАучен капацитет струи сред ведрите коментари на изказалите се дотук средни мозъци.
16 Юни 2011 13:08
"той залага именно на популисткия модел на политическо поведение, който е изначално неадаптивен към парадигмата на дясното мислене."

Айде и тоя с парадигма. Като Доган. Абракадабри разни.
[/b]
16 Юни 2011 13:53
какво ще прочете от гледна точка на политологията в Демокрация на Василев, Сидеров, Мутафов, Денев и други.

Извор. Ще види тезите, които са пропагандирали и ако иска да прави обективни изводи ще ги направи. А обективните изводи са, че СДС защитаваше "леви" тези, а популизмът му далеч надминаваше този на следващите.
16 Юни 2011 14:01
Тоя момък се затъжил за прекрасната българска двупартийна система ?! Да беше расъл в Лондон, та да речеш , че знае за какво става дума, пък то, майна! Не си ли чувал бе, майна, че и БСП и СДС са рожби на ДС , ми то туй и децата го разбраха.
Изобщо, не съм доволен от нивото на Пловдивския университет !
16 Юни 2011 14:06
ръководството на държавата не е подчинено на политическата логика, ГЕРБ не следва програма или политически приоритети.

Защо това е така има много хубави анализи (макар и непряко визиращи този въпрос) на Калоян Методиев Натиснете тук
-
Точно разкъсването на връзката между реалност и партийна програма, между партия (организация) и живот, между формално и неформално, идентификацията на формалното с фалшивото и т.н., което се случва през 60-те, 70-те и 80-те години, се превръща в културен (в широкият смисъл) факт, който пряко или косвено още се възпроизвежда в общественото пространство и даже минава за куул.
16 Юни 2011 14:08
Още едно хубаво изследване на Калоян Методиев Възрастта на лидера .

Редактирано от - Brightman на 16/6/2011 г/ 14:10:07

16 Юни 2011 15:53
Прочетох тези изследвания, но те са от друг вид, по-скоро са описателни. Докато тук авторът търси причинно-следствени връзки. Във връзка с второто изследване на Методиев е интересно, че и до момента поколението, условно, на Дилов-Курумбашев още не се е реализирало в политиката. Макар че вече сме далече от епохата, условно, на Лилов, повечето действащи политици са във възрастовия диапазон Костов-Кунева. За да се види разликата, Дейвид Камерън е 66 набор.
16 Юни 2011 15:57
Което фактически носеше на Станишев повече минуси в очите на обикновения човек, понеже се получава разминаване между наложената традиция на управници с безвъзвратно побелели коси и току-що започващата плешивина на Станишев.
16 Юни 2011 16:37
Все пак , има надежда :
"елемент на СТРУКТУРНА СТАБИЛИЗАЦИЯ /к.м./ би била например изненадваща победа на "Синята коалиция", с която да се възкреси формацията-наследник на старата голяма десница от първото десетилетие на прехода . "
16 Юни 2011 17:12
и до момента поколението, условно, на Дилов-Курумбашев още не се е реализирало в политиката. Макар че вече сме далече от епохата, условно, на Лилов, повечето действащи политици са във възрастовия диапазон Костов-Кунева.

Ами така е защото диапазонът Костов-Кунева бе 30-40 годишен, когато застъпи в началото на 90-те, а минаха 20 години, които се прибавиха и към възрастта им.
-
Видно, обаче възрастта не прощава и води до все по-голямо отдалечаване от реалността и правилната преценка. Затова, дори и китайците сложиха горна възрастова граница на управниците си. За да не повторят склерозирането на СССР и източна Европа.
16 Юни 2011 21:09
"...българинът доби собствен опит и политическа култура..."Грънци!Къде я съзря тази "политическа култура-в ромските гета, в етническата партия, в опростачените, претъпкани мегаполиси?!Днес се "запътваме"за пореден път към любимия избавител, защото т, нар."собствен опит"на българина се свежда до постоянната му готовност да не забелязва фактите за сметка на олигофренската му вяра в чудодейното и , въпреки това , съвсем вероятно избавление.Защото то му се полага по право, понеже е сговорчив, предан и готов да прегърне всяка партийна програма, стига да съзира в нея своя келепир.Още И.Хаджийски пише, че българинът "носи във всеки джоб по една партийна книжка"и я размахва според конкретната политическа ситуация.Мимикрията е вътре в нас и затова е неизтребима, уви!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД