Американското правителство не е "помогнало" на никого повече, отколкото на американските индианци. Изумявам се, когато президентът Обама се изправи пред индиански организации и казва неща от рода на "Малцина са били пренебрегвани от Вашингтон така дълго, както коренното население".
Пренебрегвани? Шегувате ли се? Те трябва да са толкова доволни. Правителството постави индианските племена под опеката на държавата. Правителството управлява земите им, осигурява им здравна помощ и плаща за жилищата им и детски надбавки. 20 различни агенции и правителствени отдели имат специални програми за "коренното население". Какъв е резултатът? Нивото на бедността е най-високо сред индианците - почти 25%, и те са групата с най-ниската продължителност на живот в Америка. 66% са деца на самотни майки.
Въпреки това обаче индиански активисти искат още "помощ" от правителството.
Обикновено се смята, че когато хората страдат, отговорът трябва да е "помощ" от правителството. Всъщност вярното е друго.
Американските групи, на които се помага най-много, се справят най-зле
Да вземем например племето лъмби от Робсън Каунти, Северна Каролина, което не е признато като суверенно от правителството, поради което няма право да получава повечето от "помощите", давани на други племена. Лъмбите обаче живеят доста по-добре от други, иначе признати племена. Те имат собствени жилища и преуспяват в бизнеса. Техни представители например са строителният предприемач Джим Томас, който притежаваше клуба "Сакраменто Кингс", и Джак Лауъри, един от създателите на веригата ресторанти "Крекър Беръл". Лъмби създадоха и първата банка, притежавана от индианци, която днес има 12 филиала.
"Нямаме казина. Имаме обаче 12 банки",
казва Бен Чейвис, друг успешен лъмби бизнесмен. Той изтъква и факта, че Робсън Каунти изглежда по-различно от повечето индиански резервати. "Тук имаме имения, които изглеждат като английски. Мога да ви заведа в квартала, откъдето са моите хора, и ще ви покажа по-красиви къщи от всички в резервата на сиуксите", обяснява той.
Въпреки тези успехи професионални активисти, защитници на "жертвите", искат от Конгреса да направи племето лъмби зависимо като останалите племена. Конгресменът Майк Макинтайър, демократ от Северна Каролина, внесе законопроект за признаване на племето лъмби, който ще им осигури същата "помощ", каквато получават и другите индиански племена - около 800 млн. долара годишно. Някои членове на племето също подкрепят този закон.
Разбира се, че ще го подкрепят.
Хората обичат да живеят на чужд гръб
Адвокат Елизабет Хоумър, която отговаряше за земите на индианците в Министерството на вътрешните работи на САЩ, смята, че лъмбите трябва да получат признание на федерално ниво. "Те бяха пренебрегнати и оставени извън системата, те кандидатстват от 100 г. А имат право на признание", обяснява тя.
Хора като Хоумър никога няма да разберат. Лъмбите се справят, защото са се разделили с правителствените подаяния. За тях пренебрежението на Вашингтон е истински късмет. Затова и повечето лъмби не искат подаяния. "Не бива да ги вземаме", смята Чейвис. Според него, ако дойдат федерални пари, членовете на племето му "ще се превърнат в клиенти на социалното подпомагане. Това ще задуши инициативата. В резерватите не са учени да бъдат капиталисти, там ги учат да бъдат комунисти".
Племенните правителства и Бюрото по индианските въпроси управляват по-голяма част от земите на индианците. Те пък се надпреварват да се вредят в племенните съвети, защото това им дава достъп по правителствените фондове. Вместо да търсят начин да станат предприемачи, индианците мечтаят да станат бюрократи. "Така можеш да помогнеш на приятелката си, на майка й, това е страхотна програма", иронизира Чейвис.
Тъй като правителствен фонд контролира по-голяма част от индианската собственост, хората рядко си строят хубави жилища или пък започват свой бизнес. "Нито един човек в резерват не притежава земята, затова и не могат да правят нищо с нея", допълва Чейвис. "Вижте моето племе. Ние притежаваме и носим отговорност за земята си. В това е разковничето. Аз отглеждам добитък. Мога да правя, каквото си поискам, защото това е моя частна собственост", обяснява той.
Преди време заснех тв материал за лъмби, който включих във филма си, наречен "Живот на чужд гръб". Както можеше да се очаква, ме обвиниха, че съм расист, който не познава историята. Критиците обаче пропускат нещо важно. Да, преди години белите хора заграбват земите на индианците и причиняват много злини. Наистина правителството подписа договори с племената, според които индианците стават "специални". Но точно този статут доведе социализма при индианците. Той ги държи бедни и зависими.
От друга страна, понеже правителството на САЩ никога не е подписвало подобен договор с лъмбите, в очите му те не са така "специални". Поради което те са свободни. А свободата им позволява да просперират.
|
|