Наред с изразходването на милиарди долари за по-добро здравеопазване в бедните страни, основателят на "Майкрософт" Бил Гейтс обръща все по-голямо внимание върху дребните земеделски производители в Африка. За влиятелния филантроп земеделието се е превърнало във втори по значимост приоритет. "Стремим се да съчетаваме практическа помощ - като осигуряване на по-добри семена, с по-добро информиране на земеделските производители", обяснява компютърният гений.
Под въздействието на спорния въпрос за генномодифицираните култури, той смята, че подобен подход е приложим в някои случаи. Към днешната дата обаче повечето създадени семена не са генномодифицирани.
Покачващите се цени на храните правят още по-неотложна промяната на тежкия хал на земеделските производители в един континент, където селското стопанство не постигна такъв напредък през последните десетилетия, както в други части на света.
Наскоро излезе книгата "Новата реколта" на проф. Калестъс Юма от Харвардския университет. Той е изчислил, че докато през последните 40 години производството на храни в света е нараснало със 145%,
в Африка то е намаляло с 10 процента
От 1994 г. фондацията на Бил и Мелинда Гейтс е похарчила $3.3 млрд (2.3 млрд. евро) за глобалното развитие, включително помощи за аграрния сектор. За глобалното здравеопазване тя пък е похарчила $14.5 милиарда.
Един фермер от източната част на Гана се оплака пред Би Би Си, че производителите в региона продължават традиционната практика на сечене и горене, без да мислят за почвата. Бил Гейтс твърди, че неговата програма цели да се ограничи тази практика, като се засаждат нови и по-продуктивни семена, изследва се състоянието на почвата и се осигурява капитал за по-лесни кредити, които биха позволили на производителите да купуват семена и торове.
Производителка пък от Кения се оплаква, че проблемите в региона й варират от лоши пътища до липсата на достатъчно информация за необходимите семена и пестициди. Според думите й фермерите понякога стават жертва на измамните търговците, които продават фалшиви семена. В същото време липсата на знания и опит как да се използват препаратите за унищожаване на вредителите и гъбичните болести по растенията води до погрешно прилагане на химикали.
Бил Гейтс твърди, че неговата програма предоставя по-добра информация на производителите по радиото. Програмата съдържа и видео записи на успели фермери, в които се разказва за тяхната работа. Другите фермери могат да гледат тези записи, чиито участници говорят на техния диалект и работят в сходни условия, пояснява той.
Попитан за успешен пример на помощта му за земеделците в Африка, Гейтс си спомни срещата с производителки на ориз, които се сблъскват с наводнения. Оставайки дълго време под водата, тяхната реколта се унищожаваше, обяснява той. Тогава фондацията на Гейтс се заема да финансира
създаването на нов по-траен сорт ориз
Той не само че се оказа по-устойчив, но и даде по-високи добиви, сподели Гейтс.
Този сорт е създаден с нормална кръстоска, без генетична модификация. В същото време фондацията му е решила някои проекти да включват и ГМ продукти.
"Има дадености като високи температури, които не се срещат никъде другаде", аргументира се той. "Заради глобалното затопляне тези бедни производители ще се сблъскват с все по-топъл климат, ето защо аз мисля, че е подходящо да се използват всички налични възможности, стига те да са безопасни и достъпни за тях. Абсолютно съм убеден, че в някои случаи чрез генетична модификация ние ще им дадем нови семена."
ООН твърди, че ГМ културите, критикувани от "Грийнпийс" и други като екологично опасни, се отглеждат в момента върху 10% от обработваемите площи в света, като половината от тях се падат на САЩ. Ако обаче сегашната тенденция се съхрани, до няколко години в развиващите се страни ще се отглеждат над половината от ГМ културите в света.
Призивът на милиардера да се инвестира в бедните и дребни фермери е подкрепян от американското правителство. То се ориентира към сътрудничество с африканска агенция, един от спонсорите на която е фондацията на Гейтс. През май т.г. американският аграрен министър Том Вилсек подписа меморандум за разбирателство с Алианса на зелена революция в Африка (АГРА), чиято цел е да се повиши продуктивността на малките селскостопански производители на континента. Съвместната работа ще бъде посветена на създаването на нови семена, обогатяване на почвите, намаляване на загубите при прибирането на реколтата и по-добро управление на водните ресурси. Ще има също програми за обучение на фермери, създаване на системи за предоставяне на пазарна информация, подобряване на инфраструктурата. Първоначално дейността ще бъде съсредоточена върху повишаване на производството на храни в такива зърнени райони като Гана, Кения, Мали, Танзания и Мозамбик.
"Развитието на аграрния сектор е ключът
към увеличаване на доходите и към успешна борба с бедността на милиони хора и в много държави", заяви Вилсек при подписването на меморандума във Вашингтон.
"Много сме вдъхновени, че ще помогнем на земеделските производители да бъдат по-продуктивни", сподели още компютърният гений пред Би Би Си. "Те не само ще произвеждат повече, за да изхранват себе си и децата си, не само ще подобряват качеството на храните, за да се развиват децата им пълноценно, но ще печелят повече и ще могат да изпратят децата си на училище. И в същото време това ще доведе до намаляване на продоволствените цени, включително за бедното градско население."
|
|