:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,150
Активни 431
Страници 5,053
За един ден 1,302,066

Да съдим Брюксел за дискриминация!

Комисията оправдава третирането на българите като друга категория потребители
Снимка: Интернет
Ако вярваме на еврокомисаря Джон Дали, българите не са дорасли за вкуса на западняците.
Отваря се рядък шанс България да покаже европейско достойнство, ако все пак го има. Да прати на съд в Люксембург Европейската комисия заради дискриминационно отношение към българските потребители. Официалният повод е налице: ЕК в лицето на своя комисар по здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали (Малта) отговори на запитване на българския земеделски министър Мирослав Найденов, че международните компании могат да продават на нашия пазар продукти с различно (т.е. по-ниско) качество, отколкото на западния пазар в ЕС. При това не са длъжни да променят названието на марката си, с което заблуждават потребителите у нас, че получават за парите си същото, което биха си купили в западните страни.

Изследване на словашка организация за защита на потребителите показа, че международни производители на безалкохолни напитки, шоколад и кафе влагат по-евтини съставки (например изоглюкоза вместо захар) в продукцията си за новите страни от ЕС, от което следва по-ниското им качество. Говорител на комисаря Дали обясни, че различното качество идвало от различния вкус на източноевропейците, с който фирмите трябвало да се съобразяват. Затова влагали по-евтини, но безвредни продукти, които допадали на българите. Той не е чувал, че



ние не ядем доматите с колците



"България направи големи жертви, преструктурира хранителната си промишленост, изпълни критериите за безопасност, отвори пазарите си, даде на големите търговски вериги статут на инвеститори от първи клас, а като благодарност получаваме стоки с друго качество", възмути се основателно Найденов. Сега остава да видим, дали ще събере смелост да предприеме нещо, след като Брюксел на практика му каза, че макар и да е български министър, не познава вкуса на българина. Ако замълчи, ще трябва да се откаже и от кампанията си за въвеждане на стандарти за храните, като признае на производителите на пилета например правото да помпат стоката си с вода и сол по своя преценка, защото на българите така им се струват по-вкусни. Нали не са измрели от помпани пилета?

На комисаря Дали трябва да се припомни Стратегията на ЕС за защита на потребителите през периода 2007-2013 г., в която изрично се казва: "Потребителите ще имат еднакво високо равнище на доверие в продуктите, търговците, технологиите и търговските методи на пазарите на дребно в целия ЕС, базирани върху еднакво високо равнище на защита. Потребителските пазари ще бъдат конкурентни, отворени, прозрачни и честни". Точно това обаче не става, когато на българина му се казва, че няма изтънчен вкус като западняците.

Дискриминацията, включително и икономическата, е сред най-тежките нарушения според много европейски договори и директиви. Ако произтича от поведението на европейските институции,



жалбите могат да се подават пряко



до Общия съд на ЕС в Люксембург от всеки от 500-те милиона потребители в ЕС. При това гражданите могат да се оплакват не само от действия, но и от бездействия на институциите, какъвто е случаят с отговора на комисаря Дали, който отказва да защити потребителите в източната част на ЕС. Член 265 на Договора за функциониране на ЕС (Лисабонския договор) казва, че "при нарушение на Договорите или ако Европейският парламент, Европейският съвет, Съветът, Комисията или Европейската централна банка бездействат, държавите членки и другите институции на Съюза могат да сезират Съда на Европейския съюз с цел установяване на това нарушение. Настоящият член се прилага при същите условия спрямо органите, службите и агенциите на Съюза, които се въздържат от вземане на решение. Искът е допустим само ако съответната институция, орган, служба или агенция преди това е поканена да действа" (какъвто е случаят с писмото на Мирослав Найденов до Джон Дали). Добавя се, че "всяко физическо или юридическо лице може да сезира Съда".

Обикновено гражданите нямат право да се обръщат пряко към съда в Люксембург, но тази възможност е предвидена, когато става дума за оплакване срещу европейските институции. Разбира се, може да се оплаче и държавата от тяхно име, но



да се разчита ли на сегашната власт?



България вече е правила два опита да заведе дела в Люксембург - първо, правителството на Станишев подаде на 20 декември 2007 г. иск срещу Комисията заради орязаните квоти за парникови газове, а след това правителството на Борисов се закани на Гърция в началото на 2010 г. заради блокадите на границите й от стачници. И в двата случая подви опашка, след като разбра, че няма шанс да спечели - по първото дело оттегли иска си на 29 април 2010 г., защото рискуваше да бъде разобличена, че е лъгала чрез завишена заявка за квоти, а по второто не посмя да го внесе, защото не можеше да докаже, че гръцката държава има виновно поведение при социални вълнения. Единственият резултат е, че България бе осъдена на 7 юни 2010 г. да заплати съдебните разноски по първото дело. Завчера правителството събра смелост за нов опит и реши да съди ЕК заради непризнаване на платени 24.5 млн. евро субсидии за площ на земеделци. Борисов не отрича, че държавата е била наказана заради нарушение, но се оправдава с "бездействие на предишното правителство, което не е извършило задължителното заснемане на територията на страната". Той не можа да разбере, че мантрата за лошите предшественици няма как да звучи на международен терен, защото там не се интересуват от вътрешнополитическите битки и никой не пита кой е крив и кой - прав, щом държавата не е изрядна.

По въпроса за дискриминацията обаче всеки, който реши да подаде жалба срещу ЕК в Люксембург, може да се позове на няколко документа освен на Лисабонския договор и свързаната с него Харта за основните права. В Директива 2000/43/ЕО на Съвета от 29 юни 2000 г. относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход преамбюлът обявява, че "дискриминацията, основана на расов признак или на етнически произход, може да попречи на постигането на целите на Договора за Европейския съюз, по-специално на достигането на високо равнище на заетост и социална закрила, повишаването на жизнения стандарт и качеството на живота, икономическото и социалното сближаване и солидарност". В случая със заниженото качество на продуктите за някои народи се вижда, че компаниите пречат както на повишаването на жизнения стандарт и качеството на живота в новите страни на ЕС, така и на икономическото им сближаване със старите членки.

Член 21 постановява, че "когато е налице prima facie (очевиден) случай на дискриминация и за да се приложи ефективно принципът на равно третиране, тежестта на доказване трябва да се премести върху ответника, когато се представят доказателства за такава дискриминация". Това означава, че Комисията трябва да представи доказателства за недискриминация, т.е. че българите и германците например имат различни вкусове при консумацията на безалкохолни напитки, кафе, шоколад и пр., които оправдават различията в технологиите. За целта тя трябва да изиска от компаниите изследвания, потвърждаващи разликата във вкусовете. Ако не намери такива доказателства (да сте чували подобно нещо?), съдът в Люксембург няма да има друг изход, освен да констатира дискриминация, пред която един еврокомисар е предпочел да си затвори очите (защо ли?).



Съпротивата срещу нечестното отношение



към източноевропейците се надигна първо в Словакия, но нищо не пречи да бъде продължена от България. Даже на нашата страна би й отивало повече, защото точно тя излъчи първия еврокомисар за защита на потребителите. Днес Меглена Кунева е кандидат за президент и би трябвало да е най-компетентната българка (а навярно и европейка) в сферата на защитата на потребителите в ЕС. Ако наистина е кандидат на гражданското общество, а не на партии, тя би направила много ефектен жест като българска гражданка чрез жалба срещу Комисията, че е засегната от нейното бездействие при очевидна дискриминационна практика на мултинационални компании. Това ще е знак, че и като президент би закриляла българските граждани от дискриминация. Нейно право е. Както е право и на всеки друг българин да се оплаче. Дали някой ще я изпревари?
Снимка: Европейска комисия
Еврокомисарят Джон Дали, който установи, че народите в източната част на Европа нямат толкова изтънчен вкус като западните и може да им се продават стоки с друго качество.
68
7101
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
68
 Видими 
16 Юни 2011 20:42
prima facie (очевиден)
"от пръв поглед" и "очевиден" не са едно и също нещо
16 Юни 2011 20:59
По този въпрос , иска или не , България има своя висок "експерт на прехода" . Нека Кунева си каже ...

Редактирано от - beagle на 16/6/2011 г/ 21:00:29

16 Юни 2011 21:11
Гражданите срещу лобитата на мултинационалните компании? Хроника на една предизвестена загуба...
16 Юни 2011 21:20
Голема тъпня! Хората казали, че като регистрираш марка, никъде не регистрираш и какъв точно продукт ще стои зад нея, авторът иска да му докажат, че на него така му било вкусно. А има за какво да се хванеш в случая, щото това си е очевидна измама, независимо колко му е благо на някой.
16 Юни 2011 21:25
По този въпрос , иска или не , България има своя висок "експерт на прехода" . Нека Кунева си каже ...

какво "да си каже" мило куче, като тя е отговаряла за твоите права в еврокомисията когато са ти пробутвали кокалчета второ качество и са те дискриминирали спрямо кучетата от западна Европа.
16 Юни 2011 22:02
Официалният повод е налице: ЕК в лицето на своя комисар по здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали (Малта) отговори на запитване на българския земеделски министър Мирослав Найденов...


Един питал, друг му отговорил... и отговорът да стане повод за завеждане на съдебно дело?
16 Юни 2011 22:17
***

Редактирано от - sybil на 16/6/2011 г/ 22:35:20

16 Юни 2011 22:53
Има още един по-гаден момент в цялата иначе пределно ясна ситуация - по-нискокачествените продукти-като-за-Изтока се продават, поне в България, на по-високи цени, отколкото наистина висококачествените им аналози на Запад.
Проверете примерно колко струва кутия прах за пране "Ариел" в Германия и колко в България.
Не знам за този допълнителен гаден момент дали са виновни западните компании или по-скоро българските търговци, но фактът си е факт - българите плащат повече, за да потребяват къде повече, къде по-малко, но все пак ерзац продукти.
16 Юни 2011 23:02
Един питал, друг му отговорил... и отговорът да стане повод за завеждане на съдебно дело?
ДА! Що не??!И има добра вероятност делото да бъде спечелено.

Редактирано от - samuil на 16/6/2011 г/ 23:02:51

16 Юни 2011 23:22
Хубаво са написали стратегията през 2007 година, но какво е направила ЕК, и по-специално тогавашният комисар по защита на потребителите, за нейното прилагане? И не само западните компании продават на изток сравнително по-смотаната си продукция - убеден съм, че българските производители, които все пак изнасят ширпотреба на запад, предлагат там по-добро качество, отколкото за вътрешния ни пазар. Също като едно време - една стока като за ЦУМ и НарМаг, и друга за износ по второ направление.
16 Юни 2011 23:37
16 Юни 2011 23:42
ОК, който разбира как става - да се жалва. Ако може да обясни и тук във форума как става - супер, ще има и още много други.
16 Юни 2011 23:53







Ееех, тъй я чакахме таз Европа , пък се оказа че тя нямала кошче за боклук.
16 Юни 2011 23:55
Добрютрю!
Цените на по-нискокачествените продукти-от хранителен произход, козметики, перилни препарати и стоки за бита-са наистина 2 -3пъти(средно) завишени, а качеството-по ниско.Това си е нещо, което сме коментирали много пъти.
Ами да видим как седи въпроса с бирата и цигарите. При бирите, със западни етикети, сходството с оригинала е далечен спомен. Тук имаме, обаче, елемент на почтеност. Вносният малък Хайнекен е по-скъп от големият-но двата нямат нищо общо. Останалите, т.н лицензни бири, са пълен майтап-утехата е, че са малко по евтини от аналозите им отвън
На дивия бг пазар западните компании си правят квото си искат.
Нека да видим как седят нещата с цигарите
Мога да направя география на марлборото. Номер едно по качество е американското. Номер две е английското и латвийското. Номер три са полското и малазийското. Най зле са украинското, българското(швейцарско-уж) и руското.
Еми-кво да говорим! Тук поантата е, че прекрасното латвийско боро е по цена равно на българското. Защо там пушат прекрасно боро-а ние пушим за същите пари...
17 Юни 2011 00:25
Мъча се да си спомня - какво бяха казали в древния Рим за бедните? Губи ми се, да веят ли беше, да го ураганят ли, не знам ....
17 Юни 2011 00:49
"Днес Меглена Кунева е кандидат за президент и би трябвало да е най-компетентната българка (а навярно и европейка) в сферата на защитата на потребителите в ЕС. Ако наистина е кандидат на гражданското общество, а не на партии, тя би направила много ефектен жест като българска гражданка чрез жалба срещу Комисията, че е засегната от нейното бездействие при очевидна дискриминационна практика на мултинационални компании. Това ще е знак, че и като президент би закриляла българските граждани от дискриминация. Нейно право е. Както е право и на всеки друг българин да се оплаче. Дали някой ще я изпревари?"



A така, Терзиев ! Бравос за тази идея-коментар. Да видим какво ще каже Кунева по този повод. След като през комисарстването си не направи пищо за тровенето на народонаселението в БГ с ментета и други боклуци, сега има тази уникална възможност. Go, Megi, go !


Не е лоша статията, умее да пише добре авторът, когато не е "критика на всяка цена" на правителството и ББ !
17 Юни 2011 01:06
Да бе , дрънци ще съдите!
Притежателят на дадена марка, може да си я лепва на всяка една стока, която не е забранена и не съдържа забранени вещества!
И ако на някой не му харесва дадена стока, просто не я купува...или си купува АЛТАЙ!

Или скъпи мои сънародници пак си мислите, че нашите вкусови особеностти(пример при храните) са характерни за цял свят.
"На баба сиреното" за българите е вкусно бяло саламурено сирене, обаче ако искате да продавате на испанци трябва драстично да намалите солеността му, и това не означава , че е с по-ниско качество!

Редактирано от - toronegro на 17/6/2011 г/ 01:16:20

17 Юни 2011 01:08
Неска ще да е е ден за вицове от Брюксел.
Ми богатите пазаруват в Уейтроус бедните в Алди.
Ама няма демократ, като новобоядисания такъв
17 Юни 2011 02:10
Да съдим Брюксел за дискриминация!
Крайно време е! А и не само за некачествените храни.
Време е и да се изгонят сорофските Отворени и Хелзински общества.
17 Юни 2011 05:29
Да напуснем ЕС ! Сега или никога ! Да не изпуснем момента за сепаратизъм ! Много ше спечелим ! Ша ни молят да останем ...
17 Юни 2011 06:54
То и Алтаят ще е фалшив, защото билките ще са с пари вече.
17 Юни 2011 07:55
/:/ "Да съдим Брюксел за дискриминация! "
............................... ............................... ............................... ..........................
От години твърдя тук(и не само тук!), че ЕС( а и САЩ и други) прилагат Дискриминация към българските Граждани- т.е., Дискриминация не по етнически или религиозен признак, а по национален признак! Това се отнася за всички и всякакви Ограничения- работни, визови и други., които ЕС( а и САЩ и други) налагат върху ВСИЧКИ Гражданите на България, независимо от какъв етнос или религия са те! Това си е, параксаланс, Дискриминация по национален признак! Фрапиращ е, например, визовият режим на САЩ за български Граждани, при положение, че България е член на ЕС(а и на НАТО) и при положение, че САЩ не прилагат такъв режим за Граждани на други държави от ЕС(и НАТО)! Следователно, тъкмо Националната принадлежност на българските Граждани е причината САЩ да проявявят Дискриминация към тях! Същото важи и за Ограниченията за работа в ЕС, които той налага на Гражданите на България- независимо от кой етнос или религия са те- просто, по Национален(българско Гражданство) признак!
Така че, аз съм "За!" България да съди Брюксел(и Вашингтон) за Дискриминация по национален признак!
17 Юни 2011 08:01
Поредни бъртвежи мейд ин Бългерия. По тази логика и Запада може да предяви същия иск. Представете си , че форд се съобрази и изтегли всички малолитражки форд фокус и остави само тези с 2000 кубика , както е в САЩ. Тогава май пак ще ривем. Сигурно има и по-ярки илюстрации.
17 Юни 2011 08:12
Айде, пак световен заговор срещу България...

Скоро даваха по телевизията едно предаване на тази тема. Взеха проби от прах за пране от една марка (не казаха коя е) от България, Гърция и Германия. Пробите показаха, че съдържанието е едно и също навсякъде.
А що се отнася до такива продукти като бирата и безалкохолното - в основата на съдържанието им е вода. Водата в България, Чехия, Испания и т.н. е с различни вкусови качества. Много ясно, че и бирата няма как да има един и същ вкус.

17 Юни 2011 08:19
Добре дошли в капитализма. Всяка фирма е свободна да продава стоката си на каквата цена може да направи най-голяма печалба. Както и качеството пак е свързано с печалбата. Тук в България/Източна Европа/ нямаме големи критерии за качество, както и няма голяма конкуренция. Тогава как големите фирми да продават нещо с голямо качество и на ниска цена, след като могат да продават и на по-ниско качество и на по-високи цени? Хората пак купуват. Например скъсани дънки на цена 300 лева а в Европа същите са 30 евро... Ама като има балъци да купуват...
17 Юни 2011 08:29
Не е само до балъците. Ако се появи търговец, който продава нещо различно от турски боклуци за десет лева и "маркови" дънки от аутлета на гръцкия аутлет за 300 лв нещата ще стоят доста по-иначе. Да се изкарва потребителя глупав е крайно тенденциозно изказване и е в унисон с линията на въпросните компании.

В момента, в който на пазара се появят смислени алтернативи, потребителя ще се насочи натам. Остава въпроса защо не се появяват, на него може да си отговори и второкласник. Търговците се крият зад мантрата "няма търсене", все едно всички държат да купуват дънки Версаче, което е очевидна глупост.
17 Юни 2011 08:33
Не е по темата, но все пак. Що ли вестникът нищо не пише за вчерашното решение на Комисията по досиетата? Или нещо не съм забелязал?
Бъдете здрави!
17 Юни 2011 09:00
тя би направила много ефектен жест като българска гражданка чрез жалба срещу Комисията, че е засегната от нейното бездействие при очевидна дискриминационна практика на мултинационални компании. Това ще е знак, че и като президент би закриляла българските граждани от дискриминация. Нейно право е. Както е право и на всеки друг българин да се оплаче.
тя, ако направи това оплакване, избирането и за президент става доста възможно! В такъв случай, макар че не я харесвам, бих направил нещо в нейна подкрепа-стига да докаже, че наистина милее за българските граждани!!
17 Юни 2011 09:12
Статията е типичен пример за това, което наричаме "мрънкане". Твърди се, че определени компании ни дискриминират и че заради това може и гражданин да подаде жалба в съда в Люксембург. И вместо да подаде авторът такава жалба, мрънка - "айде бе, няма ли някой да подаде жалба, що никой не подава?".
А всъщност компаниите са прави. Те са задължени да не влагат в продуктите си забранени съставки и да изписват точно на опаковката съдържанието на продукта. Ако си спазват тези задължения, имат право да се съобразяват с местния пазар. Ако пазарът (т.е. клиентите) държи предимно на качеството, ще влагат по-скъпи съставки. Ако пазарът държи предимно на ниската цена, ще влагат по-евтини съставки. Клиентът е на първо място. Пък че на някой му се иска да му продадат хайвер от белуга на цената на хайвер от шаран, щото трябвало да се продава еднакъв хайвер навсякъде - ще продължава да му се иска.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
17 Юни 2011 09:42
Докато има балъци, ще има и тарикати. Проблема в България е българския "съд" - практически е безсмислено да съдиш производител тук. Единственото ефективно оръжие на потребителя е да НЕ се купуват боклуци и нискокачествении стоки и услуги. Радостно е, че въпреки всичко потребителската култура на българина се вдига, бавно наистина, но сигурно.
Колкото до различното качество - разлика има, и тя е видима дори по ... етикетите. Ярък пример са шампоните и другата битова химия - за източния пазар тя се произвежда в Словения, Полша, Чехия и т.н.
Конктретно за пастата Paradontax - в началото партидите на българския пазар се произвеждаха в Англия, с цена на дребно около 7 лв. Сега масово се предлага производство от Словакия, на цена около 5 лв. Химичен анализ не съм правил (въпреки средно и висше химическо образование), но има достатъчно признаци като цвят, консистенция, вкус, мирис и т.н. които са 100% гаранция за разлика в продукта.
Относно споменатото изследване за перилни препарати в различни страни - умело не споменаха дали продуктите са произведени в различни заводи, съответно в различни страни. Интересно какви ще са резултатите ако се анализира например полски бонбони Роше на "Фереро" с италиански или немски. Не ви трябва скъп анализ - вземете две кутии с различен произход и пробвайте. Или дори най-баналния пример с румънска (със захар) и българска (с глюкоза) Кока кола...
17 Юни 2011 09:47
Добро утро български политици и журналисти, най - накрая ви просветна къде от 20 години изгрява голямата печалба на всичкото производител, търговец и далавераджия Как къде - това е дивия Изток на Европа А защо е така ли? Защото тук единствения закон е "законът на най-голямата печалба". А помните ли какво закри първо другаря Луканов отпочвайки т.нар. структурна реформа? Закри комитета за защита на качеството
17 Юни 2011 10:15
Добре де! Ама кой да го заведе това дело?! Предложението е перфектно, но само предложение не стига. Трябва и действие!
17 Юни 2011 10:26
Този апел "Да съдим Брюксел" несъмнено ще влезе в историята.
Там вече го чакат Иван Славков с апела "Да съдим БиБиСи", семейство Паси с универсалния чарджър и "Кобурга - президент на обединена Европа".
17 Юни 2011 10:51
Medovina
17 Юни 2011 10:56
Изследване на словашка организация за защита на потребителите показа, че международни производители на безалкохолни напитки, шоколад и кафе влагат по-евтини съставки (например изоглюкоза вместо захар) в продукцията си за новите страни от ЕС, от което следва по-ниското им качество.

Всеки производител посочва на опаковката какво точно съдържа дадения продукт за да може купувачът да знае какво точно купува. В този смисъл продавачът не е измамил купувача за качеството на стоката.
В България спокойно може да се преживее без вносни хранителни и битови стоки, ако потребителят прецени, че качеството им не отговаря на неговите очаквания. Българската промишленост произвежда безалкохолни, шоколад, козметика, перилни препарати. Между другото, козметиката е хем евтина хем доста добра.
Българската бира е с добро качество на по-ниска цена. Това е както моето впечатление, така и на идвали в България чужденци.
Големите производители продават стоките си за България на по-ниски цени. Тяхната политика се ръководи стриктно от възможностите на пазара. Подозирам, че по-голямата част от печалбата отива в българските търговци.
17 Юни 2011 11:11
за източния пазар тя се произвежда в Словения, Полша, Чехия и т.н.
Конктретно за пастата Paradontax - в началото партидите на българския пазар се произвеждаха в Англия, с цена на дребно около 7 лв. Сега масово се предлага производство от Словакия, на цена около 5 лв.


Хора в кой век живеете? Отдавна няма значение за качеството мястото на производство.Когато едно нещо се прави по съотвена технология, съответния контрол и когато човешкия фактор е намален до минимум в процеса на производство, тя винаги излиза с еднакво качество.

ПРИМЕР : VW TOUREG, AUDI Q7, PORSCHE CAYENNE за Европа , се произвеждат само в ...СЛОВАКИЯ !
17 Юни 2011 11:17
...и ТТ-AUDI - в Гьор, Унгария. Повечето Ренаулти в Бурса, Южна Франция.
17 Юни 2011 11:18
По принцип, казвам на Терзиев (и инициаторите) за повдигането на темата. По същество обаче, може да се окаже, че търсенето на решение по правен и институционален път е трудно или невъзможно. Не пречи разбира се да се опита, но паралелно с това може да се започне и друга кампания. Например "НЕ ВЯРВАЙТЕ НА МАРКИТЕ!". Защото една и съща марка в една страна не предлага същото качество в друга страна (и ако например си купите "Кока Кола" в Румъния тя няма да е същата като в България). Затова не вярвайте на марките! Която кампания да бъде съпроводена с конкретни примери показващи марките, които си позволяват да правят това. Да видим тогава как ще реагират фирмите.
17 Юни 2011 11:22
Преди много време една моя позната ме помоли да и донеса едно лекарство за възпаление на очите от Истанбул. Написа ми как се казва. Отидох, купих. То пък да било правено в Турция. Брех! Тая сигурно го е хвърлила. Все едно, че и донесох тубичка концентрирана сярна киселина. Така ме погледна със зачервените си очи! Умрях от майтап. За плащане не стана и дума после, макар че ме уверяваше - донеси го, плащам ти го. То туй не е лекарство! Турско! За какво да ми го плаща.
17 Юни 2011 11:25
Всеки производител посочва на опаковката какво точно съдържа дадения продукт за да може купувачът да знае какво точно купува. В този смисъл продавачът не е измамил купувача за качеството на стоката.

Това разбира се не е вярно. За да знае човек точно какво купува, трябва освен вида на съставките да е посочено и тяхното количество (в %). И първото, което ми идва на ум е, че преди няколко дена си направих труда да се опитам да разбера какво съдържа една консерва. Събирайки процентите от етикета стигнах някъде до около 50%. Т.е. в останалите 50% не се знаеше какво има или ако се знаеше, не се знаеше от кое колко точно.
17 Юни 2011 11:37
Доколкото ми е известно и в България е задължително да се посочват съставките, както и да се дава информация за калории, белтъчини, захар, мазнини, соли и др.
17 Юни 2011 11:44
Както казах, посочването само на вида на съставките (без количеството им) не върши почти никаква работа. А информацията за калории, белтъчини, захар, мазнини и пр. с нищо не допринася за изясняване на това, какво точно се купува. Освен това (и най-вече), тук ударението е върху заблудата, която създават марките. Когато в една страна, една марка предлага едно качество, тя създава заблуда, че и в другите страни качеството е същото (и се възползва от тази заблуда защото потребителят асоциира марката с определено качество).
17 Юни 2011 11:52
Този въпрос се решава елегантно с въвеждането на нови разновидности на продуктите или направо нови продукти. Рено решиха да атакуват нишата на по-евтините коли и заедно с Дачия направиха Логан. Който иска си упува Меган, който иска Дачия.

Едно време имаше различни модели Рено 19 и човек знаеше, кой беше произведен в Турция и тогава купувачът е в позиция да избира.

Пълни глупости са, че сиренето ни за испанците трябва да е с по-малко сол. Когато някой иска да яде оригинално българско сирене, той трябва да разчита, че където и да намери дадена марка, качеството ще е същото. Нищо не пречи да се произвежда сирене по специална рецепта, но трябва да е с друга марка.

Колкото и да се опитват някои да философстват, ние сме обект на сериозна дискриминация. И понеже този въпрос е регулиран правно и нормативно в Европа, явно става дума за фрапантно нарушение на тези норми и закони. Ако сега не проявим достойнство, кога?
17 Юни 2011 11:55
Както казах, посочването само на вида на съставките (без количеството им) не върши почти никаква работа.

Така е навсякъде. Процентният състав и технологията се смятат за фирмена тайна.
Но в случая със стоките за българския пазар разликата в съставките е отразена на опаковката.
17 Юни 2011 12:08
Права си Cruella de Vil! Така е, но изказването на господина е без съмнение дискриминационно. Но това не е единственото дискриминационно действие на висши чиновници на ЕС срещу нас! Ще припомня, че получаваме 20% от субсидиите, които получава френския (например) земеделец. Ще припомня и че ЕСПЧ присъжда на пострадалите българи щети в размер на 2-3 хиляди евро за неща, за които на англчанин присъжда 50-100 хиляди... Списакът е дълъг, а "мотивите" за дискриминационното поведение са без значение. Дискриминацията си е дискриминация!
17 Юни 2011 12:10
.
17 Юни 2011 12:29
Ще припомня, че получаваме 20% от субсидиите, които получава френския (например) земеделец. Ще припомня и че ЕСПЧ присъжда на пострадалите българи щети в размер на 2-3 хиляди евро за неща, за които на англчанин присъжда 50-100 хиляди...

Строго погледнато може да се окаже, че най-дискриминирани са германецът и холандецът по отношение вноски и получени субсидии.
Обезщетенията на гражданите ги плаща съответната държава от парите на данъкоплатците и на базата на общия стандарт. Проблемът е не в размера на обезщетенията, а в това, че държавата би следвало накаже и да предяви регресивен иск към виновните длъжностни лица, нещо което на практика не става.
17 Юни 2011 12:40
Доколкото знам, по-малкият размер на субсидиите за земеделие за известно време, както и други ограничителни мерки, са в договора за присъединяване към ЕС - сърди се на тези, които са преговаряли и са го подписвали. А практиката на ЕСПЧ е да присъжда обезщетения пропорционално на БВП или на доходите в дадената страна - за дадено нарушение да присъди например обезщетение от 20 минимални или средни заплати.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
17 Юни 2011 12:41
Е, сега като се дигне онуй, минималното, от септември, и обезщетенията ще се увеличат - трай, душо...
Ще взема да си измисля и аз една дискриминация, па да подам....
17 Юни 2011 13:08
А бе знае се, че бебе което не плаче не му дават да суче.
ТРЯБВА да се вдига пара.
Затова - евала на статията!
Разсъжденията дали бебето е глупаво, щото няма достаъчно акъл да разбере, че живота е тежък и то трябва все да е гладно - не струват.
Фирмите, да, трябва да изтискват макс печалба, но пък държавите и те, да,
трябва да им упражняват макс контрол за да получава обществото повече продукт.
Като не можем вътре да си решаваме проблемите - ще ги решаваме в Брюксел.
Утре, като станат съдилищата в целия ЕС равнопоставени, ще имаме джюмбиш.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД