След катастрофата до Бяла през 2006 г., в която загинаха 18 души, се заговори в сервизите за технически прегледи да има видеонаблюдение. Пета година това не се въвежда. |
Така беше и след смъртта на 12 деца в река Лим през 2004 г., същото се разигра и две години по-късно, когато камион и автобус катастрофираха на моста близо до град Бяла и загинаха 18 пътници. Ковачницата на закони заработи и след като през май 2009 г. край Бакаджика автобус премаза 16 минувачи.
Обявява се ден за национален траур, измиват се ръцете с лансирането на безумни законодателни идеи, чиято цел е всъщност да се разчисти транспортният пазар.
Без свян и тази власт се държи по същия начин след онзиденшната трагедия на магистрала "Тракия". При положение че в рамките на 24 часа лъснаха куп нарушения на превозвача "Ентуртранс", пред които очевидно контролните органи са си затваряли очите. Фирмата се оказа абсолютен рецидивист - била е пред фалит, с изтекъл лиценз, ползвала е взети под наем стари автобуси, превозвала е правостоящи, не спазвала маршрута и какво ли не още. А в същото време в регистрите на транспортното министерство я водят "нискорискова" компания.
Наредените от министър Ивайло Московски уволнения
не обясняват защо ДАИ не работи така,
че да има контрол по пътищата. Или по-скоро го даде следователят Георги Илиев - след всяка трагедия има за три дни суров контрол по пътищата, а после безобразията продължават.
И за това най-малко виновни са законите. Сега министърът започва интензивни преговори с бранша, за да се запише ограничение за възрастта на автобусите по най-натоварените маршрути. Първо, това е абсолютна дискриминация. Защото по страничните пътища е не по-малко опасно. Да не би на Бакаджика да имаше магистрала или високи скорости? Не, както и в този случай автобусът бе стар и минал през фиктивен преглед. Защото някой бе взел пари, вместо да го спре от движение.
И още нещо - изобщо не е ясна причината за последната катастрофа. Версиите продължават да са от спукана задна гума, през счупена предна греда, чак до заспиване на водача. В същото време и чисто нов автобус би могъл да катастрофира при нашите пътища.
Самият транспортен министър признава, че не възрастта на автобусите е основният проблем и европейската практика не е в такава посока. Но понеже "нито пътищата ни са като в Европа, нито поведението на пътя е като в Европа", трябвали по-рестриктивни мерки. И нито дума, че в Европа има контрол, какъвто тук изобщо няма.
Освен намаляване на възрастта на автобусите ни обещават и още "европейски" придобивки - въвеждане на блокиращи колани, системи за стабилизиране и всякакви подобни. Вероятно малко ще са превозвачите, които ще могат да ги изпълнят. Ще го направят едрите в бизнеса срещу съответните отстъпки за властта. Вече бе поставено и условието - да се прокара онази транспортна схема, която устройва по-големите превозвачи.
За пореден път се обещава и видеонаблюдение в пунктовете за технически преглед на автомобилите. Нещо, което трябваше да бъде направено преди години, но и ГЕРБ не го направи.
И вместо някой да си върши работата, се стига до обичайния виновник - съда. Той е виновен, че актовете на ДАИ срещу фирмите падат. И затова трябвало да станат необжалваеми. А случилото се само доказва, че тази институция изобщо не е най-работещата и принципната, та да получи този лукс. А и практиката в такива случаи само подхранва корупцията сред чиновниците.
Проблемът, особено в този случай, не е в законите и правилата, а в тяхното спазване. И е крайно време да има санкции за всички тези чиновници, които с действие или бездействие, с подкупност, безхаберност или просто неподготвеност стават причина за такива трагедии.
Да не би законът да е виновен, че
автобусите карат със 150 км в час
и никой не ги спира? Че тахографите се настройват така, както таксиметровите шофьори нагласяват апаратите си? Че фирмите експлоатират шофьорите си и ги карат да шофират недоспали? И никой не е видял например циганин на шофьорски курс, а те карат половината таксита?
Законите и правилата трябва да се пишат, за да помагат на хората - включително и да пазят техния живот и здраве. А не с тях чиновници и политици, които само получават заплати и не поемат никаква отговорност, формално да си почистват съвестта. Иначе някой щеше да запише в закона, че катастрофите са забранени, и всичко щеше да е наред.