:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,211
Активни 471
Страници 7,114
За един ден 1,302,066
анализ

Балканите - географско понятие или диагноза

Европа все още не намира верния тон в отношението си към балканските държави, отдавайки предпочитания на едни пред други
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Хърватският президент Иво Йосипович се ръкува с президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Европейската комисия реши преговорите за приемане на Хърватия в ЕС да приключат до средата на 2013 г.
Европа все още робува на стари клишета и модели, вместо да заложи на равнопоставеност и на перспективата за присъединяване към ЕС като дисциплиниращ инструмент. "Австрия е немскоезична балканска република, корупцията й произтича от народа", се изрази саркастично един политик от консервативната Австрийска народна партия през 60-те години, иронизирайки първото изречение от австрийската конституция. На Бисмарк пък принадлежи репликата, че "Балканите не струват костите дори и само на един померански гренадир", а Уинстън Чърчил нарича Балканите "слабините на Европа". Следователно има изобилие на негативни конотации за наименованието, което всъщност би трябвало да представлява само географско понятие.

"Балкан" турците наричат планината, която разделя България на Северна и Южна, а оттук и целият полуостров между Адриатическо и Черно море се сдобива с името си. Кои страни се числят към Балканите, е спорно, дори само причисляването на дадена страна към региона означава политическа опция. Че Сърбия, Черна гора, Косово, Босна-Херцеговина, България и Румъния, Албания, Македония, Гърция и европейската част на Турция са част от Балканите, е неоспоримо.



Дали обаче част от тях са също така Хърватия и Словения?



Изглежда, че само българите имат несмущавано позитивно отношение към своята идентичност като балканска страна. В туризма и производството на България думата "Балкан" се използва като запазена марка за качество. За повечето останали страни "балканското" е нещо негативно. Те са поели тази оценка от чужбина, която вижда Балканите като вечен театър на бойни действия, етнически конфликти, братоубийствени граждански войни, религиозно оцветен национализъм, дребнофеодална държавна разпокъсаност, зависимост от външни сили и всеобща изостаналост.

Изхождайки от политическия вакуум във властта след края на Османската империя, понятието "балканизация" се превръща в символ за разпадането на крупни държавни формации. Един мениджър от Google неотдавна заговори дори за "балканизация на интернет". Като политически коректно понятие все повече се употребява терминът "Югоизточна Европа" вместо "Балканите". Ако с това понятие се обхваща пространството между Словенските Алпи и Егейско море, то Словения и Хърватия също са част от Балканите, както и Гърция. И трите страни обаче не искат и да чуят за това. Балканите - това са винаги другите, с които те (вече) нямали нищо общо. Словения и Хърватия се смятат за централноевропейски страни, при което Хърватия има и подчертан средиземноморски оттенък. В официално писмо от Далмация до хърватските братя в Славония от XIX век подателите се извиняват, че не говорят общия език, а за съжаление само италиански. Що се отнася до западната дипломация на Балканите след края на войните, свързани с разпадането на Югославия, впечатление прави скандалната асиметричност, с която са третирани трите най-важни съставни републики на югославската федерация - Словения, Хърватия и Сърбия. Словения тутакси беше обявена за "прозападна" и "европейска", макар в никоя друга държава - приемничка на бивша Югославия, старите комунистически структури на властта в икономиката, медиите и политиката да не са така добре съхранени до ден днешен. Приемът в ЕС в рамките на десетката от 2004 г., а преди две години и в еврозоната, беше следствие от тези положителни оценки. За останалите държави от бивша Югославия бе създадено понятието "Западни Балкани", което Паул Лендвай окачестви като "фантомно понятие в политическия жаргон на безсмислието". Една наистина централноевропейска държава като Хърватия, която от 20 години насам е и независима, по този начин се причислява към Балканите. Целта е очевидна: Хърватия да бъде поставена в една категория със Сърбия и почти приравнена с нея по вина за югославските войни.



Друга асиметричност е третирането на държавите - приемнички



на бивша Югославия, като цяло в сравнение с Румъния и България. Ако двете последно споменати бяха проверявани преди присъединяването им към Евросъюза така строго както Хърватия, и до днес нямаше да са приети. А за Сърбия, независимо от арестуването на Ратко Младич, е възможно условията да са още по-тежки. Фаталното на евросъюзната политика в Югоизточна Европа е, че все още прозират старите образци, съгласно които балканските държави се разглеждат като клиентела на някогашните европейски велики сили. Румъния например заради романския си език и заради франкофилията може да бъде сигурна в подкрепата на Франция. А Хърватия от време на време усеща, че някога е била съюзничка на оста. Този вид клиентелистка политика, разбира се, все повече отслабва. Ако ЕС иска да използва европейската перспектива като дисциплиниращ инструмент за Югоизточна Европа, той трябва да третира всички равнопоставено. Изгледите за присъединяване към Евросъюза предизвикаха и нов подход на държавите една спрямо друга. Сърбия се раздели мирно с Черна гора, а Хърватия и Сърбия нормализираха отношенията си. В центъра на Балканите обаче, в Косово и Босна-Херцеговина, все още тлее опасна жар.
Снимка: Велислав Николов
Тържествено вдигане на знамената на ЕС и България на 1 януари 2007 г., когато България бе приета в съюза.
50
3829
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
16 Юни 2011 20:56
Отговорът на въпроса в заглавието зависи от гледната точка на този , който го поставя ...

Редактирано от - beagle на 16/6/2011 г/ 20:57:31

16 Юни 2011 21:02
А страните от централна Европа да не са ги проверявали като ги приеха в ЕС. Всичко е политически компромис. Очите винаги може да се притворят за критериите.
16 Юни 2011 21:21
Първо:
Една наистина централноевропейска държава като Хърватия, която от 20 години насам е и независима, по този начин се причислява към Балканите. Целта е очевидна: Хърватия да бъде поставена в една категория със Сърбия и почти приравнена с нея по вина за югославските войни.

и после:
Ако ЕС иска да използва европейската перспектива като дисциплиниращ инструмент за Югоизточна Европа, той трябва да третира всички равнопоставено.

- в една статия?
16 Юни 2011 22:11
Както виждаш , това е , Мила и умна Медовина ...
16 Юни 2011 22:22
Дъръ бъра, дъра бъра.Имало място за запълване в газетата, запълнили го.
16 Юни 2011 22:30
Географски Балканите са полуостровът южно от линията Триест - Одеса (опитите да се използва Дунав (и Сава) за северна граница според мене не са убедителни).

Политически и културно Балканите са пост-османска ‌Европа южно от Австрия и Русия от края на 18 в. Хърватска не е в тях, макар и те да използват турцизми и да ядат чевапчичи, да не говорим за Словения, която ми прилича повече на Швейцария, отколкото на Австрия. Войводина също не е.

Едно време предложих за избягване на отрицателните османоидни политически и "цивизационни" конотации географският термин Балкански п-ов да се промени официално на Хемски п-ов - от тракийското име на планината (Х)емон(а), което също значи Стара планина и от него произлизат и старобълг. име Матор планина, тюркското Коджа Балкан и новобълг. (от 17 в. насам) Стара планина.
16 Юни 2011 22:33
beagle - заглавието е по-скоро дискриминационна констатация, отколкото въпрос. Подобна статия би могла да се напише и за Белгия, и за Испания, и за Италия, и за Австрия, че и за Германия. Статията обаче е писана за аудиторията си, която със сигурност няма нищо общо с Балканите. Авторът политкоректно обвинява бедното циганче затова че развращава педофила. Жалкото е че и самите форумни (и не само) балканци ще му поддякват папагалски под тази статия. Последното е само една от причините за балканското НИ положение. В хода на горните разсъждения би трябвало да очакваме и критика срещу приемането на БГ и РО преди приемането на турция.
16 Юни 2011 22:34
Да бягаме от балканската си идентичност? iСиктир!
16 Юни 2011 22:58
Изглежда, че само българите имат несмущавано позитивно отношение към своята идентичност като балканска страна. В туризма и производството на България думата "Балкан" се използва като запазена марка за качество

Австрийците имат несмущавано позитивно отношение към своята идентичност като алпийска страна. По света Алпите са станали нарицателно за лъжи и измами, достигнали своя връх с разказването на приказки за лилави крави, и мармоти завиващи шоколад в станиол.
16 Юни 2011 23:01
Старобългарското има на Стара планина е Верегава.
16 Юни 2011 23:16
Хърватите са си балканци, в това не може да има спор. Далмация е адриатическото крайбрежие на Балканския п-ов, хървати живеят и в Херцеговина, която е в сърцето на Балканите.
16 Юни 2011 23:20
Само не разбрах защо Войводина да не е в културен аспект на Балканите след като мнозинството от населението са сърби.
16 Юни 2011 23:21
Стоянчо,
за такива неща няма спор само когато ги пишем от България. Ще изпиташ голям шок, когато разбереш какво е мнението на хърватите за българите.
16 Юни 2011 23:23
Въобще не е правилно да се каже, че хървати живеят в Херцеговина, защото там има области, в които над 70% са хървати, например Ливно. Това са изконни хърватски територии, там няма друг народ, който да живее.

Редактирано от - Васик на 16/6/2011 г/ 23:24:54

16 Юни 2011 23:48
"Буре с барут"!
Ама в Холивудско изпълнение...
16 Юни 2011 23:53
ЕС и европейската перспектива
17 Юни 2011 00:24
Мачко, тука гьотере не се "маркира", ше те кастрират без да се усетиш.
17 Юни 2011 00:59
Ако двете последно споменати [Румъния и България] бяха проверявани преди присъединяването им към Евросъюза така строго както Хърватия, и до днес нямаше да са приети.
Хе хее, айде молим. В Хърватия няма АЕЦ за затваряне...
А въобще за Хрватия - така, някак си, либовно, по католически...
Афторее...
17 Юни 2011 01:02
Ама и снимката! С кого се ръкува кметът?
17 Юни 2011 02:22
Европейско лицемерие и двойни стандарти.
Европейскoтото лицемерие и безсилие най-много лъсна като беше войната в бивша Югославия.
понятието "балканизация" се превръща в символ за разпадането на крупни държавни формации.

И кой го направи това разпадане? Докато американци и джихадисти рушаха цивилизация и черкви в Югославия, импотентна Европа потриваха ръчички, какво да прилапат от разпадането.

Редактирано от - The Bulgarian Lion на 17/6/2011 г/ 03:16:02

17 Юни 2011 02:59
Едно време предложих за избягване на отрицателните османоидни политически и "цивизационни" конотации географският термин Балкански п-ов да се промени официално на Хемски п-ов - от тракийското име на планината (Х)емон(а), което също значи Стара планина и от него произлизат и старобълг. име Матор планина, тюркското Коджа Балкан и новобълг. (от 17 в. насам) Стара планина.



не за да се хваля, а в интерес на истината, която е антипод на лъжата.
нещо като австралия...
аз открих тема "подписка за преименуването на стара планина"през далечната 2004 г., на 30.6. , както е отбелязано надлежно.


Натиснете тук
17 Юни 2011 03:02
идеи - зто не туалетная бумага!!!
17 Юни 2011 05:50
Ван Ром...кой?
17 Юни 2011 08:10
Спорна статия , която даже и да приемем като фактология не казва нищо съществено. Нищо не пречи Хърватия да си е на географското място и без да мърда от там да се развива добре.
17 Юни 2011 08:39
"Австрия е немскоезична балканска република, корупцията й произтича от народа"
Това си е лайтмотиф на австрийците. Те също казват "Балканите започват от Виена". Минаваме с племенника ми през Виена за Германия и сме си регистрирали по Интернет евтина стая. Отиваме на адреса и изкачат двама австрийци, мъж и жена и започват да крещят, че това не е хотел, а жилищна сграда, че хотелиерката е наела 2 апартамента и ги е превърнала в хотел, че това е било така, защото Австрия е била балканска държава . Имаше и две американки, които се изплашиха и изчезнаха, ама ние стоически изчахаме хотелиерката, кояро по трлрфона ни каза, че идва. След малко пристига хотелиерката и като разбра за скандал и тя хукна към полицията. Вечерта писахме в помощ на хотелиерката, за пред полицията какво ни се е случило.
17 Юни 2011 08:44
Словения тутакси беше обявена за "прозападна" и "европейска", макар в никоя друга държава - приемничка на бивша Югославия, старите комунистически структури на властта в икономиката, медиите и политиката да не са така добре съхранени до ден днешен.
Е за това те прогресираха най-много, ама техните комунисти не се реформираха по Лукановски. Едва в последните години десните взеха властта, там чух, че моя познат проф. Юре Жупан станал министър на обрзованието.
17 Юни 2011 08:47
Те са поели тази оценка от чужбина, която вижда Балканите като вечен театър на бойни действия, етнически конфликти, братоубийствени граждански войни, религиозно оцветен национализъм, дребнофеодална държавна разпокъсаност, зависимост от външни сили и всеобща изостаналост.
Мария Тодорова, в една своя книга за Балканите, издадена в САЩ (аз там я четох) пише (не цитирам дословно), че цяла Европоа се възмущавала от зверствата по време на Балканските войни, но след това, когато избухнала 1-та световна война тези зверства изглеждали на дестки игри в сравнение на зверставата, които демонстрирали културните западни държави.

Редактирано от - Mrx++ на 17/6/2011 г/ 08:49:57

17 Юни 2011 08:52
На Бисмарк пък принадлежи репликата, че "Балканите не струват костите дори и само на един померански гренадир"
Западняците така са мислели, но руснаците не така и затова са дали 200 000 загинали за Освобождението. И "благодарният" форумен запъртък ги плюе.
17 Юни 2011 08:52
Балканите като вечен театър на бойни действия,

Вечен, вечен колко да е вечен . Май си говорим с оная работа . То и Б-я в главите на някои е още на три морета, но и тях ли да ги мислим?
17 Юни 2011 08:54
Една наистина централноевропейска държава като Хърватия, която от 20 години насам е и независима, по този начин се причислява към Балканите. Целта е очевидна: Хърватия да бъде поставена в една категория със Сърбия и почти приравнена с нея по вина за югославските войни.
И Хърватия и Словения са били част от Австро-Унгария, така, че те би могло да се считат за централно-европейски. Унгарците считат Хърватия за тяхна територия.
17 Юни 2011 08:58
Европа все още робува на стари клишета и модели, вместо да заложи на равнопоставеност и на перспективата за присъединяване към ЕС като дисциплиниращ инструмент.
В древността, под Европа са се разбирали точно Балканите. Никой не би могъл да помисли за Британия илио за галите във Франция, или дивите германски и скандинавски племена, че са в Европа.
17 Юни 2011 09:19
В центъра на Балканите обаче, в Косово и Босна-Херцеговина, все още тлее опасна жар.

Е, статията свършила на най-интересното изречение.
Защото в този балкански център са експонирани най-добре и видимо проблемите на Балканите, които предопределят и съдбата им.
17 Юни 2011 09:30
В древността, под Европа са се разбирали точно Балканите.

В древността!
Оттогава много вода е изтекла и много промени са настъпили- Балканите са се ориентализирали, а Европа се е европеизирала.
17 Юни 2011 09:40
Авторът политкоректно обвинява бедното циганче затова че развращава педофила. Жалкото е че и самите форумни (и не само) балканци ще му поддякват папагалски под тази статия.



17 Юни 2011 09:41
...а Европа се е европеизирала.

Не думай.
17 Юни 2011 09:56
Интересно, Ханс Винклер от „Ди Пресе“ вероятно също е разбрал, че Хабсбургите отново ще могат да оглавят Австрия -- news.ibox.bg/news/id_336294328. В тази връзка, нека си припомним например как настъпва Босненската криза от 1908-9 година. Само ден, след като Фердинанд обявява т.нар. независимост на България, също в противоречие на Берлинския договор, Австро-Унгария декларира анексиране на Босна и Херцеговина. Това кара Сърбия да мобилизира своята армия. Има ли значение, че самият Берлински договор от 1878 г. е съставен не без инициативата и нахалството пак на Австро-Унгария










Редактирано от - maxilianus на 17/6/2011 г/ 10:38:20

17 Юни 2011 10:05
Статията е интересна само с това, че дава един друг поглед/отвън/ върху Балканите.Винаги като погледнеш през оградата към двора на съседа, ще откриеш някакви нередности.Спомням си една моя племенница, която работеше като прислужница в едно германско семейсто/западно/.Тя се възмущаваше, че всичките германци/мама, татко и 4 отрочета/се къпели в една и съща вана, без да сменят водата.Нямам основания да я подозирам в лъжа, защото също съм се учудвал от някои странности на дойчовците.
17 Юни 2011 10:58
еее, колко геостратези изпълзели, да ти е драго да четеш
17 Юни 2011 11:37
естествено... нали на балканите разбираме най-много от футбол... и политика...
17 Юни 2011 11:48
...да ти е драго да четеш

...драго... и за "ваната".

Очаквам и следващите "неоспорими бисери" наложени от хлевуста пропаганда...
17 Юни 2011 12:23
Mrx++
17 Юни 2011 12:57
Балканите като вечен театър на бойни действия, етнически конфликти, братоубийствени граждански войни, религиозно оцветен национализъм, дребнофеодална държавна разпокъсаност, зависимост от външни сили и всеобща изостаналост.

... И точно тази картинка ИСКАТ ДА ПРОДЪЛЖАВАТ да виждат всички други фактори.

Само от допускането, че може тук да е с обратен знак картинката - би ги втресло всички стратези по света.

ВСИЧКИ властови центрове, тайни и явни, работят непоколебимо за поддържането на именно такава ситуация на Балканите.
Та когато се говори за негативни конотации е редно да се казва защо е така.
А не да се внушава, че ние сме второ качество.
17 Юни 2011 13:06
Завистливи motherfuckers. На Балканите се живее по- добре отколкото в повече от страните в Европа. Не говоря за стандарт на живот измерен в доход на глава от населението и др. подобни, а за простия, day to day lifestyle, отношенията между хората, климатът, всичко което се нарича "средиземноморски начин на живот" / ние също спадаме към тази общност/. Всеки, който е живял по-дълго на Запад ще разбере какво имам предвид.
17 Юни 2011 13:21
Чичо Ханс явно се изживява като померански гренадир.
Излишен препечат.
На дълбокомислените клишета можем само да отговорим в същия дух, че австрийците са хора, които си мислят, че Хитлер е германец, а Бет(х)овен - австриец...
17 Юни 2011 15:07
Dax, страхотен "средиземноморски начин на живот" се вихри у нас. То кое ли не ни е средиземноморско- маслините ли, палмите ли, меките зимни температури ли?
17 Юни 2011 15:22
На Балканите се живее по- добре отколкото в повече от страните в Европа.


Е, да де...
То и на циганите им е по-добре в катуна, отколкото в градските апартаменти...
Въпрос на вкус, дето се вика...
17 Юни 2011 15:58
"еех, какво да се прави сине -- родина"
17 Юни 2011 17:45
Е, да де...
То и на циганите им е по-добре в катуна, отколкото в градските апартаменти...
Въпрос на вкус, дето се вика..


На циганите наистина им е по-добре тука, колкото извън Балканите. Иначе защо тук ще е най-голямата им концентрация? Даже и да ходят по Европата пак тук се връщат да си харчат напечеленото. Те като "мигриращи хора" могат да си изберат най-доброто местенце за живеене и по този начин са избрали България и Румъния основно.
17 Юни 2011 18:33
ВСИЧКИ властови центрове, тайни и явни, работят непоколебимо за поддържането на именно такава ситуация на Балканите.

Викаш заговорче има, конспирацийка един вид...Едни льоши хора ни ръчкат с остена и ние балканците като добитък се ритаме по кокалчетата...
17 Юни 2011 18:37
На циганите наистина им е по-добре тука, колкото извън Балканите.

Аха, добре им е...но само защото ги търпим, преглъщаме циганията им, плащаме им тока, водата, даваме им възможност да крадат на воля. Всички други ги гонят от държавите си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД