:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,722
Активни 298
Страници 6,625
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Шоколадова страничка

Двама войници в сиви шинели и бозави кепета - всъщност запасняци от тревожните години след войната. Единият от тях е баща ми: прекарал е тази част от младостта си по границите. Много след това обичаше да казва: "Днешният запас - съберат ги да играят карти и да починат от жените си. Тогавашният - палатки, землянки, караули, маршове, студ, вълци..." "И въшки" - полугласно вметваше майка ми, ако се случеше наблизо. И потръпваше ужасена. Но на снимката двамата приятели стоят чистички и сияещи, в цял ръст и полуфас и зад тях се вижда сиво казармено здание с долепена до него нашарена дървена будка и спрял пред нея мотоциклет с кош. Точно този мотоциклет в дъното на композицията вълнуваше въображението ми в детството и беше за мен безспорен център на снимката, а не младите мъже в предния план, застанали като веднъж завинаги и полагащи усилие да се запечатат трайно и солидно - дори не толкова самите те, а по-скоро тяхното войнишко приятелство. Това последното - за вечни времена.

Намерението им, изглежда, се е изпълнило в най-възможната си степен, която оттук нататък вече само ще намалява. Аз съм последният, който помни запасняците от снимката, в близък ден и това ще се промени. Другият мъж е "чичо" Ради, някой си чичо Ради, от кой град или село не знам, но после, през целия ни живот в Плевен, не съм го срещал. А и тогава го видях само веднъж...

Беше зима, татко си беше вече у дома. Имаше дебел, както се полагаше в онези времена, сняг. Изведе ме на разходка. Имаме и такава снимка, не от този ден, а навярно и от по-късна година, но е видно как изглеждат баща и син Донкови. Татко е със светло палто и с мека шапка - вероятно "положението" му на касиер в кооперативния съюз е изисквало такова облекло. След много години, разглеждайки семейни албуми, жена ми отбеляза: "Баща ти е като киноартист." След като бе минала вълната от полушуби и якета, от каскети и такета, на онези снимки татко и днес има вид като на излязъл от опера джентълмен. В моето облекло заслужава внимание единствено дебелата плетена шапка по тогавашната мода - с "уши".

Ето така сме отишли двамата на свиждане на "чичо" Ради пред казармите на Четвърти пехотен плевенски полк. Него го бяха "забавили", още чакаше уволнение и се появи в дълъг пехотински шинел с обърнати ръкави - в единия стърчеше някакъв вестник. От другия "чичо" Ради извади плоска картонена кутийка и ми я връчи. Не знаех какво да я правя. Баща ми ме подсети да кажа "мерси" и потъна в разговор. Чак след време двамата мъже забелязаха, че я държа неотворена: "Яж го - рече татко, това е шоколад." Бил съм поне четиригодишен, но думата ми беше непозната. Съмнявам се, че говореше нещо и на връстниците ми от онова време.

Този първи в живота ми шоколад бе опакован в белезникава твърда мукава, която се отваряше като пощенски плик, само че откъм тясната страна на правоъгълника. По-късно в студентството си пушех едни евтини цигари, т.нар. малка "Арда", знаменитата сред простолюдието "кариочка" - точно такава, дори по големина, бе тяхната смотана кутийка. Също като непретенциозната опаковка, каквато се полага на всяко уважаващо себе си интендантство. Без надписи, без картинки, без станиол. След време, като го знаех вече какво е, запомних от разговорите на възрастните, че на войниците им давали шоколад, "от германците". Никога не разбрах дали са германски доставки за армията от първоначалния съюзник във войната, или по-късни трофеи - пак от него, но вече в качеството му на противник. Бяха гладни години (дори купони за хляб не даваха на всички, вместо захар продаваха някакъв маджун от тръстика), та не знам сега какви са били тези "шоколадови" теми в дома ни. Но помня, че когато най-сетне съобразих и го опитах, бях смаян, объркан, зашеметен, не, изплашен бях от този първи шоколад в живота си, там, в градинката пред казармите, пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война със знаменитата скулптура на Жеко Спиридонов на атакуващите плевенци при Сливница.

Никога повече не видях "чичо" Ради. Години след това не видях и шоколад. Нямаше го в страната. Когато се появи, някак не кореспондираше със семейната каса. А като стана що-годе достъпен, вече пушех цигари и пиех коняк. Никога не забравих вкуса на онази черна интендантска плочка, която отхапах с нежелание и сякаш по принуда: чист натурален шоколад, неописуемо сладък и незабравимо горчив. За много спомени се колебая, но за този се подписвам: ще го помня до гроба си. "Знаков" вкус. Един от най-важните в живота.

Ако трябва да бъда откровен: шоколадът ми е отдавна и недвусмислено забранен. Тази забрана е единственото, което понякога ме подтиква да посягам към него. И най-вероятно - горчивината. С изумление установих, че в едно стихотворение съм написал: "Поезията е като шоколада. Когато е истинска, е горчива." По-скоро Онзи шоколад е взел думата. Не мога да го оборя. Десетилетия пиша една книга с елегии. Ако някога я завърша, ще се казва "Шоколадови песни". Имам си причина...
16
4675
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
16 Юни 2011 20:07
Тц.
16 Юни 2011 20:38
Този път излязло паток..
16 Юни 2011 20:54
Бях чел изследване, че шоколадът е единственото хранително изделие което се харесва на 94% от населението на Земята.
16 Юни 2011 21:35
Развалиха го Донкооов, развалиха го!Едно време отчупиш едно квадратче и ехеееей-момата не можеше да си сяда после 3 дена на дирника, а сега и две плочки да омахам-все тая!
16 Юни 2011 23:13
Шоколадова песничка Натиснете тук
17 Юни 2011 02:06
Добре започнато, но после автора го е обърнал пак на, "ама преди демокрацията имаше банани само по празниците". Макар, че аз помня в София, банани имаше през цялата година в показните магазини.
Калин Донков е 41 набор, изкарал е детството си в трудните години след войната. В Италия и Германия , децата по същото време сигурно шоколад са яли.
17 Юни 2011 06:49
Прияде ми се шоколад.
17 Юни 2011 10:03
Трябва да си наистина голям майстор на словото и сърцевед, за да си позволиш да пишеш по теми, незначителни за целокупното глобално човечество . И най-тривиалното нещо, създадено с душа и сърце, може да се превърне в шедьовър /Слънчогледите на Ван Гог, да речем./
Спомените... Тези, които ни определят като личности, нашата самоидентификация, собствения ни свят и памет. Знанието, емоцията и нравствеността, които да пренесем в следващите едно-две поколения след нас. Шанс, който ни е даден.
Като че ли на днешно време няма място за спомени. С досада ги отхвърляме от съзнанието си, ако случайно изплува на повърхността някой неканен . Те са толкова неадекватни на сегашния бит, маниери, начин на живот, цели. Често приемаме, че са смешни до абсурдност и ни пречат да се фокусираме в настоящето, да се адаптираме към реалността най-успешно. Ако все пак се престрашим да изтупаме от праха някой от тях, рискуваме да станем смешни пред слушателите, особено тези, по-млади от нас. А по-възрастните ни дразнят със своето: "А пък аз да ти кажа... по мое време.. " От друга страна, нехаем за спомените, които понастоящем можем да си създадем. В ежедневната динамика, с възприятия, бомбандирани от хиляди стимули и дразнители и доброволно подлагайки се на информационно облъчване, не намираме място за бъдещите си спомени. Мозъкът ни се затормозява да обработи цялата тази информация, да я организира и съхрани като спомен /да я превърне в дълготрайна памет, както вероятно биха се изразили психолозите/. Но за това е необходим покой. Пълен покой на тялото и най-вече на мозъка, който ние рядко желаем да си дадем. Разчитаме на хилядите наши снимки и видео клипове, прехвърлени от фотоапарата/gsm-a/камерата в компютъра, без излишно да ги отпечатваме на хартия. Често дори ги губим при банални технически проблеми. Но това, че сме изгубили част от живота си рядко предизвиква някаква драма. Спомените не са ни инвестиция, защото нямат материален характер, не ни дават нови "компетенции", които можем да осребрим. Най-много, да си излъскаме до перфектна приемливост някой, с който да блеснем пред предварително предвидена публика. Някой, съзнателно подбран и дообработен спомен, като на Фотошоп, /може и да го измислим, ако нямаме такъв/, който да ни дава статус.
А не е ли паметта тази, която не позволява на личността да загуби ориентир коя е, да се дезинтегрира на отделните си атавистични биологични функции?
за есето и спомените на Калин Донков.
17 Юни 2011 11:35
Дълбок поклон за горчивия шоколадово-натурален шедьовър на Калин Донков! Всъщност, сега забелязвам липсата на подобен "емотикон". Няма "емотикон" за поклон. За изразяване на агресия, присмех, депресия, омраза, обърканост, одобрение или неодобрение има много. За почит няма. Не ни е нужен такъв "емотикон" явно. Сигурно защото няма какво да изразяваме с него. А понякога се налага. Затова още веднъж - поклон, маестро!!!
17 Юни 2011 16:18
Много ми хареса есето, г-н Донков, благодаря Ви! Чак почувствах вкус на шоколад в устата си. Ей, на това се вика разтапящ се спомен.
Аз много обичам чист, натурален шоколад. Баща ми беше донесъл преди много години такъв шоколад от Унгария, но не на плочка, а на отделни блокчета. Много вкусен беше.
А когато отидох за пръв път в Брюксел, при приятели, установили се там, ха познайте какво беше първото нещо, което вкусих? Разбира се, шоколад, "трюфелите" на "Duc D' or". После опитах и Линдт и много други. А магазинчетата за шоколад на "Гран Плас" са ми още пред очите.
Въобще помня вкуса на първия си шоколад, обаче защо не помня вкуса на първото парче суджук?
Пък суджук много обичам. И пастърма също.
Жана22, за мен беше удоволствие да Ви чета, както винаги.
17 Юни 2011 17:39
Бай Илия и аз благодаря за прочита. ...дали от его или защото нещото, което имаш да кажеш, затворено в бутилка не иска да стои и плаче за читатели, не зная...
В случая, обаче, ще пренасоча благодарностите към г-н Донков, както и към авторите на насочените надолу палци, които ме провокираха да се замисля защо харесвам есетата в тази колонка. Едва ли щеше да го има оформено и записано горното ми мнение без тяхната провокация.
------
Ох, как обичам шоколад!!! В състояние съм да изям неограничени количества неведнъж. Бавно и с огромна наслада! В резултат най-вече на тази си страст качих през последната една година поне 10 (!) килца.
Първият си шоколад не помня, но добре си спомням великолепните шоколади "Крава". Както и съхнещите над прозорците ни суджуци. Лошото е, че не успяваха да изсъхнат добре; изяждахме ги преди това.
17 Юни 2011 17:43
Първият спомен от шоколада беше малка моя трагедия - какво толкова ми хвалят нещо, дето е 1000 пъти по-долу от един марципан.
После се оказа, че това което сме смятали за марципан не е това което е марципан. В държавата на ментето, ментето е стандарт.
17 Юни 2011 17:44
Ох, и аз съм ги яла тези следвоенни немски шоколади, някъде в кулинарните теми дори съм писала за тях. Ненавиждах ги, бяха много горчиви, слагаха ми ги в млякото, че иначе не се ядяха, бяха в кръгла кутийка от груба мукава с изрисувано слънце на капака. Предполагам, че са били доста качествени, сега ги гоним шоколадите със същото качество, но в по-малки количества. И отвращението ми някак е изчезнало, не знам защо. Така че линията на моите спомени е точно противоположна на тази във вица, но то пък, шоколадът не ми е бил толкоз жизнено необходим, нали....
17 Юни 2011 17:51
:-)))Жана Винаги преди да са изсъхнали, разбира се
18 Юни 2011 00:34

P.S. Аз и цвета на конците помня /въпреки че едва ли е бил един и същ всяка година/, но няма да кажа какъв беше, че някои веднага ще си направят нелепи идеологически асоциации
20 Юни 2011 13:06
В махалата имаше един бай-Агоп, който продаваше кафе.От туй, от онуй та така.Дяда ми, който си вареше турско/зер беше царски офицер и съден от НС/купуваше само от него.Бай Агоп имаше право да го продава, защото беше инвалид от войната.Като на дългогодишен клиент, един ден бай Агоп решева да направи подарък на дядо-не му слага леблебия, а чисто бразилско само/доколкото го е имало, но арменците.../.Дядо ми си сварил и на другия дене му казал:Еее..х, Агопе, толкова години ми го продаваше чисто, а сега и ти се потърговчи!Бай Калине-
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД