В Саудитска Арабия се случи нещо нечувано - жени излязоха на протест. Акцията на 17 юни обаче бе необичайна - саудитки просто караха коли по улиците на саудитските градове. Протестът пък бе за нещо нормално и обичайно в други държави и цивилизации - за правото на дамите да шофират.
"Току-що се върнахме от супермаркета. Жена ми реши да започне деня, карайки колата до супермаркета и обратно", написа в "Туитър" столичният журналист Тауафик Алсайф. "Жена ми Маха и аз току-що се върнахме от 45-минутно каране. Тя шофираше по улиците на Рияд", сподели и Мохамад ал Кахтани, ръководител на Саудитската асоциация за граждански и политически права.
Акцията не бе проведена случайно на 17 юни. Точно преди месец властите хвърлиха в затвора 32-годишната самотна майка Манал ал Шариф, която си позволи да шофира цял час из улиците на 800-хилядния град Дамам, административен център на най-голямата в страната Източна провинция. Софтуерната специалистка от петролния концерн "Сауди Арамко" има шофьорска книжка, получена в САЩ. Пренебрегвайки обществените нагласи и действащи традиции, дръзката саудитка отиде още по-далеч от едно демонстративно шофиране. Тя помоли своя приятелка, която е правозащитничка, да я снима с видеокамера по време на шофирането и качи бунтовния запис в YouTubе. През първите дни той е бил гледан 500 000 пъти. Именно Манал ал Шариф стартира интернет кампанията "Жени зад волана", в която зове сънародничките си да нарушават забраната за шофиране и да публикуват подобни записи в интернет. Протестната акция е част от тази кампания, засега тя е нейният връх, но крайната цел на кампанията е кралят да издаде декрет, разрешаващ на жените да шофират.
В крайно религиозното кралство има и други жени, дръзнали да отстоят едно обичайно за западната цивилизация право. Нажла Харири е 45-годишна саудитка, която живее в 3-милионния град Джеда на Червено море. Наскоро тя започна да шофира в града и смята, че е единствената саудитка, която редовно се движи с кола във втория по големина град на теократичното кралство. В някои пустинни райони на Саудитска Арабия се случва от време на време жените да сядат зад волана, но жена да шофира в голям град наистина се смята за нечувано.
Вдъхновена от протестната вълна в Близкия изток, Нажла възкликва пред кореспондента на Би Би Си Майкъл Бюканън, докато върти волана: "Стига толкова, аз имам право да шофирам!"
Тя има шофьорска книжка от Египет и Ливан от времето, когато е живяла в двете страни. Има и международна шофьорска книжка, която използва при пътуванията из Европа.
"Няма закон, забраняващ на жената да кара. Само предубежденията, установената практика и инерцията на обществото не позволяват на жените да шофират", посочва Нажла, която се е завърнала със семейството в страната си преди две години.
Майка на 5 деца, тя се радва на подкрепата на съпруга си и споделя, че дъщерите й и семейни приятели са много горди с нея. Тя обаче знае, че всеки един момент може да бъде спряна от полицията: "В това общество трябва да си малко смела. Не се страхувам."
Противниците на дамското шофиране опонират, че за самата жена е по-сигурно мъжът да шофира, че той всъщност изразява уважението си към нея, като й спестяване напрежението от въртенето на волана.
Срещу тези аргументи Нажла реагира енергично: "Те се самозаблуждават. Жените се чувстват по-сигурни, когато те самите карат. Ние имаме 4 милиона чужденци шофьори, искаме да се отървем от тях и сами да шофираме." Саудитките се оплакват, че заплатите на тези шофьори гълтат немалко от семейния бюджет.
В гаража на семейството има две коли, но Нажла се чувства като с вързани ръце без възможността да шофира - за разлика от съпруга и най-големия си син, които карат и двете коли.
Разбира се, явленията, на които са носителки Нажла и Манал, трябва да се разглеждат в контекста на събитията в Близкия изток - те са тяхна последица. "Доскоро в Саудитска Арабия не можехте да чуете за протести. Но след случилото се в Близкия изток ние започнахме за възприемаме идеи отвън, да ги изразяваме на висок глас", споделя Нажла. Изобщо предизвикателството на двете саудитки е част от усилията за по-широко участие на жените в обществения живот на силно консервативната монархия. Те се сблъскват със серия ограничения - да се покриват от глава до пети, когато са извън дома, да искат разрешение да пътуват от бащата, съпруга или най-големия брат, достъпът за работа при тях е ограничен. Някои саудитки се опитват да извоюват правото да гласуват в местните избори, има и призиви да се разреши на жените да подписват правни документи. А онлайн кампанията за по-широки реформи е координирана от 19-годишната студентка Аяла: "Фокусираме се върху въздействието на думите, стремим се да повишим осведомеността в обществото. Жените тук не си знаят правата", споделя тя.
Процесите обаче не протичат безоблачно. Обвинението срещу Манал ал Шариф е направо гротескно, твърди "Дойче веле": "нарушаване на обществения ред и подстрекаване към недоволство срещу държавата". Един вид шофирането от жена е равносилно на политическо престъпление. Това не е обвинение, което може с лекота да се отхвърли с помощта на обичайните "декларации на добра воля", представяни от мъжкия настойник на жените при по-незначителни провинения от страна на нежния пол. В този тип документи се декларира, че подопечната жена е сбъркала и че никога повече няма да прави подобна грешка, за което настойникът ще има грижата.
Манал протестира за правото да шофира, вместо да вика всеки път такси, при положение че колата стои в гаража. "За Саудитска Арабия това си е миниреволюция, при това чисто женска, която обаче няма никакво намерение да се изправя срещу управляващия строй", коментира "Дойче веле". Въпреки това подобно право се възприема от властите като заплаха за установения ред. Но не само от властите, а и от част от обществото. Във "Фейсбук" тече контракампания на силния пол, наречена "Икал". Икал е наименованието на тежкия черен шнур, с който жените закрепят традиционните си мюсюлмански забрадки. Та саудитците зоват сънародниците си да бият с това шнурче онези жени, които се осмелят да седнат зад волана. 6000 мъже вече са обявили във "Фейсбук", че са се включили в кампанията и са готови на физическа разправа с по-просветените си сънароднички.
Всъщност налице е обществен сблъсък по въпроса за правото на шофиране от страна на нежния пол. Доскоро този сблъсък бе само в онлайн пространството. Разбира се, Саудитска Арабия не е Тунис и Египет и този сблъсък едва ли ще доведе до големи сътресения и рухване на монархията. Самата Нажла например признава, че не иска да бъде в авангарда на усилията за по-голяма свобода на жените. Но правото на шофиране очевидно е назряло до мащаба на обществен проблем - то впрочем се налага от самия ход на живота. 27-те милиона саудитци се радват на висок стандарт с немалко битови екстри, всяко семейство е с кола и съвсем естествено е жените да искат да карат най-малкото от удобство, от чисто прагматични съображения. Но конфликтът за това право вече избива на повърхността, извън интернет, и нищо чудно, ако доведе до благоприятно за саудитките решаване на проблема. В крайна сметка властите могат да решат, че е по-разумно да отстъпят по това право, отколкото по редица други права, на които се радват жените в други страни и цивилизации.