:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,846
Активни 695
Страници 22,411
За един ден 1,302,066
Интервю

Държавата има "Шипка" 6, но хвърля средства за неясни проекти

Без ясна концепция правим музей за съвременно изкуство, за тоталитарно изкуство, "Лувър", чуди се председателят на Съюза на българските художници Любен Генов
Снимка: Велислав Николов
Любен Генов
---

Любен Генов е роден на 18 ноември 1966 г. в Оряхово. Завършил е живопис в художествената академия "Жул Паскин". Специализира в "Сите интернасионал дез'ар" - Париж. Автор е на редица самостоятелни и съвместни изложби, участва в национални експозиции, живописни биеналета и триеналета у нас и в чужбина. Негови творби попълват сбирки в САЩ, Англия, Франция, Унгария и други страни. През април беше избран за председател на Съюза на българските художници (СБХ).

---

- Г-н Генов, решението на Върховния касационен съд, който постанови, вече без право на обжалване СБХ да заплати сумата от почти един милион лева в полза на Софийския университет, променя ли изложбения ви план за годината?

- Не. За момента планът остава непроменен. Надявам се не само за тази година. С университета водихме доста ползотворни преговори по инициатива на професор Иван Илчев, за да постигнем решение, максимално щадящо художниците, но и удовлетворяващо СУ. Имаме думата на ректора, че на този етап нито ще бъдем изхвърлени от залите, които десетилетия наред са лицето на българското изобразително изкуство, нито ще ни бъдат извивани ръцете да платим обезщетението за пропуснати ползи. Университетът наистина се нуждае от сграда, но не непременно от "Шипка" 6. И ако държавата, която е собственик на имота, предложи на СУ "Св. Климент Охридски" друг вариант, това вероятно ще е по-добре за тях, тъй като нашите зали са пригодени към спецификата на изложбената, а не на академичната дейност.

- Ако все пак не се намери алтернатива, каква ще е съдбата на СБХ?

- Това ще е удар право в сърцето. "Шипка" 6 е безспорно най-добрата изложбена площ в страната. Загубата й означава поне на първо време абсолютно маргинализиране на съюза (тук излагат и авторите от 26-те ни представителства в страната) и търсене на нов смисъл в дейността на художническия съюз. В наличните пространства досега правехме минимум 80 изложби на година. Ако ни остане само столичната зала "Райко Алексиев", и дори да реализираме по 2 изложби месечно... както и да го смятаме, дейността ни спада драстично. Това, което се случва в частните галерии, не може да се сравни с характера на нашите изложби по простата причина, че те са по-комерсиално ориентирани. А в изкуството, когато става дума за печалба, често се допускат компромиси с художествената стойност. Търговският ефект е зависим от пазара, но пазарът не би трябвало да е определящ в изкуството.

- СБХ не е ли твърде архаична организация предвид принципа, на който работят творческите сдружения в Европа?

- Те наистина в повечето случаи действат на строго профсъюзен принцип. Защитават професионалните интереси на членовете си пред държавата и търсят начини да уредят социалното им положение. Да, в това отношение СБХ е някакъв "динозавър", както го наричаме самите му членове. И съм съгласен, че в днешните условия трудно успява да съществува. Но... все пак това е мястото, където художниците все още могат да се изявяват, да ползват бази, да творят и да излагат творбите си. Все пак от 1989 г. насам успяваме да поддържаме изложбена дейност без държавна субсидия.

- Ако сте силна синдикална организация, няма да имате нужда от държавни пари, както и от собствена зала - наемате експозиционна площ и си правите изложбите.

- Не може без участието на държавата. Ако искаме да имаме спорт на световно ниво - това трябва да е държавна политика, ако искаме да имаме култура - също. Ето, да вземем Венецианското биенале. Предишният председател на СБХ проф. Ивайло Мирчев два мандата напразно се бори да превърне участието ни там в държавен ангажимент и аз бих продължил тази борба. Помним скандалната ситуация, която се получи при тазгодишното ни включване в този най-престижен арт форум. Националното ни участие беше определено от американската фондация по простата причина, че те плащат таксата за участие. Нищо лично към авторите - те са уважавани художници - но когато става дума за "национално" представяне, то трябва да е в резултат от избора на българските институции на базата на честен конкурс. Имаме напредък в това отношение, тъй като Министерството на културата вече сформира комисия, която ще отговаря за бъдещите ни изяви във Венеция, и представител, предложен от СБХ, е избран за председател на тази комисия.

- Миналия петък министър Рашидов откри първия етап от изграждането на Музея за съвременно изкуство. Как смятате, че ще се реши проблемът с липсващата колекция в него?

- Нещата изглеждат наистина доста завързани - няма колекция, а за да се сформира такава, трябва музеят да е със статут на музей, но за да го получи, му трябва колекция.... Но всъщност не е чак толкова объркано. Всичко ще се нареди в момента, в който бъде готова концепцията за изпълване на експозиционното пространство, която би трябвало да се изработи. Създаден е и обществено експертен съвет за изобразителни изкуства, чийто член съм и аз, който в определен момент би могъл да предложи съответните екипи по бъдещата концепция. Макар, мен ако питате, с това трябваше да започнем - с концепцията. На базата на нея да се проектира сградата и да се изпълни със съдържание. В случая се подходи по обратния начин - първо се определи сградата. Не се и съмнявам, че архитектурният проект ще извади максимума от даденостите й, но все пак сме зависими от нея. С церемонията по откриването всъщност се отчете първият етап по изпълнение на проекта. Разчита се и на следващи инвестиции.

- Как си представяте бъдещата сбирка?

- Тя не бива да се формира на базата на нечии лични представи. Според мен са нужни 4-5 екипа от изкуствоведи - от Националната художествена галерия, от Института за съвременно изкуство, от Художествената академия, от СБХ и т.н., които да дадат свои концепции. После те да се сравнят, да се потърсят допирните им точки и да се намери оптималният вариант. В случая едната гледна точка не върши работа по няколко причини. Първо, сградата е твърде малка за музей на съвременното изкуство, защото то е необятна територия. Това задължава да се стеснят очертанията на сбирката. Дали ще колекционираме българско съвременно изкуство, или ще включим и чужди автори; дали творбите ще постъпват на дарителски принцип или чрез откупки; откъде ще тръгнем и къде ще спрем в чисто творчески и исторически план. Ако започнем от постмодернизма, може да се изгубим - това е голям период от време, в който съвременното изкуство е напластило десетки слоеве, направления и форми. Не трябва да забравяме също така, че сградата на бившия Софийски арсенал няма хранилища. А без тях не може да има музей. Има вариант да се направят в пространството между него и музея "Земята и хората". При изработката на концепцията ще се налага да мислим и къде ще съхраняваме произведенията...

- Вие като че ли сте готов с предложение?

- То е фантазия... Правим музей за съвременно изкуство, за тоталитарно изкуство, "Лувър", какво ли не още, търсят се сгради, ремонтират се от нулата, събират се средства... А ние тук имаме превъзходна сграда - голямата ни болка "Шипка" 6 - с чудесни зали, на страхотно място, с хранилища, с възможности за тъмни зали за прожекции; огромна - общо 6 нива: приземен, партер, първи етаж, втори, трети, четвърти - все изложбени зали... И кой е собственик? Държавата. Ето възможност да се настани част от постоянната колекция на Музея на съвременното изкуство, а на последните три етажа площите да останат за текущи изложби тъкмо на актуални художници. Така вместо да хвърляме пари за изтощителни реконструкции, с много по-малко усилия ще създадем цял един модерен изложбен комплекс, в който да може отново да намери място и СБХ.
Снимка: Борислав Николов
На откриването на Музея на съвременното изкуство, който не притежава собствена колекция, а само сграда, за рязането на лентата се изсипа половината правителство. Събитието бе и удобен повод премиерът да не отиде в парламента, докато там гласуваха вота на недоверие.
10
5200
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
20 Юни 2011 00:19
Ама този човек как така все още не е разбрал, че у нас пари се дават само за строителство? В графа изкуство - строят се нови сгради и се ремонтират стари, в графа спорт - строят се спортни зали, в графа наука - строят се нови центрове, в графа образование - строежи, в графа ... - строежи. А вътре - НИЩО, защото парите за строежи за изяли реалните възможности за оживяване на секторите ...


Строежи, консултации, концепции. За това отиват колосални суми, с които бихме могли да живеем на порядъци по-добре.
20 Юни 2011 06:33
СБХ не е ли твърде архаична организация предвид принципа, на който работят творческите сдружения в Европа?

СБХ вече не това, което беше по времето, когато СБА, СБП, СБАртисти бяха това, което беше СБХ по същото време
20 Юни 2011 06:53
Строежи, консултации, концепции. За това отиват колосални суми, с които бихме могли да живеем на порядъци по-добре.

Уважаема госпожо, позволявям си да отворя разговор, подтикнат от последните Ви думи. Моето скромно мнение е, че сегашният премиер на РБ е силно повлиян от поведението на бившият все държател на бившата НРБ. И по онова време строежите бяха концепция номер едно, а консултациите, е консултациите те са нещо различно...Но необходимо!!

Редактирано от - ivo kunchev на 20/6/2011 г/ 07:00:09

20 Юни 2011 08:22
Хексето е права. В случаите със САМСИ и "Лувъра" изобщо не става дума за изкуство, няма значение с какво ще бъдат запълнени - въпросът е да се построи нещо, с държавни пари, от съответната строителна фирма, със съответните комисиони за съответните държавни чиновници. САМСИ-то може и празно да си стои, защото немалко български художници заявиха, че няма да си дадат там нещата. Или пък ще го напълнят с платна на Светлин Русев, тях където и да ги туриш, все са си на мястото

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
20 Юни 2011 09:30
Ще си позволя да дам един пример от последните дни. Преди около две седмици мои колеги бяха в Пловдивския университет. Случи се така, че точно по това време резачът на ленти е бил там (за рязане на съответната лента, естествено). Каква е била лентата? Строеж на нова спортна зала за университета, със заделени 4 млн лева. В същото време колегите ми са разглеждали лабораториите. Казаха, че в сравнение с техните, нашите са векове напред, като космически станции. Представям си тези 4 милиона колко биха помогнали, ако се предвидят за преоборудване на лабораториите и компютрите. Но там краденето, отчисленията и комисионите са много малки.
20 Юни 2011 09:58

Ще строим завод
огромен завод....
Ехото отвърнало....
Ще строим музеи--без експонати
Магистрали -- без икономика ....
20 Юни 2011 13:09
"Без ясна концепция правим..." - диви се образованият човек. Напразно!
Как може да очакваш от хора без идеи, без елементарна система от схващания или възгледи за нещо си и за света да имат концепция!?
ВеждИто е добър скулптор, но с твърде съмнителна култура при твърде съмнително образование и интелигентност. А за Вулгарните Примитивисти като ББ и ЦвЦв дори смисълът на думата концепция е непосилен!?
А вие търсите под вола теле!? И от дебил - концепция!?
20 Юни 2011 17:48
Със спорта, впрочем, е същото, аналогията не е излишна. Не е лошо да има спортна зала, но далеч по-важна би било да се развие инфраструктура за масов спорт - и то поне отчасти безплатна! Абсурдно е, в София има ли изобщо поне едно безплатно футболно игрище...

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
20 Юни 2011 18:10
Нищо не разбирате вие, дами и гаспада , от правилната ПАРТИЙНА линия!!!!Още не сте узрели за полупроводници, а сакате да правите цели проводници!!! Боже, Боже, ела си прибери герберите, че ни дойде много нанагорно из нанадолното дека сме са засилили!
22 Юни 2011 09:15
Крокодилски сълзи, смешен плач. Двадесета година вече ръководството на Съюзът на художниците живее крадейки от тази сграда.

Офисите се отдават на символични цени, част от разликата се носи в пликове. Сградата е пълна с офиси на фирми, които хал хабер си нямат от изкуство. Просто им харесва да са на пъпа на центъра на по 3-4 евро на квадрат.

Изхранват се бедните художници...

Партерният етаж е някакъв битак за най-различни неща, много от които нямат нищо общо с занаята на съюзните членове. Има и кафене, в което до скоро правеха скара и манджи. За красота и съвършенство.

Специализираното хранилище от близо 1000 м2 бе превърнато през 1994-та в ресторант, след това в заведение за турбо чалга. През 2008-ма основите на сградата бяха продупчени като швейцарско сирене заради вентилацията на чалга бара. Архитектурната Комисия на СО и кметицата (от ГЕРБ) излезнаха преди 2 години с предписания, които реално затварят чалготеката, възстановяват хранилището и укрепват тази опасна огромна сграда. После някой им е затворил устата. Знаете как става. От 22 часа нататък около сградата и в нея може да си купите всякакви стоки - каквото се сетите. Има и ВИП сепарета - ако ви се е приискало. Патрулката услужливо стои на 50-на метра и си намира някаква работа.

===

Не слушайте измислените синдикалисти от Съюза на Художниците. Ако има начин те биха продали и сградата, и себе си. Тези пладнешки крадци следва да бъдат изритани от тази сграда и всички имоти в София и страната. Аман от болни схеми - Леонардо и Микеланджело не са членували в никакъв Съюз.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД