:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,874
Активни 692
Страници 22,439
За един ден 1,302,066

Доходите застинаха в очакване на Годо

Кабинетът сам се напъха в капан - на Брюксел обеща да замрази заплати и пенсии, а на гласоподавателите - да ги вдигне
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
15 май 2011 г., премиерът открива магистрала "Люлин". Предизборната кампания на кабинета вече върви с пълна пара, но само по отношение на първи копки и стартови ленти. Частта с вдигането на доходи засега зацикля, защото е пълна с неизвестни и капани.
В култовата пиеса всички чакат Годо, а той все не идва. В спектакъла, който се разиграва от няколко месеца в България, всички чакат да се случат някакви чудеса с бюджета, та правителството да вземе решение за вдигане на доходите, но радостните вести все закъсняват. 1 юли, когато уж всичко трябваше да е ясно, е само на 10-ина дни разстояние, а Годо го няма. Нещо повече, главният сценарист - финансовият министър Симеон Дянков, вече загатна, че развръзката се отлага за есента. И не е трудно да се сетим защо. Управляващите се чудят как да постигнат максимален предизборен ефект с недостатъчно количество пари.

Колкото повече наближава денят на изборите, толкова повече чарът на ГЕРБ и на Бойко Борисов неумолимо се изпарява. Ясно е, че само с магистрални спектакли избори не се печелят. Премиерът създаде у българите усещането, че покрай зрелищата ще има и хляб, че и пасти. Първоначалният план на кабинета бе да зарадва всичките 2.2 милиона пенсионери. Но дори мизерни 10 лева повишение на човек означават допълнителен разход за хазната от 22 милиона лв. месечно, или 132 милиона до края на 2011 г. А



след кризисните пости бюджетът още не е влязъл в добра форма



Няма как да влезе, защото икономиката още се съвзема от рецесията. Така се появи план Б - корекция само на най-ниските пенсии. Но пък се оказа, че става дума за около 400 000 души. Така се стигна до "вдовишкия вариант" - вдигане на добавката на близо 700 000 самотници, получаващи 20% от пенсията на починалия съпруг (или съпруга). Депутатите от ГЕРБ харесаха този вариант като "три в едно" - хем правителството ухажва достатъчно много на брой гласоподаватели, хем тръгва да изпълнява партийното обещание от 2009 г. да удвои вдовишките добавки, хем не изправя бюджета пред фалит.

Обаче и този ход има дефекти. Добавката ще бъде увеличена с една трета - от 20 на 27%. Това означава, че някои самотни пенсионери ще получат едва 5 -10 лв. повече - ако починалият съпруг е бил със социална (100.86 лв.) или минимална пенсия (136.08). Други пък ще бъдат зарадвани с месечно увеличение от 40-48 лева - ако вдовишката им добавка е върху висока база (700 лв. е таванът). Така заможните (поне според нашите стандарти) самотни хора ще станат още по-заможни, а най-бедните ще получат подаяние от петолевка или две. Това ли е планът на кабинета за борба с обедняването на гражданите, чиято скромна потребителска кошница най-бързо олеква при растеж на цените?

Лутането на управляващите не е случайно. Очевидно е, че приходите в бюджета не преливат. Финансовият министър скромно отчете, че към 1 юни Агенция "Митници" преизпълнява плана си с 1% и е събрала 27 милиона над заложеното, а НАП имала с 8% приходи повече спрямо миналата година. Всъщност само заради силно поскъпналия нефт и скока на акцизите на горивата т.г. (което означава и повече ДДС) приходите в бюджета трябваше да са доста повече от планираните. Но не са. Няма го мечтаният мощен икономически ръст, който да напълни хазната. Някои браншове вече започнаха да забравят кризата, но други още се гърчат в тежка рецесия - като строителството, бившият локомотив на икономиката ни. А министрите, вместо да облекчават бюрокрацията и да мачкат корупцията, кръстосват страната с ножици и лопати и позират пред камерите.



Криви и нестройни са и сметките за минималната работна заплата



Вдигането й с 30 лв. само по себе си не е непосилно за хазната - то засяга малко хора в бюджетната сфера. Но може да се окаже фатално, защото ще повлече всички онези държавни разноски, свързани с размера на МРЗ - помощи, обезщетения, такси. ГЕРБ са наясно с проблема и още се чудят да отприщят ли верижната реакция, или да вдигнат само работната заплата, без скачените за нея бюджетни плащания. Ако синдикатите спечелят рунда срещу бизнеса в тристранния съвет, и такса "доктор" ще се увеличи от 2.40 на 2.70 лв. - по закон е 1% от минималната заплата.

А играта на синдикатите е проста. В много браншове и предприятия КТД - колективните договори, са обвързали ръста на заплатите с МРЗ. Затова профсъюзите напират за увеличение на минималната заплата. Колко от членовете на "Подкрепа" и КНСБ взимат минимума? Сигурно са дребни проценти. Взимащите МРЗ са основно в мини- и микропредприятия, ЕТ и семейни фирми, където синдикатите изобщо не виреят. Останалите - между 12 и 30 хиляди според пъстрите данни на държавните институции, се трудят в бюджетния сектор.

За политиците обаче натискът на синдикатите е добре дошъл. Минималната заплата е мярка и за партийните субсидии - колкото по-голяма е МРЗ, толкова повече отпуска бюджетът за партийните каси. И най-голяма изгода има ГЕРБ. Субсидиите за всяка година се смятат според размера на минималната заплата към 30 септември на предната година. Ето защо можем да се хванем на бас, че МРЗ ще се увеличи и това няма да е по-късно от септември.



Септември е най-добрият "сезон" за вдигане на пенсии, заплати и субсидии



и по други причини. Юли е прекалено рано, друго си е, когато след дългомесечни прения и обрати Бойко Борисов отсече - вдигам от 1 септември. После ще има месец и половина да повтаря как е направил невъзможното за доходите на народа. А народът да си прави сметката кого иска за президент и от коя партия да е новият кмет.

Дянков явно не иска да признае, че не е силен в макропрогнозите, че не е предвидил всички рискове и че е рано за вдигане на доходи. В същото време е убеден, че трябва да пръска увереност и оптимизъм, защото го слушат и в чужбина. Българите обаче не проумяват защо правителството хем е преборило кризата, хем се запъва за доходите. Разбират само министър Тотю Младенов, който казва, че е крайно време МРЗ да се увеличи, защото производителността на труда е скочила с 10%. Изглежда логично, но... В кризата фирмите се освободиха от най-некачествените си и най-малко ценни работници. Това доведе до чисто счетоводен ръст и на средната заплата, и на производителността, за която Тотю Младенов говори. За да се получи обаче здрава основа за покачване на всички доходи, трябва да има устойчив и сериозен ръст на икономиката - фирмите да се множат, поръчките и пазарите да се увеличават, а безработните да се топят. Тогава и без мантрите на синдикатите и Тотю Младенов заплатите и приходите в бюджета ще растат.

А дотогава има и друга засечка: "България пое ред ангажименти в рамките на пакта "Евро плюс", съгласно които ще бъдат предприети действия за въвеждане на обвързано с резултатите заплащане в публичния сектор чрез спиране на растежа на пенсиите и заплатите до 2013 г." Това пише в препоръките на ЕК към актуализираната Национална програма за реформи от 2011 г. От тази деликатна забележка става ясно защо Борисов и Дянков старателно бягат от термини като "индексация" - обещали са пред Брюксел да не вдигат пенсии и заплати до края на мандата. Но пък изборните резултати са под заплаха, ако не направят нищо срещу обедняването. Щеше да е по-лесно да убедят еврокомисията, че вдигането на доходите не носи риск, ако имаше ярко преизпълнение на бюджетните приходи. Но няма. Оказва се, че кабинетът сам се е наврял между Сцила и Харибда - от едната страна зеят избирателните урни, от другата Големият евробрат строго наблюдава.

А самата ЕК препоръчва на правителството да се погрижи за най-уязвимите: "Да предприеме действия за борба с бедността чрез: разширяване на пазара на частните посредници по заетостта, модернизиране на държавните служби по заетостта с цел повишаване на способността им да откриват работници с подходящ профил за търсенето на трудовия пазар, повече усилия за подпомагане на младежите с ниска квалификация". В Брюксел обаче виждат грижата за бедните не като раздаване на пари, а като отваряне на повече възможности за измъкване от безработицата и нищетата. Има и други препоръки - за намаляване на бюрокрацията и корупцията, за прозрачни обществени поръчки и т.н "Ниската ефикасност на публичните услуги остава пречка за растежа", пише още ЕК. И това вече не е препоръка, а присъда.

Чудно ли е тогава защо не идва Годо?
31
3742
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
19 Юни 2011 19:24
най-добре е да изчезне самото понятие "минимална заплата".
19 Юни 2011 20:06
И накрая Годо - какво? Точно!
------------------------------- ------
Блогът на Генек

19 Юни 2011 20:17
А цялата статия можеше да се побере в едно изречение-"колкото и да го режеш - все късо".
И пак се връщам някъде из първите си постове тук. "Икономикота глупако..."
Само дето тогава не допусках, че е примат.Тъй че за глупост не можем да говорим.
Онова пък -ученото от СБ, днес разбрах, че не било и то човек.Да се върнеш от майната си след толкова години , да отидеш в родния си град, където живее и биологичния ти баща и да не му кажеш едно "здрасти тате", па макар и да си го отрикъл в живота си - това е всичко друго ...абе манерка!

Редактирано от - Old_BG на 19/6/2011 г/ 20:37:09

19 Юни 2011 20:31
Nous naissons tous fous. Quelques uns le demeurent.



19 Юни 2011 20:40
Сега вече и да вдигне, и да не вдигне, от мене шута в гъ.а. Да е мислил по-рано!

Редактирано от - aldycrown на 19/6/2011 г/ 20:42:39

19 Юни 2011 20:51
Quelques mais pas tous.
А задължение на останалите с акъла си е да ограничат активните луди. За общото благо.
19 Юни 2011 21:44
Ето го истинския кандидат за президент, чието ниво няма НИЩО ОБЩО с цялата плеяда бърборковци и послушковци, един човек , който за първи път може би ще представя България ДОСТОЙНО. Това е Атанас Семов. Неговите първи думи:
„Няма да променям нито лошия материал нито чипът на българите”. Ще се опитам да превърна дивият български индивидуализъм в европейска целеустременост, обеща Семов.
19 Юни 2011 21:55
А, верно ли Семов се е кандидатирал за Президент?!?!
Дъ мъ убий Господ - изобщо не ми беше минало през ума такава кандидатура!
Жалко, читав човек, обречен да изгуби!
Бих гласувал за него!
19 Юни 2011 22:25
Каквото и да глаголите, през седмицата министерите-клоуни ще се изходят с поне 10 напълно противоположни
"мнения", а към петъка Винету ще им забрани всички съюзи и прилагателни (без сам да знае какви са тези) и сказуемите, и свойски ще намекне, че бедните боклуци не бацат достатъчно, щот такъв матрялат, рийш ли...
19 Юни 2011 22:35
Някой дали е успял да схване мъдростта на ЕК, вложена в изречението "модернизиране на държавните служби по заетостта с цел повишаване на способността им да откриват работници с подходящ профил за търсенето на трудовия пазар" ????
19 Юни 2011 22:39
ДА Калки, "ДГД бедните" но много по-многословно, в стила на Администратора, както си му е редът!
19 Юни 2011 22:40
Това за Годо, май аз пръв го бях писал в един постинг Иначе статията е добра. Че тази компания дето я наричаме правителство не може нищо да направи за да се вдигне стандарта е ясно. Невдянков не може да вдене нещо много сериозно- това е законът за единство и борба на противоположностите. Съществува силно противоречие между фискалната стабилност и дереджето на народонаселението. У нас с фискалната стабилност сме отличници, ама това става за сметка на мизерията на народонаселението. Гърция е пред фалит, ама стандарта на народонаселението е много по-висок от нашия. Така е, когато фискалната стабилност е за сметка на нашият стандарт, а не за сметка на бурно развиващас се икономика.
19 Юни 2011 22:49
Mrx++, водата е топла, защото има определена повишена температура. В някои краища на БГ наричат "марна"
водата м/у топлата и студената. Е, и?
19 Юни 2011 23:49
Ах, горкото правителство!Само в какъв капан се е набутало!
И сега какво, ще пада ли?
20 Юни 2011 03:47
Европеец, не е горко то, никак не е горко. Горки сме ние, будалите дето го търпим, благодарение на будалите дето го избрахте. А там, към него, текат едни суми с мнооого мнооого нули накрая:

"Всъщност само заради силно поскъпналия нефт и скока на акцизите на горивата т.г. (което означава и повече ДДС) приходите в бюджета трябваше да са доста повече от планираните. Но не са."

И няма как да са, след като статистиката втора година отчита бомбастичен ръст на износа (що не се отразява на доходите ти кажи, аз толкоз акъл нямам). А от износа, както знаем, следва едно възстановяване на ДДС. На правилните фирми! За другите - ревизии, проверки и... пак от начало
20 Юни 2011 04:14
Аз едно не мога да разбера - България излезе ли от комунизма или още не е?! Защото ако е излязла, то не разбирам защо правителството, а не пазара е виновен за това състояние? Нали уж пазарна икономика, това, онова? А пък някои хора - правителството, та правителството. Ами дайте да се разберем веднъж завинаги (или поне за известно време) - пазарна икономика ли сме или държавноуправлявана?!
20 Юни 2011 08:12
Роки, какво да ти кажа - от една страна сме пазарна икономика, но от друга страна правителството ДЪЛЖИ на бизнеса НЯКОЛКО СТОТИН МИЛИОНА. И не иска да ги даде. А без тези пари бизнесът, с някои изключения, не може да работи. Изключенията, сам разбираш, са МОНОПОЛИСТИТЕ! Та за каква пазарна икономика говорим когато правителството ГАЗИ по всякакъв начин и с всички средства малкия и средния бизнес като в същото време отваря "магистрали" за монополистите!

Редактирано от - Тъмно пиво на 20/6/2011 г/ 08:14:33

20 Юни 2011 08:34
С това правителство щи има доста дълго да си чакаме Годо.Подхвърлят разни партенки в публиното пространство, на които трябва да вярваме.Средната производителност на труда в България е 40% от средноевропейската такава.Усреднената минимална работна заплата в страните от ЕС е около 650 евро.Ако се спазва принципа за пропорционалност между производителност и заплащане, то минималната работна заплата в България към настоящия момент трябва да е около 520 лева.А ние получаваме едва половината от тези пари.Къде изчезва другата половина?Отговора е ясен.Краде се от нашият труд.Синдикатите вместо да отстояват аргументирано тази позиция, стават параван за този грабеж.Ашколсун.Пък има много да чакат наивници, които да членуват при тях.
20 Юни 2011 09:12
Комунизмът не си е отишъл, явен пример е сегашното правителство. С тези темпове на разтеж на икономиката ще гледаме как ще почнат да се приватизират новите магистрали и спортни зали(разбира се ще се дават на наши хора).
20 Юни 2011 10:28
Годоландия
20 Юни 2011 12:23
Става все по-лошо, нещо трябва да се направи. Иначе - катастрофа. Ако вече не сме в катастрофата. Такава безнадеждност никога не ме е обземала. Не виждам смисъл в нищо, жива съм, благодарение единствено на рефлексите си.
20 Юни 2011 13:33
Статията е излишно многословна, не можах да я изчета, а и нямаше за какво. И има една неточност. Доходите са замразени не заради Брюксел. Не защото някой е искал от нас това. Замразени са от алчност и некадърност, от корумпираност и цинизъм, от върховна наглост и кариеризъм.
20 Юни 2011 13:42
правителството ДЪЛЖИ на бизнеса НЯКОЛКО СТОТИН МИЛИОНА. И не иска да ги даде.

Доколкото знам, не е че "не иска да ги даде", а просто ГИ НЯМА. Не вярвам ако ги има, да не иска да ги даде. И какво следва да направи тогава - да взема заеми ли? Които после всички да плащаме (с лихви)? Ами в такава ситуация, аз не знам кое е по-добре - да се оставят тези, които не могат да се оправят без правителството да фалират или да им се плати, а после тези пари всички ние да ги връщаме.
20 Юни 2011 13:53
А 4 млрд резерв де са ????? Искам отчет за какво са похарчени ! Искам отчет и за откраднатия от нас резерв на Здравната каса- 1, 5 млрд лева ! Къде са ???

Редактирано от - Centur на 20/6/2011 г/ 13:54:41

20 Юни 2011 13:56
Искам да знам например колко са пътните разходи на Тиквата за всичките му разходки из Родината с едничката цел да реже ленти на квото му скимне ?! Както и кинтите, похарчени да плюска и пие на държавни разноски ?!

Редактирано от - Centur на 20/6/2011 г/ 14:01:21

20 Юни 2011 14:15
Centur,

Точно тъй - замразени са, защото така им е най-лесно на некадърниците. Но то няма как да бъде иначе, след като главите им са празни и незаразени от умствена дейност. А пък гьонсуратлъка и наглярщината им са право пропорционални на горепосочената некадърност.
20 Юни 2011 15:01

Центуре,

пишеш, че "доходите са замразени не заради Брюксел. Не защото някой е искал от нас това. Замразени са от алчност и некадърност, от корумпираност и цинизъм, от върховна наглост и кариеризъм."


Не разбрах кой е твърдял, че са замразени заради Брюксел. От статията се разбира, че съвсем сами и безусловно сме си го нахакали.
А какво имаш предвид във втората част на постинга - че били замразени от алчност, кариеризъм и т.н?
20 Юни 2011 15:18
yuni,


Това за Брюксел се твърди в статията от нейната Авторка. Виж подзаглавието, моля.
20 Юни 2011 16:45
Центур, гледам подзаглавието:

"Кабинетът сам се напъха в капан - на Брюксел обеща да замрази заплати и пенсии, а на гласоподавателите - да ги вдигне."

То ясно казва, че кабинетът сам си е сложил забрана за вдигане на бюджетните заплати и пенсии - САМ, а не защото Европейската комисия или някой друг е наредил това.
Впрочем и аз не смятам, че ако икономиката не върви, трябва да се вдигат доходи, особено на чиновници и фуражки. Защото ако няма реално и значимо повишение на БВП, а правителството реши да вдига заплати и пенсии само заради растящите цени, увеличението на доходите всъщност ще докара още по-голяма инфлация. То е същото като да наливаш масло в огъня в опит да го угасиш.

[/b]
21 Юни 2011 10:25
Правилно. А икономиката не върви поради ЛИПСАТА НА МОЗЪК в тиквите на Боко, Дянков, Цецо и останалата МЪРША. Просто управлението на държава не е работа за всеки - иска се ум, дипломатичност, опит и милиони други неща, които слабоумните мутри ги нямат. Те че няма да си идат доброволно, няма. Така че, излизаме на площадите и улиците и ги изгонваме с камъни.

Редактирано от - Centur на 21/6/2011 г/ 10:27:42

21 Юни 2011 10:30
С последното ти мнение, Центур, съм 100% съгласен!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД