:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,488
Активни 740
Страници 11,053
За един ден 1,302,066
Анализ

Има ли начин 1 млрд. лева за болниците да се разпределят справедливо?

Диагностично-свързаните групи са по-адекватни като заплащане на лечението и по-ефикасни за пациента, но и с тях може да се злоупотребява
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Новата система, твърдят от МЗ, трябва да доведе до по-справедливо заплащане на дейността и в по-тежки звена, например реанимационните отделения.
От миналата година здравното министерство обяви нова панацея за болниците - въвеждането на т.нар. диагностично-свързани групи (ДСГ). Това е метод за изчисляване на разходите и съответно - за финансиране на лечението, на който се възлагат всички надежди да сложи ред, да спре източването на здравната каса и дори да допринесе за завръщането на отдавна изчезналото качество на медицинските дейности. Възможно ли е обаче това и ще успее ли изобщо МЗ да наложи ДСГ от 2013 г., каквито са настоящите планове?

-------------------

В момента лечението в болниците се финансира по печално известните клинични пътеки. По принцип по цял свят те се използват като метод за следене на качеството на медицинската дейност, а не за финансиране. Пътеките представляват алгоритми за поведение и в тях се казва какви процедури, изследвания, прегледи и т.н. са задължителни при лечението на дадена болест. Ако протоколът не е спазен, болницата не получава пари. У нас обаче по този алгоритъм се плаща на лечебните заведения. Недостатъците му са ясни - отдавна всички болници научиха как да попълват документите и да отчитат пред касата лечение, което на практика може и да не се е случило. Освен това има редица случаи, в които задължителна в протокола процедура не е нужна на конкретния пациент или по-лошо - в пътеката не са включени дейности, без които друг пациент не може. При остойностяването на пътеките има силен лобизъм от страна на различните специалности, тъй като те се изчисляват от здравната каса или министерството на финансите по неособено прозрачни критерии. Освен това пътеките са осреднени за цялата страна и всички болници. Т.е. пътеката за бронхопневмония струва 410 лв. независимо от усложненията на пациента.

В резултат част от пътеките са недофинансирани, по други се осигурява доста добра печалба, което доведе до поява на десетки нови кардиологични и хирургични болници и западане на редица други специалности. Освен това, при положение че цената на пътеката не засяга съпътстващите заболявания на пациента, това води до диспропорции и добро заплащане на по-леките случаи и до загуби и дългове там, където има по-тежки случаи. Тази практика



наруши и основния принцип, че се лекува пациентът, а не болестта,



тъй като в момента здравната каса плаща само за лечението на водещата диагноза, без да иска от болниците да се интересуват от съпътстващите диагнози, довели до или влошаващи състоянието на пациента.

"Диагностично-свързаните групи осигуряват по-справедливо заплащане, защото при тях се измерват еднакви стойности", твърди Ивайло Ваклинов, директорът на новосформирания Национален център по обществено здраве и анализи, който обедини Националния център по опазване на общественото здраве и Националния център по здравна информация. В новата структура ще се изработят и ДСГ. За целта ще трябва да се съберат реалните данни от всички болници за всички преминали през тях пациенти и съответните разходи за лечението. Ясно е, че настоящата статистика и отчетите към НЗОК няма как да дадат обективна картина заради изкривяванията - надписване, отчет на мъртви души и т.н. Затова от МЗ настояват догодина болниците да не се отчитат по клинични пътеки за всеки преминал случай, а да получат фиксиран бюджет и в неговите рамки да приемат колкото пациенти е нужно и да ги лекуват колкото смятат, че е нужно. "Те ще дават в МЗ данните за всички свои разходи - от заплати, през платени лекарства и консумативи, до ремонти и купуване на апаратура", обяснява Ваклинов. Според него тези данни вече биха могли да дадат по-реална информация за действителните пациенти и лечение, въз основа на които да се направят класификация и изчисление на стойностите на всяка диагностично-свързана група.

Още на този етап обаче има няколко въпросителни. И в момента здравното министерство получава данни за разходите на болниците, особено на тези, на които е собственик, т.е. би трябвало да знае и сега колко наистина струва всеки пациент. "Те не са толкова детайлни, а и не са изчислени до ниво пациент, т.е. колко струва всеки преминал случай", твърди Ваклинов. Другият въпрос е дали болниците няма да дадат невярна информация, знаейки, че от нея зависят бъдещите им приходи. "Ще искаме осчетоводените разходи", казва той. Което подсказва, че още на ниво събиране на информация ще има огромна съпротива от страна на лечебните заведения, защото така ще може да се види



къде се харчат съмнително много пари



След събирането на данните ще се изчислят разходите в цялата страна и за всяка отделна болница за дадените групи пациенти. Това става със специален софтуер, който МЗ смята да купи от Австралия, като програмата, въвеждането й и обучението за работа с нея в здравната каса и по болниците се очаква да струват 3 млн. лв. Самите групи ще са повече от сегашните 298 клинични пътеки. ДСГ ще са 700, а всяка група събира пациенти, за които клиничното натоварване и разходи са сравнително еднакви. Например в момента има две пътеки за инсулт - в едната е включена скъпата тромболиза, а в другата - не, а разликата в цените им е близо 2000 лв. Тепърва ще има 4 ДСГ за инсулт - инсулт; инсулт с тежки придружаващи заболявания; инсулт с много тежки придружаващи заболявания и инсулт, при който пациентът е починал в болницата или е прехвърлен в друга. При остойностяването ще се вземе средният разход за инсулт изобщо в цялата страна и средната за 4-те различни групи. Ще се изчисли и коефициент на оскъпяване спрямо средната стойност. Така, ако лечението на инсулт струва 500 лв., този с тежки съпътстващи болести може да се плаща по 1500 лв. В самите групи няма да пише какви задължително могат да са тези съпътстващи болести. Затова подобно финансиране би позволило по-голяма свобода на болниците при лечението на пациентите и по-справедливо разпределение на средствата.

Естествено, първото и основно, което болниците ще искат да правят при подобен начин на плащане, е да отчитат всички пациенти



като приети с инсулт с много тежки съпътстващи заболявания,

тъй като по нея ще се получават най-много пари. Опитът в самата здравна каса отпреди няколко години при тестове за въвеждане на ДСГ сочи именно, че този система излиза още по-скъпо от клиничните пътеки заради по-големите възможности за източване. Наскоро експерт от Световната здравна организация също предупреди, че при въвеждането на ДСГ в Унгария изведнъж всички раждащи жени в страната са започнали да получават и по-скъпоплатените усложнения.

Според здравното министерство това няма да се случи у нас поне една-две години, тъй като на болниците ще е нужно доста време да научат как да "лъжат" здравната каса. Отчетите към касата ще се правят в специалните информационни звена на болниците, където ще работят обучени кодировчици, обяснява Ивайло Ваклинов. Те и в момента съществуват, но просто предават към здравната каса написаните от лекарите отчети, т.е. те получават самите истории на заболяванията с надписани или манипулирани дейности. В бъдеще, тъй като отчетите ще се правят от кодировчиците по подадените от различните лекари и отделения данни, връзката ще бъде прекъсната, поне за известно време, докато болници и лекари не изучат и новите правила и съответно как да ги заобикалят. "А като ги научат, ще променим кодовете за отчети на всяка една дейност", чертаят светли планове за бъдещето от МЗ.

Ако ДСГ наистина успеят да въведат поне малко ред, така че парите да отиват при болниците, които са си ги изработили, а не при тези, които надписват и лъжат най-усилено, може би има смисъл от въвеждането им, пренебрегвайки неизбежния хаос, който съпътства всяка новост. Но тъй като става дума за нов начин за разпределение на бюджет от над 1 милиард лева годишно, успехът на начинанието е под силно съмнение. Още повече че засега новата система е само в приказките на здравния министър Стефан Константинов, без на практика да е свършено нищо.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Засега въвеждането на диагностично-свързаните групи е само в обещанията на министър Стефан Константинов.
24
3181
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
03 Юли 2011 19:54
ДСГ или клинична пътека, не е толкова важно. Това, което оскъпява здравеопазването, е безумното желание на държавата да взема решения вместо пациентите. Да администрира болниците чрез командно-бюрократични методи - цени и делегирани безумия, вместо да остави това да го прави изборът на болните.
03 Юли 2011 20:11
и какъв е изборът на болните?
-
иначе - смешен плач. при сума за харчене един милиард да нямаш информационна система и да се стискаш за 3 милиона, т.е. 0.3% от сумата за една година си е живо престъпление според мен.
03 Юли 2011 20:49
Тия в министерството ми се чини, че доста подценяват колегите в болниците. Според мен доста песледните ще хванат цаката на ДСГ-тата доста по-бързо от очакваното!
03 Юли 2011 21:04
и какъв е изборът на болните?

Правото да избират болница, в която имат най-големи шансове за излекуване. Днес болните ни все по-трудно могат да се лекуват в първокласни болници. Властта ги лиши от избора им негласно... не върви все пак страна от ЕС открито да лишава гражданите си от основно право... и на хартия могат да опитат да бъдат приети. На практика, МЗ върна дефицитите на комунизма под формата на т.н. "листи на чакащи", гарантира неизбежното влошаване качеството на здравеопазването и узакони корупцията.
03 Юли 2011 21:26
Има ако Дянков каже къде потурчи 1.45 милиарда от здравната каса през Януари.
03 Юли 2011 23:30
от здравната каса дянков не ги "потурчи" а поамериканчи..справка -купи си американски облигации...
03 Юли 2011 23:57
Ноо обичам да ми говорят за "справедливо" и "по-справедливо", без да ми казват какво разбират под "справедливост" в конкретния случай. И може да се почне един безкраен спор кое е по-справедливо, който няма как да приключи.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
04 Юли 2011 02:16
делят 1 млрд на 10 млн и се получава по 100 лева на човек на година
и докторите нямат право да взимат такси и допьлнителни доходи от лечение
и ще видите как ще изчезне плоският даньк и сивата икономика и всеки ще издава касови бележки и ще гледа да има пари в бюджета щото не знае какво ще му се наложи да го лекуват и кои ще го лекува на стари години
04 Юли 2011 02:28
и лекарите и сестрите които са 100 000 примерно за цяла бьлгария
ще гледат хората да са здрави за да не дава здравната каса пари за лечение а да остават за тях
1 млрд делено на 100 000 са по 10 000 на година по 1000 лева на месец
а при 30-40% даньци бюджета на здравната каса ще е 10 млрд примерно което е по 100 000 годишно на лекари и по 50 000 на сестра
докторите трябва да са наясно че са военизирани и бюджета трябва да дава за здравеопазване на бьлгарите а не дьржавата да пази спестяванията на фирмите които си дьржат парите в банките
04 Юли 2011 08:00
има ли нещо от което не може да се краде вие луди ли сте
04 Юли 2011 09:11
burning daylight

Правото да избират болница, в която имат най-големи шансове за излекуване. Днес болните ни все по-трудно могат да се лекуват в първокласни болници...


как стигна до този извод? преди 30, 20, 10 или 5 години нямаше никакви проблеми, а сега изведнъж наизникнаха, така ли?
-
правото да отидеш в която болница си избереш не съм чувал да е променено.
04 Юли 2011 09:14
Решението е много лесно, но никой не го иска. Ако имахме здравна застраховка, а не здравна каса, първо сметките щяха да са лични и второ застрахователите щяха като добермани да следят къде отиват парите им.
Докторите много ги кефи сегашната система, що пара се смучи от нея. Като гледам що джипове и вили се накупиха от докторята, скоро няма и да бъде променена.
04 Юли 2011 09:18
манрико,
аз пък най-обичам да ми говорят за безконтролното харчене на едни пари. и то при положение, че електронната система за контрол струва колко беше - 0.3% от бюджета за харчене за една година.
-
и после, понеже няма контрол като хората, почват извиненията как не били разбрали, как били излъгани, как не знам си какво си...
-
информационната система не е панацея, но в 21-ви век просто трябва да я има.

04 Юли 2011 10:17
Да има нещо общо между "справедливо" и "битпазарно"?
Когато се говори за справедливост, пазарните гурута да си зяпат в пъпа.
------------------------------- ------------
Блогът на Генек

04 Юли 2011 11:06
Има ли начин 1 млрд. лева за болниците да се разпределят справедливо?
Ами, отговора на поставения въпрос е прост НЯМА поне при нас. Оснавната причина според мен е факта, че здлавната система при нас е бизнес, а не правителствена политика.
04 Юли 2011 11:31
До fractal .Заплатите на лекарите и сестрите са функция на брой преминали през болницата пациенти.Поради увеличението на енергоносителите, електричество, вода, храна, болнични консумативи средстват не покриват разходите по тези пера.Възможностите за сега са две:трупане на задължения и последващ фалит или мизерни заплати за персонала.Последнотото тотално демотивира хората да се трудят.Ето това не могат да разберат държавните чиновници.С трици маймуни са тръгнали да ловят.
04 Юли 2011 14:55

Ако имахме здравна застраховка, а не здравна каса, първо сметките щяха да са лични и второ застрахователите щяха като добермани да следят къде отиват парите им.

Baldur,
нещо си се объркал! Лични сметки може да има само ако всеки си спестява по своя сметка в банката. И при частното застраховане модела е солидарен - всички плащат, а ползва този, който има нужда. Единствената разлика е, че ако си плащал повече ще имаш по-висок лимит на покритие. Но ако лечението ти не налага използване на целия лимит, нямаш никакви други предимства (пред платилите по-малко). Така че и частно да е застраховането, парите са толкова, колкото са събрани от вноските на плащащите (и между другото, от закона за търсенето и предлагането следва, че колкото повече пари се събират, толкова по-скъпи стават здравните услуги - факт видим и наблюдаем и с невъоръжено око). А на всичкото отгоре няма и никакви индикации, че частното е по-ефективно. Виж САЩ - нагледен пример за много, много скъпо и далеч не-толкова ефективно здравеопазване. Или накратко: Тая мантра за прекрасното частно здравно застраховане умря. Влез в час.


Редактирано от - Сирена на 04/7/2011 г/ 15:01:18

04 Юли 2011 15:06
У нас не само шефовете на банки получават по 40 000 лева месечно.
Но и шефовете на болници.
Мда.

04 Юли 2011 17:17
neznaiko2011
така е щото пенсиите не плащат здравни вноски а те са предимно болни и залежават в болниците което е само разход за здравната каса и болниците
някои запитва ли се сегашните работещи дето внасят кои ще ги гледа на стари години ако са болни и кои работещи ще плащат здравни вноски на здравната каса след 20-30 години
докторите дотогава ще си направят ведомствени болници дето ще се самообслужват и сьс наи модерно оборудване като правителствена болница
а бачкаторите ще се чудят какво да правят
както се казва кои за какво учил
здравната каса трябваше да открие сметка на всеки и всеки да си внася по своята сметка и като отиде за лечение му представят ценоразпис на направените процедури и какво покрива неговата сметка приход разход
не може пенсиите да източват болниците а младите здрави да работят и да плащат и след 20-30 години нито спомен от пенсиионерите нито пари по сметките на здравната каса за внасялите 20-30 години
нещата са като старият кораб илинден които като потьна едни се удавиха други плуваха а трети ги спасиха и после кои виновен
04 Юли 2011 17:24
бьдешето на болниците е на сьсловен принцип
правителствена болница
военна болница
университетска болница
протестантска болница
католическа болница
евреиска болница
04 Юли 2011 18:21
до fractal Отдавна трябваше да бъде сменен този пропаднал здравноосигурителен модел, но тези от които зависи не желаят такава промяна.Според мен би могло да стане и по следният начин: 2% в солидарен фонд, 6% в лична здравноосигурителна сметка.Искам да добавя, че солидарният фонд се ползува само от здравноосигурени лица в случай на нужда от скъпа животоспасяваща операция например, която не може да бъде покрита изцяло от личната здравноосигурителна вноска.Далеч съм от мнението , че парите в солидарния фонд ще се ползуват за обслужване на мангустите плодящи се като въшки.
04 Юли 2011 18:30
Освен това пенсионерите, децата до18 години, държавните служители/чиновници около 250 хиляди души/, полиция и военни по закон се осигуряват от държават.И понеже държавата не внася тези пари а посочените по-горе категории ползуват здравни услуги, а и получават пенсии от общия кюп, естествено че парите няма да стигат.Предполагам, че не си чак такъв наивник та да вярваш в коректността и.Този факт беше изнесен в народното събрание но министър Дянков замълча и не даде никакъв отговор.
04 Юли 2011 18:49
преди 30, 20, 10 или 5 години нямаше никакви проблеми, а сега изведнъж наизникнаха, така ли?
правото да отидеш в която болница си избереш не съм чувал да е променено.

Не изникнаха, а ги създадоха. Не преди 5 години, а през миналата. Моли се да си останеш "нечувал", защото иначе ще видиш какво точно означава листа на чакащите
04 Юли 2011 19:38
Справедливото решение , на което можем да се надяваме , е само Политическо , за Модела здравна система . За да бъде прието , собствено Политическата система се нуждае от адекватно , дълбоко реформиране . Всяко друго е , "умно село" ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД