:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,500
Активни 708
Страници 21,065
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

САЩ въвеждат по-строги правила за студентските бригади

6500 български студенти са заминали това лято да работят отвъд океана
По-строги правила и повече контрол за студентските бригади въведе американското консулство от тази година. Правилата ще важат за целия свят от следващата година, но у нас действат пилотно от миналата година. Така тазгодишните "бригадири" вече заминават по новите условия.

Сред най-важните промени са, че студентите вече не могат да заминат без гарантирана работа и да търсят работодател направо на място. "Детайлното ни вглеждане в програмата показа, че студентите, чийто майчин език не е английският, срещат трудности в началото на престоя си, ако нямат гарантирана работа. Ако никога преди не са били в Америка и не говорят свободно английски, ще бъде трудно да излязат навън и да си намерят работа", обясни американският консул у нас Ерик Алегзандър.

Една от основните причини за промяна в правилата е фактът, че американските власти се натъкнали на криминални групи от Русия и Украйна, които се опитват да експлоатират студентите, заминали на бригада в САЩ. Най-често те ги вкарвали в бизнеса с проституцията и хазарта, обясни консулът. Според проучване на посолството за миналата година няма регистрирани такива случаи сред нашите студенти - повечето са работили легално в ресторанти, хотели, увеселителни паркове и т.н.

Сред новостите е списък с професии, които са забранени за младежите, които заминават по тези програми. Те не могат да се наемат като детегледачи, камериерки и чистачи в частни домове. Не могат да са и частни шофьори. Нямат право да работят в казина и изобщо в областта на хазарта - преди години този тип работа беше предпочитана заради солидните бакшиши. Забранено е още да се хващат на работа като водачи на велотаксита и оператори на инвалидна количка.

Американските власти ще следят по-строго и дали студентите тръгват от България с осигурено жилище. Вариантите за подсигуряване с покрив над главата са няколко - жилището да бъде осигурено от американската агенция, от работодателя или самите студенти да си го намерят. Работодателите и агенциите ще правят това по по-стриктни правила от страна на Държавния департамент.

Студентите могат да се обаждат 24 часа на безплатния телефон 1-800-283-9090 за всякакви оплаквания и за допълнителна информация. Другият вариант е да комуникират по мейл - jvisas@state.gov. "Агенциите ни в САЩ в момента са много заети с телефонни разговори с родителите на българските студенти, които заради това, че се забавляват твърде много там, са забравили да се обадят в България и да кажат как са", разказа с усмивка Алегзандър.

В името на спокойствието американските агенции, които партнират с българските посредници за изпращане на студенти по програмите Work&Travel, също имат нови задължения. Те вече са длъжни на всеки няколко седмици да поддържат контакт с младежите, за да проверяват дали имат някакви проблеми. Агенциите в САЩ досега не са осигурявали необходимата допълнителна помощ на студентите, от която те са имали нужда, коментират от консулството в София. Агенциите отвън океана трябва да имат и директен контакт с американския работодател. Досега бе възможно те да преотстъпят търсенето на работа на кандидатите на други агенции.

"Преди беше възможно агенцията да ни каже: студентът ще работи 4 седмици в еди-кой си хотел, още 4 - в друг. Това вече не е възможно", обясни консулът. Това обаче не означава, че студентите не могат да сменят работодателя си, ако не са доволни от него. Новото е, че вече нямат право да действат сами, а трябва да се обърнат към американската си агенция. Тя на свой ред трябва да им даде информация дали новият работодател участва в програмата и дали е изряден.

6500 български студенти са заминали това лято на бригада в САЩ. Това е с 15 на сто повече от 2009 г. Въпреки че от посолството отчитат изключително успешна кампания, студентските бригади са далече от популярността си отпреди годините на кризата. През 2007 г. например бе постигнат рекорд с над 10 000 студенти, които заминаха в страната на неограничените възможности. В разгара на кризата обаче стана трудно да се заработват допълнителни часове, благодарение на които младежите успяват да компенсират първоначалната си инвестиция в пътуването.

Не са малко случаите, в които българите заминават за втори и дори трети път в САЩ. Основното предимство на повторното ходене е възможността да започнат работа при същия работодател. Между 30 и 35% от всички пътуващи по програмата Work&Travel са студенти, които го правят за втори или трети път, отчитат българските агенции. В последните години най-популярните дестинации са Аляска (заради високото заплащане) и Източното крайбрежие (заради добрите работни позиции). Най-голям интерес има към работни места, които предполагат допълнителни приходи от бакшиши.

От американското посолство съобщиха, че 98% от кандидатите са получили визи. Едва при 16 студенти е имало проблем с работата, защото тя е попадала в забранителния списък. Все пак на някои от тях са намерили нови позиции и те пак са заминали. Според данни на консулството 96% от българите, заминали през 2010 г., са доволни от бригадата си в САЩ и биха препоръчали програмата на приятелите си. 4 на сто казват, че не са доволни основно заради това, че допълнителните часове не им са заплащани, или заради проблеми с жилището. От 5700 заминали през м.г. около 3-4% са се опитали да останат нелегално в САЩ след изтичане на визата им. От консулството отчитат процента като нисък.



УСЛОВИЯ

Програмата Work&Travel е специална обменна програма за студенти на Държавния департамент на САЩ, която позволява 4 месеца легална работа и 30 дни туристически престой в Америка. Право на участие имат студенти редовно обучение, на възраст между 18 и 28 г. У нас програмата действа от 1992 г.



ДРУГИ ВЪЗМОЖНОСТИ

С падането на долара много студенти се насочиха към Великобритания, където офертите основно са за селското стопанство. Популярност в последните години добиват и континентални дестинации като Испания и Франция, Германия и дори скандинавски страни.
17
4705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
10 Юли 2011 20:30
Защо се наричат "бригади"? Когато са си чиста проба наемен труд.
------------------------------- --
Блогът на Генек

10 Юли 2011 20:47
Натиснете тук
10 Юли 2011 21:23
Сократе,
сакън!
Ще докараш инфаркт на Манрико, Динаин, Бенедикта /на нея държа!/ и куп други...
----------
Блогът на Генек

10 Юли 2011 21:26
Генек,
Чудя се дали отнякъде може да се свали "Утро над родината". Ако не за друго - вътре е цялото съзвездие от бъдещи големи артисти.
10 Юли 2011 22:11
То па с тоя курс на долара голем праз

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
10 Юли 2011 22:29
а що,
маса народ се натиска - имам дори познат който презаписва уни неколкократно само за да може да ходи няколко пъти до сащ.
свят широк хора всякакви, върк унд травел програмите принципно са огромна загуба на време, но за всеки влак си има пътници
10 Юли 2011 23:01
Ами как няма да се натиска всичкото студентство, като "Arbeit macht frei"! Я ще изкяри някой долар, я може да забърше някой/я себеподобен/на. Ама ся кой да ти мисли за бригадирско движение! Lingua franca e английският език - та за туй се никой не досеща, че "бригадите" са за таз цел! И кат се върнат насам - тез там били чехълчета, ние там им скриваме топката, нула общо образование, ограничени като граница на функция... Ама де акъл у "студенството - нашето бъдеще" да се видят с чужди Очи? Горесть превеличайшая...

10 Юли 2011 23:09
Първо, не виждам причина тази тъпня да бъде в раздела Наблюдател - бат Джимо ако беше по-чуствителен би направил опит да сложи край на живота си
Съгласен съм с процесора - преди седмици написах нещо за реалното ученолюбие на българина но ме изкараха lOOser. Хората в щатите едва ли си губят времето с такива глупости - има си стажове в компании или летни семестри.
И не разбирам снобството на младите - какво от това, че отиваш в унив с по-захабени дънки и дрехи, важното са знанията, с които можеш да отидеш на запад за магистратура или докторат. Нищо против селско-стопанския труд, но ако със същата енергия се обработваха пустеещите земи в Бг щяхме да сме от най-добрите.
11 Юли 2011 01:46
А навремето у Полски Тръмбеш какви студентки имаше, ехе!
И домати, домати...
11 Юли 2011 04:13
Да бе , какви домати , какви краставици !!!!
11 Юли 2011 07:53
Сократе,
поразтърсих, ама - на, не намерих.
Ако някой знае къде може да се изтегли - дайте линк.
Аз от няколко години гледам и чета неща от "онова" време. Много са интересни през днешния поглед.
Сега завърших "Подпалвачи" на Шпанов, утре ще я представя в блога.
------------------------------- ----
Блогът на Генек


11 Юли 2011 09:35
Добре, де - при тези пустеещи земи и внос на иначе традиционни за БГ плодове и зеленчуци - държавата не може ли да ги организира тези студенти в бригади тук , в БГ, при дори по - високо заплащане ? Интереса очевидно спада - значи има място за маневри на държавата. Верно, че възниква въпроса и "коя държава ?"
11 Юли 2011 15:20
Сократ Генек пробвайте Натиснете тук
11 Юли 2011 16:31
Негласуващ,
няма го.
--------------
Блогът на Генек
11 Юли 2011 17:32
Много хубава инициатива е това и хич не е вярно, което казва @WSP. Децата тук масово работят през лятото (а и не само) точно тази работа -- и на бедните децата, и на богатите. По-добре е да дойдат тук да поработят, отколкото в България, както някой предлага. Хем ще посъберат някой лев, хем ще видят какво е туй чудо САЩ. Имат и екскурзия после. Това е чудесно. Само трябва да внимават, каквито са ни наивни. Преди няколко години минах да видя сестричката на една моя позната, дошла тук на бригада. Хазяйката ги наблъскала по няколко в стая, а душът нещо се развалил, та ги карала да се къпят навън в гората. Ама наемът същият. Трябвало да почистят някаква къща за дневната надница, но ги накарали две къщи да почистят за същите пари. Те нали млади, весели, вятър им вее покрай ушите. Та, някои се възползват от това. Да внимават. Мога само да им пожелая весело прекарване, да разгледат колкото се може повече и да се върнат живи и здрави у дома. Който иска да остава, да си го уреди някак официално, а не да се мъчи. Има сумати и учебни програми за целта. Успех.
11 Юли 2011 17:49
Добре, де - при тези пустеещи земи и внос на иначе традиционни за БГ плодове и зеленчуци - държавата не може ли да ги организира тези студенти в бригади тук , в БГ, при дори по - високо заплащане ? Интереса очевидно спада - значи има място за маневри на държавата.

Хи-хи, тоз универс е направо трогателен...
И как ще им плати държавата / и защо държавата?/на тия студенти по 9-10 долара на час, че да се хванат да работят у нас...?
Да не говорим, че не може да им осигури екскурзии до Ниагара и Ню Йорк...
Има доста студенти, които са ходили и се натискат пак да ходят в САЩ, въпреки, че тука некои мърморят недоволно...за 4 месеца могат да спечелят по 7-8 000 , а ако се хванат на две работи, нещо, което повечето правят, - над 10 000

Редактирано от - Benedicta на 11/7/2011 г/ 17:53:24

28 Февруари 2014 15:20
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД