По-строги правила и повече контрол за студентските бригади въведе американското консулство от тази година. Правилата ще важат за целия свят от следващата година, но у нас действат пилотно от миналата година. Така тазгодишните "бригадири" вече заминават по новите условия.
Сред най-важните промени са, че студентите вече не могат да заминат без гарантирана работа и да търсят работодател направо на място. "Детайлното ни вглеждане в програмата показа, че студентите, чийто майчин език не е английският, срещат трудности в началото на престоя си, ако нямат гарантирана работа. Ако никога преди не са били в Америка и не говорят свободно английски, ще бъде трудно да излязат навън и да си намерят работа", обясни американският консул у нас Ерик Алегзандър.
Една от основните причини за промяна в правилата е фактът, че американските власти се натъкнали на криминални групи от Русия и Украйна, които се опитват да експлоатират студентите, заминали на бригада в САЩ. Най-често те ги вкарвали в бизнеса с проституцията и хазарта, обясни консулът. Според проучване на посолството за миналата година няма регистрирани такива случаи сред нашите студенти - повечето са работили легално в ресторанти, хотели, увеселителни паркове и т.н.
Сред новостите е списък с професии, които са забранени за младежите, които заминават по тези програми. Те не могат да се наемат като детегледачи, камериерки и чистачи в частни домове. Не могат да са и частни шофьори. Нямат право да работят в казина и изобщо в областта на хазарта - преди години този тип работа беше предпочитана заради солидните бакшиши. Забранено е още да се хващат на работа като водачи на велотаксита и оператори на инвалидна количка.
Американските власти ще следят по-строго и дали студентите тръгват от България с осигурено жилище. Вариантите за подсигуряване с покрив над главата са няколко - жилището да бъде осигурено от американската агенция, от работодателя или самите студенти да си го намерят. Работодателите и агенциите ще правят това по по-стриктни правила от страна на Държавния департамент.
Студентите могат да се обаждат 24 часа на безплатния телефон 1-800-283-9090 за всякакви оплаквания и за допълнителна информация. Другият вариант е да комуникират по мейл - jvisas@state.gov. "Агенциите ни в САЩ в момента са много заети с телефонни разговори с родителите на българските студенти, които заради това, че се забавляват твърде много там, са забравили да се обадят в България и да кажат как са", разказа с усмивка Алегзандър.
В името на спокойствието американските агенции, които партнират с българските посредници за изпращане на студенти по програмите Work&Travel, също имат нови задължения. Те вече са длъжни на всеки няколко седмици да поддържат контакт с младежите, за да проверяват дали имат някакви проблеми. Агенциите в САЩ досега не са осигурявали необходимата допълнителна помощ на студентите, от която те са имали нужда, коментират от консулството в София. Агенциите отвън океана трябва да имат и директен контакт с американския работодател. Досега бе възможно те да преотстъпят търсенето на работа на кандидатите на други агенции.
"Преди беше възможно агенцията да ни каже: студентът ще работи 4 седмици в еди-кой си хотел, още 4 - в друг. Това вече не е възможно", обясни консулът. Това обаче не означава, че студентите не могат да сменят работодателя си, ако не са доволни от него. Новото е, че вече нямат право да действат сами, а трябва да се обърнат към американската си агенция. Тя на свой ред трябва да им даде информация дали новият работодател участва в програмата и дали е изряден.
6500 български студенти са заминали това лято на бригада в САЩ. Това е с 15 на сто повече от 2009 г. Въпреки че от посолството отчитат изключително успешна кампания, студентските бригади са далече от популярността си отпреди годините на кризата. През 2007 г. например бе постигнат рекорд с над 10 000 студенти, които заминаха в страната на неограничените възможности. В разгара на кризата обаче стана трудно да се заработват допълнителни часове, благодарение на които младежите успяват да компенсират първоначалната си инвестиция в пътуването.
Не са малко случаите, в които българите заминават за втори и дори трети път в САЩ. Основното предимство на повторното ходене е възможността да започнат работа при същия работодател. Между 30 и 35% от всички пътуващи по програмата Work&Travel са студенти, които го правят за втори или трети път, отчитат българските агенции. В последните години най-популярните дестинации са Аляска (заради високото заплащане) и Източното крайбрежие (заради добрите работни позиции). Най-голям интерес има към работни места, които предполагат допълнителни приходи от бакшиши.
От американското посолство съобщиха, че 98% от кандидатите са получили визи. Едва при 16 студенти е имало проблем с работата, защото тя е попадала в забранителния списък. Все пак на някои от тях са намерили нови позиции и те пак са заминали. Според данни на консулството 96% от българите, заминали през 2010 г., са доволни от бригадата си в САЩ и биха препоръчали програмата на приятелите си. 4 на сто казват, че не са доволни основно заради това, че допълнителните часове не им са заплащани, или заради проблеми с жилището. От 5700 заминали през м.г. около 3-4% са се опитали да останат нелегално в САЩ след изтичане на визата им. От консулството отчитат процента като нисък.
УСЛОВИЯ
Програмата Work&Travel е специална обменна програма за студенти на Държавния департамент на САЩ, която позволява 4 месеца легална работа и 30 дни туристически престой в Америка. Право на участие имат студенти редовно обучение, на възраст между 18 и 28 г. У нас програмата действа от 1992 г.
ДРУГИ ВЪЗМОЖНОСТИ
С падането на долара много студенти се насочиха към Великобритания, където офертите основно са за селското стопанство. Популярност в последните години добиват и континентални дестинации като Испания и Франция, Германия и дори скандинавски страни.
Защо се наричат "бригади"? Когато са си чиста проба наемен труд.
------------------------------- --
Блогът на Генек