:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,686
Активни 713
Страници 21,251
За един ден 1,302,066
Прогноза

Световна сила, която се гради върху дългове, бързо се сгромолясва

Не е трудно да си представим сценарий, при който Китай използва финансовата си сила срещу САЩ, както сториха САЩ срещу Великобритания след Втората световна война
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Сенатор Джеф Сешън от бюджетната комисия и шефът й Пол Райън (на заден план) на пресконференция, на която критикуват бюджета на администрацията на Обама.
Американците винаги мърморят по адрес на хаоса в правителството. Но нещата се променят, когато някоя кредитна агенция повтори упреците им. На 18 април Standard & Poor's - една от онези необяснимо могъщи фирми, които правят рейтинг на финансовата сила на емитентите на облигации, обяви, че започва да се чуди дали може да се разчита, че могъщото правителство на САЩ ще се разплати с кредиторите си. Това бе важен момент: за пръв път от 7 десетилетия, през които компанията следи САЩ, тя излъчва такова предупреждение. "Белезите на политическа безизходица бяха основна причина за промяната в нашата прогноза", обясни шеф от S&P. "Сумрак във Вашингтон", написа в заглавие в."Файненшъл таймс".

Според някои анализатори снижената прогноза се появява в подбран по политически съображения момент, но малцина я поставят под съмнение. Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че в рамките на 12 г. федералният дълг може да достигне 100% от БВП, запращайки САЩ по-дълбоко от банкрутиралите Ирландия или Португалия - така че авторите на рейтинги в S&P имат причини да се тревожат. Най-големият кредитор на Америка - Китай, който размахва пръст за състоянието на финансите на САЩ през последните 3 г., наскоро призова Вашингтон към "по-отговорни мерки" в защита на инвеститорите. Това дойде като капак след шамарчето от МВФ няколко седмици по-рано. Фондът порица САЩ за липсата на "надеждна стратегия" за стабилизиране на дълга -



унижение, което някога бе резервирано само за бедни страни



Преживели мелодрамата със заплахата правителството да хлопне кепенци, американците вече осъзнават, че истинските бюджетни битки предстоят. Заплахата да се остане без правителство доведе до съставянето на бюджет, който предвижда 38 млрд. долара съкращения от тазгодишните федерални разходи. Реалните съкращения обаче ще бъдат по-малки и почти няма да се отразят на националния дълг от 14.2 трилиона долара. Ястребите сред специалистите по бюджет сред конгресмените републиканци, водени от шефа на бюджетната комисия Пол Райън от Уисконсин, сега настояват за съкращения в порядъка на трилиони и заплашват да не позволят увеличение над позволения праг на федералния дълг, ако не ги получат. Това ще принуди финансовото министерство да прекрати заемането, когато таванът на дълга бъде достигнат през лятото, което ще доведе до хаос в правителствените програми и подновяване на рецесията. (А дали ако правителството спре работа, това няма да стимулира пазара?)

Ако приемем, че Райън и съмишлениците му не прибегнат до този краен вариант, въпросите, които тревожат S&P, така и няма да получат отговори. Как САЩ ще овладеят огромния си дълг, който ги нарежда на второ място в света като длъжник след Япония? Дали лидерите на нацията имат куража да орежат здравните или социалните осигуровки? Дали ще затворят пробойните в масовите данъци като например облекченията за лихвите по ипотеките? В сравнение с големите държавнически дела - войната и мира, битките срещу СПИН и глобалното затопляне - тези проблеми може да изглеждат и досадни. Но те определено са предизвикателство за днешното поколение с дългосрочни последици за позициите на САЩ в света. Историята ясно указва, че сила, която се гради върху дългове, често е сила, която се сгромолясва.

Ето два примера от Египет. Преди век и половина Египет е чудото на Новия свят. Гражданската война в САЩ е унищожила износа на памук от Американския юг, в резултат на което цените скачат 8 пъти, и това е причина египетските производители рязко да забогатеят. Владетелят на Египет Исмаил Паша харчи нашироко за жп линии в Египет, поставяйки рекорд на км жп линии на глава от населението в световен мащаб. През 1869 г. египтяните празнуват откриването на Суецкия канал - инженерно чудо, което разсича дясното рамо на Африка. Високопоставени гости от Лондон и Санкт Петербург пристигат, за да станат свидетели на церемониалната процесия от кораби, предвождана от яхтата на императрица Йожени. Празненствата продължават 3 седмици - някаква смесица от високопарните сбирки в Давос и вакханалията на фестивала в Рио.

Но дори преди френската императрица да проплава канала, капитулацията на Конфедерацията при Апоматокс пропуква египетския балон. С края на Гражданската война цените на памука започват да падат и суетата на вицекраля на Египет може да се поддържа вече само с безразборно вземане на заеми. От 1867 г. до 1875 г. националният дълг на Египет скача от 3 млн. лири стерлинги до 100 млн. лири стерлинги, като в същото време цените на памука продължават да падат до нивата отпреди Гражданската война. Дългът става невъзвращаем. Това, което следва, е урок за начина, по който



дългът светкавично излага на риск националния суверенитет



През 1875 г. останалият без пукната пара хедив продава дела на Египет в Суецкия канал на британците, които се сдобиват с финансовата и геополитическата перла в короната на смущаващо ниската цена от 4 млн. лири. На следващата година Египет спира да обслужва дълга си и през 1878 г. е принуден да състави правителство, чиято основна функция е да ощастливява чуждестранните кредитори - в този кабинет финансовият министър е британец. През 1882 г. британската военна интервенция затвърждава съдбата на Египет като колония. На езика на имперската държавност Египет става "прикрит протекторат".

Това е краят на първия урок от Суецкия канал. За изнервените американци днес вторият е по-завоалиран, но и по-шокиращ. В средата на 20-и век Великобритания - суперсилата, която се възползва от дълговата криза на Египет, преживява и своя криза, предизвикана от прекомерното заемане на средства, за да се бие в две световни войни. По това време лидерите й все още си вярват, че управляват света.



Мощта им обаче е илюзорна



След Втората световна война Великобритания е дълбоко задлъжняла на САЩ - предимство, което президентът Айзенхауер използва, за да извлече различни политически ползи, включително и връщането на Суецкия канал на Египет. (Той иска да угоди на новия лидер на Египет полк. Гамал Абдел Насър и да го задържи извън сферата на влияние на съветския лагер). Доларът заменя паунда като глобална резервна валута. А САЩ заменят Великобритания като глобална сила.

Унижението при Суец бележи края на британските имперски претенции. Както пише историкът Найъл Фъргюсън: "На практика империята е победена в Банк ъф Ингланд (националната банка - бел. ред.)". Харолд Макмилан, който тогава е финансов министър, признава, че Суецкият канал е "последното издихание на една залязваща сила", и добавя, че "вероятно след 200 г. САЩ ще разберат как сме се чувствали".

Днес, след около 55 г., въпросът за американците е дали тези 200 г. вече не са изтекли. Тревожният размер на дълга от 14 трилиона долара не отчита 3-те трилиона дългове на държавното и на местните правителства, както и още 1 трилион долара липси в пенсионните фондове. Ако се прилага възприетата напоследък политика, федералните власти биха могли да предложат спасителни пакети на местните власти и в такъв случай държавният дълг би станал още по-голям от предвижданото.

Но дори и гигантският размер на дълга не е най-тревожното нещо. В крайна сметка американският дълг е по-малък от японския, който възлиза на над 200% от БВП на страната. Но ако японското правителство заема предимно от населението на страната, американското правителство не може да го стори -



американците просто не спестяват достатъчно,



за да стане това възможно. Вместо това, по примера на Великобритания в залеза на империята, САЩ финансират все още амбициозната си външна политика със заеми от чужденци. И нейният основен кредитор, разбира се, е многолюдна надигаща се суперсила, която дори невинаги симпатизира на целите на САЩ.

Не е трудно да си представим сценарий, при който Китай използва финансовата си сила срещу САЩ, също както сториха САЩ срещу Великобритания. Представете си конфронтация заради Тайван - отколешна потенциална конфликтна точка заради настойчивостта на Пекин, че тази де факто независима нация по закон е част от Китай. Китайските лидери, които се опитват да отстоят позицията си без въоръжен конфликт, който биха могли да загубят, избират неконвенционални оръжия. Например кибератаки срещу американски сървъри, но признават, че дигиталният вандализъм може да се смята за акт на умишлена агресия, на която Пентагонът може да отговори. Затова те избират средства, които изглеждат законни и допустими. Някакъв технократ от китайската Централна банка обявява разпродажба на американски ценни книжа.

За САЩ би било трудно да протестират срещу такова действие. Според американския закон китайците свободно купуват американски правителствени дългови книжа и са също така свободни да ги продават. Но



продажбите биха имали катастрофални последици за САЩ,



защото китайското правителство притежава американски дългови книжа за 1.2 трилиона долара, или 14% от всички, държани от инвеститори. Ако Китай обяви, че планира да разпродаде постепенно дела си или дори ако спре да купува облигации с обичайния си темп, цените ще тръгнат надолу. И всеки играч на "Уолстрийт" би се втурнал да разпродава.

Първоначалните последствия биха били ужасни. Ако инвеститорите се откажат от държавните облигации, цената на правителствените заеми би ударила тавана. Някои от оттеглящите се инвеститори биха отнесли парите си в чужбина, от което доларът също ще се срине. Тези първи последствия ще са тривиални в сравнение с по-значимия психологически ефект. Защото за разлика от краха на "Леман Брадърс" от септември 2008 г. един срив на хазната ще доведе до инфаркт сърцето на икономиката.

Американските държавни ценни книжа се смятат за безрисков капитал във финансовия свят. Те са съвременен еквивалент на златото - сигурен пристан в смутни времена. Наистина, когато "Леман" рухна, капиталите напуснаха частните дългови пазари и се вляха в правителствените ценни книжа, по подобен начин те дръпнаха нагоре и след 11 септември. Но ако Китай реши да организира криза, в която спасителната лодка се превърне в източник на буря, ще настъпи нова по рода си паника. Няма да има подслон, никой няма да вярва на никого. Ако чуете, че мрачните типове от "Уолстрийт" се запасяват с храна и муниции в землянките, значи чакат Армагедон.

Погледнете от тази страна - за последния век и повече правителствата бяха пазителите на финансовите си системи. Те гарантираха банковите депозити, осигуряваха кредитиране в кризисни ситуации, когато уплашените граждани трупаха пари за черни дни, и разчистваха след кризи като настоящата, при която стана ясно, че федералните власти са спасили много повече банки в САЩ и в чужбина, отколкото се предполагаше. Една криза на пазара на американски ценни книжа би означавала, че най-мощният държавен фонд е в беда. И тогава



кой ще спаси спасителя? Отговорът вероятно е - никой



Не всички експерти смятат, че Китай ще използва финансовите си сили, за да застраши САЩ. Някои твърдят, че с понижаването на цената на облигациите Китай сам се прострелва в крака, тъй като притежава такива за над 1 трилиона долара. Но те пропускат факта, че държавите неизбежно си причиняват загуби сами, влизайки в битки - ако пресметнат, че загубите на противника ще са по-големи от техните, могат да решат, че агресията си заслужава. За жалост Китай може да си позволи да понесе удар по облигационния си портфейл, докато САЩ едва ли биха издържали нова катастрофа от мащабите на тази с "Леман". От тази гледна точка китайската заплаха от финансова атака не е за подценяване.

Разбира се, историята никога не се повтаря буквално. Унижението на Исмаил паша през 70-те г. на 19-и век може да изглежда далечно и нереално като в приказка. Пекин няма да изпрати китайски финансов министър във Вашингтон. Великобритания през 50-те години на миналия век бе значително по-уязвима, отколкото са САЩ днес - нейният държавен дълг, сравнен с БВП, бил почти 4 пъти по-голям и не е разполагал с амортисьора на плаващия валутен курс.

Въпреки всичко историята ни предлага ценни поуки. За известно време през миналия век САЩ осигуряваха заемите, с които се плащаше за британската външна политика. За известно време през този век Китай купуваше ценни книжа, които финансираха авантюри като иракската война, макар да й се противопоставяха. Не е много мъдро да се смята, че американските дългове няма да ни тежат. Китай вече се оплаква от статута на американския долар като резервна валута. Когато най-големият собственик на активи обяви на света, че най-вероятно ще спре да купува, тогава перспективите са малко тревожни.

Все още



не е твърде късно за САЩ да си върнат контрола върху дълга



и да ограничат уязвимостта си към чуждестранните съперници. От позицията си в бюджетната комисия Райън вече изложи своя план, предвиждащ агресивни ограничения за бъдещ растеж на здравните програми. Реформаторите в Сената, водени от двупартийна група, известна като Бандата на Шестимата, лансират смесен подход - стъпвайки върху заключенията на миналогодишния доклад на президентската бюджетна комисия, сенаторите предлагат комбиниране на ограниченията в здравните програми с други съкращения в бюджетните разходи и с увеличения на данъците. Президентът Обама от своя страна предложи съкращаване на 4 трилиона долара от дефицитите за следващите 12 г., макар да не му е много ясно как ще стане това. Всички страни обаче са единодушни, че дефицитът е проблем. Ако се споразумеят, предупрежденията на кредитните агенции скоро ще бъдат забравени. В крайна сметка въпросът с дълга е предимно политически. Нерешаването му ще повлече огромни политически последствия, ще предизвика залеза на суперсилата, гарантирала сигурността на света, дала на света резервна валута и подкрепяла каузи от свободната търговия до битката с глобалните болести и зарази. Решаването на въпроса с дълга ще изисква политически кураж - куражът не само да се предложи решение, но и да се постигне компромис с опонентите.

Разбира се,



не винаги лидерите, които си избираме, имат кураж



Но без съмнение проблемът с дълга ще ги принуди да съберат всичката си смелост. Доскорошният главен икономически съветник на Обама Лорънс Самърс формулира предизвикателството много ясно: "Ако Америка си позволи да не изпълни задълженията си по дълга, ще настъпи ситуация, сравнима с тази да се позволи на дете да играе с кибрит в стая, пълна с динамит. Аз продължавам да смятам, че е почти немислимо избрани политици да поемат такъв риск". Да се надяваме, че бившият му шеф го е чул.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентът на САЩ Барак Обама (в средата) се срещна с лидерите от Конгреса (от дясно на ляво) - Мич Макконъл, лидер на сенатското малцинство, водача на мнозинството в Сената Хари Рийд, шефа на камарата Джон Бьонер, лидерката на малцинството в Конгреса Нанси Пелоси, лидера на мнозинството в Конгреса Ерик Кантор и Стени Хойър - на разговори за ограничаване на дълга.
СНИМКА: Suez Canal Company Stamp
За откриването на инженерното чудо, което разсича дясното рамо на Африка, пристигат високопоставени гости от Лондон и Санкт Петербург. Заради него обаче Египет затъва в дългове.
208
8933
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
208
 Видими 
10 Юли 2011 20:12
Браво на автора !

Тази статия следваше да бъде написана преди "геният" на полит-коректното недоразумение наречено Обама тръгна да решава американските икономически проблеми с методи, които доведоха до самите проблеми.

САЩ е крайно време да изпият горчивата чаша. Не за друго, а защото бидейки все още експериментална държава си въобразиха, че могат не само да дават акъл на света относно неща, които не разбират, ами и да ги налагат с оръжие, сила и тъпанарска холивудска перверзна пропаганда.
10 Юли 2011 20:26
... а от американско робство ще ни спаси дядо Ху-Юан...
10 Юли 2011 20:35
Виж ти surprise, някой набра кураж да каже на висок глас " Кралят е гол", ама много гол....
10 Юли 2011 20:48
Изключително професионално написана статия.
Просто ме накара да си спомня една култова карикатура от книгата "Съветски хумор" на библиотека "Стършел".
Там "Кризата" със съсухрените си ръце беше хванала един дуелист който използваше като щит американски долар и който дуелист налагаше със сабята си другия дуелист със щит като британския паунд. Щита като паунд беше разнебитен и английския дуелист стъпкан. Но "Кризата" държеше и двамата
Но главното в статията е простото правило, че на война може да се тръгне с ясно осъзнаване на загубите които предстоят. Стига да се знае че загубите на противника ще са по-големи.
Китай ще се простреля крака, но за САЩ ще са нужни протези .
Затова ще се случи най-нормалното нещо на света. Реднеците ще си свият сърмите ще се върнат зад океана да ближат рани. И ще настъпи световния хаос.
Ще бъде вълнуващо и феерично!
10 Юли 2011 20:52
Няма нищо по-ценностно за отделната личност и за общността от отърсването на робството на душите.
Дневният ред е неизбежно един и същ- финансова криза по планиран цикъл с верижна реакция с последици от поредната "криза".
10 Юли 2011 21:31
американският дълг е по-малък от японския, който възлиза на над 200% от БВП на страната. Но ако японското правителство заема предимно от населението на страната

Това не е трябвало да споменават в иначе добре написаната статия. Защото, ако се разгледа не само външния, но общия държавен дълг, т.е. със заемите "от населението на страната", то лесно ще се види, че федералният дълг на САЩ не са скромните 100%, а 500% от БВП. Има един много поучителен часовник по въпроса
10 Юли 2011 21:33
Абе де да знам!
От време на време се появяват такива статии.И звучат много компетентно.Поне трудно може да има се опонира-боравят с числа и то ....мноооо големи числа от които чак дъхът ти спира!
След което човек си казва - Край! е те тия -беа до ТУК!
Още по след това - айдеее тия нападат Ирак и се почва еднааа...е от къде ги вземат тези пари?Само не ми обяснявайте - печатат си ги!
На мен може и да се опитате с това обяснение - но го направете на китейците дето им изкупуват книжата, не на мен.
Моето простичко обяснение е, че все още държат ключа от палатката.А се опита некой да влезе - бой по каската. До кога ключа ще е техен-не знам!
Друг въпрос.Но прочитайки статията би следвало човек тутакси да си продаде всички долари за юани, да почне ускорен курс по китайски и да си подготви и разпрати CV-то до три-четирибуквени HR.
Ба Ли Гу!
10 Юли 2011 21:38
Буквално Китай е работилницата на света. Т.е. имат технологиите. Ако решат да владеят света, могат да го направят. Според мен никой не би искал да се простреля сам в крака, но може да го направи ако бъде принуден. Защо не с ограничаване достъпа до петрол. Пример - войната в Либия. Възможно е такава криза да бъде предизвикана, не виждам начин да се справят с този дълг.
10 Юли 2011 21:41
И още нещо, ако се случи тази криза, то тя ще е самопрострелване на САЩ в крака, почти същото е, но целите и резултата са други.
10 Юли 2011 21:46
Авторът навярно разбира от икономика. Но пък не разбира от китайци. ЗИП да прощава и той, ама греши. Китай не би си прострелял крака, ако ще и САЩ да седне в инвалидна количка. Ако ще се привеждат аналогии и метафори от военното изкуство, то следва да бъдем наясно, че това, което Западът разбира като военно изкуство никак не се припокрива с разбирането на Изтока. При положение, че Китай разполага с лостове, които могат да повлияят на политиката на САЩ, те най-вероятно ще се възползват от тях. Но не за да унищожат икономически или политически САЩ. Китайците имат стратегическо разбиране, което не предполага въвеждането на противника в безизходица и отчаяние. Напротив, разчита се на каскада от тактически маньоври, които имат за своя цел стратегическо надмощие над противника. Всеки един от провежданите тактически маньоври разчита на "здравия разум" на противника и тривиалната му реакция. Поставени в система, обаче, те го водят към неминуемо поражение. Последователно и умело, стъпка по стъпка, противника бива омаломощен, съпротивата му се сломява и накрая той е победен с минимален разход на усилие и ресурси.
10 Юли 2011 21:56
Firmin, разбирането на Изтока е, че действията над противника не трябва да водят до ситуация на пълното му унищожение. Тогава противника е най-опасен и може да нанесе най-големи вреди.
10 Юли 2011 22:03
Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че в рамките на 12 г. федералният дълг може да достигне 100% от БВП,
............................... ....................
............................... ....................
След Втората световна война дългът е бил 120 % от БВП.
Проблемът на Америка е как да се спре източването на държавния бюджет от мултинационалните корпорации и как да спре изтичането на национален капитал в наднационалното пространство. Държавата се нагръмка със заеми, докато със същите пари частни лица правят огромни, лесни и гарантирани печалби, които отиват в офшорни зони. Частните лица богатеят, държавата трупа заеми. По спасяването на частните финансови институции държавата дублира дълга. Войните също лапат трилиони. Войните се превърнаха в перфектен механизъм за източване на държавата. Оръжейните компании правят луди пари. Частните компании, които осъществяват логистична подкрепа на армията също правят фантастични печалби. Една бутилчица чешмяна вода я фактурират по петстотин долара да държавата. А вече цялата логистика е поверена на частни фирми. Как да спрат войните, като трябва да спрат и нечуваните печалби за частниците!
Авторът на статията ни внушава някакви варианти за намаляване на федералния дълг, без да се спре източването на държавния бюджет в посока офшорните зони.
10 Юли 2011 22:08
Слад тази статия мога спокойно да прескоча Хърсев.
Щатският балон не може да не се пукне някой ден и то заради "американската мечта"всички хора да приличат на тях.Само че повечето хора не искат.
10 Юли 2011 22:10
гонзо - ти чичата ли заместваш?

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
10 Юли 2011 22:31
Firmin
Китайците имат стратегическо разбиране, което не предполага въвеждането на противника в безизходица и отчаяние. Напротив, разчита се на каскада от тактически маньоври, които имат за своя цел стратегическо надмощие над противника. Всеки един от провежданите тактически маньоври разчита на "здравия разум" на противника и тривиалната му реакция. Поставени в система, обаче, те го водят към неминуемо поражение. Последователно и умело, стъпка по стъпка, противника бива омаломощен, съпротивата му се сломява и накрая той е победен с минимален разход на усилие и ресурси.
"Върха на военното изкуство е да победиш противника без бой" Сун Дзъ
10 Юли 2011 22:46
В статията има една лъжа - дълга бил към китай и др. кредитори. Към кого е дълга Към кредиторите. Кои са тези кредитори ??? Никой няма такива резерви, даже целия свят взет заедно. Да не говорим и за другите държави от света - колко от тях нямат дългове ??? Много малко. Тука все интелигентни хора сте - ха отговорете - Към кого и САЩ и почти всички държави имат дългове ???
Въпроса с дълговете САЩ може да го реши лесно - национализиране на Фед. Дано американските патриоти успеят в борбата си със злото да си отдъхне малко и света.
За връщането на дълга - не си правете илюзии - ще се разберат със Фед. А за другите... Познавате ли слаб, който да даде заем на силен и после да диктува условия. По вероятно да остане с пръст в г_з. Обратно - ако слаб дължи нещо на силен... ще му бъдат съдрани всички кожи - както и става.
10 Юли 2011 23:19
***

Редактирано от - sybil на 11/7/2011 г/ 01:38:58

10 Юли 2011 23:20
Гладиатор,
В един разказ на Шекли се описваше същество, което нямаше никакви проблеми с прехраната. Просто преодоляваше времето и ядеше себе си - в по-стара възраст. После в малко по-млада. И тъй нататък...
Нещо подобно правят и тези приятели. Ядат не нас, а децата и внуците ни.
Добре уредено - лошото може да дойде ако се окаже, че са яли себе си.

Редактирано от - Сократ-май на 10/7/2011 г/ 23:21:46

10 Юли 2011 23:28
Разбирам злорадството на тавагишчите, но все пак да са предупредени - ако хамериканците, известни им още като пиндоси от основните им информационни източници, бъдат принудени да слязат от колите и да се качат на обществен транспорт, вие ще гладувате в буквалния смисъл. Ама като сте рекли, че ви е кеф да ви се запали къщата, за да изгори на съседа плевнята, ваша воля!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
10 Юли 2011 23:30
Ще гладуваме на мук.
10 Юли 2011 23:37
За камъняците така или иначе ще има по една петолъчка.
Дали от товариш путя или от товариш зинтаро, важното е да е с формата на пентагоня.
За хляб, не пише.
10 Юли 2011 23:50
Основните факти са:

Дългът на САЩ е 70% БВП, на Гърция - 160% - но при силно надценен БВП.

Основната причина за дълга на САЩ е господството на пазарния фундаментализъм - богатите богатеят, но не плащат данъци, средната класа обеднява и плаща по-малко данъци от нормално, купува по-малко и това потиска икономиката.

Освен силно намалените приходи, увеличени са са силно и разходите - особено за Бушевите "частни войни" (вж. Гозамбо по-горе) и за corporate welfare, т. е. богатски "цоциализъм", дето най-големи черпаклии се явяват най-богатите компании - нефтените и другите енергийни, както и хранителните гиганти, лапащи субсидиите, предназначени уж за дребния фермер.

Връх на богатския цоциализъм беше бейлаута на финансовия сектор, дето само по една програма, ТАРП (troubled asset relief program), бяха изсипани от Буш 700 нлрд данъкоплатски - раздадени на банките затова, че последните разкатаха майката на икономиката, и на застрахователния сектор.

Налице е следователно гигантско преразпределение на богатство от средната класа и от държавата (данъкоплатеца) към най-богатите. То според Дж. Щиглиц (икономист, Нобелист) е вече най-голямото в историята преразпределение на богатство след приватизацията в бившия СССР.

Но щом причината за дълга е политическа, значи и решението е политическо, и е доста лесно, стига населението да се осъзнае и политиците (демократите, може даже и част от червените) да се откъснат от влиянието на лобистите.
10 Юли 2011 23:55
Манрико, нека да повторим Правилото:
- Ако Ми дължиш 10К, вярно, имаш проблем, но все някак си ше го решим, хора сме все пак..
- Но ако Ми дължиш бутилка Jack Daniel's Black label, тогаз вече ше ти доде The Big Problem, с бухалката!
10 Юли 2011 23:59
Сащският долар го крепи само това, че петролът и газът се продават по Света срещу сащски долари! Но за да бъде задоволена тази ВЪНШНА нужда от сащски долари, САЩ трябва постоянно да печатат сащски долари, зад които, обаче, не стоят стоки или услуги, произведени в САЩ! Сиреч, това са "инфлационни" долари! Но другите държави по Света ги търсят, за да купуват с тях петрол и газ- и за да получат тези сащски долари, тези държави трябва да изнасят свои стоки в САЩ или в държави, които имат "излишни" сащски долари(от износ на петрол и газ, например или от положителен търговски баланс със САЩ)! Но положителен търговски баланс със САЩ е вреден за САЩ- освен ако САЩ разменят прясно напечатани долари срещу стоки, произведени от други държави! И така и става- САЩ постоянно печатат долари и срещу хартията за тях получават блага от целия останал Свят!
Ако, обаче, петролът и газът започнат да се ппродават срещу друга валута(юан, евро, рубла или виртуална), сащският долар ще рухне на мига! Или на мига САЩ ще започнат война(или ще го заплашат с война) с този производител износител на петрол или газ, който реши да продава НЕ в сащски долари(Ирак, Либия, Иран...)! А ако петролът и газът запачнат да се продават НЕ в сащски долари, а в друга валута, то САЩ, за да се сдобият с тази валута, ще трябва да произвеждат и изнасят конкурентни (по качество или цена) стоки, които да продават срещу тази нова "петро-газова" валута! Да, ама САЩ са свикнали да харчат повече, отколкото произвеждат( нали затова имат този голям дълг!), а и произвеждат скъпо, като цена(заради сащския досегашен стандарт на живот!). Така че, САЩ или ще трябва да харчат толкова, колкото са произвели, или да произвеждат на по-ниска себестойност(като Китай, например), или ще трябва да воюват( и да спечелят войната!) срещу останалия Свят, който би отказал да търгува в сащски долари! Дано не е последният вариант!?
11 Юли 2011 00:12
Не знам за друго как е ама как зловещо затъпяха американските филми от едно 6-7 години. А пък тая вече няма ама изобщо какво да се гледа.
11 Юли 2011 00:16
'Ми как ше има, като повечето ги правят у "Бояна-филм"!
11 Юли 2011 00:16
Обама=Горбачов?!
Дупе да им е яко, ако е така...
11 Юли 2011 00:17
САЩ няма много да загуби, а доста повече ще спечели (както и останалият свят), ако доларът спре да бъде световни резервни пари. Доларът ще поевтинее, американският износ ще нарасне, безработицата ще намалее. Има доволно развити, вкл. от водещи американски икономисти, идеи за нова резервна валута.

Китай обаче държи 3/4 от резервите си в долари и доларови книжа, а САЩ купува над 50% от износа му. Всяка по-рязка нестабилност на долара ще обезцени спестяванията на Китай, всяко чувствително спадане на китайския износ за САЩ ще предизвика милионна безработица и социална буря в Китай.

Влиянието на Китай, 20% от населението на земята, в света е голямо, но то най-вече се изразява в това, че ликвидира индустрията на другите страни от Третия свят и във все-по голяма степен - и на САЩ и другите развити страни, че вдига цените на суровините и че е вече най-големият замърсител на планетата.

Китай сега има около 12% от БВП‌ на САЩ на калпак, с което се явява бедна развиваща се страна, някъде между Нигерия и Никарагуа. Макар да дава безспорно и положителен пример за нас с индустриалната си политика, с привличането на западни инвестиции, с усвояването на технологии, с развитието на образованието и инфраструктурата, китайският модел като цяло е неприложим в други страни и като така Китай не е и не може да бъде "световен лидер". Социалният му модел, политическата му система и духовната му култура (официозната) са примитивни и напълно неприемливи за европейските общества, каквото ние сме вече над 130 години. (Китай например няма фонетична писменост и развита религия.)

Българските набедени "леви" симпатизират на Китай като уж антиамериканска сила, без да разбират, че в Китай няма нищо "ляво" - това е истински ад за бедните, старите и слабите, и че Америка има и друго лице, не само Рейгън-Бушевото.
11 Юли 2011 00:23
Спекулациите на тема щатски дълг отколе са някаква надежда на онеправданите да си върнат на онеправдалия ги и на загубилия имперско величие (Франция) да получи реванш. Когато обаче само една от щатските флоти може да смачка Европа, понятия като национален или какъвто и да е друг дълг на САЩ губят практически смисъл. Лесни обяснения като това за Суецкия канал като причина за разпадане на Британската империя са удобни успокоителни пред наистина митичните пропорции на онова, което се наблюдава. Да не говорим за бездарните анализи, изкарващи, че bailout-ите били корпоративен социализъм.



Монархиите са си повече от всякога на място, Съветският съюз го няма, а Русия е маргинализирана до суровинен придатък със система, наложена от щатите, а не обратно. Китай е още по-драстичен пример на онова, което щатите налагат и то в един кратък период. Който има очи вижда, че, обратно на онова, което някои искат да изкарат, американската концепция за уредбана света наистина триумфира и такива като Китай нямат друг избор, освен отреденият им от Knickerbocker, Union и още няколко подобни клубове, да са работилница на света и да се задушават в собствените си фабрични изпарения. 



Светът върви към пустош, населена от пингвини във фрвкове, обслужвани от untermensch. Промяна на тази тенденция осланяйки се на наличието на дълг е все едно да се очаква кварталният слабак да стане тартор на бандата, понеже сегашният с мускулите, дето владее и джу-джицу, имал да му връща парите, които онзи ден му измъкна като му изви ръцете. 



Спасението на света може да се очаква единствено чрез вътрешен прогрес, който по непреодолим начин, без кръвопролития, ще направи настоящата двуполюсна система отживялост. The powers that be обаче не са глупави (surprise, surprise) и правят всичко възможно да предотвратят подобно развитие чрез, например, глобално инсталиране на бездарна наука и нарочно изтощаване на грандиозни ресурси в ялови проекти като хадронния колайдер в CERN или най-целенасочено вкарване в задънена улица на проекти като тези свързани с ядрения синтез. Интелектуалната пустиня, в която превръщат света е още един фактор, който отдалечава истинското решение. Това е за което трябва да говорим, а не да им се връзваме на номерата и да продължаваме да дъвчем желани от тях теми като дълга и никак не следващо от това колко Китай щял да стане велик и да види сметката на САЩ.
11 Юли 2011 00:29
САЩ много губи от това да бъде trade deficit of last resort, потребител of last resort.

Но пък Китай не може да увеличи вътрешното си потребление и да се скъса, защото заплатите са ниски, по-ниски от обичайното за другите по-стари азиатски тигри на подобен етап от развитието им, а и натискът в/у работниците да пестят е огромен - за зестра и училище на по-малките сестри и братя на село, за издръжка на старците, които нямат пенсия, за лечение на цялата рода, за собствена зестра или "състояние", без което не могат се ожени, за собствено по-високо образование. Всичко това се плаща с пари. Самоубийствата на млади работници (скачат от покривите на казармите-общежития) са масови.

Фабричните общежития са от себе си страшна система за феодална експлоатация - живее се скотски, плащат се безумни "услуги", без да те питат искаш ли ги и получаваш ли ги наистина. Големите американски инвеститори като Уолмарт (който сам си произвежда всичко в Китай в собствени Уолмарт фабрики) надминавали и китайските компании по изобретателност в изсмукването на работниците.
11 Юли 2011 00:31
Хайде Биволе, просветли ни в тази насока - как да катурнем смръдливия дангалак и да не затъваме в интелектуалната пустиня?
11 Юли 2011 00:34
нахалството на фичката вече доближава гръцкото,
потребител от ласт ризорт
греция сигурно е кредитополучател от ласт ризорт.
----
А лошото е че требе да се работи
11 Юли 2011 00:37
САЩ носи голяма морална вина за победата на пазарния фундаментализъм по цял свят след разпадането на СССР и двете непълни десетилетия "американски триумфализъм" - по Щиглиц, от рухването на Берлинската стена до рухването на Леман брадърс.

Сега би трябвало САЩ да даде нова насока, и то такава, която вече е позната и е съществувала успешно там от 30-те до 70-те години на 20 в. Това не значи, че ще се връщаме към абсурдите на съветската икономика, а че ще се освобождаваме от крайностите и абсурдите на пазарния фундаментализъм. Истината както винаги е някъде по средата.
11 Юли 2011 00:46
САЩ е trade deficit of last resort най-вече защото "американските" компании изнесоха масово производствата си в Китай - вече почти няма "американски"‌ "гаджет", който да не е направен в "американски" фабрики в Китай (като по-тънките им чаркове са внос от Япония - това се разбра след земетресението.) В последно време си купих нетбук Дел, нов Киндъл, взехме нов айпод тач за щерката, два Нук-а - за жената и сина, синът си купи хубав Макбук Про - всичко мейд ин Чайна, а това са "знаменосците" на "американския" хай-тек. Не само хай-тек. И‌ Ливай Строс вече не произвеждал дънки в САЩ, някъде имаше шокиращ списък на 20 "американски" стоки символи, които вече не се правят в САЩ.
11 Юли 2011 00:51
Биволе,
интересна теза но невярна в същността си!
Китай не е кварталния слабак а третата по мощ военна сила в света.
Никой ама никой не трябва да се съмнява, че Китай паралелно с икономиката ще се превърне и във военна суперсила.
За целта просто трябва да произведат около 500 МБР, няколко самолетоносача и двайсетина стратегически АПЛ. Ако се заемат серизоно с въпроса имат всички шансове за 5 години да постигнат тая работа.
САЩ нямат военен потенциал срещу държава като Иран. За Китай да не говорим.
А Русия има равна с тях стратегическа военна мощ.
Военната машина на САЩ върши работа срещу недохранените арабели в Ирак, но дори в Афганистан е гола вода.
11 Юли 2011 00:52
Чичо Фичо, сигурен ли си че компа ти не е "Made in China"?
А соевите кълнове в соев сос, с препържени пилешки крилца, типично манхатънско производство ли са, или си ги поръчваш от Мanhattan Сhina Тown, дето е на три пресечки от теб?
.
Без майтап, ама вие сте много заблудени овце бе!
Кажете ми една Държава(с голямо Д, каквото и да означава това), която в момента има намерение да си изплати дълговете!
Само една!
А?
11 Юли 2011 00:52
"Американските" компании станаха глобални "съплай чейнс" - наемат работници и произвеждат навън, печелят навън, не плащат данъци вътре, закриват работни места вътре. Капиталът е мобилен - трудът не е, особено когато над 50% от ипотеките са "под вода" и още се задават, а към две трети от пазара на жилища е форкложърс. В добавка държавата субсидира компаниите, режейки от залъка наеден на старците и бедните.
11 Юли 2011 00:52
Чиче а шо забрави знаменитите томахавки
11 Юли 2011 00:56
Сигурен съм, както казах, че компа е мейд ин Чайна, освен по-прецизните му части, които са мейн ин Джапан. Но е мейн ин Чайна в "американски" фабрики по американски чертежи, с "американски" машини, карани от китайски роби на труда.
11 Юли 2011 00:58
Не знам колеги, но ми се струва, че колкото и да го псуваме, Pax americana, ще ни се стори бонбонче в сравнение с Pax China, ако това му е правилното му изписване. Аз лично стисткам палците на братята американци...
11 Юли 2011 01:01
Биволе,
Къде се изгуби по кадаръма, бе, приятел. Интересно мислиш, ела и доразвий своята идея. Писна ми от чичето.
11 Юли 2011 01:06
Zdran, стискай си каквото искаш!
Щото у гръчката Пирея, пристанището вече е над 70% китайско, $120 млрд не са майтап работа..
И каргото залива почти целия ЕС!
11 Юли 2011 01:08
Американските" компании станаха глобални "съплай чейнс" - наемат работници и произвеждат навън, печелят навън, не плащат данъци вътре, закриват работни места вътре. Капиталът е мобилен - трудът не е,

На 100% вярно,
Но с 2 Уточнения:
1) Не би имало нужда да наемат работници навън АКО американския работник работеше ефективно / за съжаление колегите са много разхайтени и непроизводителни и губят по всеки параметър сравнени с работещи в доста други държави/
и
2) Абцолютно не е вярно как трудът не бил мобилен - питай към 1 млн бг "гастербайтери" и емигранти зачесани в околните статии. Щатите могат да предложат поне 50 млн емигрантска работна ръка ако им се работеше - уви, има твърде много услловия за изхранването на черпаклии са създадени и липсва желание за работа.
11 Юли 2011 01:11
Форумци,
Корабът "Булгария" потъна с 189 души на борда, между които 30 деца. Бог да прости мъртвите!
Нашият кораб България също е в процес на потъване.
11 Юли 2011 01:11
zdran,
Поднебесната Империя е една миролюбива прогресивна сила. Китай в своята история се е доказал като такава държава.
Примерно взимам глобуса и се чудя. 1, 4 милиарден Китай граничи с някъкви държавици джудженца. Бутан, Непал. Лаос и т.н. И ми се струва някък противоестествено и в нарушение на природните закони тези държавици джудженца въобще да съществуват. Но те си съществуват и хиляди години Китай не ги закача.
Да кажем ако с Бутан или Лаос граничеше една друга държава която сама някога решаваше с кой да граничи, мисля, че природните закони щяха да бъдат спазени.

Просто будизма е научил Китай и китайците да бъдат в хармония със себе си и природата. Китай няма да налага ценности на останалия свят. Той ще бъде силата на доброто. Добрия чичко който просто ще свие сърмите на кварталния хулиган. Просто природата не търпи неравновесие
11 Юли 2011 01:12
ЗИПе, ще може ли сам да се справи - не е ли по-добре в съюз с други?
11 Юли 2011 01:18
Ivankin,
Защо да не може. Какво му липсва. Стига да има желание.
Както Китай курира КНДР и Бирма и не дава косъм да им падне от главите така ако реши ще разшири кръгозора.
Китайците не са глупаци. Изкупиха половин Африка. Не могат да си позволят да не охраняват собствеността си. Първия самолетоносач вече е готов.
11 Юли 2011 01:26
Американският работник работи ефективно - някога си показвахме тука едни данни от Евростат, дето се виждаше, че в САЩ всъщност има по-висока производителност на човек и на час от Германия и от 15-те стари членки на ЕС заедно. Просто издръжката на живота в САЩ е много по-висока от Китай. Донякъде ненужно по-висока.

От 1980 до 2008 г. производителността в САЩ е нараснала два пъти, а реалният доход на работника е спаднал абсолютно (с отчет на инфлацията). Обратното, в Гърция за две десетилетия реалните доходие са нараснали двойно, но производителността не е мръднала.

Мобилността на хората в САЩ беше традиционно висока в сравнение в Европа (голяма, но хомогенна страна), но сега не е - хората не могат да си продадат къщите, освен на загуба, не могат да си купят нови къщи там, дето може и да са намерили работа.

Много неблагоприятен фактор е и employer-based health care - четохме скоро, че ГМ и Форд калкулирали по 2 хил дол масраф за здравеопазване на работниците на всяка кола, а Тойота САЩ - по 600 дол. Аз съм за всеобщо здравно осигуряване със single payer по канадски или британски, което е много по-евтино за държавата, по-качествено, компаниите са освободени от неприсъщо за тях бреме, хората са по-спокойни.
11 Юли 2011 01:34
В 60-те години се харчеха големи държавни пари за наука и техника. Благодарение на "Човек на луната" се появиха и повечето сегашни "хот" битови технологии. Сега обаче се закрива програмата на НАСА за совалките и десетки хиляди квалифицирани инженери и работници по цялата страна моментално гризват дръвцето, и в неочаквални места като Лаузиана, дето се правели резервоарите на совалките (голямото нещо отзад). В последния Тайм има интервю с един стар вълк астронавт, летял на всичките совалки - човекът е отчаян, ни Обама, ни НАСА имали хабер да имат някакви нови планове.
11 Юли 2011 01:42
я ми обясни при ефективен или производителен ам работник - Как въобще аутсорсига съществува?
психическо заболяване дред икономическите агенти, желание да губят пари с неефективни решения или жидо масонски заговор?
Приеми един прост факт:
Срещу 1ца платен долар в САЩ се получава /полагат много по малко труд и резултати. Това беше и причината /полагането на минимум труд за спечелването на 1 долар/ много индивиди да предпочетат да емигрират към тази дестинация.
Другата страна на тази монета обаче се нарича Мързел и Неефективност. Без качествена промняна, подобна диспропорция не може да бъде запазена в съвременния свят.
Та както казах - Ако си склонен да премахнеш заклинанията, ам работник не е лошо да седне да работи, защо иначе рискува да остане дори и без БигМак.


Редактирано от - intel_inside на 11/7/2011 г/ 01:46:57

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД