:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,566
Активни 695
Страници 21,131
За един ден 1,302,066

Депутатите си имат черна каса за бели дни

Ако въпросът с безотчетните пари не се реши, хората никога няма да се отърсят от усещането, че народните представители са започнали да вземат рушвет от самата държава
Мария Капон
Истината за "черната каса" в парламента е известна още от Великото народно събрание, защото практиката да се раздават допълнителни възнаграждения на депутатите датира още оттогава. Развихрилата се тези дни полемика всъщност е "претопляне на манджата".

Когато през 2005 г. започнах да работя като професионален политик, идвайки от сектора на предприемачите, се оказа, че не мога да осигурявам младите хора, които исках да ангажирам за сътрудници както в парламентарната си работа в София, така и за приемната си в избирателния ми район. Т.е. те трябваше да бъдат наети на черно, без тези четири години да им се водят трудов стаж. Реших, че няма да го допусна, и след многократни срещи в НОИ и НАП, вземане на становища и т.н. се оказа, че отново трябва да се върна в отбора на работодателите, тъй като единствената възможност, която имах тогава, е да се регистрирам като физическо лице по БУЛСТАТ. Не дочаках общото решение за всички депутати, което се оказа невъзможно впоследствие, и осигурих законно екипа си.

Но продължих да се занимавам с проследяването на пътя, по който се раздават безотчетни пари. Такива са 2/3 върху заплатата на всеки народен представител. Пари, които се раздават в плик между фикусите на парламентарните стаи. През 2006 г. умишлено приложих становището на НАП, което ясно казваше, че това действие на народните избраници е незаконно. В подкомисията по отчетност на публичния сектор към комисията по бюджет и финанси, създадена след влизането ни в Европейския съюз, в която участвахме представители на всички групи, а председател бе Петър Кънев (БСП), с пълен консенсус приехме предложения за промени в правилника за работа на парламента, които да задължат депутатите да осчетоводяват разходите, направени от допълнителните възнаграждения.

Тогава обаче всички парламентарни групи бойкотираха поправките. Тройната коалиция не си помръдна пръста,



за да не прилича Народното събрание на генератор на сивия сектор в икономиката



От това време останаха само хвърчащи реплики по вестниците, в които ген. Атанас Атанасов (ДСБ) с досада коментираше, че е неудобно да събират много хартийки (разбирате фактури), за да отчитат разходите, или знаменитата реплика на Татяна Дончева (БСП), че "парите се полагат, защото не всички могат да си купят обувки като Мария Капон". Вече пет години нищо не се е променило. Аз продължавам да имам обувки, Татяна Дончева - също. В същото време депутатите продължават да ползват безотчетни пари и на никого не му хрумва, че "черната каса" на парламента се превръща в пример за неравнопоставеност между данъкоплатците и народните представители. Изчисленията показват, че ако депутат получава близо 1500 лева месечно безотчетни пари за разходи, при 240 депутати това прави около 350 000 лева, които са пропуснати ползи за хазната. Годишно сумата е над 4 млн. лв.

Нека направим няколко уточнения. "Черната каса" всъщност се разпределя между парламентарните групи и народните представители. Всяка парламентарна група приема правилник за дейността си, в която определя какъв процент от тези пари остават за парламентарната група - 20, 30, 40 или 50, а останалите се дават в плик на всеки депутат чрез секретарките на самите групи. Именно затова управляващите в този мандат твърдят, че парите се получават от парламентарните групи, а само независимите ги взимат директно. Но как се получават? Нима е редно в найлонова торба с парламентарен "Мерцедес" от бившата сграда на Народното събрание



някой да се разхожда със 100 000 лева в брой?



Къде са банковите сметки на парламентарните групи? И още нещо много важно - съгласно Закона за политическите партии няма как политическата партия или коалиция да има достъп до средства, предоставени за експертиза на Народното събрание, защото партиите получават т.нар. субсидия, а тя е планирана в държавния бюджет отделно.

Подялбата на парите между депутатите и парламентарната група обикновено се описва от секретарките в "халваджийски тефтер". За големите групи тази сума достига между 30 000 и 50 000 лева на месец. След това парламентарната група ползва заделения процент в собствената си черна каса за цветя, почерпки, подаръци за рождени дни (съгласно признанията на депутатите), но няма механизъм, по който да може да се плаща по граждански договори и най-вече социално да се осигуряват сътрудници (извън щатните, които са към Народното събрание). За дажбата на депутатите, разбира се, никой не търси отчетност.

Абсурдно е да твориш закони и да очакваш другите да ги спазват, а ти самият да ги нарушаваш и да смяташ, че си изключение. Това е много срамно явление. Не знам



защо властта в България се самоунижава с подобни действия,



а после очаква хората да я уважават.

Разбира се, ежегодно предлагах и друг вариант на народните представители - ако не ги е срам, да запишат в Закона за облагане на доходите на физически лица, че именно тези 2/3 са необлагаем доход и да узаконят безотчетността им. Но работата на народните представители не е да се регистрират като еднолични търговци в храма на законодателството, още по-малко да променят и нагаждат закона за собствените си нужди. Единственото решение е тези пари, които наистина при арогантната некомпетентност, която виждаме в управляващите, са изключително важни за доброто законотворчество, да бъдат отчетни и такъв ангажимент трябва да има институцията, наречена Народно събрание. Европейската практика - тази в Европейския парламент, е най-добрият пример за бюджет на всеки народен представител, който се отчита чрез счетоводството на парламента. При нея никой не отнема правото на депутата с тези пари да сключи договори със своите сътрудници, да плаща наем на зали или експертни оценки. Просто регламентирани трудови договори се сключват от Народното събрание, а народният представител посочва лицата, които ще подкрепят дейността му. Всички сътрудници и експерти придобиват публичност, имат електронна поща и работят лично за народния представител. Той единствен може да ги избира, да ги назначава и освобождава, а Народното събрание е регистратор на договорите и ги осчетоводява.

Ако въпросът с безотчетните пари не се реши, хората никога няма да се отърсят от усещането, че народните представители са започнали да вземат рушвет от самата държава.



* Авторът е председател на Единна народна партия и депутат в 40-ото НС.
Карикатура: Христо Комарницки
------------
23
3172
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
10 Юли 2011 20:40
Не съм й голям фен на Капон, но в случая е права! И е факт, че отваряше темата и когато беше депутатка. Само не съм сигурен, но май бе и първата, която разобличи безотчетните в НС.
10 Юли 2011 21:18
"Абсурдно е да твориш закони и да очакваш другите да ги спазват, а ти самият да ги нарушаваш и да смяташ, че си изключение. Това е много срамно явление. Не знам защо властта в България се самоунижава с подобни действия, а после очаква хората да я уважават"


Ами то в държавата, г-жо депутат, ВСИЧКО Е ТАКА ! Затова и не вървят нещата !


Питам се само, защо г-жа Капон едва сега поставя темата за дискусия в един национален всетник (1), не е потръсила подкрепа в борбата си извън стените на парламента, след като колегите й упорито подминават проблема (2), не е подала оставка като депутат в знак на протест срещу тази порочна практика (3), и т.н.


(в рамките на шегата, да кажа: освен хубави/скъпи обувки, които не се виждат на снимката, личи си че по принцип депутатката няма финансови проблеми и добре е "загладила косъма"; - явно тя спи добре въпреки твоите писма по повод на смяната на табелите на автомобилите, нали, Митев ! )
10 Юли 2011 21:59
Ако депутатите не се излекуват от "срамната си болест" скандалът може да се пренесе в Брюксел.
10 Юли 2011 22:37
капонството
10 Юли 2011 22:45
В предаването на Велизар Енчев, телевизия СКАТ повдига МНОГОКРАТНО този въпрос , но досега без никакъв резултат. Соня Колтуклиева ПЪРВА постави този СРАМЕН за парламента въпрос, безсрамието и дебелоочието обаче ПРОДЪЛЖАВАТ. Не става ясно и как се харчат милионите субсидии, които родните партии си гласуваха преди години и с най- безсрамен апетит продължават да си ги получават. Какво от това, че има криза, какво от това, че хиляди сънародници се борят безуспешно за своето оцеляване, какво от това, че умира и земеделието и животновъдството, всичко освен БЕЗКРАЙНОТО ПАРТИЙНО БОРИЧКАНЕ, безкрайните политически дебати и дискусии за предстоящите избори. ТРЯБВА ли този ограбен народ да поддържа такава скъпа и съвсем безполезна институция като президенството, ТРЯБВА ли да поддържа такъв огромен парламент с такива партийни субсидии, когато държавният бюджет ТЪРСИ редовно пари за своето спасение от РАЗПРОДАЖБА на държавни активи. Не е ли това многократно потвърждение и кристален пример на НЕКАДЪРНОСТ ????Не може да става и най малко сравнение с режима на Живков. Тогава държавата строеше непрекъснато, инвестираше СОБСТВЕНИ пари в стотици предприятия, в инфраструктура, в централи. Сега единствената мисъл на всички партии е РАЗПРОДАВАНЕТО и то на безценица. Правителството на ГЕРБ разпродава останките, за да влезе в аналиите като най-тъпото управление.
10 Юли 2011 23:32
в рамките на шегата, да кажа: освен хубави/скъпи обувки, които не се виждат на снимката, личи си че по принцип депутатката няма финансови проблеми и добре е "загладила косъма"; - явно тя спи добре въпреки твоите писма по повод на смяната на табелите на автомобилите, нали, Митев ! :D )


Марсиански приятелю,
а, тя си спинка много добре въпреки сигнала, който и дадох за дискриминирането на пенсионерите. Виж в блога материалите за провокираното от мен нейно питане до Масларова. Сития на гладния не вярва, с това приключи моята кореспонденция с нея. А инак познавам сътрудничките и в Пловдив. Интелигентни млади момичета - две. Какъв е софийския и екип не знам.

11 Юли 2011 00:33
Мария Капон звучи като Мария Капут
11 Юли 2011 01:50
Майната им на тез 4 милиона лв безотчетни пари дето били пропуснати ползи за хазната.
Лошото в случая Е че за тез жълти капачки народните избраници просто се продават и от тук натам няма нищо свято и срамно за тях. Правят закони в угода на тоз който си плаща . Самите те се смятат за хора НАД закона .
Жална и майка на такваз държава. Нищо чудно че е в киречо и нема никакви изгледи да се измъкне от там.
Ама вие си я обичайте , де. И то ИМЕННО в лицети на нейните чиновници. И законо ( прости , Господи ) творци.
Те така те.
11 Юли 2011 07:29
Лошото в случая Е че за тез жълти капачки народните избраници просто се продават

Хм, тъкмо в случая те не се продават, а точно обратното
11 Юли 2011 07:40
Още едно доказателство, че никой няма интерес да има ред в тази държава. Освен ББ и някой и друг пенсионер.
11 Юли 2011 07:44
По темата - Блогът на Генек


11 Юли 2011 08:29
Велики депутати са ни управлявали, като чета мъдростите Капонови. Цялата сума (грешно сметната) била пропусната полза на държавата, при положение че данък общ доход е 10% ? Май бизнесът и предприемаческите действия на тази политичка са съсредоточени в даване под наем на наследствени дядови магазинчета, иначе поне щеше да е наясно как съвсем нормално и законно може да си наеме сътрудници и да ги осигурява социално.
По-често трябва да има интервюта с такива екземпляри, иначе голяма скука настъпва.
11 Юли 2011 10:33
мъдростите Капонови
Heat
и още - изобщо няма пречки 2/3 (двете трети, както ги наричат депутатите) да се начисляват към месечните възнаграждения и да им се удържат въпросните данъци... но пък смешките, че парите били незаконни са изумителни, защото въпросните пари се получат в зависимост от присъствените дни в НС и са според Правилника на НС, което е поднормативен акт, но си е съгласно Закона...
а за Брюксел само да се има предвид, че евродепутатите получават само 8-10 хиляди евро
11 Юли 2011 11:54
Капонката много добре знае, че дупетатите дори не си отчитат командировките в чужбина. Командировките си ги третират като източник на редовен доход. Това го правеха стари седесари, нови десебари, жълти еднесевари, червени, атакисти, гербарии - всички! Без изключение. И нито един не е вдигнал глас срещу порочната практика. Включително и тя. Къде е тръгнала да се прави на интересна?
11 Юли 2011 12:56
Независимо , че някои тук и намират кусури, все пак съм длъжна да отбележа, че Г-жа Капон е повдигала въпроса в сутрешнете блокове на Нова Телевизия и БТВ, друг е въпросът зашо репортерите на съответните медии не са потърсили отговор от депутатите.Обянения много, и все тривиални.
11 Юли 2011 13:03
Абсолютно права е г-жа Капон. Това си е чисто укриване на доходи (ама то не е и укриване ами нагло парадиране с безнаказаност). Дянков, при всичките си косури, поне е чел законите и се изказа адекватно и за неплатените данъци по тези суми и за даренията в Милиционерско-мафиотското ведомство. Това важи за всички народни събрания до настоящото. После викат, че не всики са маскари...
Май наистина не сме за парламентарна република, но пък просветения монарх със скалпа на една книга на пояса... И то не става. Само един от двата изхода Т1 или Т2.
11 Юли 2011 13:40
"Мария Капон звучи като Мария Капут"


А пък на мен - Мария Капоне !!! (майтапя се де, модераторе !)


Митев,


Така е - ситият на гладния не вярва, вълкът овца не може да стане !!! Като чета г-жа Капон (а може би е госпожица ?), пак си мисля - защо чак сега надига глас в пресата, защо не направи гладна стачка (напр.), или не си хвърли депутатскята карта на масата на Председателя на Парламента в знак на протест, и т.н. достойни актове на доблест и честност (качества, от които депутатите са оперирани) ? Хммм, имам едни обяснения за това, но по-добре да си ги спестя, все пак не ми се влиза в хладилника, въпреки жегата навън !

Редактирано от - Mars Attack на 11/7/2011 г/ 13:44:20

11 Юли 2011 15:24
Бе не знам как ви звучи, ама за съжаление сте се съсредоточили върху нея, вместо върху каквото е казала. Законотворците демонстративно се поставят извън закона. Това е проблема, не 4-те милиона дето са изхарчили нито пропуснатите ползи, дето не могла да сметне. Вредите са много по големи и не се измерват с пари. Ама нали, щото тя го е казала - пък и с това име що се обажда изобщо. По-добре да си ги изтраем мишоците с пликовете. Я какви звучни български имена имат - Симеон, Иван, Волен, Сергей, Ахмед.
11 Юли 2011 16:20
Sta,


Това (правенето на закони от депутатите по тяхна мярка) тук сме го коментирали до излизаме на мазоли в ушите, as well. Може би зализания, процъфтяващ вид на М. Капон предизвиква тази реакция и концентриране на вниманието към нея (но тя е олицетворение на явлението, което обсъждаме).


За имената, ето ти още няколко ама съвсем "български": Андрей, Жан, ... !

Редактирано от - Mars Attack на 11/7/2011 г/ 16:21:15

11 Юли 2011 17:24
Тази дано не нарече някое от децата си Ал.
11 Юли 2011 17:56
Ал вероятно не, но Александър (Александра), Алексия, Алиса, защо не ?
11 Юли 2011 18:47
В Пловдив двете най-продажни лица от ж.р. са чифутката Капон и червената бригантина Каназирева.
Способни са и майките си да продадат за власт и аванта.
13 Юли 2011 02:46
Sta


11.7.2011 г. 15:24:07 Бе не знам как ви звучи, ама за съжаление сте се съсредоточили върху нея, вместо върху каквото е казала. Законотворците демонстративно се поставят извън закона. Това е проблема, не 4-те милиона дето са изхарчили нито пропуснатите ползи, дето не могла да сметне. Вредите са много по големи и не се измерват с пари. Ама нали, щото тя го е казала - пък и с това име що се обажда изобщо. По-добре да си ги изтраем мишоците с пликовете. Я какви звучни български имена имат - Симеон, Иван, Волен, Сергей, Ахмед.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД