:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,860
Активни 426
Страници 26,327
За един ден 1,302,066
НАБЛЮДАТЕЛ

Новите в ЕС са усвоили правилата по-добре от учителите си

Някои от бившите съветски сателити стоят по-стабилно от западните центрове на влияние и компасът на ЕС вече сочи на изток
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Естонският премиер Андрус Ансип демонстрира чувство за хумор, показвайки как негов предизборен плакат може да стане на престилка. Лидерът на либералната Партия на реформата има поводи за добро настроение, след като ръководи държава с най-стабилните финанси в ЕС.
Преди стрелката на компаса сочеше запад. Тя често се разлюляваше, но винаги се връщаше и спираше някъде между Швеция и САЩ (според личните предпочитания). Фигурите на върха се различаваха - Роналд Рейгън, Маргарет Тачър, Хелмут (Шмид и и Кол), дори шведът Улоф Палме, но те имаха много малко съперници по света.

Никой от потисканите от комунизма народи в Източна Европа не бе обърнал взор към Фредерик де Клерк от Република Южна Африка, към генерал Леополдо Галтиери от Аржентина или Саддам Хюсеин от Ирак. На онези, които са се борели да подкопаят и низвергнат комунизма, им се струвало като нещо очевидно, подразбиращо се от само себе си, че отговорът на проблемите е Западът, възприеман като съчетание от политическа свобода, капитализъм на "всеобщото благоденствие", власт на закона плюс добро ръководство.



Това възприемане не беше безкритично



След смъртта на Елена Бонер препрочетох много силното есе на нейния съпруг Андрей Сахаров за "Прогреса, съвместното съществуване и интелектуалната свобода"(1968 г.) (то може да бъде намерено на сайта на Московския център" Сахаров"). Най-изтъкнатият съветски дисидент не само порицаваше страната си за неспособността й да се отърси от сталинското наследство, но и се тревожеше от други недостатъци на съвременната цивилизация - от прекомерното използване на антибиотиците в птицефермите до тежкото положение на 22 млн. американски негри.

В онези дни сегашният финансов, духовен, политически и стратегически банкрут на Запада изглеждаше мрачна и неприемлива фантазия. Представете си в момента, че сте опозиционен активист, да речем в Беларус. Или сте политик в Молдова. Или амбициозен държавен служител в Азербайджан. Следите САЩ и ЕС, които заедно произвеждат (все още) половината от световния брутен продукт. Но ще горите ли от желание да им подражавате? Ще ви се прииска ли да копирате изпадналата в задънена улица и пълната със злост политика на САЩ на фона на задаващия се фалит заради държавния дълг? Или Европейския съюз, който се е оцъклил пред икономическата трагедия на Гърция. Епохата на западното опекунство си отиде завинаги.

Западът беше изправен пред тежки проблеми и през 70-те години. Германия бе тормозена от терористите на Баадер-Майнхоф, Италия от "Червените бригади", Великобритания от ИРА. САЩ бяха травматизирани от Виетнамската война, а световната икономика бе затънала в стагфлация, предизвикана от шоковия скок на петролните цени. И Съветският съюз все още бе "империя на злото" .



Евроатлантическият модел все още е съхранил силата си



- "чадър на сигурността", макар и закърнял, колосално културно наследство, привлекателността на безвизовото пътуване, търговията, образованието и така нататък. Когато Хилари Клинтън посети Литва и Унгария, народите им застанаха за почест - в преносен и буквален смисъл. Но аз си спомних за пратеника на римския император, опитал се да усмири неспокойната провинция в момент, когато всички знаеха, че основата на властта вече е разрушена.

Разликата днес е в това, че има източноевропейци (и неутралните държави), които този път изглеждат като успели. Еврозоната може да е една каша, но словаците, словенците и естонците са сред най-стабилните й членове. Нещо повече, държавните финанси на Естония са в най-добро състояние в Европа. Полша е бурно развиваща се икономика и политически тежкоатлет в региона.



Швеция има най-развитата икономика на континента,



както наскоро отбеляза списание "Икономист". Центърът на тежестта при вземане на решенията в Евросъюза се премества не само от юг на север, но и от запад на изток. Страните, които може да разрушат еврозоната (и Евросъюза), са Гърция, Португалия, Испания, Италия и Белгия. Тези държави са дългогодишни членове на НАТО.

Ако еврозоната се разцепи, нейните членове от бившите комунистически държави ще имат по-добри доводи да останат в управляваната от Германия спасителна лодка заедно с Холандия, Финландия и Австрия.

Така че в момента компасът сочи изток. Не към Русия (на която никой не се стреми да подражава), а към новоприетите страни в ЕС, които изглежда са разбрали правилата по-добре от техните учители.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
"Семейна снимка" на регионализираща се Европа.
СНИМКА: www. en.wikipedia.org
Ирландската армия има на въоръжение шведски бронетранспортьори. Швеция, Финландия, Норвегия, Ирландия и Естония сформираха Северна бойна групировка в състав от 2200 военнослужещи. Към тях вече се присъедини и Литва.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Австрийският канцлер Вернер Файман, словашката му колежка Ивета Радичова, полският премиер Доналд Туск, чешкият правителствен ръководител Петр Нечас (зад него) и германската канцлерка Ангела Меркел реагират на журналистически въпрос, зададен "в крачка" след заседание на регионален форум в Братислава, състоял се този февруари. Всички те ръководят държави, които стоят стабилно в условията на финансовата криза, разтърсваща Европа.
10
2986
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
18 Юли 2011 20:36
Ако еврозоната се разцепи, нейните членове от бившите комунистически държави ще имат по-добри доводи да останат в управляваната от Германия спасителна лодка заедно с Холандия, Финландия и Австрия.

И кои пък са членове на еврозоната от Източна Европа?
Естонците, които ги вкараха въпреки преобладаващете настроения срещу еврото. И Словакия, които пък пишман станаха и открито вече си задават въпроса за излизане от еврозоната.
Унгария и хабер си няма да приема еврото. Чехия още по-малко, даже искат право никога да не го приемат, въпреки че според Лисабонския все накога би трябвало. И двете отказаха шибания Евро плюс пляс.
Полша също страни от еврото, добре си е със злотата. В Евро плюс пляс влезе, но само формално, без да поема ангажименти.

Редактирано от - _SK_ на 18/7/2011 г/ 20:37:57

18 Юли 2011 21:10
Някои от бившите съветски сателити стоят...

Как така хем съветски, хем сателит!?!
Правилното е "бивши съветски спътници" или пък "настоящи американски сателити"
18 Юли 2011 22:29
Западът, възприеман като съчетание от политическа свобода, капитализъм на "всеобщото благоденствие", власт на закона плюс добро ръководство

Днешната криза в ЕС е криза на управлението. Все по-ясно се вижда, че системата за ръководене в Съюза прилича все повече на командно-административната система в един предишен съюз. Диктатура на партийните апарати, самонарастваща и самоблокираща се бюрокрация, фантастични привилегии за чиновниците. "Заплатата" на евро-бонзата е колкото рентата върху капитал от 4-5 млн. евро. Такова състояние обичайно се натрупва с труда на няколко поколения, а бонзата го получава наготово, по присвоено номенклатурно "право", каквото поне аз не съм давал никому.
18 Юли 2011 22:30
Плюс обективното обобществяване, т.е. обективното нарастване възможността на бюро-бонзите да вредят на обществото. Кой частник или група частници би изсипал неколкостотин милиарда частни, сиреч свои, лични, собствени пари в гръцката каца без дъно? Човешката природа още не е родила такъв безумец, него може да го създаде единствено държавно-бюрократичната машина. В днешните финансови институции отдавна няма нищо "частно". Прахосани са, от чиновници, огромни публични средства на милиони вложители в банки и фондове. Това стои със страшна сила пред ЕС-бюрократите и ги "оцъкля". Затова се бърза и с Пакта за стабилност, като може би последната спирачка пред чиновните безумства.
А да, затова и се поглежда към хората на Изток. Все пак ние, а не западняците имаме горчивия опит от една "развита" командно-бюрократична система.
18 Юли 2011 23:24
Ше я дигаме ли пак Желязната Завеса?!
Не се бъзикам - циганетата вече са готови с резачките и каруците!
И не само нашите...
19 Юли 2011 06:59
Patria са финландски бронетранспортьори.
Като Nokia.
19 Юли 2011 07:26
Абе на всички по света им се ще да маат с чирпаците кат западноевропейскио пролетарият , ама още не са натрупали мазнинка за техен си общ котел.
Не вервам туй да стане преди , а даже и дълго след като европейскио котел се е преобърнал и чирпаците - оцъклени край него.
19 Юли 2011 11:08
Статията маркира това , което отдавна форума дъвче- Системата не работи, Статуквото е заплашено. Има тънък намек Германия и Холандия да се отцепят от ЕС с част от източноевропейските страни и направят нов пакт . И това не е спасение. Новия модел ще го намерят страните, изпаднали в криза без изход, ако продължават да залагат на старите мантри - Гърция , Испания, Белгия, и т.н, ще ферментират- морално, политически, икономически. Мда-а-а, чичкото с брадата се оказа прав. Не беше предвидил само абдала Горбачов, който даде глътка въздух . И толкоз. И как ще ги стигнем ....?
19 Юли 2011 12:42





Рогатия да стъква казана.Много работа ще има.
22 Юли 2011 21:18
Еврейска пропаганда! Тия които се дадоха лесно да ги дерат са добрички, които се дърпат са лоши и им кроят шапката. Предвиждам че следващата жертва е Франция.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД