:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,379
Активни 638
Страници 26,846
За един ден 1,302,066
Позиция

А защо всички партии да не получават еднакви субсидии?

Стандартните нужди на политическите формации са еднакви, лесно могат да се изчислят и ще намалят двойно разходите от бюджета
Христина Христова
Какво й е необходимо на партията А, за да функционира? Офиси, известен брой щатни сътрудници, телефони, отопление, факсове, принтери, сайт, организационни събития и т.н. Какво е необходимо на партия Б, за да функционира? Същото! Ни повече, ни по-малко.

Затова е напълно логично всички партии, които са спечелили повече от 1% на последните парламентарни избори, да получават една и съща издръжка от бюджета. Колко да бъде тя, лесно може да се изчисли - необходимо е само експертите да седнат и да стандартизират нуждите на една партия за осигуряване на условия за работа. Ако се възприеме предложението на НДСВ, 8-те партии с повече от 1% резултат от последните избори биха могли да струват годишно на бюджета 25 млн. лева например, а не както сега - 45 млн. лв. Разходите за сметка на бюджета ще са наполовина. Идеята, разбира се, ще срещне жесток отпор.



Но нека назовем нещата с истинските им имена



Длъжни ли са данъкоплатците да плащат толкова много пари за една партия - например по 18 млн. лева годишно и по 76 милиона за един мандат? За сравнение цялата реформа на "Бърза помощ" струва около 60 млн. лева и бюджетът ги няма.

Какво прави тази партия с 18 милиона лева? Дарява на фондове и чисти собствената си съвест за допуснати политически грешки. Дарителството не е нито присъща, нито необходима дейност на партиите, защото става нещо като "с чужда пита - майчин помен". По-добре е бюджетът да се погрижи фондът за лечение на деца в чужбина да има пари или НПО, фирми и граждани да даряват.

И въобще защо трябва спестовните книжки на партиите да стават все по-дебели за сметка на спестовните книжки на хората? Като се увеличи минималната работна заплата, автоматично се увеличава и цената на всеки глас за партиите, разбирай партийните субсидии.

Тази система за финансиране гарантира ли плурализма, или точно обратно -



осигурява излишен лукс за едни партии?



И как да се изчислява финансовата инжекция на бюджета към партиите, какъв е принципът и дали е най-подходящият начин за разпределяне на парите на данъкоплатците по време на криза. Субсидията сега се смята така - колкото гласове е спечелила партията, умножено по 5% от минималната работна заплата. Няма обаче състоятелен отговор на въпроса какво общо има минималната работна заплата с броя на гласовете на изборите. И защо броят на гласовете определя нуждите на партията? Какво прави тази партия с гласовете си - храни ли ги, пои ли ги, че трябва 4 години да получава по 12 лева годишно за всеки от тях? Ами ако моят глас днес е за една партия, а утре тази партия ме разочарова, излиза, че като данъкоплатец ще продължавам да й плащам кръвнина до края на мандата й.

Тази порочна система и сбъркан принцип водят и до "цената на един депутат". Общата сума на субсидията се разделя на броя на депутати и всеки един от тях може да се продава и купува на тази цена. Подобна сметка е странна и нелогична, защото субсидията на партията е едно, а за дейността си в НС парламентарните партии получават други пари през бюджета на парламента - заплати, пликчета, транспорт и др. Ситуацията още повече се усложнява и заради някои законови неясноти, прочита им от управляващите, както и от спора за т. нар. независими депутати и парите, които "ги следвали". Кавгите между парламентарните групи, смешната "оценителска" дейност като колко струва един депутат са унизителни и тъжни прояви на криворазбрана демокрация и парламентаризъм. Номадството в парламента не е от вчера и НДСВ безуспешно се опита да се справи с него навремето. Но още по-тежък за преглъщане факт е търговията, която завъртяха т.нар. независими депутати. За всяко нещо ГЕРБ, които управляват в малцинство, се нуждаят от техните гласове.



И търговците трайно се настаниха в храма на законодателството



Законотворчеството е застрашено да се превърне в чиста търговска дейност, след като се знае цената на депутата. Унизителните парични трансфери между парламентарните групи са по-опасни от парите в пликовете. За пликовете с пари има лесно разрешение на нещата - искаш сътрудник, посочваш го, парламентът го назначава и му плаща по ведомост с осигуровки, както е по закон. Така е в Европейския парламент. Пари на ръка за дейност депутатите там не получават. Всичко е просто и ясно.

Явлението "парите следват депутата" е ново за парламентаризма. В него би имало логика, ако депутатът е избран наистина мажоритарно, какъвто случай още нямаме в нашата история. Иначе партийните листи задължават морално. Принципът е "депутатът следва волята на избирателите си", а не "парите следват депутата".
32
2654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
18 Юли 2011 21:05
Айдеееее, и Христина Кифлата реве за пари от бюджета за умрялата си партия..Дядо Симо не пуска ли нещо от дърводобива??
18 Юли 2011 21:31
А защо гражданите данъкоплатци ИЗОБЩО да даваме пари на някаква компания, решила да си оправя интересите за наша сметка?
------------------------------- --------
Блогът на Генек

18 Юли 2011 21:47
А защо всички партии да не получават еднакви субсидии?

Защо ли? Ами защото докато бяхте на власт два мандата, не сте го направили! Що не го направихте? Като дойдете пак на власт, направете го!
П.С. Жалко, че госпожата не е интервюирана, а е автор, та нямам право да кажа какво мисля за нея!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико

Редактирано от - Manrico на 18/7/2011 г/ 22:29:00

18 Юли 2011 21:50
Ами защото докато бяхте на власт два мандата

Генек, ти на власт ли си бил? Що не каза, бе, човече, щях да опитам да намажа нещо покрай тебе!
18 Юли 2011 21:59
И кастратите във Виенската опера са карали на субсидии... какво толкоз имате против таз женичка?
18 Юли 2011 22:23
субсидиите за партиите трябва да са еднократни и за всяка бюлетина да се дават пари само след изборите
така партиите след като влезат в парламента ще гледат да развиват бьлгария и спечелилите изборите ще печелят от сбора на даньците в хазната и ще се виждат резултатите от това какво е управлението на дьржавата по приходите и забогатяването на дьржавата и частниците
18 Юли 2011 22:32
ндсв трябва да влезе в парламента щом има независими депутати под 4% праг за влизане на партия в парламента според закона за изборите
щом се тьрпят независими депутати под 4% праг подменящи вота на избиратели гласували за дадена партия да ги представлява в парламента
тогава всички партии сьбрали гласове поне за един депутат трябва да са парламентрно представени
18 Юли 2011 22:36
Таз пък коя беше и кво е тва НъДъСъВъ?
А, сетих се, гледах я в Дортмунд на един тротоар...
18 Юли 2011 23:06
Има логика в това. От нищоправците може да се спестят малко пари и да се позакърпят дупките по улиците, които иначе търпеливo чакат да бъдат поправени преди там някакви "избори".
19 Юли 2011 00:01
Абе тия таман са се покатерили на държавната трапеза и лапат, та се късат, та и в джобовете слагат, да носят в къщи и вие тръгнахте да им дърпате кокала. Ще стане сакатлък, да ви предупредя.
19 Юли 2011 00:54
И аз да попитам - а защо изобщо данъкоплатецът трябва да плаща на една партия да съществува - има си избиратели, те се събират и си плащат за гяволука! Във форма на дарения за офиси, мандри, принтери, факсове, като доброволци за (не)щатни сътрудници. Има си избиратели партията - има я и нея. Няма избиратели - здравей, История!

Редактирано от - 67 на 19/7/2011 г/ 00:54:29

19 Юли 2011 06:56
Щото ще се регистрират 3-4 милиона партии.
Като вашата.
19 Юли 2011 07:21
А ЧЕСТИТО!
ПАК гръмнаха октоянките!
19 Юли 2011 07:25
Щото ще се регистрират 3-4 милиона партии.

То на едни от първите избори май толкова и се явиха - или аз лошо помня! Имаше една "Български Орел", още им помня четенето на предизборната платформа!
19 Юли 2011 08:22
генек -

Тези от НДСВ как нямат и капка срам. Също като СофиЯМски!
19 Юли 2011 09:25
А защо изобщо получават субсидии ??? Да се издържат от членски внос и съответно да се борят за по-голяма членска маса.
19 Юли 2011 09:38
В България една власт колкото е по-далеч от власта - толкова по-хубави идеи дава. Ама като захапе кокала ...
19 Юли 2011 09:47
Така е по нашенско - парламентарен олигопол. Една шепа "дърти" корпорации разпределя порциите, а другите - по случайност някои сядат мимолетно на софрата и после две - три петилетки сънуват сладки сънища или цял живот се скитат немили-недраги и карат на подхвърлени залъци
19 Юли 2011 11:12
кифло ма, а га ядъхти кифтетата ни ривахти, нъли?!

19 Юли 2011 11:18
Вещичке,
Манрикото се ядосва, че не е бил на власт два мандата.
На мен...Пука ми черупката, аз съм от инкубатор!
П.П. Моето изказване е радикалното - за какъФ чеп изобщо им се дават пари на събраните в групировки, наричани партии?
------------------------------- ----------------------------
Блогът на Генек

19 Юли 2011 11:20
Sion El, да, за съжаление всеки мандат гледаме "Приказка за стълбата" - изкачването на политическия връх напълно заслепява политиците за наболелите проблеми и изтрива от съзнанието им правените обещания и планове, а от всички органи в главата продължава да работи само устата.

19 Юли 2011 11:45
Ха-ха, сетила се Мара ... само че защо чак сега, а? Питам аз и отговор не искам.
19 Юли 2011 13:01
Aма г-жо БИВША, с 47 милиона знаеш ли колко добрини на хората могат да се направят ??? На децата, на пенсионерите, на инвалидите, на болните дечица..... ама вашия акъл не стига до там, стига само до пликчетата с необлагаемите парички.
Драйфа ми се от всички вас !!!
19 Юли 2011 13:31
Христина, хайде да го формулираме по-откровено - всяка партия, която е закупила над 1 процент от гласовете на избори да ползва същата държавна субсидия, която ползват тези, взели по 30-40 процента. Ах, вие, крадливи царски шантонерки - не се наядохте, не се накрадохте!
19 Юли 2011 13:34
А защо всички партии да не получават еднакви субсидии?

А защо всички партии да не получават субсидии?
19 Юли 2011 14:08
Ами сладка работа си е държавната субсидийкаЧе то и Новото време кой ли го помни, ама май и то цица от държавата субсидийка
19 Юли 2011 15:01
Защо въобще трябва да се харчат бюджетни пари за някакви шайки?
19 Юли 2011 15:47
Добре де, как се стигна до тук една шепа хора да си гласуват сами удобни за тях заплати? Да не говорим, че нищо не вършат. Каква е практиката в чужбина? И разбира се не е нужно да се мерим с Англия, Франция, Германия, а с Хърватия, Словения, Унгария, Финландия. И пак с едно на ум.
19 Юли 2011 15:56
А защо например всички да не получват НИКАКВИ пари ... Това би било най добро решение, май.
19 Юли 2011 16:01
България относно искане на Иван Груйкин, д-р Стойчо Кацаров и д-р Николай Болтаджиев, подкрепено от 168 граждани за установяване на противоконституционността на разпоредби от Закона за политическите партии, касаещи държавната субсидия за партиите
В искането е посочено, че при провеждането на парламентарни избори финансираните от държавата политически партии биха получили предимство пред другите партии, които не са имали финансиране. Счита се, че текстовете поставят отделните партии в неравностойно положение и нарушават принципа за всеобщо и равно избирателно право, а това от своя страна нарушава основни права и свободи на гражданите.

„Въпросите, които се поставят в искането са резонни, но на законодателно ниво. Липсват, обаче, основания за сезиране на Конституционния съд, защото по Конституция държавата няма задължение да финансира политическите партии, а още по-малко инициативните комитети, които издигат независими кандидати. Когато държавата отпуска публични финанси или дава преференции, е в правото си да поставя определени условия.

В международноправните актове, в сравнителноправен аспект на моделите за финансиране на политическите партии в страните от Съвета на Европа и Европейския съюз, Вашето искане също не намира опора. В преобладаващия брой държави е възприет същият принцип, който е залегнал в оспорваните разпоредби, а именно - партиите да получават държавно финансиране при наличието на две предпоставки: представителство в парламента или значим изборен резултат.

Освен това, Законът за партиите напълно отговаря и на изискванията на Венецианската комисия при Съвета на Европа, формулирани в Кодекса за добри изборни практики. Според специалния доклад на комисията по действащият от 2005 г. Закон за политическите партии, същият е определен като „модерен, реформаторски и добре формулиран”, отговарящ на принципите на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. Въвеждането на определени критерии за получаване на публично финансиране е конституционносъобразен подход, който се прилага и по отношение на други видове организации на гражданите – например при юридическите лица с нестопанска цел, които следва да бъдат регистрирани в обществена полза, за да се ползват от данъчни преференции или да кандидатстват по програми за държавно финансиране.

По отношение на твърдяното в искането нарушение на пасивното избирателно право позицията на омбудсмана е, че системата на финансиране на партиите не го ограничава, защото партиите не са носител на това право, което е субективно, индивидуално право на отделния гражданин.”


19 Юли 2011 16:03
.това е становището на националния омбудсман
19 Юли 2011 19:02
Това не са партии, а ООДта на държавна издръжка!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД