:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,304
Активни 639
Страници 26,771
За един ден 1,302,066
Отчет

Кризата отминава, а кабинетът дори не е стартирал голяма част от антикризисните мерки*

Равносметката за 14 от 60-те идеи показва, че повечето от тях все още са в начален стадий или дори не са задвижени
снимк: НАП
След като се упражняваха дълго време по идеята на профсъюзите за въвеждане на данък лукс, управляващите зачеркнаха от плановете си тази "антикризисна" мярка, но НАП започна да облита с хеликоптер скъпи вили и имения с басейни.
В разгара на икономическата криза в началото на миналата година правителството предложи пакет от близо 60 антикризисни мерки, които трябваше бързо да ни измъкнат от кризата и да доведат до растеж на брутния вътрешен продукт (БВП). Предложенията, чийто основен инициатор беше Министерството на финансите, бяха обсъдени широко и в националния съвет за тристранно сътрудничество с участието на работодатели и синдикати. Между идеите на правителството първоначално имаше и вариант за увеличение на ДДС, но той бързо отпадна, тъй като идеята срещна острата съпротива на бизнеса. С вдигането на ДДС не беше съгласен и министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.

Заради или пък въпреки въпросните антикризисни мерки за цялата минала година икономиката ни отбеляза символичния ръст на БВП от 0.2% (което според някои икономисти е в рамките на статистическата грешка), докато за ЕС ръстът на БВП беше 1.7%. За част от 60-те антикризисни мерки Министерството на финансите беше пресметнало ориентировъчно колко разходи ще бъдат спестени на държавния бюджет или (в зависимост от мярката) колко допълнителни средства ще постъпят в хазната за 2010 г. Какво показва равносметката на изпълнението на мерките година след тяхното обявяване:



- Либерализация на инвестиционния режим на т.нар. "Сребърен фонд", наричан още "третия стълб" на пенсионната система

Работи се по въпроса, към момента са предприети мерки за повишаване на доходността от направените инвестиции, е отговорът на МФ. Към 31 декември 2010 г. средствата в Сребърния фонд възлизат на близо 1.684 млрд. лева. От тях приходите от лихви по депозити за миналата година са 3.4 млн. лв., трансферите от централния бюджет са 57.2 млн. лв. Останалите средства са от приватизация, натрупани от създаването на фонда до края на миналата година.



- Въвеждане на окончателен данък върху доходите от парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, както и от други игри, при които печалбата се определя на случаен принцип

От МФ твърдят, че има проект на закон, който към момента се разглежда от Комисията по хазарта. След евентуални нейни препоръки документът ще влезе за обсъждане в парламента през септември, когато ще се обсъждат и други данъчни закони, свързани с бюджетната процедура. Фискален ефект от бъдещия Закон за хазарта би могъл да се очаква през 2012 г.



- Промяна на начина на облагане на застрахователните премии в съответствие с чл.157 от Директива /2009/138/ЕС - въвеждане на данък върху застрахователните премии.

Посоченото е изпълнено и влезе в сила от началото на 2011 г., така че още не може да се прецени какъв ще е годишният фискален ефект за хазната.



- Вдигане на коефициента за изчисляване на авансовите вноски по Закона за корпоративното подоходно облагане от 1 на 1.1.

Промяната влезе в сила от август 2010 г., с което в бюджета постъпиха допълнително 32 млн. лв.



- Увеличаване на дивидента за държавата от държавните търговски дружества от 50 на 80% с промяна в Постановление за изпълнението на държавния бюджет за 2010 г.

С въвеждането на тази мярка за миналата година дивидентът за държавата нарасна с 50 млн. лв.



- Отчисляване на 50% от приходите от наеми на предприятия с преобладаващо държавно и общинско участие в приход на държавния, респективно на общинския бюджет, по реда, който се прилагаше до 2006 г.

С прилагането на тази мярка за миналата година са постъпили в бюджета 3.4 млн. лева повече.



- Въвеждане на данък лукс - удвояване на данъка за жилища с данъчна оценка над 300 хил. лв. и за автомобили със застрахователна стойност над 70 хил. лв.; утрояване на данъка върху персонални яхти и самолети.

Въпросните предложения бяха оттеглени като нецелесъобразни.



- Намаляване на срока съгласно Кодекса за социално осигуряване от 75 дни на 30 дни за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност в случаите на освобождаване от работа.

Предложението е влязло в сила.



- Приватизация на миноритарни остатъчни дялове чрез Българската фондова борса.

От мярката в републиканския бюджет трябваше да постъпят 250 млн. лв. Но не са. Агенцията за приватизация е определила "Първа финансова брокерска къща" ООД за победител в конкурса за инвестиционен посредник при борсовата приватизация на Е.ОН, стана известно на 9 юни.

Централна кооперативна банка АД е спечелила конкурса за инвестиционен посредник за продажбата чрез публично предлагане на 33% от капитала на "ЧЕЗ Разпределение България" АД и на "ЧЕЗ Електро България" АД. "Булброкърс" пък спечели конкурса за инвестиционен посредник за продажбата на пакети от 33% от "ЕВН България и разпределение" АД и "ЕВН България Електроснабдяване" АД. В бюджета не е постъпило нищо от очакваните 250 млн. лв. от приватизация.



- Набавяне на допълнителен вътрешен и външен финансов ресурс с цел укрепване на фискалния резерв.

По информация от МФ миналата година е емитиран нетен вътрешен дълг (държавни ценни книжа) в размер на общо 849.9 млн. лева. Целта на емитирането на ДЦК е понижаване на бюджетния дефицит, който за 2010 г. е 3.2% от брутния вътрешен продукт (БВП). Външен дълг не е емитиран.



- Ускорена продажба на квоти въглеродни емисии чрез националната система за зeлени инвестиции. Очакваният фискален ефект от тази мярка бе 500 млн. лева.

От Националния доверителен екофонд обясниха, че набират постоянно заявления за финансиране на проекти по националната система за зелени инвестиции. До момента са постъпили около 150 заявления за проявен интерес на обща стойност над 1 млрд. лева. Но това са само намерения, не реални проекти, които могат да бъдат предложени за финансиране, признават от екофонда. На базата на тези заявления след преглед и принципно приемане се формират пакети от проекти, към които проявяват интерес конкретни потенциални купувачи - в зависимост от типа проекти, тяхната степен на готовност, екологичен и социален ефект или други критерии. От данните по тази мярка се вижда, че нейното изпълнение е на начален етап.



- Временна отмяна на преференциите, които се дават на бюджетни учреждения за внос, освободен от ДДС и митнически сборове.

По информация от Министерството на финансите тази мярка е оттеглена. Причината е, че според клаузи от присъединителния договор на България към ЕС страни членки нямат право едностранно да променят размера на митата към трети страни.



- Изграждане на публични регистри за държавно и общинско имущество, отдадено под наем - земеделски земи от държавния и общински поземлени фондове и сключените арендни договори.

Министерството на земеделието съобщи, че е разработило техническо задание за разработване на електронен регистър на имотите от държавния поземлен фонд. В момента е обявена обществена поръчка за избор на изпълнител за разработване на софтуера, като предстои класиране на кандидатите. Срокът за изпълнение на поръчката е 6 месеца от възлагането. Това означава, че изграждането на публичните регистри е на съвсем начален етап.



- Предлагане на 900 хил. дка за авансово платена дългосрочна аренда, продажба на 100 хил. дка чрез публичен търг и разработване на промени в нормативната уредба с цел увеличаване срока на арендните договори. Очакваният фискален ефект от тази мярка беше определен на около 164 млн. лв.

До момента в бюджета не е влязъл и лев, въпреки че авансовото плащане на арендата имаше за цел да осигури предварителни плащания и да ангажира фермерите с дългосрочни договори за обработка на терените.

Какво е изпълнено от Министерството на земеделието по тази мярка? Относно "предлагане на 900 хил. дка за авансово платена дългосрочна аренда" - в момента се провеждат търгове за предоставяне под наем или аренда на земеделски земи. От държавния поземлен фонд са включени около 450 хил. дка земи, за които няма договори за ползване.

По отношение "продажба на 100 хил. дка чрез публичен търг" - за периода 1 януари 2009 - 31 декември 2010 г. са проведени търгове за продажба на земи от фонд "Земеделие" на притежатели на поименни компенсационни бонове (ПКБ) за обща площ от 50 498 дка. Продадени са земи в размер на 47 121 дка на стойност 21 65 563 броя ПКБ. Номиналната стойност на един ПКБ е 1 лев. Боновете представляват държавен дълг към собственици на земеделски земи, които не са възстановени поради проведени върху тях мероприятия. С продажбите на земи от фонд "Земеделие" чрез заплащане с ПКБ държавата фактически погасява този дълг, възникнал с издаването на боновете, поясниха от земеделското министерство.

От данните на земеделското ведомство става ясно, че тази мярка е изпълнена на около 50%.



Всичко това показва, че по-голямата част от антикризисните мерки, насочени към подкрепа на бюджета, или не са стартирани, или са в съвсем начален стадий и резултатите от тях не могат да бъдат оценени. Равносметката за мерките за ограничаване на публичните разходи, както и на тези за подкрепа на пазара на труда е отделна тема.



* Заглавието е на редакцията
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Повечето мерки на правителството за подкрепа на бюджета по време на рецесия така и "не влязоха в боя", други са в зародишен етап, макар че кризата отшумява.
15
3834
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
18 Юли 2011 21:30
ПОЗВОЛЯВАМ ДИ да не се съглася- кризата не само че не отминава, но дори се завихря- първо, Мудис свалиха рейтинга на португалските банки до ниво "боклук"-http://www.dnevnik.bg/paza ri/2011/07/18/1125531_mudis_sva li_reitinga_na_portugalskite_ba nki_do_bokluk/?ref=rss Натиснете тукhttp://www.dnevnik.bg/paza ri/2011/07/18/1125524_izticha_v remeto_na_sasht_da_vdigne_tavan a_na_dulga/?ref=rss Натиснете тук
18 Юли 2011 21:37
ИЗВИНЯВАМ СЕ ЗА ЛИНКОВЕТЕ, НО ПЪТУВАМ, ТА ЩЕ ГИ ПОСТНА НАНОВО- Натиснете тук, Натиснете тук И ОТ ФАЙНЕНШЪЛ ТАЙМС- Натиснете тук-Investors head for havens in debt storm
18 Юли 2011 22:04
Нищо, ще се снишим докато премине.
18 Юли 2011 22:20
Прав си Буболечка, какво толкова... Българинът е жилав като плевел, ще оцелее и след тази икономическа криза.
18 Юли 2011 22:48
кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава, кризата отминава.
18 Юли 2011 23:53
правителството предложи пакет от близо 60 антикризисни мерки, които трябваше бързо да ни измъкнат от кризата и да доведат до растеж на брутния вътрешен продукт


Абе кой от тия го интересува Брутен Вътрешен Продукт? Те се интересуват само от нещо, което предоставя възможности за преразпределение на средствата от държавната хазна. И нищо друго. Строежите са идеално място за намиране на потенциални кандидати за раирани дрешки. Само дето никой не ги иска...
19 Юли 2011 06:20
Кризата се връща.
19 Юли 2011 07:10
Кризата беше многократно преодолявана от ловешкия гений Си.Дянков, а м-р Вежди Рашидов призова Боко да я отмени изцяло. Но тя нейното си знае, та приема странни форми като W, VW и даже е напът да стане дубъл фауве
19 Юли 2011 08:59
Лично аз, не виждам как кризата ще отмине... В България имаше оживление в икономиката, благодарение на милиардите дадени за строителство.. Основно-в курортите, но пък и в молове, комплекси и т.н. Някой вярва ли, че строителството в курортите ще се върне на предишните нива??!
19 Юли 2011 09:05
"Кризата отминава, а кабинетът все още не е задействал пакета от мерки .."
А представяте ли си, ако го беше задействал?
Всъщност стискайте палци да не го задейства ...
19 Юли 2011 09:31
По-добре е да не се прилага антикризисната програма, без значение дали сме излезли или навлизаме отново в кризата.
19 Юли 2011 10:19
Интересно нещо е кризата - от нея се оплакват най-вече тези, работещи в сферата на услугите. Не съм чул за добивната индустрия или производителите на храни да има криза!?
19 Юли 2011 13:41
Не си чувал, защото не искаш да слушаш, "патриоте". Няма ли и други "патриоти" на герберазурата, защо е оставен сам този другар с увреден слухов апарат? Mitev? Lovkia? Heloooo! Anyone?
19 Юли 2011 14:52
Пейтриът, наборе, в добивната индустрия и истинското производство ИМАШЕ криза, която с подскачането на цените на суровини, материали и енергия започна да отшумява. За което нашенските корифеи на простотията нямат НИКАКВА заслуга, напротив!
20 Юли 2011 09:46
Мнение за кризата и накъде вървим. Подобни мнения са много, само дето българските корифеи ги проспиват, защото не са им удобни
Мнение: (М.Хазин, аналитик): Банкиры и финансисты боятся потерять власть над миром. Поэтому они всячески пытаются остановить естественное развитие событий. Вся финансовая система Европы подвергается агрессивной атаке спекулянтами и международными рейтинговыми агентствами.

Можно подозревать сговор, но у участников процесса есть серьезные основания: объем долга настолько велик, что вернуть его невозможно. Ведь его формировали, предполагая его рефинансирование, а не возврат.

Сегодня мировая финансовая система стоит перед вопросом: что делать с долгами?

Проблема в том, что современная система формирования решений, не в состоянии принимать решения, направленные против крупных компаний - надавить на страну с целью заставить ее парламент принять закон о увеличении налогов, сокращении госрасходов. Финансовые институты умеют блюсти свои интересы - Стросс-Кан тому пример.

Банкиры и финансисты боятся потерять власть над миром и политиками. А с учетом того, что за кризис придется отвечать, положение финансистов становится и вовсе тревожным. Теоретически поднять вопрос о новых правилах игры в финансовой системе должны политики. Но им нечего сказать. А дыры в старой системе становятся все больше.

Судя по всему, такая ситуация будет продолжаться пока развитие кризиса не ускорит политические процессы. Но тогда уже дело запахнет революцией. А пока консервативность политической машины не даст остановить негативные процессы в экономике, и они будут только нарастать.


________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД