:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,749
Активни 484
Страници 17,216
За един ден 1,302,066
Интервю

С 2% ръст няма да сме средни европейци и след 20 години

Задлъжняването на една държава рано или късно води до сериозни проблеми , твърди Георги Прохаски от Центъра за икономическо развитие
Георги Прохаски
ВИЗИТКА:

Георги Прохаски е основател и председател на Центъра за икономическо развитие. Завършил е международни икономически отношения в УНСС - София. През 1990-1997 г. е директор на фондация "Отворено общество", а от 1997 г. до 2000 г. е главен съветник в Министерския съвет. След това става председател на Българската фондова борса, а от 2000 г. до 2002 г. ръководи управата на СИБанк.



- Г-н Прохаски, кога ще забогатеем?

- Вероятно никога, защото хората винаги искат повече от това, което имат. Ако погледнем голяма част от страните по света, ние сме богати, защото голяма част от тях са в по-лошо материално състояние от нас.

- Но България остава сред най-бедните страни в Европа.

- Да, в сравнение с другите от ЕС сме все още бедни. Ако ме питате кога ще достигнем средното ниво на ЕС, мога да кажа, че ако се движим със сегашните темпове, ни трябват поне още 20 години.

- Какво би могло да ускори този процес? Виждаме, че все пак, макар и бавно, българската икономика се съживява?

- Да, определено вече сме във фаза на растеж, всички основни сектори, като изключим строителството, растат спрямо миналата година. Този растеж обаче е твърде слаб и недостатъчен дори за този 20-годишен хоризонт. С 2% ръст дори ще изоставаме, защото Европа расте средно с около 2.5%. За да догоним по-развитите страни, трябва да растем поне с 5%, а много от моите колеги ще кажат, че и това не е достатъчно. Трябва да сме реалисти - при тези параметри на икономиката, които имаме, при ресурсите, с които разполагаме, не можем да очакваме двуцифрен растеж, с който могат да се похвалят някои от развиващите се страни.

- Според финансовия министър от месеци вече сме излезли от кризата, а вие казвате, че хората ще го усетят по джоба си през 2012 г.?

- Да, така е. За нас е важно всяка година да сме малко по-добре от предходната или поне да не се връщаме назад. Това, което България все пак успя да постигне по време на кризата, е, че ние не се върнахме много назад. Нямаше сериозни сривове в заплащането, безработицата все пак не стана толкова масова, колкото в някои други страни. Сега България е на средното за Европа равнище по брой безработни - има много други страни с над 10%, има и с 20% безработица. Инфлацията също не беше толкова висока, че съществено да изяде доходите на хората. Сега можем да надяваме, че ще има ръст на заплащането на труда и на плащанията, които идват от държавата - пенсии, социални помощи. Но това вероятно ще бъде възможно едва през следващата година, тъй като през тази година растежът все още е много слаб. В същото време отделните експортно ориентирани предприятия все още не са покрили загубите си от последните две години, а обемът на тяхното производство все още не е достигнал предкризисния период. Всичко това се надяваме да се случи през следващата година и да доведе до нов ръст в заплащането.

- Казвате, че кризата не ни е върнала много назад. Може би защото сме толкова бедни, че няма вече накъде?

- Винаги има накъде. Ако правителствата на България през последните 15 години не водеха благоразумна фискална политика и бяха натрупали подобен на гръцкия дълг, това можеше да стане и у нас. Въобще не е толкова трудно да си го представим. Просто трябваше всяко правителство да харчи малко повече всяка година, да направи едни дефицити от по 10% ежегодно. Тези пари можеха да отидат в различни проекти с неясна ефективност, може би щеше да се надуе още държавният апарат, предизборно щяха да се вдигат заплати и пенсии и отново щяхме да сме в същото икономическо положение както сега, само че с бремето на дълг от 60-70 млрд. лв.

- Постоянно се говори колко е хубаво, че България има ниски данъци и финансова дисциплина. Защо тогава инвестициите намаляват в пъти?

- Така е и това е един от най-обезпокояващите показатели през тази година. Очаквахме, че с отшумяването на кризата в Западна Европа към България ще се насочат нови инвестиции, но това явно няма да стане през тази година. И тук причините са различни - от една страна, все още кризата не е отшумяла достатъчно, за да започне сериозно ново инвестиране в глобален мащаб. Освен това кризата в Гърция оказа съществено влияние. Ситуацията там създаде общ негативен имидж на Югозападна Европа и България поне досега не успя да се отличи достатъчно от Гърция като пазар и като място за инвестиции. Това, което стана с повишаването на кредитния рейтинг на България преди дни, ще помогне инвеститорите да видят страната ни в коренно различна светлина. Вероятно стратегическите инвеститори гледат с недоверие на целия район, затова ние трябва да положим двойни усилия - и като бизнес, и като държава, да покажем на света, че България е различна, разумна и финансово стабилна. А има и още много несвършена работа - особено по отношение на административните тежести към бизнеса и бюрократичните спънки, които срещат фирмите при влизането си в България.

- На какви проблеми се натъкват най-често фирмите, решили да инвестират у нас?

- Един от основните проблеми е нестабилното законодателство. Например възобновяемите енергийни източници, там има голям инвеститорски интерес, но честите промени в правилата отблъскват фирмите - не само в този, и в други сектори. Освен това при нас много тежко се работи с такива монополни структури като електроразпределителните дружества. Включването в мрежата на едно ново предприятие, независимо дали е голямо или малко, става много трудно, придвижването на документите отнема близо година. Такива процедури няма в нито една друга европейска страна. Причината е, че държавният монопол стана частен монопол и действа по същия неприемлив бюрократичен начин. За съжаление това е трудно да бъде променено и държавата има много малко лостове, с които би могла да подобри нещата.

- Според статистиката на БНБ имаме отрицателен баланс на инвестициите, защото фирми изплащат кредити на компаниите майки в чужбина. Това проблем ли е?

- Основно банките връщат заеми на централите си. В момента кредитирането у нас е свито, няма добри проекти за финансиране, те не могат да реализират тези средства, затова предпочитат да ги върнат. А и някои банки майки може би имат финансови трудности и предпочитат да централизират ресурса си, вместо да го оставят в дъщерни структури. Що се отнася до реалния сектор, там е нормално по-големите инвестиции постепенно да се изпращат на компаниите майки, освен ако не се реинвестира печалбата в страната.

- Защо у нас липсват добри проекти?

- Основният проблем е страхът. Най-голямата вреда, която нанася икономическата криза, е убиването на желанието за поемане на нов риск, на инициативата. Фирмите свиват инвестиционните си планове, гражданите също свиват потреблението си - не взимат кредити, и така икономиката се свива. Обратният процес на започване на растеж може да се случи, когато се върне апетитът за поемане на риск. Трябва да започнат да се мислят нови проекти и хората да вярват, че могат да върнат кредитите си за по-едри покупки. У нас този процес едва сега стартира и може би едва през 2012 г. ще видим по-очертана тенденция. Ако българската икономика покаже стабилност и тенденция за развитие през тази година, се надявам, че през следващата бизнесът, чуждите инвеститори, ще са по-активни, което ще даде основата на един още по-висок растеж.

- Ще рефлектира ли у нас опасността от фалит на САЩ?

- САЩ намериха решение. Всички сериозни анализатори очакваха все пак опасността да бъде преодоляна. Според мен те дори малко преиграха и създадоха страхове в международната общност, което накърни образа на САЩ като най-стабилната икономика и финансова система. Няма да има никакво отражение в краткосрочен план. В дългосрочен план това силно задлъжняване на САЩ постепенно, ако не бъдат взети мерки, може да доведе до отслабване на ролята на долара в световната икономика. Това обаче са процеси, които ще се развиват с десетилетия, не е нещо, което ще има ефект в близките години.

- САЩ са на прага на фалита, а кредитните агенции все още им дават висок рейтинг?

- Не трябва да забравяме, че зад тази оценка стои все още най-голямата икономика на света. Но вече виждаме, че дори и САЩ трябва да спазват някакви правила на ограничаване на задлъжнялостта. Проблемът е сходен с южноевропейските страни, въпросът е, че те са малки икономики и са много по-уязвими. Това е урок за всички - задлъжняването на една държава над определени нива рано или късно води до сериозни проблеми.
17
3190
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
07 Август 2011 22:22
***

Редактирано от - sybil на 07/8/2011 г/ 23:06:00

07 Август 2011 22:28
Хубава статия
07 Август 2011 22:44
2005
Георги Прохаски: При 10% плосък данък пенсиите ще станат 20 лева

2010
27 юли 2010 – За Investor.bg Георги Прохаски от ЦИР заяви, че според него едва ли може за догодина да се очаква ръст, по-голям от 2%.

Инвестициите на този етап са незадоволителни, свито е и вътрешното потребление, заяви в предаването „Под лупа” на телевизия "Европа" председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски. Според него следващата година може да очакваме икономически ръст от 2, 2%

2011
2 май 2011Прохаски: За тази година очакваме растеж около 2, 5%

За цялата година, прогнозата е за не повече от 2, 5 на сто или най-много три процента, посочи председателят на ЦИР Георги Прохаски

Икономистът Георги Прохаски: " Сделката с Кремиковци е сигнал за наближаване края на кризата"

Георги Прохаски: Няма фундаментални причини за голяма икономическа криза

07 Август 2011 23:27
И така, тези вече 22г. ни обясняват нещата....уф!
08 Август 2011 01:15
мики,
ти не им глей обясненията на тези, глей делата и имотите на камуняките и прочее персонал на доганя.

после поствай гневни емотикони.
08 Август 2011 01:17
Колко много приказки без да се каже нищо.
-
Дори и в малкото моменти, когато все пак е засегнато нещо, то отговорът е или прикриващо претупан или погрешен, или и двете.
Например за ЕРП-тата, че държавата не можела да направи нищо.
Може и още как. Те работят по законите, а законите ги приема, изменя и отменя държавата.
08 Август 2011 05:36
Прохаски беше Прохаска докато си правеше дисертацията в Москва. Защо тези факти, както и дейността начело на "Отворено Общество" са тъй скромно премълчани в краткото резюме поместено преди интервюто?
08 Август 2011 06:32
***
и
*** ***
08 Август 2011 07:51
ти не им глей обясненията на тези, глей делата и имотите на камуняките и прочее персонал на доганя.[quote]

Ама г-н Bira, как може да наричате г-н министъра на вътрешните работи "камуняка"? Недейте така, хубавеца на правителството да обиждате!
08 Август 2011 08:48
Що мърморите, бе ? Наряда се изпълнява по график. Утре Георги Ангелов, след това някой тибетски мъдрец от Център за изследване на демокрацията, после друг сорофец и т.н. Всичко е по план. Резултатите за 22 години- видни.
08 Август 2011 09:10
Юнивърс, значи днеска дневален е шебекоподобният Дьорд Прохаска ?
08 Август 2011 11:37
и пак цензура?!
08 Август 2011 11:58
Аз като гледам как вървят нещата в прехвалената , ако запазим равнище от % растеж , след двадесет години ще сме средноевропейска държава по доходи.
08 Август 2011 12:10
По горе да се чете 0% растеж
08 Август 2011 12:28
Ъ!
В посочените от газетата "Управи", г-н Г.Прохазки никъде го няма.
Няма го в ИОО(Open Society Institute) - Натиснете тук!
Няма го и в "Сибанк" - Натиснете тук...
И у БФБ не го виждам - Натиснете тук!
Оппаа, ей го де се е намушил, барабар с жена си - Натиснете тук!
08 Август 2011 15:35
С крадливата политическа класа на т. нр. преход и след 50 години ще си бъдем същите мизерици като днес, АКО НИ ИМА КАТО НАРОД.Става ми жал като гледам как се дърлят по форумите.Дайте си сметка, че 95% от на сме в отбора на едва свързвщи двата края и престанете да се делите.Стремежът към оцеляване на отделния човек, развръзва ръцете на нашите грабители, разберете.Националният отбор на българите трябва да застави управляващите/дали со кротце и со благо или со малко кютек/, да работи за добруването на хората.
08 Август 2011 17:44
Ако ние имаме реално 2% ръст - то и пишещият, и форумът, са за оня свят! Много съжалявам и няма да се извинявам! 2% ръст означава много, но го нямаме и всичко тука са празни приказки и евтини тарикатлъци...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД