:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,314
Активни 365
Страници 16,781
За един ден 1,302,066
Трансформация

Колко грозна може да е една сграда? Бедна ти е фантазията

Когато дяволът се зачете в Закона за устройство на територията, се раждат невероятни архитектурни извращения
Недоразумения - "Лозенец", София
- Абсурд, това е толкова грозно, няма да мине.

- Госпожо, за мене красотата му е в резепето.

- - - - - - - - - - - - -

Привет ;)

Правя проект на един хотел, искам да разположа храненето на персонала и няколко от офисите под земята, съответно няма естествено осветление - какви ограничения има по този въпрос? Един вид - законно ли е?

- - - - - - - - - - - - -

Моля, помогнете! Трябва да докажа и да се аргументирам, че не може да се проектира жилище в полуподземен етаж. Представен ми е проект, в който кота 0 е на 1.50 м под тротоара и са проектирани жилища.

- - - - - - - - - - - - -



Форумът на lex.bg за архитектура и дизайн прелива от подобни мили разговори за заобикаляне на един от най-тежките и често изменяни закони в България - Закона за устройство на територията. Приет през 2001 г., законът до момента е претърпял 48 корекции. Постоянните поправки се опитват да дефинират толкова много частни случаи, че законът спокойно може да се преименува на Закон за устройствените изключения.

Тежкият текст от 239 члена, натоварен с допълнителни 73 дефиниции на използвани термини в заключителните разпоредби, се чете както дяволът евангелието и от проектанти, и от чиновници из стотиците администрации, натоварени да работят с него. Към сметката трябва да се прибавят и други 122 члена от втората строителна библия - наредба 7 за правилата и нормативите за устройството на отделните видове територии.

Пропуските - съзнателни или умишлени в нормативната уредба, са само едно от обясненията за десетките градоустройствени и архитектурни извращения, видели бял свят след стихийната реституция. Няколко единични инициативи от последните месеци обаче показват, че търпимостта към всичко това започва да се изчерпва. Показателна е активността на групата "Трансформатори", преобразила улица "Шишман" в галерия на открито, групата "Архитектурни извращения" във "Фейсбук", 3D България, дружество "22" архитекти към Съюза на архитектите, дебатите в средите на архитектите за начина, по който следва да работи съсловната камара.



Правила и изключения



Сигурно би било интересно някой да обясни защо в големите села минималната площ за гробища е 1.3 кв. м за жител при 2.7 кв. м за големите градове, защо в малките градове повечето от територията задължително е за жилища и нужно ли е въобще да имаме 10 вида населени места. Встрани от утопичния опит да се измислят количествени изисквания за всичко, законът и наредбата изобилстват от изключения - и в самите нормативи за застрояване, при които често се допуска намаляване на редица параметри, и в реда, по който се вземат отделни решения. Така например общинските съвети имат право сами да решават дали да изискват инвестиционни проекти за селскостопанските постройки и строежите от допълващото застрояване; малките населени места под 10 000 жители могат по-лесно да променят предназначението на зелените площи за инфраструктурни проекти и т. н., и т. н. Докато някои правила са ненужно детайлизирани, други са претупани набързо. В Наредба 7 частта за озеленяване на отделните имоти включва един-единствен член, от който научаваме, че дървесната растителност се дели на три вида - ниска, средна и висока. Всичко това обаче в крайна сметка няма особено значение. Само 87 общини имат общи устройствени планове (с цената на компромиси), а строителството в останалите се случва по вълшебната формула "частично изменение".



Великолепната четворка



В това море от изключения се лашка лодка с четирима пътници - инвеститор, архитект, строител, надзорник. В преобладаващата част от случаите инвеститорът иска строителния максимум от терена, без задължително да притежава вкус, обясняват архитекти. Архитектът е принуден да се съобразява с него, като наред със ЗУТ често се бори и с друг надупчен закон - за обществените поръчки. Строителят се стреми да изгради всичко максимално евтино, а фирмата за надзор обичайно е в приятелски отношения с него. Разбира се, групата невинаги е такава.

Параметър в сложното уравнение е и администрацията. "Постоянно се сблъскваме със случаи, в които едно решение минава в един район на София и категорично се отхвърля от друг. Няма уеднаквяване на практиката дори на територията на една община", разказват проектанти. Много от тях вече са открили устойчивите дупки в законите и се възползват от тях. "Това, което се иска обикновено от нас, може да се сравни с надуването на топка с множество дупки. Плондирът изскача все повече от дупките, но не трябва да се пука. Крайният резултат е нещо грозно, с което трудно се играе", обясняват архитекти. Казано с други думи, градоустройствената мярка не е краят и отвъд нея идват заиграванията с думи, дефиниции и откровени измами.



Надлъгване



И с невъоръжено око е видно, че най-голямото надлъгване тече в подпокривното пространство на сградите. Тук се играе и с максимално позволената разгъната застроена площ, и с височината на сградата, обясняват архитекти. Една от редовната практика е включването в чертежите на фалшиви складови помещения в подпокривното пространство, които всъщност впоследствие се използват като жилищни. За целта се прилага вратичка в Наредба 7, която позволява складовите помещения да се изключват при смятането на разгъната застроена площ и така полезната площ се завишава. Със същата цел фалшиво се чертаят и покриви, които на практика са тераси. "В тези случаи изходът към терасата се представя за прозорец и веднага след приемането на строежа се подменя с врата", обясняват архитекти.

Наклонът на терена и включването на кули са най-масово използваните трикове за завишаване на височината на сградата. "Височината на сградата зависи от наклона на терена и това води до изготвянето на фалшива геодезия, за да се вдигне постройката. Наредба 7 не казва на какво следва да прилича една кула и изисква тя да е максимум 25 кв. м. Тази квадратура се разполага по покрива така, че сградата се вдига допълнително", обясняват архитекти. Наред с това максимално позволената височина на сградата при различните видове застрояване - ниско, средно, високоетажно, обикновено не се дели точно на изискванията за височина на етажа - 2.6 м, и се получава остатък, който всеки се опитва да използва.

За играта с озеленяването вероятно може да се издаде цял учебник. Минималният процент озеленяване може да се разполага под и над земята, като наредба 7 допуска дори цялото озеленяване да е в подземното или полуподземното ниво. Така ужасяващите постройки с единични и повехнали кашпи по терасите и покривите стават лесно обясними. Изискването минимум 1/3 от зелената площ да е с дървесна растителност обикновено се покрива чрез засаждането на кипариси, обясняват проектанти. Служители на градоустройствени дирекции пък считат, че проблемът с озеленяването идва покрай въвеждането на нереалистично високи проценти в името на популизма.



Накъде



Според архитекти правилата могат да стана по-ясни, като графичната част към Наредба 7 бъде разширена с много повече примери. Нужен е и цялостен преглед на законодателството. В тази посока гилдията с носталгия си спомня за наредбата за застрояване на Столична община от 1934 г., приета при кмета инж. Иван Иванов и открила път към прочутия устройствен план на проф. Мусман за града градина. Тази наредба е мислила и за естетиката, и за рационалното ползване на незастроените площи. Според изискванията й фасадите на всички новостроящи се сгради е следвало да имат предвид вече съществуващи художествени и архитектурни решения на съответната улица, а фасадите в идеалния център са минавали през архитектурна комисия. На текста от 1934 г. дължим и красивите вътрешни дворове на София. "Незастроените дворове, следъ като са спазени всички предписания на тази наредба, трябва да се оставятъ по такъвъ начинъ, че всички вътрешни дворове да образуватъ правиленъ кварталенъ дворъ", пише в нея.

Докъде се простира естетическата ни търпимост

Архитектурата определено е "форма на насилие над пейзажа", резултат от обществената и персонална необходимост от материална среда. Тя рефлектира обратно върху човека като консуматор на тази среда. Докъде се простира естетическата търпимост на обществото, какви са измеренията на визуалната ни хигиена и обръщаме ли внимание с какво "се храни" собственото ни усещане за красота и хармония?

Един мъдър чужденец ми беше казал: "Уважавайте добрите си архитекти, защото са малко и на тях наистина им е трудно". И как иначе. Красивата среда ражда красиво мислещи хора. Изглежда толкова приятно и лесно е да си творец в Италия, Испания, Франция - не само заради вдъхновението, което носи архитектурата им, но и заради обществената необходимост от красота. Два самообуславящи се фактора, които у нас липсват и дори напротив. Архитектурната среда е в трагично състояние, а и обществото като че ли не се нуждае от по-добра. Основна причина за това са архитектурните извращения - онези зрънца самодейност, изпъстрили сградната ни действителност, които преливат чашата на естетическата търпимост и създават усещане от архитектурата като за неуреден заден двор. В тази самодейност участва цялото общество и като че ли никой не осъзнава отговорността си за това, че обществената архитектурната среда е съвкупност от индивидуални творчески усилия.

У нас се строи с учудващо самочувствие и с дори престъпно безхаберие. С лекота се остъкляват балкони, защото и съседът вече го е направил, усвояват се безпроблемно покривните перголи. Какво като е грозно, и другаде е така. Това е философията, която ражда извращенията. За съжаление този процес се самоизхранва - всяко недоразумение снижава нивото на естетическа търпимост и отваря път към нови "идеи".

Анализът на архитектурната среда у нас по отношение на архитектурните извращения води до типологизирането на няколко основни групи в зависимост от крайния резултат. Заради богатството на художествените си "достойнства" голяма част от примерите биха могли да бъдат поместени в повече от една група.



1. "Маниеризъм и самоцелни напъни" - това е може би единствената група извращения, при които основна роля играе архитектът или принципно творецът, защото се оказва, че невинаги архитектът е автор на композиционната идея.



2. "Балкони, Навеси и Надстрояване" е група извращения, която синтезира широко разпространена практика на "усвояване" на т.нар. "мои" площи като балкони, покривни перголи, изграждане на самоцелни навеси и безцеремонно надстрояване на подпокривни етажи.



3. "Поддръжка" - тук основен фактор за извращението е липсата или пренебрежимо малкото усилие, което се полага за поддържане на даден архитектурен елемент или сграда.



4. "Недоразуменията" са нещо, което се случват навсякъде, но в архитектурата те са особено забележими.



5. Искрената грозота или по скоро съвкупността от всички предходни извращения формират тази група. Това са комплексни творения, отличаващи се с дозирана монументалност и балансирано спокойствие, но чийто краен резултат е едно разтърсващо естетическо преживяване, за което авторът просто няма обяснение - деликатно наречени "Купчини".

----------

Арх. Калоян Колев е управител на архитектурно студио "Дакор". Той е създател на групата във "Фейсбук" "Архитектурни извращения".
 Недоразумения - Варна
 Група "Купчини" - "Люлин".
 Група "Купчини" - Созопол.
 Поддръжка
 Маниеризъм и самоцелни напъни
 Маниеризъм и самоцелни напъни - "Овча купел"
 Сграда-влак - искрена грозота.
 Маниеризъм и самоцелни напъни
 Маниеризъм и самоцелни напъни - Синеморец
 Надстройки
56
11304
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
07 Август 2011 19:24
ВИАС
Влизаш
Излизаш
Архитект
Ставаш
УАСГ
Управляващите
Архитекти
Сьздават
Градовете
07 Август 2011 19:30
Таня Петрова друга дума освен "маниеризъм" за съвременна архитектура дали е чувала?
07 Август 2011 19:58
това е население, което си засенчваше прозорците с работническо дело; това са селяндурите, които си подлагаха на масата, като се хранят работническото дело.в един от апартаментите, в които съм живял, гостната и спалнята бяха обърнати към към булеварда, а банята, тоалентната, кухнята и килера към двора.работя в германия:вече нямам никакви съмнения, че става дума за един сбъркан бг народ.накъдето да се обърне човек:език, чистота, вкус, фантазия, култура, възпитание:всичко е шизофренично.две неща имахме спуснати отгоре и на тях ще им видим сметката(езика и природата)
07 Август 2011 20:11
по тези теми трябва често да се пише с много примери
07 Август 2011 20:24
"Маниеризъм" е дума, употребена не от авторката, а от съавтора - архитект. Като название на група явления. По тази причина е повторена в заглавия на примерите, като класификация. Това да е грозното в статията....
07 Август 2011 20:28
hamalin, остава да ни осветлиш къде работиш в Германия (шега). Колкото до панелното строителство в Бг не съм напълно съгласен. Първите проекти в нашите градове са включвали малки 3-4 етажни блокчета с много зеленина и хора, които се познават и уважават. Следващата идея за 8-9-16 етажни панелки са наистина върха на некадърността - вижда ми се твърде ирационално да не инвестираш в повече инфрастроктура и транспорт, а да набухаш 20 семейства в един вход. Както и да е. Доколкото зная панелното строителство идва точно от Германия и по мое скромно мнение е доста по-удачно от шперплатовите боклуци с декоративни тухли отвън както е отвъд океана.
07 Август 2011 20:39
Хамалин

Българска работа според Иван Хаджийски:

“Българска работа това е работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръководство или нескопосно ръководена, която сякаш по задължение свършва със скандал, за да послужи само за позорна регистрация на печалните си герои."
07 Август 2011 21:24
Тоалетната от Варна е много свежа.
07 Август 2011 21:56

Пропуските - съзнателни или умишлени в нормативната уредба...


Съзнателно или умишлено е използването на синоними с "или"?
07 Август 2011 22:13
Под тази статия спокойно могат да се добавят снимките на 99% от всички сгради построени след 1989

... ето няколко пресни примера:

Натиснете тук

Натиснете тук

Натиснете тук

Натиснете тук

... и действителността ще продължава да бъде такава ... докато няма нито един честно спечелен обществен конкурс и най важните сгради се проектират от шепа избрани бездарни гъзоблизковци.

Все пак архитектурата на една страна е огледало на социално-политическите процеси случващи се в нея.
08 Август 2011 06:46
СВОБОДАТА да избираш.
Или насила хубост не става...
08 Август 2011 08:04
Според мен, грозно или хубаво са изключително субективни понятия. И се изисква голям излишък на самочувствие за да предопределяш кое е хубаво...
08 Август 2011 08:44
Чалгаааа....
08 Август 2011 09:00
Статията е много, много закъсняла, но да речем, че е по-добре късно, отколкото никога.
В такъв случай, обаче, трябваше да е по-задълбочена, да не е пълна с неверни данни и дори откровени глупости като ей тази:


Минималният процент озеленяване може да се разполага под и над земята, като наредба 7 допуска дори цялото озеленяване да е в подземното или полуподземното ниво.



Защото чл.38 (2) на същата наредба казва съвсем друго нещо:

За осигуряване на необходимите озеленени площи по ал. 1 озеленени площи може да се изграждат и върху подземното застрояване извън очертанията на сградите, както и върху тях.



Върху! Сиреч на ниво терен или над нивото на терена. И този член се отнася за Глава Х. УСТРОЙСТВО НА СМЕСЕНИ ЦЕНТРАЛНИ ТЕРИТОРИИ. И той е в известна степен спасителен, ако местната власт следи този вид озеленяване да се изпълнява добросъвестно, а не да остава само на чертеж, защото проблемът не е в "нереалистично високия процент" за озеленяване, както пише в статията, а във високата Плътност на застрояване в централните градски части, която плътност на места на практика е 100%.


Същинският проблем всъщност е, че при допустими максимални Кинт и Плътност на застрояване, в градовете на практика винаги се проектира на мах, т.е. винаги се гонят максимално допустимите Кинт и Плътност на застрояване.


Колкото до съдържанието на единствения член за Озеленяване, първо и в статията се вижда, че не е единствен, защото озеленяването се третира в множество членове и второ - в посочения член не се определя размерът на дърветата (това се определя в други науки ), а отстоянията от имотните граници.

И това не е единственият кусур на статията, но неам нито време, нито нерви за повече коментар.
Далеч съм от мисълта за съвършенство на ЗУТ и Наредба 7, но да повторя, че когато се подлагат на обсъждане, а такова безусловно е необходимо, необходимо е също това да се прави компетентно и задълбочено.
08 Август 2011 09:24
1. Ясно е, че хората с парите казват какво и как да се строи. Хората с парите не е задължително за са умни.
2. Или: разни архитектчета набарват някой с много пари и малко акъл и се започва едно проектиране-влакове, локомотиви и т.н....
3. Жилищна сграда-КЪЩА на известен български политик-1/4 от къщата беше окачена фасада-?
Хамалине-не така грубо....как ще сравняваш Германия/гъстота-231д/кв.м./ с България/72д/кв.м./...

А ти явно не си живял тогава, когато са се засенчвали прозорците с вестници.....шото ако беше живял, щеше да знаеш, че тогава беше трудно да си намериш пердета....за щори изобщо да не говорим..

Пра-дядо ми е живял в нещо подобно на землянка....след това предполагам в "къща" където в едната стая са били животните, а в другата хората. Може би и твоя е живял така, разликата е, че аз не се срамувам. А ти?
Стой си в Германия моля-не се връщай никога тук. Айде със здраве!
08 Август 2011 09:36
Не сте дали най-добрия пример от Варна, не сте Ние какви бижута на мутробарока си имаме, ехеййй. На едно от най-брилянтните такива, кмет и минпред(евентуално) ще му режат лентата на 15.08 - сградата на кметство "ОДЕСОС". Наистина ви е бедна фантазията.
08 Август 2011 10:19
Няма нищо по-грозно от остъклените балкони и тераси в различен стил и цветове. Българинът като види балкон веднага го остъклява. Като прибавим и външната изолация на ивици грозната картинка става пълна.
Дори и еднофамилните къщи не са защитени от "изобретателността" на собствениците им. Ако до горния етаж води външно стълбище с тераска, тя почти винаги е преградена с бетон, тухли и ламарини. То са хаотични пристройки, надстройки, изменения, които не се вписват в никакви естетически изисквания.
Винаги съм се чудила защо няма закон, който да задължава собствениците при промени във фасадата да са задължени да имат архитектурно одобрен проект и на нарушителите да се налагат строги глоби и премахване на загрозяващите "подобрения".
08 Август 2011 10:30
Съжалявам, че няма как да постна снимка, ама който е пътувал от Асеновград за Пловдив е виждал отстрани една "прекрасна" сграда - с един купол почти като джамия, въобще, "прелест". Сега модерните стъклени сгради не ги харесвам, някак много кубични и квадратни ми се видят, макар че и при тях вече извивки разни има. Но, все си е стъклария. Като ходя в София все се заглеждам с възхищение по сградата на Министерство на земеделието - изящество! Софиийкият университет също е една от прекрасните сгради. В Пловдив по главната има чудесни образци на хубави сгради. Вярно, и в архитектурата има мода, не може всичко да е като през бароковия период. Ама пък откровените мутробарокови грозотии не се търпят. И друга модерна тенденция в строителството на харесвам - използването на ярки цветове - червено, зелено, оранжево - за фасадите на сградите. Не знам, може би правя асоциации с циганската махала в родния ми град, където преобладава ярко синята боя
08 Август 2011 10:34
Остъкляването на балконите не е от естетическа приумица а по принуда.През по-голямата част от годината откритите балкони са неизползваеми поради климатичните ни дадености.
Обалконяването на фасадите трябва да се преосмисли от архитектите.
08 Август 2011 10:52
Няма грозотия на света, която родната мутра в симбиоза с некадърния архитект да не може да надмине!
08 Август 2011 11:04
Туткалчев! Може, може... !

08 Август 2011 11:31
Обалконяването на фасадите трябва да се преосмисли от архитектите.

остъкляването на балконите си е лична работа на собствениците - едни искат да си изнесат там кухнята, други - да ги държат неостъклени, за да пушат там.
Чак някакво фундаментално преосмисляне от страна на архитектите не е нужно. Просто всеки блок/къща би трябвало през 15 години да си боядисва изцяло фасадите и да си ремонтира външните стени с еднаква боя. Въпрос на подръжка и елементарна хигиена от страна на собствениците.
Много ясно, че сграда, която не е пипната 30 и повече години ще изглежда мръсна, олющена и грозна (в това число всички панелки).


Редактирано от - softwind на 08/8/2011 г/ 11:33:35

08 Август 2011 11:34
През по-голямата част от годината откритите балкони са неизползваеми поради климатичните ни дадености.

И за какво по-точно трябва да се използват балконите? За изнасяне на готварската печка? Или като килер за натрупване на багаж?
08 Август 2011 12:10
Може и да греша, но имам спомен, че при соца задължително трябваше да има архитектурно одобрение на проекта - по-точно съобразяването му с околните сгради, етажността, фасадите и пр. И когато след революцията започна строителство на "невиждани" дотогава сгради много се чудех кой им е дал разрешение, а то се оказа, че тъй като е демокрация, всеки може да строи сграда с какъвто си иска вид.
Със сигурност и при соца е имало хора с пари, права или връзки, желаещи да си построят пищни и кичозни кооперации или къщи, но явно въпреки връзките им, не са го правили...
Едно от първите "демократични" построения беше замъкът Хранков, ако се сещате...
08 Август 2011 12:57
Софти, за еднаквата боя си много права. Ей на, сега някои от комшиите си санираха стените на апартаментите си, всеки индивидуално, щото няма как да се накарат всички от входа да го направят. Добре, имали пари, сторили го. Ама единият апартамент е в светло лимонено жълто, точно до него пък другият е в розово-лилаво, а като цяло блокът си е в мръсно бяло. Мила родна картинка.
08 Август 2011 13:02
Както казваше един архитект - аз мога да строя бързо, евтино и качествено. Ти как искаш?
08 Август 2011 13:04
А пък за терасите, ние в нашия блок, този път всички, направо си ги ликвидирахме! Тоест, терасите към кухните просто бяха зазидани, прозорецът съответно сложен и така всички си увеличихме кухните, които иначе бяха от т.нар. боксове, дето не можеш се обърна. Та станаха прилични стаички три на три. Разрешение не сме искали, естествено, то това се случи веднага като дойде демокрациията, но всички го направиха в рамките на един сезон дет се вика, та поне фасадата е пак еднаква.
08 Август 2011 13:10
други - да ги държат неостъклени, за да пушат там.

Не се ли сещаш, че ако искаш да пушиш там можеш да си отвориш прозорците на остъкления балкон.
Иначе зимата да пушиш на студа, вятъра и отрупания със сняг балкон - егати кефа.
То иначе балкона за какво ти е, ако не си изтърсиш чергата върху кока на комшийката под тебе, която мразиш.
И за какво по-точно трябва да се използват балконите? За изнасяне на готварската печка? Или като килер за натрупване на багаж?

Не разбрах какво е основното предназначение на балкона. Ако е закуска на теферич или за слънчеви бани - не става.
Нека правим разлика между балкон, тераса и лоджия


Натиснете тук

Редактирано от - dude3075 на 08/8/2011 г/ 13:49:29

08 Август 2011 13:15
5. Искрената грозота или по скоро съвкупността от всички предходни извращения формират тази група. Това са комплексни творения, отличаващи се с дозирана монументалност и балансирано спокойствие, но чийто краен резултат е едно разтърсващо естетическо преживяване, за което авторът просто няма обяснение - деликатно наречени "Купчини".

Добре казано!
Това е улегналото благополучие на триумфиралата шаблонност.Тя не загрозява пейзажа - тя Е пейзаж.

Редактирано от - Автоцензор на 08/8/2011 г/ 13:18:00

08 Август 2011 13:23
Някой хвалеше панелните апартаменти, сравнявайки ги с новопостроените. Но и едните и другите в повечето случаи са с осакатена функционалност (ако последните не са правени по индивидуални проекти).
Липсващите функции на градското жилище се изразяват най-вече със състоянието на сервизните помещения - малки кухни, бани, тоалетни, гардероби, складове, гаражи. Да не говорим, че в последните години се построиха хиляди сгради без необходимата инфраструктура около тях - автомобилни подстъпи, паркоместа, градини, зелени пояси. Изглежда, че купувачите им са или хора с ограничени доходи, за които е важно да се сврат някъде (без оглед на функционалност на жилището) или с крайно ограничени представи за модерно жилище. Резултатът е град като София.
08 Август 2011 14:09
KGK
Такъв е пазара.Каквото е търсенето, такова е и предлагането. Провинциалистите търсят евтини жилища-кокошарници, но в София да живеят, в София да дивеят.

Редактирано от - dude3075 на 08/8/2011 г/ 14:10:48

08 Август 2011 14:19
..в София да дивеят..

А, мечтата на идиота станала национален блян?
08 Август 2011 14:43
Каквото е търсенето, такова е и предлагането

Не си прав, Мичурине. Каквото има налично, това се купува. Купувачът няма избор, за да говориш за неговите предпочитания. А защо в София? Там е работата, просто и ясно. И във времена на пълна несигурност, възможността да имаш осигурен покрив над главата си не значи кокошкарски манталитет, а единствено възможен начин на оцеляване.
08 Август 2011 15:02
Die Hexe,
След като премина начална вълна от купувачи се наложи много от нормалните нови жилища за да се продадат да се преустройват на едностайни и ателиета.Нормално от две или три жилища на етаж вече са четири или шест.Това е следствие търсенето от клиентите - евтино/разбирай малко/ жилище.И това е заради възможностите, а не според желанията.Не приемам за нормално четиричленно семейство да купи нов едностаен, а да изостави триетажния кантон на село.Затова и новите блокове приличат вече на кокошарници/ако не ти харесва думата смени я с гълъбарници/ според броя на обитателите.


Редактирано от - dude3075 на 08/8/2011 г/ 15:38:46

08 Август 2011 15:28
Не трябва да се смесват някои неща. Хората, които си остъкляват балконите и слагат грозна външна изолация обикновено го правят по принуда - повече място, повече топлина, по-малки сметки за ток и т.н. Лесно е да се каже колко е грозно, но като трябва да платиш сметка за ток/парно от 300 лв при общ доход на семейството 1000 лв, естетическите истинкти се позатъпяват, дори и да ги е имало. Та с този тип хора - малко по толерантно, моля.

Истинските виновници, разбира се, са тези, които имат доста пари и пак правят отвратителни къщи в псевдо елитни предградия и селца с типичните за мутренския вкус кули, древно гръцки/римски колони и "разчупени форми'. Това са хората, които по принцип трябва да дърпат другите напред. Да бъдат лидерите в издраждането на стилни и стойностни неща. И там пак стигаме до това кой е богат в БГ и по какъв начин. Стигаме до силиконовите кухи лейки. До чалгата. До тежките ланци.
08 Август 2011 15:30
tantus
08 Август 2011 15:31
На кого да вярваш Статистиката отчита увеличаване на жилищната площ у нас, средно жилище към 80 кв.м, обитавано от средно 1, 4 бг граждани, най - малка площ на глава от населението се падала в Пловдив, Пазарджик и Сливен, което при компактното ромско население там, поне на мен ми се вижда логично.
08 Август 2011 15:36
tantus, спор няма. Ние също сменяхме дограми, лепихме фибрани...Защо обаче трябва да вапцваме "санираното" с цветове, които могат да причинят епилептичен пристъп ?
08 Август 2011 16:01
Здравка, ами и аз не споря, че това е грозно. И вече споменах защо се получава така - защото всичко това се прави с някаква практическа цел и без никаква естетическа мисъл. Повечето хора, които го правят, не си задават въпроса как изглежда това. Предложени са им някакви цветове и те си казват "Ми дъщерята обича розовко, айде розовко да сложим." И дотам.

Да не забравяме и някяк си естествения посткомунистически глад за цветове - след 45 години сивота, хората съвсем естествено залитнаха по шаренкото :-)

И накрая, в един блок обикновено всеки отделно си търси изпълнител на изолацията и затова се получава тази разноцветна цапаница. Правилният път е ясен - в белите страни си има орган с реална власт, който управлява дадената сграда и може да задължи всички живущи да съберат пари за саниране, например. Така се избира един изпълнител на проекта, който прави всичко хармонично и уеднаквено. Но докато стигнем дотам първо ще трябва да се преобърне българското законодателство наопаки. Другият вариант е всички живущи сами да се организират и да си изберат една фирма, която да го направи. така дори ще получат и по-добра цена. Но това 20 семейства да постигнат съгласие за каквото и да било, си е утопия.
08 Август 2011 16:17
..след 45 години сивота..

...и твоите бузки най-после порозовяха. Ех, Пратер, Пратер...
08 Август 2011 16:26
Caravaggio, несъгласие или просто примитивна нужда да се каже нещо?
08 Август 2011 16:29
Не се ли сещаш, че ако искаш да пушиш там можеш да си отвориш прозорците на остъкления балкон.
Иначе зимата да пушиш на студа, вятъра и отрупания със сняг балкон - егати кефа.
То иначе балкона за какво ти е, ако не си изтърсиш чергата върху кока на комшийката под тебе, която мразиш.


а бе Дуде,
ти да не си затънал с немската трутинетка пред Москва, че така паникьосано споменаваш снеговете... То пък в БГ едни снегове и едни зими. Смях. Точно за 10 минути ще си изчистиш целия балкон.
Иначе балконът би трябвало да е място за удоволствие - например за бавно пиене на бейлис. Не за тупане на черги върху съседки.
08 Август 2011 16:34
Освен това, какво пречи да си пушиш в кухнята и после, или по време на дименето да си включиш аспиратора
08 Август 2011 16:38
Снегурочка, пазил ме Господ да желая руска зима. И нашата ми е много да и се "радвам" седем месеца от открития балкон, даже и с медицински коняк.
08 Август 2011 16:47
Аверче, аз и по тази причина отказах цигарите преди 3-4 години. На работа още тогава ни беше забранено да пушим вътре в сградата, дори по време на регламентираните почивки. И без сняг е гадно да пушиш навън при варненските зимни мъгли.

Редактирано от - Здравка на 08/8/2011 г/ 16:47:42

08 Август 2011 16:53
Защо си мисля, че нещата имат простичко решение. Общинска наредба, касаеща външното саниране на всички жилищни сгради от един и същи тип на територията на дадена община. Фирмите, извършващи този тип ремонти плащат солидни глоби, ако нарушат тази наредба, каквито и да са индивидуалните желания на собствениците, назависимо от това, кому кога хрумва да остъклява и боядисва.

Редактирано от - Здравка на 08/8/2011 г/ 17:46:08

08 Август 2011 17:13
Здравке, открито балконче само край морето за сезона.Да си проснеш банските.Нищо, че и на другия ден още ще са влажни..
08 Август 2011 18:03
Още бижута

http://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=2090994027281& set=o.123183607710855&type=1&th eater
08 Август 2011 18:15
3075, солената влага има чудодейната способност да убива болестотворните микроби, сол, йод...нали разбираш
08 Август 2011 18:19
havamal, има начин човек да го каже несъгласието и недоволстовто си и по по-друг начин.в този смисъл, в който смяташ, че се срамувам, грешиш (и не намирам за нужно да се оправдавам; ако разговарям с умен ще го направя)да не излезе, че съм живял малко повече от теб на този свят и повече видял(и тук куцаш).колкото до прозорците:вярно е че нямаше:но хиляди народи са нямали, но са имали старанието и най-вече вкус:затова са си напраили дървени капаци(с това, нека да го кажа направо:тъпашко мислене, до никаде няма да я докараме)и още малко:след като се изказвам в бг форум, значи ме боли за бг(смея да кажа, за себе си, че съм глупав, но се мъча да чета бавно, да не се подавам на емоции, и да разговарям спокойно)ще бъда прям, с Вас, няма да стане приказка:на различно умствено есперанто сме. относно един форумец, който се колебае между грозно и хубаво:ще го разберете по японците, с овесените апарат на шията:в германия човек не може да се размине от тях например
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД