:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,458
Активни 779
Страници 5,388
За един ден 1,302,066

Книгите могат да бъдат забавни. Дори за учениците!

Децата ще се пристрастят към четенето, когато програмата се съобрази с тяхната възраст
Снимка: БГНЕС
Децата ще четат с удоволствие, ако книгите са съобразени с тяхната възраст и интереси.
Покрай подготвяните "козметични" промени в българския правопис и последното международно изследване PISA отново говорим за грамотността, макар че е ваканция. Сред другите си връстници нашите деца са особено назад в четенето - не чисто техническата грамотност, не толкова и четивната техника, колкото способността адекватно да се възприема и разбира непознат текст. А това има връзка с начина на мислене, който се усвоява главно в часовете по литература. Ето защо трябва не да се намаляват часовете по литература за сметка на граматиката (каквито идеи се появиха в някои медии), а да се подготвят промени в учебните програми.

Допълнителният списък с приключенски книги, които трябва да бъдат прочетени, разбира се, не е магическо решение. Не само защото не всички учители го дават (не са длъжни да го правят), а и защото децата - да не говорим за родителите - държат най-напред да прочетат задължителната литература. Но тя е такава голяма и твърда хапка за крехката им възраст, че опитвайки се през цялата ваканция да я преборят, така и не достигат до интересното. А именно то би могло да ги спечели като читатели. Така беше и по времето, когато аз бях ученичка, така е и сега. С тази разлика, че закърмените с лесно усвоима интелектуална "храна" по интернет и телевизията поколения вече не са склонни на мазохистични усилия.

Интересът към четенето се изгражда. Екип от специалисти би трябвало да прецени най-подходящите за даден етап от детството и юношеството художествени творби - както от литературната класика (нека те все пак имат превес), така и съвременни книги, които печелят младите читатели. Българската литературна класика има своето място в родното училище. Зная как да я преподавам така, че да развълнувам учениците си в часовете; така, че да се прекланят пред светостта на Странджата и подвига на опълченците и да треперят дали Македонски ще успее да премине по тясната, едва крепяща се о леда дъска, за да предаде писмото на Левски...

Но не е ли време да се замислим за по-равномерно (и немаксималистично) представяне? А не всичко да бъде струпано на многострадалните глави на седмокласниците. И в седми, и в осми клас е добре да се продължи тенденцията от по-малките прогимназиални класове - произведенията от български автори да се съчетават (дори да се редуват) със заглавия от световната литература, които "грабват" децата, "запалват" ги като читатели.

Художествената и историческата стойност на една творба са от голямо значение. Но в училище акцентът трябва да бъде поставен върху увлекателността, съобразена с психологическите особености на съответната възраст. Иначе младите читатели така и не стигат до високата литература, отблъснати от ненавременните опити да им се наложи общуването с нея. Трябва да се предвидят достатъчно часове за извънкласно четене, в които учителите или дори самите деца да представят пред класа увлекателна книга.

Азбучна истина е, че четенето на творби, с чиито герои детето се идентифицира, е много по-успешно, отколкото измъчените опити да се вникне в нещо чуждо и далечно. По-ясни и приятни са анализът и интерпретацията, а впоследствие - изграждането на навици за възприемане на непознат текст. Свободата на избора ражда любовта към словото, подпомага творчеството - най-високия смисъл на образованието.

А що се отнася до часовете по български език, съвсем не е необходимо те да се увеличават за сметка на уроците по литература. Достатъчно е да придобият по-практическа насоченост. Кой от нас, възрастните (освен ако не е специалист филолог), може да различи сложно съставно с подчинено подложно от сложно съставно с подчинено допълнително изречение? Или несъгласувано определение от непряко допълнение; минало свършено деятелно причастие от минало несвършено деятелно? Защо го искаме тогава от децата? Защо подобни задачи имат значителен дял в националното външно оценяване? Може би е време изучаването на роден език да се преустрои, като се възприемат част от методите на чуждоезиковото обучение. Да се помисли за едно по-сериозно участие на диктовките (които сега са приоритет главно на началното образование). А езиковите упражнения да са свързани главно с правописа, пунктоацията и грамотното изразяване. Що се отнася до теоретичните знания, от тях да се запазят само ония, които имат пряко отношение към верния и точен изказ на мисълта.

Нашите ученици умеят да мислят. Умеят да мислят и учителите ни. Но трябва да ги освободим от ограниченията, които им пречат да покажат това на света и на самите себе си.
21
4285
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
08 Август 2011 19:51
Мдаа, хубави предложения, но както се казва в оня виц: ха дано, ма надали...
08 Август 2011 20:09
Кой от нас, възрастните (освен ако не е специалист филолог), може да различи сложно съставно с подчинено подложно от сложно съставно с подчинено допълнително изречение?

Аз. Искрените ми комплименти, г-жо Радева
08 Август 2011 22:10
Напълно права е учителката. Например тези задължителни за прочит книги отказаха някои от приятелите ми да четат. Те намразиха четенето. Помня с какви мъки довърших "Овчарчето Калитко". На няколко пъти щях да го захвърля, но пусти му инат - бях го захванал и трябваше да го довърша. Много ме беше яд и на писателя - толкоз много обяснения и увъртания.... В същото време чертяхме интересни книги - от ръка на ръка ги прочиташе почти целия клас - по желание - без да ни карат. Дойде ми на ум за една такава - "Тайната на кораба Пирин". Такива ми ти спомени.
08 Август 2011 22:24
Освен книги има и... е-книги, е-учебници... а интерактивните книги и учебници са къде къде по-интересни. В Корея таблетите изцяло ще заменят учебниците, в др. държави пък ел. четци: Натиснете тук
08 Август 2011 23:27
Така е Аленсо, аз самата доста чета е-книги, но дружко си е да разлистиш хартията. Имам таблет например, амга що ли си го купих, от три месеца не съм го включвала. Да, мога с него да си чета полегнала на диванчето, ама батерията не държи кой знае колко, кабелчето късо, светлината на дисплея все пак дразни, бе друго си истинската книга от хартия. Аз съм си от ерата на Гутенберг що се отнася до четенето.
09 Август 2011 00:00
А трябва ли книгите да бъдат забавни?


09 Август 2011 00:03
В началото - да. И така те зарибяват, че после стават наркотик. На този етап вече се започват не-забавните книги.
09 Август 2011 00:13
имал съм късмета да бъда захранен с гениални неща:след като погълнах като боа робинзона, клетниците, хъкълберито фин(всичките с вълшебните илюстрации) и още няколко такива бижута, станах взискателен и избирателен.не съм прочел една задължителна книга (да не говорим за калитко, за селата борово и подобни, които повреждат ума).преди няколко години на бг сергиите продаваха едно тънко френско книжле, в кето се разказва за един учител по френские език как е зарибил учениците с високата литература (дълго стоя по сергиите, докато увяхна, накрая го продаваха за стотинки:великолепно четиво:само за умни написано) в образованието може да се направи революция(в случая по бг езика и литературата), но трябва да се заемат с тая работа мозъци(трябва да не се допускат за съветници и участници в процеса няколко утвърдени уни шизофреници и нещата ще се помръднат) ученическта ваканция трябва да бъде изпразнена от учебно съдържание(това първо:после следват другите умни стъпки:например опростяване на учебното съдържание, изчистване на езика и т.н.) учбникът трябва да бъде изпипан като бижу(отвън, отвътре), така че преди да посегне човек, да си измие палците, за да не оставя мазните си отпечатъци(такива образци има в всяка една западна напреднала страна; имали сме и ния:отпреди 9-и) имал съм трима учители по езика и по литературата:всеки час беше празник
09 Август 2011 00:33
Съгласна съм с позицията в статията и особено с необходимостта в обучението да се акцентира на извънкласното четене
Трябва да се предвидят достатъчно часове за извънкласно четене, в които учителите или дори самите деца да представят пред класа увлекателна книга.

"Задължителната литература", дори заради самата думичка "задължителна", отегчава до смърт неподготвеното по една или друга причина детско съзнание. Помня, че като ученичка с огромно удоволствие четох "Преди да се родя и след това" на Ивайло Петров и си мислех: "ех, от такива книги да беше задължителния ни списък... мечти!..." За моя изненада тази повест се изучава в училище в днешно време - в осми клас и за още по-голямо мое учудване тя поражда огромна досада в осмокласниците. Във всички, с които съм разговаряла - без нито едно изключение! Явно всяка книга с времето си и с читателите си... Пък сигурно и аз нямаше да я харесам толкова много, ако фигурираше като "задължителна" или дори "препъръчителна литература". Тръпката на четенето е и в откривателството. ...Да си с усещането, че ТИ си открил този автор и тази книга. Никога не съм харесвала книги и автори, които са ми били натрапени, а не са били "открити" от мен по един естествен начин - с развитието на мисленето, интелекта и интересите ми. ...от което, разбира се, съм загубила само аз, пък и може би авторът, заради това, че по независещи от него причини е загубил един верен читател.
ПП От всички проблеми с образоваността на учениците смятам следния за най-трагичен, от него произхождат всички други познавателни проблеми: познавам много осмокласници, които през живота си са прочели /по техни думи/ една-две книги - в училище са ги задължили - но не могат да ми кажат заглавията и авторите им. Дори не са много сигурни кога са ги чели, пък и дали не "беше филм един такъв, дето го гледах на DVD"...
09 Август 2011 01:02
Живеем в държава, управлявана от Мутропожарникар, който твърдеше, че е дочел май само "Винету". С депутати и партийни лидери, които говорят на диалект и трудно успяват да произнесат десет логично свързани изречения. Нататък всичко е ясно...
Такива ми ти работи, драга Марта.
09 Август 2011 03:36
Ако искате да научите децата да осмилят някакъв прочетен текст, не трябва да им давате т.н. "училищна литература". Всички тези литературни анализи, където даскалът ти обяснява какво е искал да каже авторът и какво си длъжен да мислиш и чустваш, само отвращават децата от книгите. Това е толкова напразно губене на време, че нямам думи.
Да се научи да се осмисля текст може много по- лесно, използвайки каквато и да е друга литература - техническа, историческа, географска и т.н. Където наистина има някаква информация, която може да се осмисли.
Особено пък е гадно, когато насилват децата да четат някакви "големи" автори (спомням си за Пенчо Славейков - типична шизофренна мисъл), където или нищо не се разбира, или няма никаква информация, която може да се осмисли, или са абсолЮтно откъснати от времето в което живеят учениците, или не са съобразени с тяхната възраст.
Казвал съм го отдавна: български език - да; осмисляне на рационални текстове - да; училищна литература - вън!
09 Август 2011 07:41
Живеем в държава, управлявана от Мутропожарникар, който твърдеше, че е дочел май само "Винету"
Докторе, това само показва, че нечетенето на книги е започнало още преди компютрите.
Или показва, ЧЕ ЗАСЪЖАЛЕНИЕ, НА ПРЕДЕН ПЛАН ИЗЛИЗАТ НЕЧЕТЯЩИТЕ.
09 Август 2011 12:36
Вероятно е учителка - не знам, може и наистина да учи децата, а не само да работи. Но нейното изказване за езика и владеенето му ми прилича на една епохално изказване от рибния буквар: "Математическите действия са три - събиране, изваждане и умножение. Има и четвърто, 'деление', но то е много сложно и не е за всеки".
А има и една хубава мисъл на Висоцки по повод това, че отказва през целия си живот да научи фрекски език, независико че е женен за МАрина Влади: "Не е важно да знаеш няколко езика, а да използваш родния си свободно."
09 Август 2011 12:47
па аз си купих книжка за снежинките (снимка: натиснете тук)
09 Август 2011 12:55
хубава статия
09 Август 2011 16:03
А езиковите упражнения да са свързани главно с правописа, пунктоацията и грамотното изразяване.
Чия е грубата правописна грешка в думата ПУНКТУАЦИЯ - на авторката, която е учителка/!?/, на редактора или на преписалия текста?
09 Август 2011 16:05
Вън от забележката - добра статия.
09 Август 2011 17:53
Образованието у нас поставя на първо място материала, който учителя трябва да преподава, а ученика да заучи. Всичко друго е второстепенно. Оттам насетне самия процес на образование е достатъчно изроден, за да се мъчим да го подобряваме с промени в детайлите. За родители като нас единственото правилно поведение е просто да обясним на учениците, че живота не е справедлив и че целта в училище е да добуташ добри оценки, без крайни способи. Децата са достатъчно интелигентни да видят сами че учебния процес в България е пълен батак, и достатъчно справедливи да оценят когато човек е честен с тях. За учителите - моите безкрайни уважения. Ако трябва да цитирам една любима книга - "Те се родиха в мрачно време и на лошо място. Естествено, те станаха герои."
09 Август 2011 18:13
Оценката, която поставя учителят по литература е субективна в много голяма степен. Все пак литературата не е точна наука.
Анализът, който се изисква да се прави на книгите отблъсква децата от тях.
Анализът на дадено произведение убива емоциите, които то носи.

— Ако думите ви са искрени, вие сте наистина щастлив човек, Майкъл.

— Искате да кажете „глупав“.

— Не искам да кажа точно това, но…

— …Но почти. Може и да сте прав. Аз наистина нямам нито навика, нито умението да мисля непрекъснато като вас по всички възможни въпроси на битието.

— Вярно, отвратителен навик — признава съвсем неочаквано американецът.

— Защо? Струва ми се, че на вас тоя навик ви доставя удоволствие.

— Само доколкото ми помага да убивам скуката. Някои от нерви си гризят ноктите, аз пък мисля. Уви, мисленето е нещо значително по-опасно от гризенето на ноктите. И ако то доставяше удоволствие, аз би трябвало да плувам в непрестанно блаженство. Мисленето е винаги анализ, а анализът е дисекция — разсичане, умъртвяване, сиреч разрушаване източника на удоволствие. Ако вие седнете да мислите какви микроорганизми пъплят в тая цигара, каква ферментация и какво гниене се извършва в нея, сигурен съм, че ще престанете да я поднасяте до устните си. Не е ли тъй?

— Предполагам, че при вас е точно тъй. На вас мисленето ви служи не за да разбирате нещата, а за да ги унищожавате. Вашите хирургически операции са призвани не да лекуват, а да умъртвяват. Вие се оплаквате, че държите в ръцете си само трупове, без дори да си давате сметка, че тия трупове са ваше дело.
09 Август 2011 19:46
@ Bonjorno:
Относно френския на В.В. натиснете тук
Натиснете тук
09 Август 2011 22:06
hamalin, би ли дал подробности за тази френска книжка? автор, заглавие?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД