:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,565
Активни 751
Страници 5,495
За един ден 1,302,066
Прогноза

Как пониженият рейтинг на САЩ ще промени световната икономика

Все още не съществува нещо, което да заеме мястото на Америка и точно затова всичко изглежда толкова страшно
Снмика: ЕПА/БГНЕС
Международната рейтингова агенция Standard and Рoor's смъкна рейтинга на САЩ от ААА на АА+, което поставя под заплаха глобалната икономика.
Решението на кредитната агенция Standard & Poor's (S&P) да лиши САЩ от рейтинг ААА, независимо от това дали сме съгласни или не, е сигнал за повратен момент в глобалната икономика. Заради необикновената роля, която САЩ имат в световната икономика, понижаването на рейтинга им не е като понижения рейтинг на Гърция или Испания. За последния век, особено след края на Втората световна война, Америка се намира на върха на съвременната глобална икономика, разчита се на стопанската й сила като основа и се използва валутата й като основен инструмент за световния икономически ред. По много начини светът значително се е възползвал от системата, оглавявана от САЩ. През изминалия половин век имаше безпрецедентна икономическа интеграция и намаляване на бедността, десетки милиони са спасени от нищетата - ниво, което не е постигано никога досега в историята. Просто Америка е икономическият двигател на света.

Сега обаче двигателят едва работи и потенциалните дългосрочни последствия са огромни - за начина, по който светът инвестира и търгува и как работи глобалната финансова система.

На първо място заради понижаването на рейтинга на САЩ ще бъде направена



преоценка на всички рискове



за глобалната икономика. САЩ са смятани за най-сигурната инвестиция в света - стандарт, по който се оценяват останалите икономики. Но ако САЩ не са сигурни, както бяха в миналото, това вероятно ще предизвика ефекта на доминото в целия свят. Ако САЩ не поддържат рейтинг ААА, трябва да си зададем въпроса: Коя държава има такъв рейтинг? Например Франция има рейтинг ААА, но държавният дълг на страната е почти колкото този на САЩ (възлиза на около 94% от БВП през 2010 г.) и икономиката й няма по-добри възможности за растеж. Така че ако САЩ не заслужават рейтинг ААА, защо Франция заслужава? И ако тези смели действия на глобалната икономика крият повече рискове, отколкото преди, какво означава това за държави, които имат по-нисък рейтинг? Трябва ли техният рейтинг да бъде понижаван още?

В краткосрочен план този начин на мислене най-вероятно означава по-голяма несигурност на глобалните пазари особено в Европа. Ако рейтингът на САЩ не е ААА, какво ни казва това за Италия и Испания? Понижаването на рейтинга от S&P може да окаже дори по-голям натиск върху слабите икономики в Европа, както и да накара европейските лидери да противодействат на кризата. В неделя Европейската централна банка направи решително изказване, с което показа, че ще се намеси в подкрепа на испанските и италианските облигации, които в последните седмици бързо изгубиха стойността си, заплашвайки дълговата криза в еврозоната да достигне катастрофални нива.

С течение на времето идеята за по-рискови САЩ ще доведе до преосмисляне на представата за



"сигурния рай"



Точно сега, във времена на стрес, инвеститорите бързат да вложат американски долари в активи като държавни облигации на САЩ. Ако американските книжа стават по-рискови, къде ще влагат парите си? Това, на което ставаме свидетели, е началото на промяната на концепцията за предприемане на рискове, която ще отразява голямата промяна на икономическото влияние към развиващите се държави. Докато кредитните рейтинги на основните западни икономики са понижавани, тези на силните нововъзникващи пазари като Индонезия са повишавани. С други думи, понижаването на рейтинга на САЩ ще промени начина, по който инвеститорите решават кое е сигурно и кое не е сигурно и ще разпределят парите си, съобразявайки се с това.

Това обаче ще е бавен процес. Не очаквайте масов отлив от американските държавни облигации заради понижаването на рейтинга от S&P. Факт е, че каквото и да е финансовото състояние на САЩ и колкото и парализиран да е процесът за вземане на решения във Вашингтон, светът поне засега е затлачен от американски книжа. Почти всяка институция по света има в основата на портфолиото си американски ценни книжа - от Китайската централна банка до европейските пенсионни фондове. Няма друга страна като САЩ, която би могла да подсигури така капиталовите пазари. Ако хората започнат да разпродават американските книжа, какво ще купуват? Книжа от еврозоната? Не мисля. От нововъзникващите пазари? Просто на пазара няма достатъчно от тях. Някои от най-бързо развиващите се страни като Китай контролират капиталовите потоци и валутната търговия, като ограничават достъпа до активите си. Като цяло ситуацията с щатския долар не е по-различна. Като се вземе предвид каква огромна част от световния бизнес се реализира в долари, няма друга валута, която да заеме мястото му. Преобладаващата част от света е



в капана на долара,



от който не може лесно да се измъкне.

Въпреки това обаче понижаването на рейтинга от страна на S&P вероятно ще ускори усилията за замяна на щатския долар като валута №1 в света. Страни като Русия и Китай от няколко години призовават за нова резервна валута. С отслабването на финансовата позиция на САЩ техните призиви ще стават все по-гръмки и отчетливи. Редакционен коментар на китайската държавна телеграфна агенция в събота отбеляза: "Правителството на САЩ се изправи очи в очи с болезнения факт, че доброто старо време, когато просто можеше да вземе назаем, за да оправи кашата, която само забърка, окончателно си е отишло. То също така трябва да се откаже и от стария си навик да позволява на вътрешната си предизборна политика да взема за заложник световната икономика и да разчита на дълбоките джобове на големите страни с излишък да кърпят вечния им дефицит... Нужно е да се установи международен контрол върху американската валута и една нова, стабилна и сигурна глобална резервна валута би могла да бъде вариант за избягване на катастрофата, предизвикана от една държава."

Тази



китайска тирада



е реакция на хора, които живеят в стъклена къща и мятат камъни. Пекин също има вина за собствената си фискална безотговорност и нарастват тревогите за нивото и на китайския държавен дълг. Но Китай наистина има причина да се гневи. Страната е най-големият чуждестранен притежател на американски ценни книга на стойност близо 1.2 трилиона долара. Това прави Китай изключително уязвим и зависим от американската фискална политика. Но тази уязвимост до голяма степен си е тяхна грешка. Целият китайски икономически модел е създаден и работи така, че да печели от глобалната финансова система, ръководена от американския долар, и Китай просто е една страните, които злоупотребяват с тази система, за да поведат в надпреварата. Като манипулира собствената си валута, Китай натрупа несметни запаси от американски долари. Страната лежи върху валутни резерви от над 3 трилиона щатски долара и макар централната банка да не разкрива точната структура на тези резерви, широко разпространено е убеждението, че близо 2 трилиона долара от тях са в американска валута. Това не оставя на Китай друг избор, освен да продължава да държи американски доларови активи като ценните книжа. Какво друго би направил Пекин с всичките тези долари? Не може да ги обърне всички в други валути - това ще дестабилизира и подкопае стойността на неговите активи и дори Китай да го стори, откъде ще дойдат всички тези пари в брой? Така че Китай е вързан с Америка, доларите й и понижения рейтинг на дълга й.



Решението за Китай е да реформира собствената си икономика



Това е още един сигнал за промяна в световната икономика, свързан с понижения рейтинг от страна на S&P. Страните, ръководили десетилетия наред икономиките си на стабилната американска основа, сега трябва да намерят начини да се адаптират към новата реалност. За Китай това трябва да е свързано с парична реформа, която да позволи на юана да се движи свободно, за да се ограничи растежът на доларовия резерв, и по-агресивни усилия за насърчаване на вътрешното потребителско търсене и харчене, за да се ребалансира икономиката. Китайските лидери споменават за нуждата от такива реформи от известно време, но все още нищо не е направено. Затова е възможно решението на S&P да упражни допълнителен натиск върху Пекин, за да направи той най-сетне някакво движение напред.

А може и да не стане така. Предизвикателството пред света от понижаването на рейтинга на САЩ се състои в това, че не съществува нищо, което да заеме мястото им в центъра на световната икономика. Понижаването на рейтинга означава един объркан и несигурен преход към ... ами не знаем към какво. Ето това е наистина страшно.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Понижаването на рейтинга на САЩ ще промени начина, по който инвеститорите решават кое е сигурно и кое не е и ще разпределят парите си, съобразявайки се с това.
125
5006
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
08 Август 2011 19:25
Единственото лечение срещу брокерите е пълното им изолиране от обществения живот. Не е необходимо да ги унищожаваме, нека си въртят рулетките. Това са много болни хора, лекуването им ще ни излезе много скъпо. Физическото им унищожаването противоречи на хуманния ни мироглед. Тогава? Изолиране от обществото, и-зо-ла-ция
08 Август 2011 20:08
Жално квичене от задния двор на света.
08 Август 2011 20:38
"Все още не съществува нещо, което да заеме мястото на Америка и точно затова всичко изглежда толкова страшно"
Само нагъл евреин може да го каже. Да се чуди човек как е живял света без САЩ до преди 230 г. , когато цивилизацията бе ощастливена от слънцето Америка огряло всички народи.
http://www.sabinabecker.com/ima ges/yankee-go-home-mars.jpg

Редактирано от - Maximus II на 08/8/2011 г/ 20:39:43

08 Август 2011 20:53
Тоя върти суче и не иска да признае, че първото лайно удари вентилатора.
Четиво, предназначено за реднеци и индженери на работа в САЩ.
08 Август 2011 21:10
Поредният задниколизец.
Направо се е хванал за палците на краката.
08 Август 2011 22:04
Аз лично мисля, че няколко милионера на високо ниво в С&П закриха компанията с поредното си неадекватно решение. В Италия вече тарашиха един от офисите на агенцията миналата седмица.
От друга страна ДЦК се търсят още повече и то за по-ниска възвращаемост. Демек даунгрейда има обратен ефект.
Логичен е въпросът как УК и Франция имат ААА рейтинг при по-голямо съотношение на дълг/БВП и по-ограничен достъп до финансови ресурси от САЩ.
Друг логичен въпрос е защо Муудис и Фич не последваха С&П в оценките.
Това подсказва, че решението на С&П е политическо. Нищо чудно да е повлияно от някои кръгове в Републиканската партия целящи компроментиране на правителството преди изборите. Също така това действие на С&П е насочено като отговор към политиката на правителството за поставяне на рейтинг агенциите под регулацията на SEC.
08 Август 2011 22:06
Всъщност от къде започна всичко?
Май от факта, че китайците престанаха да купуват ДЦК на САЩ и се ориентираха към придобиването срещу получените американските долари на собственост и суровини. Стигна се до там, че американците наложиха вето върху купуването на акции на стратегически за страната фирми от чужди инвеститори за да попречан на придобиването им от китайците.
Ако бъркам при предположението ми, че американците са подготвили и реализират целия този сценарии, заради технологично превъзходство, то остава варианта, че те са отрязали клона на който седят сами не без помоща на китайците обаче. А по-точно преставайки да купуват ДЦК на САЩ, китайците, а след тях и другите големи инвеститори обричат САЩ на невъзможност да се кредитират, да печатат долари. Доколкото знам ФЕД печата парите само срещу предоставените му ДЦК от правителството след решение на Сената, които съответно се предоставят от тях на инвестиционните банки за реализация. /ако някой е по-наясно по този въпрос нека разясни/ Високата надеждност на американската икономика досега даваше гаранции, че лихвите по ДЦК ще бъдат платени, а и самите книжа изкупени поне по номинал при представяне. Да, но сега при падането на рейтинга и липса на досегашното търсене, просто ФЕД няма да може да ги реализира, а от тук се къса и веригата за финансиране действията на администрацията чрез кредити. На САЩ ще бъдат необходи реални икономически резултати, високи данъци и икономии за балансирането на бюджета, което май няма да се хареса на самите американци.
А какво ще стане с вече пласираните книжа? Ами държава не може да фалира. Логично е, просто на САЩ ще бъде предявена сметката и тя ще трябва да я плати, което също логично се изисква и от Гърция, например да разпродава собственост. Което автоматично ще срине допълнително авторитета и.
Какво ще загуби и какво ще спечели Китай в двата варианта.
Ако пази САЩ, пази статуквото му на световен лидер, а от там и зависимото си от него положение от което едва ли ще му се отдаде втори шанс да се измъкне . Ако предяви сметката за плащане, ще ускори кризата, но ще може да оправдае всичките си проблеми в държавата със действията на САЩ.
Нещата май са в ръцете на китайците...Какво ли ще изберат? Струва ми се, че отговорът не е еднозначен...
08 Август 2011 22:23
Както обикновено никой от изказалите се няма понятие. Стандард енд Пуърс има много лоша репутация, след като проспа катастрофата в 2008 г. И в сегашния им анализ имало сериозна грешка в аритметиката, както показа амер. фин. министерство оня ден. Най-важното - докато акциите падат, амер. съкровищни бонове растат: инвестититорите (пазарите) отхвърлят категорично оценката на С&П за надеждността на амер. дълг.

Както правилно пише и в статията, за Китай едно обезценяване на американските ДКЦ ще обезцени спестяванията му, а едно намаляване на износа му за САЩ ще предизвика революция и хаос у дома му.

САЩ не е имал и няма да има в обозримо бъдеще проблеми нито да заема, нито да си обслужва дълга. Но САЩ има друг сериозен проблем, за който сме говорили хиляди пъти.

Проблемът на САЩ е политически и на него се дължи както самият дълг, така и кризата от 2008 насам, която толкова влоши положението.

Следователно проблемът може да се реши само с политически средства, чрез "смяна на режима" и приемане на нова политика, чрез завой от пазарния фундаментализъм към нов Ню дийл: стръмни прогресивни данъци и истинска здравна реформа на първо място - що се отнася до дълга. Край на корпоративния комунизъм, компресия на доходите (намаляване имущественото неравенство), разумна индустриална политика на пълна заетост, държавни грижи за инфраструктурата, образованието, науката и околната среда.

Американците бързо почнаха да узряват за тази проста истина и идиотизираните републиканци и чаени купонджии няма още дълго да могат да им мътят мозъците.

Дълговата криза в Европа е допълнително усложняващо обстоятелство за САЩ. Крахът на еврото също е крах на пазарния фундаментализъм. Европа обаче е по-назад от САЩ в осмислянето на вредата от ПФ. Гърция, Португалия, Ирландия наистина просто имат огромен дълг, Гърция няма друг изход освен корекция на доходите в пъти.

Италия наистина е в малко по-добро финансово положение от тях, но не много, така че няма основание за злорадство - САЩ ще пострада по-малко. Италия по начало е бедна страна с ниски заплати и не особено ниски цени, в която се живее доста трудно. Щерка ми отива там за един семестър наесен.

За България кризата тепърва ще започва и ще има общо взето опустошителен ефект. Управлението на Герб вече много влоши обстановката и има много да я влошава още.
08 Август 2011 22:29
Да ме извините за опростената логика, ама не мога да разбера, как може САЩ да имат по-нисък кредитен рейтинг от въжможно най-високия, след като всичките им дългове са в долари, а доларите си ги печатат сами!Да не споменаваме и военното им превъзходство над всички останали.
Уорън Бъфет е много прав,"... рейтинга на САЩ трябва да е четворно А".
08 Август 2011 22:46
Китайците отдавна понижиха рейтинга на САЩ, ама някои се правеха, че не забелязват акво им казва реалната първа икономика.
Натиснете тук
08 Август 2011 22:50
toronegro, логиката ти никак не е опростена.
Аз гледам въпроса ти от другата страна.
След като по искане на правителството за кредитиране и разрешение от Сената се издават ДЦК и предоставят на ФЕД за реализация от инвестиционните банки, логичното е получената срещу тези книжа сума в долари да се предостави на правителството като кредит.
Тогава срещу какво ФЕД ПЕЧАТА долари и от какво се определят доларите в обръщение? С какво ги обезпечават...? Или просто ги печатат за да купуват петрол или да плащат на китайците?!
Ето по този въпрос, ако някой има по подробна информация, нека синтезирано я сподели.
08 Август 2011 22:58
Безгранична наглост:
"Съединените щати могат да плащат дълга и това е така, защото винаги можем да печатаме пари, за да направим това. Така че има нулева вероятност от неизпълнение на задълженията." (Алън Грийнспан, бивш цнтрален банкер на САЩ пред Ен Би Си.)
При тези обстятелства, той изключва възможността Америка да изпадне в рецесия.
08 Август 2011 23:03
И днеска се изпариха 1 трилион долара от борсата, с тия от петък станаха два.
08 Август 2011 23:04
как УК и Франция имат ААА рейтинг при по-голямо съотношение на дълг/БВП и по-ограничен достъп до финансови ресурси от САЩ
‌Я провери там коя държава беше с най големите виртуални активи и кой и защо /може да кажеш и от кога/ ме отчита М3?
Това последното Не е модел на БМВ, а един от типовете пари.
Иронично но годината на отказът от този "лош" показател се бая знаменателна - твърде скоро след това времената придобиха все по странни и феерични окраски по думите на ЗИПа.
Чудя се защо ли
08 Август 2011 23:04
@Michele, не, не започна от там. Започна от Чичо Фичовия социализъм с държавния натиск върху фондове като Fannie Mae и Freddie Mac да пробутват необезпечени заеми на бедните, та и те да можело да имат собствени къщи. И, въпросните не само че се настаниха в "собствени" къщи, а взеха заеми за къщи пет-десет пъти по-големи от нуждите им. Подай му на бедняка пръст, цял ще те измъкне. И се почна едно харчене на чужди пари без всякаква мярка. Бедна ти е фантазията. Или вземи health care реформата, дето те карат да плащаш за някой си без самият ти да искаш някой да плаща за теб. Дай да измъкнем от ближния колкото можем и да си гледаме живота без грижа. Цели поколения -- дядовци, бащи, внуци -- на welfare без един ден трудов стаж, на гърба на данъкоплатеца. Добави към това и новите технологии, които позволиха да се създават неконтролирано безпрецедентни финансови инструменти и да се преливат през границите невиждани парични потоци. Прибави и изнасянето на производството през седем земи в десета, покрай другото да не може работниците да се организират и да им се пречкат с брожения и революции и горе долу ще получиш представа откъде дойде всичко това. Между другото процесът хич не започна днес или вчера. Още в края на деведесетте Long Term Capital Management така се сгромоляса, нечувано в историята, че трусовете още разтърсват световните пазари. Това всъщност беше началото на модерния финансов крах. Вече не брокерите, а самите машини започнаха да играят една срещу друга и процесът стана неуправляем, та до днес. Ако не се сложи точка на това и не се задължат брокерите да търгуват единствено чрез open outcry, всичко е загубено. Това днес не е либерален капитализъм, а хипер-либерална анархия, ако последното не е някаква тафтология, използвана да подчертаем по-добре днешното пазарно безумие. Така че, исторически, главният принос за хаоса днес имат демократите с немалко сътрудничество от страна на републиканците и техните рейгънови дерегулации.
08 Август 2011 23:08
Микеле, имаше програма тези долари да се изтеглят от пазара. Обаче нещата се сгомнясаха и вече никой не говори за изтегляне. Напротив, говори се за ново печатане. Ако си направиш труда да следиш цената на златото горе-долу можеш да се ориентираш за това колко се печата.
08 Август 2011 23:08
А колкото до "пластмасовия тигър" Китай, с колко ли ще им падне износа и съответно и разтежа, ако се откажат от долара(или долара се обезцени) и американците вече не могат да им купуват джажите?
08 Август 2011 23:29
@toronegro, това с понижаване на рейтинга на щатите, е пародия. Такова понижение няма и не може да има. Помисли само кои са тези Standard and Poor's. Някакви си, на които им хрумнало да се изкажат по някакъв въпрос. Няма никакъв наистина обективен критерий, по който да се съди за истинността на въпросното изказване. Наистина, ако имаше, за какво са ни потрябвали Standard and Poor's. И ти, и аз можем да си направим компания и да се изказваме наляво и надясно и, ако бъдем признати от определени кръгове, ще почнат да ни цитират тук и там. Не че ще има нещо общо с истината онова, което ще кажем, но подходящото ни позициониране в обществото от съответните сили ще прави така, че всяка наша дума да е златна, без значение дали всъщност няма да е просто едно бръщолевене. Напълно фриволно, субективно начинание. А това, че от щатите не може да се иска да връщат каквото и да било, а те определят кой какво да връща, се разбира, ако се опиташ да се правиш на интересен. Хайде, ела си вземи каквото ти дължи САЩ, да те видим. Това е едно от обезпеченията на долара, ако ме разбираш какво искам да ти кажа. Доларът е обезпечен и с много други активи, между които и петролът, за който се споменава. Да не говорим, че всичко, което е един Китай, да речем, в икономиката и финансите е Чичо Сам в плът и кръв. Той пуска кранчето и той го спира. В такъв смисъл изказването на Мао за книжния тигър е дваж по-валидно днес, но обърнато -- Китай просто е един атрибут на Чичо Сам в борбата му за световно господство. Засега въпросната борба е решително в полза на щатите -- все нови и нови територии се обхващат от щатския модел (само погледни Русия, и Китай -- територии, за които само преди двайсетина години това беше немислимо). Какво ще бъде, когато този модел победи окончателно, има ли той алтернативи и какво би ги зародило е много интересен въпрос и е тема на отделно обсъждане.
08 Август 2011 23:34
toronegro, парадоксът май е, че китайците, а и не само те разбраха, че чрез износа на икономиката си не стават по-богати. Просто за изразходваната енергия, труд и суровини получават едни зелени хартийки, които както и стана утре може да не струват нищо. На китайците нищо не им пречи да ориентират икономиката си към вътрешното потребление и тогава наистина Китай ще спечели от повишаването на жизненото ниво на народа си.
Сиреч, доларът загуби най-важното си свойство да бъде световно богатство. И това стана благодарение на безконтролното му печатане.
Втора смяна, благодаря ти за жокера.
Явно вторият вариант за кредитиране на правителството е ставал, чрез директно печатане на долари от ФЕД с идеята, когато кредитът се върне от правителството предоставените му средства да бъдат извадени от обръщение, като ФЕД естествено си задържи лихвата, което би трябвало да бъде цената на услугата.
Тука би трябвало да се зададе и най-важния въпрос след като доларите се печатат безконтролно как се изчислява GDP на САЩ? Защото парите трябва да отразяват материалните потоци, а при американците те май са несъпоставими във времето.
08 Август 2011 23:35
Обективна оценка на политиката на Обама. Аз им бях свалил рейтинго на САЩ още в деня когато го избраха, ама на ония зайци от С&П им требваха две години и нещо да им светне под капите.
Нищо , де . Учат се момчетата.
08 Август 2011 23:36
Мисля, че някои трябва да връщат нобеловите награди за икономика. От милениума до сега неизменно (11 поредни години) носители на наградата са представители на САЩ, два пъти наградата е поделена с лица от Израел и по един път с такива от Великобритания и Норвегия.
Необходимо е да си приготвят съответно по:
2000 година — 0, 9 милиона долара
2001 година — 0, 9 милиона долара
2002 година — 0, 9 милиона долара
2003 година — 1, 34 милиона долара
2004 година — 1, 46 милиона долара
2005 година — 1, 25 милиона долара
2006 година — 1, 45 милиона долара
2007 година — 1, 56 милиона долара
2008 година — 1, 25 милиона долара
2009 година — 1, 45 милиона долара
2010 година — 1, 5 милиона долара
08 Август 2011 23:42
Съгласен.
Нещо повече : Самата идея да се възприема икономиката катои наука е извращение. ВСИ¬КИ получили некви пари от нобеля да ги връщат , а дисциплината да се изкл#чи от списъка за награждаване.
08 Август 2011 23:45
Ако ми позволите - ще перифразирам една култова реплика на Васил Попов от "Опасен Чар":
Който има най-много ПРОИЗВОДСТВО - он че е пръв!
Все го вътрите, сучете, ама все ви убягва таз простичка истина - който най-много произвежда РЕАЛНИ продукти (а не PowerPoint пръдни с мирис на теменужки като САЩ) - той ще диктува кое как ще става. И това е Бай Китай.
З@еб@те тези приказки от 1001 нощ, че нямало на кого да продава бай Китай -- има, зер, цел свят се е омързеливил и пърди теменужено, а бай Китай си скъсва г@за от бачкане.
Така се става световен лидер.
А рейтинг-мрейтинг - са за облъчване на простолюдието, че от економистите нещо завсиси и Економика било наука. Колкото канибализма е изкуство... ай сиктир, вече!...
08 Август 2011 23:45
Змейо, нобеловата награда за икономика е голяма измислица.
Все едно да дават нобелова награда за метереология, на синоптика(от хилядите дали прогноза) дето е предвидил най-точно "времето" за определен период от време.Логично е сред хилядите прогнози, някоя от тях да се окаже точна.
08 Август 2011 23:52
Не е баш така.
Много по-извратено е.
Икономиката е теория подкрепяща 'научно 'егоистичните стремежи на определена прослойка от обществото . Ако тя е достатъчно силна - идва на власт и провежда ПОЛИТИКА съгласно своите интереси , а икономическите корифеи измислят като кък , кога и защо едни пари требе да сменят джебетата.
Който го направи най - хитро тоз фокус - айде близалка от нобеля.
08 Август 2011 23:54
Капитан Немо, Да Китай е лидер в производството нуждаещо се от работни и евтини ръчички, но докато тези работни ръчички получават само колкото за ориз и за преживяване, то Китай е книжен (или пластмасов) тигър!
1, 000, 000, 000 китайци въобще не ги топли, че едни чичковци казват как техният Китай е номер 1!

Редактирано от - toronegro на 08/8/2011 г/ 23:57:54

08 Август 2011 23:54
икономиката никога не е имала претенци да бъде наука - най малкото понеже няма нито един закон, а само теории
обаче е забавна увереността как нямало да има кой да яде пържоли, във вчерашния брой водихме лек спор с караваджо на тази тема
проблемът е значително по прост - при скоростта на обмен на информация днес, много е трудно да докажем разлика в "производителността" на разнасящия бургери в ню-йорк, милано, мадрид, софия, бангалор или пекин...
а ако нямат разлика в производителността - може би трябва да потребяват еднакво
по горното е добра новина за едни, лоша за други - проблемът е как да бъде сведена до знанието нашироките народни маси...просто лека полека изтича времето на предопределените за потребление и за производство маси - уравновиловка, но за някой тя ще е прогрес, за други секира.
09 Август 2011 00:01
Торонегро, стига с тези митове за евтиния китайски труд, бе! БЕШЕ! Преди десетилетия беше така.
Сега например един електронен инженер в Китай получава толкова, колкото и в САЩ и Европа, а в бъдеще - повече.
Много народ, вкл, и моя милост започваме да учим мандарин... щото докато пръдльовците с ВА-тата накрая управляват с презентации и ароматично пърдене за огромни заплати и бонуси хай-тека - все по-малко ще бъдем конкурентноспособни пред китайците.
А това, че един ниско-квалифициран бачкатор получава толкова... много в САЩ или Европа спрямо Китай - ами да ти кажа - това не е проблем на Китай, както вече доста народ започна да усеща...
09 Август 2011 00:17
По брутен вътрешен продукт на човек, Китай е на 105 място, след държави като Армения, Йордания, Салвадор и т.н.
Или с други думи, ако съберем държава от 1300 , 000, 000 арменци, българи, анголци, туркменистанци, салвадорци, ямайки, доминиканци, намибийци, албанци и др. тя ще е много по-напред от Китай!
09 Август 2011 00:24
Нали не е нормално една домашна пералня, която китаецът произвежда за 50 долара, американският техник при повикване да я поправя за 100. Рано или късно цената на новата пералня ще се вдигне на 100 долара, а американският техник ще почне да я поправя за 10. На пръв поглед така изглежда, но дали въпросният ще продължи да работи като техник или ще излезе на улицата с личното си оръжие, един господ знае.
09 Август 2011 00:24
Капитан Немо


09.8.2011 г. 00:01:59 Торонегро, стига с тези митове за евтиния китайски труд, бе! БЕШЕ! Преди десетилетия беше така.
Сега например един електронен инженер в Китай получава толкова, колкото и в САЩ и Европа, а в бъдеще - повече.
И сега остава да кажеш колко като процент са електронните инженери спрямо ония с ръчните колички та да видим кой , аджеба , е лицето на Китай. За сега.
П.С.
Средната работна заплата в заводите на Хонда край Шанхай ( при аналогична производителност на труда като в японските им братчета ) е 7 СЕДЕМ‌ пъти по - ниска.
09 Август 2011 00:35
...Или с други думи, ако съберем държава от 1300 , 000, 000 арменци, българи, анголци, туркменистанци, салвадорци, ямайки, доминиканци, намибийци, албанци и др. тя ще е много по-напред от Китай!...

Хубу, де, разбрахме...
Остава ние с джамейките и анголците да пoстроим ето туй: Натиснете тук
09 Август 2011 00:49
Пичове , а сега сериозно :
Китайският народ е много специална работна сила. Това са хора дресирани в продължение на 5 хиляди години да се будят всяка сутрин с ясното съзнание че трябва да си скъсат задниците от работа за да не заспят гладни. И пак не е сигурно.
И ето че идва момент на тези хора да им дадат възможност да изкават нещо повече благодарение на научно - техническият прогрес ( постигнат от всички други нации докато те гонеха врабците с цитатниците на Мао ).
Естествено е да наваксват вековното си изоставане с високи темпове. Браво на тях.
НО.
Има едно противоречие между формата на собственост на авангардните отрасли и формата на управление на страната.
Как ще бъде разрешена то .... божа работа. Моето мнение Е че без един Тян дрян Мън Х 1 000 000 нема да се мине. Дано греша поне тоя път. Ама като се знам ....
09 Август 2011 00:50
Капитане,"величието" на Китай се дължи (поне засега)само на количеството поданици, много от които са принудени да бъдат такива благодарение на желязната хватка нa КKП.То и един Съюз, много по-малоброен от Китай, навремето беше голяма работа, ама като се олаби хватката следва раздробяване, в това число и на БВП.

Редактирано от - toronegro на 09/8/2011 г/ 00:52:26

09 Август 2011 00:50
Воци, ами ти с послеписа си просто хем си отговори сам на въпроса, хем потвърди втората част на моя постинг, за което полуаваш една виртуална бира.
Колкото до инженерите - и в Китай, и в Канада, и в САЩ - допреди 5-10 години се търсеха източноевропейци. Сега вече всичко е с дръпнати очички. Верно е, че за 1 милиард население не са много.. още.
Обаче ако погледнеш колко са реално такива у щатски и у нашенскo - съвсем ще ни се издърпат очичките - след още 10-тина години виските инженери ще са китайци. За хубаво или за лошо.
Най-малкото защото за да си инженер - трябва да си сред производството, а не зад 30" екран с PowerPoint и NetMeeting сред розови аромати А производство и Сев. Америка е термин със затихващи функции...
P.S. За заплатите естествено се бъзиках - все още дори и хай-тек заплатите дори в големите китайски градове са по-ниски средно от съответните такива в САЩ, Канада и ЕС. Засега. Но тенденцията е вторите да застояват или да намаляват с едноцифрени темпове годишно, а на вторите да нарастват с двуцифрени. Задълго.
09 Август 2011 00:58
По-просто е със заплатите. Всичко в таз област се изнася за Азия. Там ще си се сравняват китайските с тайванските , корейските и виетнамските инженери. Американските и европейските ще са колкото са белите в баскетбола или в сумото.
09 Август 2011 00:59
Абе не ми е баш до смех щото аз съм баш от тез последни мохикани. Жалко. Имахме некви шансове едно време , но вече НЕ.
09 Август 2011 01:09
количеството е "Само" всеки пети човек на земята,
Тук вече се опря и до голямата тояга на лозунгаджийсвото - "много специални" /не зависимо дали китайците са мноо специални предопределени да бачкат, или другите са мноо специални предопределени да потребяват / но без да плащат с нещо различно от "виртуална" продукция//
Нищо толкова трагично не се случва реално, но замислете се в кое време живеем.
Немо е напълно прав - просто съобразявайте се с реалностите
09 Август 2011 01:12
Туй за спецялната работна сила не е лозунг , ами си е баш реалност. От тез дето призоваваш да се съобразяваме с тях.
09 Август 2011 01:27
уверявам те един китаец може не по малко успешно да потребява /на кредит/ и един американец може не по малко успешно да върти гайки /за 8 долара на ден не на час/
Това са реалностите,
И определено се върви към някакво изравняване.
Не за ден час или година но за след няколко петилетки,
Единствения жокер в тестето за тогава са енергийните ресурси - кой ще ги контролира и как,
09 Август 2011 01:31
Например Франция има рейтинг ААА, но държавният дълг на страната е почти колкото този на САЩ (възлиза на около 94% от БВП през 2010 г.)
И тези ли ???
Бе някой ще обясни ли на нормален език към кого целия свят има дългове . Е_a си и света...
09 Август 2011 01:38
Съгласен . Ако става дума за отделен китаец и отделен американец.
Но когато говорим за цели народи всеки със своя историческа памет и традиции , култура и философия - нещата изглеждат различно.
Само един пример : В чигагската ерия има разпръснати гета с доста внушително население което е на социални помощи. И доста добре уредени казина и бинго-зали. В които помощите потъват за около седмица след получаването .
Обещанието да се развива този тип социално партньорство с данъците на бизнеса доведе пред урните избирателите на Ушатио. И той с всички сили се старае да си изпълнява поетите към прошляците ангажименти.Резултатът го видяхме - рейтинга отиде у киречо.
В същото време 90% от китайците изобщо не са чували за пенсии , социални помощи , платени отпуски , здравно или некво друго осигуряване.
А че се върви кум изравняване - спор няма. Аз туй го пиша тука от години.
09 Август 2011 01:53
Китайците имат и друга ценност - една от най ценностните - "...там дисциплината е издигната в култ"
09 Август 2011 02:05
Говори се, че Световният Глад ще настъпи, когато китайците започнат да се хранят с вилици и лъжици(като сащците и европейците), вместо с клечки!
Апропо, формата на управление(диктатура или недиктатура, тоталитаризъм или нетоталитаризъм...) на държавата и обществото НЯМА нищо общо с формата на Собственост върху средствата за производство и със самото производство и икономическия просперитет! Известно е, че някои държави тъкмо при диктатура са отбелязали висок икономически прогрес(Чили, Южна Корея, Сингапур, Турция и т.н.)! Еднопартийността или многопартийността също не е определящ фактор за икономически прогрес- една партия в Китай, 3-4 партии в САЩ и Великобритания, 50 партии в Бангладеш, 100 партии в България...!
09 Август 2011 02:34
Я, интересно станало тука. Като едно време, еееех...
Воци, Капитане,
То и аз май съм от тия, натирените в Азия инженерни кадри. Бачкам в средна азиатска компания със заплата над средната за отрасъла (авиация) в Европа. В САЩ и Европа златните години на науката и техниката май са отминали... Жалко, но факт! Четох скоро, че една от разрастващите се авиокомпании в Китай търси пилоти и предлага рекордната основна заплата (има и бонуси) от 206 000 долара годишно за командир на А-320. Явно пари имат. Обаче, търсят чужденци. Познайте откъде. Правилно, от САЩ и Европа. Значи не са много квалифицираните дръпнатооки. Ама вторите пилоти и тук при мен, и в Китай са местни. Тоест, след 5-10 години ситуацията ще е различна.
От друга страна, струва ми се, че новината за кончината на Америка е твърде преувеличена. Така или иначе, САЩ разполага със страховита военна сила. Историята учи, че когато един конфликт не може да се разреши по друг начин, се разрешава със сила. Демек, ако един с торба храна и един със зареден автомат се карат кой е по-гладен и заслужава да изяде яденето, познайте кой ще излезе сит от спора...

Редактирано от - ba_ra_ba на 09/8/2011 г/ 02:44:10

09 Август 2011 03:09
Гладиатор
"И тези ли ???
Бе някой ще обясни ли на нормален език към кого целия свят има дългове . Е_a си и света..." В България се разнасят някакви митове за 200 милиарда междуфирмени "задължения".Ей така, на ангро.От профсъюзници.Ама медиите не дават и дума да се продума дали не е подобен проблема и с дълговете на PIGS
09 Август 2011 03:16
В същото време 90% от китайците изобщо не са чували за пенсии , социални помощи , платени отпуски , здравно или некво друго осигуряване.
............................... ........................
Спрете се малко! Това не е развитие, а робство и оскотяване и не може да се сочи като бъдеще за западните народи. Уравняване в посока мизерия не може да има. Влизаме в парадоксална ситуация- колкото повече се развиват науките, техническия прогрес и производителността на труда, толкова повече хората трябва да се заробват, да работят за по-мизерно заплащане, да живеят по-мизерно и да си отиват от това, че не могат да си платят на лекаря. С други думи, техническият прогрес носи мизерия.
Китайците работят за малко, защото никога не са работили за много. И едва ли ще ги удържат дълго време в това робско положение. Тенденцията не може да бъде ние да се превръщаме в китайци, а те да извоюват правото да бъдат като нас. Всъщност основният проблем за днешните диспропорции е шзкуствено задържане на тяхния труд евтин и изкуствено поддържаните ниски цени на тяхната продукция.
Днес гледах по Си Ен Ен интервю с Доналд Тръмп. Интервюто не бе важно от гледна точка на това, че Доналд Тръмп ще каже нещо изключително умно, а от гледна точка на това, че телевизията искаше да покаже едно мъжко мнение за Китай. А мнението му беше, че Китай не е приятел на САЩ, а враг. И според него, на всички китайски стоки незабавно трябва да бъде наложено 25%-но мито заради манипулирането на цените и на юана от китайското правителство.
Нищо новоизобретено няма в китайската икономическа политика. Действията им са като на всеки монопол- изкуствено ниски цени, докато съсипе конкуренцията. И съответно на държавно ниво- изкуствено ниски разходи за привличане на бизнеса в Китай. Последното се постига чрез насилствено поддържане на ниска цена на работната сила и пълна невзискателност относно екологичните и здравни стандарти. При тези условия конкуренция не може да има. И тук проблемът се превръща в политически, защото работа на политиците е да изравнят условията за конкуренция чрез въвеждане на еднакви социални, здравни, екологически и пр. стандарти. Нивото на работните заплати и стандарта на живот е политическо решение, а не икономическа случайност. Спазване на стандарти и норми за екологията, за охрана на труда също. Ако в една отделна държава бъде позволено всеки регион сам да определя тези стандарти, ще се получи същата ситуация, като тази между Китай и западните държави. Моментално производствата ще се изнесат там, където робството е осигурено и за природата и хората никой не го е грижа. И останалите за да станат отново конкурентноспособни, трябва също да свалят стандартите и изискванията. И този път води единствено до най-мизерно робство и осиране на планетата.
Проблемът в момента е, че от президента на САЩ се очаква да даде тон в подобни мъжки решения, които да изравнят условията за конкуренция и да обърнат посоката на развитие към по-добър живот на хората и по-чиста околна среда. А това може да стане само като се принуди Китай да изравни стандартите си със западните страни. Другият вариант- ние да следваме китайците в занижаване на стандартите е път към робството и ликвидиране живота на планетата.
За съжаление, този президент още не е готов да тропне по масата.
09 Август 2011 03:23
GOZAMBO,
/:/ "...А това може да стане само като се принуди Китай да изравни стандартите си със западните страни..."
............................... ............................... ............................... ..........................
Ако китайците решат и започнат да живеят(консумират!) по сащски или "западни" стардарти, Светът го очаква световен Глад за храни и ресурси!
09 Август 2011 03:33
Китайското правителство притиска индустриалните работници да работят за малко пари, но в същото време притиска и един милиард земеделци да работят за още по-малко, за да може да се осигуряват евтини храни на промишлените работници. И по този начин за малката заплата осигуряват по-голямо количество храни на гражданите, като експлоатацията на земеделците е до дупка. Експлоатацията не свършва с промишления работник, а се разпростира и до последния китайски земеделец.
Това деформира абсолютно свободния пазар и пазарната конкуренция, но за съжаление, лобизмът в Америка не позволява засега да се погледне от гледна точка на интересите на цяла Америка.
Никакъв вариант няма за решаване на проблемите, без да бъде засегнат Китай. Засега по въпроса с Китай е пълно мълчание.
09 Август 2011 03:44
Ако китайците решат и започнат да живеят(консумират!) по сащски или "западни" стардарти, Светът го очаква световен Глад за храни и ресурси!
=========================
Параграфе,
сигурно си гладен човек. Само за консумиране мислиш. Стандартите в екологията за теб също попадат в графата консумиране. Или стандартите за охрана на труда. Или правото на всеки да бъде лекуван. Или да бъде осигурен за старини.
В западните стандарти няма изискване колко голяма къща да притежаваш. Няма изискване колко хот-дога да изядеш най-малко на ден. Няма изискване колко бензин най-малко трябва да гориш на месец. Консумирането, което ти имаш предвид, е много над стандартите. Стандартите означават минимум изисквания, които няма да доведат до световен глад за храни и ресурси, но ще изравнят условията за конкуренция.
Извинявай, но на теб прависта, трябва да ти обяснявам, че нивото на консумация в САЩ не е причинено от стандартите. То просто с много надвишава стандартите, когато иде реч за консумация.
А какво означава, когато кинайците решат...? Че тях кой ги пита? Да не би да се ограничават по желание, та да има повече за останалите?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД