Международната рейтингова агенция Standard and Рoor's смъкна рейтинга на САЩ от ААА на АА+, което поставя под заплаха глобалната икономика. |
Сега обаче двигателят едва работи и потенциалните дългосрочни последствия са огромни - за начина, по който светът инвестира и търгува и как работи глобалната финансова система.
На първо място заради понижаването на рейтинга на САЩ ще бъде направена
преоценка на всички рискове
за глобалната икономика. САЩ са смятани за най-сигурната инвестиция в света - стандарт, по който се оценяват останалите икономики. Но ако САЩ не са сигурни, както бяха в миналото, това вероятно ще предизвика ефекта на доминото в целия свят. Ако САЩ не поддържат рейтинг ААА, трябва да си зададем въпроса: Коя държава има такъв рейтинг? Например Франция има рейтинг ААА, но държавният дълг на страната е почти колкото този на САЩ (възлиза на около 94% от БВП през 2010 г.) и икономиката й няма по-добри възможности за растеж. Така че ако САЩ не заслужават рейтинг ААА, защо Франция заслужава? И ако тези смели действия на глобалната икономика крият повече рискове, отколкото преди, какво означава това за държави, които имат по-нисък рейтинг? Трябва ли техният рейтинг да бъде понижаван още?
В краткосрочен план този начин на мислене най-вероятно означава по-голяма несигурност на глобалните пазари особено в Европа. Ако рейтингът на САЩ не е ААА, какво ни казва това за Италия и Испания? Понижаването на рейтинга от S&P може да окаже дори по-голям натиск върху слабите икономики в Европа, както и да накара европейските лидери да противодействат на кризата. В неделя Европейската централна банка направи решително изказване, с което показа, че ще се намеси в подкрепа на испанските и италианските облигации, които в последните седмици бързо изгубиха стойността си, заплашвайки дълговата криза в еврозоната да достигне катастрофални нива.
С течение на времето идеята за по-рискови САЩ ще доведе до преосмисляне на представата за
"сигурния рай"
Точно сега, във времена на стрес, инвеститорите бързат да вложат американски долари в активи като държавни облигации на САЩ. Ако американските книжа стават по-рискови, къде ще влагат парите си? Това, на което ставаме свидетели, е началото на промяната на концепцията за предприемане на рискове, която ще отразява голямата промяна на икономическото влияние към развиващите се държави. Докато кредитните рейтинги на основните западни икономики са понижавани, тези на силните нововъзникващи пазари като Индонезия са повишавани. С други думи, понижаването на рейтинга на САЩ ще промени начина, по който инвеститорите решават кое е сигурно и кое не е сигурно и ще разпределят парите си, съобразявайки се с това.
Това обаче ще е бавен процес. Не очаквайте масов отлив от американските държавни облигации заради понижаването на рейтинга от S&P. Факт е, че каквото и да е финансовото състояние на САЩ и колкото и парализиран да е процесът за вземане на решения във Вашингтон, светът поне засега е затлачен от американски книжа. Почти всяка институция по света има в основата на портфолиото си американски ценни книжа - от Китайската централна банка до европейските пенсионни фондове. Няма друга страна като САЩ, която би могла да подсигури така капиталовите пазари. Ако хората започнат да разпродават американските книжа, какво ще купуват? Книжа от еврозоната? Не мисля. От нововъзникващите пазари? Просто на пазара няма достатъчно от тях. Някои от най-бързо развиващите се страни като Китай контролират капиталовите потоци и валутната търговия, като ограничават достъпа до активите си. Като цяло ситуацията с щатския долар не е по-различна. Като се вземе предвид каква огромна част от световния бизнес се реализира в долари, няма друга валута, която да заеме мястото му. Преобладаващата част от света е
в капана на долара,
от който не може лесно да се измъкне.
Въпреки това обаче понижаването на рейтинга от страна на S&P вероятно ще ускори усилията за замяна на щатския долар като валута №1 в света. Страни като Русия и Китай от няколко години призовават за нова резервна валута. С отслабването на финансовата позиция на САЩ техните призиви ще стават все по-гръмки и отчетливи. Редакционен коментар на китайската държавна телеграфна агенция в събота отбеляза: "Правителството на САЩ се изправи очи в очи с болезнения факт, че доброто старо време, когато просто можеше да вземе назаем, за да оправи кашата, която само забърка, окончателно си е отишло. То също така трябва да се откаже и от стария си навик да позволява на вътрешната си предизборна политика да взема за заложник световната икономика и да разчита на дълбоките джобове на големите страни с излишък да кърпят вечния им дефицит... Нужно е да се установи международен контрол върху американската валута и една нова, стабилна и сигурна глобална резервна валута би могла да бъде вариант за избягване на катастрофата, предизвикана от една държава."
Тази
китайска тирада
е реакция на хора, които живеят в стъклена къща и мятат камъни. Пекин също има вина за собствената си фискална безотговорност и нарастват тревогите за нивото и на китайския държавен дълг. Но Китай наистина има причина да се гневи. Страната е най-големият чуждестранен притежател на американски ценни книга на стойност близо 1.2 трилиона долара. Това прави Китай изключително уязвим и зависим от американската фискална политика. Но тази уязвимост до голяма степен си е тяхна грешка. Целият китайски икономически модел е създаден и работи така, че да печели от глобалната финансова система, ръководена от американския долар, и Китай просто е една страните, които злоупотребяват с тази система, за да поведат в надпреварата. Като манипулира собствената си валута, Китай натрупа несметни запаси от американски долари. Страната лежи върху валутни резерви от над 3 трилиона щатски долара и макар централната банка да не разкрива точната структура на тези резерви, широко разпространено е убеждението, че близо 2 трилиона долара от тях са в американска валута. Това не оставя на Китай друг избор, освен да продължава да държи американски доларови активи като ценните книжа. Какво друго би направил Пекин с всичките тези долари? Не може да ги обърне всички в други валути - това ще дестабилизира и подкопае стойността на неговите активи и дори Китай да го стори, откъде ще дойдат всички тези пари в брой? Така че Китай е вързан с Америка, доларите й и понижения рейтинг на дълга й.
Решението за Китай е да реформира собствената си икономика
Това е още един сигнал за промяна в световната икономика, свързан с понижения рейтинг от страна на S&P. Страните, ръководили десетилетия наред икономиките си на стабилната американска основа, сега трябва да намерят начини да се адаптират към новата реалност. За Китай това трябва да е свързано с парична реформа, която да позволи на юана да се движи свободно, за да се ограничи растежът на доларовия резерв, и по-агресивни усилия за насърчаване на вътрешното потребителско търсене и харчене, за да се ребалансира икономиката. Китайските лидери споменават за нуждата от такива реформи от известно време, но все още нищо не е направено. Затова е възможно решението на S&P да упражни допълнителен натиск върху Пекин, за да направи той най-сетне някакво движение напред.
А може и да не стане така. Предизвикателството пред света от понижаването на рейтинга на САЩ се състои в това, че не съществува нищо, което да заеме мястото им в центъра на световната икономика. Понижаването на рейтинга означава един объркан и несигурен преход към ... ами не знаем към какво. Ето това е наистина страшно.