Според прогнозите до 2030 г. 26 млн. възрастни жители на Острова ще бъдат с наднормено тегло. Обезпокоителната тенденция кара властите да действат с твърда ръка. |
Освен четирите деца, отнети от социалните служби, шотландското семейство има още три деца. От всичките седем наследници само един не е с наднормено тегло. Държавата взима четирите, които са непълнолетни. Още преди три години социалните служби предупреждават родителите, че децата ще им бъдат отнети, ако не успеят да се справят с излишните килограми. И семейството полага усилия - в продължение на две години живее в специално жилище, където е поставено под непрекъснато наблюдение, проследяват се и консумираните храни. Въпреки че социалните работници виждат как и с какво членовете на фамилията се хранят, не е наложен никакъв специален хранителен режим. Резултатът: децата не успяват да свалят дори и малко от излишните си килограми.
Социалните служби в Дънди съобщават преди дни на родителите, които са женени от 20 години, че е взето решение
децата да бъдат отнети от дома им
за постоянно. Към майката и бащата не са отправени никакви обвинения за извършено престъпление. Адвокатът на семейството Джо Майлс твърди, че "социалните работници не са успели да защитят интересите на семейството по възможно най-добрия начин". Той е категоричен, че ще търси независими експерти, които да докажат в съдебната зала, че децата искат да живеят с родителите си и намесата на социалните служби им е навредила, а не е донесла предполагаемите положителни резултати.
Случаят е първият по рода си на Острова и според правозащитни организации е сериозно нарушаване на човешките права на семейството. Освен това е "ужасяващ" пример за начина, по който държавата може да се намесва в живота на семействата под различни предлози. "Може и да не сме перфектните родители, но обичаме децата си с цялото си сърце. Непоносимо е дори да си помислим, че в бъдеще можем да сме разделени с децата си", каза майката, която е на 42 г., пред в. "Дейли мейл". "Направихме всичко, за да отслабнат децата, спазваме изискванията на социалните служби, но... Ще се борим за децата си", категорична е жената. Според нея дори затворниците имат повече права, отколкото фамилията. Съпругът й, който е на 56 г., напълно я подкрепя и е категоричен, че животът извън семейството би се отразил негативно на всеки, особено на малките деца.
Държавата обаче е на съвсем противоположно мнение. "Градските власти винаги и по най-добрия начин защитават интересите на децата, тяхното благополучие и безопасност", заяви пред медиите говорителят на градския съвет в Дънди.
Трите по-големи деца на семейството, които остават при родителите си, са объркани и ядосани от решението. "Социалните работници трябва да се засрамят. Теглото на човек е въпрос на лично решение и само ние можем да решаваме колко да тежим, а не те. Родителите ни са добри хора и ние ги обичаме. Четиримата ни по-малки сестри и брат изобщо не знаят какво ще се случи с тях", казва през сълзи 15-годишната дъщеря на семейството.
Социалните служби попадат на фамилията през 2008 г., след като един от синовете обвинил баща си, че го е ударил по челото. Впоследствие обаче се оказва, че момчето само е паднало и е ударило главата си в радиатор - нещо, което той самият признава по-късно. Властите обаче започват да разследват семейството, чиито членове преобладаващо са с наднормено тегло. Тогава 12-годишният им син тежи 101 кг; 11-годишната му сестра е 76 кг, а тригодишно момиченце е 25 кг, писа в. "Дейли мейл". Не се съобщава по колко килограма в момента тежат четирите деца, отнети от социалните служби.
Преди три години на семейството е наредено да изпратят отрочетата си на уроци по танци, както и да тренират футбол. Освен това им е даден срок от три месеца, за да свалят поне част от излишните килограми. След като този опит претърпява провал, малчуганите са настанени при приемни родители, но истинските могат да ги посещават. Семейството обаче се противопоставя на това и е решено цялата фамилия да бъде преместена в специално жилище, където да бъде поставена под непрекъснато наблюдение и контрол. Тези мерки обаче също не дават желания резултат и затова социалните служби в Дънди преминават към най-тежкото наказание - отнемане на децата от семейството им.
Затлъстяването е сред сериозните проблеми в британското здравеопазване. Според прогнозите до 2030 г. 26 млн. възрастни жители на Острова ще бъдат с наднормено тегло, а броят на децата, натрупали излишни килограми, непрекъснато се увеличава. Обезпокоителната тенденция принуждава властите да действат с твърда ръка, въпреки че единственият по рода си случай в Дънди шокира обществото.