:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,242
Активни 821
Страници 172
За един ден 1,302,066
Абсурди

Сърница остана без Спешна помощ поради недостиг на болни и умрели

В родопския град линейката пристига след три часа. Пациенти умират в личните автомобили на път към отстоящата на 50 километра болница, но тези случаи не влизат в статистиката
Линейката в Сърница стои три години и половина като музеен експонат.
"Повече от 15 години чакан повод за празник имаха сърничани. Почти целият град се събра на площада, за да посрещне новата линейка "Мерцедес". Това пише велинградски сайт през януари 2008 г. На тържеството се забелязват видни общинари, членове на областна управа, а ключовете на дарената линейка предава лично шефът на фонд "Републиканска пътна инфраструктура" Красимир Георгиев - Батко. Три години по-късно линейката стои "на трупчета" край кметството в Сърница. Един път е влизала в действие, за да извози смъртник. Причината е, че никога не е имала оборудване. Няма и лекари, които да я обслужват. А многобройните опити на кмета Мехмед Карамолла да осигури пункт на Спешна помощ приключват с непробиваемия отказ на всички възможни институции: "Населението ви е малко, болните са малко, не е целесъобразно".

Сърница стана град през 2003 г. Част е от община Велинград, а гледан от картата, се намира точно там, където се влива река Доспат в едноименния язовир. Мястото е изключително красиво, направо чудно, целият район от Сърница към град Доспат на юг е съчетание от бистра вода, риба в нея, бряг с поляни и гъсти борове, разположени върху почти вертикални склонове. Но пътищата са лоши, трудно се стига. Причината не е само в надморската височина (1200 метра). Шосето до близкия Доспат например е ужасно. Между двата града почти няма комуникация, макар в поминъка, хората, възможностите за туризъм да са си приличат. Причината е, че Доспат е в област Смолян, а Сърница - в Пазарджик.



Единствената връзка на Сърница със света



(като изключим гореспоменатото шосе до Доспат) е на север към общинския център Велинград. Той отстои на 50 километра, а по пътя, който непрекъснато се изкачва и слиза по родопските ридове, личат кръпки и ремонт. Тези благинки се дължат на парламентарните избори през 2009 г. Преди тях асфалтът се подменя тук-там, след тях работата е изоставена. По-интересното е, че по този път се движи автобус, който е единственият обществен транспорт от Сърница до нейде из България.

Автобусът е буквално един. Тръгва сутрин в 6.30 от центъра на Сърница, а от Велинград потегля обратно в 17.30. Само в делнични дни. По празник, или пък след 6.30, този български град не съществува на картата на обществения транспорт в България.

"Открай време хората са принудени да разчитат единствено на себе си", разказва кметът Карамолла. Заети са основно в дървопреработващите цехчета и отглеждат картофи. Историята с линейката и с несъществуващата спешна помощ идват някак си естествено.

Линейката е държавно дарение към община Велинград, тя пък я предоставя на Сърница като следствие от предизборно обещание. Празничното прерязване на лентата на 18 януари 2008 г. отминава, Карамолла и наличните трима лични лекари в града почват да се чудят какво да я правят. "Първоначално много се зарадвахме. Но се оказа, че й трябват оборудване, консумативи, пък и медицински лица, които да придружават болния. Нашите общопрактикуващи лекари казаха, че тяхната работа е да обслужват болните в града, помощ не биха отказали, но не могат да понесат отговорността да придружават болния в линейката", разказва кметът. Специалисти съобщават, че за апаратурата са нужни още 20 000-25 000 лв. Айде, шофьор кметството намира, но парите са много. Правят се неуспешни опити джипитата да бъдат материално стимулирани, за да извозват болния. А линейката, освен че трябва да има техника и медицински персонал, следва да е пригодена към трудните през зимата родопски пътища. Не е. Затова тя сега



стои като музеен експонат,



а Карамолла откровено признава в отчета пред съгражданите си, че не е открил решение.

Всъщност кметът търпи обвинения, че просто не е намерил начин да ползва возилото. Но за град с труден релеф, лоши пътища, отстоящ на 50 километра от общинската болница, линейката не е кой знае какво решение. С години Карамолла се е мъчил да разкрие филиал на Спешна помощ. Сграда има, миналата година е ремонтирана, там има лаборатория, три легла, кабинети. Но след усилена кореспонденция с Министерството на здравеопазването, ресорната комисия в парламента, РЦЗ-Пазарджик и центъра на Спешната помощ във Велинград, отговорът е отрицателен. "От януари до август 2007 г. в града ви има 27 повиквания. Поради малкия брой на населението, на повикванията, а и заради недостатъчен персонал, разкриването на филиал на Спешна помощ е нецелесъобразно". Това пише в един от отговорите здравният министър Евгени Желев. Подобни са отказите и на другите институции след многократните запитвания.

Така спешната помощ в Сърница продължава да се осъществява от Велинград. Не може да бъде някъде от юг, тъй като пътищата натам са плачевни. Това означава линейката да дойде най-рано след час (ако тръгне веднага от Велинград, което не става) и средно след три часа при зимни условия. Което принуждава жителите на Сърница сами да товарят болните в колите си. Но техните усилия не влизат в официалните "повиквания". Извън статистиката са и случаите на починали хора в личните автомобили по пътя - има такива драми. Зловещо е, но излиза, че Сърница би имала спешна помощ само ако болните и умрелите са много. Никакъв социален мотив (труднодостъпен, отдалечен район) не трогва институциите.



Трагедията е, че така са много български селища



Наскоро например затвори болницата в Девин, поради което тамошните жители заедно с тези от Доспат и Борино ще трябва да се лекуват в отдалечените Смолян и Пловдив. Според Мехмед Карамолла обвиненията не бива да са към общинските власти, а към здравните. Все пак те изготвят критерии, разкриват или ликвидират медицински центрове. А специално Сърница, колкото и малка да е (3600 жители), няма чак такъв отлив на население. Жителите са българо-мохамедани, те дори да отидат някъде да учат или работят, пак се връщат.

Екипът на "Сега" се срещна с доста сърничани. Всички те са прекрасни, мили, трудолюбиви хора, които се притесняват имената им да се развяват по вестниците. Разказват обаче, че няма къде да работят. Който работи, или не взема заплата, или се труди за 150-200 лв. Жени са принудени да бъркат цимент и да търсят препитание наравно с мъжете в гората. Фуражът е скъп, изкупните цени на млякото - ниски, от картофите също печелят прекупвачи. Когато пък отидат на лекар във Велинград или по някаква друга причина, са принудени цял ден да висят, защото няма как да се върнат. "Ставам в 6 часа, вземам автобуса. Отивам към 7.30, чакам да отвори кабинетът. Работата си свърша за пет минути и после цял ден бездействам до обратния рейс", разказа възрастна жена. Изходът според всички е "ония там, в парламента, най-накрая да се махнат и да дойдат други, млади, които няма да крадат". Бойко Борисов се оказал като старите.

Въпреки трудностите Сърница е чист и спретнат град, центърът е подреден, има си хубави магазини, сносни кафенета. Къщите са дву- и триетажни. "През комунизма ги построихме, с кредити, които бързо върнахме", казват хората. Всички са категорични, че



при Тодор Живков било по-добре



"Само имената и забрадките да не ни беше махал. Какво му пречеха? Всичко останало бе по-хубаво, отколкото сега", сподели жена.

В Сърница има и предприемчиви млади хора, които се мъчат да развиват туризъм. Натам са насочени и усилията на кмета Карамолла, благодарение на когото вече има няколко екопътеки. Невероятната природа дава огромни шансове за развитие на района. Но за туризъм трябват пътища, реклама, социални услуги. Както и нормални условия за живот на хората, които искат да посрещат туристи.
 Кметът Мехмед Карамолла е водил люта кореспонденция с всички здравни институции, но напразно.
Снимки: Авторът
Природата край Сърница е изумително красива. Местните с право се надяват да развиват туризъм.
17
5732
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
13 Септември 2011 19:59
.... помашка им работа ... и да мрат не могат кат хората ... поне ходжи нямат ли
... а сега - сериозно: опитвали сте се скоро да стигнете до Сърница? ... ако не сте - поне ми опишете маршрута ... ама не до Смолян (и там е една трагедия), а до Пазарджик, Пловдив или София ...

Редактирано от - Старшината на 13/9/2011 г/ 20:04:06

13 Септември 2011 20:11
Красив край, както и навсякъде по бабечанско. Къщите им изглеждат доста по- хубави от тези по българските села в равнината. Приветливи, възпитани отрудени и забравени и от бога хора.

Колкото до пътя миналата година бях лятото по тези краища. От В-д пътят го бива, до Доспат е бая изровен, но се минава и разстоянието е кратко.
13 Септември 2011 20:23
Сърница и дефилето между Девин и Кричим са най-красивите места, които съм виждал в България.Красотата на Сърница е нечовешка.Минавал съм последно преди години от Велинград-пътят беше наполовина само чакъл(спуках картер)-дано са го пооправили.ПОсетете тези места-н асладете се на тази красота.
13 Септември 2011 20:36
Божидаров, специално за заглавието!

Казва всичко...
13 Септември 2011 20:41
... минете сега ... красив, прокълнат край ... война поне да беше минала, а то - демокрация избухнала ... пък сърничани да мрат по-убедително ..
13 Септември 2011 20:52
Жалко за хората там, заслужават нещо по-добро!
13 Септември 2011 21:06
Прекрасни хора невероятна природа , страшно гостоприемни, но съсипани от мизерия . Тези хора са успели да запазят непокварени все още едни от най - хубавите човешки добродетели. Не заслужават такъв живот. И само те ли са след 22 години възход?
13 Септември 2011 21:15
Брех, малко им били повикванията, та не им трябвал спешен център! Направо побеснях, когато го прочетох това. Че кой вика линейка, която я дойде след 2-3 часа, я закъса някъде из преспите!
Много ми е интересно, ако този или някой друг кмет на това забравено от българската държава градче, изпроси тия 25 хиляди (или колкото там трябваха за оборудване на линейката и персонал) от някоя саудитска фондация, дали няма да гракнат разните му там патриотари, че из Родопите са плъзнали ислямистки емисари.
13 Септември 2011 21:30
Мдам, заглавието е добро

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
13 Септември 2011 21:33
На кмета все държавата му пречи. Но пък за джамии и минарета пари все се намират нали?
13 Септември 2011 22:01
Др'арю Старшина, докладвам-Зорът е в Пловдив да хванеш Пещерско шосе и оттам -агале, агале ; лека полека; яваш-яваш, подминаваш Пещера/можеш да спреш да си купиш изключително качествени обувки от една от 25 - те фабрики/,
Продължаваш по пътя за Доспат и като стигнеш отгоре над язовира, завиваш надясно.Пътят до Сърница е отвратителен, за сметка на това природата е прекрасна.Като минеш тези 7 км. пристигаш в Сърница.Внимавай като говориш с местните хора!Ако им кажеш, че ти трябва гумаджия, веднага ще ти бъде аташиран някой местен, който ще те заведе до работилницата и след като ти оправят гумите започва шоуто.
Ще трябва да отидеш на обяд /или вечеря/във аташираният, където ще те посрещнат така, както тъста ти не те е посрещал.И ако се представиш добре-имаш приятели за цял живот.
А специално Сърница, колкото и малка да е (3600 жители), няма чак такъв отлив на население. Положението със здравеопазването в малките населени места е плачевно.При това Сърница не е малка/3600/, има деца, млади майки...Представете си други кътчета на РОдината.
Алабала портокала, кво ти пречат джамиите и минаретата.Недоумявам, просто.
13 Септември 2011 22:17
Анастаси , алтернативен маршрут. Пловдив - пазарджишко шосе - Пазарджик /преминава се транзит по най-бързия начин / - пътя за Звъничево , после отбивка на юг към Ветрен и Варвара. Минава се през дефилето на теснолинейката пътя за Велинград. Не се спира на капанчетата в дефилето , възможни са чревни усложнения от скарата и шкембе-чорбата.Във Велинград може да се отседне на СПА , или на пазара до гарата , според възможностите... После зад гарата се хваща пътят за Сърница. Еднакво разбит , колкото и от Доспат. Е , ако не са го оправили от две години насам... не вярвам.
14 Септември 2011 08:09
Модерна фитнес площадка на открито бе открита на празника на град Сърница в една от градинките до кметството. Проектът е осъществен от сдружение "Център за жени - Сърница", а местните са получили помощ от евродепутата от ДПС Филиз Хюсменова.
Натиснете тук
14 Септември 2011 08:15
...алтернативен маршрут. Пловдив - пазарджишко шосе - Пазарджик /преминава се транзит по най-бързия начин / - пътя за Звъничево , после отбивка на юг към Ветрен и Варвара. Минава се през дефилето на теснолинейката пътя за Велинград...

Дефилето на теснолинейката е затворено за 4 месеца - от август до ноември заради предизборен ремонт на шосето и мостовете. Обходен маршрут до Велинград:
1. от Разлог през Юндола
2. от Белово през Юндола
3. от Пазарджик през Пещера
Преди съм минавал и през Сестримо-язовир Белмекен-Юндола, но май сега това трасе ще е за автомобили 4х4
14 Септември 2011 08:46
анастаси сиров - Въобще не ми пречат минаретата и джамиите, нито църквите. Просто една, две стигат. Забелязал съм обаче, че пари за реална работа няма, но за минарета и параклиси, все се намират. По пет шест са някъде.
14 Септември 2011 08:47
болница немат, ама си имат медресе. В което учат децата как да изтребат гяурите...
15 Септември 2011 15:59
След първия умрял екотурист ще се сетят да скокнат всички - и здравеопазване, и външно, и туризъм, въпрос се сърничани да устискат до това време!
Войводо, да не би държавата да е дала пари за медресето? Тя е абдикирала от онзи край, а празно място природата не търпи. Пак погледни какво виси зад гърба на кмета! Прав е Старшия - да беше война, а то демокрация!
А това с линейката, която не е пригодена за зимни условия, ми напомня как се гърчеха от смях местните журналисти, когато в Ирак пристигнал контейнер със снаряжение за британските войници. БЕЛИ маскировъчно костюми и ски... Нема лошо, това имали, това пратили, дейност отчели!

Редактирано от - 67 на 15/9/2011 г/ 16:43:23

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД