:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,840
Активни 821
Страници 770
За един ден 1,302,066
интервю

Пагубно ще е за икономиката, ако не повишим доходите

Днес икономическата комисия в НС ще научи кой точно купи "Булгартабак", казва зам.-шефът на групата на ГЕРБ Валентин Николов
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Валентин Николов
Зам.-шефът на групата на ГЕРБ Валентин Николов е роден на 9 август 1971 година в Габрово. Икономист е по образование. Член е на икономическата и бюджетна комисия в НС.

-------

- Г-н Николов, как ще коментирате факта, че министър Симеон Дянков успя да наложи своя фаворит за шеф на НОИ Бисер Петков, а част от групата на ГЕРБ показа характер и не участва в гласуването? Това знак за проблем с министъра ли е?

- Не бих казал. Аз лично не съм видял данните от гласуването. Но мога да ви кажа, че беше сформирана комисия, в която лично аз участвах заедно с г-н Главчев, Менда Стоянова, Светлана Ангелова, която е зам.-председател на социалната комисия. Прослушахме кандидатите, те бяха трима, и съответно сметнахме, че двама от тях заслужават да бъдат на това място. Оставихме премиерът да реши кой от двамата да бъде. Явно се е спрял на кандидатурата на Бисер Петков.Така че не виждам някаква драма. Групата искаше да няма един-единствен кандидат. Искаше да има борба на концепции, борба на визия във връзка с управлението на една от най-големите финансови институции в България.

- Какво се случва с групата на ГЕРБ - тя се отърси и започна да мисли самостоятелно и да преценява кои решения на МС са правилни или пък просто има сериозен проблем и е пред разцепление?

- Категорично няма никакъв проблем в групата. За мен лично има едно израстване, едно еманципиране на групата в сравнение с началото. Никой от нас нямаше опит в парламентаризма. В началото бяхме леко стреснати. Просто групата израсна и започнаха да изплуват различни мнения, различни визии. И, разбира се, те трябва да се дискутират. Част от проблема, който съществува, е, че по-често трябва да се събираме, за да може тези въпроси да излизат на преден план и да може групата да вземе единно решение. Но за жалост нещо не остава време напоследък, защото много закони са много бързи и на дневен ред, изборите чукат на вратата, всеки е по районите си.

- След като нямате достатъчно време да дискутирате внасяните от ГЕРБ законопроекти, как оттук нататък ще мобилизирате групата, за да одобри важните решения, които внася правителството?

- Аз мисля, че за важните решения имаме абсолютно единодушие. Няма групи в ГЕРБ, няма разцепление. Смятам, че ГЕРБ ще продължи по същия начин, изборите даже ще консолидират още повече ПГ. Единствено виждам проблем с кворума във връзка с предизборната агитация, което ме притеснява много като зам.-председател на групата. Много хора ще поискат да покажат добри резултати в регионите си и ще има отсъствия.

- След дълго премисляне и изчакване групата на ГЕРБ на практика бламира проекта ви за изваждане от забранителния списък за приватизация на "Български пощи". Защо се случи така в последния момент?

- Не, ГЕРБ не е бламирал в никакъв случай проекта, нямаше гласуване. По принцип ние сме дясна партия и трябва да мислим как държавата да се изтегли от дружества, които са на загуба. Поради тази причина аз предложих на обществена дискусия този законопроект заедно с моите колеги, за да се видят проблемите на пощите. Или едни специфични дейности, като например "Военно издателство". Това са нетипични за едно военно министерство неща. Поради тази причина аз повдигнах тази дискусия. За "Български пощи" виждате, че имаше огромен натиск, аз се съгласих да не я изваждаме от забранителния списък за приватизация. Тази промяна ще стане между първо и второ четене.

- Дали отказът ви от приватизация на пощите не е временно решение до изборите?

- Ако е временно решение до изборите, няма да го гласуваме до вота. При всички положения "Български пощи" ще ги извадим от забранителния списък, но ще изчакаме екипа, който ръководи дружеството, да приложи своите виждания за оптимизиране на пощите. Защото, ако продължава така, всички данъкоплатци трябва да плащаме грешките на управлението на пощите, такова каквото е в момента.

- Другият спрян проект на МС е Кодексът за застраховането. Защо там част от групата на ГЕРБ гласува против?

- Три комисии отхвърлиха този закон - правната, по транспорт и съобщения и здравната. Това значи, че в закона имаше проблемни текстове, които наистина трябваше да се изчистят. Бяхме постигнали компромисно решение заедно с вносителите - КФН, тези текстове да се изчистят между първо и второ четене. Това е текстът да се плаща накуп "Гражданска отговорност", текстът за застрахователното посредничество и, трето, във връзка с навлизането на застрахователите в сферата на здравеопазването. Имаше текстове, които не търпяха отлагане и заради евродиректива, и затова смятам, че този закон трябваше да мине. Но знаете, че шестима наши депутати гласуваха въздържали се. Те имат своите мотиви, правилни са. Те прецениха, че е най-добре законът да влезе в чисто нов вид, а не да се поправя между първо и второ четене.

- Защо се предлагат спорни законопроекти, за които вие много често обещавате между първо и второ четене да поправите белите? И това означава ли, че в групата на ГЕРБ предварително не обсъждате законопроектите?

- Знаете, че законодателната инициатива е на МС и на депутати от ГЕРБ. Когато депутати вкарват закон, изградили сме система всеки да обсъжда проекта си с групата. МС обаче няма тази възможност да го обсъжда с групата и тогава възникват различните визии.

- Ако не бъркам, премиерът нареди и на министрите да ви разказват предварително законодателните си инициативи. Кои министри спазват това указание?

- Мога да ви кажа, че МИЕТ почти всеки законопроект обсъжда с депутатите, затова нямаме такива конфликти.

- Кодексът за застраховането беше ли обсъждан?

- Не беше обсъждан. Той беше предложен от КФН и внесен от МФ.

- Смятате ли, че групата на ГЕРБ е достатъчно добре запозната с приватизацията на "Булгартабак" и е наясно кой го купува, какви са перспективите пред това дружество, за да могат да отговарят на такива въпроси по време на кампанията?

- Поради тази причина в икономическата комисия цялата група на ГЕРБ гласува да се извика представител на агенцията за приватизация и на МИЕТ и да ни запознаят с цялата приватизационна сделка. Ние изчакахме тя да мине, защото не искахме политиката да се намесва в чисто финансови решения на приватизация. Така че в сряда ще имаме пълната информация за тази сделка.

- Като зам.-шеф на икономическата комисия наясно ли сте кой купи "Булгартабак"?

- Това искам и аз да разбера. Срещнах г-н Емил Караниколов (шефа на Агенцията по приватизация) и той ми каза, че категорично са защитили интереса на България.

- Ако по време на изслушването нещо ви притесни в тази сделка, как реагирате постфактум?

- Ние сме дали достатъчно сила на Агенцията по приватизация да налага обществените интереси. Така че те имат възможност дори когато няма неустойки, да могат да блокират сметки, да блокират активи.

- Налага ли се подобно изслушване в икономическата комисия и за ситуацията с "ЛУКойл Нефтохим"?

- Придобихме повече информация чрез медиите, отколкото ако ги извикаме. Там казусът е влязъл в съда. Така че не е наложително ние да налагаме допълнително по някакъв начин власт.

- Трябва ли хората да очакват след изборите бензинът да поскъпне, дори и заради монтирането на устройствата за контрол?

- Категорично не, защото ние имаме пазар на горива и с други участници. Те могат да изместят "Нефтохим", ако увеличи много цените. Мисля, че не би трябвало да се повишат цените, защото "ЛУКойл" е повишил разходите си. Аз чакам от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да излезе с добре мотивирана визия за пазара и да видим колко е господстващото положение на "ЛУКойл". Дали има другаде монопол, както е при авиационните горива. Попитах комисията могат ли в кратки срокове да излязат с анализ на пазара, те казаха, че нямат капацитет, и затова вдигаме състава им с още двама души.

- Симеон Дянков обещава под 1% бюджетен дефицит за следващата година. Това няма ли да направи бюджет 2012 г. много рестриктивен?

- Не, категорично. Защото виждаме, че приходите в бюджет 2011 в сравнение с бюджет 2010 са много повече. Съответно и дефицитът намаля. Очакваме през 2012 г. да има още по-голямо увеличаване на приходите, което ще се отрази на дефицита. Увеличението на приходите ще дойде от данъците. Ще има по-голяма усвояемост на еврофондовете, което поражда по-голям корпоративен данък и съответно ДДС. Има много лек растеж на потреблението, очакваме да се засили през 2012 г., което съответно ще повиши събираемостта в косвените данъци. В момента България има 1% дефицит, в края на годината ще стане 2.5%. Въпросът е това да се случи заедно с повишаване доходите на населението. Ако не повишим доходите, няма да можем да повишим потреблението. Което ще се окаже пагубно за икономиката.
60
4382
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
13 Септември 2011 20:51
Как ще продавате пощите, бе, глупаци!
и
- Като зам.-шеф на икономическата комисия наясно ли сте кой купи "Булгартабак"?

- Това искам и аз да разбера.

Това е направо абсурд!
13 Септември 2011 21:04
Пагубно за икономиката е ако не се увеличи производството и. Изпадналите в колапс държави от групата на Гърция, увеличаваха доходите, без зад това да има реална икономическа подплата. Правителството на ББ изхарчи резерва наследен от предходните правителства, строи магистрали (без лелеяните европейски пари), не се разплаща с бизнеса (създал изхарченият резерв) и вдига минималната заплата. А когато Дянков си позволи на глас да каже, че не може да сме най-полицейска държава в света, веднага му издърпаха ушите.
13 Септември 2011 21:26
Някои почнаха да разбират, че производителността следва пазара, а не обратното.
А пазарът това е платежоспособното търсене.
Обаче форумци още рупат.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
13 Септември 2011 22:03
Пагубно ще е за всички, ако още година-две се вихрите из пилотската кабина.
И за вас също, но вас не мисля - от гората хванати, пак там се върнали-се таа!
За жалост - този гербер е един от нелишените от няколко сиви клетки, но пък верен, ама верен, та чак не може да ги използва и половината./Имат команда Равнииис!!!/
Като ви разправяха още от началото - икономиката глупаци!!!, аааа не - мутрата рече - контрола!Козирувахте, врътнахте токове и се втурнахте да е***те мамата на територията.
п.с. имам подозрения, че сам пише във форума този хубавец, но...не съм сигурен, ще се разбере.
13 Септември 2011 22:57
Въпросният господин създал ли е поне два лева стойност, та да се прави на икономист?
Че то по дипломи половината население, родено след господина са икономисти! Резултатите са налице!!!
Кайли, въпросът е: как се създава пазар? С печатане на пари е пробвано вече. Не става.
13 Септември 2011 23:04
С бавно и постъпателно движение се създава.
Щото и без пазар пробваме от 20 години - и пак не става.
Явто тая работа си сака оная.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
13 Септември 2011 23:08
Кайли,
Че е бавно, бавно. И най-доброто и най-лошото място за живеене в Европа се намират в една и съща страна (ще спестя името). Разликата между двете места е в културата на хората. Та пазарът се създава от културата. Култура, в която основна ценност е "гепенето", следвана от "далавера" не може да създаде значим пазар.
13 Септември 2011 23:12
п.с. имам подозрения, че сам пише във форума този хубавец, но...не съм сигурен, ще се разбере.


Грешиш. Момъкът е полуграмотен, пък и габровец, пък и икономистъ, пък и гербераст...
Защо да го прави>? Малкото стойностни които дращят по различните форуми не могат да се прикриват повече от половин година, факт!
14 Септември 2011 03:19
14 Септември 2011 03:56
Категорично няма никакъв проблем в групата.

По добро признание, че има проблем не може да има. И аз съм изненадан от скоростта с която Герб следва НДСВ. Но е обяснимо - лобитата нямат време. Мандатът свършва. А после ха камилата ха камилара.
-
Във всеки случай се очертава да сме свидетели на множество и шумни скандали след президентските и местни избори. Нищо чудно да се появи коалиционно правителство без Бойко Борисов подкрепяно от мравки още преди нова година.
Поне това интервю сочи натам.
14 Септември 2011 06:45
Patriot1965
[Напреднал][133]
13.9.2011 г. 23:08:28
............. И най-доброто и най-лошото място за живеене в Европа се намират в една и съща страна (ще спестя името). Разликата между двете места е в културата на хората.

( City - East End )
14 Септември 2011 08:42
Доходите се увеличават с работа или обещание за работа/с кредит ако има кой да ти повярва, че ще го върнеш като си го изработиш в бъдеще/. Всъщност не е важно какви са доходите по абсолютна стойност, а какво може да си купи човек с тях. В момента единствено имотите са на безумни цени, нямащи нищо общо с доходите на хората. И това е нещото което най-вече пречи на икономиката ни. Щото вместо да се дават пари за заплати, се дават пари за имоти и за наеми. Да не говорим колко загробени пари има в бетон и буренясали ниви. Парите стоят отделени от икономиката във вид на неподдържани имоти и не се използват за нищо. Това е нещото което трябва да се промени час по-скоро. Имотите трябва да се използват по предназначение/за живеене, офиси, производство/ - да създават добавена стойност. А не да стоят и да не се използват и в същото време да имат безумно високи цени.


14 Септември 2011 08:46
Олд Бг
14 Септември 2011 08:50
- Като зам.-шеф на икономическата комисия наясно ли сте кой купи "Булгартабак"? - Отговор Групировката около Делян Пеевски - Ерго -ДПС . Нищо лошо /за последните/ - резила е герберастите и дрънчащата на кухо анти-ДПС риторика
14 Септември 2011 09:16

В момента единствено имотите са на безумни цени, нямащи нищо общо с доходите на хората.

Ааа, не са само имотите! И с храната е така, че даже и по-лошо. Защото това с имотите засяга само тези, които нямат собствен и изплащат ипотека или наеми, но скъпата храна удря всички. Когато дадеш 30-40% от доходите си за храна, съвсем логично, че ти остава по-малко за други неща и пазара стагнира. А защо е толкова скъпа храната, при положение че (а) селското стопанство се субсидира и то не лошо и (б) толкова пари се дадоха безвъзмездно и от пред и от следприсъединителните еврофондове за обновяване на преработвателните предприятия, няма кой да каже (защо е толкова скъпа храната).


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

14 Септември 2011 09:24
Абе коя година сме сега ?
Да не би току що ГЕРБ да са дошли на власт ?
Не минаха ли две години от тогава ?
Защо това момченце сега се сеща, че доходите са много важни ?
Защо досега ядохме само метро и магистрали ?
Аааа, идвали избори, казвате.
Ясно.

14 Септември 2011 09:24
Ниските доходи са причината за икономическия колапс.
Няма как да потребяваш след като не получаваш.
Като измре дребната риба едрата тогава ще се сети, че идва и нейния ред.
14 Септември 2011 09:36
Пълни глупости.
Далеч по добре за икономиката и предприемчивоста е ако доходите са реалистично ниски, отколкото ако са нереалистично високи.
Икономиката има нужда от бизнес среда - ефективно и бързо правораздаване, здрава пазарна основа а не обръчи от партийни кухи фирми и система за ефективен държавен кортрол.
До сега ГЕРБ-истите удържат розовите пързалки на БСП и ДПС благодарение на Дянков. Дано не се подведат по такива цоциалистически призиви като този.
14 Септември 2011 09:39
Блъди мери, ти какво работиш ?
Семейство имаш ли ?
Ако не е тайна де.

14 Септември 2011 09:59
Old_BG,
много пъти си използвал тази метафора за пилотската кабина и винаги съм се смял на нея. Този път, обаче, тръпки ме побиха. Сигурно защото покрай годишнината от 11 септември гледах "Полет 93". Филмът свършва с щурма на пилотската кабина от пътниците и ... разбиването на самолета, пилотиран от терористите. Тръпките ме побиха, защото си спомних кадрите от битката за щурвала в кабината.
Вече не ми е смешно, Old_BG.
14 Септември 2011 10:01
Далеч по добре за икономиката и предприемчивоста е ако доходите са реалистично ниски,

Тва тук "икономиката" май трябва да го разбираме, като "бизнесът", т.е. прякорът на някой назначен от политбюро бизнесмен, дето или само работи за износ или толкоз му е акъла.
-
За икономиката е добре да има търсене, за да има производство, продажби, развитие. И бюджетни приходи, разбира се. Никой не произвежда, като няма на кого да продаде. Щото може всички да са гладни, но ако нямат пари само ще гледат витрината с хляба, а хлебаря ще фалира.
-
Икономиката е навързана система - ако има доходи ще има търсене, ще има и предлагане и още доходи и т.н. в прогресия. Ако доходите са ниски, то ще намаляват още, защото прогресията ще е отрицателна.
---
Разбира се нужно е и реална свобода, и антикриминална сигурност, и образовани кадри, и активно и умно провеждана държавна визия за развитие и преки инвестиции и т.н. и т.н. много неща.
14 Септември 2011 10:03
Филмът свършва с щурма на пилотската кабина от пътниците и ...

една ракета от изтребител отвън.
14 Септември 2011 10:04
Стига с тоя социализъм другарю Брихтман.
Икономика не се създава.
Създават се условия за развитието и в полза но обществото.
14 Септември 2011 10:06
Ако са ти малки доходите, бай Сега007, фъргай клавиатурата и търси начин де си увеличиш с работа, предприемчивост и поемане на риск.
14 Септември 2011 10:06
Брайтман, бсолютно точно. За двата последни коментара.

14 Септември 2011 10:08
Я как заподскача синчето на другарите.
Че и акъл взе да дава.
От позицията на отличните си връзкарски доходи, предполагам.
Като няма хляб, да ядат пасти.
Ако имаше реален десети ноември, щяхте да сте си по местата, тоест по дупките.

14 Септември 2011 10:11
Хич не си в час. Комунистическата пропаганда от ниво "патриотично възпитание в казармата" ти е полирала мозъка дотолкова, че да си мислиш, че като обърнеш знака и хоп - антикомунист. "Яростен".
-
От футбол поне разбираш ли ? Или и там си на заклинания и псувни ?
14 Септември 2011 10:11
На мен понеже доходите ми не са малки, ще ви оставая да се дърлите тука как да си ги увеличите.
Аз си имам работа за вършене.
14 Септември 2011 10:12
Последният ми постинг е към блудкавата мери.
14 Септември 2011 10:16
Брайти, ... и ... с уточнението, че най-близкият самолет на ВВС е бил на 160 мили от мястото. Но не за това спорим тук, нали?
14 Септември 2011 10:17
Във филма ли е бил на 100 мили?
14 Септември 2011 10:18
На мен понеже доходите ми не са малки

Що се издаваш, че си по магистралите.
14 Септември 2011 10:22
Firmin,
третият самолет е свален от ракета, но понеже възникват много морални и правни въпроси, дори даже дали наистина е бил отвлечен или някой се е презастраховал, то е съчинена героичната легенда, дето си я гледал във филма. Айде поне ние да не бъдем наивни.
14 Септември 2011 10:34
Няма спор тук.
Сами си ги събориха и кулите и ударифха пентагона и т.н.
От къде толкова технологичен акъл в бай ти Осама, за да организира нещо и то в САЩ.
Да не говорим, че стомамените греди на небостъргачите са професионално взривени под ъгъл 45 градуса, така както се взривява сграда за да не падне върху околните, тоест професионална работа.

14 Септември 2011 10:37
Момчета, темата с Полет 93 е силно оф-топик днешната, но, с ваше разрешение, по този въпрос предпочитам да си остана "наивен". Няма как да се фалшифицират разговорите на пътниците с роднините им. В самия филм се казва, че заповед на Президент за сваляне на "проблемните" самолети има, но първо, издадена е по-късно и второ, не е приведена в изпълнение, защото диспечерите са преценили, че не могат да определят в суматохата кой от самолетите e наистина отвлечен.
14 Септември 2011 10:40
Та пазарът се създава от културата

Айде поредният икономист

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
14 Септември 2011 10:57
Пенка от Прокатния - храната е скъпа, но имотите са това, което изсмуква парите от икономиката. Храната и 10-20 лева на ден да е, един човек ги дава, други ги взема и отива с тях да си купи нещо друго. Има оборот - има икономика.
При имотите - особено тези които не се използват и поддържат, парите си стоят в тях с години, без да се въртят. т.е. не са в икономиката, не стигат до банките. А банките са тези които от 1 лева правят 10. Т.е. парите в обръщение са малко и естествено няма пари и за заплати.

Да не говорим, че супервисоките цени на имотите, карат хората да не работят. Ами защо да работят, след като ако успеят да намерят балък да им купи едно жилище ще направят толкова пари, колкото няма да изкарат с труд и 20 години, но за по-малко не продават, щото "толкова стрували".

От друга страна даването на кредити за купуване на суперскъпи имоти също намалява парите в обръщение, но по друг начин - просто лесните пари получени от продажбата на имот, отиват веднага за суперскъпи луксозни стоки и заминават извън страната. Да не говорим, че така вместо кредитите да отиват за бизнеса или за текущи дейности и да остават в икономиката, отиват за поредната неефективно използвана бетонна кутийка. Щото ефективност имаме когато от имота се печели 10% годишно от наеми. А сега, доходът е не-повече от 2-4% годишно.


14 Септември 2011 11:06
Айде още един
Вие по-добре да бехте станале бизнесмени, по-малка вреда за държавата.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
14 Септември 2011 11:31
Вече не ми е смешно

-не съм автор
-никога не ми е било смешно
-като младеж за известно време тренирах безмоторно летене.Долу горе съм си съставил мнение какво изпитва човек в по екстремни ситуации, особено пък ако държи -ще го нарека "кормилото".Не бих си позволил да возя хора, ако не съм абсолютно уверен, че го мога това, след като имам бегло понятие за какво иде реч.Оставям настрана термини като отговорност, психическа устойчивост, компетентност, умения за работа с хора /и в екип/, съсредоточеност и концентрация, избор на стратегия, самообладание, пазене на "равновесие", реакция и предвиждане и още мнооого други нещица необходими за една сравнително сложна дейност - пилотиране.
Слагам управлението на цяла страна като далеч по-трудно занимание.Ония горните качества - умножени по няколко пъти, като мин. изисквания.
И като направя сравнение - съм изумен, оставам без думи, когато се опитвам сериозно да си представя ужасната ситуация, в която един ******, се опитва да си упражнява "уменията", от които в крайна сметка зависи живота ни, този на децата ни, на родителите и приятелите ни, на сегашното и бъдещето...
Изумен съм и от веселието и лекомислието обхванало част от останалите пасажери, само защото "техния човек" се опитвал да си играе на пилот.
Страх ме е за тази територия.Тя си остава щото, в нея ще живеем, поне част от пасажерите.Не ми е безразлично.На т.н. държава - отдавна съм казал - майната и!Поне що годе нормални условия по територията да просъществуват.
Уви, лудите искащи да управляват са много.Крепителите - още повече. Най много са страничните наблюдатели, които всъщност не са странични, ама те пък горките откъде да знаят?
Офтопик - съжалявам!
Просто Firmin ме "провокира"

Редактирано от - Old_BG на 14/9/2011 г/ 11:35:11

14 Септември 2011 11:39
Old_BG
14 Септември 2011 11:49
Old_BG,
подробно си обяснил защо ... (вече) не ми е смешно и на мен. Няма да е смешно и когато пътниците от метафората разберат накъде, как и с кого са полетели. Боят за щурвала тогава, чини ми се, ще е ужасяващ. Но дали няма да e вече късно ...
14 Септември 2011 12:01
Блъди Мери
Под тази статия ти си гласът на разума.
А аз сядам да гледам "Полет 93", че ме заинтригувахте.
14 Септември 2011 13:18
Тоя пък.
Май и от фонд Земеделие почнаха да пишат във форума.

14 Септември 2011 13:51
mick,
Митев с табелите, ти с имотите. Пишеш глупости.
-
Казах ти но да ти го повторя - в един имот няма пари. Един имот става стока, само в момента на покупко-продажбата му. В останалото време е просто място за живеене. Частният случай на "бизнес" с отдаване под наем е отклонение, което няма как да стане норма. Поне в България, където от хилядолетия хората имат собствени жилища, собствени ниви и т.н.. Друга култура.
-
Парите в обращение нямат нищо общо с жилищата, а единствено с централната и търговските банки. Дори, ако търговията с жилища се засили, то при всяка продажба (т.е. когато едно жилище се появи "от никъде", като стока на пазара), ще бъдат изтегляни пари от останалите стоки с което размяната им ще се затормозва. Ако банката отпуска кредит, т.е. създава пари по повод на продажбата на жилище, то след приключване на сделката тези пари ще оказват инфлационен натиск, защото ще са без покритие, поради това, че стоката жилище ще е престанала да е налична на пазара, но парите ще са вече там и ще искат да купуват други налични там стоки.
14 Септември 2011 14:12
Абе не ги дигайте доходите бе - ще вземе да прегрее икономиката.
14 Септември 2011 14:14
Brightman - Имотът е актив, и от него се печели. Отдаваш под наем и готово - печелиш. И 100 лева да са - все файда. Обикновено обаче са много много повече, съизмерими, че и много по-големи от заплатите на хората дето се оплакват от ниски доходи. Държи пет апартамента заключени и се оплаква, че няма какво да яде. Живее в апартамент, на който наемът му 500-1000 лева и след това се оплаква, че няма пари за ядене. На село оставил къщата да буренясва, земята също.. и пак се оплаква.
14 Септември 2011 14:19
Brightman - при продажба, забравяш, че един който има пари ще даде пари на един на който му трябват. След това тоя новият собственик ще направи ремонт, ще даде работа на хората. Парите откъдето и да ги вземе - дали от кредит или от собствената си банкова сметка - все е добре, ще ги раздвижи тия пари.
Продавачът пък ще се види с пари, ще може да ги сложи в банка и да похарчи една част. Даже може да си ремонтира другите жилища

Редактирано от - mick на 14/9/2011 г/ 14:21:57

14 Септември 2011 15:09
"Прослушахме кандидатите, те бяха трима, и съответно сметнахме, че двама от тях заслужават да бъдат на това място. Оставихме премиерът да реши кой от двамата да бъде."

Вие ли го оставихте или той сам си поиска да реши?
14 Септември 2011 15:19
Брайтман, моите уважения към теб, но mick е прав - имотът е дълготраен материален актив и се завежда в предприятието в стойностно изражение в лева. Може и по цена на придобиване, може и по справедлива стойност, зависи каква счетоводна политика е избрало предприятието. Може в момента пазарната му цена да е ниска и няма смисъл да се продава, но в бъдеще може и да нарасне и да има икономическа изгода от него. Може да послужи и като обезпечение за кредит например.
14 Септември 2011 15:23
mick, то Брайтмана ти го обяснява подробно, а ти не четеш ли? тези пари от покупко-продажбата на имот нямат никакво значение за оборота, защото са едни същи пари, все едно си си ги преместил от единия джоб в другия, изключение прави само новосъздадената стойност при строителство и съответно покупка, тогава има движение, а това за наемите? кой ли пък има 5 апартамента пък стои без пари? няма такива... друго ако искаш да кажеш - всичките роднини да освободят апартаментите си и да се набутат 3-4 семейства в един, и да ги продадат, да си делнат парите и ихууу
ВСЕКИ има право да си избира начина на живот (доколкото може) надявам се!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД