Руски туристи останаха блокирани на летището в Бургас заради търговски спор между две компании. Вместо конфликтът да бъде уреден тихо и бързо, той се превърна в поредния ПР на правителството. |
отчетливо зае позицията на един от участниците - "България ер",
която е от структурите на "Химимпорт".
Случката е известна - стотици руски и финландски туристи прекараха няколко дни на летищата по морето, защото "България ер" спря чартърите им. От авиокомпанията обявиха, че мярката е заради дълг от 7 млн. лв. на "Алма тур" - компанията, която обслужваше туристите у нас.
В конкретния казус Законът за туризма ясно е разписал кой какво може и не може да направи. Той изисква туроператорът да представи валидна застраховка, която да покрива отговорностите му при непредвидени ситуации, като тази с блокираните туристи. Без да е изпълнено това условие, министерството на икономиката не може да регистрира нито една компания като годна да извършва туристическа дейност. И "Алма тур", "Алма тур флай" и "Алма кар" са имали валидни застраховки за общо 600 000 лв., съответно до януари и февруари 2012 г. Така че спорът можеше да се реши бързо и тихо - просто трябваше да бъдат задействани гаранциите и застрахователят трябваше да покрие разходите по извозването на блокираните руски туристи у нас, и то най-малко за 6 полета. "Връщането на блокираните туристи в родните им страни можеше да стане с полети, платени от застраховките на фирмите в групата "Алма", които се изискват по действащия Закон за туризма, но някаква фигура силно влияе на това те да не бъдат задействани", заяви Румен Драганов, шеф на Националния борд по туризма. Той директно намекна, че "къртицата е в ГЕРБ", а после добави, че сегашният зам.-министър на туризма Иво Маринов е трябвало да предприеме тези действия. Комисията за защита на потребителите също трябваше да изиска от "Алма тур" да се обърне към застрахователя си.
Но това не се случи. Защо ли?
Може би защото по ирония на съдбата щетите трябваше да се покрият от застрахователна компания "Армеец", а тя и "България ер" имат общ собственик - "Химимпорт". Т.е. "къртицата на ГЕРБ", за която говори Драганов, не е допуснала "България ер" чрез спора си с "Алма тур" да ощети собствената си икономическа група "Химимпорт". Доста спорно е и защо след фалита на "Алма тур" "Армеец" призна само една от застраховките и обяви, че компенсациите ще са до 200 000 лв. Което пък създаде допълнителното напрежение в септемврийските почивни дни, тъй като пред офисите на застрахователя се извиха дълги опашки от граждани, които желаят да си получат парите за предплатените почивки.
Кой е крив, кой е прав в този чисто търговски спор между две фирми ще реши съдът. Още повече, че до момента "Алма тур" мълчи по конкретните цифри и не е ясно доколко фактическата обстановка е такава, каквато я представя "България ер". Очевидно е, че туроператорът е надценил своите възможности и е затънал в дългове - според регистрите дължи милиони на три банки. А голяма част от активите му са заложени в ЦКБ, която също е от групата на "Химимпорт".
Въпросът е защо конфликтът ескалира точно в края на туристическия сезон
"България ер" можеше да откаже да превозва туристите още в началото - един чартърен полет струва 25-30 000 евро, за да се натрупа дълг от 7 млн. "Алма тур" трябва да не е плащала поне година. Авиопревозвачът можеше да изчака и края на туристическия сезон - едва ли при такива дългове един месец е от особено значение. Но това не се случи. И очевидно целта на скандала не е просто финансов спор. Реномето на "Алма тур" е тотално сринато. "България ер" вече изпрати оферти към партньорите на "Алма тур" в Русия да сключат договори директно с нея.
Ще успее ли да измести туроператора от руския пазар,
където той има сериозни позиции, тепърва ще стане ясно. Интересното е, че след няколко дни скандали, авиопревозвачът все пак върна туристите по родните им места, и то за собствена сметка.
Това, което е ясно още отсега обаче, е, че правителството за пореден път показа, че не може да действа адекватно в кризисна ситуация. Вместо спорът да бъде уреден бързо и безшумно, той бе използван за ПР. Премиерът демонстративно изпрати правителствения самолет, с който бяха превозени 80 души - жени, деца и болни хора, и заплаши с отнемане на лицензите "България ер" и "Алма тур". Спасителната операция струваше на данъкоплатците около 39 000 евро. Държавата сега обаче не обелва нито дума ще поиска ли тази сума да й се възстанови и от кого?
Премиерът разпореди и на три министерства - икономическото, транспортното и външното, да се заемат с кризата. Транспортният министър и зам.-министърът на икономиката засноваха между летището в Бургас и телевизионните студия, откъдето даваха невнятни обяснения и заплахи. Външният министър помагаше с удължаване на изтичащите визи на част от чужденците и т.н. По настояване на Борисов прокуратурата започна проверка за неправомерни действия на "Алма тур". Но никой не се поинтересува изрядна ли е "България ер" и доколко тя спазва законите. Не беше ли редно в случая и двете фирми да бъдат на мушката на прокуратурата? Интересно защо само от офисите на "Алма тур" бяха иззети документи? Вече е ясно, че туроператорът ще плати най-тежката цена за неразумното си поведение - със сигурност ще обяви фалит. Но ще има ли някакви последици за "България ер" от скандала? В един от кратките мигове на обективност министърът на икономиката Трайчо Трайков призна, че от "България ер" не са могли да му дадат никакво смислено обяснение за поведението си. Но после и той замълча.
Срещу "България ер" обаче остро реагира Русия. Руският съюз на туристическата индустрия прати писмо до Международната асоциация на въздушния транспорт (IATA) и ЕК, в което отбелязва, че отказът на "България ер" да върне руските туристи в родината им заради финансов спор с "Алма тур" противоречи на международните правила. Нормите са категорични, че авиокомпания, превозила пътници с двупосочен билет в едната посока, е длъжна да ги върне и обратно. Нищо чудно оттам да последват санкции заради ситуацията. Защото покрай спора стана ясно, че
държавата ни не е изпълнила част от изискванията на ЕС
за предотвратяване на подобни случаи. За да замаже това, зам.-министърът на икономиката Иво Маринов се опита да прехвърли проблема на руска почва - там били сключени договорите, да не занимават България. Позиция, която едва ли е защитима пред ЕС. И за пореден път започна проверка на всички действащи туристически компании - по аналогичен начин държавата реагира и когато стотици българи бяха излъгани преди година от друга туристическа фирма. Видим резултат от проверките тогава нямаше. Едва ли ще има и сега.
Всички тези действия само увеличиха и паниката, и скандала. На заден план останаха усилията на хотелиерите да успокоят обстановката и ограничат пораженията, като за своя сметка настанят за по няколко дни зарязаните на летището туристи в хотелите си. Какви са негативите ще стане ясно съвсем скоро. "Успокоението", че скандалът се е случил в края на летния сезон и до следващия ще бъде забравен, е наивно. Само след седмици започва зимният сезон, който също разчита основно на руски туристи. А безплатният черен ПР, който България си осигури по водещите руски медии, едва ли може да бъде неутрализиран с няколко безсмислени и кичозни рекламни клипчета.